Dinsdag 1 Augustus 1905. No. 5685. 54e Jaargang. Feuilleton. DICK BULTITUDE. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per i! maanden/"l. iranoo per post 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; eikeregel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenais afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. In verband met de beperkte ruimte der wacht en ontvangiokalen in bet Gouvernements-gebouw, noodigt de ouilergeteekende hen, die hem, naar aanleiding van de aanvaarding van z(jn Ambt, hunne opwachting mochten weusehen te maken, uit daar van te willen doen blyken door het inschrijven van hunne namen op de lijsten, welke tot dat doel van af den 3 tot en met den 8 Augustus tor Provinciale Griffie in de bodenkamer zuilen ziju neergelegd. Ten eiude het noodeluos wachten der ingeschrevenen te voorkomen, stelt ondorgeteekende zich voor, alsdan door nadere publicatie dag en uur bekend te maken waarop hij hen hoopt te ontvangen. Utrecht, 1 Augustus 1905. De Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht F. D. SCHIM MELPENN INC K. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 219 der gemeentewei Doen te weten, dat de REKENING van om vangsten en uitgaven der gemeente over bet jaar 1901, door hen aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de plaatselijke secretarie voor eenioder Ier lezing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 29 Juli 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STKNFERT KROESE. Een Vredes-Tentoonstelling. Indien ieder mensch vrede had in zijn gemoed, indien elk individu vrede had met zijn lol, zou er vrede zijn over tie geheele wereld. Maar zoolang de mensch zal zijn mensch, zoolang iedereen streeft naar vooruitgang, zal er ook botsing zijn tusschen Ie belangen der verschillende individuen. Er zal dus ook tusschen de volkeren wel geen absolute vrede mogelijk zijn. Het tegengestelde van vrede noemt men oorlog. Dit is niet juist. Tegenover vrede staat strijd. Oorlog is een bloedige strijd. Wij kennen echter nog «par lementairen" en ook «economischen" strijd. leder beschaafd mensch haat tien oorlog den bloetligen strijd. Hij zou zoo gaarne een volstrekten wereldvrede verzekerd zien. Aan dit feit dankt het Hof van Arbitrage zijn ontstaan. Toch slechts hoog zelden worden bij een arbitrale uitspraak alle partijen te vreden gesteld meermalen meent een tier 36). Hij begon nu langziinm den volgenden brief te dicteeren Mijn lieve ouders (of vader of moeder, naar de omstandigheden liet Jraeebrengeu) komma u zult verheugtl zijn te vernemen, dat we. veilig op de plaats van onze bestemming aangekomen zijnde, nu ons gewone ernstige werk weer ziju begonnen, afgewisseld en verlicht door vroolijk spel. (opge schreven?) Ik hoop, ik vertrouw, dat ik zonder aan matiging zal kunneu zeggen, dat wanneer ik in den huiselijkeu kring ben teruggekeerd, zoo de Heer wil een belungryk deel van onze schooltaak achter den rug zal ziju. Wat Latijn aangaat, stelt de klas zich voor het eerste boek van Virgilius's prachtig epos te behandelen; behoef ik te zeggen, dat ik liet hart roerend verhaal bedoel van JEneasterwyl ia het Grieksch wij reeds begonnen zijn met de Anabasis van Xenophon, dien mecster-strateegOok zullen wij natuurlijk in geeu der beide studievakken de syntaxis verwaarloozeu van deze edele talen. Wat Duitsch betreft, hebben wy ons, onder leiding van Heer Strohwasser, die, zonals ik misschien terloops heb verteld, te Heidelberg gedoctoreeul is, overge geven aan de bekoring van den Duitschen Shake speare zooals Schiller in myn opinie mag genoemd worden en onze Fransche studie omva: thema's en korte gedichten, die het best berekend ziju om in zicht te geven in de gecompliceerde moeilijkheden van de Gallische taal. Maar u moet nu niet deuken, mijn lieve ouders (of vader of moeder, zooals daarstraks) dat, aange zien de aanspraken van het (intellect zooal ruiin- partijen dat haar te kort is gedaan. Zij voelt zich onbevredigd. Daarom wordt in vele gevallen liever geen scheidsrechtelijke uitspraak ingeroepen, maar tracht men door macht een «gunstig" resul taat te bereiken. Dan ontstaat een bloedige strijd waarbij niet de zedelijke maar de dierlijke mensch zijn kracht beproeft. Dit is den mensch onwaardig. Maar de krachten moeten gemeten worden een «overwinning" moet er zijn de wereld moet weten, welke partij (ie sterkere is. Goed, laat er strijd zijn, maar laat de overwinnaar een palm wegdragen, die den mensch waardig is. Door enkele hoogstaande menscheu wordt er naar gestreeld om oorlogen als zijnde onwaardig in de toekomst te vermijden. Zij streven daarnaar, omdat zij de besliste overtuiging hebben, dat het den mensch verlaagt om, onder welk voorwendsel ook, de moordenaar te zijn van den nevenmensch. Zij hebben door studie ol waarneming vast gesteld hoe groot de ellende is, die door een bloedigen strijd van volk tegen volk wordt veroorzaakt. Maar de groote massa, het meerendeel der menscheu kan zich nog niet genoeg voorstellen, hoe groote ellende dour een oorlog ontstaat. Ja, ik zou durven vragen of de vorsten, de ministers en hun raadslieden zich oeni- germate juist kunnen voorstellen hoeveel «schrijnend wee" er over een volk wordt ge bracht door den strijd van natie tegen natie met de moordende wapenen in de haml. Wisten zij allen, wisten alle menschen van de ten hemel schreiende ellende door den oorlog verooi zaakt, het was met den oorlog gedaan. Men zou zoeken naar een tusscheuweg naar een menschwaardigen wijze, waarop de krachten konden gemeten worden en men zou zoeken totdat de oplossiug gevonden was. Onze taak ligt dus voor de band. Wij moeten aan de wereld de gelegenheid verschaffen, om door eigen aanschouwing de nadoelen van den oorlog te vergelijken met de voordeelen van den vrede. Over de wijze waarop dit kan geschieden, kan beraadslaagd worden. Ik heb eon denkbeeld, dat wellicht met medewerking van ben, die zich daartoe ge roepen gevoelen, kan vorwezenljkt worden. Of het juist is, moet door den lezer worden beoordeeld. Ik opper het denkbeeld en voorloopig niet meer dan dat. Wel zal ik bij voldoenden zedelijken en daadwerkelijken steun gaarne mijn beste krachten wijden aan een poging orn bet denkbeeld tot stand te biengen. Mededeeliugen van de meening mijner kzers en eventueele opmerkingen, die tot welslagen kunnen medewerken, zal ik op hoogen prijs stellen. Ongeveer in bet jaar 19101912 zal ver moedelijk hei Vredespaleis, als geschenk van den Amerikaan Andrew Carnegie, te'sGra- venhage worden ingewijd. Indien in dat jaar een tentoonstelling wordt geopend, die daardoor gekenmerkt is, dat tegelijk niet de voordeelen van den vrede de verschrikkingen van don oorlog zijn te aanschouwen, dan is daarmede de gelegen heid gegeven om duor persoonlijke waarne ming te oordeelen. Mocht dan nog na de inwijding van het Vredespaleis Hare Majesteit de Koningin aan het Hoofd van vorsten en presidenten de Vredestentoonstelling willen bezoeken en hun aantoonen hoe groot een ellende door eeu enkelen pennestreek kan worden ver oorzaakt of vermeden, dan zou het moreele resultaat zeer groot zijn. Gedurende het tijdperk, dat de tentoon- I stelling geopend is, moeten congressen worden gehouden, waar letterkundige, industrieelen, kooplieden en landbouwers, rechtsgeleerden, j in.enieurs en economisten, kortom mannen i van studie en practijk, zich uitspreken over i de wijze, waarop een oorlog kan vervangen j worden door een menschwaardigen strijd. Ik sttl mij voor, dat op deze congressen een aantal vragen zal worden beantwoord, I die vooral door een internationale commissie zijn vastgesteld. Wellicht is het ontwerpen dier vragen een sciioone taak voor de leden van het Hof van Arbitrage. Ik stel mij voor, dat op het terrein van de tentoonstelling vergulde zuilen zullen aanwijzen, hoeveel kapitaal in de iaatste tien jaren door de ve. schillende rijken voor oor logstoerustingen is uitgegeven en dat tevens door kleine zuiltjes wordt aangetoond hoeveel „malen" bekende nullige werken, waarnaar reeds lang met verlangen wordt uitgezien, hadden kunnen worden volbracht. Ik denk daarbij aan liet beslrijden van verschrikke lijke ziekten, aan het ontginnen van woeste gronden, aan het droogmaken van water plassen enz, schools bevredigd zijn, de nooden van het lichaam OTer het hoofd worden gezien. Ik heb geeu verlaugen om een boekenworm te worden. Inttgendeel. Reeds hebben we eeu op wekkend voethalspel gehad en wanneer hel weder ongelukkigerwijze niet zoo onguustig was geweest, zouden we dezen namiddag ous wederom hebben veelustigd ln dezen nagebootsteu oorlog. Ik vrees, dat ik thans met de pen moet Hfl.reken daar de tijd, voor correspondentie toegeBtaan, zijn einde nadert en het theeuur welhaast is aangebro ken. Laat ik u verzoeken mijn vriendelijke groeten over te brengen aan mijn talrijke vrienden co familieleden, zeker niet in het minst aan u zelf en andere ledeu van den huiselijken keing Het doet me genoegen te kunnen zeggeo, dat ik een uitstekende gezondheid geniet co het is zeker onnoodig te zeggen dat, daar ik omringd ben door sympathieke makkers en bezig met interessant werk, ik volkomen gelukkig ben. En nu, lieve ouders, geloof me uw gehoorzame en u liefhebbende zoon enzoovoorts." De beer Grimstone eindigde zijn dictee op een wijze als wou hij zeggenIk denk dat jelui ouders dit een keurig en klassiek schrijven zullen vinden Maar hoezeer men ook moest ingeuomeu zijn mei den toon en de sentementen van het epistel, toch drukte het geensins uit, wat de heer Bullitude voelde. In sprakelooze woede, maar zonder te protes- teereu (want zijn geest was verpletterd onder dezen laatstcn tegenslag, moest bij dezen brief onder des beeren Grimstone's toezicht opvouwen en in eer. enveloppe steken, zonder dat hij gelegenheid had om een regel of zelfs maar een woord by te voegen om dezen toon van zelfvoldaanheid te ueutrali- seeren. De brief werd van een postzegel voorzien en in de brievenbus geworpen en toen stierf zyn laatste glimpje hoophy zag, dat by in het onvermijde- Naast de resultaten van den vrede, be- licbaimd in een degelijke nijverheids- en land bouwtentoonstelling, tnone men de nadeelen en ellende van den oorlog door enorme schil derdoeken of panorama's aanschouwelijk maakt. Een dergelijke tentoonstelling zou reeds lang vooruit haar heilzamen invloed doen gevoelen. Gedurende de jaren van voorbereiding zal op de lippen van ieder beschaafd mensch over de geheele wereld het svoord »vrede" gestadig worden gebracht; men zal zich meer met dit onderwerp bezighouden: men zal de noodzakelijkheid van den vrede inzien. De Nederlandsche en ook de wereldindustrie zal geprikkeld worden om op deze tentoon stelling, die een hoog doel heelt en geen wereldkennis zal zijn, waardig voor den dag te komen. Ons land zal de enorme voodeelen ondervinden en met eere worden genoemd. Het zal weder toon en, dat ook een kleine natie «groot" kan zijn. Bezwarenzij zullen geopperd worden. Wellicht zullen zij zijn >als bergen zoo groot". Hoe zal het financieele resultaat zijn. Waar moet de tentoonstelling komen? Indien gij sympathie met het denkbeeld hebt, dan zullen wij te zamen die bezwaren overwinnen. Beantwoorden wij eerst de vraag of een Vredestentoonstelling in beginsel wen- schelijk is. Luidt het antwoord bevestigend, dan verzeker ik u worden de bezwaren overwonnen. A. ten BOSCH N.Jzn. Rotterdam, Kerstmis 1904. lijke moest berusten bij moesi opgevoed en mis schien geslagen worden, terwijl Dick misschien ziju huis met clowns vulde en zijn reputatie naar de maan hielp. Misschien zou hij er langzamerhand aan gewend raken en intusscheu niets zeggen of doen om de aandacht op zich te vestigen. Op die wijze hoopte hij nieuwe moeilijkheden te voorkomen. En mei dit (besluit ging hij dieu Zaterdagavond naar bed. De zondag kwam een dag, waarmee voor Paul een nieuwe weck zou beginnen. Of die week boter i uf slechter zou ziju dan voorafgaande, was de groote vraag. De Zondag zelf verwachtte hij, ofschoon zonder I gegronde reden voor die verwachting, zou een dag- i zijn van rust, ofschoon slechts kort. Maar die Zon- dag was bestemd om de meest bewogen dag te ziju, dien hij tot nog toe in Gricbton House had door- I gebracht. Gedurende de volgende twaalf uur zou hij allerlei onaangename stemmingen doormaken verlegenheid, vrees, angst en eindelijk verlossingen geluk. Zeker een vermoeiend programma om door te maken voor een man van middelbaren leeftijd. De ochtendbei klonk een uur later dan op week dagen, maar de jongens moesten een taak afhebben voor ze opstonden, die overeenkwam met den aard van dezen dag. De heer Bultitude bemerkte, dat hij een gezang van buiten moest leeren, wat hem on beschrijflijk veel moeiie kostte omdat hij zijn ge- beugen m jaren uiet gebruikt bad eu verder was er nog een lijst van voornaamste gebeurtenissen voor en onmiddellijk na den Zoudvloed, die hij moest kunneu opzeggeu, zonder in z.ijn boek te kijken. Terwijl hij wanhopig aan het worstelen was, want, zooal» reeds is gezegd, waB bij vast besloten om inoeilijkhedeu te vermijden, kwam mevrouw Grim stone in een peignoir eu stond erop om Paul's haar te pommadeeren, een onwaardige behandeling, die hem diep griefde. NASCHRIFT. Op de jongste Algeraeeue Vergadering der Maatschappij van Nijverheid bleek mij, dat ook bij anderen een overeekomstig denkbeeld was gerezen. Het bovenstaande stuk, hetwelk door mij in het vorige jaar werd geschreven, zond ik aan verschillende personen. Ik kan mededeelen, dat van hooggeplaatste zijde groote belangstelling met mijne ideeën werd uitgesproken o. a. door H. H. M. M. de Koningin en de Koningin-Moeder, door den President der Vereenigde Staten van Nooi'd-Amerika, den Heer Pierpont Morgau, den heer Mr. H. Goeman Borgesius. enz. Daar nu in ons eigen land blijken van be langstelling aan den dag komen, heb ik ge meend niet langer te moeten wachten met „Als zo weet wie ik werkelijk ben, dacht hij, zal het haar spijten, dat ze zoo op haar stuk stond. Als er iets is waar ik het land aan heb, dan is bet aan pommade." Daarop volgde het onbijt, waaraap, dr, Grimstone deelman in een prachtige laken jas en een half vuilachtige witte das. Na het ontbijt een uur in het schoollokaal, waar de jongens bun gezang uit het hoofd opschreven, terwijl Paul er in slaagde oia door ziju gebeurtenissen heen te komen op eene wijze, die Tinkler voldeed. Deze was altijd, om zich zelf populair te maken, zoo spoedig voldaan als by maar eenigszins kon. Daarna kwam bet bevel om zich klaar te maken voor de kerk. De jongens renden allemaal de trappen opnaai' hun kamers. Daar trokken ze bun overjassen en nauwe glacé handschoenen aan. Toen ze bijna gereed waren, kwam de heer Grim stone met een vaderlijk uiterlijk boven. „Er wordt vandaag een buitengewone collecte ge houden, zei hij, Hebbeu jelui nllemaal 3 stuivers Ik houd er van, dat mijn jongens opgewekt en vrij gevig modeelen van huo|over vloed. Als eeu van jullie geen klein geld heeft, zal ik hem helpen." Ik moet tot mijn spijt zeggen, dat de heer Bulti tude, die vreesde dat hem zou worden gevraagd of hij de vereischte som by zich had eu dut zyn geld nood aldus aan den dag zou jtomeu, achter de deur stond van het begin tot het einde van de geldwissel- scène. Toen ze aldus geheel gereed waren voorden kerkgang, stelde men zich twee aan twee op en wandelde plechtig het hek uit. De heer Bultitude wandelde bijna achteraan met Jolland, die zyn vriends tekortkomingen bijna geheel vergeten had- Hy bleef onophoudelijk doorpraten en daar hij nooit op antwoord wachtte was Paul iu staat om zyn eigen, gedachten onafgebrokeu te volgen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1