Stadsnieuws. Advertentien. Pension aangeboden De conclusie dezer commissie was: »dat naar haar oordeel, de gemeenteraad rechtens bevoegd is, eene verordening als de meer genoemde vast te stellen, dat de jurispru dentie, in haar tegenwoordig stadium van ontwikkeling, zoodanige verordening als rech tens bindend beschouwt, dat de commissie eene regeling van de bewuste aangelegenheid door den Gemeenteraad beschouwt als binnen den kring harer huishouding gelegen dat de mogelijkheid, dat de Regeering die aangele genheid als een Rijksbelang mocht beschou wen en mitsdieu art. 153 der gemeentewet mocht toepassen, den gemeenteraad niet van eene regeling behoelt terug te houden, wanneer hij van oordcel is, dat zoodanige regeling nuttig of nood'g is." Deze verklaring laat aan duidelijkheid niets te wenochen over, maar toch konden daarmee niet alle rechtsgeleerde heeren zich vereenigen waarom de Amsterdamsche Courant aan ver schillende autoriteiten op Staatsrechterlijk- gebied, verzocht hun meening daaromtrent te willen zeggen. Doch ook hier was het weer vóór en tegen, het huppelen van het steentje over het water vlak. Ten slotte gooide mr. J. A. Levy nog een steentje, dat niet huppelde maar zonk en toch was ook voor de overige heeren er de aardig heid af. De raadsleden kregen er- na echter plezier in en in April 1902 werd het voorstel mr. J. van den Bergh met 25 tegen 10 stemmen aangenomen. De Commiss:e werd benoemd en heeft haar bevindingen neergelegd in ee-.i even uitvoerig als zakelijk rapport aan den Raad. Er blijkt uit, dat verbetering dringend noodig is, en dat de winkelstand het daar over eens is. Alleen over het »op welke wijze is men verdeeld". Ook andore gemeenteraden hielden zich met de questie oezig. Zoo die van den Haag Veendam en Haarlem in 1E32. Groningen en Rotterdam in 1903. Leeuw arden in 1904. Overal kreeg men nul op het request. Waren de heeren onvoldoende voorbereid of vreesden zij zich aan koud water te branden Verleden week Zaterdag is de zaak in Amsterdam opnieuw ingekomen, doch ook weer ter fine van advies gezonden aan de commissie van de strat verordeningen. Waarom niet in verband met art. 153 een uitspraak uitgelokt, dan weet men of de gemeente raden bevgegd zyn. Spr. die aan het einde zijner beschou wingen over wettelijke regeling was gekomen resumeerde dat z'jne het bedoeling is ge weest eene schets te geven van datgene wat ten behoeve dezer zaak is geschiedt. Duidelijk is het dat veel is tot stand ge komen, trots allen tegenstand, trots alle wer kelijke of denkbeeldige bezwaren. De laatste categorie kan gewonnen worden, indien het bun inderdaad te doen is, mede te werken tot het beoogde doel. Ook is het duidelijk dat op wettelijke regeling voor als nog geen hoop is, zendt men van uit con breede rij van belangheb bende» hier ter stede een adres aan den Raad, 't zou hier gaan als te Leeuwarden, toen daar aan de vroedschap werd gevraagd om hulp duur middel een verordening. .Daar werd in de zitting van '11 Oct. 1904, hoewel het nut een er wettelijke regeling open lijk werk erkend, geweigerd deze zaak wet telijk te regelen. Men zegt misschien >beproef 'teerst en oordeel dan." Juist! maar acht ge den Raad meer bevoegd dan gij zelf? Wanneer ge een wettelijke regeling wenscht, moet ze toch den zeilden instaan, als die wanneer op eigen initiatief getracht wordt, de zaak tot een goed einde te brengen. Vroeg men inleider om hulp, hij zou ant woorden doe wat gedaan moet worden oin te komen tot 9 uur sluiting door eigen kracht, en a's bet pleit beslecht is, dus wanneer voor zoo ver dit mogelijk is, de winkels orn 9 uur sluiten, vraag dan den Raad om zijnen hulp, om door verordeningen te voorkomen, dat bet .hetgeen met veel moeite is tot stand gebracht niet door den een of anderen nurks kan worden onvergemeten. En vraagtmen inleider wat naar zijn oordeel gedaan moeten worden om door eigen initiatief de negen uur winkelsluiting te zien komen, dan is het antwoordlu£t deze vergadering deze drie vragen beantwoorden. 1. Acht gij eene negenuursluiting wensche- lijk 2. Acht gij haar mogelijk en 3. Zoo deze vragen bevestigend beantwoord wordenWal moet dan gedaan worden om tot het doel te geraken. Over de eerste vraag breedt uit te voeren acht spr. onnoodig. Het groote voordeel is de korleren werk dag voor patroons en personeel, die daardoor meer kunnen genieten van familiekring en gemeenschapsleven en zich meer kunnen bewegen in du friscbe lucht. De boog blijft dan niet altijd gespannen, men voert soms nog tegen, brengt ge niet het mannelijk personeel naar 't café. Vrees verft lichte kleuren zwart. Zou inderdaad vrees moeten bestaan dat het per soneel zich eenige meerdere vryheid onwaar dig toonen zelf aangenomen dat er gevaar ontstond voor minder onschuldige uitspan ning, hoevelen buiten het winkelbedrijf ge nieten niet reeds lang voor negen uur hun vrijheid? Leveren zij het bewijs voor de aangehaalde stelling? Komt het zoogenaamd uit den brand springen niet bij hen hot meeste voor die het minst over vrije tijd beschikken Trouwens de elders opgedane ervaringen ontzenuwen dergepjke argumenten volkomen. Dovendien. Iloe zou het hun moeten ver gaan als zij later op eigen beenen moeten staan. Uit zelfrespect en gevoel van eigen waarde zullen zij de meerde vrijheid niet misbruiken. Voor het vrouwelijk personeel is een vroe gere sluiting nog om andere dan physieke redenen toe te juichen, wijl zij daardoor de gelegenheid erlangen na gedane arbeid rich te ontspannen met handwerkjes, of hunne eigen kleeding vervaardigen, iets wat veelal door anderen moet verricht worden, door gebrek aan den daarvoor benoodigden tijd ten kostte van linancieele offers. Waar de vooi'deelen zoo in het oog sprin gend en de nadeelen vrijwel denkbeeldig zijn, is verdere betooging der wenschelijkheid niet noodig. Alleen zij nog opgemerkt, dat nergens door de vervroegde sluiting finan- nancieele schade werd waargenomen. Is negenuursluiting mogelijk Ja, want waarom zou hier niet mogelijk zijn, hetgeen te Leeuwarden met zooveel succes geschiedt. Maar lauwheid en halfheid moeten dan terzijde geschoven worden, en plaats maken voor krachtig willen, «Kennis is macht" zegt men, neen, kennis is óen macht. Onverschilligheid en laksheid is ook een macht, wel is waar een negatieve maar waarmee daarom niet minder rekening moet worden gehouden. Slechts indien de zaak flink wordt aangepakt zal blijken, dat waar een wil is, ook een weg gevonden kan worden. De winkelier is echter afhankelijk van zijn klanten, en al staan deze builen het winkel bedrijf, zij staan niet buiten het onderwerp. Wij hebben den moreelen steun der klan ten noodig. De winkelier moet van den steun van het publiek bij bet streven naar een korteren werktijd verzekerd zijn. Het publiek moet zich zelf rekenschap geven, dot zijn steun hie.i den doorslag moet geven. Als het publiek besluit 's avonds na 9 uur niet meer te koopen, zou dan een vviDk lier langer open blijven. Spr. vertrouwt dat de steun van het pu bliek den winkeliers niet zal worden onthou den. Laten alle vereenigingen nu reeds de vraag overwegenzullen wij de negenuur sluiting bevorderen. Nu de derde vraag- wat moet gedaan wor den om tot het doel te geraken. Spr. wil het volgende advies met nadruk aanbevelen. Laat ons eens aannemen, dat deze, onze eerste poging niet slaagt, komen doet de sluiting te gelegener tijd er toch. Daar wordt te veel van alle zijden op haar aangedrongen om deze vraag, die er een is van huishoude- lijker. aard, te kunnen negeeren. Zoo is het hier ook gegaan met de Zondagssluiting. Deze beweging is hier de laatste jaren sterk vooruit gegaan, en wint nog steeds veld. Er zijn er geweest, die riepen al sluit ieder, mijn winkel blijft openDoch ook zij hebben nu der Zondags de deur gegrendeld. Ook nu zijn er weer van die stemmen opgegaan, maar het zijn van die uitdruk kingen, ontsnapt in een onbewaakt oogen- blik. In de grond der zaak zijn die oppo santen het volkomen met ons eens, Als er 's avonds na 9 uur niemand meer iets bij hen koopt, sluit de anti-sluiter ook op het aangenomen sluitingsuur. Zooals reeds meermalen is betoogd, is het noodig, dat door paa-oons in hetzelfde vak, overleg worde gepleegd, opdat rneeilijkheden kunnen overwogen worden en zoo mogelijk uit den weg geruimd. Of thans in deze vergadering de moeilijkheden al beeproken worden, baat niet. Zij moeten door de betrokken personen zelf worden uitgemaakt. Daarom stelt inleider voor te benoemen een sluitingscomité. Dit comité moet uitge breid zijn en vertegenwoordigen zooveel mo gelijk takken van overeenkomstige bedrijven en voor iedere branche ééne commissie. Is een tak te klein, dan kunnen gevoeglijk twee of meedere verwante te samen gevoegd wor den. Iedere commissie dient zelfstandig te werken. Zij muet de betrokken personen be zoeken, de bezwaren die goopperd worden, uit den weg trachten te ruimen, en hand- teekeningen als bewijs van instemming trach ten te kiijgon. Ook moeten de comité'szich verstaan inet verschillende vereenigingen en coporaties om haar te verkrijgen de stem van het publiek. Een krachtig applaus beloonde den inleider voor de hoogst interressante voordracht. Van 9.35 tot 9.50 werd gepauzeerd. Na de pauze werd de gelegenheid tot het stellen van vragen opengesteld doch er werd door niemand gebruik van gemaakt. De vergadering sprak zich onder krachtig applaus uit zoowol voor de mogelykheid als voor de wenschelijkheid van negen-uurslui- Mllg. Ook werd de conclusie van den lieer van Duinen omtrent den te volgen weg n.l. het benoemen van een uit Commission bestaand comité aangenomen, waarna men overging tot het benoemen der commissiën. Op voorstel van den heer M. R. N. Ooster- veen werd de heer S. J. van Duinen tot al gemeen voorzitter bij almlacntie gekozen. Hieronder volgen in alphabotische volgende do commissiën en commissieleden: BakkersbedrijfI'. van den Hoven, H. Koning, G. S. Klokke, A. Scholte, G. Wesaels, A. J. van Zalingen. ChciiilcftliüiiJ. van den Ilooff Pzn., A. van de Weg. ComestiblesWaterschot Co. ConfectiebedrijfC. W. C. G. Hehenkamp, L. Houbaer. (ialauteriën J. H. van de Bosch, J. A. J. Lohman. Hoeden en PettenB. Kraal Bzu. Horloges, Goud- en ZilverwerkenW. F. A. Groenhuizen, A. Kraan, llnish. Art.: G. Muys. KappersbedrijfR. J. van Eiraeren. KruldentersbedrijfH. J. Bast, I) A. Beijer, H. Boerwinkel, G. S. Entingh Jr., N. Vcls-Heijn. Manufacturen: G. H. van Dam, B. H. Kuiper, Laur. J. Luykx, M. A, Ramselaar, E. J. F. Schlielie. l'arupluicsF. F. Spiekerman. Uijwlcleu: D. Kamperman, M. Pon. Sigaren, Tabak en GedistellecrdG. Dieges, H. Rubers, J. A. Scboterman. SchoenmakersbedrijfS. P. Caarls, C. H. van Doorn, J. Peppinck. SlagersbedrijfF. S. van Eijbergen, Gebr. van Gelder, G. P. Ittmann Jr., G. van de Kamp, C. van Nieuwenhuijsen, A. Smeiting, M. F. Woudenberg. Tapijten en McubclstoJTenH. B. Hehenkamp D. J. Smits, G. van Valkenhoef. Uzer cu MetaalwarenB. Brom, Gebr. van Nieuwenhuijsen, F. J. H. Sanders. Zadelmakers en Leer warenG. van Eden, B- Smit. Even voor half elf werd de vergadering na dankbetuiging voor de schitterende opkomst, gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag, 29 Augustus 1995, des namiddags ten twee ure. Punten van behandeling 1. Instalatie raadsleden 2. Voorloopige vaststelling van de ge meenterekening over 1904 (met adviezen). 3. Voorwaardelijke vaststelling van de Rekening der Dienstdoende schutterij over 1904 (met adviezen). 4. Idem van de Rekening van het bur gerlijke Armbestuur over 1904 (met ad viezen.) 5. Idem van de Rekening van de Kamer van Koophandel over 1904 (met adviezen.) 6. Voorstelling van de Rekening van het Burger Weeshuis over 1904 (met adviezen.) 7. benoeming van leden en plaatsver vangende leden van de Stembureaux voor de stemming van een lid van de Provinciale Staten (vacature mr. F. D. Graaf Schiminel- pennirick). 8. benoeming van een tijdelijk buiten gewoon onderwijzeres in de gymnastiek voor meisjes aan de 11. b. S. voor den cursus 1905/1900, (met adviezen.) 9. Voorstel van Burgem. en Wetli. be treffende het verzoek van den heer J. W. Jorissen, tot vrijstelling voor de kostelooze vaccinatie en doodschouw. (met adviezen.) 10. Voorstel van burgem. en Welh. be treffende het verzoek van mejuffrouw J. M. de Bruijn tot vrijstelling van het geven van onderwijs in de nuttige handwerken aan de avondschool gedurende een half jaar (met adviezen). 11. Voorstel van burgm. en Weth. tot benamen der nieuw aangelegde straat loopende van de verlengde Wilhelminastraat naar de Stationstraat. 12. Voorstel van burgem. en Welh. tot wijziging jaarwedden onderwijzend perso neel. 13 Voordracht tot betaling uit den post. «Onvoorziene Uitgaven." Tot candidaat der prov. Staten in het kiesdistrict Amersfoort vacature Graaf Schim- melpenninck is door de R. Kath. kiesver- eenigingen te Baarti en te Eemnes gesteld de heer A. J. Dicker Caarten te Baarn, die ook door de Centrale Chr. Hist, kiesvereeni- ging gecandideerd is. Naar wij vernomen hebben b. en W. af wijzend beschikt op het verzoek van der A. B. B. om op 3 September ter gelegenheid van de provinciale meeting van vakorgenisatie een optocht met muziek te houden. Wel is toegestaan op het meetingsterrein aan den. Soesterweg muzieknummers uit te voeren Als scheidsrechter bij de groote manoeu vres in Limburg is o. m. aangewezen de kolonel der infanterie W. A. T. de Moester alhier. Voor de Israelietiscbe verlofgangers, die tegen, 18 September, 9, 10 en 17 October a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wa penen moeten komen, is, met het oog op het Nieuwjaar- en Loofhuttenfeest,-de datum van opkomst nader vastgesteld op 23 October. De herexamens aan de H. B. S. alhier worden gehouden 4 en 5 Sept. e. k. terwijl de lessen hervat worden op 6 September. Het harmoniegezelscliap te Scherpenzeel bood den heer G. Bikkers, kapelmeester van het 5e reg. inl. hier, een fraai gouden hor loge aan, uit waardeering voor de toewijding, waarmede hij jaren lang als directeur van het orkest is opgetreden. Pogrammi der muziekuitvoering te geven op Zondag 27 Aug. in »Amicitia" door het Stafmuziekoorps van het 5e regiment infan terie. Directeur de heer G. Bikkers. 1. „Dolly Gray" march. Sobieski, 2. Ouverture „lm Italieniscbe Style" Schubert. S. „Ich liebc dich" Walzer Waldteufel. 4. Graude Fantaisie sur des motifs de l'Opóru „Hérodiade" Massenet. 5. Ouverture „Ein Morgen, ein Mittag ein Abend, iu Wien" Suppé. 6. Ballot „Fauet" en 7 parlies Graud Divertissement Gounod. 7 a. „Panis Augelicus" Francb. b. „Plappermaulcben" Eilenberg. 8. Grande Fantaisie sur des motifs de 1' Opéra „La Juive" Halevy. Programma der Muziekuivoering te geven door het Muziekkorps van het le Regiment Huzaren, Directeur de heer H. A. Maas, op het terras van «Amicitia". 1. Marche militaire F. E. Knoote. 2. Ouverture „Leichte Cavalerie" Suppé. 3. Valse interromnue, Légende Montagne. 4. „Glühwürmchem" Idylle Liucke. a. d. Opercj e Lyni.-trata 5. Grande fantaisie sur l'opéra „Lafemé" Delibes. 6. Ouverture de l'opéra „Le9 dragons de Villars" Aimé Maillart. 7. „Die Fantbora Brigade" Myddleton. 8. Humoristische variatie's op bet lied „Ich biu ein Musikaute" Heckling. 9. Fantasie sur l'Opèrette „La Mascotte" Audran. 10. Le régiment de „Sambro et Meuse". Rauski. C O RHKSI'ÜND F. N TIE. Het ingezonden stuk over 9 uurs Winkel sluiting kunnen wij wegens plaatsgebrek niet Opnemen in dit nummer. Die invoeging ervoor ontvingen we heden ook, maar daar we nog geen lijd hadden om een en ander te lezen, berichten wij inzen der nader, wanneer het ons blijken mocht, dat we het niet voor opname geschikt achten. Redactie. De Wereldkroniek (uitgave Nijgh. v. Ditmar Rotterdam) van heden bevat o. m. «Hoe men wilde dieren temt" geiHustreerd artikel, een over de internationale hondenlentoon- stelling te 'sGravenbagn met afbeeldingen, een over de Engelsche kanaalvloot te lJmuiden met zeer mooie foto's, de gewone rubriek personalia enz. enz. Kortom 't is weer een heel lezenswaardig nummer. Predikbeurten Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeur ten in de St. Joriskerk niet meer door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerkgenootschappen zijn op Zondag 27 Aug. geregeld als volg: Evaag. Lutherschi Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. Schade van Westrum, pred. te Wildervank. Remonstranische kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk "(L-.ngegracht). Voorn'. 10 uur, Ds. Donuer. 's Avonds 5'/» uur, Ds. Donnor. Gereform. kerk ^Juidsingol. Voorm. 10 uur, Ds. Teeriuk. 's Avonds 5'/s uur. Ds. Teerink Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, lezen. Avond 5 uur, lezen. Derde klasse. Trekking van 21—24 Aug. 1905. Ten kantore van den collecteur A. G. MA RIN te Amersfoort (Oldenbarneveldlaan No 30) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen. f100 no. 17735. Prijzen van 45. 2053 2680 2817 3261 1539 5397 5380 5905 5925 5934 5944 5946 9442 9403 11530 11542 11508 17283 17751 17764 11507 17779 17780 17798 17814. Allen, die ietste vorderen hebben van verschul digd zijn aan of onder hun berusting hebben behoorende tot de nalatenschap van Mej. Breu- nett Geertruida Ockhuisen, weduwe van den Heer Johannea van Ommen Janszoon, overleden te Amersfoort 17 Juni 1905 worden verzocht daarvan opgave, betaling of afgifte to doen ten kantore van den notaris Johs. Knop pers te Amersfoort voor den len Sept. e. k. op HUIZE „SVESTO" van Persijnsiraat 2. Beste referentiën staan ten dienste. Brieven franco onder letter B. bureau dezer Courant.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2