Stadsnieuws. zijn positie ten aanzien der Mantseliij.; keurt ten sterkste af de handelingen van het bestuur in zake het aan den directeur gegeven ontslag verklaart, dat het bestuur het vertrouwen van de leden der Maat se hij. volkomen heeft verloren, en dat de belangen der Montschij. alzoo niet langer aan dat bestuur mogen worden toevertrouwd verzoekt don be-tuinders op staanden voet hun uiandiuit ter beschikking van de Algemeeiio ver gadering te stellen. De motie wordt met applaus begroet. De heer J. F. L. BI an ken be rgli wil zeggen, dat deze vergadering moreel niet bevoegd is deze motie en ook niet een van tegenovergestelde strek king, in behandeling te nemen. Het bestuur heeft geheel gehandeld binnen zijn bevoegdheden en is, naar spr.'s meening, ook moreel geheel gedekt. Wanneer nu een vergadering met vrienden en kennissen van den heer Woudstra (geroep: „neen, van de Maatschappij" spr. herhaalt: „ik zegvan den heer Woudstra") die niet over de feiten kan oordeelen zulk een motie in behandeling neem., dan hoopte spr. aan de bestuurstafel te kunnen zitten om den smaad van zoo'n vergadering mede te ondergaan. De motie zal norden aangenomen en dan zul het bestuur heengaan: maar van te voren wil spr. liet bestuur zijn hulde betuigen. De Voorzitter merkt op, dat de heer Woudstra den dag vóór zijn ontslag een ledenlijst van 40 leden heef ingezondendeze 40 leden figurceven nu als vrienden van de Maatschappijmet hen valt niet te spreken. Deze uitspraak verwekte protest. Enkelen der protesteerenuen gaven het jaarial van hun lidmaat schap op. De heer Th. Sanders geeft in overweging, dat het besiuur het besluit tot ontslag zal int rekkenen vervangen door schorsing en te zamen met een commissie nader aan de vergadering zal rapporteeren. Ook de heer Sic kerna dringt aan op de benoe ming van een commissie die zal hebben te onder zoeken of door den lieer Woudstra oneerlijkheid is gepleegd, hetzij door gebrek aan accuratesse, hetzij bewust. Het voorstel van den heer Sickema wordt door het bestuur overgenomen. De heer Blijdeustein juicht liet voorstel zeer toe, maar zou niet wensehen dat de commissie word benoemd door deze zeer partijdige vergadering Spr. stelt voor, dat de vergadering zal aanwijzen twee leden, het bestuur evenzeer twee leden, geen deel uitmakende van het bestuur, en deze vier personen een vijfde zullenaanwyzen. Dan krijgen we een onpartijdig oudsrzoek e i dat heeft de Maatschappij noodig om voort te bestaan. De heer Van Dijk wil zijn motie intrekken, indien de datum van het ontslag aan den heer Woudstra eerst worde vastgesteld na afloop van het onderzoek. Tot zoolang blijft de heer Woudstra directeur, De heer Sanders meent, dat de lieer Woudstra daarin niet zal kunnen toestemmen aangezien zijn eerlijkheid aan twijfel onderhevig is. Er ontspon zich een breed debat over de vraag of de heer Woudstra, tijdens het onderzoek, desnoods alleen belast zal worden met de weezen verzorging. Ten slotte stemde bef bestuur daarin toe waarop hel voorstel tot bet instellen van een commissie vsd onderzoek bij acclamatie werd aangenomen. De motie Van Djjk werd daarop ingetrokken. De vergadering wees met groote meerderheid tot leden van deze commissie aan de luitenants Van Dijk (Breda) en Van Asbeek Brusse (KampeD). Aan de commissie wordt een maand toejesta^n voor baar onderzoekbinnen een maand na atloop van bet onderzoek zal een tweede ledenvergadering worden gehouden. Van bestuurszijde werden in de commissie be noemd de heeren J. Hora Sikkeraa (Rijzenburg) en B. W. Blijdenstein (Hilversum). De statutenherzieniDg werd om het gevorderd uur aangebonden tot een volgende vergadering. De vergadering werd daarop gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag den 5 September 1905, des namiddags ten half' twee ure. Punten van behandeling: 1. installatie nieuwe leden, 2. Benoeming van een wethouder (vaca ture M. L. Celosse.) 3. Benoeming van 5 leden der Reclame commissie iu zake de Inkomstenbelasting, dienst 1905, wegens periodieke altreding van de heeren: C. Th. van Beek, H. W. vanEs- veld, A. M. Tromp van Holst en ter vervul ling van de vacatures mr. J. C. H. Prikken en J. G. Kleber. 4. Benoeming van 2 leden van de Com missie van wetgeving (bedoeld bij art. 166 der Gemeentewet) wegens periodieke aftre ding van de heeren M. L. Celosse en mr. P. J. F. van Voorst Vader. 5. Samenstelling der afdeelingen voor 1905,1906. 6. Benoeming van een lid van de Commis sie tot bijstand in het beheer der gasfabriek (vacature J. G. Kleber). 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het overbrengen van een bedrag van f3288 van het. batig saldo rekening 1904 naar de begrooting van 1905. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het overbrengen van een som van f3526.25 van het batig saldo der reke ning 1904 naar de begrooting van 1905. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der begrooting 1905. 10. Vaststelling eerste aanvullingskohier Inkomstenbelasting, dienst 1905. Blijkens advertentie in dit nummer vangen de cathechisatiën van den Doopsgezinden kring niet aan op Maandag 11 Sept., gelijk ce'st werd geannonceerd, doch Dinsdag 12 September. H. M. de Koningin heeft aan Valkholfs boekhandel vergunning verleend tot het voeren van bet Koninklijk wapen. In den grootsten eenvoud werd hedenmid dag 12 uur het stoffelijk hulsel van mr. J. van der Leeuw op de Oude algemeene be graafplaats ter aarde besteld. Slechts twee kransen, éen van het perso neel, de andere van de «Anna Paulowua- bewaarsehooi", dekten de kist. Ondanks het onaangename weder waren een groot aantal deputation van de verschil lende instellingen waarin de ontslapene zitting, had en talrijke belangstellenden op den doodenakker aanwezig om hem de laatste eer te bewijzen. De heer N. van Veen, het zoo algemeen geachte Hoofd der school aan de Koningstraat, hoopt aanstaanden Maandag den dag te mogen herdenken waarop hij vijftig jaren bij het onderwijs werkzaam is. Hij begon zijn eervolle loopbaan te Nieuw koop, ging vervolgens naar Gouda en vandaar naar Haarlem waar hij hulponderwijzer was aan de Leerschool, verbonden aan de Rijks Kweekschool voor onderwijzers. In 1864 werd bij benoemd tot Hoofd der school te Soester- berg, in welke Gemeente hij een hoogst ge lukkig de I van zijn leven mocht doorbrengen. Jn April 189) benoemd als onderwijzer aan de voorbereidende klasse der Rijks Nor maallessen te Amersfoort, werd hij 1 April 1891 benoemd tot Hoofd dor schoul aan de Koningstraat. Was het eerst de wensch van den jubilaris om den herdenkingsdag in alle stilte te doen vooorbijgaan, het kon wel niet anders of hij heeft moeten zwichten voor den hartelijken drang van zijn leerlingen zoowel als het onderwijzend personeel zijner school om het gouden feest te vieren. En geen wonder, dat allen zich beijveren om den zoo zeer beminden onderwijzer te huldigen en van de zoo ongezochte gelegen heid gebruik te maken om hem hun aan hankelijkheid en dankbaarheid te toonen. Moge hel den voorbeeldigen opvoeder van een zoo aanzienlijk deel der Amersloortsche burgerij gegeven zijn, nog vele jaren werk zaam te blijven aan de school, welke onder zijn leiding een zoo uitstekenden naam zich verworven heeft. 't Was een hard woord, maar een waar woord, het in eeu hier gehouden vet gadering gebezigde, dat deu Koninginnedag hier ty peerde als «een dooie, duffe boel". De ochtentdienst in de Ned. Hervormde Kerk, het bespelen van het carillon, de vlag gen aan de bruggen was eigenlijk al wat wees op den feestdag, die zelfs in veel kleinere Gemeenten luisterrijk is gevierd. De parade had buitengewoon veel toeschou wers geloktook 's avonds was het zeer druk, bij de muziekuitvoering aan de Koninginne- laan. De menschen wilden graag feest vieren en wat en ook in feest stemming. Vooral in de kleine straatjes was veel werk gemaakt van versieringen. Ook de uitstekend geslaagde volksspelen achter de Infanterie-kazerne lokten een zeer groot aantal toeschouwers; maar toch, er was geen algemeen feest-, noch voor de kleine noch voor de grooten. In het gebouw van den R. K. Volksbond gaven de tooneel-vereeniging »ons Genoegen" en de mu iek-vereenigiug »St. Gregorius" een welgeslaagden avond, die druk bezocht werd. In het Tehuis voor militairen, aan de Beekstraat, werd geheel met eigen krachten, een recht gezelligen feestavond gegeven. Het was er stampvole in de keurig door den heer P. van Veen Jr. gedecoreerde zaal en de bezoekers werden flink en gul onthaald. De voordrachten en samenspraken werden goed gezegd en toen men om halftwaalf huiswaarts ging, vond menigeen nog maar half goed, dat het »nu al uit" was. Allen zaten er zoo genoegelijk, zoo in vrede bijeen, dat het jammer was, dat niet nog meerderen, in plaats van hun genoegen op straat te zoeken, gekomen waren. We hebben nog een vol jaar voor de borst. Zou op 31 Augustus 19Ü6 niet een meer algemeene feestviering kunnen worden geor ganiseerd De vereeniging «Handel en Nijverheid" hield gisteravond haar maandvergadering onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen. Nadat de notulen der vergadering van 4 Augustus waren gelezen en ongewijzigd vast gesteld, met dankbetuiging aan den 2e Secre_ taris, den heer Schimmel, kwar> aan de orde een Bestuurs-voorstel om de bijdrage voor den Bond van den Handeldrijvenden en lndustrieelen middenstand te verhoogen, noodig geworden door den stand der Bonds- kas. Z. h. st. besloot de vergadering het quotum met 50 pCt. te verhoogen en dus van f 3 per hondertL leden te brengen op f7.50 en dus in totaal (bij 170 leden) op 115. Naar aanleiding hiervan vroeg een der eden of het Bondsorgaan niet wat vroeger 'zou kunnen worden verzonden het verschijnt Vrijdags, doch worJt hier in den regel pas 's Maandags besteld, waardoor het dikwijls ongelezen blijft. De voorzitter merkte op, dat een dergelijke klacht reeds ter kennis is gebracht van het Boudsbestuur, dat voorziening toe zegde. Vervolgens kwamaan de or Ie een voor stel om bet Bestuur te machtigen, de even tueel te maken kosten van hot comité voor de negenuursluiting te bestrijden uit de kas der vereeniging. Dat comité toch heeft geen fondsen en wel zeer onbil lijk zou het wezen als men zijn leden de onwillekeurig te maken onkosten onk nog liet betalen uit eigen zak. Die kosten zullen ook niet zoo hoog loopen en de Penning meester zeide, dat vereenigingskas ze best kan dragen. Men vergeto óok niet, dat II- N. den steen aan het rollen bracht'. De Voorzitter dankte de plaatselijke Pers voor haar medewerking, ten gevolge waarvan de meeting zoo Hink werd bezocht terwijl door haar vers'agen nok de thuisblijvers vol komen werden ingelicht. Een der leden, hoewel bijzonder voor stander van het vroeger sluiten, meende dat de kosten moesten gedragen door de vak- I vereenigingen en wenschte in ieder geval slechts tot een bepaald bedrag een crediet te verleenen. Hjj achtte liet ve'leenen van een blanco-crediet een eerste schrede op een gevaarlijken weg en vreesde dat vele leden, die geheel buiten deze L. weging staan, zouden uittreden. Een ander lid merkte op, dat II. N. wel meer kosten maken voor zaken waardoor evenmin a'le leden weiden gebaat; zoo bijv.de verzoeken om treiuenloop te verbeteren, waarbij immers alleen de handelsreizigers werden gebaat. Geen énkel lid is daarom uitgetreden. Nu eens doet de vereeniging iets voor deze dan weer voor gene cataglorie en in 't algemeen worden de handel of de nijverheid daarmede gebaat. Eeu Bestuurslid merkte op, dat de kas geen spaarpotje mag zijn en ach tl* het voorstel wel degelijk in 't belang van den handel, zij 't ooi: bier meer bepaald in dat van den winkelstand. Spr. stuitte deze be perking van het crediet tegen de borst. Men geve liet Bestuur blanco-credietals immer zal het zoo zuinig mogelijk zijn. De Voorzitter achtte het uitgangs punt van het lid dat zich tegen hei voorstel verzette niet juist en herinnerde er aan, dat bij H. en N. het verzoek is ingekomen om ook hier de vervroegde winkelsluiting ter hand te nemen. De zaak is iu den breede besproken en vond bijval, zoodat het Bestuur wel moest verder gaan. Aanstonds wist ieder dat hiermee kosten zouden gepaard gaan en wel zeer onbillijk zou 't wezen, die kufoen nu te doen betalen door Slagers- en Bakkers- vereeniging, enz. Spr. herinnert o. a. aan de beweging tot de haven verbetering, welke ook uitging van I I. en N. en waarbij toch ook maar een deel de" leden werd bevoordeeld. Ook herinnert spr. aan de pogingen om hier een Patroons bond le stichten, waarvan de drukkosten nog niet zijn vergolden. Men kan nu niet wederom kosten maken zonder vooraf te weten waaruit die bestreden kunnen worden. I Een lid meent, dat als het voorstel niet wordt aangenomen, H. en N. een allergekst figuur zal maken. Nu men a heeft gezegd moet men niet alleen ook b zeggen, maar eindigen met z. Het voorstel werd hierna aangenomen met algemeene stemmen. Eén candidaat-lid werd hierna aangenomen waardoor het ledental steeg tot 170; vier nieuwe candidaten melden zich aan. Ingekomen waren twee misives over col lectieve verzekering, welke beiden werden aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelde hierna mede, dat de eerste vergaderingen met het sluitings comitie vermoedelijk op 14 en 28 September worden gehouden. Bij de rondvraag zeide eeu der leden, dat de Koninginnedag hier zoo kollosaal stil is geweest en vroeg of 't wullicht op den weg van H. en N. lag. voor het volgend jaar verband te zoeken met bijvoorbeeld «Vreem delingenverkeer" om ook hier eenig "eest te krijgen opdat Amersfoort niet achtersta bij Scherpenzeel, Nijkerk. enz. en dus vreem delingen bierheen zullen komen in plaats van dat, als thans, stadgenooten elders heen gaan. De Voorzitter, zegde overweging toe. Een ander lid bracht dank aan den Penningmeester, den heer Berns, voor het geen deze op 't stuk van het Informatie-en Incassowezen heeft gedaan op de jongste Bondsvergadering. (Applaus.) Spr. vroeg ook hoe 't komt dat terwijl voor 1904 in het Gemeente-verslag de ont vangsten voor de Jaarmarkt zijn geraamd op f 700de werkelijke opbrengst is geweest f375. De Voorzitter zegt deze vraag niet te kunnen beantwoorden. Ter Gemeente-secre tarie kan men dit wfel doen. Een lid zeide, dat bij de groote vergade ring voor de negenuurs-sluiting een verzuim is gepleegd en wel door geen woord van dank te spreken tot den heer Van Duinen, den leider en de ziel der beweging. Spr. wilde dit thans herstellen. (Applaus)- De Voorzitter dankte en zeide ae meest mogelijk satisfactie voor zyn pogen te hebben nu hij zooeven gehoord heeft dat de verga dering enthusiast uiteen ging. 't Is hem een bewijs tot de harten te hebben gesproken ook van hen, die niet zoo geheel met de zaak ingenomen ter vergadering kwamen. Hierop werd de vrij goed bezochte verga- derin gesloten. b Onder voorzitting van den heer J. B. de Beaufort hield de afdeeling Amersfoort en omstreken van het «Utrechtse!» genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" gister in «De Keizerskroon" hier een Algemeene vergadering. Nadat de notulen der vergadering van 31 Maart waren gelezen en onder dankbetuiging aan den Secretaris den heer ILTromp van Holst ongewyzigd waren vrstgesteld, constateerde de Voorzitter tot zijn genoegen dat deze vergadering zooveel beter bezocht was dan de vorige, toen er buiten het Bestuur slechts 4 leden waren, terwijl nu een 30-tal was op gekomen. Ingekomen warenVerslag Landbouwon derwijs en Verslag over den landbouw, beide over 1904 en van de afdeelmg Landbouw; mussive van het Instituut voor Landbouw werktuigen en gebouwen programma land bouwtentoonstelling te Montfoorlplan proef velden 1936, opgemaakt door den Rijks land- bouwieeraar alle ter lezing bij den Secretaris. Uit de mede ingekomen vakbladen memo reerde de Voorzitter enkele bijzonderheden o.a. over de Rijks serum-inrichting te Rot terdam er wel hoofdzakelijk over het inenten van varkens tegen vlekziekte. Het aantal inentingen is van 19)3 tot heden toegeuo- men van 3000 tot 80 000ruim 90 pCt. der geënte dieren wordt niet door de ziekte aan getast. Ook werd een mededeeling gelezen over de in den laalsten tijd ingevoerde kratok-boonen welke worden gekenschetst als gevaarlijk voeder en waaromtrent den veehouders de raad wordt gegeven, ze niet aan te koopen. Alsnu k amen aan de orde de besprekin gen tot wijziging van het Reglement des Ge- nootschaps, noodig om hetero vertegen woordiging te vei krijgen op de Algemeene vergadering, welke eens per jaar te Utrecht wordt gehouden. Immers tot 'dusver hing het af van een bloot toeval of een afdeeling al dan niet vertegenwoordigd is. Het nieuwe Reglement zal worden vastge steld in de October vergadering te Utrecht; eventueele wijzigingen kunnen daar dan als nog worden voorgesteld. Hierna werd besproken de coöperatieve aankoop van kunstmest, waartoo vele leden het verzoek richtten tot het atdeeiingsbestuur De Secretaris zette de voornaamste bepa lingen, enz. uiteen en wacht voor half Sep tember opgaven in van de leden die in de verschillende Gemeenten, welke onder deat- dee'ing ressortceren, met belanghebbenden zullen samenspreken. Ten slotte werd besproken de wenscbe- lijkheid van het houden eener tentoonstel ling ter gelegenheid van het Landhuishoudkundig congres, t- Amersfoort in Juni 1900 te beleg gen. Te meer omdat dit congres samenvalt met het 50-jarig bestaan der afdeeling meende het Bestuur, dat het gewenscht ware, het congres op te luisteren door een tentoonstelling, zoo veel mogelijk volledig en omvattende: paarden vee, pluimvee, bloemen en planten en land bouwwerktuigen. Door den vroegen tijd des jaars, in de Junimaand, zal het wel niet mogelijk zijn om ook landbouw-en tuinbouw producten te exposeeren. Het Bestuur werd met algemeene stemmen gemachtigd, alles le doen wat noodig is tot het welslagen der tentoonstelling tot welke in beginsel werd besloten. Na nog gewezen te hebben *op den cursus in veekennis, welke de afdeehng zich voor stelt in de wintermaanden te doen houden en waartoe 15 jongelieden boven 18 jaar kunnen worden toegelaten, werd de vergadering, die te 11.15 aanving, te 12.40 gesloten. Bij de gister gehouden aanbestedingen van fourages voor het leger was voor het garni zoen Amersfoort minste.inschrijfster de firma H. Gerritsen, welke bedong voor hooi 44, voor stroo 26, voor in in'andsche haver 82 en voor buitenlandsche haver 79 cent. Tegen 17 arbeiders der H. IJ. S. M., onder welke met twintig en meer dienstjaren, is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal in vereeniging en in dienstbaarheid van oud ijzer. De waarde van het ontvreemde moet al zeer luttel zijn men spreekt van een bedrag van nog geen vier gulden. Reeds tweemaal deze week kwam een Renard-trein, waarvan het jongste nummer der «Wereldkroniek" een goede beschrijving met illustration bevat, door deze Gemeente. Zijn eerste verschijnen, verleden Zondag middag op den Arnhemschen weg, trok vooral veler belangstelling. De Amersfoortsche Tram vervoerde in Augustus 9258 betalende passagiers, tegen 8685 in de zelfde maand met even mooi weer van 1904, 8999 in 1903 toen het dag aan dag regende en 7097 in 1902. De passage-opbrengst was nu f689.45, te gen f693.925 f754.276 en f652.93 in dezelfde

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2