Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. scbe koloniën en moeten er tot 45 pet. recht betalen en Carters, Staffords, en Stephens inkten en Amerikaanscho, Fransc.be en Duit- sche artikelen komen hier zoo goed als vry binnen en worden hier tegen zeer hooge prijzen verkocht." Later schrnft de heer Talons: »De beer Janninlk schrijft, dat hy onder geene voorwaarde namen wil noemen. Ik beloof dit niet, en meen, dat geone maat schappelijke kwalen kunnen worden genezen, wanneer men ze niet openlik bespreekt, en hoe gevaarlek bel ook moge zyn, omdat men dan gevaar loopt, eerst recht te worden geboycot, ik zal my in de toekomst niet laten weerhouden om met duidelijke feiten en namen te komen, wanneer het moet." Een labrikant had aan den beer Talens geschreven «Maar wie zal het durven doen, de trucs van den tusschenhandel te onthullen? Qe zyt verloren, wanneer ge het doet, ge wordt eenvoudig geboycot," De heer Talens is echter van oordeel, dat, wanneer de kleine winkoliers zoo on versta n- zyo, aan dit boycotten mee te doen, deze geheel verloren zullen zyn, wanneer ze een krachtigen fabrikant tegenover zich hebben, want deze zal dan de monopolisten direct gaan bevechten en de kleinen gaan dan in den strijd er geheel onder. De directeur der Electrische Drukkerij, de heer Hoekstra, die vooral met oen fabriek in Brunswyk werkt, verklaarde ronduit»Ik doe geen zaken met u, en niemand van de groote handelaren zal met u zaken doen, want gij verkoopt aan die firma's, die uwe artikelen zoo goedkoop vorkoopen." Men heeft den heer Talens toegevoegd Maar uw geschrijf is niets dan eigenbe- Ifierop luidt het antwoord •Of ait eigenbelang wel zoo groot is, is nog de vraag. Zweeg ik, ik zou niet zoo door den tusschenhandel worden geboycot, zooals dit nu bet geval zal zijn." Om de nadeelen van de bestaande toe standen te schetsen, geeft de schrijver de volgende becijfering: •Gestold eens, dat voor een millioen bui- tenlandsch fabrikaat wordt verkocht, dat ook io Nederland wordt gemaakt. Men kan er zeker van zyn, dat door den overprys op buileiiNndsche artikelen dadelyk f 100,000 voor de gemeenschapverloren gaan, die in andere rictitingeu voor de welvaart van ons laud hadden kunnen dieoen. Gesteld dat er f 200,000 loon zit in die f 1.000.000 aan fabrikaten, dan gaat opnieuw f 200,000 loon voor de arbeiders verloren. •Gesteld dat er 10 pCt. ondernemingswinst in zit, dan gaat er weer f 100,000 onderne- mingswiust t land uit." Daarna spreekt bij den volgenden wensch uit: •Laat de regeering eens een enquête commissie benoemen, die ondei zoekt, boe bonderden tusschenhandelareu hun bedryf uitoefenen, en ik ben overtuigd, dat, indien men ernstig en eerlyk onderzoekt, zij met bewijzen voor den dag zullen komen, die iedereen verbaasd zullen doen sta»n over de groote nadeelen, die de tusschenbandelaren aan de Nederlandscbe nyverheid en alge- moene welvaart toebrengen." In eenige builenlandsche bladen deed dezer dagen het bericht de ronde, dat het Neder landscbe gouvernement, hangende de beslis sing inzake de instelling van internationale postzegels, reeds tot oplossing wist te brengen bet probleem van het betaalde antwoord voor brieven naar vreemde landen. Aan alle postkantoren hier te lande zouden, volgens net bericht, postzegels van andere landen verkrygbsur worden gesteld. Deze mededeeling is, naar de N. D. meldt deels voorbarig, dee is niet geheel juist. Waar- beid is, dal bet advies der diverse Kamers van Koophandel over deze aangelegenheid wordt ingewonnen betreffende het plan bjj bet hoofdbestuur der posteryen in ons land, om zulke zegels verkrijgbaar te stellen. Een van de grootste moeilijkheden die zich voordoen inzake de invoering van een inter nationaal zegel is, naar men verneemt, dat bet zeer raoeilyk is in centimes, Pfennige, centen enz. eenzelfde bedrag, neem b|)v. 12*/s cent, precies uit te drukken, en spe culatie in deze te voorkomen. Het nieuwste snufje in ons land zal wel zyn een verkiezingstolalisator te Amsterdam Het Nieuws v. d. Dag van gisterenavond bevatte een advertentie, mededeelend, dat de eerste Nederlandsche verklezingstotalisator var heden middag 12 uur af geopend is tot 28 Juni, 's avonds negen uur. De snelgroeiende residentie, met baar ge stadig en vlug toenemend aantal renteniers en kapitalisten, gaat allengs evenveel in de froancieele melk brokken ak- Amsterdam. Het is niet algemeen bekend, dat sedert 1001 '1902 Deo Haag meer vermogensbelasting opbrengt dan Amsterdam en twee malen zooveel als Rotterdam. Wel beiroeg 't getal aangeslagenen in de residentie slecbts 7523 tegen 8070 in de hoofdstad, maar het belast bare vermogen bedroeg voor Den Haag f829.135.000, tegen f817.629.000 voor Am sterdam. Amsterdam verliest zyn ryke inwoners gaandeweg en Den Haag krygt er eiken dag meer. Langzamerhand is 's-Gravenhage dan ook de rykste stad van ons land geworden en 't belooft steeds nog meer welvarende in woners tot zich te trekken. De nationale Velddag van het Leger des Heils zal gehouden worden op Woensdag 28 Juni a. s. op het landgoed'' Velserbeek' bij Velsen. voor dit doel welwillend afgestaan door Baron van Tuyl van Serooskerken. Deze Velddagen zyn iaarlyks leiugkee- rende gebeurtenissen in de geschiedenis van bet Leger des Heils en duizenden nemen ieder jaar er deel aan. Extra-treiuen en goedkoop tarief zjjn door do Hollandsche IJzeren spoor- wegmaatschappy on door de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappy voor dien dag, uit verschillende doelen van bel land, toegestaan en tot on met den 25 Juni a. s. zijn deze goedkoope kaartjes met programma aan de stations verkrygbaar. De builenlandsche Secretaris van hot Leger des Heils, Commandant Booth-Tucker, aie o.m. het bevel over de Strijdkrachten van het Leger des Heils in Amerika en Britscb-In die gevoerd heeft, zal uit Londen komen om die samenkomsten van dien dag te leiden. Vele muziekkorpsen en zangkoren zullen dien dag zich doen booren. De Algemeene Doopsgezinde Sociëteit heeft in toestemmenden zin beslist over de vraag, of vrouwen evengoed als mannen na voltooi de theologische studie aan de Universiteit ook de kerkelyke colleges en examens mogen volgen en tot proponent kunnen vroraen aangesteld. Een deurwaarder uit Amsterdam heeft fin- gevolge vonnis van het kantongerecht) be slag gelegd op huisraad en inboedel, van 5 leden der Ned. Herv. gemeente te burger dam, over bet IJ, omdat zy waren nalatig ge bleven in bet betalen der kerkelyke belasting. In de godsdienstoefening van den Doopsgezinden Kring die zal gehouden worden op Zondag 25 Jun a.s te half elf in bet Loge-gebouw, Van Persynstraat No 1. hoopt Ds. W. Jesse, emeritus Predikant te Amster dam, voor te gaan. De Raad van Toezicht op de spoorweg diensten, daartoe gemachtigd door den min, van Waterstaat, beeft bepaald, dat 't baanvak Hardenberg—Coevorden van den Noordooster locaalspoorweg, zal behooren tot het derde district, en alzoo met ingang van den dag, waarop geroeid baanvak voor bet openbaar verkeer zal geopend worden, onder het da- gelyksch toezicht zal staan van den districts- inspecteur E. Gerst, te Amersfoort. (St. Ct.) Heden avond houdt de Kiosvereeniging Amersfoort" een vergadering in »de Ver gulde Zwaan" ter definitieve candidaatstel- ling van leden voor den gemeenteraad. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, zal op Zaterdag 24 Juni des namiddags te 8 ure precies, ten Raad- buize eene openbare vergadering houden. De le luitenant-kwartiermeester E. J. de Roy van Zuydewijn, van het 5e regiment infanterie, wordt 1 Juli overgeplaatst by het le bataljon lie regiment infanterie te Ber- gen-op-Zoom en op dien datum by het 5e regiment vervangen door den 2e luitenant kwartiermeester S. P. Visser, van het 4e regiment te Leiden. Door den minister van oorlog is de levering van boter ten behoeve van de soldaten-me nages voor het 3e kwartaal toegewezen voor het garnizoen alhier aan de Roomboterfabriek •de Vooruitgang" te Woudenberg tegen f,1.20 per K.G. Onder de eerste Fransche boeken, die we na het verlaten der schoolbanken, destijds voor toni plezier" lazen, was er een, waarvan we den titel nimmer vergeten zullen. Deze luidt»Ce qu' on peut voir dans la rue" en al herinneren we ons den inhoud niet precies meer, zoo weten we nog heel goed, dat deze ons den eersten spoor slag gaf om op straat op allerlei dingen te letten en hoe we daardpor menigmaal veel leerden kennen en zagen, dat ons anders vreemd en onbekend zou zyn gebleven. En zoo zouden we de vrouwen van Amers foort, die wat voelen voor een be wonde- renswaardigen arbeid van een harer, er eens gaarne op willen wyzen, dat ze gele genheid hebben dien te zien in de Utrecht- sche straat, wanneer ze even biyven staan voor een der winkelkasten van het magazyn •Transvaal", waarin ten toon gesteld is een kanapé-kussen, gewerkt door mejuffrouw Marie Boekelman. De grondstof bestaat geheel en al uit ivoor kleurig satyn, maar ze is zoodanig bewerkt met terra-cotta zyde, dat het schijnt alsof bet een geweven 6tof van die kleur is, waarop de iroorgetinte satyoen motieven als 't ware geschilderd zyn alles zoo egaal, zoo zuiver, zoo af en vol symetrie, dat men zich af vraagt, wat grooter is, de vaardigheid of het geduld om zoo'n werkelyk kunstvol geheel te verkrygen. En al bewonderen we beide nog zoozeer, wy voor ons gelooven tocb, dat je eerst zelf zoo'n werk moet gemaakt hebben om er achter te zyn, hoeveel geduld er voor noodig is 1 'tZyn weer aardige kiekjes, die de beer van de Pol, fotograaf alhier, vlug er by als altijd, nam van 't Japaoscb vorstenpaar, toen het gisteren te Baarn vertoefde om der Koningin-Moeder een bezoek te brengen. De prinses ziet er aardig uit, terwtyl de prins, in zyn uniform, mede een prettigen jovialen iydruk maakt. Menigeen zal zeker f'aarne die actueele printkaart bij zyn col- eclie voegen. Gepasseerden Vrijdag avond werden alhier twee heeren-rywielen ontvreemd. Dinsdag avond zag de rijwielbandelaar Kamperman alhier een hem onbekend persoon paseeren met een rywiel by zich, veel over eenkomende met een der ontvreemde, waar om hy den onbekende volgde tot by hst Eolitiebureau, waar hij kennis gaf van zyn evinding, Die onbekende werd toen door ae politie aangehouden en spoedig tot bekentenis gebracht Gisteren is by, die bleek genaamd te zyn L.K. bakkersknecht wonende te Am sterdam naar Utrecht overgebracht. Een woord van hulde aan Kamperman voor zijn activiteit in deze betoond, zij hem gebracht. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde bet vonnis der Utrecbtscherechtbank,waar- by E. F. alhier vrygesproken werd wegens bedreiging tegen bet leven en smaad en be- leediging. De advocaat-generaal eischtedrie maanden. Het volgende behoort eigeolyk niet bij •stadsnieuws" onder gebracht te worden, maar het bevat zooveel waars, dat we het opdat het goed onder de aandacht kome, met in de rubriek «gemengd nieuws" plaatsen waar het zoo licht overzien wordt. In onzen tyd dan van rennen en jagen, om den broode en voor plezier? men denke even aan de auto's, motorfietsen en wat dies meer zy lette toen op betgeen waarvoor de Sresident van de gezondheids-commissie te ëw-York waarschuwt Wyzende op het rustelooze en opwindende leven, dat ae meeste menschen leiden, menschen van allerlei rang en stand, publi ceert by in zijn rapport de bedenkelyke gevolgen er van. Alleen in de afgeloopen week zyn te New-York 125 personeD gestorven aan een hartkwaal, die uitsluitend evenals de steeds meer voorkomende maagkwalen te wijten zijn aan bet te harde werken, aan »het naastie, repje", dat tegenwoordig vau schier een ieder geeisebt wordt of dat men van zich zelf vergt. Met den grootsten ernst dringt hy er op aan, dat men den noodigen tyd neme voor bet middageten, vroeg naar bed ga en eiken dag minstens een halt uur in de buitenlucht vertoeve opdat daardoor ten minste eenigs- zins, al is het ook bitter weinig, den verwoest- den invloed worde tegengegaan van het zenuwachtige en prikkelende, dat tegen woordige de maatschappy beheerscht. Hij, die niets doet, bestaat; slechts by, die werkt, leeft. De Duitsche Kroonprins heeft zich dezer dagen uitgelaten over de toekomstplannen van hem zelf en zyne gemalin. »lk hoop," zeide by, »dat de Hemel myn vader nog zeer, zeer lang spaart." Myn vrouw en ik hebben ons tot doel gesteld, ons op net uit gestrekte gebied van openbare weldadigheid, ziekenverpleging, godsdienst en onderwys en fraaie letteren en kunsten te bewegen. Wy willen leeren en den kring van ons weten verruimen, opdat wy later tot oordeelen in staat zullen zijn er initiatief kunnen nemen. Wy zullen iedereen dankbaar zyn, die ons dat doel helpt bereiken." Te New-York is ter eere van de nage dachtenis der ongelukkigen, omgekomenen by de ramp van de «General Slocum", het pleziervaartuig, dat nu een jaar geleden in de haven van New-York is verbrand, een gedenkteeken opgericht. Duizenden perso nen, waaronder vele bloedverwanten en en vrienden van de slachtoffers waren tegen woordig. Adelia Liebenow, een baby van achttien raaandeD, die een pop styf in haar armpjes gekneld hield, liet het doek vallen, dat bet gedenkteeken omhulde. Dit kind is de jongste overlevende van de »Slocum"-ramj>. De moeder, die haar nu op den arm droeg, was met het kleine meisje overboord gesprongen en gelukkig gered. In de Holl. Lelie, die gisteren uitkwam, vinden we een gedicht over »de vrye vrouw" a la »de schoolmeester". 'tls te groot om hot dikwijls rake vers in zyn geheel over te nemen -- daarom citeeren we er slechte het volgende uit: Verder geldt dit van de vrye-vronwen. Dat ze het land hebben aan trouwen Doch door kwaadsprekers wordt weieens be- [weerd, Dat ze tol vrüe-vrouw zyn gepromoveerd, Toen ze wel konden snappen, Nooit in 't huwelijksbootje te zullen stappen Of dat waar is, laat ik in 't middenaoch dit [dient gezegd, Dat er ook vrije-vrouwen verbonden zijn door [den echt Doch dan hebben ze altijd deze eigenaardigheid, Dat ze om stryd By heele hoopen Naar allerlei soort vergaderingen loopen, En slechts per abuis, Zyn bij manlief thuis. En als zulke schepsels kinderen hebben tot [haar last, Dan is het zeker en vast, Dat ze zich met de kleinen heel weinig bemoeien, Niet zelden haar tank als moeder verfoeien, Maar toch met groote ontferming Lid zijn van een vereeniging voor kinderbe- scherming. Ja, ja, die vrije-vrouwen zijn wonderlijke dingen, Vraagteekens, die zich in de potsierlijkste bochten [wringen. En geen wonder, dat met 'toog op deez' zaken Er menschen zyn, die zich over de toekomst [ongerust beginnen te maken; Want, als het aantal toeneemt van die vrye- vrouwen. Die niet willen trouwen, En eigen kinders nis lastposten beschouwen, Zal wtJara het geslacht der menschenkinderen Schrikbareiid verminderen En zal het zeker niet lang meer duren, Of men kan, wegens ontvolking, de aarde voor [driekwart verhuren, Doch geleerde neeren Durven beweren, Dat onder ons gezegd Alles wel komt op zijn pootjes terecht, Zy zeggen, dat de vrye-vronw 'tis hensch [geen paskwil I Het prod act is van een ziekte, veroorzaakt door [een bacil Dien men, ik las het in de boeken By die patiënten ergens in de hersenen moet [zoeken. En als men straks het middel kan vinden Om die bacillen te verslinden, Mag men veilig vertrouwen, Dat we eerlang weer hebben uitsluitend mannen [en vrouwen. De eerste enveloppes werden gebruikt in den tyd van Lodewyk XIV \an Frankrijk. Zekere beer .De Valsyer had toen te Pa- rys een particulieren postdienst ingericht. Op den boek der drukste straten stonden brievenbussen van dien besteldienst en de brieven moesten van bijzondere omslagen zQn voorzien, welke slechts in eeuige bepaalde winkels te verkrygen waren. Zulk een enveloppe is o.a. nog te vinden onder de autografen der verzameling van Egerton in het Britscb Museum te LondeD, met een brief van Mme de Pompadour aan de Hertogin van Aiquillon er in, uit 1760. In diezelfde verzameling is ook een aan twee kanten te openen couvert van grof papier, met een brief van niemand minder dan Fredrik den Groote, gedagteekend «Pots dam, 28 Juni 1776." De vrouw met het hoogste salaris is waar schijnlijk miss .Anna Amendt te New-York, de secretaris van den vice-president van een groote levensverzekerings-maatschappy. Zy heeft een salaris van 12000 dollar per jaar. Wie den vice-president wil spreken, moet van te voren miss Amendt uiteen zetten wat hy te vragen heeft en zij wyst hem dan af of laat hem binnen. Twaalf jaren geleden begon miss Amendt haar loopbaan op het zelfde kantoor als stenograph iste, op een salaris van 15 dollar in de week. Dr. William Gordon te Exeter publi ceert in bet bekende tydschrift»the Lancet", een merkwaardig geval van genezing. De patiënt was een man van 53 jaar en volgens het oordeel van vyf doctoren leed by aan kanker in de tong. Hy wilde zich aan geen operatie onderwerpen, doch behan delde ziebzrif op de volgende wijze: Hij nam een handvol vioolbladeren, deed die in een kom, goot er een pint kokend water over en liet het 24 uur trekken. Daar na verdeelde by het water in twee gelHke deelen, de eene helft dronk hn op in den loop van 24 uur en de andere helft gebruikte hy om voortdurend heete pappen op delin- kerzyde van den nek te leggen. Soms be zigde hy de bladeren zelf by wyze van E leisiers in den nek. De heete pappen paste y een paar uur in den nacht toe or wel den geheelen nacht. Hij begon deze kuur, zegt dr. Gordon, op 10 November en was 23 Januari zoover hersteld, dat zyn chef hem naar mij zonden tot onderzoek. De verandering was buitenge woon 20 Februari zag ik hem opnieuw. Hy was voortgegaan met de toepassing der vioolbladeren als vroeger. Hjj had nagenoeg

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2