Stadsnieuws. Stuart Financiën: mi'. Th. H. de Meester, viee- pvesidcnt van den Hand van Indië, die waar schijnlijk als tijdelijk voorzitter van den Mi nisterraad zal optreden Oorlog generaal-majoor A. B. Staal Waterstaatprof. J. Krans, rector-magni- ficus der Technische Hoogeschool Koloniënnir. D. Fock, lid dor Tweede Kamer. Naar men verneemt zal een nieuw depar tement worden ingesteld, waarvan als hoofd zal optreden mr. J. D. Yeegens. Waarschijnlijk worden de namen der nieuwe Ministers hedenavond in de Staats courant medegedeeld. In de vergadering der Algemeen? Synode van ile Ned. Herv. Kerk werd door prof. Gooszen rapport uitgebracht o /er de 47 adres sen, bij de vergadering ingediend, die alle ten doel hebben, dat de Synode bepalingen zal maken, waarin wordt uitgesproken dat net lidmaatschap der Staten-Generaal onvereenig- baar wordt verklaard met de waarneming van dc betrekking van predikant. In enkele adressen wordt daarbij de uitdrukking ge voegd «alleen bij linoge uitzondering". In enkele adressen wordt dit uitgebreid tot het verzoek, om predikanten te verbieden als politieke agitatoren op te treden, in andere wordt gevraagd de goedkeuring van den kei ke- raad zijner gemeente te eischen, terwijl weder andere dit willen uitbreiden tot alle takken van volks-vertegenwoordiging. Sommigen willen verandering van bet reglement op de kerkeraden, anderen np dat van de vacaturen. De heeren M. J. en F. H. van Lennep vragen in een adres aan de Synode deze adressen niet in behandeling te nemen, anders te ver dagen. Het rapport raadt aan alle bespiegeling te laten varen en zich te stellen te midden in het loven. Met blijdschap spreekt de rapporteur het uit, hoe houge waardeering van het ambt van predikant aan de ingediende adressen ten grondslag ligt. Een predikant is niet in de Tweede Kamer noudig, zoo spreekt het rapport. Een lid der commissie is voorstander van de vrijheid, terwijl de overige leden een parig voorstellen in art. 1 reglement op de vacatures een loevoeging te plaatsende vacature ontstaat mede door het optreden als lid van een der Kamers der Staten-Generaal of het zitting nemen als lid in eenig vertegen woordigend lichaam. S ier 'eden stellen voor als 2de alinea loe te voegen: dispensatie van die bepaling kan worden verleend met goed keuring Van den kerkeraad, de kerkelijke besturen gehooid door de Algemeene Synode. Het rapport is met hulde aan den rapporteur voor de leden ter inzage gelegd. lage van f200 verbonden. Tot don cursus kunnen jaarlijks worden toegelaten ten hoogste 10 officieren (4 ka piteins of ritmeesters en G luitenants) van de landmacht en 0 officieren (luits. ter zee le of 2e kl.) van da zeemacht. Het onderwijs aan den cursus word ge geven, in den regel, door burger-leeraren, bij uitzondering door officieren van tand- en zoe.i acht. Uit 's Graven huge deelt men aan »de Telegraaf" mede dat de luitenant-kolonel N. J. Ezey in aanmerking komt voor com mandant voor het binnenkort op te richten 4e regiment huzaren, waartoe hem den rang van kolonel wordt verleend. De nieuwe regiments-commandant krijgt Amersfoort tot Standplaats. De luit-kolonel jh L. A. P. Six, kapi tein jhr. J. K. Rutgers van Rozenburg le luits. jhr. li. G. E. Elias en W. II. E. Vrijdag zijn aangewezen als leden der examencom missie voor de onderoflicieren van het le reg. veld-art., die een cursus hebben gevolgd voor opperwachtmeester, bestemd om de plaats van een luitenant ie vervullen, welk examen 24 Augustus te Amersfoort zal aanvangen. Naar men verneemt zal de majoor der cavalerie jhr. M. W. Horeel worden overge- plaats bij het alhier nieuw op te richten le reg. huzaren. De le luit. A. Diemont, van het 2e reg. huzaren te Venlo, wordt met September overgeplaatst bij het nieuw op tejrichton le reg. huzaren te Amersfoort. De voor hun practise!) vorming bij de regimenten infanterie gedetacheerde cadetten der Koninklijke Militaire Academie zullen 15 Sept. a. s. van die detacheering ontheven en tot 1 October in het genot van verlof gesteld j orden. D- Xlie Gronte Nationale Schietwedstrijd der Koninklijke Vereeniging van Nederland* sclie Scherpschutters zal van Woensdag 16 tot '-ii met Donderdag 24 Augustus a.s. word.-n gehouden op hel landgoed Ocken- burgli te I.oosduinen. Op de hanen van 200 Meter, ten getale van 20, zal u isluitend worden geschoten met bet militair geweer M. Ou en Rijksmu nitie; voorts zullen er zijn G revolverbanen en wel 4 op 25 Meter voor revolver tot rijksmunilie en 2 op 50 Meter voor revolvers en munitie naar keuze. Op het schietterrein zullen geweren en revolvers in bruikleen verkrijgbaar zijnen wordt de daarvoor benoo- digde munitie aan ieder deelnemer tot een beperkt getal grat s verstrekt. Nadere bijzonderheden omtrent deze en de overige wedstrijd-afdeelingeri zijn te vinden in het programma, dat op aanvraag bij den Voorzitter der Vereeniging, tijdelijk adres te I.oosduinen, kosteloos verkijrgbaar is. Wegens dienstaangelegenheden en bezwa ren van logies te 's Gravcnhage zal ingevolge de beslissing van den Minister van Oorlog door bet Leg' r dit jaar niet aan den Hoofd- korpsu edsti ijd worden deelgenomen. Le Zecreerw. beer M. A. van Crimpen deken van Amersfoort en pastoor te Eera nes geheim-Kamerheer van II. den Paus, herdenkt heden zijn 40 jarig priesterschap. Rij Koninklijk Besluit is vastgesteld, dat te 's-Gravenhage een cursus wordt gevestigd bestemd om aan officieren van bind- en zee macht "Ie gelegenheid te verschuilen, zich onder deskundige leiding, in rechtsgeleerde vakken te bekwamen. Aan den cursus wordt onderwijs gegeven in a. Staat- en administratief recht; b. burgelijk recht o. volkenrecht en internationaal oorlogsrecht; d. strafrecht in zijn gcheelen omvang. De duur van den cursus is twee jaren, na afloop waarvan een eindexamen wordt afge nomen door eene commissie, te benoemen door de Ministers van Oorlog en Marine. Aan hen, die het eindexamen met goed gevolg hebben afgelegd, wordt een einddip loma uitgereiktaan het bezit van dat diploma is tot aan bet bereiken van een hoofdolïï- ciersrang, het genot van een jaarlijksche toe- j Op 30 Sept. a.s. zullen de miliciens dei- lichting 1905, van het wapen der infanterie, die voor korte oefening ingelijfd zijn, alsdan hun eersten oefeningstij"I hebben volbracht en niet voor het blijvend gedeelte bestemd zijn, in het genot van groot verlof worden gesteld. Programma van de muziekuitvoering, op Woensdag 16 Augustus, te geven op het ter van Amicitia, door de stafmuziek van het egiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers. I. Einzug der Gladiatoren", marsch. Fucik; 2. Ouverture Raköczy, Keler-Bela: 3. a. Valse No. 1, Durand: h. Aul der Brühlschen Ter- rasse, Schröder; 4. Hommage a Chopin, Bek- ker 5. Ouverture »Maritana", Wallace; G. Czardas oder der Geistdes Woiwoden, Gross man 7. a. Musicierende Zigeuner, Ei I en berg; b Schmiedenliedcben. id8. Grande fantai- sie dramatique sur des motif's de l'opéra «Guillaume Tell", Rossini. Tot tijdelijke leeraren en leeraressen zijn aar) de Industrie- en Huishoudschool alhier benoemd de heeren A. van Weezei Errens en W.C. Oosterinan en du dames T. H. Stoll en A. M. van der Meuten uit 's Gravcn hage, M. L. Buekelman en A. Munnik alhier. De heer N. de Haas won den derden prijs bij de kegelwedstrijden in hut caféSportbar te Amsterdam bij den wedstrijd vrije baan met 49 punten. (N'o. 1 maakte hetzelfde aan punten.) De temperatuur van bet water in de nieuwe Arnersfoortsehe bail- en zweminrich ting, bedroeg beden s'ochtens 7 uur 03 graden Fabrenh. Ik beu een heel zoete, kleine jongen van anderhalf jaar, die het ongeluk gehad heeft mijn lieve mamaatje te verliezen, en ik wou op deze wijze daar ik zelden met dames in aanraking komt een nieuwe mama vin len, die echter ook, een trouwe levens gezellin voor papaatje moot zijn. Mijn papa is architect en bekleedt een llmke maatschap pelijke betrekking; daarom moet ik echter ook naar eenig fortuin uitzien, opdat mijn papaatje in elk opzicht tevreden zal zijn met mijn nieuw moedertje. Ik verzet mij tegen alle tusschenpersonen met allo kracht die reeds in mij is en verzoek, dat alle mededeelingen direct geschieden." Niets is wellicht meer bekend, dan Diogenes en zijn ton. Het verbaal is echter onwaar, omdat ten tijde van dezen wijsgeer uit de cynische school er nog geen tonnen beston den. De tonnen zyu van Duitschen oorsprong en de Grieken en Romeinen bedienden zich, om den wijn le bewaren, van groote vaten van leem, die gelijken op die, welke nog heden in Spanje gebruikt en daar tinajas worden genoemd. In zulk een tinaja nu huisde Diogenes, en de basreliëfs der Villa Albin doen ons zien, dat hij de eenvoudigheid zoo ver had gedreveo, van zich een gebarsten wijnkruik zonder bodem tot woning te ver kiezen. De gehcele dwaling is hierdoor ont staan, dat de vertaler het woord «pilhos", 't welk «kruik" beteekent, door «ton" heeft vertaald: even belachelijk als de schilder, die Odysseus heeft voorgesteld met een pijpje in den mond, hebben zij zich gemaakt, die Diogenes in een volslagen, met ijzeren banden beslagen ton hebben laten wonen. Drie geheel in aard verschillende berichten doch die hier bijeengevoegd zijn ter typeering van den Amerikaanschen geest. In Chicigo is onder den naamvereeniging van dronkaardsvrouwen" eene vereeniging opgericht, welke zich ten doel stelt een ge meentewet te doen tot stand komen, waarbij verboden wordt sterken dranken te verkoopen aan mannen die gewoon zijn zich te bedrinken. Men verwacht, dat ongeveer 5000 dronk- aarsvrouwen lid der vereeniging zullen worden. Het tweede bericht meldt, dat een detectieve in New-York een bedelaarstrust heeft ontdekt. Zes welgestelde mannon, "lie de trust vormden, zijn gearresteerd. Een Ier bedelaars had, toen hij gepakt werd, 1200 gulden aan bankpapier en f200 aan klein geld bij zich. Ten slotte iets over een reusachtigen winkel De grootste Amerikaunsche winkel is de reusachtige «store" van John Wanrnaker, te Philadelphia. De magazijnen beslaan een oppervlakte van 15 acres (G hectaren). In den drukken tijd zijn er 5000 bedienden aan het werk en de inrichting wordt dan bezocht door misschien 200.000 klanten per dag. Er loopen 100 mijlen stoombuizen door het ge bouw om het te verwarmen. Er zijn 20 ton steenkolen per dag noouig voor de stoom ketels. 's Zomers worden er 3000 quirts roomijs verkocht, enz. enz. En de man die eigenaar is van deze kolossale zaak, begon zijn loopbaan met het kleine inkomen van f12 per maand. Hij was de zoon van een steenbakker, de oudste van zes kinderen, en hij moest op jeugdigen leeftijd al geld gaan verdienen. Als 20-jarig jonkman had hij f240 opgespaard. Door een gelukkige geldbelegging vermeerderde hij die som tot f4800 en dat kleine kapitaal was de grondslag van het milioenen bedragende vermogen dat hij nu bezit. De slaper werd gewekt, trachtte New-York te beduiden dat hg zich even verwijderd had, doch was drie dagen later ontslagen. Ieder volk heeft zijn eigen rouwkleeren. De Syriër draagt hemelsblauw in den he mel hoopt bij de afgestorvenen terug tezien De Egyptenaar geel en bruin: de kleur der verwelkte bladeren teekent den afloop van liet loven. De Ethiopiër grijs en grauw: de kleur der aarde waartoe de doode wederkeert. De Japanner rouwt in het witaan reine hemelingen denkt hij maar de Europeanen trekken zwarte kleeren aan: een nacht is het graf en donker het doodsgebied. De terminologie en de formuleering ver schilt, naar het vroom gevoel, dat de doorten eert, is overal éen. 'tls nog steeds niet volkomen uitgemaakt of onze tijden goed dan wel slecht zijn de meeningen verschillen. Ziehier een opgave, naar aanleiding waarvan men zelf de verge lijking maken kan Jn het jaar 1584 kon men voor 95 gulden en 4 stuiver koopen een last tarwe, een last rogge, een last gerst, een last haver, drie honderd pond spek, honderd kazen, een wambuis, een paar schoenen, een muts, een tasch, een vet schaap, een ton jopenbier en een ton Rosstockerbier, en dan hield men nog drie stuivers over Voor éen-en-dertig stuivers kocht men toeneen mud ta.-we, een mud rogge, een mud gerst, een mud haver, een zon appelen, een vette kalkoen en een kan wijn, alles samen, wel te ver staan. Ziehier nog een paar berichten De bur gemeester van Hoorn had bij een plechtige gelegenheid met éen keer drie stuivers verteerd! De pensionaris van Hoorn verdiende per jaar 18 gulden en 14 stuivers. De werk- of ambachtsbazen verdienden per dag 2 stuivers, de knechts i1/., stuiver. Toen Gustrat III van Zweden zich te Parijs ophield, wenschte Lodewijk XII hem geluk, dut onder zijn onderdanen ook behoorde de beroem<le ontdekker van het magnesium en het chloor, prof Seheele. Gustaaf III, die voor dien tijd niets wist van het bestaan van den geleerdzond terstond een koerier naar Stockholm, met last Seheele terstond in den adelstand te verheffen; de eerste minister moest "len professor den graventitel ge.ven. Het ging den minister niet beter dan den Koning, ook hij wist niet, wie Seheele was. Een secretaris ontving bevel, onderzoek te doen naar «den candidaat voor den graven titel" en deze leverde na eenige dagen het volgende rapport in: «Seheele, luitenant bij de artillerie; uitstekend schutter." De adel brief werd klaar gemaakt en de luitenant werd graaf; de geleerde bleef'oen burgerman wat hem echter in de vvaardeeriug dei- nakomelingschap geen kwaad heeft gedaan. Toch ziet men hieruit, dat ook reeds voor eeuwen, de paarden, die de haver verdien den, ze niet kregen. Wat op het tooneel kunst genoemd wordt, heet in 't leTen comedic. Te Petersburg is tegenwoordig een uur werk tentoongesteld, dat, op List van hertog Karei van Bronswijk verva dood door schenking in bezit der Zwitsersche republiek geraakte, en later te Petersburg l terecht kwam. Het, uurwerk heeft 95 wijzer- d&YYl PT1 0"rl Yll AlTWrC platen, die o.a. de tijdrekening van 30 ver- V-TCIIltJIl^U. II IC ItWO" schillende steden der wereld aanwijzen, verder i den loop der aarde om de zon, de schijnge- stalten der maan, de kalenders der Russische Mahomcdaansche, Gregoriaanse!)e en Jood- j sche tijdrekening enz. Aan liet vervaardigen I van dit uurwerk zijn zeven jaren van onop houdelijk arbeiden besteed. Een aardig geval heelt zich dezer dagen voorgedaan in hot telegraafkantoor te Diixburry. Een der ambtenaren van den nachtdienst was in slaap gevallen en hoorde niet, dat New-York hem opriep om een bericht naar Boston door te seinen de collega, die met hem dienst had, kon niet omgaan met een Morse-toestel, Ni vruchteloos wachten zond New-York, dat begreep wat er aan do hand was en wist wie dienst hadden, het volgende telegram naar Canso in Nieuw Schotland ».VI lak je collega wakker." -- rp Canso seinde het naar Hearts Content in bij da sloep in but water. Toei ot „aeoni- Nieuw Fmmilliiti'lHearts Content zoml bet Een beeld der toekomst. Het stuk speelt een schoollokaal in de 20ste eeuw. Onderwijzer tot een pas toegelaten leer ling Jan, heb je een pokkenbriefje? Ja meneer! Zyt gij tegen kroep ingeënt Ja, meneer! Zijt gij tegen cholera in geënt? Ja meneer! Hebt ge een schrif telijk bewijs, dat gij voor kinkhoest, mazelen en roodvonk onvatbaar gemaakt zijt? Ja, meneer! Hebt ge uw eigen glas? Ja, meneerBelooft gij, geen sponsen met den jongen die naast u zit, te verruilen, en nooit een andere griffel te gebruiken dan de <=.»»- uwe? Ja> meneer Vindt ge het goed, djo-d, na diens flat eens Per week uw boeken met zwavel n-' gezuizerd en uw kleeren met chloorkalk be sprenkeld worden V Ja, meneer! *- Dan bezit ge zoowat alles, wat de moderne hygiène verlangt. Stap over dien draad, ga op die geïsoleerd aluminium-bank zitten en begin uw rekensommen te maken. Het districtsbestuur van Gladbach vaardig de een eigenaardige veroidening uit; het verbood namelijk aan vroedvrouwen ten strengste, om met doopelingen herbergen te bezoeken. Aan de BariedenRijn bestaat na melijk deze verkeerde gewoonte. Het is daar gebruik, dat de jonggeborene door de vroed vrouw naai- de kork gebracht wordt, om orn gedoopt te worden. De vader en de pee ten gaan mee. Na den doop gaat men naar de herberg, orn de blijde ebeurtenis te vieren, met het gevolg, dal hel gezelschap dikwijls beschonken huiswaarts keert. Ja, het is voor gekomen, dat men "len doopeling heelemaal vergat en eerst thuis ontdekte, dat het wicht in de herberg was achtergebleven I Bij den landman I). K. te Wognum was brij gekookt. Orn den leegen ketel gemak kelijk schoon te krijgen zette de meid hem gen tijd den ketel wilde ophalen, vond zy daarin 72 visschen, nadat reeds eenige er waren uitgesprongen. In de Vossische Zeitung kwam dezer dagen de volgende advertentie voor; naar Londen, dit naai- Dover, over het Ka naal naar Caleis en zoo naar Brost. Vandaar werd het geseind naar Miquolon en dit kan toor verraste er na elf'minuten den vriend mee, die het Morse-schrift niet verstond. l!it Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Kamer van Afgevaardigden op voorstel van een harer leden, |Medeiros Alhuqueque, be sloten heelt een prijs van tien millioen francs in goud uit te loven, die uitbetaald zal wor den, zonder onderscheid van nationaliteit, aan den uitvinder van een krachtig middel ter voorkomingen genezing van tubérculose- en kanker en zekere besmettelijke ziekten. Om een cent mot een naald te doorboren steke men de naald door een kurk, zóo dat de punt er even onderuit komt, en bi- -ekt het gedeelte met bet oog, dat boven de kurk uitsteekt, er af. Nu plaatst men de cent op een stuk zacht bout, legt de kurk zoodanig op de cent, dat de punt van de naald or op rust, en met een Hinken hamer geeft men nu éen harden slag recht op de kurk en dus ook op de naald, die zonder te breken floor den cent zal dringen. De kurk belet namelijk het naar de kanten uitwijken van du naald, en daar deze vun gehard staal is, k ul zij gemakkelijk den cent doorboren.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2