Stadsnieuws. de publicatie dec hierboven uiteengezette denkbeelden. Op deze wijze meen ik te kunnen ervaren of onze Natie er mee instemt. A. tiïx BOSCH N.Jzn. Rotterdam 28 Juli 1905. K K N X I S IJ E V I N G. Do BURGEMEESTER vau AMERSFOORT, Bronst tor konnis van do mgczcteueu dozer gemeente, dat het door den Directeur van 'srijks directe l>e- lastinoiit enz. te Au.sterdam exoentoor verklaard kohier No. 7 vau de Personeele belasting over liet dienstjaar l'J05;190ö aan don Ontvanger van 'srijks directe belastingen alhier is ter hand gestold, aan uien ieder verplicht is zijnen aanslag üp den bij do wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den I Augustus 1905. De Burgemeester voornoemd, WU1JTIEBS. Wc vestigen di? aandacht op de aan het hoofd van dit blad voorkomende kennisge ving van don iieor Commissaris der Koningin in onze provincie. In d.' gecombineerde vergadering van de ressiiitcn Drenthe en Amersfoort, Zondag jl. te Meppol gi-hiHideu, is de weleerw. lieer Moiiascli uil Amstenlam tot opperrabijn van beide ressorten benoemd. De/.-- benoeming werd wat betreft bet ressort Drenthe nog dienzelfden dag iu de afzonderlijke ressorlaie vergadering van Drenthe bekrachtigd, doch voor lint ressort Amersfoort moet zulks nog geschieden, in zijt; vergadering, n.s, Zondag 0 Augustus te houden. Tor gelegenheid van len 47sten verjaardag van IJ. M. de Koningin-Moeder zal morgen om 12 uur een grooto parade worden ge houden door het garnizoen op de Vlasakkers. De troepen zullen gecommandeerd worden door majoor Van Bihar en geïnspecteerd door den generaal- di visieeoinmandaut A. I). Petter. De Nederl. Scliutterijkaderbond vergaderde etrgis'-reu alhier in de eonce. iza.vl van Ie Arend" onder voorzitterschap van dan lieer J. Bod, uit Haarlem, in de plaats van'undei- dat dos i-erevoorzitlers den heer Tromp van Holst. ii tot zijn leedwezen, wegens tamilie oinstandigiie len verhinderd was om de ver gadering bij te wonen. In lie? bestuur worden gekozen-In heeren: H. van Geid.tr en J. D. van Lamm.-rts van Bueron ie Amersfoort. I! V. Kiehl, den Haag, J. C. SV. Dieteiieu en 1'. Flnure te Utrecht. li; lief verslag van len penningmeester, den lieer J. D. Lamm.ets litierea, bleek, dat de out vang-ten I I 191.54 hebben bedragen en dut uitgegeven werd I' 1375.1 41.. Daar de voriao rekening e;.i batig saldo liet van 1 157.Ti'1 is tonus het ie kort f25.81 welk bedrag reeds gedekt is. Het ledental bedraagt, blijkens het jaarver slag, uitgebracht door den heer H. van Gelder alhier. 241 (gewoi. •- en oude leden) en 128 donateurs. Ken welsprekend staakje hoezeer de Schut- terijkaderlioud et in geslaagd is sympathie voor haar streven bij regcering, stadsbesturen en ollicii-ren oj» te wekken, geelt het cijler J 25.307,20' net lot heden toe ontvangen be drag aan subriditm en gillen. Hel eere-lidriiaatseiiaji wer I vervolgens aan geboden aan de heeren II. J. Fonk, Alkmaar, jhr. F. Storm de Grave, den Haag, en G. J. 'tlluol Dordrecht. Am -I-mi on I-penningmoe-tter van Dijk, Dordrecht, werd de zilveren herinnorings- niodaille uitgereikt, hetgeen op voorstel der afdeehng Arnhem ook geschiedde aan de overige afgetreden bestuursleden Nao-i.ie. besprekingen vanliuislioudelijken aard, werd Ie algeuieene vergadering geslo ten otn een half yur later als buitengewone algein'-en>' vergadering te worden heropend. l i deze verg t iering werd allereerst beslo ten, iu velband met de ophefling dor schut terij, op 15 A-.jg i-i us 11)1)7, do Vereenigirig tot dien datum te «loon blijven voortbestaan, en tiet hesfiur opt.; Ir taeti, intusschen sta tuten en regiem ut ;n voor een nieuwe or ganisatie te ontwerpen. Deze organisatie zal iioi karakter van den bond behouden, gewij zigd naar tie omstandigheden, loch op een bree deren grondslag we k zaam zijn. Hieitoi; werd besloten met op vier na algemeene stemmen. Nadat nog een voorstel Breda, geamen- iloerd door A mei sloor', er toe strekkend, om tot l d toe te laten alle personen, die liet juist scab-ten beoefenen, en desgewenscht bij mobilisatie als ktderlid beloven dienst te nemen, werd aangenomen, sloot de voorzit ter te half Z'-s onder dankzegging de verga dering. I Tijdens de vergadering werd aan H. M. I de Koningin eert telegram vad hulde gezon- I den. |)e soiiee die avoii Is in Arniciliagegeven i werd, slaagde uitstekend. De beide comediestukjos, met aandacht ge- volgde door dezeer talrijke aanwezigen, werden vlot cn met entrain gespeeld en hadden een verbazend succes. Een recht geanimsneerd bal was een waar dig slot van dien gezelligen feesfavond. Voor zoover de uitslag der gisteren ge houden schietwedstrijd te Amersfoort betreft, laten we dien volgen B. Korpswedstrijd in het individueel juist heidschot op 200 M. voor afdeelingen, die niet mededingen in A, (G prijzen). Viede prijs. Zilv. med. de afdeeling Amersfoort, 50 tr. 387 p. 0. Korpswedstrijd in individueel juistheids- schot op 12 M. met cylindergeweer voor al'e afdeelingen, detachementen van vijl schutters (5 prijzen). Ee re-prijs, Gr. zilv. med. v. Z. K. 11. (len Prins der Nederlanden, de afdeeling Amersfoort, '25 tr. 252 p. Personeele we d s t r ij d e u. D. Personeele wedstrijd, aangeboden aan 11.11. olliciereu, (Eereleden en donateurs van den Bond) op 200 M. (4 prijzen). 4e pr, 2ejuit.-adj. j. Busquet te Amers foort met 455 p. E. Personeele wedstrijd aangeboden aan II.H. ol'licieren. Eereleden of donateurs) met revolver op '25 pas, (vier prijzen) 3e pr. Ie luit-adj. J. Busquet te Amersfoort 43 p. F. Personeele wedstrijd, aangeboden aan 11.11. burgerdonateurs en oud-leden o;i 200 M. (12 deelnemers). 3. VV. A. Achterberg, Amersfoort 99 p. 8. P. van Achterberg, Amersfoort, 73 p.; 9. C'. Ockhuyzen, id., 71 p.; 10. VV. B. Smit, id., GO p.; 12. 1). de Groot, Amersfoort 47® p. (hoogste aantal punten, dat behaald werd was 102) G. Personeele wedstrijd voor leden schutters le klasse op 200 .VI.: (21 deelnemers). 1. L. F. van Zwo', Amersfoort, 102 p.; 2 G. Muvs, id., 100 p. 21 H. v. Gelder, Amers foort, 78 p. H. Personeele wedstrijd voor schutters 2e klasse op 200 Monder de 17 deelnummers bevonden zich geen sta Igenooten. I. Personeele wedstrijd voor leden van af deelingen, welke geen schietbaan bezitten, of geen langere dan 15J M, en niet in G. of II. me-ledeelingenonder de ell deelnemers bevonden zich geen siadgenooten. K. Extra personeele wedstrijd met cylinder geweer met 5 schoten voor alle Bondsleden die in G. II. ot 1 niet voor een prijs in aan merking ko.nen,dertien deelnemmers: hoogste aantal punten, dat behaald werd is 58. 2. J. VV. van Achterberg, Amersfoort, 54 p. Lammees van Beuren, Amersfoort, 52 p. 13 II. v. Heuvelen, Amersfoort, 48 p. L Personeele wedstrijd aangeboden aan heeren ol'licieren van het garnizoen te Amers foort (revolver). I. li. Ritsma, le-luit. inf., 71 p.; 2. H. M. v. d. Goes, kipt. inf., 08 p.; 3. L. Schutte, le-luit. inf. G7 p.: 4. J. H. Sonne, 2e-luit. inf., 00 p..; 5. G. Doorman, le-luit. inf.,05 p. (5. VV. v. Kooy, le-luit. inf., 59 p.7, J. Busquet 2e-luit. inf.,'49 p. De personeele prijzen bestaan uit kunst voorwerpen. De officier van gezondheid le klasse A P. G. F. Giose van bet le reg. veld-art. alhier is tijdelijk gedetacheerd bij bet j garnizoen te Zaandam. De beer N. M. Heiligers legde inetgunstigen uitslag te Breda het examen voor de hoofd- onderwijzers-actie af., terwijl de heer A. Eijkelboom te 's Gravenhage de acte Engelsch (lager-ondervvijs) mocht verwerven. Tot concierge aan de Industrie-Huishoud school alhier is beuoernd H. Mark. Zooals B. en VV. reeds in dit blad per kennisgeving meedeelden, bestaat het voor nemen om eene oppervlakte van 1000 M2. uitmakende een gedeelte van den Hof van 5 tot en met 10 Aug. a.s. aan den openbaren dienst te omtrekken. Op dit terrein zal dan eventueel, naar men ons meededeelt, het gezelschap Wilke, dat thans te Apeldoorn met zijn paarden-circus staat, een reeks voorstellingen geven. Uitslag van de aanbesteding voor het ver bouwen van het Sociteitsgebouw. »De Vereeni- ging" alhier Ingeschreven werd door de volgende stad- genooten Keizer Wildeman f12360; VV. van Genderon 13400; N. Wolfswinkel 14028; G. Prins Zoon 14139; J. G. van Eijbergen 11-159; T. van Hoogevest 14529; Coenen Hemels 14870; H. Noorman 15166; van Keulen vau Bouwendaal 15200; Het werk is den minsten .inschrijvers ge gund. Programma van het op 2 Aug. in Amicitia te geven concert door hul Utrechtsche Orkest, directeur du heer Kuyper. 1. Marseli2. Feeslouverturev. Lalann; 3. Mein Trutim, Walzer, Waldteufel4 Gran de fantaisie «Fleurs des Champs VV. van Perk5a. Die Naohtigall und die Frösche, Kilenberg; b. Indian Intermezzo, Two Steps, Vivian Grey; 0. Ouverture Kumaniique, Weissenborn 7 Een kunStenaursl'eesl, Wals, John Klein; 8 Fantaisie v. d. O per „Martha", FIolow9. Marsch. De directie der H. IJ. S. M. heeft b 0 paald, dat aan ongehuwde ambtenaren en beambten 37 maal per jaar vrij vervoer ver leend zal worden voor bezoek aan ouders of voogden, bovendien wordt 15 raual per jaar vrij vervoer verleend voor willekeurige be stemmingen. Ook voor gehuwde ambtenaren en beambten en hun gezinnen is het aantal op 15 billetteu in plaats van 12 en 10 per jaar bepaald. Zooals wij onlangs reeds hebben medege deeld, wordt Amersfoort eerlang een >Oud- Hollandsche Taveerne" lijk, een aardig zitje in een zeldzaam mooi antiek gebouwtje aan het lommerijke Lieve Vrouwenplein bij tien monumentalen toren, de L. Vrouwen Toren terecht de trotsch van elk Amersfoorter. Men weet dat in vroeger tijden zich naast den slanken toren een trotsch kerkgebouw verhief, welk gebouw in den Franschen tijd in de lucht vloog, door hot ontbranden van een hoeveelheid buskruit. Bij die oude kerk nu stond een klein ge bouwtje, zelfzaam artistiek gebouwd, hot zoogenaamde kapelhuis, voor kerkelijke doel einden gebruikt. Nadat de tand des tijds ook aan dat gebouwtje ergelijke sporen van zijn geknaag had achtergelaten, en de grijze en grauwvuile kleuren, de verweerde vensters en vermolmde deuren weinig aantrekkelijks meer hadden, verloor het huisje zijn vroegere bestemming en werd het tot voor korten tijd als pakhuis gebezigd. Toen echter v- >den jaar Jan Kallï, de bekende rijksarclutoct op een reis ter bastu- deering van oud-Hollandsche monumenten Amersfoort bezoont, trok ook het oude ka pelhuis de aandacht. Het kunstenaarsoog verlustigde zich in de fraaiheid van dit spe cimen van oude kunst. Weldra ontfermden verschillende oudheidkenners zich over het gebouw en werden stappen gedaan om de restauratie te verzekeren. De rijkscommissie voor de beschrijving der monumenten van geschiedenis en kunst, die iu dit specimen van burgelijke architectuur een waar monument zag, sM Ie z'uh in ver binding met den eigenaar, die reeds voor nemens was den ouden gevel te sloopen. Door een der architecten van het departe ment van Binnenlundsehe zaken werd een herstellingsplau ontworpen en het gelukte ook den eigenaar van zijn sloopingsplan te weerhouden. Het rijk verleende een be langrijk subsidie, door een commissie werd een flink bedrag bijeen gebracht, zoodat de noodzakelijke restauratie kon geschiedeD. Thans is de herstelling ongeveer gereed. Althans wat den buitengevel betreft, 't Is een waar genot voor het rustige, niettemin sierlijke oude geveltje te staan. Het geveltje is een bijzonder juist exem plaar van Gelderschen baksteenbouw. Vlechtwerk van baksteen in de bliudbogen, natuursteenen bovendorpels en blokken langs de dagkanten der venst rs, bekroningen der lioi'kpilasters, ja zelfs een console en balda kijn, de plaats voor een beeldje, alles is op hakt, of door nieuw zaudsteen vervangen. De in lood gevatte kleine ruitjes doen zoo aardig aan, niet minder de naar boven en beneden openslaande zware eiken luiken, die luifelsgewijze open slaan, over gesmeed-ijze ren hengsels. Bijzonder fraai is de zware eiken kloosterdeur met haren klopper en 't zware uit de hand gesrneede ijzerbeslag. 't Is dus een echt antiek gebouwtje waarop ieder Amersfoorter trotsch zal zijn. Vermelden wij ten slotte nog wat een Duitsch Oudheid kenner van dit XV-eeuwsche gebouwtje zegt Voortreffelijk bewaard is het een voorbeeld van baksteenbouw aan liet O. L. Vrouwe Kerkhof te Amersfoort. De breede trapgevel vau dit bouwwerk heeft langs de treden dunne overhoeksche pijlversterkingen en kleinere blindbogen vormen hier, met op zich zeil staande en gepaarde segmt niboogvensters, de bestanddeelen eerier eenvoudige architec tuur." U. N. Als een vrijdenker 'tuurwerk der seheppiug beziet, Tuurt hij lang op de raad'ren,aan de veer denkt hij niet. In de hedennamiddag onder voorzitting van jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers ge houden openbare raadsvergadering waren afwezig de heeren Tromp van Holst', Ooster veen en Kleber. De notulen der vergadering van 4 Juli werden na voorlezing door den Secretaris mr. dr. J. G. Stenfert Kroese bij aclamatie goedgekeurd. Ingekomen waren o, a. Van Ged. Staten goedkeuring van onder scheidene raadsbesluiten Schutterij begrooting. Dankbetuiging voor benoemingen. Deze stuk ken worden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de ouders der leerlingen van de meisjesschool, verzoekende om Gym nastiekonderwijs aan die school, om praead- vies naar B. en W. gezonden. Eveneens een adres van den heer Snouck verzoekende om, wanneer aan rnej. van der Schroeff haar verzoek wordt toegestaan ook hem gratis of tegen betaling een lokaal in gebruik te geven. Na langdurige discussie wordt besloten dit verzoek gelijktijdig met het adres van der Schroeff te behandelen. Orn 2 uur werd de agenda in behandeling genomen. 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw be noemde raadsleden. Overeenkomstig advies commissie tot toe lating besloten. 2. Benoeming lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Benoemd werd de lieer D. G. Schuur. 3. Benoeming tijdelijk buitengewoon leer- aar in liet Engelsch aan de Hoogere Burger school. De heer Gerritsen verzoekt naar aanleiding der verschillende aan de orde komende be noemingen de deuren te sluiten aan welk verzoek de voorzitter te 2.30 voldoet. Na heropening der zitting wordt benoemd werd de heer J. A. Bruyns. 4. Benoeming leeroar in Natuurkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school. Benoemd werd de heer C. D. C. Appel doorn te Nunspeet. 5. Benoeming onderwijzer aan de lager school Punterburgei'laan. Benoemd werd de heer G. A. van Mechelon te Utrecht. 6. Verzoek van mejuffrouw R. G. van Eij ber gen om eervol ontslag als onderwijzeres bij hef. Lager Onderwijs, inet adviezen. Overeenkomstig de adviezen z. d. of h. st. eervol verleend. 7. Verzoek van mejuffrouw J. C. van der Schroei! om privaatlessen te mogen geven in hut gymnustiek-lokaal der Hoogere Bur gerschool, met de volgende adviezen. Wij hebben de eer U hierbij over te leggen een verzoek van mejuffrouw J. C. van der Schroeff om het Gymnastieklokaal der Hoogere Burgerschool alhier te mogen gebruiken tot hot geven van privaatlessen, met advies van den directeur der Hoogere Burgerschool, in onze handen gesteld om advies in de Raadsver gadering van 4 Juli (.bijlage no. 1581.) Wij stellen U voor mejuffrouw J. O. van der Schroeft tot wederopzeggens de gevraagde ver gunning te verleenen onder dezelfde voorwaar den als aan den leeranr Rauh het gebruik van het lokaal is toegestaan n. 1. dat de kosten van vuur en li -ht en van eventueelej beschadiging der toestellen en van het het gebouw voor hare rekening zullen komen en voorts onder voor behoud dut zij zich met den heer Rauh over het gebruik van het lokaal zal moeten ver staan. Zeist, 27 Juni 1905. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort, Geeft met verschuldigde achting te kennen de ondergeteekende mejul'frovw J. C. van der Schoeff leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Bur gerschool te Amersfoort dat zij naar aanleiding harer toestemming tot het geven van privaat les de vrijheid neemt zich tot U te wenden met het verzoek haar vergunning te verkenen om buiten de schooluren gebruik te mogen maken van het gymnastiek-lokaal der Hoogere Burger school. Hopende, dat haar verzoek voor inwilliging vatbaar zijn moge, heeft zij de eer met ver schuldigde hoogachting te zijn Edel Achtbare Hoeren, Uw EdelAchtb. dienstw. dmaresse J. C. van der Schroeff. Onder overlegging van bijgaand verzoekschrift aan den Raad van mej. J. C. van der Schroeff heb ik de eer UEdel Aohtb. bij dezen als mijn advies kenbaar te maken, dat mijnerzijds geen bezwaar tegen de inwilliging |van het verzoek bestaat onder voorbehoud echter, dat genoemde leerares, ten aanzien van het gebruik der loeali- teit zich te verstaan heeft met den heer Rauh, aan wien bij zijne benoeming toegestaan is op dezelfde wijze er gebruik van te maken ten be- hoevi van zijn privaatonderwijs. De Directear der II. B. School, G. J Buijs. Op verzoek van den heer Gerritsen wordt deze zaak, evenals het adres Snouck nu niet behandeld, doch uitge steld tot B. en VV. zich hebben uitgesproken in een advies over het geven in bruikleen van dergelijke lokalen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbetaling van vacaturegeldeu bij de Politie, waarbij het volgende schrijven is toegevoegd Aangezien de adjunct-Inspecteur van Politie Stellinga den 20 April 1905 deze gemeente heult verlaten en zijn opvolger Palm eerst den 15 Mei 1905 zijne functie heeft aanvaard is een bedrag van (04.75 van de jaarwedde van den adjunct-Inspecteur van Politie niet uitbetaald. De werkzaamheden verbonden aan de be trekking zijn gedeeltelyk waargenomen dooi den Inspecteur Posthuma, gedeeltelijk dooi den Hoofdagent De Jager. Ons vereenigende met de voorstellen van den Burgemeester en van den Commissaris van Politie om het beschikbare van bedrag onder de genoemde ambtenaren le verdeden, stellen wij uwe vergadering voor ons te machtigen tot betaling aan den Inspecteur Posthuma van een bedrag van (35 en aan den Hoofdagent De Jager van oen bedrag van f 19.75." Z. tl. of li. st. overeenkomstig het voorstel be sloten. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvaarding van een aan de gemeente gedane schenking z. h. st. aan vaard.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2