No. 5675. 54e Jaargang Feuilleton. Binnenland. DICK BULTITUDE. Militaria. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF to AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 8 maanden /i.— .ranco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. [.egale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/ 1.25; elkerogel meer 0.25. Groote lettors naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incassecrkoston in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telophoon 10. KEN N ISGE V I N De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie UTRECHT Gelet op art. 162 der Provinciale wet Brengen ter kennia van de belanghebbenden, dat het Uitvoerig en beredeneerd verslag over den toe- staud der Provincie over 1904, tegen betaliug van f 1.ter Provinciale Griffie algemeen verkrijgbaar is gesteld. Utrecht, 6 Juli 1905. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SCHIMMELPENNINCK van der OYE van NIJENBEEK, Voorzitter. C. R. MERKUS, Grfffier. Wascligoed van teringlijders. De Brabantsche Afdeeling van den Nati- onalen Bond te Brussel heeft besloten, tot het bouwen van een model-waschinriohting, bestemd voor de reiniging en ontsmetting van lijfgoederen van door de gemeente op genomen personen, lijdende aan besmettelijke ziekten. De inrichting is reeds in aanbouw sedert het begin van dit jaar. Het groote nut dezer instelling, welke de eerste op dut ge bied in België zal zijn, wordt nog eens be vestigd door de verhandeling van Dr. S. Bernheim op het «Congres franyais de Mé- decine:' (Parijs, 2427 October 1904). Volgens dezen geleerde is bet vuile linnen, naast ongezonde en overbevolkte behuizing, alcoholisme en ontbering, een der machtig ste factoren voor tuberculeuze besmetting. Hij herinnert er aan, met welke onacht- zarmbeid het vuile goed verzameld wordt gedurende vele dagen ligt het op elkaar in een kist, of wél in den eenen of anderen daarvoor aangewezen hoek. Vervolgens wordt het bij de verzending geteld en uitgespreid over den vloer, waar het zijn gevaarlijke kiemen verspreiden kan. Daar er helaas in vele gezinnen een tu- berkellijder wordt aangetroffen, kan men ge makkelijk over het gevaar van het vuile linnen oordeeleD, dat zoo zonder eenige voor zorg, docr den bleeker wordt weggehaald om in zijn inrichting te worden uitgestort. Het afhalen van dat vuile waschgoed per wagen, geschiedt dikwerf gelijktijdig met. de thuisbezorging van schoon linnen per zelfde voertuig. Er bestaat dus een voortdurende aanraking en een zoo goed als zekere kans van besmetting. Om het gevaar te vermijden, dat, zoowel het publiek als den bleeker bedreigt, be hoorden de bleekerijen beter geregeld, resp. onder toezicht gesteld te worden, daar deze toch inrichtingen van openbaai, belang zijn. Het vuile goed behoort door het huisge- zin in een hermetisch gesloten, liefst ijzeren, kist gedaan te worden, on vervolgens ver zonden in ondoordringbare zakken, om di rect na aankomst in .le bleekery ontsmette worden. Bezorging van schoon- en afhalmg van vuil-goed moet per afzonderlijke, dui delijk van elkaar verschillende, wagens ge schieden. Ten slotte moeten in alle groote steden waar de tuberculose het weelderigst tiert, en waar de behoeftige tuberkel-lijders dik werf talrijk zijn, degelijke stedelijke inrich tingen gemaakt worden voor de reiniging en ontsmetting van het lijfgoed van tuber- kellijders, die zich in sanatoriums of ver- plegingsoorden bevinden. Door deze eenvoudige maatregelen van zindelijkheid en hygiëne te nemen, zou de tuberculeuze besmetting, volgens Ür. Bern heim, krachtig bestreden kunnen worden. Er worden ernstige pogingen aangewend om aan de Vrye Universiteit een begin te maken met de oprichting der medische facul teit. Er zijn dienaangaande onderhandelingen gaande met de «Vereeniging tot Christelijke Verzorging van krankzinnigen in Nederland." In het «Tijdschrift voor kinderverzorging" trof ons een artikel van doctor. A. 11. Schmidt te Utrecht, over »De nieuwe kleeding der zuigelingen", volgens methode van dr. Assmus te Kiel. Dr. Schmidt laat zich waardeerend uit over deze echte up-to-date uitvinding, want dat preadicaat verdient de uitgevonden stol «Moosin" ten volle; zij bezit n.l. een bijzonder groot absorbatie vermogen, waardoor liet kind niet dagelijks 10 A 12 maal in zijn rust behoeft te worden gestoord, doch is het voldoende liet 's morgens eu 's avonds to bakeren. M. a. w. men kan zoo'n kindje den heelen dag kalm laten liggen, als het slechts in «Mooslin" gebakerd ishet heeft dan geen behoefte om van tijd tot tijd van schoon ondergoed voorzien te worden. Wy gelooven echter niet dat de Hollandsche moeders, wier trots het is om het kindje zindelijk en frisch te houden, er zoo spoedig toe over zullen gaan om terwille van wat moeite haar kleinen te laten profiteerea van de absorbeerende eigenschappen van Mooslin Vakbladen, 't ligt in den aard der zaak, worden slechts in beperkten kring gelezen, zelfs zij, op wiens terrein zij zich bewegen, doen dat niet altyd trouw. „Wat praat u toch, viel Paul hem ruw in de rede. Ik. dachl, dat u me een middel aan de hand wou doen om uit dit alles te komen en in plaats daar- van, terwijl u toch de schandelijke behandeling kent die ik heb ondervondeu, gaat u nog voort met me aan te sporen, hier te blijven eu weer vooljjk en ge lukkig te zijn?" „Wees nou kalm, Bultitude, anders ga ik heusch weg. Luister Daar rede. Je beut bier voor je best wil. Je zult nooit ergens gelukkiger worden dan hier. Onze dagen, die we op school doorbrengen.".. Maar de heer Bultitude was niet tot rust le bren gen hij brak den zin plotseling rf. „Dat is lil te erg I riep hg, u zult niet meer van dien nonsens tegen me uitslaan. Ik heb u doorzien, 'lis een complet om me bier te houden en u doet er aan mee. ,tls een wederrechtelijke gevangenhou ding en ik zal naar de „Times" schrijven. Ik zal de heele zaak in 't daglicht stellen I" „Je opgewondenheid is gewoonweg belachelijk. Als je me niet te veel pjjn had gedaan, zou ik 't mijn licht voelen om je bij den directeur aan te klagen, e hebt me bitter teleurgesteld: ik begrijp er niets meer van. Je scheen me zoo zachtmoedig en onder danig toe. Maar ik moet nu wel mijn handen van je aftrekkon en niet voordat je berouw toont en tot mij komt, wil ik iets meer met ja te doen hebben. Neem je boek en ga op je plaats zitten I" En toch zou hot jammer ziju als 't vol- gemlö vlot geschreven niemendalletje, met dat al van zoo diepen zin, ontleend aan de Vox medicorum (No. 13) onzen lozers ont houden bleef. Daarom ruimen we het gaarno een plaats je in en zoo volge dan, wat een medicus in genoemd blad schrijft: Binnen niet al te langen t(jd hoop ik myn naam vereeuwigd te zien door eone epochemakende ontdekking. Ik ben tot de overtuiging gekomen, die op meer steunt dan op eene hypothese, dat er een soort medi cus bestaat, die tot dusverre nog niet bekend was. De eer van deze ontdekking ken ik mezelf toe, tenzij een ander prioriteitsrechten kan wijzen. 't Wiis Pinksteren 1905, dat ik myn groote vondst deed. Evenals de meeste ontdekkingen en uitvinding» n gaf het toeval de laatste stoot en zooals altijd scheen de ontdekking al in de lucht te hangen. Mijn lijfcourant, zooals elke andere, geeft op de twee opvolgende feestdagen een extratje om het publiek te amuseeren en do pafferige Zondagstemming wat te minderen. En al zoekende naar de clou, 't zij een preek, een brief, een mop, vond ik eene advertentie. Nu heeft het vetgedrukte „Prartijk ter Over name" op mij denzelfden invloed als een Roentgestraal op platinabariumcyanuur of als radium op enkele stollenik word direct actief 't Is zoo aardig zoo'n advertentie te lezen, je leest eens een cijfer van een ander collega, je ziet eens hoe „beioerd" zyn praxis finan- tieel is, je vergelijkt 't eens mot je zelf en je blyft waar je bent Maar als je dan eens zoo'n. tien mille gedrukt ziet, dan kijk ie toch eens of 't niets voor je is maar, o deceptie, er staat: «alleen voor Ainateurchirurg ge schikt. Ho, wat is dat Voor my nietsdut hen ik niet, maar wie is dat wel De ry der mij bekende chirurgen passeert de revue. Geen een Neen. 't Geslacht «medicus" kon ik goed, ik kan ze determineereu tot in de fjjnste soort verschillen, tot de meest gespecialiseerde specialiteiten, maar Amuteurchircurg is een nieuwe species, de ontdekking is er, door mij gedaan nu nog maar een exemplaar gezochtDat echter nooitik heb or nog nooit een gezien, Goddunk, en in tegenstelling met andere curiositeiten en rariteiten hoop ik er nooit een te zien ook. Wat is, en wie is Amateurchirurg Ik ken chirurgen par droit de nais3ance, die door bij zonderen aanleg met groote liefde en toewijding zich aan hun vak wijden. Dit zyn toch geen Am iteurchirgurgen, zj oefenen Eu hij ging naar zjja corrigeerwerk terug, ver wonderd en verdrietig. De heer Bultitude op zyn beurt was boozer on onaangenamer diiD ooit te voren. H\j begreep, dat nog niemand hem herkend bad in zijn ware gedaante. Do o iderwyzer, met wien hy juist gesprokeu had, was dan toch geen to geweest. Hij moest weer op eigen krachten en begon weer alle vertrouwen ts missen om nog van hun zjjdo hnlp te verwachten. Toen h\j daarover zat te tobben, kwamen de jongens weer naar beneden en keken hun lessen na voor den dag, die komen zou. -Het koude, onbe vredigde ontbijt en het halfuurtje voor krijgertje spelen volgde en daarna moest Paul uaar de klas om den Duitsohen meester, den heer Strowasser af te wachten. Weer greep Paul moet, en wilde hij deu directeur aausprekeu, maar zoodra hij in diens nabijheid kwam begon hij te beven en zijn hart te bonzen. Het was hem niet mogelijk, een woord uit te brengen. Het was dus vergeefsche moeite, oen nieuwe dag vau ellende stond hem te wachten. Ze moesten uaar oen kamertje op de benedenver dieping, waar eeu linnenpers stond, en een paar kale banken eu stoelen aan den muur hiugen ••nige gekleurde Duitsche platen. De jongeus zaten- daar te praten en te lachen en uamou geen notitie van Bultitude voor de „Mof" binnenkwam. 't Was geen imposante verschijning,al was hij lang en forsch gebouwd. De les begon, Paul stelde er iu 't minst goeu be lang in, maar hij was blij, gedachten deu vrijen loop te kunnen laten. Hij zat bjj bet raam eu keek naar buiteu, naar de laurierboomen, waarop de sneeuw, die dien nacht gevallen was, smolt door de stralen derFebruariion. hun vak uit met liefde maar niet uit lief hebbory. Ik ken chirurgen die van pructijk geldelijk onafhankelijk rnet ijver de chrurgie dienon. Dat zyn ook niet Amateurs, óch en die konpen geen practjjkkies ook. Dan de klasse van chirurgen die nu zware, motiielyke jaren vun assistent-zijn hunne pructijk beginnen allerminst Amateurs. De Autodidactctiirurgen die bestaan ook, iedor mensch voedt zich zelf op, ten koste van oigen schade en schandede autodidact- chirurg voedt ook zich zelf op ten k Maar probeer eens iemand Amateur te noemen, kijk eens goed naar s'mans gezicht als mop verbijt by t vry zuur, maar in ernst? üok geen Amateur! 't l'ubliek Wie vertrouwt* zjjn dierbare huid, zyn botten, zelfs zijn overtollige tumoren toe aan een Amateurchirurg, een die zich zelf Amateur noemt? Amateurinternist, dat gaat, is zelfs en vogue, als de man maar geen arts is, maar het mes iu handen van een Amateur en dan door je gezonde en ongezonde vleesch, door fasciën en spieren, door buik- vlies en nog even gauw door een abcesholtetje tegelyk of met een heel klein knoopsgaatje in een durmwand, neen 't publiek past en casuquo ik ook. Naar ik hoop zul lie gepresenteerde praxis nog wel voor andere chirurgen geschikt zyn en zoo niet, dan hoop ik, dut er, door gebrek aan voorraad, geen op de mensehheid zal worden losgelaten. Do advertentie luidde: Direct over to uomenKon prachtig goncoskundig- prootjjk (opbrengst 10 mille), geruakkolyk waar te nemen, zonder verlossingen. Alleen voor Amateur- Chirurg geschikt. Allo Chirurgische hulpmiddelen voorhanden. Over den muur been kon hij soms een klein stukje der voorbijrijdende voertuigen zien, boerenwagenljes karren van 't spoor, huurrijtuigon. Hij beuydde de koetsiers hun lot was beter dan hot zijno, Zijn gedachten waren bezig met Diok. Vreemd ge noog, was het tevoren nog met bij hem opgekomen, wat die nu wel uit zou voerou in zyn afwezigheid; hij had 't al door over zichzelf gehad. Maar nu hij er aan dacht, kwamen nieuwo schrikbeelden bij hom opl Wat zou er wel van zijn huishouden, dal zoo goed in orde was, terechtkomen, nu een dwaze «ehool- jongen de teugels in handen had? Eu op kantoor! Wie zou zeggen, hoe Dick daar don buas speelde op zijn eigen bureau. En dan mocht 't eens ia Dick's brein opkomen te avond of morgen don garudil-steen te vernietigen, dan zou alle hoop vervlogen zjjn op een goede af loop der dingen! En toch, bang en dwias, die hij w-ts hij kon den moed niet vatten en de woorden zeggen, die hem zijn vrijheid zouden teruggeven. Godureude de Duitsche les, die volgde, kwam opeens een schitterend denkbeeld bij Paul op. Het zal sommige vreemd toeschijnen, dat hy er niet eerder aan gedacht had en dat is dan ook we I verwonderlijk; maar toch was by do eerste niet, wien zoo iets overkwam. Mark Twain vortolt ons ergens van een gevaarlijken roover, die zestien jaren in ge vangenschap doorbracht oor hij ook maareonoukolo ■uaal aan ontsnappon dacht. Toen 't idee oindoljjk bjj hem op kwam. deed hg het raam opon, sprong er uit, en was vry. Misschien kwam 't wel, dat de heer Bultitude zoo betrekkelijk gelateu nog alles verdroeg, omdat hij wonschte alle schandaaltjes te vermijden. Hij had de bemol zij gedankt de vijf sohil- In verband met de belangrijke leger uit gaven, ook over het loopend jaar, heeft de minister van Oorlog besloten de reorganisatie van het wapen der artillerie te doen inguan op 1 October as. Door den minister van Oorlog is bevolen dat voortaan in de legerplaats bij Harskamp het dubbele aantal dekens voor een serie aanwezig moet zyn, opdat, wanneer een nieuwe serie het kamp betrekt, deze voor zien wordt van dekens die behoorlijk zyn uitgeklopt en gereinigd; telkens wanneer een serie vertrekt, ondergaan de gebruikte dekens deze bewerking. Ook acht de minister het wonschelhk, dat bij het betrekken van een kamp de (tekens ling nog, die hg aan Diok gegeven had. H(J had in zjjn wende ze niet met de andere dingen uit Jj:a zak weggesmeten. Vijf shilling was niet veel, maar toch meer dan genoeg om een kaartje dorde klas naar de stad te nemen. Hij had nu alleen maar do gelegenheid af te wacbten, stilletjes naar bet station te Inopen eu dau was hij weer thuis, waar hH alles iu 'irelne zou brengen, voor men op Cricbtoo House zijn afwezigheid bemerkt had. Miaschiou kon hij diou zelfden dag oog gaan, Zyu geluk werd opeens bierdoor tóo groot reactie na al hot doorgestane leod dat hU onder de tafel zich vergenoegd do handen wreef en niet weinig trotsch was, dat h(J zoo iets, ha l kunnen bodenken. Maar, zooaht hot moer gaat, als men 't rechte spoor denkt gevonden te hobben, dan komt er eeu ander, die de zaken io de war stuurt. Naast de heer Bultitude zat een klein, vlasboml jongetje. O, zog, dat is waar ook, Bultitude, tel h(j met schrille stem aan Paul's oorik zou 't haast verge len: waar Is mijn konijn?" Zoo'n onziuuigo vraar urgende Paul in hoogo mate. „Moet je nou over konijnen praten? zet bjj be rispend. Kijk liever in je boek." „O, heel good, bromde Porter, hel jongetje iu quaestie, inaur ik wil myn konijn hebben." „Loop röud, zei Paul nijdig, denk Je, dat ik er op zit?" „Jo hebt beloofd me oen konyn mee te brongen, stribbel do l'ortcr tegen, dat weet je ook heel good, Ik wil 't kongn hebben of zeg me andera de rodoit, waarom je 't niet hebt (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1