Stadsnieuws. Advertoftfeieityft Nieuw Parijs, EAU DËTMLOGNE AMERSFOORTSCHE BANE nisterie worden toevertrouwd. Stemt jhr, mr. Van Asch van Wijck, om ■de belangen der Ned. Herv. kerk, voor Kóningin en Vaderland onder de banier van het kruis. Na dank aan den spreker werd de verga dering die om 8 uur aanving om 9.28 ge sloten Debat werd niet toegestaan. Wegens liet Pinksterfeest zal liet volgend no. dezer courant Donderdag verschij- Door den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van Bestuur, is behandeld het beroep van het R. K. parochiaal Kerkbestuur van U. L Vrouw "Hemelvaart te Amersfoort tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht waarbij aan dat Bestuur is te kennen gegeven, dat geen termen zijn ge vonden om, met afwijking van de regelen gesteld in art. 16 der Begrafeniswet, te vol doen aan zijn verzoek om verlof tot oplich ting van een kerk met pastorie en scholen met Zuidergesticlit binnen den afstand van 50 M. van de Nieuwe Algemeene-en de Is raëlitische begraafplaatsen aldaar. De Koninklijke beslissing volgt later. Tot kapelaan alhier, parochie O. L. Vrouwe Hemelvaaet is benoemd de heer H. Akker man, thans kapelaan te Almeloo, terwijl de beer F. Langeudijk kapelaan bier in gelijke bediening is benoemd te Hilversum. Mej. J. M. van Helsdingen heeft aan de Rijks-universiteit te Leiden met gunstigd ge volg afgelegd het eerste natuurkundig examen. Mej. W. A. Fofctuin, die bijna 10 jaar, eerst als telefoniste en later als chef-tele- phoniste, aan het Centraalbure.au van de Ned. Bell. Telephoon-.Maatschappij alhier werk zaam is geweest, heeft tegen 1 Augustus ontslag uit haar betrekking gevraagd. De Prins der Nederlanden, Donderdagavond om 9.50 uit Beriijn vertrokken, kwam giste renochtend om 8.5 te Amersfoort aan, en werd aldaar door H. M. de Koningin met gevolg per rijtuig aan het station afgehaald, waarop binnen een uur de rit naar SoestdyC werd afgelegd. De Koningin Moeder wachtte haar kinderen op het bordes van haar paleis op. Geheel in overeenstemming met het be- schreiven karakter van den overledene, werd gisteren middag in den strengsten eenvoud bet stoffelijk overschot van den heer C. B. Kok op de R. C. begraafplaats aan den schoot der aarde toevertrouwd. Slechts een enkele krans dekte de baar, en wel die van bestuurderen van de oudheid kundige vereeniging «Fléhité", als vertolkster van de gevoelens van waardeering en sSmphatie welke zij voor hun mede-lid koesterden, maai' waaraan zij aan de groeve geen andere uit- tiug mochten geven, daar er op verlangen van den ontslapene niet gesproken vyerd. Bij het Concert in «Amieitia" op 12 Juui 's avonds 8 uur, door de kapel vau Let 5e re- gernent Inf. directeur de heer G. Bikkers, zal het navolgend programma worden uit gevoerd. 1. „March e Fesiivale" Goudnod. 2. Ouverture „Haijdée" Auber. 3. „Der Kaiser und die Kaiserin" (Walzer) Eilenberg. 4. Fuataisie aus der Oper „Lohengrin" R. Wagner. 5. Ouverture „Phdère" Massenet. 6. aEntrc Acte zttdem Drama „Rosaniunde" Schubert. b„Meuueuo" Paderewski. 7. „La 3énedition des Poignards" de l'Opéra „Les Huguenots" Meijerbeer. 8. Fantuisie Caprice Vieuiteiups- Bikkers. De Bredaanaar meldt bet volgende TERHEIDEN, 6 Juni. Heden had hier in het gemeentehuis eene samenkomst plaats der Gemeentebesturen van Made en Terheij-. den met den ingenieur A. J. Krieger te Amers. foort ter bespreking van een door hem aan gevraagde concessie voor een stoomtram Breda—Terheijden—Wagenberg--Made, mat zijtak naar Zevenbergen. Na een levendig debat over de door dien ingenieur voorgelegde voorloopige berekenin gen, vond bet plan algemeea bijval en beslo ten de aanwezigen zich te constiueeren tot voorloopig comité voor een Zuid-Wester Stoomtram, gaande van Breda overTerheijden Wagenberg en Made naar bet station Geer- truidenberg in aansluiting met de Zuider St omtram. Zondagmiddag 3 uur wordt op een terrein aan den Soesterweg naast de nieuwe alge- meene begraafplaats een openluchtmeeting gehouden, waarbij als sprekers zullen otpre- den de heeren J. Oudegeest, rnr. Menduls en F. van der Goes. De heer A. P. Staalman seint ons: wil be richten Maandagmiddag open luchtmeettng Zeist 4 sprekers. In verband met betgeen de heer baron Van Wij bergen de vorige week in de ver gadering van de r.-k, kiesvereeniging «Recht en Orde" heefd gezegd ten opzichte vad mr. W. H. de Beaufort zie ons verslag zegt het H. bid. »Mr. De Beaufert besprak daarna de on- derwerp-wetten van het ministecie-Kuyper. Onder den schijn van snbsidies, zei hij, o. a. aan het bijzonder onderwys, zal men thans reeds subsidies aan kloostor en kappelen ge ven. Dit had Spr. vroeger reeds botoogd, ook aan de hand van wat de katholieke afge vaardigde Van wijnbergen in de Kamer ge zegd had. Deze nu heeft in een vergadering te Amersfoort deze bewering van den heer De Beaufort tegengesprokeu. Daarom stelde deze er prys op uit de «Handelingen" voor te lezen wat de heer Van Wijnbergen zei, en dan vraagt hij wie er niet lezen kan, de heer Wijnbergen of de heer De Beaufort. Wat toewijding en doorzettingsvermogen tot stand kunnen brengen, hoevelen ze ten zegen strekken, dat toont ons o,m. de Ver eeniging «Tesschelschade'' of liever dat laat ste toont ze ons niet volkomen, want wie door haar lusschenkomst geheel of gedeeltelijk in haar onderhoud voorziet, dat maakt ze, be scheiden als ze werkt, niet bekend. Maar toch weten we, dat menige vrouw, doorbamiddeling van «Tesseschkade" den weg vindt om haar arbeidskracht, in veler zin productief te maken, en daarom verdrent deze vereeniging veler steun. Moge die zich in onze stad ook op 15 Juni a. s. uiten door een druk bezoek aan de bazar, die dan in de Arend" tnsschen 2 en 6 gehouden wordt en waarop men van allerlei, ook werk van Amersfoortsche vrou wen, vindt, zooals meubeltjes, kindergoed, cartonnage-artikeleu enz. Er zijn van die kleine tegenspoeden in 't leven, die wel geen langdurige schaduw ge lukkig daarop werpen, maar die je toch uit je humeur brengen en die voor 'n heelen dag soms je stemming bederven. Nu, onder die speldenprikken behoort zeker wel voor de huisvrouw de ontdekking, dat haar «ingemaakt" bedorven is of den lekkeren verscben smaak erloren heeft. Niet alleen is ze over die teleurstelling ver drietig wegens liet geldverlies, maar meer nog omdat zij zicb in aangetast voelt in haar bedrevenheid van huisvrouw, en ook als ze bedenkt, hoe daar te niet wordt gedaan het werk van zooveel dagen. En 't is meestal een kleinigheid, waardoor dat geschiedt een bus niet goed gesoldeerd het perkament papier over de llesch nie stevig genoeg gebonden enz enz. Eéri man onder alle mannen beeft zicb in de deceptie van zoo'n huisvrouw verplaatst en dat is Krumeich en hy heeft dat getoond door voor haar in de wereld te zenden een soort van inmaakpot, waai bij geen sprake kan zijn, dat het inmaken vaa groenten en vruchten misinkt, omdat het materiaal van steen, met zoutglazuur overtrokken die na tuurlijke eigeuscbappen bezit in de zoo vol komen graad, als noodig is voor het conser- veeren van Groenten, Vruchten enz. op hygiëniscli volmaakte wijze. Ook besparen Rumeich'S inrnaakpotten tijd en moeite waDt zij kunnen gedurende het koken direct tegen elkaar gezet worden zon der ze met stroo of iets anders te omwik kelen en zij zijn bestand tegen de snelste af koeling. De prijs... ja, die moet ge informeeren in het magazijn van den heer B. A. van Ruijven op de Langestraat alhier die u ook gaarne gratis de kleine brochure geeft, waarin ge behalve een breedvoerige uiteenzetting van de eigenschappen van bedoelde inrnaak potten ook verschillende attesten van huis vrouwen vindt, baar ingenomenheid betui gend met die inrnaakpotten. De stafmuziek van het 5e reg. Inf. te Amersfoort zal op de volgende datums con certen geven op het terras van het hotel te Baarn op en 29 Juni: 5, 14 en 25 Juli3, 10 en 18 Aug. Het gerechtshof te Amsterdam eischte ver nietiging van het vonnis der Utrechtsche rechtbank waarbij de 21 jarige E. F. werd veioordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven vorderde en wegens smaad en belee- diging en vorderde veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. dr. W. A. van Zijst, uit Utrecht die vrijspraak pleitte. Door het Kantongerecht alhier is op den 5 den Juni 1905 veroordeeld de persoon van J. H. visnhveuter, wonende te S. tot eene geldboete van f2, subsidiar 2 dagen hechtenis wegens het doen trekken van zijn honden wagen door honden, welke eene mindere schouderhoogte hadden dan 50 c.M. Er worden tegenwoordig in de Belgische Kamer iederen dag proefnemingen gedaan met een niew toestel van mechanische snel- schrijverij, dat inde toekomst geroepen schijnt de met hand werkende stenografen te ver vangen. Een dame behandelt blijkbaar zon der bijzondere inspanning, dit toestel en ver richt alleen het werk van acht snelschrijvers I Verschillende sprekers, wicn men de opge nomen redevoeringen overhandigde, waren boogst tevreden over de nauwkeurigheid. Het varkensvleesch voor de soldatenroe- nages bestemd, zal, te rekenen van 1 Juli, door de comrcandeereudeoffiicieren der korp sen uit de hand worden aangekocht bij per sonen die als solide bekend staan. Het geleverde vleesch van het geheele of gedeeltelijke varken moet zijn voorzien van het stempel van het abattoir of van den ge meentelijken keurmeester en wel omdat zich te Amsterdam ziekteverschijnselen hebben voorgdaan bij koks die varkenvleesch in on- gekookten toestand hadden genuttigd. In kleine garnizoenen waar zich geen abat toir of gemeentelijke keurmeester bevind- zal aan de manschappen geen varkensvleesch worden verstrekt. De miliciens, te bestemmen voor de onlang8 geformeerde compagnie administratietroepen' zullen, krachtens beschikking van den minister van oorlog, worden gekozen uit de tot korte oefening bij de regimenten infanterie ingelyf- den, bij voorkeur uit hen die niet in het bezit zyn van een bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefenheid. Door den cutnmandeerende-officier van elk der elf regimenten infanterie, wordt jaarlijks eene voordracht opgemaakt van tien miliciens, die geschikt en geneigd zijn voor den dienst bij vorengenoemde compagnie. De compagnie adminislratietroepen wordt in administratie gevoerd bij het 9e regiment infanterie, 4e bataljon. De miliciens, ingedeeld bij de compagnie administralietroepen worden niet onder de wapenen gehouden ofgeroepeu voor den dienst bedoeld in art. 109 der Militiewet 1901. IJvert niet tegen, maar met elkaar. RECLAMES. 1--5 regels fl.25, iedere regel meer f0.25 Een weerspannige. De maag van een inwoonster van Heerlen. Eene genezing door de Pink Pillen. Juffrouw Wed. Lindenlauf wonende te Linde bij Heerlem, had een maag die baar erg had doen lijden voor ongeveer twee jaren wa3 mijn kwaal begonnen ik was erg bezweet geweest en door betdrinkeu van een glaskoud bier ben ik ongesteld geworden en ik had een soort van kloppen in de maag. Van af dat oogenblik kon ik bet geringste eten niet meer ver dragen. De maag kon de spijzen niet vertereD, ik had maagkrammeu, steken in de zijde, was kosta demig tot stikkons toe en mijne naehtrust werd door akelige drooraen gestoord. Door dit alles werd ik zeer zenuwachtig, had voortdurend zenuwtrekkingen en zoo verklaarde zij aan onze verslaggever, kuntU wel begrijpen in welke toestand in welkeD toestand ik my bevond en gevoel ik mij thans watmijueger zondbeid betreft zeer gelukkig. De maag van juffrouw Liudenlauf was in opstand, dezelve kon niet mels- werken. Zulks was de schuld niet van de maag. Ae- de maag sterk genoeg is zal zij nimmer hare mede werking weigeren. Maar als Uw bloed arm is, als Uw bloed de spieien der maag op geen voldoeude wijze voedt, werkt en verteert doze laatste niet omd at zij te zwak is. Vau af den dag datjuffrouw Linden 'a«f de Pink Pillen genomen heefi, heeft zij zich een nieuw, rijk en zuiver bloed gegeven en haar maag door dit rijke bloed versterkt heeft zich terstond.uls voorbeen in werking gezet. Om Uwe maagkwalen „e genezen moet gy geen geneesmiddelen nemen die h t voedsel verteren. Van af den dag dat gij ze niet meer neemt, begint gij weer op nieuw te lijden omdat Uw maag niet gonezeu is. Men moet de wortel van het kwaad aantasten, u. 1, het bloed moet men verande ren De Pink Pillen geven een rijk en zuiver bloed eu daarom genezen zij op duurzame wijze de maag kwalen. Zij genezen ook bloedarmoede, bleekzucht neurastheuie, algomecne zwakte, rheumatiek,scheele hoofdpijnen, zennwpijnen, heupjicht, onregelmatig heden bij de vrouwen, hartkloppingen S—Vitusdans zenuwstoringen kortom alle ziekten voort komende uit een arm bloed. Zij zijn verkrijgbaar in alle apo theken en in bet depot Apotheek Derneville. 66, boulevard te Waterloo, Brussel. Drie frauhen vijflib de doos, zeventien franken vyftig de zes doozen, franco. Predikbeurten Zondag 11 Juni. Ie Pinksterdag. Evang. Luth. kerk. Voorm. 10 uur, da. De Mejjere. Collecte v^or het Ned. Zendeiiugsgenootscbap. Remonsfrantsche kerk le Pinksterdag. Voormidd. IO'/j uur, Ds. Hooykaaas. Collecte voor de Zending. Gereform. kerk (A.) le Pinksterdag. Voormidd. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds ö'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren collecte voor de Zending. 2e Pinksterdag. Voorm. 10 uua, Da. Donner. Ge form, kerk (B.j le Pinksterdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAvonda fi'/i uur, Da. Teerink. Beide keeren collecte voor de Zending, 2e Pinksterdag. Vcorm. 10 uur. Ds. Teerink. Vrijer Gereform. Gemeente, le Pinksterdag. Voorm. 9'/j uur, Ds Meijer. van Zeihein b.j Doetihchem. 's Avonds -5 uur, Da. Meijer, vön Zelbem bij DoetiDchem. 2e Pinksterdag. Voorm. 9'/j uur, Da. Meyer, vau Zolhem by Doet ir.che Langestraat 37. VAN Sanders en Boldoot. Algemeens 's-Gravenhaagschi VOORSCHOTBANK MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL fm0000 De Bank geeft 4% pCt. Obligatlën uit in stukken van ƒ1000.500.en ƒ100. tegen den koers van 100% verkrijgbaar bij de Agenten de heeren Van der ZOO de JONG Van OPHOVEN. De Directie, EnM. Em. CBOJN. J. A. J. VAN DE VEN Aan nude en jonge nonen i j wordt do «woven venoheneo bekroor.de aloawe boek mltnve unbovelen van don I Mad, lui at. iftUler ovw Xmmm m ■et lBUeUntea voot radionlo nsMts(. ti^Jfn ontTMy»1 ran eoeoatfipoatnaeal* Eduard Bendt, Iriioiclwiii. KORTEGBACHT 20. Belast zich met aan- en verkoop van Effecten, Incasso's, sluit Prolongatiën, ver leent Crediet in reken'mg-couraht, neemt gelden in déposito met 1 dag opvragen a 2% 14 a 2i/2°/o Kantoor geopend van 9 tot 3. Amersfoortsch Industrie- en Huishoudschool. Hendrik van Viandenstraat 15, 17 en 19. (Huishoudkunde, kokeD, voedingsleer, wasschen, strijken, nuttige eu fraaie handwerken, verstel len, huisvlijt, Fröbelen, verbandleer.) Schoolgeld van f6 tol f60 per jaar. Dagelijks van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur: I. DAGSCHOOL. (Voortgezet Lager onderwijs, handwerken, knippen, verstellen, koken, wasschen en strijken.) A. Volledige 3-jarige cursus voor meisjes van 12 jaar en ouder, die het gewone Lager onderwys met vrucht hebben gevolgd. B. Volledige l'/i-jarige cursus, voor meisjes ouder dan 14 jaar en die uitgebreid l.ager- of Middelbaar onderwijs hebben genoten. (Verhoogd schoolgeld.) II. FRÖBELSCHOOL. A. Volledige 4-jarige cursus, ter opleiding van Fröbelonderwijzeressen, voor meisjes van 14 jaar en ouder, die het gewoon Lager onderwijs met vrucht hebben gevolgd. B. Volledige leerschool 3-jarige cursus, voor kin deren van 3 jaar en ouder. (Tegen een vergoeding van f 5 extra per jaar, voor melk, is gelegenheid de kiuderen tusschen 12 en 2 te laten overblijven.) Vier avonden per week III. AVONDSCHOOL. (Herhaling er voortzetting van het Lager ondorwye, toegepast op de practyk: handnanien, verstellen, knippen, wasschen en stryken.) A. Volledige 2-jarige cursus, des avonds van 5 tot 7 uren voor meisjes van 12 tot 16 jaar, wier tijd overdag niet of Diet geheel voor het onderwijs be schikbaar iszij kunnen desverlangd bovendien kooklesen op de Dsg3chool volgen. B. Volledige 2-jarige cursus, des avonds van 7 lot 9 uren voor meisjes van 16 jaar en ouder. D-j Woensdags-avonds vau 5 tot 8 uur: IV. HERHALINGSSCHOOL. Kookonderwijs aau de leerlingen vau de hoogste klasse met welk onderwijs de school door de Gemeente Amersfoort belast is. Voor enkele dagen of wel voor éen of meer voor of namiddagen of avonden per week V. AFZONDERLIJKE CURSUSSEN. Vrouwenarbeid voor meisjes boven 12 jaar en voor volwassenen.) Woensdag- en Zaterdag-namiddag van 1 lot 2, 2 tot 3 en 3 tot 4 uur Curare voor huieviyt, tevens voorbereidend hand- werkondcrwijs, in verschillende aldeelingen, voor meisjes van 8 tot 12 jaar, die de Lagere sohool be- zooken, Woensdag-namiddag van 4 tot 6 en Woensdag avond van 7'/j tot O'/i uur Strykcursus, onderscheidenlijk voor meisjes van 16 jaar en ouder en voor dienstboden. Maandag-, Dinsdag- en Donderdag-avond tot 9uur Verstelwerk voor dienstboden. Eén avoDd per week: Kookcursus voor dienstboden. Naar gelang der behoeften kunnen de cursussen aangevuld of uitgebreid worden.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 6