Stadsnieuws. Ingezonden. Marktprijzen. Advertentiën. E.J. RUITENBERG, I of 2 Metselaars. AMERSFOORTSCHE BANS k M Jong L Ophoven Melhorst Van Luitenen Reisbelasting. „Nationaal Grondbezit" verkoopen is 'n echt rilfantast, 'n bloederige ziener en toch tegelijk 'n man, die kordaat over de werkelijkheid z'n stijl laat bewegen, en die diep in het geschokte zielsleven der door den oorlog gedésequilibreerden sondeert De roode lach het is een boek vol bloederigen waanzin het is een dichting van waanzineen waanzinnige dichting, indien gij wilt. Maar het is meer dan dat: -het is een aanklacht, een het volk meesleu rende aanklacht van geweldig propagandis tische kracht i jen bet bedrijf van den oorlog. Het is het griezeligste boek van de wereld litteratuur. Het overtreft in verschrikkelijkheid van bloedfantasieën en waanzin alles water neg op het gebied van oorlogs-litteratuur is neergeschreven, Het bevat het verhaal van de ziening van een jong officier, die met geamputeerde beenen z'n broeder bloedverschrikkingen van den oorlog voorijlt avond aan avond in waaknaihten voor z'n bed en die dan vervalt tot bet bloedsdelirium van den arooden lach." Morgenavond ga ik u er 'n paar griezelige grijnzen uit na-lachen. Ik zou voor m'n artikel wel rooden inkt widen vragen alleen ben ik dan bang, dat ik wellicht enkelen mijner lezeressen, met zwakke zenuwen, 'n bloed-nachtmerrie in bet ledikant zou jagen. En 'n misdaad wil ik niet op mijn geweten hebben. Dus met zwarten inkt tot morgenavond. (Slot in volgend nummer.) De vrijzinnige kiesvereeniging »Amers- foort" heeft tot candidaat voor den gemeente raad gesteld, de heeren Voor district I. H. W. van Esveld, (aftr.) en J. C. Rolandus Hagedoorn. Voor district 11. P. van Achterbergh en J. W. Middelburg. Voor district III. A. M. van Tromp van Holst, (aftr.), A. Herschel Bzn. en J. C. van der Meer. Door de R. C. kiesvereeniging ïiRecht en Orde" zijn tot candidaat voor den Gemeente raad gesteld de heeren Voor district I. J. Ger. Kleber, (aftr.) en H. Koning. Voor district II. A. A. Hamers, (aftr.) en J. W. Jorissen. Voor district III. A. M. Tromp van Holst, C. J. Plomp, beiden (aftr.) en N. Veis Heyn. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging sNederland en Oranje" heeft tot candidaten voor den Gemeenteraad gesteld de heeren: Voor district I. J. Ger. Kleber, (aftr.) en H. Koning. Voor district II. A. A. Hamers, (aftr.) en J. W. Jorissen. Voor district 111. C. J. Plomp, (aftr.) en N. Veis Heyn. De heer mr. J. G. Stenfert Kroese, gemeente secretaris alhier, promoveerde te Amsterdam tot doctor in de staatswetenschappen. Naar men verneemt heeft de minister van Oorlog den majoor W. H. van Terwisga be stemd voor cbei' van den staf bij de mauoeu- vreerende troepen van de 3e divisie infanterie. Aan onzen vroegeren stadgenoot, den gepen- sioenneerden kolonel C. de Mooy, van den geneeskundigen dienst der landmacht, wordt 5 Juli te 's-Gravenhage op plechtige wijze uitgereikt het ridderkruis der Militaire Wil- lems-Orde Ie klasse. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde militie-luitenants zijn heden beëedigd en in functie gesteld. Het blijvend gedeelte der lichting van 1904 gaat 15 Juli a.s, groot verlof naar huis. De luitenant-kolonel-intendant A. A. Kleyn- hens gaat op den len Juli e.k. niet over "bij den staf der nieuw op te richten 4e divisie infanterie te Amersfoort, doch blijft voor- loopig te Arnhem bij de 2e divisie infan terie. Van geachte zijde verzoent men ons opname van het volgende: De commissie voor de aanschaffing van een Finsen-Reinlamp, ter behandeling van lupuslijders, te Apeldoorn, bericht, dat bin nen een paar maanden zal kunnen worden aangevangen met de behandeling in hare in richting aan de gasfabriek aldaar. Voor inwoners van Apeldoorn zal de be handeling volstrekt gratis geschieden, voor anderen tegen zeer matige vergoeding. Zij verzoekt degenen, die voor eene be handeling in aanmerking wenscben te komen zich reeds nu met juisten naam en adres op te geven aanDr.J. A, Voorthuis, Loolaan, aldaar. Toen bet echtpaar v. D. wonende in de Groote Haag alhier, na een dag afwezigheid gisterenavond omstreeks 7 uur thuis kwam, vermiste het dadelijk hun vijfjarig zoontje Mathijs, dat den geheelen dag aan de hoede van een ouder zusje was toevertrouwd geweest. De kleine was, zooafó vaak gebeurt, op straat gaan spelen eenige kinderen hadden hem gezien bij den steiger op den Zuidsingel maar hoe ijverig ook overal, in alle straten en stegen naar het ventje werd gezocht, hij was nergens te vinden. Den geheelen avond en den ganschen nacht werd in de singels en in de grachten gedregd echter eerst om zeven uur hedenochtend werd het lijkje in den Zuidsingel, nabij den steiger b(j de Kleine Haag gevonden. De politie stelde een onderzoek in, dat tol niets anders leiden kon dan tot de ineerdan waarschijnlijke zekerheid, dat de kleine onder het spelen te water is geraakten jammerlijk verdronk. De temperatuur van het water ir. de nieuwe Amersfoortsche Bad- en Zweminrichting was heden ochtend 7 uur 66 graden Fahr. Geen verwijt is zoo grievend, geen go- wetenskwelling zóo knagend als over datgeen, wat niet meer goed te maken is. Het opnemen v*u Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Vergun mij voor onderstaande regelen eenige plaats. Niet ten onrechte wordt alhier algemeen ge klaagd over de late 1ste postbestelling. Meermalen besprak ik dit elders, in de hoop dat verbetering zou komen. Ik werd echter steeds teleurgesteld of met een kluitje in het riet gestuurd. Is het dat persé jhienn geen verandering ie te brengen, dan zou k het wenschelijk achten, dat zooveel mogelijk belanghebbenden in de gelegenheid waren de voor hen bestemde brieven te ontvangen, en dat de bestellers in de gelegenheid werden gesteld; die aan de geadresseerden te overhandigen, het geen veel te wenschen overlaat, dat uit het na volgende blijken zal. Dinsdag 20 dezer wilde ik om 8.19, dit wordt plaatselijke tijd 8.39 met de trein naar Amsterdam vertrekken. 8.20 komt mij de besteller tegen, welke met de bezorging in mijn wijk belast was, juist bij mijn huis, hoek Beekstraat Op mijn beleefde vraag of hij ook iets voor mij had, kreeg ik ten antwoord, dat bij mij het ditmaal nog zou ter hand stellen, maar dit ge beurde in het vervolg niet meer. Ik had bij die correspondentie juist nog iets, dat ik in Amsterdam moest regelen, hetgeen ik toen nog dien dag kon waarnemen. Had ik die letteren niet ontvangen, dan was dit den volgenden dag te laat geweest om dat to regelen. Ik veronderstel ter goeder trouw, dat de be ambte bun bevoegdheid niet te buiten gaan om het publiek te dupeerenmaar zou gaarne wen schen, dat, kan er persé niet eerder besteld worden, dat belanghebbenden als dan in de ge legenheid werden gesteld, de voor hen bestemde brieven te ontvangen, zij het onderweg; verder zou ik het wenschelijk achten, dat algemeen op vroegere bestelling werd aangedrongen. Zoover mij tot nog toe bekend is, is er geen plaats van beteekenis waar de eerste bestelling zoo laat plaats heeft. Vertrekt men om half negen met de trein, dit is toch waarlijk niet te vroeg, dan is nog geen post bezorgd, en dit te Amersfoort: het centrum der spoorwegen. Hoogachtena, Uw dw. J. W. EGGlNK Een kort antwoord sta de geachte inzender ons toe. Er bestaat wel is waar geen absoluut verbod, dat de besteller op straat de poststukken aan den geadresseerde afgeeft, en dat zal een enkelen keer ook niet hinderen, maar waar zou het heen, als dit regel werd en iedereen den man maar aanhield? Dat zou heel wat oponthoud geven Zij, die er prijs op stellen hun correspondentie spoedigst mogelijk na aankomst te hebben, kunnen bovendien busrecht nemen. Wanneer de eerste hestelling, die door 10 be stellers geschiedt, vroeger aanving, dan zou alle correspondentie vau trein 6.5 uit Utrecht (hier ora 0.33) en die de correspondentie bevat van den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht tot de 2e bestelling (deze is te 10'/») moeten blijven liggen. En de zooeven genoemde verbindingen leveren juist zoo'n belangrijke post. Wij gelooven dus niet, dat er verandering in de bestaande regeling gebracht kan worden, met kans op een verbetering. Red. Amersft. CrL Amersfoort, Vrijdag 23 Juni 1905. Appelen faf— Pootaardappelen fO.— a fO.— Zandaardappelen fl.80 a f2. Hoen dereieren f3.50—a f4. per lOOstuks. Boter f 1.20 a f 1.30 p. k. Margarine f 0. a f 0. Kippen fO.GD a f1.20 Kuikens fO.— ifO. Piepkuikens f0.40af 0.60 Ganzen fO.—afO.— Eenden f 0.90 a 11.20 Hazen f 0.— a f Wildekomjnen f 0.— a fO.— Tamme konijnen f0.40 a f 0.80 p. st. Duiven f0.50 a f0.60 p. paar. Vette varkens fO.a 10.—. Magere varkens 116.— a f25.— Zeugen f50 a f70 Biggen f 10 a 113. Aangevoerd waren ongeveer: heet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 90 Heet. Zandaardappelen, 80000 st. Hoendereieren, 1400 Kilo Boter- Vette varkens, 10 Magere varkens,Var kens voor exportslagerijen, 300 Biggen en 20 Zeugen. Predikbeurten Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeur ten in de St. Joriskerk niet meer door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerkgenootschappen zijn op Zondag 18 Juni geregeld als volg: Zondag 25 Juni. Evang. Luth. kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Mefjere. Remonstrantsche kerk. Voormidd. IO'/j uur, Da. Hooykaae. Em. Pred te Boskoop Doopsgezinde Kring. Van Persijnalraat No. 1. Voorm. lO'/i uur, De. W. Jesse, Em. Pred, te Amsterdam. Gereform. kerk (A.) Voormidd. 10 uur, Ds. Smitt, Pred. te Assen. '8 Avonds 6'/i uur, Ds. Smitt. Beiden keereu maand. Collecte. Ge. form, kerk (B.) Voorm. 10 uur, Prof. Biesterveld, Hoogleeraar a. d. Vrije Universiteit te Amsterdam, 's Avonds 5'/i uur, Prof. Biesterveld. Vrijer Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Lezing. 's Avonds 5 uur, Lezing Makelaar, WEVF.RSSINGEL No. 11 huren en verlturen van huizen. CBTOHAASD Zich aan te melden Stationstraat 7. KORTEGKACHT 20. Belast zich met aan- en verkoop van Effecten, Incasso's, sluit Prolongatiën, ver leent Crediet in rekening-courant, neemt gelden in déposito met 1 dag opvragen a 2°/0 14 a 2!/o°/0 Kantoor geopend van 9 tot 3. Kassiers Commissionoairs in Effecten. Westsingel 43 bij de Varkensniarkt. Effecten, Coupons. Prolongatiën, Wissels. KASSIERS, Commissionairs in Effecten. Effecten, Coupons, Buitenlandsch geld Prolongatiën, Beleeningen, Incasseerer. en verschaffen van Wissels op Binnen- en Buitenland. 8AFE DEPOSIT. Kantoor: Mnnrhulzen 9. CREDIET- VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. A. van TRAA. MUURHUIZEN, 9. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zatelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier; het ontvangen van gelden a déposito en rekening-courant. Er zijn onder de minvermogenden velen, voor wie een verblyf van eenige weken in de buitenlucht tot herstel van gezondheid, eene onschatbare weldaad zou zijn. Welnu, even als vorige iaren blijven on- dergeteekenden zich vriendelijk aanbevelen tot het ontvangen van gilten voor boven genoemd doel. Het Hulpcomité voor Amersfoort, Mevr. KNOOTE— Van Lanschot Hubrecht. Mevr. De JONG SCHOU WENBURG- Parker. Mevr. GRONEMANDoornbos. Mej. D. A. SIDDRE Mei 1905. ITaamlooze VonnootscJaap gevestigd te 's-Uravenhage. DIRECTIE beiicht dat de op l Juli 1U05 verschijnende COUPON8 der 4 Ob- ligatlën en de op t Augustus 190'» verschij nende COUPONS der 4V2 Obligation be taalbaar zijn te 's-Gravenbageten kantore der Ven nootschap der Firma P. J. LANDRY en der Haagsche Commissie bank te Amsterdam bij de heeren PRAETO- RIU8 ZOON te Rotterdamb(j de Firma C. I>E RUYTER te Amersfoort; bij den heer W. A. CROOCKEWIT Wzn. en elders bij de agenten en Correspondenten der Vennootschap, alwaar ook 4 pCts. Obli gation in stukken van T1000.— en f250.— h pari verkrijgbaar zijn. De Notaris JÖHs. KNOPPERS te Amersfoort, zal op Zaterdag 1 Jnli 1905, des avonds te 7uur, in het koffiehuis «HET VALKJE" te Amers foort publiek In de gemeente AM ERSFOOR T. perc. I en '2. Twee woonhuizen met grond aan de Bree- destruat nummer 3 en 5, groot 1.85 aren. Perc. 1 verhuurd voor f().90, perc. 2 voor f 1.10 per week. pei-c. 3. Een woouhuis, thans ingericht tot werk plaats, ine', grond aan de Breedestraat no. 4, groot 1.05 aren. Verhuurd voor f0.85 per week. perc. A en 5. Vier woningeu met grond aan do Molen straat nommers 2, 4, 6 en 8, groot 3.37 aren Te zamen verhuurd voor 12.05 per week. perc. 6. Een winkelhuis, tevens woonhuis, met tuin daarachter aan de Arnhemschestraat nommer 15, groot 1,12 aren. Verhuurd aan den heer E. Beem voor f 2,5U per week. perc. 7. Een huis, verdeeld in twee woningen, plaatselijk genommerd 87 en 89, niet schuur en tuingroud aan den Parallelweg nabij de Kleine Gasthuislaan, groot 8.50 aren. De woningen zijn verhuurd voor f 1.50 per week. perc. S en 9. Twee perc. bouwgrond gelegen naast perc. 7, respectievelijk groot 0.50 aren on 7.95 aren. perc. 10—16. Zeven perc. bouwterrein met halroti weg aan de Kleine Gasthuislaan, groot als volgt: Perc. 10 16,75 aren, perc. 11 14,90 aren, perc. 12 14,50 aren, perc. 13 14,10 aren, perc. 14 12,60 aren, perc. 15 14,05 aren en perc. 16 13.70 aren. perc. 17. Een perc. bouwterreiu met halven weg op den hoek van de Kleine Gasthuislaan en den Woestijgerweg, groot 10.80 aren. perc. 18. Vier woningen niet grond aan den Woes tijgerweg, plaatselijk genommerd 12, 14, 16 en 18, groot 16.90 aren. De woningen zijn verhuurd te zamen voo; f290 per week. De voorschreven perceelen 718 vormen te zamen het laud, genaamd Schreijershoek gelegen aan den Parallelweg, de Kleine Gasihuislaan en den Woestijgerweg. Het daartoe behoorende bouwland aan diversen te zamen voor f 75.90 per jaar. Aanvaarding bij de betaling op 30 Sep tember 1905. Breeder bij biljetten.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2