Dinsdag 8 Augustus 1905. No. 5688. 54e Jaargang. Een belang voor velen,die arbeiden. Feuilleton. DICK BULTITUDE. UITGAVE FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt DinsdajDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /'l. u-anco per post 1.45. Advertentiën 16 regels (30 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. Onder de vele bladen en tijdschriften, welke weal moeten lezen, trekt ons het «Sociaal Weekblad" altijd zeer aan. En vooral het laatste, Zaterdag uitgekomen nummer, ons toegezonden door de vereeniging voor Ver vroegde Winkelsluiting te 's Gravenhage, omdat het o. a. bevat een artikel van de hand des heeren dr. D. van Emden, bestuurs lid van de genoemde vereeniging, dat onze belangstelling zeer opwekte, wijl de kwestie «vervroegde winkelsluiting" ook in onze ge-, meente op het tapijt is gebracht. Ook al zijn we het in veel opzichten eens met hen, die zeggen: al wat voor de resi dentie geschikt is, deugt voor een kleinere gemeente ais Amersfoort niet, en al gaan we ook een heel eind mee met degenen, die deze stelling omkeeren, toch geljoven we dat menigeen, die de kwestie interesseert of er zeil bij betrokken, gaarne iets verneemt omtrent De Enquête voor Vervroegde Winkel sluiting te 's Gravenhage. En daarom ontleenen we er het volgende aan In Januari 1901 werd door de Haagsche «Vereeniging voor vervroegde winkelsluiting" welker doel o. a. is het verkrijgen van t?en wettelijk sluitingsuur voor winkels, maga zijnen en kantoren, een onderzoek onder nomen naar de feiten eu wenschen die te dier stede op dit gebied bestonden. Te dien einde werden circulaires met vragenlijsten bij alle winkels afgegeven, terugzending der ingevulde lijsten werd verzocht en voor zoo ver vrijwillige inzending achterwege bleef, geschiedde de inzameling vanwege de ver eeniging. Op deze wijze werd een duizendtal ingevulde lijsten van winkelierspatroons ver kregen. De inhoud der vragenlijst bestond uit deze 14 vragen: 1. Hoe is uw naam, voor naam en woonplaats 2. Welk soort van bedrijf oefent gij uit cn waar 3. Hoe laat opent gij uw winkel 4. Hoe laat sluit gij uw winkel 5. Zijt gij voor eene vervroegde sluiting van winkels, magazijnen en kantoren 0. Zoo ja, zijt gij voor eene regeling langs wettelijken weg (hetzij bij gemeenteverorde ning ol rijkswet) of voor een regeling door onderlinge overeenkomst der patroons? Waar om geeft ge aan het eene de voorkeur boven het andere? 7. Zoo neen, waarom zijt ge er 87.) „Ja, zei Chawner, het amuseert me." „En daarom, hervatte Paul, wil je me terughouden omdat het zoo grappig is, en als je er genoeg van hebt, ga je nar r dr. Grimstone om hem mijn ongelukkig geval zelf te vertellen noen, mijn vriend, dat zal ik wel doen hoor. eu ik laat me dood schieten, eer ik jou er bijhaal. Ik keu mij eigeu be- laugen goed genoeg." „Word maar niet boos Dickie, zei Chawuor. liet is Zondag. Je moet my in jou plaats laten gaan, als ik ze nog een beetje banger heb gemaakt." „Wie bedoel je met „ze"? vroeg Paul verwon derd. „Alsof je dat niet wist! Nee Dickie, mij laatje er niet inloopen." „Ik zeg je, dat ik het niet weet, zei de heer Bul titude. Hoor eens, er is hier ueu misverstand, Ik ga niet aan Grimstone vertellen wat jij denkt." len Wa' c^eD't' tlun' bem ga vert®l" „Ik heb er geen idee van, maar wat het ook is, je hebt het mis." »G jij bent een listige vent, Dickie, je wiltjeuiel verraden. Maar andere menschen willen het Croker en- lipping óok wel betaald zetten eu jij moet wachten." „Ik zal niets zeggen wat iemand behalve mijzelf raakt, zeide PaulbIb jij er alles van weet, weet je dat ookhet zal jou genoegens niet hinderen." dan tegen 8. Hoe laat zoudi gij het slui tingsuur willen gesteld zien 9. Acht gij het noodig, dat in uw bedrijf op sommige tijden langer wordt gewerkt 10. Zoo ja, op welke dagen der week of gedurende welken tijd van het jaar? 11 Hoeveel mannelijke en hoeveel vrouwelijke bedienden zijn bij u werk zaam 12. Hoe laat moet uw personeel 's morgens present zijn? 13. Hoe laat kan het 's avonds vertrekken? 14. Wenscht gij lid te worden van de «Vereeniging voor vervroegde winkelsluiting Dit wat de lijsten betrelt, bestemd voor do winkelpatroons. Voor de winkelbedienden werden lijsten met dezelfde vragen, zij het anders geredigeerd, aan elk magazijn of winkel afgegeven. II. Lijstenoogsl. Een 200-tal winkeliers- patroons zond de lijsten uit eigen beweging aan de vereeniging terug met de 800 lijsten, die een daartoe rondgaand beambte der ver eeniging b(jeen wist te zamelen, werd een totaal van 999 geheel oi gedeeltelijk inge vulde lijsteu verkregen. Welk deel was dat nu te achten van het totaal aantal Haagsche winkeliers Moeilijke vraag, voor welker be antwoording zich geen ander middel voordeed dan telling der winkeliersadressen in de beroepslijst van het adresboek. Deze bron, Stempel's Adresboek voor 's Graven hage in 1903/04, meldde een totaal van 3070 winkeliers-patroons1/g van hen had dus gesprokenrestte te onderzoeken, in hoe verre ol aangenomen kon worden, dat deze fractie alle winkels der residentie gelijkmatig vertegenwoordigde. En de lijsten der winkelbedienden Uit eigen beweging zonden slechts een goede 200 bun l'jsten terug, bij ingesteld onderzoek bleek, dat dikwijls slechts achteloosheid van deze geringe inzending de oorzaak was maar toch ook wel, dat, ofschoon ons best uur uitdrukkelijk geheimhouding had gewaar borgd, schroom voor misnoegen van den patroon van de invulling terughield ja zelfs dat deze laatslen door opzettelijke vernietiging tier biljelien de invulling radicaal onmogelijk maakte. Om verschillende overwegingen nu werd er van afgezien de «ambtelijke" inza meling, waaraan vrij groote kosten verbonden waren, oolc voor de bediendenlijsten toe te passen. Van verdere behandeling de/er gegevens moest dus worden afgezien. Ver meld kan worden, dat van de '220 antwoor dende bedieinlett 181 zich verklaarden voor sluitingsuur bij wet of verordening, 35 voor een bij onderlinge overeenkomst der patroons, geen enkel tegen het invoeren van eeu ver vroegd sluitingsuur. 111. Wat de patroons antwoordden. Aller eerst zij vermeld dat van de 9992 winke- ÜerspatrooDS, wier antwoord in handen der vereeniging kwam, 821, dus 82,1 pet. zich verklaarde vóór en 178, dus 17,8 pet. zich verklaarde tegen een regeling der vervroegde winkelsluiting. En van die 821 voorstanders begeerden wederom een groote meerderheid n.l. 702 uitdrukkelijk een regeling door wet of gemeenteverordening, terwijl 119 voorstanders der sluiting omtrent den aard der regeling bf geen voorkeur hadden bf zich voor onderlinge overeenkomst ver klaarden. Voor zoover de voorkeur voor wet of ver ordening werd toegelicht kwam dit antwoord onveranderlijk neer op: omlat alleen dan de naleving voldoende gewaarborgd is. Voorzoovet vraag bevestigend werd beant woord, hetgeen door 520 personen geschiedde werdt achter vraag 10 door 483 personeu ingevuld de Zaterdag, door een 79tal diverse opgaven alsSt. Nicolaastijd, Zaterdag en Woensdag, dagen aan feestdagen voorafgaande e.a. Van de 483 genoemden gaven er 3 voor den Zaterdagavond een sluitin»stijdstip te 1 uur op, 209 een te 12 uur, 59 eeu te 11 uur de overigen een vroeger uur. Deze uitzonde ringen zouden natuurlijk in elk bedrijf met behoedzaamheid geregeld moeten worden. Van de 1090 ingekomen antwoorden, gegroepeerd naar den aard der bedrijven (kleeding, voeding, huish. art. euz, sigaren, genotmiddelen, uitgezonderd herbergen), waren er 821 voor en 178 tegen vervroegde winkelsluiting. Een sterk uitgesproken verlangen naar een vervroegd sluitingsuur alzo» in alle bedrijf- groepen in 3 ervan is zelfs -,.s of tneer der- genen, die geantwoord hebben, voorstander. Alleen de uitspraak der genetmiddelaars is minder beslist, doch beweegt zich over een gering getal personen eu is dus in geen van beide richtingen zeer bewijskrachtig. Het beeft geen nut om den uitslag naar de tweede groepeering (volgens de onder scheiding binnenstad of buitenwijken) als zijnde van lucalen aard, geheel over te nemen Alleen zij vernield dat 8ü°/0 in de binnenstad vóór vervroegde winkelwinkelsluiting is en 14 legen. In de buitenwijken zijn er 85.4°/0 voor en 14.(3 tegen. in de derde groepeering (verleeling in groote, middelsoort en kleinere winkelzaken) blijven in bijna alle groepen de voorstinders fi?„Ja, dat doet het wel, zei Chawner, geprikkeld; je mag van plau zijn om geen namen te noemen, maar zoodra Grim je gaat vragen, dan komt alles uil. Ik verbied je om naar Grim te gaau. voor ik het goed vind." „Ik zou wel eens willen weten, wie jou hel recht geeft om mij te eommaudeeren," riep Paul getergd uit. „8t! daar komt Grim, zei Chawner snel. Ik zal het je na de thee wel zeggen." Eu hij sloop naar zijn plaats terug en liet Paul in vage ongerustheid achter. Waarom zou deze jongen met zijn geslepen ge zicht eu zijn gladde tong bem willon beletten z'.ju ware positie in de maatschappij in te nemen Het was belachelijk, hy zou geen notietie neiuen van de waarschuwing, Maar hij kou zijn ongerustheid niet verdrijven. Reeds zoo vaak was hem op het kritieke oogenblik de gelegenheid benomen. En hij ging thee drinken iu groote verslagen heid. Het ia waarschijnlijk, dat Chawner's inmenging in Paul's zaken behalve het slachtoffer nog men- schen verwonderd heeft doen kijken. Maar dat kwam omdat er ongelukkigerwijze een misverstand tusschen hen was ontstaan hetwelk den |een ver hinderde den waren stand van zaken te zien en den ander om zc|te verklaren. Chawner had natuurlijk evenmin idee van Paul's waren naam cu aard al? eeu ander, maar zijn motief om het onderhoud te beletten, kan alleen door een afdwaling van myu verhaal worden verklaard. Dr. Grimstone. die zijn verantwoordelijkheid als wachtc- over de „moris" van zyn leerlingen duide lijk gevoelde, was misschien een beetje al te angst vallig by het uitroeien van elk onkruid in den tuin der moraliteit. Daar hij niet overal tegelijk kou zijn, is het dui delijk, dat een aantal overtredingen van grootofgeriug belang aan zijn waakzaam oog ontsnapte, doch bij hield er een theorie op Da, die aan dit bezwaar te gemoet kwam. Deze theorie was, dat elke rechtgeaarde jongen het zijn dure plicht moest rekenen om zijn meester iu kenuis te stellen van alle overtredingen, die deze niet mocht opmerken, en als hij te zelfder tijd zijn eigen geweten bezwaard voelde kon hij erop rekenen dat het aan 't licht brengen van bet gemeenschap pelijk misdrijf zijn eigen straf zou verminderen. Ik betwijfel of dit systeem met veel succes kan worden aangewend bij Eugelsche jougeus; of het niet onderling wantrouwen aankweekt en eeu toon, die heelemaal niet gegrond is. Er waren jongens, die op hun rechten stonden eu die de verklikkers verachtten, zooals zij het verdien- deu: andereu te verlegen en te zeer afhankelijk van don goeden dunk, die men van hen had. om zelf te gaan overbrengen; maar er waren steeds een paar, voor wie het gewicht van een anders zonden tezwaar was en die slechts door een volledige bekentenis konden worden verlicht. Ongelukkigerwijze hadden zij in den regel zelf druk meegedaan aan het zondigen en begonnen eerst met hun ontboezemingen, wanneer deonldek- kiug vrij uabjj scheen. Chawner was de aanvoerder vau deze concien- tieuse jongens: hij had plezier van 't stelsel. Het stelde hem iu do gelegenheid om ziju machtdorst te bevredigen, een passiedie zeer algemeen is en tege lijkertijd te kunnen genieten van den angst van anderen, wat gelukkig een zeldzamer genoegen is. Het is te hopen, dat na deze verklaring het dui delijk is geworden, waarom Chawner zich tegen de voornemens van den heer Bultitude verzette. Na theetijd weukte hij Paul. om hem te volgen en ze gingen naar een klem hokje achter het school der sluiting in de meerderheid alleen niet in het geval bij de twee groepenvleesch- waren (kleinere en middelgroote zaken) en bakkers (middel en grout bedrijf die overigens bij de telling onvoldoende vertegenwoordigd zijn. Op te merken valt er bij hoe in het bijzonder het kleine bedrijf de onderlinge afspraalc ivanlrouwl en zich slechts toever trouwt aan den sterken arm van wel of verordening. Een sterke drang alzoo naar vervroegde winkelsluiting, liefst wettelijk verzekerd. Maar hoe sterk dit verlangen wel is en hoe dringend noodig, hoe billijk het is er aan te voldoen, blijkt uit niets meer dan uit de twee volgende statende gewenschte en de be staande sluitingsuren, die een schrille pijn lijke tegenstelling vormen. 731 winkeliers beantwoorden de vraag, hoe zij dan wel in elk bedrijf het sluitings uur gesteld wilden zien als volgt Ge wenscht sluitingsuur tot elk bedrijf. B E D R IJ F. II KleedingIS 4 30:il36 3 Voeding11l|l2 19911 5 Huish. artikelen enz. j—j 43D 51193 1 Ij- Sigaren I— 5 J 581 2 Genotmiddelen j—j 3— 19,— 72 Totaal j 1 14Si 5 605|7* 14 ij 731 De overgroote meerderheid alzoo wenscht in staat te werden gesteld te 9 uur den dagelijkschen arbeid te eindigen, een deel zou het einde reeds thans op 8 uur willen gesteld zien, en vergelijk daarmede nu wat bij 893 winkeliers bleek omtrent de thans bestaande sluitingsuren Tegenwoordig sluitingsuur. Tiidstin van Aan tall winke- Percentsgewijze verhouding. alu'"Dg- liera. I S— u r nam, 17 !,91 8.30 13 1,4 9.— 105 11,6) 9.30 34 10. 230 25,7 1 10.30 27.0 10.45 0,5 f 11.— 210 23,5( 11.30 l H> 2,0 12 13 1.4 1 1 1 O,') 893 100,- 724 of 81 pet. sluit te 10 uur of later. Welk een misstanden bevatten die cijfers welk een eindeloos eeutonigen enafmattenden werkdag voor patroon en bedienden beiden, ligt in bovenstaande tabel uitgedrukt; hoezeer wordt aan die velen de gelegenheid tot ont- lokaal waar hel juist licht genoeg was om elkaar's gezicht te zieo. „Nou, zei Paul met waardigheid, misschien zal je nu wel zoo beleefd zijn om me te vertellen, waarom je me wil beletieu, aan dr. Grimstone te zeggen, wat ik te zeggen heb." „Dat zal ik zeggen Dick, zei Chawner met een gemeenen lach. Je zult het gauw genoeg welen.-' „Sta daar uiet te grinniken, zei de heer Bultitude woedend. Zeg het dadelijk. Het maakt voor mij wel geen verschil, maar ik waarschuw je.'1 „Nou ik donk tocu van wel. Wacht maar. Ik heb alles gehoord wat je tegen Grimstone zei over dat meisje Connie Davenant, zie je.'- „Dat kan me niet schelen. Ik ben onschuldig." „Wat kan je liegen, zei Chawner verwonderd. Je zei immers tegen hem, dat je haar nooit had aan gemoedigd. En hij zei, dat als hij ooit merkte van wel, je een pak ransel zou oploopen „Zeker, zei Paul, en hij had van zyn standpunt gelijk; wat verder?" „Wel, zei Chawner, herinner je je niet meer, dat je .lolland den laatstcn Zondag voor de vacantie een briefje hebt gegeven voor datzelfde meisje „Dat heb ik nooit gedaan." „O, zei Chawner, maar ik heb het briefje in myn zak. Jolland was nijdig en vroeg of ik het geven wou, en ik heb het gelezen en het was zoo mooi, dat ik het gehcudeu heb." Uu hij haalde mei groote voorzichtigheid een verkreukeld papiertje uit zijn zak en liet het aan den doodelijk verschrikten Paul zien. „Niet weggappen, dat is onbeleefd. Kijk. zie je? Mijn lieve Connie en je liefhebbende Dick Bulti tude nee blijf staan waar je staat. Wat denk je nu te doen (Wordt vêrvolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1