HEDEN GEOPEND KENNISGEVING. P. van MUZIEKSCHOOL. dineeren VERLOREN DOMMEKRACHT. Op Reis. GOEDKOOPE TREIN Den Haag* „Het Kapelhuis" Ingezonden. Advertentiën. E J. RUITENBERG, O r S n Nederlandsche KANTHOUT siilie voor de Oudheidkundige vereeniging Flebite" te verhoogen naar de afdeelingen 14. een verzoek om subsidie over 1906 van de Naamlooze Vennootschap A merfoortsche Tramweg Maatschappij" ais voren; 15. een voorstel van B. en W. tot nitbrei- ding van den reinigingsdienst en het heffen van retributie voor het gebruik van d&n pneumalischen ruimernaar de afdeelingen; 46. een voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening nopens de ambtenaren en bedienden ter Gemeente-Secretarie naai de afdeelingen 17. een voorstel van B. en W. nopens don ambtenaar voor belastingzaken als voren 18. een voorstel van B. en W. om suhsudie te verleenen voor het Mei' te houden »Neder- landsch Landhuishoudkundig congres"als 19. van bet Bui-gelijk Armbestuur de Re- grooting voor 1906 als voren 20. van de «Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer'" een verzoek ora ook over 1906 een subsudie van f 100 te mogen ontvangen als voren 21. een raededeeling van mej. H. C. vau Eijk van Voorthuyzen, dat zij geneigd is, weder voor eén jaar les te ge ven inde Hoogduitsclie taal aan do Herhalingsschoolaangenomen voor kennisgeving. Hierna kwam te 2.37 de Agenda aan de orde. De verschillende cijfers iter voorloopig vastgesteldeRekeu'ngen over 1904 deelden we in ons vorig nummer mede. We moeten terugkomen op de Gemeente Rekening over 1904, met een ontvangst van 1592901.52 en een uitgaaf van f534050.035 en met een batig slot van f 58 850. 835. We teekenden da&rbij aan, dat bij dit saldo een f20 000 aan geleend geld zou zijn. Dit. nu blijkt beslist onjuist, gelijk een alles zins bevoegde de beleefdheid heelt ons mee te deelen. Waaruit de bate bestaat, zal wor den toegelicht bij ee Begrooting voor 1906. We meenden goed te doen, met het cijfer te noemen, omdat er waarlijk toch al zoo velerlei lezingen zijn over dat saldo, doch thans blijkt ons dat onze zegsman niet volkomen juist ons heeft ingelicht, hetgeen deze recti ficatie noodig maakt. Tot leden en plaatsvervangen de Ie len van de stem bureaux voor de op September te houden stemming van een lid voor de Provinciale Staten, ter voorziening in de vaca ture- rar. F. D. graaf Schimmelpenninck, werden benoemd de heeren: 1e Stemdistrict (tevens Hoofdstembureau). (Voorzitter de Burgemeester.) ledenA. M. Tromp van Holst; H. W. van Esveld Plaatsvervangend Voorzitter: E. L. Visser;. Plaatsvervangende leden D. Gerritsen J Bolk; A. M. E. des TombeJ. W. O. Bloem 2e Stemdistrict. Voorzitter- M. L. Celosse Leden: A. A. Hamers; M. R. N. Oosterveen; Plaatsver vangend Voorzitter: rar. P. J. F. van Voorst Vader; Plaatsvervangende leden: C. J. D. van Eek; N. Veis Heijn B. A. Siddré; J. van Wessum J. Knoppers. 3e Stemdistrict. Voorzitter: C. Tb. van Beek; Leden: J. W. Jorissen C. J. PlompPlaatsvervangend Voorzitter: A. H. van KalkenPlaatsver vangende leden: S J. van Duinen; Mr. J. Heijligers; C. A. van Blaricum L. O. Ver kerk. Het verdere verloop der openbare zitting gaven we in het voorgaande nummer. Burgerlijke stand van Amersfoort van 2431 Augustus. GEBORENAntouia d. van A. Muis. Johanna Elisabeth d. van A. C. Buvelot en J. E. Bockkum. Willem Jacobus Hidde, z. van E. Mulder en C. Groen. Dirk Christiaan, z. van G. Sta'i en J. W. Kreuzer. Antonia Everdina Hendrika Gerarda d. van A. J. Forks en W. T. Zijsvelt. Geertruida Wilhelmina d van J. van Velsen en G. van Weerhorst. Gerarda Johanna d. van W. van de Koot en W. Kaats. Jocoba Alberta d. van A. Witteveea en A. van der Wijden. Jacobus Adrianus z. van A. H. Vissers en H. van Wageningen. Janna d. van J. Pol en T. Hogeweg. Cronelis Johanna d. van T. Smink en T. Berg. Elisabeth Johanna d. van J. van Plateringen en E. Klok. Geertruida Cornelia Johanna d. van G. H. Rouwhorst en G. C. A Hendriks. Marga- retha Jacoba d. van H. van den Berg en J. Barbie. ONDDERTROUWDJohannes Beyer en Johanna van Koelen. Fetze Overwijk en Heintje van Eist. Aalt van de Veenbtink en Roelofje Sekuur. Jacobus Antonius Nierkes en Gerritdina Jacoba Catharina Korenhof, GETROUWD: Marius van der Molen en Geertruida Groot. Paul Jan Schut en en Antoinette Vlaanderen. Johannes Leo- nardus Antonius Verweij en Catrina Adriana van ile Riet. Hendrik van de Pijpekamp eu Rolina Catharina Mooiweer.Gerrit van Duinen en Judina Johanna van d r Pol. Casper Muijs en Ryntje Maaterman.— Herhert Holtman en Jannigjen van Dijk. Jacob Tamminga en Gerritje Jonker. OVERLEDEN Maria Gijsbertha Vetkamp, 247j., echtgenoote van Gerrit van Voorst. -- Gerrit Lobel, 4 j., Joseph Andries Koenen 2 oind. -■ Christianus Bosboom, 58 j. zchtg. van Geertruida van Bogerijen. Jacobus Hooft, 58 j., ongeh. Anton Vial, 4 mnd. Hcndrikus Wouierus van Dijk, 3 mnd. Petronella Jacoba Nieuborg, 1 mnd. Anthonius Schievelt, 2 mnd. Hermanus Mens 90 j., NEGENUUHSLUITING. Geachte Redactie! De eenstemmigheid op de in „De Arend" ge houden vergadering over deze zaak, alwaar eenpa rig werd besloten middelen te beramen om 9 uur te sluiten, overtrof mijn stoutste verwachting. Niet alleen dat de wenschelijkheid werd be raamd, zelfs tegen de mogelijkheid verhief zich geen, enkele stem van de goedbezochte vergade ring. Het Bestuur van H. en N„ maar bovenal den Voorzitter, komt lof toe, voor de energie waarmede deze zaak is op touw gezet, maar even eens voor den grooten ijver waarmede die is doorgezet, alsmede voor de flinke tactiek en leiding van genoemde vergadering. Van harte hoop ik, dat deze eersteling door andere vergaderingen (zij het onderling) zal worden gevolgd, met het zelfde, kan het, met toenemend succes voor deze zaak. Gelijk wij hoorden, heeft deze zaak evenals zooveel kwesties ter verbetering van sociale toestanden haar licht- en schaduwzijden. Hoewel een beslist voorstander van de 9 uur sluiting vrees ik dat de schaduwzijde de lichtzijde zal verdringen. Vandaar dan ook dat ik dezer dagen de 9 uur sluiting een ontijdig kindje noemde dat wel vóór de geboorte zou sterveD. Ik hoop echter dat ik het mis heb, dat het kindje toonen zal levensvatbaarheid te bezitten, dat het zich ontwikkelen zal tot flinken knaap, en dat de knaap opwast tot een man die weet wat hij wil en wil wat hij weet. De steen door hem geworpen, zal dan blijven recochetteeren tot het einddoel is bereikt. Zal dit zoo zijn, dan is, gelijk de inleider aan toonde, een goede opvoeding noodzakelijk. En hierin zal in. i. het eerste bezwaar bestaan nl. dat de opvoeders het niet met elkander eens zijn of eens zullen blijven. Vraagt gij reden. De minder gewenschte verstandhouding onder neringdoenden eenerzijds, terwijl de strijd om het bestaan anderzijds zijn parten speelt. Voor eenigen tijd werd door een spreker in dezelfde zaal gesproken dat vakgenooten geen concurrenten maar collega's waren. Het ware te wenschen. Eer echter die illusie wordt verwe zenlijkt, zal er nog wel eenig gras hooi worden. M. i. zal dit streven, hoeedel, wel steeds tot de vrome wenschen blijven behooren. Anderdeels noemde ik den bestaanstrijd. Hoeveel wordt er niet geklaagd over de slechte tijden (niet zonder reden) de malaise die zich op ieder gebied open baart en de oneerlijke concurrentie. Terwijl om af te zetten, of ook wel om elkander vliegen af te vangen, de een nog lager aanbiedt dan de ander. Derhalve vrees ik dat er onder de kleine winkeliers velen zullen zijn, die zeggen toch alles te doen met eigen volk, zullen doorwin- keien, evenals vele slijters, depots enz., hetzij vrijwillig, hetzij gedwongen. Hoewel ik over het algemeen meer heil ver wacht vun particulier initiatief dan wel van wettelijke regeling, voorzie ik echter niet dat van dezen zake buiten wettelijke iets blijvends komen zal, hoe mooi het oogenschijnlijk er ook voorstaat. Daar het alhier, naar de eerste vergadering ts oordeelen, er niet ongunstig voorstaat zou ik ad- viseeren, smeedt het ijzer terwijl het heet is. De aangewezen weg is m. i. dat moeite gedaan wordt, dat op wettige regeling der 9 uur sluiting wordt aangedrongen. Blijft dit pogen zonder succes dan zou het Kamerlid voor Amersfoort aangezocht kunnen worden om een desbetreffend voorstel in te dienen of wellicht verklaren meerdere Kamerleden zich bereid deze zaak in het Parlement te bespreken. Leed ook dit schipbreuk dan zou in uiterste instantie de Gemeenteraad dit bij Gemeentever ordening kunnen regelen, altijd binnen de gren zen der wet blijvend. In dit geval zou succes naar alle waarschijnlijkheid volgen, daar tot mijn genoegen meerdere Gemeenteraadsleden, ter ver gadering aanwezig, blijk gaven van hun volkomen sympathie. Aanbeveling zou het verdienen indien deze zaak van Rijkswege, plaatselijk toestanden voorbehouden, werd geregeld. De geachte inleider citeerde verschillend staaltjes hoe gunstig de wet van Rijkswege ingesteld in het naburig Duitsch- land, werkt ten slotte in verschillende plaatsen zooals te Bremen, Lübeck, Elberfeld e.a. plaatsen waar vrijwillig op nog vroegere sluiting was aangedrongen. Komt het echter zoover dan zou het wenschelijk zijn dat de verschillende commissieleden streng letten op overtreding van hen die zich hebben aangesloten. Dat dit niet overbodig is en dat theorie nog al verschilt van praktijk, of werkelijkheid van wenschelijkheid, bewijst het volgende staatje Gelyk men weet wordt in Amsterdam zeer ge ijverd door verschillende corporaties voor ver vroegde sluiting. Door de voorstanders hiervan wordt aan de toepassing al te schoone schijn gegeven. Een door winkeliers de aan degroote Amsterdamsche bladen verstrekt Communiqué luidt: Het aantal winkeliers die hun winkels van „af 9 uur s avonds sluiten, of dit reeds vroeger deden „is verbazend groot in de voornaamste winkelstra ten. Een daartoe ingesteld onderzoek bracht aan „het licht, dat van de winkeliers in Kal verstraat, „Nieuwendjjk, Leidschestraat, Utrechtschestraat, „Reguliersbreedstraat en nog andere eerste winkel- „8traten meer dan 80 pet. na 9 uur gesloten waren i „Verscheiden winkels sloten om 8 uur of vroeger." Het resultaat van een ingesteld onderzoek op Vrijdagavond 21 Juli was: Te9 uur 10minuten door de Kalver8trnat gaande vanaf De Dam 81 winkels geopend; op den terugweg 77 gesloten. Halflien van De Dam Nieuwendjjk 138 winkels open op de terugweg 3S gesloten. Te tien uur Reguliersbreedstraat (in die korte straat) 26 win kels open. Na 10 uur in de Utrechtschestraat 77 winkel open en om half 11 terug 51 gesloten. Hierbij moet gelet op het late tijdstip der telling alsmede op Vrijdagavond (Sabbath). Ook dient vermeld, dat niet mede geteld zijn de melksalons, café'senz. Verder wordt gemeld van winkelierszijde dat hondorden zich hebben aangemeld bij het secre tariaat ter verkrijging van een kostelooze kaart om hun sympathie te doen blijken door het ophangen der kaart. Echter zijn in Kalverstraat, Nieuwendijk, Re- gnlierbrecdslraat en Utrechtschestraat hoogstens een dozijn winkeliers welke, ik spreek niet van ontvangen, maar welke de kaart dat om 9 uur is gesloten hebben opgehangen. Commentaar overbodig. Ik hoop dat het hier hier niet zoo zal gaan, maar dat particulieren met belanghebbenden me dewerken tot bereiking van het beoogde doel. Hoogachtend, UEd. dw. dn. J. W. EGGINK. Heden overleed in den ouder dom van 72 jaar onze Broeder, Be- huwdbroeiler en Oom mr. JAN van der LEEUW, in leven Advocaat, enz. te Amers foort, Ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw, weduwnaar van Vrouwe 11. J. C. van DRU1JNEN. Wuford Z. A., O. van der LEEUW. Groesbeek, P. J. van der LEEUW. Utrecht, Wed. C. a. van der LEEUW— Van Drlijnen. Rotterdam, JOH. de BRIJ1JN Van der Leeuw. I. de BRU1JN. Utrecht, P. J. van der LEEUW. Hengelo, Pu. van der LEEUW. G. van der LEEUW. 30 Augustus 1905. Wegens do begrafenis vaD mr. J. van der LEEUW op Zaterdag, te half twaalf ure, zal het kantoor van den Corresponde t der Nederlandsche Bank GEOPEND zyn an 8V2 ure tot 10'/2 ure. Makelaar WEVERSSINGEL No. 11. Huren en verhuren van huizen. f» Bij den ondergeteekende verschijnt iederen Woensdag: u De Hollandsche Lelie 9 Weekblad voor Jonge Dames |c -g onder Hoofdredactie 9* "'AN 1 Jonkvrouwe ANNA de SAV0RNIN L0HMAN. y>De Hollandsche Lelieis heteenige Weekblad in Nederland voor Dames rj Tg nit de hoogste en beschaafdste krin- 3 ïS genlet hierop voor uwe advertentie2 ag Prys per jaarg. f 4.50, fr. p. p. f 5. Proefnv ;2| Amsterdam. Proefnummers gratis. L J. VEEN. INSCHRIJVING van LEERLINGEN voor den Cursus 1905/1906, op Maandag 4 September 1905, van 1 tot 2 uren in het Schoolgebouw. De Commissie van Beheer, mr. J. HEYL1GERS. I. M. J. HOOG. Van af 1 SEPTEMBER gele genheid om te in gesloten huis. Brieven franco letter M. Bureau (oude) Amersfoortschfi Courant, Kortegracht, 9. tusscheu Zeist en Noest via Socsterberg eene Tegen belooning terug te be zorgen Waterige Weg5, ZEIST. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. 2e en 3e KLASSE op Donderdag 7 September 1905 AMERSFOORT, BAARN, HILVERSUM, N.-BUSSUM, WEESP en AMSTERDAM naar en terug. Inlichtingen aan de Stations en Reisbureaux Zie de aanplakbiljetten. Heen en lerug op éen dag 2e klasse f 1.50, 3e klasse fl.00. Terug op den volgenden dag 2e klasse f2.00, 3e klasse fl.25. l_ Ba I I Hypotheek- en Crediet- ■j I II Vereeniging, vi ha wm w prinsengracht 70s, AMSTERDAM, verstrekt gelden op Ie en 2e hypotheek, rente 4 5 pCt. Ook voorschotten en bedrijfskapitaal op angen termijn van af f300 tot elk bedrag flossingen in 510, 1520 jaren. De Notaris A. N. J. VOS, te Amersfoort, zal op Vrijdag 1 Sep tember 1905, des voormiddags IIV2 uur precies, in het koffiehuis bewoond door den beer E. KOLFSCHOTEN te Amersfoort, aan het smalle pad publiek verkoopen: Ongeveer 120 perceelen waaron zeer geschikt voor Timmerlieden als J Kantdeelen, Amerikaansche Grenen, Schroten, Latten en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Des morgens vóór den verkoop te be zichtigen op het erf van den heer van Kolf schoten voornoemd. Retaling kooppeningen 1 December 1902. het 0UD-H0LLANDSCH proeflokaal gelegen aan het 0. L. VROIJWEKERKHOF, hoek Krankeledenstraat.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 3