Stadsnieuws. Gemengd nieuws gegeven worden tot het afleggen van een openbaar examen ter verkrijging van een diploma van hulpkeurmeester van vee en vleesch. Het tijdstip, wanneer, en de plaats, waar voornoemd examen zal worden gehouden, zullen nader worden bekend gemaakt. Zy, di? tot gemeld examen wensehen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 Juli a.s. schriftelijk en portvrij opgave doen aan den voorzitter der examencommissie, dr. H. Remmelts, te 's-Gravenhage, met over legging van het bewijshetzij, dat zy den Rykscursus in vee- en vleeschkeuring, welke thans te Rotterdam wordt gehouden, volgen hetzij dat zij op 25 April 1905 sedert ten minste 1 jaar werkzaam waren bij een Rijks- of Gemeentelijken vee- en vleeschkeurings- dienst en den leeftijd van 23 jaren hebben bereikt. Het is gebleken dat ten onrechte de mee ning bestaat, dat slechts die candidaten voor de betrekking van Rijksklerk bij de belas tingen geschikt zullen worden geoordeeld, die gelegenheid hadden om op een ontvang kantoor met de daar voorkomende werk zaamheden praktisch vertrouwd te geraken, en dus een zekere routine bezjtten. Deze eisch zal ten minste voorshands niet worden gesteld: iedeie candidaat die met de werkzaamheden van een ontvangkantoor ge noegzaam bekend is om de onderstelling te wettigen, dat hij spoedig ook de noodige bedrevenheid in dat werk zal verkrijgen, zal voor voldoende bekwaam worden aange merkt. Aldus bepaalt eeu resolutie van den Mi nister van Financiën van 10 Juni jl. De Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik heeft een commissie benoemd, be staande uit de heeren prof. dr. K. Heilbronner, te Utrecht; dr. M. W. Pijnappel te Zwolle; A. S. van Reesema, te 's-Gravenhage en mr. E. van Ketwieh Verschuur te Zwolle, welke commissie de vraag zal onderzoeken, op welke wijze de wettelijke regeling van de verplichte ziekteverzekering, die eerlang door de Tweede Kamer wordt ter hand genomen, in overeenstemming is te brengen met de bestrijding van het drankmisbruik. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie Gelet op art. 17 der wet van 15 April 1891 (Staatsblad no. 87), tot regeling der brieven- posterij Maakt bekend, dat is verboden de verzen ding per post, open of los, van kaarten met oplegsels van mica, gestampt glas of soort gelijke zelfstandigbeden. Indien stukken als de evenbedoelde worden ter post bezorgd, dan behooien zij aan den afzender, indien deze bekend is, teruggegeven en anders behandeld te worden als gewei gerde en onbestelbare stukken. Bij de heden gehouden candidaatstelling voor de periodieke Raadsverkiezing zijn ge steld In district I de heeren H. W. van Esveld en J. Ger. Kleber (aftredend), voorts de heer J. C. Rolandus Hagedoorn. In district II: de heeren A. A. Hamers (altredend) en P. van Achterbergh. In district 111de heeren A. M. Tromp van Holst, C. J. Plomp (aftredend) en A. Herschel Bzn. De definitieve candidaatstelling ten behoeve der tusschentijdsche verkiezing zal a. s. Don derdag plaats hebben. Nu de heer K. van 't Veer de stad met terwoon heeft verlaten en de heer G. van Wijland voor de hem aangeboden Candida- tuur heeft bedankt, heeft de S. D. A. P. besloten bij de a. s. periodieke raadsverkie- zink niet met eigen candidaten uit te komen. Omtrent de houding tegenover de andere candidaten is nog geen definitieve beslissing genomen. Zaterdagavond werd ten Raadhuize de 122ste openbare vergadering door de Kamer van Koophandel en Fabrieken gehouden. Afwezig waren de heeren J. Sinnige, S. J. van Duinen en H. van Haselen, de laatste met kennisgeving. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend, werd de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn, behalve eenigejaarversla gen van verschillende K. v. K. en F., een verslag van het Landbouwonderwijs en 2 bulletins v. d. Ned. K. v. K. te Smyrna, een brochure getiteld «Geen Saccharine in de huis houding" door Dr. Greshof en een geïl lustreerd adresboek van industrieelen 'in Schotland, versierd met platen van belang rijke plaatsen in Schotland met verzoek dit te willen publiceeren ter kennismaking. Voor kennisgeving aangenomen. Verder is ontvangen een missive van de de Nutscommissie, waarin zij der Kamer meedeelt, dat haar gebleken is, naar aanlei ding van de door haar in November 1904 gedane zoowel mondelinge als schriftelijke vragen, dat op onderscheidene plaatsen in ons land onderwijs per correspondentie wordt gegeven en dat velen inderdaad behoefte gevoelen aan zoodanig onderricht. De commissie doet thans de Kamer een vragenlijst, toekomen welken ze gaarne voor 1 Januari a.s. ingevuld terugverwacht. Besloten wordt, dat het Bestuur trachten zal de noodige gegevens te verzamelen om aan het verzoek der commissie te voldoen. Verzoeken van Unitas en W. P. de Vries om afschrift van het advies door de Kamer uitgebracht in zake Naamlooze Ven nootschappen. Besloten wordt het advies ter opname te zenden aan het Orgaan der K. v. K. en de inzenders der genoemde verzoeken daarnaar te verwijzen. Verzoek van de Kamer te Oldenzaal om een bijgevoegd verzoekschrift aan de Holl. spoor te steunen, waarbij verzocht wordt om den sneltrein van 3.35 uit Am sterdam te doen doorloopen tot Oldenzaal of zoo mogelijk tot Salzbergen. Besloten wordt bedoeld verzoekschrift eerst ter lezing aan de leden te zenden om het daarna te behandelen in een volgende ver gadering. Een missive van de Handels-sociëteit te Utrecht met toezending van een verzoek schrift door haar aan de Arrondissements- Recbtbank te Utrecht gedaan om nevens den Curator eene commissie uit de credi teuren te benoemen, bestaande uit mannen van liet vak, waarin de failliet is werkzaam geweest. Van de Tariefvereeniging zijn eenige ge schriften ontvangen. Bij den Secretaris gede poneerd ter lezing, Hetzelfde geschiedt met een missive van Ned. Wijnhandelaren, waarin deze de wet gevende en de uitvoerende Macht in kennis stellen met volgens hun oordeel voor den wijn handel belangrijke onderwerpen. Van de commissie, uit de Kamer benoemd, is ingekomen een advies met de strekking om als kennisgeving aan te nemen het ver zoekschrift van den Binnenschippersbond, op grond, dat Amersfoort niet gelegen is aan •en zeehaven of aan een groote rivier, waar door de commissie zich buiten de mogelijk heid gesteld ziet om door een onderzoek uit te maken aan wiens zijde het gelijk is, aan die van de scheepsbevrachters of aan die van de schippers. De Kamer vereenigt zich met dat advies en met algemeeuo stemmen wordt dus conform besloten, terwijl de Bond hiervan mededeeling zal geschieden. Het adres van de Beurs te Groningen inzake wijziging van de arbeidswet lokte bespreking uit. Besloten wordt de onderleekenaars van de instemming der Kamer met dat bezwaar schrift kennis te geven. Missive van den Minister van W. H. N. met bijvoeging van een afschrift omtrent een beschikking vat) ZEx. inhoudende mede deeling van do bonoemlng van den Voorzitter de Leden, da plaatsv, Leden en den Secre taris van de commissie van advies nopens spoorwegdienstregeling. Voor kennisgegeving aangenomen. Thans is aan de orde de benoeming van een iid van de commissie ter beoordeeling van het invoerrecht naar de waarde dei- goederen (vacaturerde Pool). Alle stemmen vereenigden zich op den heer M. S, de Pool, aan vvien van zijn be noeming zal worden kennisgegeven, Nog ingekomen een missive van den Mini ster van VV. H. N., nopens de wettelijke regeling van het beroep van accountant, waarin meegedeeld wordt, dat de Regcering het voornemen heeft een wettelijke regeling van genoemd beroep voor te bereiden. In 1900 heeft het Ned, Inst., van accoun tants een proeve van zoodanige regeling met nota van toelichting aan H. M. do Koningin» gezonden. Een afdruk daarvan en nog eenige desbetreffende bescheiden zijn bijgevoegd. De Minister zal gaarne vernemen tot welke opmerkingen al die bescheiden de Kamer aanleiding geven, alsmede hoe de Kamer oordeelt zoowel omtrent de beteekenis, welke er aan den werkkring van accountants te hechten is als omtrent de gevolgen, die er van een wettelijke regeling te wachten zijn. Besloten werd door een commissie dat advies te doen voorbereiden en werden daartoe benoemd de heeren H. C van Dam en H. Meursing, Niels meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Tol majocr-intendant van de 4e divisie alhier is benoemd de kapitein-intendant van die divisie, W. P. van Leeuwen. De Ie Luitenant-kwartiermeester, N. Feis van het 3e reg. huzaren, is benoemd tot kapitein-kwartiermeester bij het le reg. hu zaren, alhier. Dr. W. van Schothorst, leeraar aan de H. B. S. albier is tot bestuurslid van het Centraal Departement van de Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs gekozen. De heer N. 0. Kam is aan de Polytech- nische school te Delft bevorderd tot werktuig kundig ingenieur. De heer K. de Bel legde met sunstin ge- volg aan de Rijks-universiteit te Utrecht het propaedeutisch examen in de theologie af. Mejuffrouw G. G. E. Kraan is tot tele foniste aan het Centraalbureau der Ned. Bel!. Telefoon maatschappij benoemd. Morgen, overmorgen en Vrijdag heeft liet eind-examen aan het gymnasium alhier plaats. Voor hot „oelatingsexamen van de Hoogere Burgemeester hebben zich 73 adspiranten opgegeven en wel 53 voor klasse 1 en 20 voor de andere klassen. Heden avond houdt de plaatselijke afdee- ling van Toonkunst een ledenvergadering in de Muziekschool. Bij hot concert in »Amicitia" op 28 Juni 's avonds half 8 uur, door de kapel van het 5e regiment Inf., directeur do lieer G. Bikkers, zal het volgend pogramma worden uilge- voerd 1. „Jubileums Feeatinaraoh" Van Aken. '2. Ouverture „Giralda" Adaui. 8. „Neucs Jahrhundert, ueues Lebeu" Ziehrer. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Carmen" Bizet. 5. Ouverture dramrtique „Rollon", verplicht nummer „Concours Tilburg" Parèa. G. n. „Sórénata" Moskowski b. „Toréador et Andalouse" aua Bal Costumé Rubenstein. 7. „Ballet Propbèto" a. Valse, b. Pas de la Redowa, c. Quadrille des Patineurs, d. Galop Megerbeer, S. Grande Fantaisie dramatique sur des motifs de l'opéra „Don Juau" Dunkier, De vakat'dseling voor Werktuig-en Scheeps bouw van liet Koninklijk Instituut van Inge nieurs, houdt Zaterdag 8 Juli haar 21e ver gadering in »Amicitia" alhier. Op 1 Juli a.s. treedt in werking een tarief voor vacantiekaarten, bevattende prijzen en voorwaarden voor de afgifte van algemeene en bijzondere vacantie-kaarten van 1 Juli tot en met 30 September. Voor kinderen, ouder dan 4 jaren wordt op de prijzen der algemeene eti bijzondere vacantiekaarten geen vermindering toege staan, Bij den uitgever G. J: Slothouwer alhier ligt ter perse een vertaling van Sophie J£|r kan's «Ronungen", Deze roman, die sedert Kerstmis 1904 in Zweden reeds 3 drukken mocht beleven, is, met het oog op de verbreking der Noor» sche Unie, te meer interessant. Sophie Elkan, eene vriendin van Selma J^agerlölf, wordt in Zweden met deze beroem de schrijfster op een lijn gesteld. Veel ondervonden hebben is nog niet het zelfde als ondervinding hebben. Een Katholiek geestelijke, dr. Heinrich Feuerstein heeft de huishoud- budgets onder zocht van een 2G-tal werklieden, werkzaam aan uurwerk fabrieken in het Badensche Sphwarzwald. Bij de meesten bleek het ver bruik aan suiker tusscben de 40 en 70 gram per dag. En wat inzonderheid bestrijders van 't drankmisbruik belang inboezemt tevens bleek dat in dezelfde mate, waarin het sui- kergebruik op den voorgrond dringt, het al coholgebruik afneemt, een verschijnsel dat, naar reeds herhaaldelijk werd waargenomen, moet verklaard worden uit't feit, dat elk der beide genotmiddelen op een geheel tegen overgestelde richting van den smaak wijst. De 7 grootste suikerverbruikers, die dager lijks per hoofd 98, 07, 04, 00, 50, 52, en 51 gram suiker gebrui'en hadden een jaarlijkseh alcoholverbruik van 0, 9, 12, 5. 0, 0, en 3 Mark, terwijl de 7 grootste alcoholverbruikers, die in huis jaarlijks voor 57, 41, 35, 33, 25, 15, en 13 Mark verbruiken, 21,24, 49,30,42, 31 en 34 gram suiker gebruiken. Uit een en ander valt dus opnieuw de ge volgtrekking te maken, hoe in vele gevallen de suiker kan optreden als plaatsvervanger van den alcohol, Als 't waar is wat gemeld wordt, is den violist Willy Burmester een buitenkansje ten deel gevallen. Uit Australië heeft hij hetgansch onverwacht bericht gekregen, dat de pas overleden landbouwer C.W. Brown hem zijn geheele vermogen vermaakt heeft. Dat vermo gen moet er een zijn van acht millioen pond sterling, zegge 90 millioen gulden. De heer Brown leefde zeer eenzelvig, met de buitenwereld hield hij geen omgang. Mu ziek was zijn eenige liefde, en zijn woning moet zoo wat een museum van kostbare piano's en violen geweest zijn ln zijn testament ver klaarde hij dat hij aan Burgerncster's spel de schoonste uren van zijn leven dankte en daarom benoemde hij hem tot erfgenaam. 't Is te höpen dat de heer ïftiflionair Bur mester, een tier sympathiekste violisten die er bestaan, toch zal blijven spelen. Het Zweedsche stadje Tidaholm bestaat alleen van de lucifers-nijverheid. Ef zijn 3300 inwoners, die allen werken in oen lucifersfabriek, welke, zooal niet de grootste fabriek, toch een dor grootste fa brieken ter wereld is. Er worden daar ieder jaar 600.000 kublieko voeten harsachtig hout verwerkt tot milliardon lucifers. De jaarlyk- sche productie van die ééne fabriek is onge veer 73 miiliarden; dat is c. a. 200 millioen per dag. In do badplaatsen van New-Tei'sey is het drinken van zeewater als middel togen zwaarlijvigheid in de mode gekomen. Natuur lijk zijn de golven die het strand bespieten, den defligen badgasten niet fijn genoep, zoo dat alleen water uit de diepe zee, door vis- schers aangevoerd, wordt gebruikt. Ptarin kunnen dan toch geen bacillen zitten, fcmkt men. Drie glazen per dag is de gevvonejlosis die even goed helpt als een bezoeklaan Karlsbad. Hoe noodzakelijk het is nauwkeuriJ toe te zien op de groenten voor de soep gebruikt, is opnieuw gebleken uit een treurig/geval te Merzig (Pruisische Rijnprovincie)' Daar zijn in een gezin demoederen vier kiideren vergiftigd, door dat de vrouw scheciiing of »dolle kervel" in plaats van pietersefe in de soep had gekookt. Jimmy Hope is gestorvenen laar hij leefde en stierf in oen land, dat, hoewel koningloos, toch voor elk beroep zijt koning heeft, beschouwde men hem in zijnvak, dat stelen was, als souverein. Men heel; er een Koperkoning, een Staal-, een Petroleum-, een Vurkensvloesch-, een Truslkonmg, zoo was Jimmy Hope de Dievenkoniijg, Zyn specialiteit 'was bankinbraak en oa dit ge bied had hij geen gelijke. Bovenaan staat zijn diefstal in de „Manhaltan Safings In stitution" van 15 millioen dollaren in de «Benevolent Savings Institution" vin 7 mil lioen dollap. Te zamen schijnt di. een ver» mogen, waarmee zelfs een dievenx'oning te vreden mag zijn. Maar Jimmy Was groot» moedig en hij gaf' het gestolen/ geld, zoo gewonnen, zoo geronnen, even vlot als goed hartig weer uit. Dus moest hy zijn toevlucht ook dikwijls tot klein werk ueioen, om in zijn kopende uitgaven te kunnen voorzien. Hij is op 69?jarigen leeftijd, ah een arme drommel gestorven, In een straat te Londen bestaan twee tele graafkantoren, het eene voor den kabel Londen l'arys (via Dover en Galais), het andere voor den kabel Londen—Brussel (via Ostende), Deze twee kantoren liggen over elkaar en (le ambtenaren op beide kantoren kunnen het zeer ëoed met elkaar vinden. Zij bezoeken elkaar, vertellen elkaar moppen, praten over poljtiek en over de vragen van (ten dag. Nu gebeurde het dezer dagen, dat een ambtenaar van het Belgische kantoor zijn pijp liet liggen op de tafel van het kantoor aan de overzijde. Heel beleefd vroeg hij een der bestellers, of hij zijn pyp even wilde gaan halen, maar de besteller weigerde hardnekkig, met de mededeeling, dat hij hier was voorden «dienst" en niet om vergeten pijpen te gaan halen. De ambtenaar drong niet verder aan. Hij ging naar zijn telegraaftoestel en verzocht Dover hern te verbinden met Calais en ver volgens, zoodra dit gedaan was vroeg hij Galais hem te verbinden met Parijs, vervol gens Parijs hem te verbinden met Brussel, daarna Brussel hem in verbinding te brengen met Ostende en ten slotfe Ostenrie hein te verbinden met Londen. Het was toevallig juist de ambtenaar met wien hij had staan praten, toen hij zijn pijp vergaf, die zich aan liet toestel bevond. Hij seinde: »lk heb mijn pijp op uw tafel laten liggen en ik wou ronken. De eenige besteller, die hier op liet oogcriblik beschik? baar is, weigert haar te balen". Geen halve minuut was vcrloopen, of de pijp, waarom aldus gevraagd was door een groot deel van Europa, bevond zich weer in liet bezit van den rechtmatigon eigenaar. Een nieuwe godsdienstige sekte, :iie in den Araerikaanschen Staat Michigan een talrijken aanhang bezit, heeft te Benion een reusach tige ark laten bouwen, aangezien haar profeet Benjamin voorspeld tteeft dat er in het jaar 4916 een nieuwe Zondvloed zal ko men. 1 ln Engeland wordt steeds]strijd gevoerd tegen de lange en naaldvorwlge hoedenpen nen, die dikwijls een eind naar buiten steken en met hun scherpe punt de oogen en het gezicht der voorbygangers bedreigen. Er is nu een veiligheids-hoedenpen in den handel gebracht, die gehiefi gebogen kan worden, en dan, op do manier van een veiligheidsspeld, met de punt/onder een knop wordt vastgelegd. De .ïietljode wordt ge prezen en hel gevaar wordj er zeker door weggenomen, maar het scoyfit, dat het moei lijk is do buigzame pen doof een eenigszins stevige stof te steken.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2