Zaterdag 1 Juli 1905. No. 5672. 54e Jaargang. Feuilleton. DIGK BULTITUDE. FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschynt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 intuinden f\. n-anco per post 1.15. Advertentiën 16 regels (K) cent; elko regel moor 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvortentiën perregel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsrfnmte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nipmners 10 cent. Rij advertentiën var? buiten do stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telophooii 10. KENNISGEVINGEN. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 4 Juli aanstaande, des namiddags te l'/> ure. Amersfoort, 29 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, maakt bekend dat in de Gemeente Bunnik een geval van VLEKZIEKTE is geconstateerd. Amersfoort, den 29 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, WU1JTIER8. Rembrandt aan het Volk. Aan onze Landgenooten De 15e Juli 1906 zal voor Nederland een feestdag zijn. Dan is het 300 jaar geleden, dat te Leiden de man is geboren, die voorbe stemd was Neörlands naam voor alle tijden en bij alle volken der beschaafde wereld beroemd te maken. Trotsch mogen wij er op zijn, dat de kunstenaar, wiens naam in geheel de wereld met eerbied en bewondering genoemd wordt, wiens arbeid honderdduizenden het hoogste kunstgenot heelt geschonken, een der onzen is. Dat legt ons* echter een zeer duren plicht op. En wel dezen het geheele Nederland- sche volk werkelijk zijn Rembrandt te doen bezitten. In onze Musea zijn de beste werken zijner kunst voor Nederland bev.aard gebleven. Jaarlijks trekken duizenden uit binnen- en buitenland daarhenen, om zich aan die kunst te laven. Daarnaast zijn er echter duizenden, ja tienduizenden onzer landgenooten, die nimmer in de gelegenheid komen, onze Musea te bezoeken. Een kleine vergoeding voor hen zou het zyn, indien zij tenminste eenige mooie reproducties van Rembrandts meesterwerken konden bezitten. Maar ook zij, die wel, zij 'took éénmaal, met eigen oogen »de Nachtwacht", »de Staalmeesters", »de Anatomische les" of een zyner heerlijkeportretten hebben aanschouwd, ook zij zullen gaarne eene mooie reproductie als wandversiering hunner huiskamer, of ge borgen in portefeuille, om nu en dan voor den dag gehaald te worden, bezitten. Wel zijn er uitmuntende reproducties van Rembrandts werk te verkrijgen maar duur, zeer duur, eu derhalve onbereikbaar voor het overgroote deel van ons volk. En toch, Rembrandt behoort aan het geheel volk zijne kunst onder het volk te brengen, moet voor de Nederlandsche natie eene eere- 24.) „Er was een tijd, dat jo daarom niet gaf zei ze. Ik dacht, dat je misschien met me wou dansen. Dat vondt je vroeger zoo prettig. Maar 'tkau me niks schelen, als jij zoo vervelend bent. Ga dan maar met Mariotje Mutlow dansen, als je daar zin in hebt, maar je hebt gezegd, dat ze net danste als een hark en dat zal ik haar vertellen ook. En jo weet heel goed, dat je er zelf ook niet al te goed van op do hoogte bent. Nou, ga je met Marietje dansen?" Paul stampvoette. Ik zeg je, dat ik nooit dans, zei hy. Ik ken er ook niet meer van dun een lantarenpaal, Ik geloof wel, dat je een aardig, klein meisje bent maar waarom laat je me in vredesnaam niet met rust?" Dulcie's oogen schitterden. „Je bent een lamme, nare jonge.i, zei ze zachtjes. (Het heele gesprek was natuurlijk (luisterend ge voerd.) Ik wil nooit meer met je praten, of naar je omzien. Je bent de akeligste jongen van de heele school en de leeüj kste ook!" En trotsch draaide ze zich om; maar als men haar had kunnen zien, zou men gemerkt hebben, dat de boosheid uil de oogen verdwenon was. Misschien zag Tipping het wel, want hy trok een zuur gezicht vanuit zyn hoekje. Weer was er geluid buiten de deur, nu van viool snaren, die even door een vinger worden aangeraakt, en terwyl de jongens nu haastig twee rijen vormde in het midden der kamer en de zusjes Mutlow met zaak zijn. Daarmede een aanvang te maken wan neer was tie tijd daartoe geschikter dan thans, nu weldra de 30üste terugkeer van zijn geboortedag zal gevierd worden De waardigste hulde, welke Reinbruudt in 1906 gebracht kan worden, is ongetwijfeld de meesterwerken zijner kunst in voortreffelijk reproducties in het bezit van zeer velen onzer minder bedeelde medeburgers te brengen. Dit te verwezenlijken is hot dool waartoe ondergeteekenden zich gevormd hebben tot een Comité voor de uitkeering eener nationale Rembrandt-gave aan het Nederlandsche volk. De Rembrandt-gave zal bestaan uit zes reproducties in kleur, (ter grootte van 18 X 25 c.M.) opgezet op zwart karton (pl.m. 28'/2 bij 35c.\l.) mei vergulde omlijning; daarbij komt eet? korte teksten beknopte levensbeschrijving van den meesterversierd met een reproductie naar liet beleende geëtste zelfpotret. De prys van bet geheele alourn zal slechts éen gulden bedragen, doch uitsluitend voor onze pl. comité's. De reproducties worden in de ateliers van de vanouds vermaarde Nederlandsche firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem vervaar digd en geven de kleurenschoonheid der schil derijen voortreffelijk weder, terwijl de kunste naars in ons Comité voordurend de goede uitvoering zullen controleeren. De onderwerpen der platen zullen zijn 1. De Staalmeesters (Rijksm.) 2. DeJoodsche Bruid (Rijksrn.) 3. Portret van Elisabeth Bas (Rijksm.) 4. Simeon in den tempel (Maurits- huis) 5. Landschap (Rijksm.) 6. Portret van Rembrandt als officier (Mauritshuis). Bij onze keuze hebben wjj rekening ge houden met de mogelijkheid, dat de platen ingelijst zouden worden,om als wandversiering te dienen. In dat geval zouden zij ten volle beantwoorden aan het doel dat wij ons voor stellen Rembrandt dagelijks bij en om ons! Zijne kunst, het leven des volks veredelend en het aansporend tot hoogor genieten! Dat kan door onze Rembrandt-reproducties uitstekend geschieden en blijft Rembrandt immer nieuw, en zal langzaam maar zeker al 'tsmakelooze en gevoel vorstompende, dat onder den naam van versiering doorgaat, verdringen. Een kale wand in de huiskamer werkt neerdrukkend. De bewoner tracht die kaalheid te bedekken. Wijl hy in de aller meeste gevallen geen middelen bezit, dat te doen met werkelijk mooie platen, omdat deze veel gold kosten, grijpt hij naar de bekende leelijke gravures, oieographieön e.d., die hem voor een bagatel voor 't werk nog veel te veel worden aangeboden. Dulcie zich voorbereidden op de buiging, die ze maken moesten, kwam or eon klein dik mannetje binnen met blonde bakkebaarden en bleek gezicht, waarop de overtuiging geschreven stond, dat zijn manieren au gedrag onberispelijk waren, De beide rijen jongens bogen deftig on do hoor Burdekiu beantwoorde cierlyk hun groot. Goeden middag juffrouw. Jongedames, ik hoop, dat u goed in orde zyt. De buiging iets dieper jongejuffrouw Mutlow de rechtervoet niet zoo ver naar achteren. Mooi zooEu do voeten dichter byeen! Uitmuntend! Jongelui goeden morgen. Ga juilie op je gewone plaats staan voor oefeningen. Nu, eerst de „chasséo" door do kamer. Wilt u vooraan gaan jongeheer Duramor, do banden licht op de schouders rusten, hot hoofd bevallig achter over om hut lichaam iu evenwicht to houden do heeie houding losjes, met gratie nis 't u blieft Eu hij licdcldo een lustig deuntje op do viool, terwijl Dummer don op tocht luidde, diep lechtig door de kamer giug. De heer Bultitudn schuifelde mee met do rest mot een gevoel van nijd eu veront waardiging. „Als mijn klerken me uu toch eons zagen!" dacht hy. Na een paar minuten liet do hoer hen Burdekiu ophouden on commandeerde Lanciors." „Jongeheer Bultitude, zei de hoer Burdekin, wiltu met juffrouw Mutlow dansen?" O, dank u antwoordde Paul, ikke, ik dans niet." Nonsens, u is een van mjjn meestbelovendo leer lingen. U moet dat uiet meer zoggen. Neon, geen woord meer. Komt nu allemaal vlug gekozen!" Paul had niet te kiezen. Hij word gepaard mot de bewuste jongedame, terwijl Dulcie bum pruilend aankeok en Tipping afsnauwde, die onderdanig om een dans kwam vragen. Ze verklaardo ronduit met Tom to willen dansen. De hoor Burdekin bege leidde bet dausen met zjjn viool, „Balanooz*. Ter uore van Rembrandt's nagedachtenis willen wij trachten de woningen onzer minder bedeelde medeburgers te verlevendigen en te versieren met zyne kunst. Wie dus ons Rembrnndt-ulbum moeten ontvangen 't Natuurlijk in de eerste plaats zy, wier mid delen hun niet veroorloven een of meer guldens voor enkele platen te besteden en voor wie toch wel dogelyk een weinig kunst zoo goed zou z(jn, on wion zij goed zal doen. Hen moeten wij trachten te helpen, hun moeten wij de Rembrandt-gave als een na- liotwul huldeblijk op Rembrandt's 300ston geboortedag aanbieden. Nationaal, wyl wy ons tot de geheele natie wenden, om steun voor do verwezenlijking van dit dool. Nationaal ook, wyl utize Rcmbrandt-Alhums moeten komen in allo doelen des lands. Daarvoor is echter veler medewerking noodig. Zooveel mogelijk moot in elko gemeente oeii Pl. Comité voor de Nat, Rembrandt-Hulde gevormd worden, waartoe wy by dezen allen opwekken, die met ons plansymphaiiseeren, en het willen helpen uitvoeren. Daar het hier eene volkszaak geldt en ons doel niets te maken heeft met eonige politieke richting of geloofsbelijdenis, (daarvan is do samenstelling van ons Comité reeds liet beste bevvys) moonon wij, dat in deze plaatselijke Coalite's zitting kunnen en moeten nemen gemeentenaren van verschillende politieke overtuiging en van verschillend geloof. Nergens behoeft men te denkenin onze gemeeoto kunnen we met zoo iets niet be ginnen. Dat achten wij volkomon onjuist. Al kunnen er maar 10 Albums door oen Comité besteld worden eu 't hiervoor noodigo bedrag van f 10, 't is toch zeker heel gering ook dan heeft 't Comité zyn taak vervuld. Wij roepen dus nogmaals allen die mot ons willen meewerken toeSteunt het pl, Comité in Uwe Gemeente, en zoo er nog geen bestaat, richt er gezamenlijk mot gelijkgezinden éen op en meldt dit aan onzen Secretaris I Deze zendt op aanvrage gaarne een exem plaar van dezen oproep aan hen, die in hunne gemeente het initiatief willen nemen tot 't vormen van een Pl. Comité. Tevens ontvangen zij daarby een andere circulaire betreffende twee prachtige reproducties van N. Maes en P. do Hoogh (Ryksintisoum) die geheel op dezelfde wyze uitgevoerd als de Retnbrandl- reproducties zullen worden, welke door de firma Enschedé uitsluitend voor de leden van pl. Comité's verkrijgbaar worden gesteld. Elk pl. .Comité heeft tot taak in zijne gemeente zooveel mogelijk geld bijeen to brengen, en het daarvoor aan te schaffen aantal Rembrandt-Albums op do best moge lijke wyze te verdoelen, zóo dat zo aan het doel, hierboven omschreven, beantwoorden. Hoe die verdeeling zal pluats hebben, daar over kunnen wjj hier moeilijk uitweiden. Elk Comité zal rekening moeten houden met het beschikbare geld en plaatselijke toestanden Zelf hebben wy er lang en breed over ge sproken, of hot Album geheel gratis zal worden woggogeven, of dat het beter zou zijn, van don ontvanger een kleinigheid al was 't maar oon kwartje te verlangen als waarborg, dat hij werkelijk prjjs stelt op het bezit van wezenlijke kunst. Wij meenden ten slotte, dat ulk Comité zalf het best de wyze van verdeetiug der Albums zal kunnen uitmuken. En nu landgenooten, kept gy ons dool I Meent gy niet met ons, dat do verweze- Ijjking er van eene grootscho buide is aan de nagedachtenis van den heerlijken kunste naar, dien onze naburen gonoornd bobben öden opvoeder" 't Een volk, dat zjjn groote mannen oert, is waard zelf geëerd te worden. Toont, dat gjj hiervan doordrongen zjjt. Geeft allen, groot en klein, leder naar de mate zjjner middelen. Laat, wat wjj tot stand willen brongen, werkoljjk een Nati onale Rembrandt-hulde worden. Eon straaltje van hot licht en don gloed van Rombrundts kunst to laten schijnen in de nederige woningen onzer minder bedeelde medeburger», eene vriendelijke daad, vlug bedacht en met gulle breedheid uitgevoerd, dat is het, landgenooten, waartoe wjj u, met vast vertrouwen in welslagen, opwekken. Toont, dut wjj waardig zjjn Rembrandt een der onzen te noemen. Laat zjjn 300ste geboortedag riiet alleen uen plechtige herin* ueringsdag, maar laat 't ook een roemrjjke dag voor u, voor geheel de natie worden. Het Coutrual-ComUé voor tie Nutionale Rembrandt-Hulde Prof. C. L. Dake, hoogl. aan tie Hjjks-Ac. voor beeldende Kunst, voorz. Kol. J. W. Boelluard, Arrond.-Schoolopz. E. 11. Krone, koopman. C v. Deinse, leeruur H. B. S. A. M. Gorter, kunstschilder. - Dr. Hk. Th. Herman, arts. Mr. D. Hudig Jr., adj.-dir. Bur. v. Adviezen. Prof. mr. D. Josephua Jilta, lid Prov. St. F. G. Mullink Plid Prov. Staten. J. Mujjsken, dir. tier Ned. Fabr. van Werk tuigen en Spoorwegmuterieol. L. Simons, journ.-letterkundige. „Hoel aardig, jongejuffrouw Griiuslouo Mot moer „abandon", jongeheer Ohowue*lioht do voeten meer van den vloer! „Noou, niet zoo boog! Ooh lieve hotuol, tint laat ste ligtuir muur weer over. En laat de voeten moor glyden; zóo, zóo! Jongeheer Dultitudo, tl laat allo passen weg!" Paul werd onwillig meegetrokken door zjjn daiue, die hem zonder een woord to sprekou telkens weer op zyn plaats duwde; ze had strikto bevolen van do gouvernante, onder geeu enkel voorwondol tot do jongens to spreken. Nadat do dans geöndigd was, wandelden de paren styl eu statig door du kamer op do maat van een dooitenmarseh. Du jongons namen do plaats in on verlieten hun partners op hoogst onelegante wijze. „Ik denk, peinsde Paul, terwijl hij voortschreed met jongejuffrouw Mary Mutlow aan dun arm, dat als Dick dit boorde, hij het bijzondor grappig zou vitidon. O, als ik hom toch ooit weer te pakken krijg. Het zal me benieuwen, hou lang ik nog den dwaas zal moeten uithangen bij dat vorvloekto gc- lledel Maar als dit al erg was wat er uu kwam was nog veel slimmer. Na een korto rust zei do heer Burdokin plotseling: „Ik beu benieuwd of we do Sehotsohe horlepijp nog nog niet verluerd bobben. Jongeheer BullUudo zal mo misschien wol het tegendeel kunnen bowjjzeu. Als ik mo wol herinner, kon hi) den dans mot bij zondere gratie uitvoeren. Kom jongeheer, doe me 'tgouoogon, die nu eens alleen te dansen!" Dit giug alle perken te buiten. Mou hoofde niet te deuken, dat de heer Bultitude zijn waardigheid op dusdanige wijze zou prijs geven, Daarenboven, by had er goeti Hauw besef van boo hij de horlepijp dausen moost, Hy zei muar: „Ik beu niet van plan te danson. Ik - ik heb genoog van al die dwaasheid „IJ houdt or oen bijzonder onbeleefde manier op na om iets to weigeren, jongeheer Bultitudehoogst onhoffelijk en nnopguvood. Ik h'u or nu nog moer op, dat u tlnu duns zult uitvoeren. Jo wilt toch geeu seftuo maken, wel? Je zult me goboorzauiou zooal* 't jo betaamt, ulet-waar?" „Ik zeg u dut ik 't niet kan! zal tie beer Bultitude kortaf; ik bob 't nog nooit in iniju lavon gedaan: 't zou voldoonde zyn op myn leeftijd om me te dooden," „Dat is niet waar, jougoheor. Wou Je dus zoggen dat jo do horlepijp niet dansen wilt?" „Nee, zei Paul. Ik zal verdomd zyn al» ik't doe. Hy zei 't woord zóo duidoiyk, dut iedereen hot hooriio, Do gouvernante gaf een gil en riep de meisjes tot zich. Dulcie verborg haar gezichtje iu de hamion on oon paar van do jongen* grinnikten. De heer Burdekin werd paarsrood. „Na tlezo onhobbelyke taal, jougehucr, en nog wel iu 't byzyn van jongedame*, bogrypt u wel. dat ik niets moor met u to doon wil hebben, (ia dadolyk naar die bank daar Jongohnoron, kiest uwe dame* voor de Highland Soottisoh. Do hoor Bultitude dio verre van treurig wa» over bot foit, dal by nu uiet moer hoofde to dausen, 5tng naar do item aangewezen bank en volgde mot e oogen hetgeen in do karaor gobourdo- Do gouvor- nanto koek hom nu on dan van tersyde aan alsof h(j oon vroosulyko zondaar wits; do zusles ook al* ze voorbytrippolden, maar Dulcie vermeed hem aan to ky kon. Pauhvenrrhte zich juist geluk, dat hy zoo good ontkomen was, toon de dour wijd open ging en de dircclour langzaam de kamor binnenkwam.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1