Donderdag 10 Augustus 1905. No. 5689. 54e Jaargang. MUZIKALE IllJOIJ/nii. Feuilleton. DICK BULTITUDE. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- 'en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. n-anco per post 1.15. Advertentiën 1—regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worder, de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. Heden verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden allevering 20 van den Derden jaargang van onze premie «De Muzikale B 1 o e m I e z i n g". Deze afleveringen bevatten, behalve de ge wone «Wenken van een ouden muziek- meester",'kunstenaars-biographieën en berich ten, benevens zeer lezenswaardige mede- deelingen op muzikaal gebied, de volgende muziekstukken: 1. Gavotte van Gluck, voor piano 2. Dans le Tyrol van Hermann Wenzel, voor piano 3. Largo van Areangeto Corelli, voor piano; 4. Toi, le plus beau réve de mon ftme van Ed. Lassen, voor zang. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor tie abonné's op ons blad slechts (30 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 0 afleveringen met 30 a 35 muziekstukken ontvangt. KENNISGEVING. JACHT. DE COMMISSARIS DER KONINGIN in de PROVINCIE UTRECHT, Gezien in besluit van lleeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. 3 Augustus 1905 No. 16 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt tor kennis van de belanghebbenden: le. dat de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2c zinsnede van art. 17 der Wet van den 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de provincie Utrecht is vastgesteld op Zaterdag 2 September a.s. met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fa zanten, waarvan de opening op Zaterdag 30 September a.s. is bepaald 2e. Dat de sluiting der jacht op pat rij -.en i.- vaatgesteld op Zaterdag 2 December a.s., met zonsondergang 3e. dat de lange jacht alleen des Dinsdags en des Vrijdags van iedere week zal mogen worden uitgeoefend, on het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1905 moeten geoogst worden, verboden is, evenals het jagen in tabakslanden, zoolang het zoogenaamd best goed niet is geoogst; 4e. dat de jacht op reebokken slechts gedu rende de maanden October en November, zoo mede de jacht ep reegeiten van 16 November tot 1 December zal zijn toegelaten. En, ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan kunne voorwenden, zal deze worden af gekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 5. Augustus 1905. De Commissaris der Koningin voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. SS.) „Ik wil niet, dat je den directeur ook maar iets vertelt." „Doe dan maar wat je wil", riep Paul. „Heel goed, antwoordde Cbawuer. Ik zal bet doen en we zullen eens zien wie wint." En ze gingen uaar het schoollokaal terug, waar de heer Bultitude kokend van woede en tevens ernstig bevreesd, zich probeerde te gedragen alsof er niets gebeurd was. Chawner ging zitten op een plaats, waar hy Paul's bewegingen kon gadeslaan, eu ze bespiedden elkaar tot de directeur binnenkwam. „Het is een mistige avond, zei hij en de jongeren moeten maar thuis blijven. Cbawner, jij en de rest van de hoogste klas gaan naar de kerk, maak je dadelijk klaar." Paul's oogen schitterden van overwinningals zijn vijand van de baan was, kon hij zijn doel on gehinderd bereiken. De zelfde gedachte kwam blijkbaar ook bij Chawner op, want by zei: „Meneer, mag Bultitude ook niet meegaan „Kan Bultitude dat niet zelf vragen?" zei de directeur. „Ik meneer zei Paul ontdaan. Het is een ver- In de Dietsche Warande No. 7 geeft Aug. Leën, naar aanleiding van een onlangs verschenen boek van Cb. Berchon, een be langrijke schets van het onderwijs tn Dene marken, waaraan wij het volgende ontleenen «Men i zegt, dat er slechts weing landen zijn, die het onderwijs van kinderen, aan- kotnelingen en volwassenen tot een hoogeren trap van volmaaktheid hebben gebracht dan Denemarken. Of dit werkelijk het geval is, kan blijken uit de navolgende schets. Het schooljaar in Denemarken is niet vast gesteld gelijk hier te landehet begint 15 Augustus en eindigt 15 Juli. Dit is slechts een kleine bijzonderheidvan beteekenis is, dat men zich in Denemarken om het kind bekommert van het oogenhlik, dat het loopen kan. Zoo bestaat er in Denemarken een vereeniging van vrouwen, welke in de meest bevolkte wijken zoogenaamde speelplaatsen heeft opgericht, w -.ar hel onderwijs een aan vang neemt met den schommel en dergelijk speeltuig. Zoodra het verstand van het kind ontwaakt zendt men het naar de bewaarschool, en krijgt het lessen van zaken. Een bijzondere indenting, in het leven geroepen door Hedevig Bagger, bestaat uit een grooten tuin in twintig parken verdeeld, waar de kinderen rondedansen uitvoeren met begeleiding van oude Skandinavisohe liederen. Twee koren zingen elkander tegen, op de wijs van het oud gebruik der vrouwenmarkt«Wat wenscht uw olfer? Olfer wil truuwen" enz. Buiten schooltijd wordt er gewerkt volgens de Frübelraetbode, eenigsins gewijzigd door een Fransche vrouw Pape-Carpantier. Deze inrichting werd gesteund door de over leden Koningin,doch schijnt in de hoofdstad haar kosten niet te kunnen dekken. Het huiselijk leven is de grondslag van heel het onderwijsstelsel. De kostschool is bijna onbekend nergens wordt men kazer- netuchl g. vaar. Alles gaat met zachtheid de onder wij er zet eenvouaig voort wat de familie begon, en is. Op zesjarigen leeftijd wordt de school ver plichtend gesteld en bijna overal kosteloos, De lagere klassen worden zoo druk gevolgd, dat men de leerlingen in twee aldeelingen moet splitsen (0Ü jongens en meisjes van 8—1 uur en een gelijk getal van 15 uur. Honderden scholen zijn op dien voet ingericht. Te Kopenhagen, Istedgade, staat een zoo- geuaamde modelgemeenleschool, die door 12ÜÜ leerlingen oezocht wordt. Driemaal in de week krijgen 300 leerlingen der minst gegoede families het middagmaal in de lange eetzaal. Het keuken- en tafelgerief wordt bezorgd door de gemeente, het voedsel door gissing. Ik heb geen lust om te gaan. Ik voel me niet wel vanavond." „Nou, zie je nou Chawner, je hebt hem verkeerd begrepen. O, a propos Bultitude, ik meen dat je me wat vertellen wou." Chawner's kleine glinsterende oogen waren dreigend op Paul gericht, maar deze slaagde er toch in, uit te brengen, dat hij den directeur ouder vier oogen wenschte te spreken. „Heel goed. Ik ga eeu uurtje uit als ik terug kom, zal ik je aanhooren," eu hy verliet de kamer. Chawner zou waarschijnlijk ook hebben verzocht om thuis te mogen blijven als hij tegenwoordigheid van geest genoeg had gehad om het te doenby was evenwel, zooals de zaken thans stondeu genood zaakt zich voor den kerkgang te gaan kleedeu. Maar hij kwam nog even bij Paul terug en zei „Als ik terug kom eu merk, datje 't verteld heb, zal ik hem hei briefje geven." „Dan kan je doeu, wat je wilt, zei Paul, tot het uiterste gedreven. Tegen dien tijd zal ik buiten jo bereik zyn. Eu wees nu zoo vriendelijk om te maken dat je weg komt." De avond ging kalm voorbijde jongens, die thuis gebleven waren, zaten op hun plaatsen te lezen of veinsden tr lezen. De heer Bliekboru, die surveil leerde, was aan zijn tafel bezig zijn dagboek bij te schrijven. Op een gegeven oogeublik 9lond Biddleeomb op eu kwam naar Paul toe. „Dick, begon hij met bevende stem heb ik goed gehoord, datje den directeur wat wil vertellen „Groote hemel, daar beb je er nOg eeu", dacht Paul. „Zeker, zei hy luid, heb je er wat op tegen 1 In de «Maatschappij' tot voeding der vrije scholen". Do verwarming geschiedt door middel van één reuschachtige kachel, de verlichting door electriciteit. De meubels zijn van Noorsch dennenhout. Het gebouw heeft 200 000 kronen gekost. e Vermeldenswaardig is ook de wijze, waar op de aardrijkskunde in die school wordt onderwezen. Men begint met de woonplaats te beschrijven, daarna de wijk, waarin zij gelegen is, vervolgens de stad, de provincies het land, Europa en het overige der wereld1). Twee wekelijksche wandelingen scherpen den opmerkingsgeest der scholieren. Een of twee dagen worden besteed aan muziek, dans en lichaamsoefeningen. Twee rustpoozen, de eerste van tien, de andere van twintig minuten, wisselen de lesuren af. üp 14-ja- rigen ouderdom verlaten de leerlingen deze school. Een andere merkwaardige school bevindt zich in de straat genaamd Enghavevej. Buiten de gewone zalen treft men hier wasch- en badkamers aan, werkhuizen, keukens enz. Daar wordt onderwijs gegeven aan 1(300 leerlingen, jongens en meisjes het personeel bestaat, uit 40 leeraren10 vrouwen en 25 mannen. Het middelbaar onderwijs is niet minder ontwikkeld. Leeruren van 8 a 9 uur 's mor gens, naar het jaargetijde tot 2 uur 's middagstien minuten rust na iedere les en twintig minuten na de les van 11 uur. De Donderdag is een geheel vrije dag ge lijk de Zondag. De verloven zijn de volgen de 4 dagen bij het laatste feest van 't jaar (13—10 Oct.)14 dagen met kerstmis, 8 dagen met Paschen en 8 dagen met Pink steren. Denemarken bezit 70 zoogenaamde vrije middelbare scholen, ,1e de meeste zijn inder daad gesticht door particulieren. Kopenhagen bezit er 15. De aanvang der studiën begint met een aanschouwingsklasse, waarin alle bedrijven van het Deensch bestaan door kleine poppen worden voorgesteld men ziet er schoenmaken, klompen, vaten, potten, boter, kaas, bier, enz. Het leven van land bouwers en visschers wordt er tastbaar voor gesteld, en terwijl de leeraar jzijn poppen doet werken, draagt hij zorg zijn toehoor ders overeenstemmende schilderijen te loo nei). Het middelbaar onderwijs eindigt voor de meeste leerlingen in de «praktische" klassen, waarin de vierde nog begrepen is. Zij leggen dan examen af in Latijn, Grieksch, Deensch, geschiedenis, aardrijkskunde, natuurweten schappen en rekenkunde. Zij, die verder willen gaan en de rhetorica doen, d. i. de nstudenlenklassen" volgen, leggen alle jaren examen af, dat natuurlijk in moeilijkheid dut geval moet je het uiuar zeggen. Het is voor mij eeu quaestie vau leveu en dood, maur als je er wat op tegen hebt, dan natuurlijk „Neen, zei Biddleeomb, ik weel wel, dat ik je niet erg aardig behandeld heb in den laatsten tijd „Je bent wel zoo vriendelijk geweest om hoogst pijnlijke methoden uit te denken om mij het leven zuur te maken, antwoordde Paulje hebt me meer dan eens geschopt en als ik me niet vergis was in jou zakdoek gisteren de grootste eu hardste knoop. Als je dat recht geeft om je met mijn zaken te bemoeien, ga dan je gang maar". „Je bent natuurlijk boos, zei Biddleeomb onder danig. Ik ben een ploert geweest, maar toch heb ik voortdurend medelijden met je gehad. De andere jongens hebben me overgehaald. ,,Je weet, dat ik altyd van je gehouden heb, Bultitude". „Je hebt een eigenaardige methode om je vriend schap te toonen, merkte de heer Bultitude opmaar zeg alles wat je te zeggen hebt". „Dat is niet veel, zei Biddleeomb. geheel uit het veld geslagen, maar verklap me dezen keer niet, Dick. Ik za< je later helpen, heusch. Vroeger zou je het nooit gedaan hebben". „Maak je niet ongerust, miju waarde, zei Paul. Wat ik den directeur ga vertelleu, heeft niets met jou uit te staan". „Op je woord van eer?" „Ja zei Panl nijdig, op myu woord van eer". Biddleeomb ging heen, met een beschaamd gelaat, maar blijkbaar verruimd. „De hemel zij gedankt, dacht Paal, dat hij niet zoo stijfhoofdig is als die ander. O goden daar komt er weer een". Eu werkelijk de eene jongen na den andere kwam verschilt. Het programma bevat, behalve de zoogen. praktische vakken, de oude Skandi- navische taal, het Engelsch, Franscli en het Duitsch. Nevens de bijzondere scholen heeft men nog het stadslyceum, de colleges van den staat in de provincies, het gesticht der paters Jezuiten te Ordrup en de befaamde scholen van Herlufsholm en Sörü. De bevolking van het platteland bezoekt deze scholen even trouw als die van de steden. Zij maakt eveneens gebruik van zeer bijzondere inrichtingen, «volkshoogescholen" genaamd Volkehöjskoler) Zeventig zulke scholen zijn gedurende zes maanden in den winter werkzaam voor jongelingen en drie maanden van den zomer voor meisjes van 18—25 jaren. Men betaalt daarvoor 25 Kro nen in de maand, doch de staat verleent ruime hulpgelden. In den zomer, en vooral in den herfst, richten de volkshoogescholen vergaderingen van gehuwde boeren en ge huwde boerinnen op, tusschen3üen (30 jaren, en men heeft 1500 van die bejaarde studen ten drie of vier dagen aan de ontwikkeling van hun verstand zien besteden. Het schijnt, dat de Deensche landman overigens verre weg de geleerdste is van geheel Europa. Ju emvoudige dorpen treft men conversatie zalen aan, die meer dan 500 persoonen kun nen be/atten. Voeg daarbij, dat Denemarken 15 schoolhoeven bezit, alsmede land- en tuin bouwscholen. De studenten van de eigenlijke Universi teit te Kopenhagen bestaan zoowel uit vrouwen als mannen, en zij volgen de leer gangen met voorbeeldigen ijver. De studenten hebben een gasti »f, waar zij feesten inrichten die zij oprecht aangenaam weten te maken. Bij hen is geen kwestie vau tweegevechten onvruchtbare redetwisten of luidruchtige vermaken. In den winter dragen zij een zwartlinnen muts, in den zomer een wit linnen met roode bies. De studenten leven in voortdurende ver standhouding met het volk jaarlijks geven zij kosteloos les aan tweeduizend werklieden en bezorgen hun de noodige boeken. Zij geven daarenboven wetenschappelijke vlug schriften uit, bieden den arme kosteloos ge neeskundige ep gerechtelijke adviezen, richten praktische bezoeken in aan de musea, tooneelvoorstellingen, concerten, voordrach ten, enz. Het Deensche volk is daardoor den studenten zeer genegen de Kroonprins stelt ook veel belang in hen en de hoogere stan den steunen ze door beurzen en kostelooze woonplaatsen''. Die methode wordt ook in ons land veel gevolgd, en is dus voor ons niet nieuw. (Red. Vr. v. d. D.). naar Paul toe, zooals Biddleeomb had gedaan, sommigen onderdaniger dan anderen, maar allemaal met betuigingen dat ze geen bedoeling hadden gehad om hem te hinderen. Ze brachten kleine cadeautjes om hem te vermurwen en brachten Paul tot ver twijfeling. Toch slaagde hij er in, ze allemaal gerust gesteld terug te sturen, toen hij eindelijk Jolland zeg aankomen. Jolland leunde over Paul's lessenaar met gekruiste armen en keek hein in zyn oogen. „Ik weet niet wat je tegen al die lui hebt gezegd, begon hy, ze koken allemaal zoo gluuder, maar ze willen niet zeggen, wat je ze hebt verteldmaar laat ik je dit zeggen, dat ik nooit geducht had, datje er toe in 3taat was". „Waartoe?" vroeg Paul, die genoeg kreeg van de zaak. „Nou om ons allemaal te verklikken het is een gemeene streek. Dat je nogal op je kop hebt gehad sedert je terug bent gekomen, heb je aan jezelf te wyten en dat weet je ook heel goed. In het laatste semester kon je best wet de lui opschieten, maar je bint gek en gemeen gaan doen van 't oogeublik aan dat je gekomen bont. Ik dacht eerst, dat het weer eeu mop was, maar nou begrijp ik het niet meer werkelijk niet en het kan me niet schelen ook. Ik heb jou zmle gekozen, zoolang het kou, tot je gisteren Diet dorst vechten. Toen heb ik mijn aandeel genomen in je bestraffing en dat zou ik weer doen. Map- als je ploertig genoeg bent om van ons te klikken, dan wel ik niks meer met je te doen hebben. Dat wou ik je maar even zeggen". (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1