No. 5669 54e Jaargang. Feuilleton. DICK BULTITUDE. UITGAVE FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFÜOKT. Verschynt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnomont per 3 maanden f\. iranco per post f 1.15. Advertentiën 6 regels 00 cent; elke regel meer 10 cont. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. RoolameB 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rokenlng^gebracht. KORTE6RACHT 9- Telephoon 19. KENN1SGEVINUEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMPRSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 dor HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door: E. BE3M ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten vau eene paarden- slaohterij in het perceel alhier gelegen aan ae Arn- hemschestraat 12 bij hot Kadaster bekend in sectie E no. 1708, op do Secretarie der Gemeente ter visie ligt en dat op Donderdag, den 6. Juli 1005, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Ilaad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 24 Juni 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, WUIJTIERS. Do Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op artt 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kenuis van het publiek dat een voor A. J. BOÓDE ingediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning lot bet oprichten van eene bewaarplaats voor benzine in het perceol alhier gelegen aan de Kampstraat 43, bij hot kadaster bekend in Sectie E no. 3260, op de Secretari e der Gemeente ter visie ligt en dat op Donderdag, den 6. Juli 1905, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raad- huize wordt, gegeven om, ten overstaan van hetGe- meentebestuur of van een of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 24 Juni 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de missive van den heer Kolonel-Militie- Commissaris in de provincie Utrecht d.d. 23 Juni 1905, No. 35, en art. 180 der Militiewet 1901 Doen te weten, dat de verlofganger JAN VERSTEEG, van het 8e regimont Iufantorie der lichting 1898, op Vrijdag, den Zevenden Juli 1905, des voormiddags ten tien uur, in het Militairo Logement, Lange Nieuwstraat te Utrecht, gekleed in uniform en voorzien van de kleeding-en uitrustingstukken, hem by vertrek met groot verlof medegegeven, van zijn jakboekje en verlofpas, tor nfl-inspcctie voor den gameiden militie-commissariB moet verschijnen De aandacht van gemelden verlofganger wordt gevestigd op art. 131 der Militiowet 1901, hetwelk o. m. bepaalt, dat de verlofgnnger, die niet overeen komstig art. 130 der gemelde wet voor den Militie- commissaris verschijnt, in werkelijken dienst wordt geroepen en daarin gedurende ton hoogste drie maanden gehouden. Amersfoort, den 28 Juni 1905. Burgomeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De rootle lach! Buiten zyn met deze mooie, zonnige da gen buiten zyn, ver van de wereld met haat- dikwijls zoo kleinzielig gedoe, ver van haar gewroet en haar geploeter, 't is een genot, 't is een weelde I Misschien wordt dat niet zoo ten volle be seft door hen, die hot wokon lang, dag in, dag uit genieten, wordt dat eerst recht ge waardeerd, gesavoureerd door hen, die na oen week werkens, één dag er uittrekken, één dag doorbrengen in een mooie, stillestreek, waar het genoog twintig-eeuwsch is om ons die comfort te verschuilen, waaraan we nu eenmaal gewend zijn en nog weinig genoeg om er vry, absoluut vry te wezen. 't Was een heerlyke, zoele dag. We bevonden ons daarbuiten allen in don tuin, een klein park gelijk sommigen za ten in het gras anderen in, niet op do breede, gemakkelijke leuningstoelen weer eenigen lieten zich zacht slingeren in hang matten enkelen slenterden door de kleine paadjes over allen lag echter die zekere doezeligheid menschen eigen, die vrede met zich zelf en hun omgeving hebben, en alles van zich afschudden, wat dien zou kunnen verstoren. Veel werd er niet gesproken nu en dan zei deze of gene 'n enkel woord we lie ten ten volle op ons inwerken het getjilp der vogels, het geuren der bloemen, het zoele windje, het heerlyke «niets doen", het zich lekker voelen Wat zou ons uit onze rust kunnen wek ken Een enkel woord daar klonk het ul «De post We zijn en blyven toch echte kinderen van de wereld, niet waar want gewekt wa ren we uit ons gesoes een ieder keek bc- geerig naar haar, die dat electriseerend woord riep. «Couranten niets dan couranten I" liet zij er plagend op volgen, wetend, welke teleurstelling haar definitie gaf. De meesten onzer hernamen hunne vorige houding een paar slechts vouwden ze open, de bladen vlogen de inhoud vluch tig door, «Do roode lach," las er een. «Wat 'n vreemde titel I" En hy las verder steeds sterker schoon hij onder de impressie van zijn lectuur te komen. «Mooi subliem!" Vragend keken we hem aan. 19.) Mijnheer Tinkler, zei do directeur op zyn onaan- gsnaainsten toon, als 't mijn gewoonte was, berispin gen toe te dionen in tegenwoordigheid van de jon gens, maar 't is myt. gewoonte niet. dan zou ik me genoodzaakt voelen, u te zeggen, dat dit late opstaan een slecht begin van don dag is en oen heel verkeord voorbeeld voor hen, die onder uw boude gesteld zyn." De heer Tinkler gaf geen verstaanbaar antwoord, maar ging zitten en begon zijn boterhammen met oen woeste aart to verslindon, die zeker de aandacht van zyn blozen moest alloiden. Bijna onmiddellijk daarop keek de dokter op »ijn horloge en zei: „Nu, jongens, hebben jullie een half uur om krij gertje te spelen. Als jullie terugkomen, heb ik je wat te zeggen. O, staat u niet op, Tinkler, voor u hee- lemaal klaar is. Doch de heer Tinkler gaf er de voorkeur aan van 't ontbyt weg te loopen, liever dan het voort te zet ten in tegenwoordigheid van zyn meerdere. Dus mompelde hy iets van „uitstekend ontbeten," wat volstrekt niet waar was, od volgde de andere, die naar boven klauterden om schoenen aan te trekken en naar *de speelplaats te gann. Het was opmerkelijk, dat zo dit volstrokt niet de den met zoo'n geestdrift als men verwachten zou van jongens, die voor een poosje de sport mogen beoefenen. Maar 't kwam zeker omdat krijgertje Hij nam het blad weot* op on zonder dat hij 'n woord ter opheldering zoi of w\j iets vroegen, las hij voor, wat hem zoo getroffen had. Roods na do eerste regels luisterden we allen aandachtig toe en daar, in die vredige omgeving, daar striemden zo ons als't ware, die woorden, waarmede do «uan-hot-zooklicht" schryver van «do Telegraaf" ons weergaf zijn indrukken, dio hot hoek van den Rus- sischen dichter Loonidew Androjeff bij hem gewekt hadden. We hebben geen verlof gevraagd om zyn artikel in ons blad te mogen overnemen wo gelooven, dat hy, die met zooveel gloed de aandacht vestigt op AndrejelVs work zulks overbodig vindt, waar hem on thans ons den wensch dringt, dat steeds moerderon zullen opgewekt worden om to lezen die «meesleurende aanklucht van geweldig-pro pagandistischo kracht tegen het bedryt van den oorlog." Zoo volge dan, wat hart en verstand van den #aau-hot-zoeklicht" schrijver tot oore strekt. De roodo lach dat is niet de grijns, die over 'n S. D. A. P.-gezicht opoosDulktf nu éen-on-twintig lioerale hoeren in derlut vet worden gejaagd, met een telegraphische boodschap, dat ze zich sivoeplè zoo gauw mogelijk uit te sproken hoobon over do kwestie van het algemeen kiesrecht. Do roode lach dat is niet 'n karmoezyn- aangestipt troetellachje, dat weekjes zenuw- trekt op 't gelaat eener debutanto in de Kalfjeslaan of eener Tollinis-champètr'arde. De roode lach, dut is 'n lach, dio hikt mot oogen vol diepen, stnrron waanzin die blood- lippen doet openkrampen dat is de lach van het slagveld du hoonlach, die uit 'n bleeken, in-woede-verwrongen soldatenmond stulpt, op het oogenblik, dat hy wezenloos terneer valt. Misschien wordt hot vrede, 't Geld wordt duurder, en vadertje krijgt haast pijn in het hoofd van al 't gezanik om hom henen. Linevitscli trekt aldoor terug. Er wordt nog wat geschoten. Maar do rochto animo is or af. Üok Japan voelt, dat het vrij moet komen onder liet oorlogsjuk uitdat hot in vredig handelsbedrijf en wontolraderende industrie 'n nieuwe, groote toekomst zich moet houwen nu een nieuw caisson voor oon ongo- dacht-machtig, nationaal fundament goed on wol op harden bodem is aangeland, en jlit fundament over breeder bodem blykt te spelen zoo eentonig was, oh üaarby eeu voorgescure- ven spelletje guat nooit zoo van harte. Voetbal en oriölcot mochten alleen op halve vrye dagen en word gespeeld op een naburig veld, door dr. Griinstoue gehuurd: maar op do spoelplaats was 't altyd Itrygertje. De diroctour vond dat ien uitste kende oefening voor de jongens, die hun meteen van kaltekwaad afhield. Het was een mooio ochtend. Den heelen nacht had 't stevig govrorou, do grond was hard, met rijp bedekt en kraakte onder do voeten. De lucht was fri8oh en zuiver en de naakte zwarte takken staken scherp af logon hot zachte blauw dor morgenlucht. 't Was weor voor een grooton tocht op schaatsen over donkergroon spiegelglad ys of voor een verre wandeling ovor landwegen naar vroolijke marktstad jes met roodbedakte huisjes, maar nu had 't allo rnaoht om te bekoren verloren. Het drukte alleen maar lernoer door het groote contrast tussohen die heorlijko vrijheid en de droeve werkelijkheid van een onbelangrijk spelletje te moeton doen. Er was goen animo om to spelen. Zo stonden by hoopjes to praten en stampton met hun voeten om ze warm te houden. Langzamerhand verschonen de dagleorliugonverschillende van hen haddon geen tact om met de andoren ineo to doen en konden 't niet met hen vinden. Als de heer Tinkler, die zich bij con van de groep jes gevoegd had, zich al niot by hot ontbijt bad onderscheiden op by zonder verdionstolyke wyze, nu maakte hy 't ruimschoots good door de grandeur on den blague van zyn conversatie, waardoor h\j erin slaagde op sommige dor kleinere jongons indruk te maken. Het nadeel van oon huis als dit, zoi hü il iuach- tondis dat'n mensch 'emorgeus zijn pijpje mot molton kan. Ik bon or zoo aan gewend en mis hot natuur lijk erg. Als ik er op stond, zou Grimstono er niota grijpen, dan dat waarvan do stoutste gele staatatechnlcl voor oon doco&nium nog waag den te droornen. Ook Japan krygt bohoofte aan mannen en aan rust. En als straks de vredesondorhnndelaren die Roosevelt heeft saftmaoroepen, et-gons in 'n huis van staat ia San Francisco, in Washington of in't Haagje tegenover mekandor zullen zitten met loe rende leepe oogjes, gosmijdig van diplomaten- draaien dun wordt hot alleen 'n kwestie van loven en bieden» 't Wordt een reuzen- sjacher. Er zullen cijfers en phrason op papier komen. Motorlunge telegrammen zullen onder zeeën door, on langs woeste nijen, Iang9 groote steden,vruchtbare landen en dwars door donkore wouden trillen. Soms zullen misschien mannon met bleek-ernstige snuiten, uit statio-faiUouils oprijzen, rnokaar plechtig den rug toedraaien -- rnaur dan zullen ze 's middags weer koud-van-voorhoofd bij mekaar komen weor handelen, schrappen, amendeeren, knoeien. Totdat dan einaelHk de vrede, de Vrede mot 'n palmtak in ae hand en gehuld in 'n witte kimono, blijmoe dig do trappen van het sjuclicr-paieis zal komen aftripuon on alle volkoren on alio zoeklichtschryvers zullen juichen Dan dondert niot meer liet onweer vun den veldslag boven de legioenen van den laatsten Romanoff barsten do sbrapnolls, loeien de granaten, boemon do kanonneiv iluiton de gewoot-kogois. Dan verstomt de roode lach, die wezenloos van afmatting en hitttegek van de visie van stuk geloopon raonschonvleesch, verklon- tonde hoofdkaas, borrelende ingewanden, ver stijvende monden en brokondo oogen hoeft gedavord in do hooiden van houderdon on gelukkige stumpers. Alleen in Rusland zullen ieder jaar, tegen dat de wilde kastanjes bloeien, langs de kiozolpaudjes van gekkenhuizen, cebogen kerels, mot wezenloozon blik langs ue gras zoompjes slenteren. En nu on dan zal er 'n riinpelluehjo langs hun kaken plooien, zal or 'n hikje hun mond ontvlieden. En de modici, dio collega's van buiten op bezoek krygen, zullen ze aanwyzon en hunnen gasten meuedeelendie haddon eonmaal in Munt- sjoerye den rooden lacli te pakken nu lachen ze nog maar witjos De roode lach - eigonlyk is het geen medische naum, maar oon naam van fan tasie. De roode lach zoo heet een boek van don Russiaoheu dichter Leonidew An- drejelT, dat in het land Semstvos en goeber- natoren, der moosjioks on popen, groot opzien heeft gebuurd - on dat nu ook in net Fransch en Duitsch is vortaald geworden. De scbry ver op tegen kunnon hebben, maar 't staat «iet, ziu Je, voor soo'n troop jongens, Hot slaat niet!" Na eenigen tyd versenoon dr. Grirastouo bovon aan de yzeren trap, die naar do speelplaats leidde en commandeerde: „Naar binnen!" Paul volgde do andoron, bij zichzelf ovorloggonde of bij nu aan 't losjes looron zou gaan. De jongens betradon hot schoollokaal iti bollige stilte on namen bun plaats in aan do lessonaars un langs do bruiuo banken. Do diroctour was er vóór hen ou stond mot zijn oenen arm op don leseonaar geleund, met eon uitdrukking van naderenden donder in houding on blik, die, in vorbaud mot do drukkende siilte, maakto, dat do jongons or naar van worden. Hij begon, Ilij zoido, dat sedert men weor «nam- gekomen was, by oon outdokking had gedaan, dio eon van hen allou betrof, Hot deed hom p(jn, do zaak hier bekend to moeten maken, I)e hoer Bultitudo kon zyn ooroti nauwelijks ge looven. Zyn geheim was dus ontdekt; do behandeling hem door Dick aangodaan, zou dus gewroken worden Het was wel niet erg lljngovoolig vau Grimstono om publiciteit aan de zaak te geven, maar wat kwam dat erop aan, als alles good eindigde? Hy ging dus gemakkelijk op uou bank zitten met zijn rug togen oon lossonaar aan, zyn boonon gokrulst terwyl op zyn gezicht te lezen stond, dat hij precies wist, wat er komen zou on or moo ingenomor was. „Zoolang ik mo aan het onderwijs hob gegoven, ging de directeur voort, bob ik or mo op kunnen beroemen, do jougens, die onder mijn dak vertoeven het zoo goed en overvloedig van oton en drinken te gevon, als maar noodig is, zoodat zo nooit zich konden veroutscliuldiged ovor muogobrachto snoeperijen. Ik bon altijd zelf hij do inaaltydnu gowoost, ik hob zelfs myn vaderlijk oog over jollio laten gaan, als jo do sport beoefende". Hier Held hij op en zag do twoo, die hotdiohtst by hom zaten mot hot vaderlijk oog nun en wel op zoo'n manier, dat ze van verlegenheid niet wisten waar zo blyvou moesten. „Hy dwaalt oen bootje vau 'l uhapitoraf", dacht Paul. „Ik hob dat alios gedaan met het oogmerk, Jat ik jullie fiksoh gestel, dat slechts eenvoudig, maar vol- doondo voedsel vraagt, xooals jullie 'top n»ijn tafel vindt, niot wil bedorven zien door allerloi poespas vat» kookobakker*. Zo »ijn lo «enen male verboden en iedoro jongen, die hior sit, weot dat hooi good I En toob, wat geschiedt Er zijn van dio laaghartige naturen oudor mijn loorlingon dio er niot voor te rugdeinzen, tuijn wyze raadgevingen in den wind te slaan. Ik zul goen namen noemenhot kloppertje van binnen zal do zondigon wel aanwyzon" Allo jongen», dio begrepen, wolkon weg dr. Grim stono In wildo slaan, trachtten oon air van groote onschuld aan te nomen, hetgeen den moesten jam merlijk mislukte. „Ik kan niet donken, vervolgde dr. Grimstone, dat hot kwaad nóg grootor omvang hoeft, dan ik vermoed. Hot kan zoo ziju, ou hut ion ino nu ook eigonlyk niet meor verwonderen. Misschien zju er ondor jullie, dio schuldbewust, zijn. Als dit zoo is, laton dio joogons dan bokoane t zichzelf opgeven op oorlykc wyzo. Recht door zoo!" Op dio uituoodiglug ging niemand in. Zo waren allon voorzichtig goworden on nsmen liover oon afwachtende houding aan. „Laat hy, wious schuld ik kon, dan tol nto komen, zyn fout belijden ou om vorgitlenis smoekon!" don* derdo do directeur. Maar i.ogeen, die bodoeld word. bleet in gebreke, zeker door een govool van zondigheid en een flauwe hoop, dat inisschion nog een ander do persoon in kwestie zyn zou. „Dan zal ik hom bij zijn naam roepen I bulderde Grimstono, „Coggs sta opl" If'ordf ivrvolgd

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1