W. F. 1 GROENHUIZEN. Stadsnieuws. Advertentiën. Dienstmeisje. Pension gevraagd Aanbesteding Straatverkeer Brillen en Pince-Nez, gedurende lange maanden, eindelijk de en kele heete zomerdagen, waarin dit werk te krijgen is. Lees Elsevier, Gids enz. waar onze artiesten hun geld en naam verdienen met hun schetsen uit het leven van het Volk. Deze nieuwe branche" biedt de waarheid puur genoeg aan. Verbiedt de »baas" het medebrengen van kinderen, dan worden dezen wellicht in een leeg huis gelaten, en verongelukken ze mis schien. Blijkt het dat de ouders het met hun loverwerken" niet slim genoeg hebben aan gelegd, wordt het werk hun afgenomen, dan zijn de kinderen aan nog zekerder ondergang blootgesteld. («Belang en Hecht") Rij de godsdienstoefening van de Doopsge zinde Kring op Zondag G Aug. te half elf v. m. in de Luthersehe kerk, zal voorgaan l)s E. M. ten Cate van Apeldoorn. Aan de gemeente-besturen, autoriteiten, Colleges en ambtenaren in de provincie Utrcht is bij Prov. blad de volgende kennisgeving gericht van de aanvaarding der betrekking van commissaris der Koningin in de provincie Utrecht: Up heden aanvaard ik de betrekking van Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, waartoe het 11. M. behaagd heeft mij te benoemen bij Hoogstderzelver besluit van 27 Juli 1905, no. 37 en heb de eer zulks te brengen ter kennis van alle autoriteiten, colleges en ambtenaren in dit gewest. Ik druk daarbij den wensch uit, dat mij bij de vervulling dier betrekking ondersteu ning en medewerking mogen te beurt vallen, waardoor onder Hoogeren Zegen de belangen van dit Gewest het meest kunnen worden bevorderd. De Commissaris der Koningin in de prov. Utrecht, F. D. SCHIM MELPENN IN CK Van de eindexamens der hoogere burger scholen in de provincie Utrecht, 3 dezer af- geloopen, was damitslag in ziju geheel als volgt Van de hoogere burgerschool te Amersfoort werden geëxamineerd 37 kandidaten, toege laten 33; van de Rijks hoogere burgerschool te Utrecht geëxamineerd 41 kandidaten, toegelaten 37van de Gemeente hoogere burgerschool te Utrecht geëxamineerd li kandidaten, toegelaten 12; van de 4 extraneï slaagde 1. De namen der toegelatenenvan de Amers- foortesche school, geplaatst in volgorde van de totalen hunner eindcijfers voor de ver schillende groepen van vakken, zijn: J. P. Treub, DaniëllaSteinbuch, H. N. Prins, P. E. Staverman, II. Kindermann, VV. H. A. van Us, Geertje de Groot, J. M. van den Bosch, Gerardina Buijs, Joh". M. van Goor, VV. J. Cankrien, D. B. Streefkerk, J. Ph. Korthal, Altes, Jeannette Geijl, L. A. Thole, J. Ph. P. lloltrop, Cliarlotte M. liejjbroek, G. J. B. Mulder, J. M, v. d. Veen, F. «T. Iluijligors, J. van Oven, M. F. M. Wolff, W. Verdonk, N. A. A. van de Roemer, P. van Eerden, H. J. van Daal, A. A. de Haas, H, H. van dei- Zoo de Jong, D. 11. van den Bosch, J. H. van Heemskerck Duker, J. Ph. van Goet hem, Suze van Nulck, R. van Luttervelt. Naar aanleiding van bet dezer dagen ver melde bericht, dat Dr. K. VV. vau Gorkum, te Baarn, den 22 dezer zijn zeventigsten ver jaardag zal herdenken, vernemen wij uit goede bron, dat de Heer Van Gorkotn, die in het buitenland vertoeft, dien dag onopge merkt weuscht te laten voorbijgaan. N. v. d. D. De minster van oorlog heelt bepaald, dat tot nadere bevelen geen uitvoering zal wor den gegeven aan zijn besluit, waarbij het aantal stafmuzikanten bij de regimenten in fanterie met 10 per korps zou worden ver minderd. De voorden dienst in Indië bestemde 2e- luit. der cav. VV. Storm van Leeuwen is aan gewezen om 19 Aug. a.s. met het stoom schip «Wilis'' zijne bestemming te volgen. Een onzer stadgenooten, de heer Aug. de Steenhuysen, een groot liefhebber van vogels, bloemen en planten, heeft in zijn tuin, groote Koppel. No 0, een merkwaardige Aloë in in bloei staan, zeldzaam in bare uitwikkeling. De plant, bolvormig van aard, beeft lang werpige, smalle bladeren, die in scherpe naalden uitloopen, sedert de helft van Juli ont wikkelde zij een stengel, welke inden tijd van ruim veertien dagen een hoogte van circa twee meier bereikte, van onder een omtrek hebbende van 11 c.M. Uver meer dan een meter leng te is dc stengel met donkeiToode bloemknop jes bezet, welke thans in bloei kornen en in vorm heel veel overeenkomst hebben met die van byaciuthen. In den beginne zijn die bloemen rood met grijsachtige, vooruitste kende meeldradenna een paar dagen gaut die kleur in violette tint over en krijgende knoppen der meeldraden goudgele uiteinden, zoodat liet geheel een bronsachtig aanzien heeft spoedigverdordt en sterft. Liefhebbers en plantkundigen. Voor al voor hen, die hem eenige inlichtingen omtrent deze Aloë kunnen geven, stelt de heer de Steonhuisen haar gaarne ter bezichtiging. Pogrammv der muziekuitvoering te geven op Zondag G Aug. in «Amicilia" door het Stafmuziekcorps van het 5e regiment infan terie. Directeur de heer G. Bikkers. 1. „Einzug der Gaste auf die Wurt- burg" aus „Tannhauser" Wagner. 2. Ouverture „Athalia" Mendelssohn. 3. „Freuet euch des Lebena" Walzer Strauss. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'Opéra „La Traviata" Vcrdi. 5. Overture „Euryanthe" Weber. 6. ci. „Ave Maria" Schubert. h. „Flirtation" Steek. 7. „Invitation" la Valse" Weber. 8. Grande Fantaisie sur des motifs de 1'opéra „Mignon" Thomas. Gisterenavond werd in »de Vergulde Zwaan"' onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen, de maandvergadering van voornoemde vereeniging gehouden. Buiten een viertal bestuursleden waren een veertiental leden aanwezig. De notulen der vergadering van 13 Juli j.l. werden na lezing goedgekeurd. Naar aanleiding van iets hetgeen in do notulen voorkomt meende een der aanwezigen een opmerking te maken. Het betrof de bekende gasquestie, «lie vrijwel in de wieg gesmoord is door gebrek aan inlichtingen. Den eersten avond waren er schijnbaar tal van bezwaren: toen men die bezwaren kon kenbaar maken, kwam niemand er mee voor den dag. Voor het prestige der Vereeniging zou het zeker meer gewenscht zijn, dat men in dergelijke gevallen meer beslagen ten ijs kwam, dan door met dergelijk vaag optreden, het prestige der vereeniging te schaden. De voorzitter was het met die woorden volko men eens. Vervolgens werd de debatten geopend inzake de vervroegde Winkelsluiting. In i'e laatste bestuursvergadering, die om 'zeer te billijken redenen matig bezocht werd, is besloten geworden, nu nog niet de zaak af te wikkelen en dan zeer definitieve uit spraak uit te lokken, doch eerst de zaak eens van alle kanten te bezien en de leden de gelegenheid le geven zich eens flink uit te spreken De voorzitter heeft als altijd niet stilgezeten en hom gewerden van den heer Fiedeldy Dop te Amsterdam tal van gegevens o. a. hot rapport der te Amsterdam gehouden enquête over vervroegde winkelsluiting. Van Leeuwarden is genoemde heer nog mede- deelingen wachtend. Echter wordt van de bestuurstafel mede gedeeld, dat wat er ook gebeure, het bestuur het houden eener enquête sterk ontraadt. Reeds vroeger (inzake Zondagsrust) is ge bleken, dat zoonets handen vol geld verslindt, terwijl de resultaten zeer poover zijn. Beter is, reeds thans in een uitvoerige gedachten wisseling over de zaak te treden. Achtereenvolgens voereu nu tal van leden het woord, bezwaren opperend, en weeringend. Een is er die een onmogelijke toestand vreest, die niet houdbaar zal blijken, doordat niet alle winkeliers er aan willen. Een ander vindt dat geen bezwaar: toen de Zondags sluiting werd ingevoerd geschiedde dat lang niet algemeen en de firma's die het hardste riepen «nooit zal ik sluiten", waren de eerste, die den geheelen Zondag sloten. Van lieverlede volgt de een de nadere. Men is per slot van reke ning niet tegen wat rust en als A sluiten B. sluit en C. ziet.dat de klanten dat billijken en slechts een heel enkele naar hem toekomt om in dien tijd te koopen, dan draait hij ook zijn licht uit. Met publiek moet echter een handje helpen Het moet de billijkheid gevoelen van rust voor den winkelier en daarom de uitvoering van een vervoegde winkelsluiting niet be lemmeren. Een ander bezwaar dat geopperd wordt is de vraag: Als nu gauw het licht wordt uitgedraaid, zullen wij dan geen «dooiestad" krijgen? Hiertegen wordt aangevoerd dat de schade, die daar schijnbaar uit zou voort vloeien, niet zoo groot is. Vooreerst, wie koopt er nog na negen uur. Een enkele dienstmeid die zich verlaat heeft fVi haar boodschappen had vergeten. Bovendien houdt sluiting van den winkel nog niet inzich dat men ook het licht moet uitdraaien, lil Leeuwarden en op tal van andere plaatsen laat men de étalage verlicht, omdat juist bij negenuurssluiting heel wat menschen kunnen gaan winkelen, die anders nooit iets van de étalages zien. Zij kunnen dan den volgenden ochtend immers hun hestellingen doen. Een ander lid meent dat de quintessence der zaak afgescheiden nog van de ver plichtingen jegens het personeel hier inzit worden werkelijk na negen zooveel zaken gedaan en zou vervroegde sluiting het debiet verminderen? Deze vragen moeten beslist ontkennend beantwoord worden en daarom zal bij sluiting het publiek er zich gaarne in schikken. Een andere questie is, zal voor alle zaken êen lijn kunnen getrokken worden? Leent zich wel iedere zaak voor vroeg sluiting? Moeten naast de calé's «Ie sigaren-handelaars, varkensslachterijen enz. openblijven Dat zou later uitgemaakt kunnen worden. Het is natuurlijk niet te doen om een universeel middel. Men moet ieder vrij laten om te sluiten ot niet te sluiten. Maar wat bereikt moet worden is dit: zal het publiek het als een eiseh van billijkheid willen beschouwen dat ook de winkelier en zijn personeel een behoorlijke rust genieten en er toe willen medewerken uit rechtvaardigheid, om hen na negen uur, die rust te verschaffen? Is dat inderdaad zoo, dan zal het publiek zelve den winkelier tot du negenuurssluiting nopen. Inderdaad gelooven dan ook meerderen dat do tijd ua negen uur bij sluiting niet geinLt zal worden en dat dus vervroegde sluiting Op den afzet geen invloed zal hebben. üok wordt de vraag geopperd, zullen wij menschen van buiten de stad niet afstooten doch vrij algemeen is men van oordeel, dat de omwonenden en de menschen die per trein komen, zich reeds 's middags voorzien en veel vroeger dan negen uur de stad ver laten. Vervolgens zijn er eenige winkeliers, die meiledeeliiigun don», speciaal hun vak be treffende. Betreurd wordt, dat de opkomst niettegen staande de zaak zoo gewichtig is, zoo slecht is. Indien van elke brahche mannen vertegen woordigd waren, dan kreeg men veel juister kijk in de bezwaren Doch de bezwaren blijven uit omdat zij aawu) er zoo geed als niet zijn. 'tGaat als bij de Zondagsrust. Eerst bergen bezwaren die later hyperbolisch blijken te zijn. Een merkt op: Wil men een zaak dan moet men beginnen met haar te willen, met krachtig haar ter hand te nemen. Voortdurend wordt op het opperen van bezwaren aangedrongen tot een de leden aanraat, zich naar aan het'oude een: wie zwijgt constateert te houden, ontstaat een uitvoerige discussie over «wat nu". Wat moet er ge schieden om de zaak voortgang te doen hebben. Men spreekt van een openbare vergadering, doch een ander is van oordeel dat het daar allerminst de plaats is om bezwaren te hooren. Zelfs is er iemand die op huisbezoek wil, om persoonlijk met alle winkeliers te spreken en hunne bezwaren te vernemen of ben Lot krachtigen steun op te wekken. Ten slotte wordt met 17 tegen 3 stemmen besloten, zich nu reeds over het principe negenuurssluiting (met uitzondering van den Zaterdagen) uit te spreken. Met 1G stemmen voor, twee in blanco en 1 tegen wordt bet principe aanvaardt. De tegenstemmer, de voorzitter, zegt uit protest niet voor te hebben gestemd. Daarna wordt met algemeen stemmen tot het houden eener openbare vergadering be sloten. Vervolgens wordt door de afgevaardigden naar het Maastrichtsch Middenstandscongres verslag uitgebracht. Als algemeenen indruk wordt medege deeld, dat het congres minder gunstigen indruk maakt dan zijn voorganger in Utrecht. Het droeg zelfs de kenmerken van minder genoegzame voorbereiding. Daardoor is er weinig definitief besloten. Voorts wordt mededeeling gedaan van het succes der roode kaarten van de aanneming van bot voorstelom bet woord van „onwillige" betalers door wanbetalers te vervangen en van het voornemen van het hoofdbestuur om liet werkje over winkeladminislratie en te boekhouden, geschreven door mr. Kort hals Altes op ruime schaal te verspreiden. Voor Handel en Nijverheid zijn 100 ex. ge vraagd. In verband met het verzoek van den alge meenen Penningmeester, deelde de Penning meester mede dat hij voornemens is voor te stellen het quotum voor de ulgemeene kas met 100 pUt. te verhoogen. Ingekomen zijn twee verslagen over vrij handel of protectie, bei' lo* geschonken dooi den heer Valkhoff, waaroor hem defl dank der vereeniging werd betuigd. Medegedeeld werd dat éen aspirant lid zich heeft aangemeld. Niets meer aan de orde zijnde, werd te tien minuten voor half elf de vergadering gesloten. Door den A. N. W. B. is een waarschuwings bord verzonden om te worden geplaatst in de gemeente Amersfoort: tusschen Soest en Amersfoort, vóór den eersten overgang (ko mende van Soest) over den üosterspoorwog. Wat was ze blij, do kleine in de Aldegon- straat, toen ze van moeder een paar centen had afgebedeld, wat rende ze vlug naar het roomijskarrctje, wat hapte ze heerlijk, met al de gretigheid van een die «Ilochgenuss" verwacht, in het koudachtige lekkers, gestre ken tusschen twee wafeltjes En aan haar, dat kleine ding denken we onwillekeurig, lozend, dat het onschuldig uit„ ziend roomijs, tegen welks straatverkoop a meermalen gewaarschuwd is, nog kort ge leden aanleiding heeft geven tot een for- meole epidemic le Birmingham. Niet minder dan 52 menschen werden er ernstig ongesteld van. Het vergif kondoor het bacteriologisch onderzoek worden aange toond. Het ijs was in een zeer onzindelijke omgeving bereid en vermoedelijk door stoffen verontreinigd. En daarom komt het ons niet ondienstig voor om hen, die zich aan dat genotmiddel te goed doen of hun kinderen dit veroor loven, deze waarschuwing onder de oogen te brongen Predikbeurten Up beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Ilorv. Gemeente worden do predikbeur ten in de Sl. Joiïskeik niet meer door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij dc kerkgenootschappen zijn op Zondag 3D Juni geregeld als volg: Evang. Luth. kerk. Doopsgezinde Kring. Voorm. 10 uur, Ds. ten Cate, pred. te Apeldoorn. Remonstrantsche kerk. Voorin. 10'/s uur, Prof, Dr. Eerdnian, to Leiden. Gereform. kerk (Langegraelit). Voorin. 10 uur, Ds. Donner. s' Avonds ö'/j nar, Ds. Donner. Beide keereu collecte voor de Eiu.-pred. euz. Ger. form, kerk Zuidsingel. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5'/2 uur, Ds. Teerink Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/, uur, Lezing. 's Avonds 5 uur, Lezing, Een net, fatsoenlijk degelijk D1ENST- MIESJE van goede getuigenissen voorzien wordt gevraagd. Groote Koppel 9. voor doorloopend in klein gezin door een BURGERHEER, GO jaar P. G. met eigen lied en een weinig meubelen tot billijken prijs. Reflecteerenden franco brieven met opgave van conditiën onder letters H. afd. boekh. D. A. Kroeseklaas, Adeldoorn. VAN DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van den BUNSCHOTER VEEN-en VELDEND1JK zijn voornemens om op Vrij<lat?, deu 25 Augustus 1905 des namiddags 12V2 uur in hei Secretariegebouw aan de Langegracht no. 17 te Amersfoort. Publiek bij inschrijving aantebesteden Het opmaken en bestraten van een gedeelte weg ge legen over en langs den Veldendijk in de gemeente Bunschoten ter gezamen lijke lengte van ongeveer 1336 Meter. Gedrukte bestekken zijn tegen betaling van f0.50 tebekomen bij den Secretaris van het Hoogheemraadschap Langegracht no. 17 te Amersfoort en bij den opzichter A. Dekkers te Bunschoten. Nadere inlichtingen verstrekt genoemde opzichter. De aanwijziging zal geschieden op Dinsdag 22 Augustus 1905 des voorm. 19 uur te beginnen hij Spakenburg. Dijkgraaf en Hoogheemraden vernoemd. Jobs. KNOPPERS Dijkgraaf. C. JANSSEN Secretaris. Amersfoort 5 Augustus 1905. Altijd Je Pudding! 7CENT PCS PAKJE 20CENTpcn3PAKJES A.J. POLAK in Goud, Zilver, Nikkel en Staal. Eigen reparatie-inrichting. Horloge- en Instrumentmaker, Langestraat 42, Amersfoort

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2