Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. wikkeling, tot lectuur, tot politiek leven, tot ontspanning, benomenwelkeen massa levens genot moetea zij door deze absurde toestanden ontberenen dat, terwijl een verstandige regeling van bet wettelijk sluitingsuur niet eens bun verdiensten verminderen zou. Tol zoover bet o.i. belangrijk rapport waar uit we het voornaamste aanstipten. Moge ile openbare vergadering, waarin deze kwestie bier zal behandeld worden, druk bezocht worden niet alleen door pa troons en personeel maar ook door velen uit het „koopond" publiek. Blijkens de Memorie van Antwoord be treffende 't wetsontwerp tot wijziging van de Rechtspleging bij de Landmacht en van die bij de Zeemacht, alsmede van de Provi sionele Instructie van het Hoog Militair Gerechtshof, waarbij een gewijzigd wetsont werp is gevoegd, is de strekking van dit wetsontwerp om onafhankelijk van de invoering van de in het jaar 1903 tot stand gekomen militaire strafwetten de meest in liet oog vallende gebreken van de rechts pleging uij de land- en zeemacht weg te nemen. De indiening eener invoeringswet van de militni-e strafwetten bij de Staten-Generaal is spoedig te wachten. Door die wet zullen verschillende ongerijmdheden worden weg genomen, terwijl erin evenmin zal ontbreken eene bepaling omtrent bet bewijs in militaire strafzaken. Op de naar liet oordeel van sommige leden praealabole. vraag, of de militaire rechter al dan niet zal worden behouden, wordt dooi de R -gecriiig nogmaals geantwoord, dat van haar geen voorstel tot die afschaffing te wach ten is. Bij het aanvankelijk voornemen om zelfs niet de revisie-procedure in het militaire strafgeding in te voeren, woidt volhard. Op verzoek van den Minister van Marine word'-ti door tusschenkomst van de burge meesters iler gemeenten, aan de hoofden van openbare en bijzondere scholen, van wie de nooilige medewerking kan worden verwacht, circulaires tot bevordering van de diens;neming van jeugdig scheepsvolk bij de marine, ter verspreiding uitgereikt. Naar men verneemt is de uilslag van liet dezer dagen gehouden examen van klerken der posterijen en telegraph ie voor den rang van adspirant-commies, ten einde in de hoogere rangen bij den post- en telegraat- dienst te kunnen overgaan, bepaald ongun stig g-'Wi'sst. Van de 72 candidate!), die zich voor lit examen aangemeld hadden, konden slechts 11 in een klein aantal voldoende cijfers worden toegekend. Nog niet de helft van het aantal beschikbaar gestel Ie plaatsen (10) kon worden vervuld. l\v jongen haalt uit verveling of baldadig heid een nestje uit van een bustaard-naclite- gaal, een muse h, een roodstaurlje. St I, dat er vijf jongen in liet nest z.ijn. Elk dezer hoei't per dag gemiddeld 50 rup sen en ander gespuis voor spijs m.odig, die de ouden uit de omgeving halen, d. i. dage lijks 250 stuks. De spijziging duurt gewoun- lijk 45 weken, laat ons stellen 30 dagen, dat maakt dus per nest 7500 rupsen. Elke rups eet per dag haar eigen gewicht aan bla leren en bloemen. Stei, dat ze, tot zij volwassen is, 30 dagen noodig heeft en da gelijks maar 1 bloem opeet, die een vrucht zou geleverd hebben, dan eet zij in 30 dagen 30 stuks ooft in bloei, en 7500 rupsen te zaïneu verorberen 225000 zulke bloemen. Had nu uw jongen het vogeltje ongedeerd gelaten, dan waren er 22500Ó vruchten meer geoogst. En als elke rups, gelijk zij uit vraatzucht of liefhebberij dikwijls doet, 10, 20, 30 bloemen per dag opeet of beschadigt, zoodat zij verwelken of' afvallen, dan wordt het verlies nog veel grooter. Naar dezen maatstaf kan men zelf de schade berekenen welke door het uithalen van :en geheel vogelnestje wordt berokkend. Onder leiding der uit Frankrijk verdre ven zusters, genaamd »Docliteren der Wijs- beid'' zul te Drutcn io het volgende jaar worden geopend een asyl voor vrouwelijkeidio- ten. Dezer dagen wordt met den bouw ervan begonnen naar de plans en teekeningeri van den heer Ed. Cuijpers, te Amsterdam. Naar verluidt zal binnen niet al te lungen tijd het gebruik van de hoorn op de fiets verboden worden. Voor molorlieisen en automobielen zal daarentegenjde hoorn verplicht gesteld worden Op 22 en 23 Aug. zal door het 5e reg. inf., onder hevel van kolonel De Meester, in de omstreken van Amersfoort een ma noeuvre worden gehouden, welke dienstbaar zal worden gemaakt voor den geneeskundigen dienst in liet verzorgen, verplegen en ver voeren van gewonden enz. van het gevechts- veld naar de alsdan in het leven te roepen verhandplaats-afdeelingen. Leider hiervan zal zijn de dirigecrende officier van gezondheid 2c klasse luit.-kolonel A. van der Moer te Assen. De kapitein F. A. Ni.euwenhuis van het 5e regiment infanterie, is aangewezen om tijdelijk de betrekking van plaatselijk adjudant waar te nemen voor deu kapitein Jbr. P. C. Siberg, die wegens ziekte den dienst zal verlaten. De le luitenant B. W. baron van Dedem van het le regiment huzaren, wordt over geplaatst van hier naar Leiden. Zaterdagavond weid alhier in de vergulde Zwaan onder voorzitter van dr. Goelhatvi een bijeenkomst gehouden der floriotieke afdeeling van de Nederlandsehe Botanische Vereeniging. De vergadering droeg geheel een technisch karakter. Verschillende zeldzame en merkwaardige excursies werden besproken en eenige interessante exemplaren o.a. Crit- hinum Maritinum op Schouwen door deu heer Van Itersum gevonden. Naar aanleiding van een ingekomen missive werd hel Weener Nomenclatuurcongres door dr. Goethard met veel waardeering besproken. Vervolgens werden de besprekingen inzake de bescherming der »vvilde" Hora en het behoud der natuurmonumenten voortgezet. In vei band met reeds verkregen resultaten werden inededeelingen gedaan. Ook werden regelingen getroffen omtrent de werkzaamheden der afdeeling, vooral be tredende bet inzamelen van materiaal op elk botanisch gebied het uitschrijven van excur sies enz. Het onlangs te Weert geopend botanisch station maakte ook een onderwerp van be spreking uit. Dr. Weevers alhier, werd als lid aange nomen. De a.s. zomervergadering zal le Coevorden worden gehouden. De deelnemers der goed bezochte vergade ring hebben Zondag een excursie gemaakt in bet Noorden der Geldersehe valleiterwijl gisteren het veld van onderzoek zich uitstrekte tusschen Amersfoort en Utrecht. Hedenmiddag werd door »den bond tot bescherming van den trekhond in Nederland" alhier wederom op de Beestenmarkt eene keuring van trekhonden gehouden. Er waren 29 trekhonden opgekomen, voor het meerendeel in goede conditie. Prijzen werden behaald door Reuen. le prijs Kaats, te Hamersveld. 2e C. Harrenwarren, Amersfoort. 2e T. Hooit, te Hoogland. 3e N. Eijkelenburg, te Amersfoort. 3e Drieönhuizen, le Amersfoort. ie W. Schaap, Bunschoten' 4e J. van Veen, Bunschoten. Teven. le prijs J. Koele wijn, te Spakenburg. 2e niet uitgedeeld. 2e 3e Loren, te Amersfoort. 4e C. Harrenwarren, te Amersfoort. 4e Zwanenburg, te Stoutenburg. Enkelspaunen. le prijs J. Koelewijn. Spakenburg. 2e W. Schaap, Bunschoten. 2e niet uitgereikt. 3e Kaats, te Hamersveld. 3e Zwanenburg, Stoutenburg. 4e Schoouebeek, Amersfoort. 4e i) Drieëuhuizen, Amersfoort. Meei spannen. le prijs niet uitgereikt. 2e Binnendijk, Amersfoort. 2e niet uitgereikt. 3e J. van Veen, Bunschoten. 3e P. van Oven, Amersfoort. 4e niet uitgereikt. 4e d - Een talrijk belangstellend publiek, waar onder 'n aantal dames en heeren vanjelders, woonde de keuring bij. De opmerkingen, welke verleden jaar dooi den Keurmeester omtrent de karren gemaakt werden, waren dit jaar grnotcndeels opge volgd. Eindelijk kan nog vermeld worden, dat mevr. S. den Keurmeester f 10 ter iiand stelde, ter bevordering van bet goede doel, welk bedrag in dank werd aanvaard. Exploitatie van de Amersfoortsche Tram vergeleken in Juli 1905 en Juli 4004. Aantal betalende passagiers. 8453 7893 Opbrengst passage, j f 631.17s 1' 663.225 Diversen. 33.75 23.14 Totaal opbrengst, j 0G4.926 086.36 Per dagkilometer. t'14.92 12.30 Bij do wedrennen te Woestduin bohaaldo Miss Bouncez van kapitein Jhr. Rutgers van Rozenburg den eersten prijs (550) iu een verkoopsren vlakke baan. afstand 18'JO meter. Voor liefhebbers van bloemententoonstellingen vermelden wij, dat morgen te Baarn een tentoonstelling van rozen gehouden wordt. Deze wordt 's middags te half twee geopend en zal tot 'avonds 10 uur duren. Het terrein der tentoonstelling, dat in de onmiddelijke nabijheid der beide stations is gelegen, wordt electrisch verlicht. De tentoonstelling belooft veel. Onze deugden schrijven wij toe aan eigen verdiensten, onze ondeugden aan den drang der omstandigheden. Uit Apeldoorn schrijft men Zooals wij reeds vroeger meldden, wasH. M. de Koningin sedert eenige weken des morgens geregeld in het park van het Loo te vinden, op een groot doek eenige takken Rhododendrons schilderende. Hoe groot >le warmte ook mocht zijn, dit werk moest al; 't is dan ook gereed ge- gekomen en thans gebleken voor H. M. de Koningin-Moeder bestemd te zijn ge weest. Het schilderij heeft een lengte van onge veer 1' 2 meter en heeft een eiken houten lijst. D bloemen, die op grijzen achter grond zijn geschilderd, zijn meesterlijk afgewerkt en het geheel draagt de kenmerken, dat 11. M. de schilderkunst met vrucht beoefent. Een gemeenteontvanger uit- een plaats bij Brussel was Donderdagnacht, terwijl hij eene tasch met 20,000 fr. droeg, ziek op den openbaren weg blijven liggen en bij werd daar gevonden door een agent en een pompier van Konkelberg, die hunne nachtronde deden, kort nadat zij eene fruithovenierstei' ontmoet hadden, die met hare twee zonen naar de markt ging. De ontvanger, door de twee nachtwakers te been geholpen, zei dat hij onpasselijk was geworden wat men overigens zeer goed zien kon maar dat hij, gedurende zijne halve bezwijming machteloos had moeten aanzien hoe.eene vrouw die een stoootwagetje voerde, zijn reistasch met geld naast hem had weggenomen. De nachtwakers herinnerden zich de hove nierster, die zij zeer wel kenden, omdat zij haar alle dagen ontmoetten en gingen dade lijk met de.i ontvanger naar de fruitmarkt van Jette, waar zij haar ondervroegen over haren avond". De vrouw protesteerde, maar daar de ont vanger zijne klacht met leiten staafde, werd de vrouw naar liet bureel geleid en daar vond men onder in een der li-uitzakken de tasch met de 20,000 fr. Meukau wel denken, vv.it gevolgen dit avon tuur voor de fruitverkoopster zal hebben. In Hindustan bezitten de vrouwen zoowel een wetboek als de mannon, waarin haar rechten zwart op wit vermeld worden. Zeven wjjze vrouwen uit Hindustan zijn de maak sters van dezen codex. De mannen worden dtario in drie klassen verdeeld, namelijk in: «fatsoenlijken'', »liall' fatsoenlijken'' en in «llulpul llupla's." Oii ler de fatsoenlijku ver staat men hen, die in staat zijn een vrouw fatsoenlijk te onderhouden; de «half fatsoen lijken" zijn zij, die slechts gedeeltelijk daartoe in staat zijn en waarbij de vrouw verplicht is haar echtgenoot in liet verdienen van het levensonderhoud behulpzaam te zijn. Bij ge volg kunnen zulke mannen niet op hetzelfde ontzag en onderwerping rekenen, die der primasoort wordt bewezen. De vrouw van den «halt fatsoenlijke," die door haar echt genoot wordt geslagen, heeft hel recht terug to slaan; ook is haar het recht toegekend, den man de baard haren uit te trekken. Het ergste zijn er de «llulpul Hulpla's" aan toe; hun vrouwen hebben het recht tien achtereen volgende dagen de huiselijke vvouing le ver laten, zond» r dat de man zich ook maar mag vermeten den minsten step te doen om te weten '.e komen, waar zijri vrouw zich ophoudt. Het nieuwste middel tegen zeeziekte iszeer eenvoudig. Het wordt aanbevolen door den hoofddokter van de Cunard-Iijn, Metcalfe Sharpe, en bestaat hierin, dat men één zijner oogen gedurende de reis blinddoekt. Deze geleerde oordeelt, dat men de schommelin gen niets zou bemerken, wanneer het rnen- schelijk oog, door zijn dubbeltal, niet in staat was de perspectief der dingen te zien. Met èèn oog ziet men de dingen in een plat vlak en bemerkt men niets van de relatieve ver plaatsingen dor voorwerpen. Man kan het probeeren! Baat het niet, dan schaadt het niet! Etenslucht kan men uit hot huis verdrijven door op het keukenfornuis—den oorsprong der kwaal- -poeder van cederhout te strooien, dat voor enkele centen bij iederen drogist verkrijgbaar is. Do hierdoor ontstaande geur doortrekt oveneens het huis; daar hij echter zeer door dringend en tevens hoogst aangenaam is, overtreft hij de eteuslucht, zoodat men die niet meer ruikt. Een zeer eigenaar''g opschrift wordt ge vonden op de grafzerk van de familie BöhFiii, een oud patricisch koe, .i insgeslacht, in de St.-Annakerk te Augsburg. Het bestaat slechts uit driemaal de letter P. Toch zegt het veel, namelijk Piper Pei-erit Pecuniam. Pecunia Peperit Pompam. Pompa Peperit Pauperiem. Pauperies Peperit Pielatem. welke regels vertaald luiden De peper gaf geld. Het geld gat' weelde. De weelde gaf armoe, De armoede gaf vroomheid. Als iets nieuws wordt uit Auslon, Texas V. Staan de Londensche bladen gemeld, dat daar den laatston tijd een groot aantal „regengenezingon" zijn waargenomen. Al wat de patiënt te doen heeft is, ongekleed in den regen buiten te gaan staan en de droppels op zich te laten neerkomen. De medici te Austen beweren dat voor zenuw aandoeningen en rlieumatiek de regenkuur onfeilbaar goede resultaten geeft. Een wan deling in een regenbui, gevolgd door flink droog wrijven beeft - zoo seint men uit Austen hier al heel wat verwaarloosde verkoud heden genezen. De brave Amerikanen houden bet ervoor, dat de nieuwe geneeswijze te Austen is uit gevonden. Zöo groot is reeds de populariteit van de kuur, dat inen te Austen verscheidene tuinen vindt, omgeven door hoogeschuttingen, waar achter de genezing-zoekenden kalm in den regen kunnen wandelen, zonder te worden gehinderd door onbescheiden blikken. —5 regels f 1.25, iedere regel meer f 02 RECLAMES. Slachtoffer van zijn bloed. Gedurende zestien jaren zoo verklaarde liij mui onzen verslaggever, was ik lijdende aan een verge vorderde bloedarmoede en op mijn leeftijd van 08 jaren kunt ge wel begrijpen, zoo ging bij aan onzen verslaggever voor alles behoefte aan ei.i krachtig eu zuiver bloed. Vele geneesmiddelen waren nijj van alle zijden aangeraden doch niets mocht mjj baten. Vooral heb ik mij ook te beklagen over steken in de zijde eu kortademigheid en hevige zenuwpijnen Voortdurend klaagde ik over koude in handen eu voeten en wat ik er ook toewendde, niets mocht mij baten. Men ran.te mij aan de Pink Pillen te ge bruiken. De uitwerking is verrassend geweest en sedert dat ik dezolven gebruik kan uoijne gewone bezigheden weder waarnemcuf De schuldige, do bloed lichaampjes. De schuldige, is liet bloed, want hetzelve verarmt lzch door dnl er zeer wenig rondo bloedlichaampjes zijn, die in slaat zijn om (le krachten van den heer Versloot le ondersteunen tn zulks zou hem tot uit tering geleid hebben. De Pink Pillen hebben hem evenwei een rijk en overvloedig bloed gegeven van groote zuiverheid. Het ligt aan liet bloed eu het is alleen de schuld van het bloed als wij nan de volgende zichten lijden: Wooda-moede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagkwalen, rbeunialbiek, seheele hoofd pijnen enz. Bovendien is iiet steeds liet bloed dat bierloc de oorzaak is omdat bet de zenuwen niet voedt, als wij aan neurasthenie zenuwzwakte, zenuwpijnen en lieupjicht lijden. Ook echt verkrijgbaar by A. vak de Weg,dro gist, Langestraat 23 te Amersfott, en A. de VuiKS, Kerkstraat 1)0 te Hlvrstim Hot namaaksel der Pink l'il- nnzen Afbeelding der doos: cfr .9ste STA ATS-LOT iï HIJ. Eerste klasse. Trekking van 7 Aug. 1905. (500 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. H. 0. LE IN WEBER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f30 2000 2027 2032 2792 2797 5918 40363 44555 11557 15351 17018 en 17026. Te zarnen 42 prijzen.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2