Stadsnieuws. Gemengd nieuws. tal wordt ten minste éen maand te voren gebrtich ter kennis van den minister. De Minister van Justitie noodigt de be sturen van vereenigingen, stichtingen en in-, stellingen, welke in beginsel geneigd zijn belast te worden met verpleging van ter beschikking der Regeering gestelde jeugdige personen, uit, biervan onder overlegging van een exemplaar barer statuten, stichtings brieven of reglementen, vóór 1 Juli e.k. den Minister voorloopig in kennis te willen stellen. De Minister van Justitie brengt in de »Stct." (no. 141) ter kennis, dat eerlang aan de tuchtscholen voor jonger.s te Haren (bij Gro ningen) en te Nyraegen moet worden ver vuld de betrekking van directeur en aan de tuchtschool voor meisjes te Zeist die van directrice. Men zie bijzonderheden de sol licitatie enz. betreffende in de «Stct." De »St.-cour." no. 141 bevat ook rte op roepingen voor de betrekkiog van hoofd onderwijzeres, onderwijzer en onderwijzeres aan de Rijkstuchtscholen. In hetzelfde uuramer van de «Stct. Crt." vindt men ook oproepingen voor de betrek king van geneesheer aan de gevangenissen te Groningen en de tuchtschool voor knapen te Haren (bij Groningen), aan welke be trekking verbonden is eene bezoldiging van ten minste f2000 en ten hoogste t2500 'sjaars; b. zal zijn te voorzien in den ge neeskundigen dienst aan de tuchtschool voor meisjes te Zeist, waarmede zal worden be last een geneesheer tegen eene vergoeding voor eerstgenoemd gesticht van f1200 en voor laatsgeuoemd gesticht van f 1000 'sjaars. Een medewerker van De Tel." te Amster dam, heeft, afgaande op de'verkiesingscircu- laires, enz, die bij ontvangen heeft, eens na gegaan het gewicht der paperassen over o.is geheele land. Hij ontving er ongeveer een half pond. Nederland heeft, volgens de laatste opge maakte kiezerslijsten, ruim 700,000 kiezers, zoodat het totale gewicht over ons land uit gestort verkiezingspapier ongeveer 700,000 maal pond is 3o0,000 pond, zal bedragen. Alle verkiezingspapier was natuurlijk niet van dezelfde kwaliteit, maar toch was er veel goede soort onder. Volgens een deskundige, schrijft hij. raag het pond verkiezingspapier op gemiddeld Scenten per pond geschat wor den, zoodat 350.000 pond een waarde verte genwoordigen van (28,000. In bovenstaande berekening zyo niet op genomen de uitgaven voor aanplakbiljetten en strooibiljetten, die voor straatpropaganda dienden. Ten opzichte van het doel en de opleiding van de wielrijders bij de infanterie, zijn door den Minister van oorlog eenige nadere bepa lingen vastgesteld. De luitenant, met de opleiding der wielrij ders belast, de onderofficieren instructeurs en de miliciens wielrijders zyn bestemd: a. voor den ordonnansendienst; b. tot het ver richten van ophelderings- en veiligheidsdienst en bet uitvoeren van bijzondere opdrachten. Jaarlijks worden uit de miliciens tot koi ten oefening ingelijfd zoo mogelijk 5 mili ciens wielrijders aangesteld met bepaalde be stemming voorden ordonnansendienst en wor den daarvoor opgeleid. Van de tot volledige oefening ingelijfde ad- spirant-wielrijders kunnen er jaarlijks twee die daartoe genegen zijn en aan de gestelde eiscben voldoen, tot milicien-korporaal wor den aangesteld, en èén hunner tot milicien sergeant. het hier bedoelde kader komt niet in mindering van het overige militiekader. Bij mobilisatie worden miliciens wielrijders, die niet voor den ordonnansendienst zijn aan gewezen, bij den staf van het korps tot een afdeeling vereenigd, waarbij worden ingedeed de luitenant belast met de opleiding, de on derofficieren-instructeur. en op elke 20 man 1 milicien korporaal-wielrijder. De miliciens wielryders worden tijdens de herhalingsoefeningen als wielrijder geoefend. Aan de komende gemeenteraadsverkiezing zal door de sociaal-democraten alhier worden deelgenomen uitsluitend in district I, waar toe zij candidaat stelden de heeren G. van Wij land en K. van 't Veer. Aan de Polytechnische school te Delft slaagde voor art. 61 (civiel ingenieur) de heer P. H. A. Dijekmeestei. Volgens de N. R. Crt. zal de kapitein-in tendant W.P. van Leeuwen, van de le divi sie infanterie te 's Gravenhage, tot majoor bevorderd worden, om in dezen rang op te treden bij de 4e divisie te Amersfoort. BÖ den korpswedstrijd van bet internati onaal kegelconcours, gehouden in Musis Sacrum te Arnhem, behaalde Koroebus van bier den 25en prijs met 139 punten. (Hoog ste 170, laagste 133.) In den Kampioen wedstrijd verwierf de beer A. J. R. Nefkens den 2en prijs met 43 punten. (Hoogste 49, laagste 42.) By den te Tilburg gehouden wedstrijd van stafmuziekkorpsen behaalde bet 5e re giment infanterie een vierden prijs. Bij het concert in «Amcitia" op 20 Juni 's avonds half 8 uur, door de kapel van het 5e regiment Inf., directeur de heer G. Bikkers, zal het volgend pogramma worden uitge voerd 1. „Hobenzolleru Rhurn" raarauh UnratU. 2. Ouverture „Doe Goldene Kreux Brüll. 3. „Mij Lady Love W'alzer Rosey. 4. Grande Fautaisie sur des motifs de I' Opéra „Aida" Verdi. Ouverture „Manschait au Bord" Suppé. 6. a „Chanson Polonaise" Wieniawski. b „The Seneganibian Patrol" Charakterstück Rosey. 7. Ballet Egyptien Luigini. 8. Grande Fantaisie dramatique sur d68 motifs de 1' Opéra „Fauat" Gouuod. De algemeene vergadering van den Sc hut- teiij kader Bond, waaraan tevens een schiet wedstrijd is verbonden, wordt alhier op 30 en 31 Juli gehouden. Hier ter stede heeft zich een nieuw bestuur geconstitueerd voor een plaatselijke afdeeling van de Ned. landbouw kolonie Nederlandsch Mettray, gevestigd op Rijsel bij Zutfen. Het bestaat uit de heeren: jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers, voorzitter, jhr. S. M. Reigersberg Versluijs, secretaris, en W. Kleber penningmeester. We twijfelen er niet aan of velen zullen zich aanmelden tot lid om op deze wyze die zoo hoogst nuttige vereeniging te steunen, welke op praktische wijze velen, di anders verloren zouden gaan, weer aan de maatschappij teruggeeft. Ter in «de Arend" gisterenavond gehouden vergadering van de vereeniging »Het Groene Kruis" werd het concept huishoudelijk Reg lement, behoudens een enkele kleine wijzi ging in zijn geheel aangenomen. Behalve de in hoofdzaak in alle reglementen voor komende artikelen betreffende ledeD, bestuur enz. bevat dit reglement uit den aard der zaak enkele bepaliugen, speciaal gevolg van het doel dat de vereeniging zich stelt, n.l. betrekkelijk verpleging en magazijn. Als algemeene bepaling is opgenomen, dat «Over al waar in dit reglement wordt gesproken van den kring der gemeente Amersfoort, daarmede bedoeld wordt gemeente Amers foort en de daaraan onmiddellijk aansluitende buurtschappen en andere gemeenten." Art. 4 bepaalt o. ra.elk lid is verplicht eene contributie te betalen van tenminste f 0.50. Als overgangsbepaling was wenschelijk vast te stellen in art. 7: Zij, die na 31 December 1905 zich als lid aanmelden, zullen niet kunnen genieten van de voordeelen aan het lidmaat schap verbonden, dan na drie maanden lid te zijn geweest. Deze bepaling is niet toe passelijk op hen, die zich na dien datum binnen den kring der gemeente Amersfoort vestigen en zich binnen drie maanden na die vestiging als lid opgeven Art. 18 regelt de wijze, waarop verplegins- artikelen kunnen worden aangevraagd. De magazijnbewaarder versterkt de artikelen tegeu bons, vermeldende den naam van het lid, ten wiens behoeve zy zullen dienen, en geteekend door een der te Amersfoort prak- tiseerende geneesheeren. Tevens moet worden overgelegd het bewijs, dat de contributie ever het loopend vereenigingsjaar is voldaan. Art. 19. De leden ontvangen da artikelen voor zoo erre zij aanwezig zijn, voor zich en hunne huisgenooten gratis in bruikleen. Het bestuur kan desgewenscht aan het in bruikleen ontvangen voorwaarden verbinden. Aan onverraogenden, niet leden der veree niging, kunnen zij eveneens gratis worden verstrekt. Alle artikelen moeten terstond na gebruik in het magazijn worden teruggebracht op straffe van 10 cent boete voor eiken dag dat zij langer dan noodig door de leden worden gehouden. Indien eenig artikel langer dan éen maand in gerbuik moet blijven, zal daarvoor een nieuwe bon, als genoemd in art. 18, moet worden overgelegd. De volgende artikelen regelen de aanspra kelijkheid van de leden voor de voorwerpen, die zij in bruikleen hebben. Omtrent de wijkverpleging bepaalt art. 22 De wijkverpleging geschiedt door éene of meer door net bestuur aangestelde, gediplo meerde wijkverpleegsters. Art. 24, soortgelijke bepalingen als art. 19, luidt als volgtDe leden der vereeuiging ontvangen de hulp der wijkverpleegsters, op aanwyzing van éen der te Amersfoort prac- tiseerende geneesheeren, gratis het bestuur kan desgewenscht aan deze hulpverleening voorwaarden verbinden. Eveneens kan deze hulp gratis worden verleend aan onvermo- ganden, niet-leden der Vereeniging. Na behandeling van dit reglement deed de Voorzitter mededeeling, dat <le Vereeni ging reeds 817 leden telt, welk aantal nog 1 voortdurend stijgt. Hoezeer »Het Groene j Kruis" voorziet in een dringende behoefte iDwge blijken uit bet feit, dat de beide ver pleegsters, in functie sinds den eersten Mei, reeds hebben afgelegd 425 bezoeken en dagelijks aanvragen krijgen tot het verleenen van hulp bij leden, terwijl nog steeds velen toetreden als lid om te kunnen genieten van de voordeelen, die de vereeniging biedt. En hoe groot zijn die toch, als men nagaat, hoe veel vaardigheid en handigbeid, hoeveel hulp middelen er toe behooren om een zieke te verplegen en helpen, om hem verlichting te brengen in zijn lyden. Met alle toewijding en liefde, welke men voor zijn zieke voelt, men kan hem nooit dat geven, wat de pleegzuster bezitkennis, ervaring en tact. En daarom is «Het Groene Kruis", zelfs in het kleinste stadje, onmis baar en we gelooven den tijd niet verre af dat elke gemeente in ons land er éen tellen zal. We twijfelen er dus niet aan of ook hier zal het ledental gestadig toenemen, opdat «Het Groene Kruis" steeds meer zal het kunnen beantwoorden aan zijn iu de Statuten vermeldj doel«Ziekenzorg en bevordering van den algemeenen gezondheidstoestand." Hoe volkomener dit doel wordt bereikt, des te meer zal de vereeniging aan bare zegen rijke beslemming Kunnen voldoen By het avondfeest Zondag te Utrecht ter gelegenheid van hel zilveren jubilé van «Triton" gegeven, heeft de stafmuziek van het 5e regiment infanterie in haren direc teur, de heer G. Bikkers, een bijzonder eer volle onderscheiding ontvangen, door de aanbieding van een buitengewoon fraaien lauwerkrans. Miss Bouncez, van kapitein jhr. Rutgers van Rozenburg, behaalde te Woestduin.in een verkoopsren vlakke baan, 1800 meter, den tweeden prys (f200). Thans kan weer voldaan worden aan de aanvragen voor nieuwe aansluitingen, nu de werkzaamheden, noodig in verband met het leggen van de telefoonkabels, geëindigd zijn. Van arts Kamerling en den heer van der Sluys (hoize Lisiduna) kwamen de laatste verzoeken tot aansluiting in. Op dejagenda der te behandelen onderwerpen in de zomervergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland wordt door Gedeputeerde Staten ter aanvulling aanbevolen een verzoek der Gemeente Oudewater om toekenning van een bedrag groot f16000 uit de provinciale fondsen als bijdrage voor weg ver betering en tramaaDleg tusschen het spoorwegstation en de stad Oudewater volgens door den ingenieur A. J. Krieger^opgernaakte plannen en bereke ningen. We ontvingen het eerste nummer van een nieuw blad «De Corset-rnode" getiteld. Veel nieuws wordt er ons niet in verteld, ja, de inhoud maakte op ons den indruk, dat men niets te zeggen had en toch iets zeggen wilde. We vinden het daarom zeer verstandig, dat het blaadje om de twee maanden ver schijnt, dan zal het wellicht nog werk hebben om zijn redaetionneele kolommen gevuld te krijgen. Wij voor ons hebben met veel meer be langstelling destijds gevolgd de artikelen en den strijd in de Holl. Lelie over de vraag al of geen corset Dat was nog eerst interessant, zelfs voor mannen Velen zijn dikwijls deugdzaam alleen om dat zij weten, niet omdat zij willon. Dezer dagen kwam in een der Berlijnsche ziekenhuizen een vrouw, die voortdurend klaagde over verschrikkelijke pijnen in de maag. Zij scheen zeer ziek te zijo, De oorzaak lag, naar zij mededeelde, in het feit, dat zij in den afgeloopen nacht een paar van haar valsche tanden had ingeslikt. Niettegenstaande de vrouw meermalen met Röntgen-stralen onderzocht werd, ontdekten de geueesheeren de vermiste landen niet. Toen in den loop van den dag de echtgenoot der vrouw kwam opgedagen om te infor- meeren naar den aard der ziekte, stuurde de dokter haar naar huis om de tanden te zoeken. En zie in bed werden ze gevonden. Wat men zich al niet verbeelden kan. Het geschenk, dat de Khedive prinses Margaretha van Connaught zal aanbieden, ter gelegenheid van haar huwelijk metGuslaal Adolf van Zweden, bestaat uit een diadeem, omzet met diamanten en topazen, tot een waarde van 200.00Ü Egyptische ponden dat is ongeveer 2,5000.000 gulden. In een Amerikaansch tijdschrift had een lange reeks artikelen gestaan, waarin te keer gegaan werd tegen het misbruik, dat van het geld gemaakt wordt en de verkwistingen «Ier Amerikainsche vrouwen. De schrijver kreeg van tailooze verontwaardigden hevige protesten, en nu toont hij uit de brieven, die bij ontving, aan, dat de door hem opge- gegeven sommen veel te laag wareu en de verkwisting veel grooter is dan hy diebt. Hij, had medegedeeld, dat een dame uit New-York voor een bonten mantal 6500 dollar had uitgegeven, en een firma in deze stad vertelt hem, dat een korte mantel met bont omzoomd van gewone qualiteit 1000 dollar kost, een halflange bonte mantel, van de fijnste soort, niet 6500, doch 33000 dollar, en een geheel lange op 42000 dollar komt. En de firma verkoebt veel mantels tot die prijzen. De schryver, die van te voren gemeend had, dat de hoogste som. die de New-Yorksehe dames voor haar toilet jaarlijks uitgaven, niet meer dan 30,000 dollar bedroeg, moest nu met beschaamde kaken vernemen, dat alleen een bonten manlal al bijna zooveel kostte. Hij had in zijn artikels verteld, dat de dames voor een baltoilet 1000 dollar noodig hadden, en nu moest hij hooren, dat de kantgar- iieering van zulk een japon alleen vaak meer dan 1400 dollar waard was. In Berlijn wenscht men, dat iu alle apo theken ijs te verkrijgen zal zijn, daar wegens de Zondagsrust, op zon- en feestdagen, alle gelegenheden waar ijs verkocht wordt, ge sloten zijn. Te Los Angelos, in Californie, heeft men beproefd de zonnestralen te gebruikeu om kracht op te wekken en warm water voor huiselijk gebrnik te verschaffen. Op eene struisvogelhoeve bij de stad is eiken zooniigon dag en er zyu er daar 300 in het jaar een «zonne-motor" in werking, welke 6000 liter water per minuut pompt. Op de daken der huizen te Los Angelos zijn «zon ver warmers" geplaatst, welke in verbinding staan met waterbuizen en met behulp waarvan de bewoners van het huis voldoende van warm water worden voorzien. Senator Clark heeft te New-York een huis laten zetten van 36,000,000 gulden. De grond en de meubelen zijn in dit prijsje be grepen. Het huis werd in den styl van Lodewijk XIV gebouwd. Om zich dien goed eigen te maken gingen de architecten eerst eenige maaudjes naar Parijs. Het kasteel heeft 140 kamerseen paar kamers ontvingen een plafond, dat uit een oud Frunsch slot gekocht en over den Oceaan gebracht is. In de muziekzaal vindt men een orgel, dut iedere kerk tot sieraad zou strekken, 't Spreekt van zelf, dat het huis ook een the ater-zaal heelthel tooneel kan door elec- trische kracht hooger en lager gemaakt worden. In de kelderafdeeling bevinden zich 15 badkamers. Elke badkamer heeft f4800 gekost. Voor zwemlustigen bevat de zelfde afdeeling een flink bassin. De twintig millioen krouen, die baron Nathuaniel Rotschild aan liefdadige j instel lingen vermaakte, zijn voornamelijk bestemd voor de oprichting van gestichten voor zenuw lijders. De overledene leed sedert zijn jeugd aan zijn zenuwen. De volgende Chineesche spreekwoorden kan men met 't volste recht ware wonden noemen «Geld is een goede dienaar, maar een ge vaarlijke meester". «Een machtig God heeft goed gevoede priesters". «Wie leent om te bouwen, bouwt om te verkoopen". »Wie zijn behoeften vermindert, verrykt zich zelf'. «Ook de vorst van het land heelt arme bloedverwanten". Beter goede buren dan verre familie leden". «Vraag, eer gij een woning huurt, wie de buren zyn". Er bestaan twee goede menschen de eeue is dood, de andere is nog niet ge boren". «Mannen van de wereld luisteren naar elkaar, vrouwen van de wereld kijken naar elkaar". «Mooie vrouwen zijn meestal zeer onge lukkig". „Leelijke eebtgenooten zijn kostbare schatten". «Verstandige mannen zyn zelden mooi mooie vrouwen zelden verstandig". «Koop nooit ieis wat gij niet noodig hebt, en alleen omdat het goedkoop is',. «Berouw is de echo van een verloren jeugd". Naar aanleiding van de jongste gift van Carnegie van 10.000 dollars heeft iemand uitgerekend dat daardoor het totaal zyner giften tot ongeveer 121 millioen dollars is gestegen. Melk in papieren llesschen.Iets nieuws op liet gebied van melk verzending verneemt men uit New-York, waar een grootelieeren- boer uit den omtrek onlangs begonni n is, zijn melk in papieren flesschen te verzenden. De klanten ontvangen bij hun papieren melk- tlesch een mededeeling, dat die die en die bekende bacterioloog de nieuwe vei pakking als gezonder heeft bevonden dan de glazen flesschen met metalen sluiting. Door do Mes-

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2