Binnenland. Stadsnieuws. tigon hoon on verontwaardiging aaowakkereu. Ik geloot' zoowel aan hot bewaren van liet zelfrespect van de vrouw als aan dat van den man, ik geloof ovengoed aan haar rech ten als aan die van den man, ja zelfs meen en ik beschouw het huwelijk als een ver- nootschap, waarin beide partijen in eere ver plicht zijn te denken aan do rechten van don ander, zoowel van hem als van haar. Ik vind echter de plichten bijna nog be langrijker dan de rechten, en ik geloof, dat op den duur do belooning voor goed gedanen oen zodelijken leermeester moesten maken, zeker blad. Hierin word oen doiuiuó aangehaald, die schijnbaar met instemming de algomeene Amerikaansche meening weergaf. 11 y zeide dat liet streven van ieder, behalve van een zeer rijk man, moest zijn, om slechts twee kinderen op ie voeden, teneinde dezen kans te geven een weinig te genieten van de goede dingen des levens. Deze man, wiens beroep en roeping hem plicht rijker en grooter is, dan voor het blij ven staan op persoonlijke rechten, hoe nood zakelijk dat ook dikwijls moot zijn. Uw plicht is zwaar en uw verantwoorde lijkheid groot, maar liet grootst van al is uw belooning. Ik heb in hot minst geen mede lijden met u, integendeel, ik eerbiedig en bewonder u. De bestemming van het nageslacht ligt in de hand van de vrouw. Moeders, met bet opvoeden van uw kin deren moet gij er aan denken, dat terwijl het een hoofdzaak is lief en teeder voor hen te zijn, het niet minder een hoofdzaak is, verstandig en flink te wezen. Dwaasheid prentte anderen het ideaal in niet om kin deren op te voeden, om hun plicht te doen, niet om hen het leven in te zenden met een rein hart en een helderen geest, om voor zichzelf en hun land triomfen to winnen, niet om hun de gelegenheid en 't voorrechtte geven zich een eigen plaats in de maatschappij te verwerven, maar om liet aantal kinderen zoo beperkt mogelijk to houden opdat zij «enkele goede dingen kunnen smaken". Üe manier om een kind de schoone kans in het leven te geven is niet om het op te voeden in weelde, maar om toe Ie zien, dat liet door de opvoeding standvastigheid van karakter krijgt. Zelts afgescheiden van de leverisquestie van het nationale leven en in en toegevendheid moeten niet als afwisselende j aanmerking genomen alleen het individueel uitingen beschouwd worden, en behalve uw zoons en dochters te wijzen op de zachter en toegevender deugden, moet gij trachten bun die ernstige en sterke hoedanigheden te geven, die zij in hun later loven zeker noodig zullen hebben. Sommige kinderen gaan den slechten weg op ondanks de goe.le opvoeding en sommi gen, wier omgeving heel ongelukkig is, worden brave meuschen, eu niettemin oefent de huiselijke kring iooli den gruotstoii invloed uit. Als moeders door zwakheid hun zoons belang van de kinderen zelf, is liet een geluk in den waren zin des woords om tot ecnig willekeurig lid van een gezonde famie- lie van kinderen to worden met gezonde geesten, wei-opgevoed, en goed onderlegd, maar die geleerd hebben dat zij voor zich zelf moeten zorgen, dat zij zichzelf een weg moeten banen en zich door hun eigen in spanning een nuttige positie moeten ver werven dan af te stammen van ouders die zeif er opgewerkt hebben, en hun kin deren hebben voorgehouden om te werken volgens de zelfzuchtige eu lage theorie, dat stijven iu hun zelfzucht en hun steeds aan j het gelieele doel van het leven is om een -1-11-1- 1 - paar goede dingen te smaken. De leerrijke strekking van de opmerking houdt verband met haar moraliteit, want ieder mensch met een gezond verstand zou den j spreker hebben aangetoond, dut indien in elk gezin inet kinderen er slechts twee waren de natie als een geheel zou achteruitgaan in I bevolking eu wel zoo snel, dat in twee of drie geslachten zij begrijpelijker wijze op I het punt van uitsterven zou staan, zoodat het volk, dat volgens dit lage en zelfzuchtige stelsel gehandeld had, zijn plaats zou moeten inruimen voor anderen inet edeler en ge zonder idealen. Zulk een resultaat zou in geene deele te betreuren zijn, want een ras, dat zulk een stelsel huldigde d.i. eoii ras, dat den zelfmoord in praktijk bracht, zou daarenboven duidelijk aautoonen, dat liet niet in staat was om te bestaan en dat liet beter was plaats te maken voor een volk, dat de eerste wetten van zijn bestaan niet vergeet. De gelieele zaak is ten slotte eanvoudig genoeg. Indien ooit een ras ol een persoon de genoegens van gemak zonder moeite van toegevendheid verkiest boven He oneindig zichzelf doen deuken, zyn zy verantwoorde lijk voor het verdriet van de vrouwen, die later hun ecliigeuooten zullen wezen. Als gij uw dochters lui grootbrengt, mis schien onder den verkeerden indruk, dat als gy zelf hard hebt moeten werken zij alleen vreugde zullen kennen, bereidt gy haar voor nutteloos jegens anderen te zyn en een last voor haar zelf. Leert jongens en meisjes zoo, dat zij hun leven niet besteden uun het vermijden van moeilijkheden, maar aan het te boven komen er van. Leert bun, dat het geen vloek, maar een zegen is, te werken, zoowel voor hen zelf als anderentracht iien gelukkig te maken door ze vreugde te laten scheppen in het leven, maar leert hun ook, dat ze tegenover het teven staan met de vaste overtuiging, dat zij hun geluk danken aan den arbeid en laten zy bun plicht doen tegenover God en de menschen. Zeker is zy, die dusdanig haar kinderen opvoedt drievoudig gelukkig onder de vrou- zijn veel goede inenschon aan wie de zegen van kinderen ontzegd is en voor hen j dieper, de oneindig honger genoegens, die Ju:~' J:liet oudervindt, die het loon en de moeite, maar ook de vreugde kent van een duren plicht dan moet onvermijdelijk aan 't einde dat ras of die persoon de boete betalen van een bedorven en onwaardig leven. Geen muil of vrouw, werkelijk dien naam waardig, zal iets geven om een leven, dat alleen en hoofdzakelijk doorgebracht is, om gevaar, moeite en arbeid te vermijden. In buitengewone gevallen moet betaald vvoi den voor de prijzen, die het leven waard is en bet leven, dal waard is om geleefd te worden, moet zyn een werken voor een waar dig eitidc en in het algemeen een werken meer voor anderen dan voor zichzelf. hebben wy den eerbie l en sympathie, die men steeds verschuldigd is aan degenen, die zonder eigen schuld een van de grootste zegeningen des levens moeten missen. Maar de man of vrouw, die inet voorbe dachten rade deze zegeningen verbeurt, óf door slechtheid, koudheid, harteloosheid of eigenheide, wel, zulk een schepsel verdient verachting, evengoed als de soldaat, die voor het giv.vlii terugdeinst, of als de man die weigert te werken voor het onderhoud van degenen, die van hem afhankelijk zijn en die hoewel licbaamlyk sterk, zich vergenoegt in ledigheid het brood te eten, dat anderen verdienen. Met bestaan van dit soort van vrouwen vormt een van de onaangenaamste en on gezondste dingen van hel moderne leven. Degeen, die zoo kortzichtig is van niet ie zien welk oen slecht schepsel zulk een vrouw is, moest de novelle van Hubert Grant eens lezen: -Unleavened Dread", ernstig het ka rakter overwegen van Selma en ejnsdenken aan het lot, dat een natie zou ten deel val len, die de vrouw iu doorsnede eu van een bepaald karakter volgens deze regelen ont wikkelt. Ongelukkigerwijze is het onwaar te zeggen, dat dit type alleen bcstaut in Amerikaansche novellen. Dat bet in Amerika ook bestaat, wordt getuigd zoowel door statistici als door het verminderen plaatsen. Het wordt op dezelfde sombere manier bewezen duor het cijfer statistici, wat echt scheidingen betreft, dat iemand werkelijk versteld doen staanwant een echtscheiding is nu evenals het altijd geweest is een vloek voor iedere natie en voor de samenleving; een ondermijning voor liet huiselijk samen leven, een prikkel voor huwelyksoogeluk en onzedelijkheid, een vloek w>or den man en een verborgen kwaad voor de vrouw. Deze onaangename neigingen in ons Ameri kaanse!) leven worden ook bewezen door artikelen zooals die, welke ik onlangs las iu De mans wiens pogen bet is niet zoo zeer te zorgen voor de betere omstandigheden van zijn vrouw en kinderen dan voor hem zelf, is een arm schepsel. lCn wat de moeder betreft baar naam staat borg voor liefhebbende onbaatzuchtigheid en zelfverloochening. De taak van de vrouw is niet gemakkelijk geen taak waard om gedaan te worden is gemakkelijk, maar door haar te doen, en wanneer zij haar gedaan heeft, zal zij de hoogste en heiligste vreugde smaken, die aau het menschdom bekend is; en na afloop van die taak zal zij de belooning genieten haar in de schrift voorspeld; want haar echtgenoot en haar kinderen, ja, ieder, die erkent, dat haar werk den grondslag legt van alle natio- der gezinnen op sommige naai geluk en grootheid, zul opstaan en haar I gezegend noemen. Aan de plechtige vaandeluitreiking door II. M. de Koningin op 4 September, te Mil- ligen, zal een godsdienstoefening voorafgaan, welke 3 September plaats heeft. Deze wordt niet in de kerk te Apeldoorn, doch in het kamp gehouden en zal door H. M. de Ko ningin worden bijgewoond. Het is heslist uitgesloten, zoo meldt het Handelsblad, dat do hoeren Fock en Van Raai te een nieuwe candidatuur voor de Kamer zullen aanvaarden en dus eventueel Minister- Kamerlid zullen worden. Daarvoor wordt door hen de vrijzinnige meerderheid te klein geacht. I miners zij zonden dan in voorkomende gevallen voor liet. feit kunnen komen te staan, dat hun stem den doorslag zou moeten geven. «Vooruit", een liberaal blad voor Goeree en Overflakkee, schrijft, over de circulaire van den minister van marine aan de hoofden van scholen Wanneer de hoofden van openbare en bijzondere scholen bedenken, dat jongens van 13 of 14 jaar zich vooreen 12-tal jaar moeten verbinden, moet hun zedelijkheidsgevoel bun zeggen, dat zij hun medewerking niet mogen verleenen. Hoe kan een kind oordeelen over een verbintenis, die voor zijn volgend leven beslist.' Is niet «lu slechte geest, welke zoo veelvuldig onder het marinepersoneel zich uit, mede een gevolg van het stelsel, dat rnen een kind zich iaat verbinden voor een loop baan, waarvan het zich totaal geen voorstel ling kan maken, zich laat verbinden tot dienst aan een oorlogsschip, welke in werkelijkheid zoo gansch verschilt van de ilusiën, welke de knaap zich van het mooie, schip vormt? Daarom verwachten wij van de hoofden der openbare en bijzondere scholen voor de verspreiding dezer circulaire geene mede werking. Zoowel door sociaal-democraten als door vrijzinnig-democraten, liberalen en anti revolutionairen is herhaaldelijk gewaarschuwd tegen deze kinderwerviiig. Het stelsel is zedelijk zoozeer veroordeeld, dat elk hoofd deze circulaire eenvoudig ter zijde dient te leggen. De faculteit dor sociale eu politieke weten schap te Zurich heeft een prijsvraag uitge schreven over «kinderbescherming." Twee bepaalde vragen zijn aan de mede dingers gesteldieder op zichzelf vormend het onderwerp van een afzonderlijke prijs vraag. I. Vraag aangaande, de slechte behandeling van kinderen door de ouders of de personen die met hun verzorging belast zijn. Aard dezer slechte behandelingen. Hunne indivi- dueele en maatschappelijke oorzaken. Maat regelen te nemen ter voorkoming en repressie. Moet men de zorg voor die kinderen, slacht offers eener slechte behandeling, toevertrou wen aan gezinnen of gestichten 1 II. Vraag over het overwerken van kinderen door hun ouders, personen met hun toezicht belast of patroons. Vormen van overwerken bet gezin, in het huishouden, in de huis industrie. Middelen ter voorkoming. (Inspectie voor de huisindustrieën. Repressieve maat regelen.) Een ieder zal aan dezen wedstrijd kunnen deelnemen. De uit de rnemoriën te trekken condusiëu moeten duidelijk en kort samen vattend zijn en zich baseeren op de toestanden en de wetgeving van een bepaald in behan deling genomen land. Voor elk der oplossingen op een der beide vragen is een prijs van fr. '2000 gesteld. Het staat aan de jury vrij de prijzen te ver- deelcn. Op 1 Juli 1900 moeten de antwoorden zijn ingekomen. De (9e) algemeene vergadering van den Nationalen Hond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland zal dit jaar plaats hebban te Beverwyk, op Zondag 10 September. De Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren heelt een Honds-loterij georganiseerd, waar van de baten aan de weduwen en weezen var. Bondsleden zullen ten goede komen. Er worden 5230 loten uitgegeven tegen 50 cent per lot. De prijzen, 500 in getal, brstaun uit voor werpen van smauk en kunst. De 5 hoofd prijzen hebben een gezamenlijke waarde van f300. Voor het goede doel is 't zeer gewenscht dat deze loterij moge slagen. Hoewel overal zeer geklaagd wordt over de sohaarschte van drinkwater, zoo is toch nog niet algemeen bekend, da' van uit Den Helder het duinwater (leidingwater) per motor vervoerd wordt naar Schagen en om streken en aldaar verkocht wordt voor vijf en dertig cent de twee emmers van gewone grootte. Rij Kon. besl. is vastgesteld dat de stal' van het nieuw op te richten 4e reg. huzaren te Amersfoort in garnizoen komt. De lo luitenant-ajudant F. E. Knoote en de 1e luitenant N. G. v. Gemert, van het 5e regime t infanterie, zijn in hun rang overgeplaatst bij hot regiment Grenadiers en Jagers te 's Gravenhage. De heer J. Poltjewijd, onderwijzer met hoofdakte en akte Fransch aan de school van dm heer De Groot alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de op te richten Chr. School voor M. U. L. O. te Kampen. De heer G. Klomp, voorzitter van den R. K. Volksbond zal in een vergadering van de Prop igauda-club Leo XIII op Zondag 20 Augustns spreken over het onderwerp •♦Christelijke en Sociale democratie". De lieer E. P. Pothoven te Leusden slaagde voor het examen Fransch Lager Ouderwijs. De heer S. J. van Duinen, voorzitter van de vereeniging «Handel en Nijverheid" zal in de openbare vergadering dier vereeniging op Donderdag 24 Augustus, in de Arend te houden hot onderwerp «Winkelsluiting om 9 uur" inleiden. In de op 30 Aug. door «de Maatschappij tot opvoeding van weezen in bet Huisgezin" in Amsterdam te houden vergadering zullen de volgende twee punten behandeld worden: 1. Missive van den heer G. Dijkstra R.H.zn en 5 anderen, bevattende het verzoek om inlichtingen van het bestuur betredende het aan den directeur der maatschappij gegeven ontslag. 2. Voorstel tot wijziging der Statuten. In het XVIlle Landweerdistrict is benoemd t reserve-kapitein-kwarliermeester de ge- Do dienst wordt geleid door ds. Van der I uensionneerde kap-kwartiermeester van het Flier, te 's-Gravenhage. O. I. leger P. M. van Heycop ten ilam. Toen we, een jaar of tien geleden, eens met* een inwoner van Amsterdam, die boven dien korter of. langer in vele steden van ons land vertoefd had, een wandeling door onze gemeente maakten, waarbij wij de werk mansbuurten ook niet vergaten, gaf hij ons meermalen zijn verbazing te kennen, dat hij nergens, voor geen enkel raam of in geen enkele vensterbank een plant of een bloem zag. Zoowel in Amsterdam als in andere plaat se», zoo verzekerde hij ons, kou men schier geen huisje in de arbeiderswijken, ja zelfs in de arme achterbuurten aantreden, of er werd een plant of een bloem in de vensterbank gekweekt liy vond dat oogeuschijnlijk totale gemis aan liefde voor de kinderen der natuur geen opwekkend verschijnsel. Als onze opmerker hij is, helaas, reeds vele jaren dood nu zijn wandeling her haalde, dan zou hij zich meei tevreden toonen, dank zij de bemoeiingen van de vereeniging «Floralia". Want nu zien we heel wat plan ten en bloemen gekweekt in veel arbeiders gezinnen zelfs in die vari behoeftigestadgenoo- ten, en dat onze gemeentenaren, bij wat aanmoediging en voorlichting, er wel degelijk hart voor hebben dat bewijzen wel de vele, zelf gekweekte planten, op de jaarlijksche ten toonstelling van »Floralia« ingezonden. Thans zal ze weer plaats vinden op 31 Augustus, Koningin's jaardag, inden tuin vat) de A rends terwijl een muziekuitvoering de feestelijke stemming zepr zeker verhoogen zal. We hopen, dat velen de tentoonstelling zullen bezoeken en zich gedrongen zullen gevoelen om door toetreding als lid het bestuur in staat te stellen zijn arbeidsveld nog meer uit te breiden. Door den sneltrein, die 3.07 uit Zwolle naar Amersfoort vertrekt is bij de halte Hooge Steeg, tusschen Putten en Nijkerk, zekere v. 11. overreden. De ongelukkige was onmid dellijk een lijk. Het leven is eene kunst, waarin men maar al te dikwijls dilettant blijft. Om meester te worden moet men zijn hurtebloed vergoten hebben. Drankgeld Voor het geld, aan storkondrank besleed koopen de gebruikers: dranklust, dat is de behoefte naar steeds meer sterkend rank; afmatting van lichaam, vooral de lichamen die door onvoldoende voeding, kleeding, huisvesting en langen arbeidstijd toch al zoo zwak zijn, worden door drankgebruik gesloopt; zorgen: immers we kunnen onze zorgen niet door drankgebruik verdrijven; integen deel, ze komen daarna des te dreigender zich aan ons opdringen; ziekte: het drankgebruik tcoh maakt ons lichaam minder weerbaar en meer ontvan kelijk voor ziekte; ongelukken: boe vaak lezen we in de bladen, dat bij verschillende werken ongelukken ge beuren, waarvan drankgebruik do oorzaak is; dat beteekent dat in rle meeste gevallen armoede en droefheid in 't gezin van den werkman worden gebracht; erfelijk belaston, want «ie wetenschap heeft bewezen, dat het drankgebruik van de ouders en grootouders invloed heeft op de kinderen, drankgebruik der ouders wekt drankgebruik lij kinderen op en voert tot allerlei ondeugden krankzinnigen: de doctoren in de krank zinnigengestichten vertellen ons, dat van elke 100 krankzinnigen er 70 zoo ongelukkig zijn geworden direct of indirect door alcoholge bruik Idiote kinderende geueesheeren van

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2