Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Arm Rusland. Ir» een Russische» reisbrief in »'t N. v. d. D." tref ons hel volgende: Ik ben te Moskou ook geweest in de schat kamer der Patriarchen: onzinnige pracht, droomon van een sultan uit den 1001-naclit, edelgesteente by het mud! De kerken zijn in Rusland te r(jk, do boe ren te urm, ziedaar do kwaal van het land, een dor grootste kwalen tenminste. Maar hoe kun bet anders, indien men het volgende staaltje maar even wil begrype». Gedurende den dienst in de Verlossers- kerk, die straalde van licht, on goud en bonte kleuren, zag ik eon oud moedertje, uiterst schamel gekleed op de wyze der Russische boerinnen, met een doek over het hoofd, onder de kin vastgeknoopt. Naast haar stond haar kleinzoontje, een hengel van een jaar of zes, die ijverig het teeken van het kruis maakte om zijn grootmama plezier te doen, en zich met de andere hand krabde over zijn gezicht. En du oude grootmoeder, die misschien den vorige» dag niet gegeten had (daar zag zij naar uit), en ook alsof zy niet zeker was vu» haar diner dien dag, drukte met een hoos gezicht het hoofd van den kleinen jongen naar den grond, toen de priester naar buiten kwam, in een gewaad dat letterlyk stjjf stond van het goud. «Bffk je, blik je, tot den grond." En tot den grond bukte zij ziehzelve, de arme oude, bukte zy zich, terwijl de stralende verschijning voor bijging en hot statig gezang de kerk vervulde, bukte /ij, boog zij ter aarde, tevreden ondanks haar honger en haar armoede, en met haar hand op het hoofd van den jongen, opdat ook hjj zich zou nederwerpen in het stof. Dat is Rusland Hij de Kon. Marine is vastgesteld «lat met 1 October a.s. in werking treedt eene regeling voorden overgang van personeel der zeemacht in burgerbetrekkingen, die onder het depar tement van Marine ressorteereu. Naar deze regeling zullen de vacaturen in een 42-tal bij de regeling aangeduide ver schillende betrekkingen bij het departement van Marine bij ds Rijkswerven, bij het loods wezen en bij de kustverlichting, voor zoover daarin niet wordt voorzien door op klimming van in die betrekking reeds dienend personeel voortaan vervuld wordeu door onderofficieren en mindere schepelingen der zeemacht, wier dienstijd van ten minste 10 jaren ten einde loopt en die zich dooi' goed gedrag hebben onderscheiden. Elke schepeling, die aan de gestelde ver- cisciitou voldoet, kan tegen het tijdstip van het verlaten van den dienst, op zijn te ken nen gegeven verluigen, gedurende 0 maan den worden opgenomen bij degenen, uit wie voor de vervulling der vacaturen in de voren bedoelde betrekkingen eene keuze moet wor den gedaan. In geval van afkeuring wegens lichaams gebreken kunnen de schepelingen in aan merking komen, binnen de gestelde grens vun KJ jaren diensttijd. Door deze regeling zal bereikt worden, le. dat alle opvullende plaatsen in de genoemde betrekkingen zullen worden ingenomen door personeel der zeemacht2e. d it alleen zy, die zich door geruimeii diensttijd en door goed gedrag zekere aanspraken hebben verworven, kun nen worden geplaatst. De directeur-generaal van de posterijen en telegrafie heelt «le ambtenaren, die voorne mens zijn, zich te onderwerpen aan het in Juli of Augustus 1900 te houden examen voor adspirant-commies, uitgenoodigd, zich, afge scheiden van latere definitieve aanmelding, vóór 10 Augustus a.s. op te geven opdat, waai en zoodra zulks mogelijk is met eventueel door hen te keuncu gegeven studiebelangen rekening gehouden zal kunnen worden. Door het Departement van Oorlog is in beginsel besloten, dat bij de reserve voorde landmacht dnorloopend plaatsing kunnen vin den 150 officieren en 3U0 onderofficieren, die ingevolge pensionneering inet reserveplicht beschikbaar komen. De Volksgezondheid schrijft Uit tjjdscorilt plaatst zich niet op het stand punt om overal gevaar te zien voor bacteriën en daardoor de vrees voor besmetting aan te moedigen, die bij velen op zich zelf tegen woordig als een ziekte schijnt voor te komen, Dit neemt niet weg, dat waarschuwingen, waar hut pas geeft, niet achterwege moge blijven en duarotn vestigt het de aandacht op de regaande achteloosheid om kogel- fleschjes in allerlei stof en in een onzuivere atmospheer te laten staan. Langs slolflge wegen worden de flesebjes vervoerd in open manden en in pakhuizen worden zij vaak langen tijd bewaard of in lokalen, waar de dampkring door rook en vuile damp verontreinigd wordt. Het kari niet anders of er moet zich reeds na korten tijd dikwyls, ecu laagje stol afzetten I op het kogeltje, waarmede dn opening van ieder lleschje is afgesloten by net openen valt dit naar beneden in liet vocht en het I laagje stof wordt afgespoeld) en vermengd met tie vloeistof. Nu er de aandacht op gevestigd is, zullen I de falirikanten in hun eigen belang wel zoeken i naar middelen otn aan deze onhebbelijkheid I een einde te maken. In de eerste plaats kan meer zorg gewijd worden aan het vervoer en aan het bewaren van flesebjes, doch misseheu ook is het mogelijk de halzen al tc sluiten met een eenvoudig kapse'tjc vun perkament papier of iots dergelijks. De ZeerEerw. heer M. A. van Crimpen, deken van Amersfoort eu pastoor van Eernnes is door Z. H. den Paus tot geheim kamer heer benoemd. Van oflicieele zijde wordt ons meegedeeld, dat door de Districts-Kiesvereeniging van de Christelijke Historische partij in hare op Dinsdagavond gehouden ledenvergadering, als candidaat voor de a.s. verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Utrecht, vacature mr. E. D. Graaf Schimmelpenninck, is gesteld, de heer: A. J. BickerCaarten, te Baarn. Rij de aanbesteding van 02 woningen door de vereeiflging «Eigen Haard" werd inge schreven door de hoeren: llulleman, Deventer voor f 131.300; Timmer, Apeldoorn f132.879; .1. Punnik, Amersfoort f 132.970: J. C. van Eijbergen, id. 1137.000; Schornagel, H-ar- lem f 135.600; Glens en van de Wal, den Haag, f 135.950; Ph. E. Hendriks, Groningen f 153.977; T. van Hoogevest, Amersfoort f120.875; H. Noorman, id. f 135.328; Her mans en Nieuwenhuijse, Oudenrijn en Utrecht f 128.500deJRyk, Utrecht f 124-960J. en A. van Slingelund, Bussum f142.599; Jurgens, Utrecht f138.900; W'. van Genderen, Amers foort f114.600; V. Dorsen en Albïtrg, Am sterdam f 130.640; .1. Kok, Utrecht f 123.421 Het werk werd nog niet gegund. Rij de Maandag gehouden aanbesteding vpor het bouwen van een nieuwe kosters woning aan de kerk van de Ned. Herv. ge meente werd door de onderstaande stadgc- nooten ingeschreven T. van Hoogevest f0179, E, J. Ruitenberg f0394, J. C. van Eyberge» f5875, E. van Keulen f5900, W. Hendriks f7175, C. Bruin, te Hoogland 10710, T. van Daal f0954, R. Elzenaar i 0490, N. Wolfwinkel 10400, J. Klarenbeek, te Hilversum, f0302 en J. van Keulen f5990. Het werk werd gegund aan den laagste» inschrijver, du heer J. C. van Eybergen en het moet 1 Januari e.k. gereed zijn. Als een bewijs, dat de Industrie- en Huis houdschool zich meer en meer en terecht in de belangstelling onzer stadgenooten gaat verheugen, moge strekken, dat niet alleen de firma Vun Hoogevest en Van Nie aan de Kamperbinnenpoort baar een practise!» wis- selbui'd voor de electrischc schelgeleiding schonk, maar ook, dat de Singer-Maatschappij door haar vertegenwoordiger, den heer J. O. Kamp, Westsingel bij de Varkensmarkt, baai- een fraaie trapnaaimachine liet aanbieden. Aan het Restaur der Vei-eeniging »de Amersfoortsche Industrie en Huishoudschool" is ten behoeve dier inrichting, alsnog over het jaar 1905 een gedeeltelijk provinciaal subsidie verleend, ter» bedrage van f 400.65'. De majoor-intendant P. W. van Leeuwen is benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de commissie tot keuring var» levens middelen ten behoeve var» liet leger voor liet tijdvak 13 November 1905—15 Novem ber 1900. De lieeren J. Kooiman en G. Muis alhier maken deel uit van de jury op de a. s, groote Landbouwtentoonstelling te Zutfen. De miliciens van de lichtting 1902 /.y:i bij liet 5e regiment infanterie voor herhalings oefeningen onder de wapens gekomen. Zij zullen den 28sten weer met onbepaald verlof vertrekken. Do Ned. Slagersgezollenbond heeft zich tot den Minister van Oorlog gewend met een schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat het de aandacht heeft getrokken, dat de vleeschwaren voor het garnizoen te Haarlem, benoodigd voor den Zondag, steeds op Zondag worden ingekocht. In verband hiermede verzoekt het hoofd bestuur van den Bond don Minister hot daarheen to leiden, dat hot fouragcoren op Zondag worde afgeschaft en in den vervolge plaats zal hobbon des Zaterdags Dikwijls bevindt uien zich het veiligst in het gezelschap zijner vijanden, omdat men dan op zijn hoede is op zyn woorden. Uit den Marker-brief »van den Enkhuizer Courant" ontleenen wij hot volgende, aan gaande het bezoek van de Koningin aan Marken: »'t. Is Maandagmorgen half cén. Een klein stoombootje loopt de haven binnen. De hooi baders zien 't wel, maar —wat is daar bjj- zonders aan. 't Gebeurt zoo vaak. Een paar dames en wat meer heeren slappen aan wal en loopet» al pratende en kijkende en wijzende den haven om. Niets bijzonders, 't Gebeurt alle dagen. Rij Piet Roes zijn prentebriel- kaurten te koop. 't Gezelschap kijkt en gaat het vriendelijke pasgebouwde Markerhuisje binnen. Een dame in't wit met witten lioed op is do eerste, die binnenstapt. In een oog wenk zijn eenige kaarten uitgezocht. «Geen zieken iu huis? vraagt éen der heeren. «Neen, mijnheer, hoe vraagt u dat zoo?" «Neen nergens om, zoo maar De dame iu 't wit kijkt uit den winkel het woonvertrek eens binnen, waar de vrouw des huizes bezig is. «Mag ik eens binnen kijken, vrouwtje?" «Jawel, juffrouw, komt u maar binnen." «Ik ben nog nooit op Marken geweest! «Zoo, dan zat de juflrouw 'thier wel vreemd vinden." Kinderen, pronkbord aan de wand worden bekeken en besproken en na eerlijk betaald te hebben wat men had gekocht, verliet het gezelschap de woning om zijn weg te vervolgen, 't Gaat nu vlak langs de hooiladers, stijf langs een paar jon gelui, die een oogenblikjo op nieuwen aan voer zitten te wachten. Ze hebben den tijd om de bezoekers eens op hun dooie gemak oij te nemen en, wellicht ineenende dut de vreemde Fransche ol Engelsche ooren 't toch niet verstaan, eene in jongenstaal vlei ende opmerking te maken over de dame in 't wtt. «Jongens,"zegt van af zijn hoogen last een hooilader, «daar gebeurt wat bijzonders. «Kijk, de havenmeester hijscht de vlag" zegt een tweede. »'t Is de Koningin, die dame daar in 't wit," roept eenderde, «endaar is Prins Hendrik ook" Tableau I Hoeden af; hooivorken neer schalen stil bonte vrouwen en drukke mannen stom van verbazing. 't Gezelschap is voorbij, den dijk al en den brug, draai zeggen wij, over. «De Juffrouw het Marker huisje zien?" «Ja heel graag Al klimmende en klauterende gaat 't gezelschap, de witte dame voorop, «het boogje" op en bezichtigt het huisje van Neeltje, die juist aan de wasch is en haar tobben nog over den vloer heeft. Maar nu was 't ook uit met het «incognito". De gansche «Buurt" wat als door een tover slag te hoop geloopen en de onbekende dame, was van nu af H. M. de Koningin dei- Nederlanden". Eenige vergelijking tussffhen den man en de vrouw. De man is de slaaf van zijn gewoonten een vrouw schikt zich naar de omstandigheden. Een mar» probeert nooit ergens een spijker in te slaan, eer hij een hamer heeft gevonden de vrouw r.eernt, zonder zich lang te be' denken, de tang, den hak van haar laars of den rug van den kleerborstel. De man-meent zonder kurkelrokker geen flesch te kunnen opentrekkende vrouw probeert de kurk er uit te krijgen meteen schaar, met een mes of meteen knoophaakje; gelukt dat niet, dan duwt ze de kurk een voudig naar binnen, want, hoofdzaak is toch dat men de vloeistof uit de flesch schenken kan. Wauneer een man schrijft, moet alles in orde zijn: penhouder, inkt en papier moeten precies zus of zoo zijn, en de heele familie wordt het zwijgen opgelegd. De vrouw schommelt ergens een nog onbeschreven stuk papier op, een blad uit haar huishoud boek, of den achterkant van een gebuikt couvei-t. Ze legt het papier op het tafelkleed, schommelt met haar stoel heen en weer en brengt dan baar gedachten op liet papier tusschenbeide aan het potlood zuigend. Hij bromt en vloekt, wanneer nergens een stuk vloei te vinden is; zij blaast langs bet papier, zwaait het een paar rnaal in de lucht neen en weer, houdt liet ten slotte boven de lamp, totdat het een bruinen tint heeft en naar brand riekt. Hij beweert, dat het hem onmogelijk is met zulke dikke, vuile inkt te sebrijven zij roert erin met baai- pen en haalt uit de hoekjes nog zooveel, dat ze er een heel epistel moe op het. papier smeert. De man stopt zijn brief zonder bedenken in de bus. De vrouw leest het adres eerst een paar maal over, kijkt ol ze hem wel goed dichtgelikt heeft eu laat hem dan «met nadruk" in de bus vallen. De vrouw past do stukken van een ge broken voorwerp nog dikwijls aan elkaar, orn te kijken hoe het vroeger gezeten heeft; de man legt ze terzijde eu zegtwat gebeurd is, is gebeurd. De vrouw leest van een boek altijd eerst het einde, en schrijft iu haar opschrijfboekje op alle mogelijke plaatsen watde man be gint bij het begin. De man gebruikt een lucifer slechts éen maalde vrouw beproeft die telkens weder te doen ontvlammen boven de lamp of aan de kachel, en verbrandt zich de vingertoppen. Te Broich, bij Mühllieim, waren kinderen aan het «verstoppertje" spelen. Een hunner kroop in een voederkist en zijn kameraadjes sloten die kist. Maar zy vergaten den kleinen gevange en eerst den volgenden morgen vond men hem dood in do kist. Do gevaarlijke gewoonte o.n le l ijden met een kind voor zich op het frame van een rijwiel deed een klein meisje gistermiddag in den Haag een bloedende Ifbofdwonde eri eenige kneuzingen bekomen. De fietsrijder slipte op de pas besproeide straat en de kleine werd, daar er nog ui een vrij goed gangetje in zat, een eind weg geslingerd. De berijder zelf kreeg geen letsel. In medische kringen in New-York intere- resseert men zich zeer voor een 05-jarigen neger te Stam lord (Connecticut, die blank wordt. Sinds zes jaar is die transfor matie aan den gang. Eerst werden zijn vin gertoppen, toen zijn handen en armen wit, ter wijl thans zijn gezicht van zwart langzamer hand grijs wordt en op verschillende plekken der huid zich witte vlekken vertoonen. De geleerden weten er geen verklaring van te geven. Niet in ieder opzicht is China het land der buiteuste duisternis geweest. Wij hebben er nog wel iets aan te danken.'Zoo bijv. den hoogen zijden cylindei-hoed. Deze soort hoofdbedekking, algemeen bemind in Europa wegens haar voornaamheid en praktische strekking! heeft li iui- oorsprong uit het land der zijde-cultuur. Voor ongoveer 80 jaar werd, op last van een veelbereisde Franschen natuuronderzoeker, een hoed te Pekking ge maakt. dien deze meenam naar Parijs. Daar baarde hij zooveel opzien, dat de hoeden maker Dnport al spoedig er een namaakte hij vond aftrek en de eerste fabriekant ver diende er schatten mede. Ieder welopgevoed mensch houdt, als hij gaapt, de hand voor den moud, maar niet éen op de tienduizend menschen weet waarom hij dat doet. De reden er van is de volgende. Vier of vijf eeuwen geleden geloofde men algemeen, dat de Booze altijd op de loer lag om in iemands lichaam te varen en hem in zijn macht te krygen. In den regel ging butan door den mond binnen en als hij zijn slachtoffer had uitgekozen en dit den mond niet opende, dan liet hij den ongelukkige gapen en vloog dan in zijn keel. Orn nu dit laatste te voorkomen, maakte men, als men moest gapen, het teeken des kruises over den mond, Beëlzebub was dan machteloos, Nog heden ten dage slaan de boeren in Spanje en Italië een kruis voor den mond zoo'h-a ze gapen. Overal elders geschiedt dit niet meer het gebruik heeft echter door vele eeuwen heen staud gehouden. Op zekeren dag dat Pasteur te Boulogne vertoefde bij de familie van zijn schoonzoon werden er aan tafel kersen gepresenteerd. Pasteur schonk zich een glas water in en waschte éen voor éen de kersen zóo zorgvuldig dat een paar aanzittende» zich daarover vruo- lijk maakten. «Lach maar" zeidePasteur «als ge wist hoeveel onreinheid zich op elk dezer kersen bevindt, zoudt ge ze niet willen eten". Daarop begon hij steeds doorgaande zijn kersen le wasschen, een lange uitweiding over het schrikwekkend aantal microben, dat op elke kers leefde, en besloot: «Geziet dus, dat men zijn vruchten nooit genoeg kan wasschen Nadat hij dit gezegd had, verviel hij in een diep gepeins en dronk plotseling, zonder het te merken, het glas water, waarin hij de kersen had gewasschen tot den bodem uit! De kleinste openbare school is zeker wel die van liet Pruisische plaatsje Fort langwasslser, bij Schiedeberg, welke vier kinderen telt, waaronder éen van den onderwijzer zelf, In het volgende school jaar komen er misschien twee leerlingen bij, maar verlaat éen de school. «Ik bemerkte," verhaalde Franklin, «dicht bij mij kantnor onder de werklieden, die met den bouw van een huis bezig waren, een man, die altijd goed geluimd was en een vriendelijken blik bad voor iedereen. Al was de dag koud en zonder zonnestralen, zijn aangezicht, straalde van genoegen en tevredenheid. Toen ik hem op zekeren och tend ontmoette, vroeg ik hem naar het ge heim van zijn gelukkig en vriendelijk voor komen. «liet geheim van mijn geluk, dokter?" zeide hij «ik heb een van de beste vrouwen, wanneer ik naar mijn werk ga, heeft zij altijd een vriendelijk en bemoedigend woord voor mij, terwyl zij mij tot afscheid ons kindje met een kus voorhoudt. vVanneer ik 's

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2