Binnenland. Stadsnieuws. moeten uittrekken, zijnde respectievelijk f 1500 en f 1350. Hierbij zij aangeteekend, dat, in verband hiermede, genoemde officieren zoowel wat betreft hunne bezoldiging, als bunne depar- tements-toelage, eveneens slechts voor een hall jaar zijn berekend." Bedoelde burgerkapiteins zijn sedert 1 dezer in burger-staatsdienst overgegaan, ter wijl de jongste in anciennieit nog op No. 22 in de ranglijst voor bevordering tot majoor stond. Daar aangenomen wordt, dat het de partement van Oorlog zijn aan de Tweede Kamer gegeven woord zal gestand doen, wordt door de belanghebbenden bij de in fanterie spoedig nog heel wat promotie ver wacht. Ter waarschuwing ontleenen wij het on" derstaande aan het M. t. V Wij hadden gelegenheid het volgende, voor de boterindustrie belangrijke geval, te oon- stateeren. In een boterfabriek, waar de boter in z.g. perkamentpapier verpakt, verzonden werd, bad men herhaaldelijk last en zelfs ernstige schade door talrijke blauwe vlekjes welke zich na eenigen tijd op de boter vertoonden en deze absoluut onverkoopbaar maakten. Bij nauwkeurig onderzoek van al de ingrediën ten en materialen bij de boterbereiding ge bezigd, kon nergens de oorzaak ondekt wor den en 'n vermoeden, dat kleurstofvormende bacteriën hierbij in het spel waren, werd door herhaalde proefnemingen niet beves tigd. Daaarentegen bleek onze ineening, dat in het papier de oorzaak gezocht moest wor den, juist te zijn. Uit het papiei werd een blauwe aniline-kleurstof, in glycerine opge lost, afgezonderd en deze was dezelfde als die zich op de boter vertoond had. Bij le vering van ander papier werd het verschijn sel niet waargenomen. Het komt ons even wel voor, bij het groot aantal met kleurstof voorziene papiersoorten voor boterverpak- king, hetwelk in den handel voorkomt, dat het gebruik van zuiver katoengaas verreweg de voorkeur verdient ter vermijding van het ontstaan van bedoelde vlekken, waardoor de boterfabrieken natuurlijk zeer belangrijke schade kunnen lijden. KENNISGEVINGEN. Districtll. Aantal kiezers 470. Opgekomen 345. Uitgebracht werden op de heeren P. van Achterborgh 13G stemmen. A. A. Hamers 200 Onwaarde 0, zoodat gekozen is de heer A. A. Hamers. District III. Aantal kiezers 681. Opgekomen 505. Uitgebracht werden op de heeren A. Herschol Bzn. 180 stemmen. C. J. Plomp 303 A. M. Tromp van Holst 350 Onwaarde 5, zoodat gekozen zijn de heeren A. M. Tromp van Holst er. C. J. Plomp. De herstemming geschiedt op Woensdag 19 Juli 1905. Den gekozen raadsleden werd gisterenavond door de Amerf. muziekvereniging een sere nade gebracht. Door den Kerkeraad der Nederlandsche Hervormde Kerk alhier, is een bezwaarschrift bij het D. 13. onzer Gemeente ingediend, om trent het plaatsen van een paardenspel op den Hof, waarin ook op Zondag een voorstel ling zal worden gegeven. De gewone audiënties van de ministers van Oorlog, Koloniën en Waterstaat zullen op Donderdag 13 Juli e. k. niet plaats hebben. De minister van Oorlog heeft bepaald dat, voor zooveel de belangen van den dienst zulks zullen toelaten, aan de ledeu der gym nastiek-vereenigingen, behoorende tot het Ned. Gymuastiek Verbond en aan hen, die uit belangstelling de XIXo openbare uitvoe ring op 28 en 29 Juli te Apeldoorn zouden willen bijwonen, een verlof met behoud van soldij kan worden verleend, van hoogstens vier dagen. Er worden pogingen aangewend om te verkrijgen, dat bet tijdstip, waarop de met groot verlof zijnde miliciens voor den militie commissaris moeten verschijnen, veranderd word#*". Bij de bestaande bepalingen is daar voor de maand Juni aangewezen, wanneer de miliciens uit den boerenstand hoogst moeilijk uit hun werk gehaald kunnen worden. Aan den minister van oorlog is in overweging gegeven een der wintermaanden voor deze aangelegenheid te bestemmen, hetgeen in overweging is genomen. toren, bet dalen der taneven, de meerdere veiligheid der correspondentie en het uit breiden van de verzendingswegen. Een post- beztuur, geplaatst boven de partijen, slechts het oog gevestigd op het algemeen belang, wist spoedig de post in ons land een gun stige reputatie ook naar buiten te bezorgen. Ook Napoleon, de machtige organisator, begreep het groole belang van een goed in- gerichten postdienst, waarom hij er bizondere aandacht aan schonk. Met ijzeren volharding schoeide hij in de overwonnen landen alles wat daarvoor vat baar was, op Fransche leest, en zoo laat 't zich verklaren, dat voorschriften voor de Hollandsche postambtenaren, in Franschen en Nederlandschen tekst ter keizerlijke druk kerij te Parijs gedrukt, in ons land tot leid draad moesten strekken bij de uitvoering van den postdienst. Bedoeld werk, dat van iS10 dateert, Is thans nog op verscheidene Nederlandsche postkantoren voorhanden. Behalve het instellen van het vyfeents port voor brieven in het binnenlandsch ver keer, is als eene van de oorzaken, die geleid hebben tot de snelle ontwikkeling van de moderne briefwisseling de algemeene post- vereeniging aan te merken, waartoe thans alle beschaafde staten en koloniën behooren. De lage tarieven en gunstige voorwaarden voor de verzending, bedongen op verschil lende congressen ran afgevaardigden der postbesturen, brachten het verzenden van brieven naar de meest afgelegen landen on der het bereik van Je massa. Nog steeds is jaarlijks het aantal verzonden en ontvangen brieven stijgende, waaruit blijkt dat het hoogtepunt van het verkeer nog op geen duizendtallen na is bereikt. Met reu zenschreden heeft de post de moderne be schaving bijgehouden, terwyl de onbekrompen wijze waarop de elkaar opvolgende postbestu ren aan de eischen van den tegenwoordigen tijd blijven tegemoet komen, doet verwachten, dat gestreefd zal worden naar volmaakter. Bij het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen het bestaat voornemen, om op 25 Feb 190(3, wanneer het een 100 jaren zal geleden zijn, dat Jan Nieuwenhuyzen stierf, op waardige wijze hulde te brengen aan de nagedachtenis van den stichter dei- Maatschappij. Op het graf te Monnikendam zal een krans worden gelegd en zoo mogelijk zal een Jan Nieuwenhuyzen-fonds worden ge sticht, dat het openbaar onderwijs ten goede zal komen. Er hebben zich in 't geheel 22 classicale vergaderingen verklaard vóórscheiding van bet predikantsambt en het lidmaatschap van een regeerend college als Kamer of Staten4 waren daar tegen. De andere classis sprakea zich niet uit. Sedert kort is hier te lande in den handel gebracht de »Fidele-pijp" zoowel vuor tabak als voor sigaren, in welke pijp zich een fil- tertje bevindt waarin slechte stoffen, welke den rooker meer of minder schaden, terug gehouden worden. Deze vinding is zeer practisch en altijd werkend, omdat het filtertje telkens vernieuwd wordt wanneer het verzadigd is. Voor zieken en vooral voor keellijders van onschatbare waarde. Op de tentoonstelling van Hygiène te Parijs in April l.l. werd deze pijp met een gouden medaille bekroond. Ook wordt zij door h.h. doctoren aanbevolen. Een bericht, dat, zoo het waar is, door allen bij veeteelt belanghebbenden, zeker niet 't minst in ons land ook, met vreugde zal begroet worden, is stellig wel een uit Pest komende raededeeling, dat de beroemde bacterioloog, dr. Loeffler, de ontdekker van den diphterie-bacil, een inentingsmiddel tegen mond- en klauwzweer meent gevonden te hebben. Op het aanstaande internationale veeartsen-congres te Pest, hoopt Loeffler betreffende zijn ontdekking mededeelingen te doen. Men schrijft aan de «Telegraaf" onder op schrift vopgewekfe promotie- verwachtingen" het volgende: In de Memorie van Toeliehtiug bij de Oor- logsbegrooting voor het loopende jaar gaf de minister van Oorlog bij het voorstel om 2 kapiteins als burgerambtenaar in staats dienst te doen overgaan de volgende toe toelichting; «De ondergeteekende heeft dan ook de bedoeling, om die officieren tegen het tijd stip, waarop zij anders den majoorsrang zoud ,n verwerven, in aanmerking te brengen voor eene benoeming, respectievelijk tot referendaris en tot hoofdcommies, en zulks gelet op de door hen bij het departement, als burgerlijk ambtenaar in te nemen positie. Daar het thans nog niet bekend is, tegen welk tijdstip in het jaar 1905 meerbedoelde kapiteins voor bevordering tot majoor in aanmerking zullen kunnen komen, heeft de ondergeteekende gemeend, het hun toege dachte traktement voor een half jaar te J Uitslag der Verkiezing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT, Brengen ter openbare kennis, dat de pro cessen verbaal van de zittingen van de Hoofd- stembureaux van den uitslag der op den 10 Juli 1905 gehouden stemmingen voor de verkiezing van vijf leden van den Gemeen teraad van Amersfoort, in afschrift zijn aan geplakt en ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Amersfoort, den 11 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS, lo. Sr. HERSTEMMING. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERSFOORT, brengt ter openbare kennis, dat de her stemming ter vervulling van éen plaats in den Gemeenteraad van Amersfoort in het kiesdistrict I zal plaats hebben op Woensdag den 19 Juli 1905, van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur. Candidaten zijn*) KLEBER, J. G. ROLANDUS HAGEDOORN, J. C. Verder worden de ingezetenen herinnerd aan den inhoud van artikel 128 van bet Wetboek van Strafrecht, luidende «Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste éen jaar. Amersfoort, den 11 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Namen en voorletters in alphabetieche volgorde. Uitslag der gisteren gehouden stemming voor de verkiezing van vijf leden van den Gemeenteraad. District I. Aantal kiezers 803. Opgekomen 575. Uiigebracht werden op de heeren H. W. van Esveld 317 stemmen. J. G. Kleber 254 H. Koning 222 J. C. Rolandus Hagedoorn 278 Onwaarde 8, zoodat gekozen is de heer H. W. van Esveld en herstemming moet plaats hebben tusschen de heerenJ. C. Rolandus Hagedoorn en J. Ger. Kleber. Ritmeester, jhr E. W. von Wrangel auf Lindenberg komt 1 Aug, te 'sGravenhago in garnizoen. Uitslag toelatingsexamen van het Gymna sium alhier. Toelating tot kl. I onvoorwaardelijk J. Bakker (Sem.) E. H. Brandligt (Amers foort), H. 'G. J. de Bruyn (Amersfoort), H. H. Kievits (Nijkerk), C". W. F. Kijftenbeid (Hoevelaken), H. A. C. Schone (Baarn) H. N. Spit (Sem), L. C. Spijkerboer, (Harder wijk). Voorwaardelijk: F. W. Drijver (Naarden), Th. H. A. Gunternaar (Sem). Tot kl. II onvoorwaardelijk G. A. Fijnvandraad (Weesp), B. H. Spijker boer (Harderwijk). Tot kl. IV G. W. J. Neeb (Harderwijk). Tot de geslaagden van de overgangs-examen aan de H. B. S. alhier, welke lange namen lijst in ons vorig nummer werd opgenomen behoort ook D. F.( van Slooten, die bevor derd werd van klasse II naar klasse 111. Zijn naam werd niet vermeld, een abuis, dat we hierbij dus herstellen. Aan het overgangsexamen van de eerste naar de tweede klasse van de Nieuwe Huis houdschool te Amsterdam heeft o.a. voldaan mej. J. C. van der Want. De heer C. B. Kok, 5 Juni alhier overleden, heeft aan de Oudheidkundige Vereeniging Fhehite, wier belangen hij als penningmeester zooveel jaar met ijver en toewijding voor stond vrij van succesiereehte gelegateerd, zijn kostbare verzameling antiquiteiten, por selein, schilderijen, meubelen, glaswerk, zilver en boeken, waardoor het museum, dat reeds zooveel bezienswaardig bezit, een be langrijke aanwinst deelachtig wordt. Naar wij vernemen zal ook hier ter stede zich een comité vormen voor de Rembrandt- hulde. Men noemde ons namen van hen, die daarin zitting zouden nemen, maar we ver melden die liever niet, voordat alles definitief geregeld is. Aangaande de poppententoonstelling vol staan wij thans met te vermelden dat zij van 14 tot 19 Juli in Amicitia wordt gehou den. Heden avond te 8 uur geeft de Amers. Muziekvereeniging directeur de heer J. A. Jochems, een concert in de Koninginnelaan, waarvan het programma luidt: 1. Dem Thronfolger Marach 2. Ouverture Elvira 3. Symphia Waltzcr 4. Fantaaie La Reconnaiuance 5. Soldiers in the Parlc 6. Ouverture Jeanne d'Arc 7. Loin du Bal 8. Fantasie Le Trouverè 9. Murohe Finale. Het vierde abonnementsconcert op het terras van het bóiel Trier, to geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterio alhier zal bij gunstig weder plaatshebben op Vrijdag 14 Juli a. s. De heer A. Nijhoff, commissaris van politie alhier maakt deel uit. van de examen-com missie voor het politic-diploma, in September te Amsterdam te houden. De Vereeniging «Handel en Nijverheid" houdt Donderdag 13 Juli in het hotel «De Zwaan" hare gewone maandvergadering. De eenvoud is de coquetterie van den goe den smaak. Prijsuitdeeling Oud Katholieke Seminarium. 't Was heden voor de 3e maal, dat ik de Prijsuitdeeling by woonde, die jaarlijks voor de leerlingen van het oud-Katholiek Semi narium, in de Muurhuizen, gehouden werd de eerste maal is het, dat ik de pen opneem om hierover mijn oordeel te uiten, voorname- lijk, opdat dit tot een aansporing strekken moge voor velen, om ook eens getuige te zijn van deze plechtigheid. üm 10 uur had onder gebed, de aanvang plaats. Een der oudere leerlingen, de heer P. J. van Buuren, hield een proloog, waarin de aanwezigen welkom werd gehccten en de aandacht werd verzocht voor hetgeen volgen zou. Door de zangvereeniging «Mirjam" gevormd door de leerlingen zelf, werd ge zongen het mooie lied „Bede om hooger hulp", woorden van Tollens, muziek van Richard Hol, hetwelk onder de waarlijk uit stekende leidiogvan baar directeur, den heer C. G. van Riel voortreffelijk gezongen werd. Nu volgde de lezing van den heer P. de Graaff, de hoofdschotel. Spr. had tot onder werp gekozen: levensschets van Rembrandt en hij kweet zich uitsteken» van zijn taak, die waarlijk niet ge'makkelijk was. In welgekozen bewoordingen sprak hij van den man, die zich in dc kunstgeschiedenis een onvergankelijke» naam verwierf en op het gebied der schilderkunst door velen als de grootste schepper wordt vereerd. Hij sprak van zijn leven, dat, eerst vol voorspoed en roem, later vol neerslachtigheid en tegen spoed een onvergetelijken indruk heeft ge maakt op 't nageslacht; van zijn jeugd, zijn opleiding, hoe reeds vroeg zijn naam gestegen was, toen hij de schilderij «Simeon in den tempel" maakte, waarin zoo schoon zijn clair obscur uitkomt. Vooral aan deze schilderij wijdde spreker langen tijd. II ij sprak van zijn meest beroemde schilderij «de Nacht wacht" waardoor Rembrandt in aanzien zeer daalde, van «de Staalmeesters" een schilderij, dat wat compositie betreft, volmaakt mag genoemd worden. Spr. deed duidelijk uit komen, hoe in «le «Anatomische Les" de personen vol aandacht en geheel in hun ge wone zijn, worden voorgesteld terwijl in de stukken van Rembrandts voorgangers, zooals Pietersen, de chirurgen steeds in stijve rijen, achter elkaar poseerend zijn afgebeeld. En onder de bespreking van deze groote meesterwerken wees de heer de Graaff op boeiende wijze op allerlei eigenaardigheden en episoden uit het leven van den Schilder b.v. zijn bekend huis in de Breestraat te Am sterdam, waarin hij alle voorwerpen van waarde en weelde verzamelde, zijn neiging tot een kostbaar leven en huishouden, het geen hem later ten val brachthoe hij een maal failliet, tengevolge van groote schulden, met behulp van zijn 2e vrouw Henriekje en Tilus, z'n zoon, met moeite in z'n onderhoud voorzag, daar hij zijn schilderijen, waarvoor thans duizenden worden geboden, voor (3 stuivers nauwelijks kwijt kon raken. Ook zijn vele schilderstukken van zijn lste vrouw Saskia en zichzelf werden aange haald. Alles te verhalen, wat Spr. vertelde, zou te ver voeren. Slechts zij nog vermeld, de mededeeling van den heer de Graaff, dat er in Holland het volgend jaar feesten zullen gegeven worden ter eere van den beroemden kunstenaar, waarbij men het er vooral op aan zal leggen, zooveel mogelijk reproductie' van B. 's schilderijen onder het volle te ver spreiden, opdat dit niet geheel onbekend blyve met den man, die de gansche wereld kennen moet «want" zoo besluit de spreker zijn rede «een volk dat zijn groote mannen eert, is waard zelf geeerd te worden". Hiermede nam de zeer interessante speech een einde. Er volgde een lied, getiteld «de Rijbel", woorden van vrouwe R. W. Bilderdijk, op muziek gezet door Enderlé. Bijzonder tref fend waren de coupletten 2, 3 on 4. Uit stekend werden hierin de solo's en duo's gezongen door de heeren de Vrij en van Buuren. Van de 3 liederen, welke gezongen werden, was dit m. i. verreweg het beste. Na de prijsuitdeeling, waarbij boekwerken werden uitgereikt, zong „Mirjam" het lied van Richard Hol «Hollands Glorie", hetgeen uit volle borst en krachtig door de kerk weerklonk, begeleid door de piano. Bij de twee eerste liederen werd tnooi orgel ge speeld. Ten slotte hield de heer C. G. v. Riel een korte toespraak, waarin hij dank zei devour A. Torelli. J. Werkmaun. B. Hollzman. J. Benoit. J. Kessela. E. Gillet. G. Verdi.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2