Zaterdag 2 September 1905. No. 5699. 54e Jaargang. FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per B maanden f\. iranco per post /'1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oilicicöle- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 10. K K N N I SUE VINGE N. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt. ter kennis van de ingezetenen dat de Ra&d dezer gemeente zal vergaderen op Diusdag, den 5 September aanslaande, des namiddags te l1/, ure. Amersfoort, den 1 September 1905. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTJERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort, Gelet op art. 182 der gemeentewet: brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het uitvoerig en beredeneerd verslag van don toestand der gemeente over 11)04 ter Secretarie in afdruk algemeen verkrijgbaar is gesteld tegen betaling van f2.50. Amersfoort, 28 Augustus 1905. De Burgemeester, WUIJTIERS De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. Opvoeding van weezen in liet huisgezin. Woensdagmiddag werd iu het gebouw „Eensgezind beid" eeu zeer talrijk bezochte vergadering gehouden vau de „Maatschappij lot opvoeding van weezen in het Huisgezin". By den aanvang der vergadering protesteerde luite nant Van Dijk, uil Breda, tegen de aanwezig heid van den rechtskundig adviseur der vereeuigiug, mr. Molster, die aau de bestuurstafe' was gezeten. Verder stelde spr. voor, dat van deze vergadering ook notulen zullen worden gehouden niet door een lid van het bestuur, maar door een onpartijdig per soon, mevrouw Boulogne. Mr. Molster zette uiteen, dat bet bestuur daar tegen geen bezwaar kan hebben. De beer Van D ij k verzocht, dat de algemeene vergadering aau mevr. Boulogue zal opdragen het maken der notulen en verzocht dat mr. Molster uit uit do vergadering worde verwijderd. (Daverend applaus.) Hot bestuur keurt goe 1, dat de notulen zullen worden gemaakt door mevr. Boulogne, ouder voor behoud van de waarde daaraan door de volgende vergadering te hechten. Overigens behoud hei bestuur ziob bet reo'ut voor zjjo rechtsgeleerd eousulenl in de vergadering naast zich te houden, De Voorzitter hield nu, uit tiaam van het bestuur de volgende rede: „De aanleiding tot deze vergadering is de volgende De heer G. Dijkstra R. Uzu. en vyf andereu vroegen inlichtingen omtrent bet door bet bestuur aan den directeur J. Wotidstra gegeven ontslag en deden een voorstel tol Statuten wijzigiug. Tot rec'ut begrip van den toestand en om u een goed eu duidelijk beeld te geven vau den geheelen loop der zaak, dtene bet volgende: Reeds laugeu tijd was by eenige leden uit hel be stuur de iudruk gewekt, dat bet beheer van den directeur te Zandbergen niet met die zuinigheid en nauwgezetheid geschiedde, die gebiedend noodzake lijk zijn om de linaueieele draagkrachten eener lief dadige instelling als de onze ten volle tut baar reebt te doen komen en vormde deze aangelegenheid in de bestuursvergaderingen een zich steeds herhalend onderwerp van bespreking. Zoo trok, behalve de steeds hoogere reiskosten van den directeur, de bij een vrywel gelijkmatig aantal pleegkiuderen jaarlyks stijgende post der administratiekosten, die in: 1902 bedroeg f 1046.18'/». in 1903 bedroeg f 1207.34 en in 1904 bedroeg f 1678.45 zeer de aandacht. Herhaaldelijk werd door eenige der bestuursleden met de meeste klem by den directeur op bezuiui ging aangedrongen; het mocht echter niet baten. Wel werd door deo directeur by die besprekingen steeds zuinigheid beloofd, doch die belofte werd nimmer nagekomen en nadere verzoeken om toe lichting, hem naar aanleiding van immer hoogere onkostenrekeningeu door don penuingmeeatergedaan, bleven veeltijds onbeantwoord. Dit beeft, zooals gezegd, geleid tot vele besprekin gen in het bestuur tot dat in de bestuursvergadering van 12 April 1905 een commissie uit het bestuur werd benoemd tot nagaan van de oorzaken van dit euvel en tot voorkoming hiervan het vervolg. Nadat deze commissie was benoemd, kwam er een brief in van 7 correspondenten, die met ons wilden overleggen, naar aanleiding van, zooalszij bet noem den, „gerezen moeilijkheden" met den directeur klaarblijkelijk had dus de directeur tijdens het on derzoek, zich tot deze heeren gewend. Wy hebben gemeend, dat dit onderhoud niet behoefde plaats te hebben, want de correspondenten waren iu deze aangelegen beid niet competent. Zij zouden door odb moeten worden ingewyd in al het geen in de administratie onjuist was bevondenwy achtten ons noch geroepen, noch gerechtigd om aan enkeleD uitleg en verslag onzer bevindingen te geven; werd dit gewenscht dan willen wjj het geven aau allen, die belang in de Maatschappij stellen. „Gere zen moeilijkheden met den directeur" bestonden er niet wel ernstige aanmerkingen op zijn beheer. Ware er sprake geweest van verschil omtrent de toepassing der weezenverzorging, dan voorzeker waren wij gaarne bereid geweest met de heeren in bet be lang der Maatschappij to eonfereereu, maar hiergold het grove fouten, inde administratie door ons gecon stateerd en de beoordeeliug hiervan behoort uilslui tend lot tie taak en bevoegdheid van bet bestuur- De heeren correspondenten waren hierover zeer ont stemd en vroegen uu op de Augustusvnrgndoring „Behandeling van het aau den directeur der Maat schappij gegeven ontslag, gehoord de desbetreffende verantwoording van bet bestuur", benevens een Sta tutenwijziging. Op de agenda van punteu ter behandeling hebben wij dit op grond van vorenstaande medetlecliogm veranderd in: „Verzoek om inlichtingen vau het be stuur betreffende het aan den directeur der Mant schappij gegove.i ontslag." Een punt van behandeling kan het nooit worden, om de eenvoudige redeu dat art. 17 tier Sta tuten luidt: „De directeur wordt benoemden ontsla gen iu eeu speciaaldaattoe uitgeschreven b e s t u u rs vergadering"; dit is geschied en in de speciaal daar voor gehouden bestuursvergadering vau 14 juni 1905 is do directeur ontslagen. Nu men hot wenscht, zullen wy aanstonds dein lichtingen verstrekken, die on3 genoopt hebbeu om bel ontslag te geven, Iu den outslagbrief aau den directeur, van 14 Juni 1905 uooiligileu wy dien heer uit tot oen bespreking op 17 Ju.ii, om den datum van ingang van het ent slag als andcrzhis te tegelen; op die bijeenkomst weigerde hy echter pertinent, tot eenige bespreking over te gaan, zeidu sleebl3, dat wy „de aotie van eenige leden" eerst moesten afwachten. Iu overlegmetouzen rechtskundigen adviseur werd toeu door ons het ontslag op 17 Augustus 1905 vastgesteld. Daarna kwamen dezelfde heeren by oub met het, verzoek om in elk geval den datum van het nun den directeur gegeven ontslag te wijzigen uu eerst te doen iugaan drie dagen na den d Augustus- vergndcriug. Voor ons bestoud er geen enkele reden, om den eenmaal vastgeslelden datum te wyzigeu en het ge geven omslag kon eu inoeht nietafuaukelykgesteld worden van datgene, wat eenige ledeu, vrienden vau don ontslageu directeur, hier thans in het midden wensc'ueu te brengen. Volledigheidshalve wenscheu wij nog nau de vergadering mede te deelen, dat een drietal be stuursleden op 17 Augustus, den datum vun ingang vau het ontslag, naar Zandbergen eu Amersfoort zijn gegaan, docb dat de directeur én afgifte van archief én ontruiming van het huis te Zandbergen, hem door ons als wouiug afgestaan, bepaaldelijk weigerde ook hier door heeft de directeur zjjn plicht verzaakt, want de door hem geteekende instructie van 26 Junua-i 1899 luidt: „By aftreden of ontslag levert de directeur alles wul vun de maatschappij onder zjj n beheer ol berusting is,in behoorlijke toestand af". Deze z.mk |is in handen der rechtbank ter afdoe ning gestekt, doch onderbreekt in hooge mate den gerogeldeu gang der weozenverzorgiug. Op 21 Augustus is door ons een advertentie ge- plaats, meldende: lo. dat den directeur J. Woudstra ontslag is ver leeud, en 2o. dat tie heer C. Maarschalk, onze penningineea ter, is aangewezen om iu het beheer te voorzien; dit laatste iugevulge slot-alioea van artikel 10 der statuten waarin het gevn' van ontslag is geregeld. Tot toelichting van eenige onzer grieveu tegen den directeur het volgende A. Toen, in den aanvang van 1905, de bescheiden van het boekjaar 1904 by den penningmeester inkwamen bleek er hoewel alle pakketten dir vorschillonde hoofden door den directeur als gecollationeerd ge parafeerd waren, waaruit men zou mogeu opmaken, (lat een en ander dan ook inderdaad in ordo was dat op die verschillende hoofden bedragen tot een som van ongeveer f2100 niet verantwoord waren. De Penningmeester vroeg toen een commissie uit bet bestuur om met deze commissie en den directeur diens rekening nogmaals na te gaan en opheldering te vragen. Deze commissie, bestaande uit de heeren J. H.A. A. Kalff, Joan H. Schmitz en C. Maarschalk, heeft eenige malen met den directeur vergaderd en den iudruk gekregen, dat hij zelf in onwetendheid ver. keerde, hoe deze leemten te verantwoorden. Het kasboek, by die gelegenheid door den direc teur geproduceerd, was eeu geheel nieuw exemplaar blijkbaar voor die gelegenheid vervaardigd, liep dan ook slechts tot eenige maanden terug en gaf daarbij geen opbeldering. De commissie beeft toen den directeur de gelegeu- heid geboden om de verschillende posten vanuit Amersfoort opnieuw toe te lichten. Dientcugevolge dan ook zijn de lei-mten, die be staande in de posten Staats- en Uewoue-wcezeu eu Exploitatie Doorgangshuis, zoo uiet geheel eu al, dan toch voor het grootste gedeelte verantwoord, al werd bij die verantwoording de iudruk bevestigd, dat de administratie op Zandbergen zeer veel tr wenscheu overliet. B. De opgave der reiskosten was zeer hoog. afge scheiden van do vele eerste klasseKilometerboeltjeain rekening gebrachtom dit beweren te staven ver melden wij alleen maar, dat de directeur voor elke reis van Amersfoort naar Amsterdam voor do be stuursvergaderingen steeds ffO (nooit meer, nooit minder) in rekening bracht; ook, dat voor een reis van Amersfoort naar Utrecht f10 werd opgesohreven en om met dit derde en laatste voorbeeld te eindigen, dat verblijfkosten te Leeuwarden, Groningen en Meppel met f25 werd berekend, waar do directeur by nadere rectificatie zelf erkende, dat deze hem slechts f 14.50 hadden gekost. Erkend is door hem dat vele reislied ragen niet ten volle zyn uitgegeven eu een reetifioatieuota van hom hierover ia in ons bezitin do bestuursvergadering van 10 Mei 1905 heeft de directeur een under toegelicht door o. n. met betrekking tot eeu dezer posten woordelijk te zeggen; „Deze 110 niet por ltuor te verbruikou,doch daarin ligt eon gedeelte van de aanruhaillng en oxplo- tatie van zyn nieter", O. Afgescheiden van vorunvor.nelde reiskosten, die over 1904 f 1888.15 beliepen, bleek het der oom missie dat de directeur ook nog een bedrag vun ongeveer f570 aan reiskosten getoucheerd had door de remming van een 40 tal weezea te belasten met bedragen van f 10, f 15 en f20; inderdaad waren dus de reiskosten over 1904 geweest f 1963.65. Naar aanleiding van dit feil om opheldering gevraagd, erkende do directeur dat dezer reiskosten niet ten behoeve dier wees kinderen waren geweest en gaf nogmaals specificatiën die wederom geheel andere eyfers gaven dan de eerst van hem ontvnngono.en vermeldde d aropo.a.; voor afschrijving motorfiets over 5 kwartalen f275; voor reparatiekosten dito f 180; vo»r ontvaogkoston f97. Tot oen aankoop eener motorfiets wus hy nooit gemachtigd zyn toelichting luidde, dat hy meende dat wy wisten, dat hy er oon had. D. Du gelden aan do weezen in hot algemeen uit gegeven, werden steeds hooger, zoodat Ao, Po, besloten word, do rekening van eiken wees separaat «ens na to gaan; vele opgaven moestim wij aannemen doch een zeer ernstig bezwaar moest gemaakt worden legen liet opbrengen van aan f 100 rond voor, volgens den directeur, gegeven nan eou wees, die daarvoor k appers gereoeacbappeu bad gekocht otu kapperalecrling te wordenna korten tyd veranderde uo jongen van betrekking en volgens de gegeven inlichtingen van den directeurwilde do pleegvader 't kostbare kupgeroi niet afgevenquitautie hierover werd niet overgelegd. E. Er was den directeur gezegd, geen uitgaven boven f25 voor reparaties te doen zonder maobli- giug van het bestuur of den Ponniugiueester f136 58 kwamen onder het hoofd „Onderhoud en Vernieuwing" op deze rokeuing voor, in het ie kwartaal 1905 door den directeur uitgeven zonder eenige toelichting; daarom gevraagd, was hot eenige antwoord, dat het gedeeltelijk nog oude rekeniugon waren. F. Bij de specificatie vau het hoofd „Administratie kosten'1 eindigden de directeur na opgave dor vol ledige onkosten vau porto's, iuuing van contri bution, verzending jaarverslagen enz. nog met een sluitpost ad f 249.60, woordelijk luidende „voorpost en pldkzegols, strafport on diverso uitgaven". Bij het geveu dezer iuliehtingen hebben wij ons tot feiten beperkt, feiten van zeer ernstigen aarden die ons de overtuiging hebben gegeven, dat de be- laugeu der Maatschappij niot in veilige handen waren by dezen directeur. Waar zulks niet bet geval was, moesten wij ingrijpen eu handelen ware een uwer zóo op de hoogte geweest als wy eu had tueu ons din gevraagd, waarom wy de be- I langen dor Maatschappij in banden van dezen I directeur lieten, dan hadden wij ltier schuldig voor j u gestaan." Do heer Vau Dy k deelde medo, dat do heer Woudstra hangende de gerezen quaestie eenige vrienden van de maatschappij inlichtte, welke vriumleu zich voornamen te trachten de zaak iu der ininne schikken. Op de vraag om een conferentie nan het bostuur werd door dit lichaam geantwoord dut vau gerezen moeilijkheden mol den directeur geen sprake kon ziju on dat bet bestuur alleeu moest welen wat hot te doen had. Terwijl de heer Van Dyk zyn inlichtingen voort zette, deed tur. Molstor den voorzitter sot to voice eenige mededeeliugen, waarop de vergnito- ring opstond, roepende „er uit, of „zwijgen." Na oepig heen en weer gesohreouw. verklaarde de voorzitter, dat do heer Molster zou clyvon. De heer Van Dyk neemt daarvan nota. Voortgaaudo merkt spr. op, dat formeel het be stuur het recht heeft te besluiten over do poeit'e van den directeur,hetbestuurerkentcchierdoverant woording voor zijn daden te willen dragen en wil da.trvau dus verantwoording afleggen aan do leden vergadering. Deze verantwoording vroegen de zeven onderteekenaars te mogen hoorei), waurbjj zy tovens eeu voorstel deden tot wijziging der statuten, ten einde de rechtspositie van don directeur tegenover bet bestuur beter te regelen. Op dit schrijven antwoordde het bestuur dat de leden buitouslandB gingen on dus vau een spoed vergadering geen sprake kan zijn. Spr, deelt vervolgens nog eeoigo uitdrukkingen mede, die op de bestuursvergadering tot den heer Woudstra werden gebezigd. Verschillende pogingen werden nog in het werk gesteld om de zaak tol oplosriug te brengen, voordat het ontslag vau den directeur inging. Het mocht echter niet baten. Toon weigerde do directeur, op aandriugen van do xoveu leden, Zandbergen te ver laten en bet archief af te geven. Spr. meent dal het onfslug onwettig is, oindat bot bestuur z. i. onwettig zijn bovoegdheid beeft over gedragen op drie leden, dou voorzitter, den heor Van Jutfaas eu den beer Sehmitz. Daarom konden de zeven leden den directour raden, uiet to wijken. Besprekende do grieveu vau liet bestuur teguti dou directeur, zegt spr., dat de grieven reeds bestonden véor de algemeene vergadering iu Mei, en took liet het bestuur daarop do rokeniug eu verantwoording goedkeuren. Het bestaan dor grieveu omtrent het Doorgangshuis zyu volgens spr. to wijten aan het ongeschikt en oabekwam beheer van deo penning meester. Spr. bestrydt dat do reis- on administratiekosten to hoog zijn opgevoerd; ze waren onder den vorlgen directeur, den lieer Scheltema, pee jaar f 450 hooger dan onder don heer Woudstra. Spr, betreurt het, dat de directeur den motor niot officieel heeft aangevraagd; l'ij zet echter hoi. voor deel van deze motorfiets uiteen en meent, dat din toch zeker ten kosto van do maat. clmppy behoort te komen. Dat een bedrag van de reiskosten is gezet op do hoofden der weezen, hebben ook de zevendoden den directeur tof grief gemaakt de d'recleur was echter overstelpt met administratieve bezigheden en sloeg daarom do nog niet gehoekte reiskosten om over de hoofden van du weezen, zonder daartoe machtiging tn het bestuur te vragen, wat ook spr, den direc ur kwnlyk neemt. Spr. las daarop enkele brieven van pleegouders tn Item voor, waarin met voel lof en genegenheid ,-or den heer Woudstra wordt gesproken. Van zulke rieven Heeft- spr. stapels ontvangen. Na lezing van deze bl ieven durft spr. mot gerust heid te vragenhoe heeft de directeur zich van zijn taak gekweten 7 En toch wordt deze. directeur ont slagen, omdat er £.000 of 10000 gulden moeten worden toejelegd op de weczoriverpleging. Moeten daaronder dun de iveezon lijden o,' moet men ook hier, goed in 't geloof, zeggen eerst do weezon, dan zul het gold wel konten. Trouwens, de tn» atsehappij is luim vooruitgegaan onder dezen direc -iurhet kapitaal ia met oen ton gouds vermeerderd. Al deze overwegingen brengen spr. tot de vraag: heeft het bestuur tvel hurt voor de maatschappij? Spr. ordineert ten slotte de handelingen van het bestuur iu deze aangelegenheid, en beweert dat het aftreden van den Voorzitter, uen heer Attema, al leen 'not gevolg is van hot ontslag van den directeur wat spr. staaft met liet voorlezen van een gedeelte uit een brief van den heer Attema na diens ontslag. Er werd herhaaldelijk door enkelen en door den Voorzitter genrotesteerd logon hot voorlezen van al doze stukken; de vergadering overschreeuwde echter dozo bezwaren. Spr. stelt in hot l'oht, datmetznlkeenonhetrouw- bareii directeur alle bestuurderen eenvoudig naar huiten gaan, de maat; mippy overlatende tuin dient beheer. Spr. spreekt de vrees uil, dat do bedoeling van het ontslag zou geweest zijn van gezinsverpleging over te gaan tot gestichtsverplcging en concludeert dat het bestuur formeel rechtmatig hoeft gehandeld in hot ontslaan van den directeur dat do delegatie vun don datum van het ontslag onrechtmatig was. dat echter bet bestuur materieel onrecht op onrecht heeft gestapeld tegenover do maat. buypy en tegen over den directeur. De rede van den hoer Van D(jk werd daverend toegejuicht. De Voorzit t e r ze, te nog ens kort het stand punt van hel bestuur uiteen, verklaarde daarbij dat het uitsiadig zyn van drie dor bestuursleden te wyten was aan gezondheidsredenen. Spr, schroomt niet de ondervonden bestrijding te uneaten min on onjuist. De heer Woudstra, in wiens financieel beheer hot bestuur thans geen ver- trouwe i meer kan stellen, heeft steeds eigenmachtig gehandeld, zich nooit gedragen als ambtenaar van het bestuur. Mr. Fen tenor van Vlissingon wil niet ingaan op de Insinuaties door dun beer Vun Dijk aan bet adres van het bestuur gericht; daarvoor strnvn de bestuurslede te lmog. Hy wil eebtererop wijzen, dat de heer Van Dijk op de feiten, door het bestuur genoemd, niet anders heeft weten to ant woorden dan met het gedccltelUk erkennen o.i go deeltclijk wegdoezelen van de feit.-n. Spr. dankt hot bestuur voor do genomen maatregelen. Zoolang hot bestuur niet do volle zekerheid heeft, dat het gold, Segoven t?n b: to van de weezen, uitsluitend to hunnen ohoeve wordt besteed, mocht het dezen directeur niot handhaven. De heer Van Dijk ontkent geïnsinueerd to hebben. De heor Hackstroh vraagt hot bestuur of hot don heer Woudstra heeft ontslagen oinoneerlükheid in zjjn administratie, of alleen om fouten m het beboer. Mocht het bostuur do ovortuigiog bobben, dat or oneerlijkheden iu do administratie zyu gsploogdon is het ontslag daarvan het govolg? De Voorzitter autwoordt, dat by hot bestuur ecu sterk vermoeden van oucorl(jkhotd besta .t on bij spr. is dit tot overtuiging gewerden. Do heor Van D k vraagt of bet bestuur op hoi ontslag van don hoor Woudstra wil terugkomen? De Voorzitter: „Neen." De hoor Van D (j k etold daarop de volgende motie De Algemeene vergadering dor Mnatschij. tot Opvoeding van Weezon iu hot Huisgezin gehoord do verantwoording van hot bostuur in zake het aan den directeur dor Mnatschij, gegeven ontslng| en hetgeen tor bestrijding daarvan ia aan- voor bedoeld ontslag geenszins on dat het onrechtmatig is gevoerd van oordeel, dat termen aanwezig v gegeven overwegende, dat de handelingen van het bestuur inzake dat ontslag niet worden gedreven door de hellingen dor Mantschn., integendeel mot die belangen in lijnrechten strijd zyn; overwogende, dut ook overigens gebleken is, dat hot bestuur eun avereohucho opvatting bezit vaa

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1