Dinsdag 5 September 1905. No. 5700. 54e Jaargang. Feuilleton. DICK BULTITUDE. UITGAVE FIRMA A- H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaiei-dagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. iranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oilicieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar builen worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Amersfoort in 1904. IV. B. en VV. zeggen in hun Verslag: De algemeene gezondheidstoestand in de Gemeente was niet zoo gunstig te noemen als voorgaande jaren vooral gedurende de zomermaanden kwamen gevallen voor van typheuse koortsen of typhus nl. 5gevallen, roodvouk 18 gevallen en dyptheritis2gevallen. Drie lijders, aan elk der ziekten een, zijn overleden de overigen herstelden. In het najaar kwamen veel gevallen voor van mazelen, enkelen zelfs met doodelijken ailoop. Op advies van de Gezondheids-com missie zijn enkele klassen op eenige openbare Lagere scholen gedurende eenigen tijd ge sloten en werden de lokalen eerst weder in gebruik genomen nadat zij waren ontsmet. Gedurende de laatste maanden deden zich velen gevallen voor van kinkhoest en influ enza. Andere epidemieën zijn niet voorgekomen. De inentingen hadden op regelmatige tijden plaats. Op de Algemeene begraafplaatsen werden begraven 246 personen, op de Roomsch Kat holieke begraafplaats 230, en op deisraelie- tische begraafplaats 5 personen. Het gasthuis »"t Huis Aldegonde" blijkt in een bestaande behoefte te voorzien. Verpleegd werden 93 patiënten, te samen gedurende 2904 verpleegdagen8 patiënten zijn aldaar overleden. 2309 klinische consultaten werden gegeven, 114 operaties werden verricht waaronder 24 onder geheele en 19 onder locale verdooving. In de barak voor besmeitelijke ziekten, den 15 Augusttus 1904 in gebruik genomen, werden 3 patiënten te zamen gedurende 89 dagen verpleegd 2 patiënten zijn overleden. In het St Elisabeths gasthuis werden op genomen 40 personen, n.l. 12 mannen en 28 vrouwen, welke gedurende 1003 dagen werden verpleegd. In liet gesticht zijn over leden 7 personen, nl. 2 mannen en 5 vrouwen 10 mannen en 23 vrouwen verlieten het gesticht. Op 1 Januari 1905 waren geen personen onder behandeling. De geneeskundige behandeling der armen was opgedragen aan twee geneesheeren, ieder op een jaarwedde van f500; de'heelkundige behandeling eveneens aan twee heelmeesters, tevens vroedmeeslers, ieder op een jaarwedde van f375, terwijl voor de verloskundige be handeling twee vroedvrouwen zijn aangewe zen; dezen genieten een belooning van f 300 's ja-ars. De uitgaven voor geneesmiddelen en verple ging bedroegen f4090.766; bet aantal afgege ven recepten was 3825. De keuring van vee en vleescb geschiedde op behoorlijke wijze, zoowel van ter keuring aangeboden dieren als op ongeregelde tijden iu de slachterijen, viiderijen en winkels waar vleeschwaren worden verkocht. Het strenge toezicht maakt, dat steeds minder uit nood geslacht vee in de Gemeente wordt ingevoerd. De algemeene toestand was gunstig; slechts weinig vee en vleesch behoefde le worden afgekeurd. Wanneer zulks geschiedde, werd behoorlijk gezorgd, dat het afgekeurde on bruikbaar voor de consumptie werd gemaakt. Deze Gemeente is vrij gebleven van be smettelijke ziekte bij het vee; wel dreigde telkens overbrenging van miltvuur, welke ziekte bjjna in al de naburige Gemeenten is voorgekomen; streng toezicht is dus noodig geweest. Tuberculose kwam in het geheel niet voor bij vee, in deze Gemeente geslacht of gestor ven; een enkele maal bij ingevoerd vee o. a. uit Nijkerk. Aangezien het niet geoorloofd is, dergelijk vee te verkoopen, tenzij op de plaats waar het vleesch wordt verkocht een waarschuwingsbord wordt geplaatst, r>ethet opschrift: »moet goed worden gekookt", wordt het vee meest naar den verkooper terugge zonden. Op de weekmarkt wordt in den laatsten tijd telkens ruudervet aangevoerd o. a. uit Antwerpen, terwijl in een kraam varkens- vleesch werd verkocht; aangezien beide vol komen geschikt bleken voor de consumptie werd geen aanmerking op den verkoop ge maakt. Ook bet vleesch dat aangevoerd en ver kocht wordt op de Zaterdagavondmarkt wordt streng gekeurd, maar bleek voor de con sumptie geschikt. Het rapport van den Gemeente-Veearts luidt I Het jaar 1904 kenmerkte zich over het j algemeen op de keuring van vee en vleesch I vet en ter slachting bestemde dieren voor zeer gunstig. Het was zeer zeldzaam als b"t ter keuring aangebodene aan de cornsumptie moest worden onttrokken. De uitvoer van in nood geslachte dieren die in cornsumptie konden worden gebracht naar andere Ge meenten, als Utrecht, Hilversum, en Amster dam, aangezien daar hoogere prijzen worden besteed, was eveneens oorzaak, dat niet alles ter keuring wordt aangeboden. Het aantal van buiten ingevoerde in nood geslachte dieren, is in de laatste jaren doordoor zeer verminderd 47)- Hij deed haar eerst een klein weinigje open, doodsbenauwd dat ze zou kraken, en het volgende oogenblik was hij buiten, vrij om te gaan waarheen hjj wilde. De ontsnapping leek gemakkelijk genoeg, nu hij eenmaal een begin had gemaaktbij kon nauwe lijks gelooven, dat hij ten slotte heelemaal vrij was; vrij met geld genoeg in zijn zak en de vriendelijke duisternis om zijn aftocht onzichtbaar te maken. Daarop begon hij te overwegen waar hij heen zou gaan. Ging hij direct naar het station, dan was het volstrekt niet zeker, dat hij het geluk zou hebben, dadeljjk eeu treiu te vinden en daar zeker op het perron het .eerst naar hem gezocht te worden, liep hy alle kans om gesnapt te worden voor de ge- wenBchte trein kwam. Ten slotte bedacht hij een plan de campage met meer meer vastberadenheid dat hij geloofd had te bezitten. „Ik zal naar een winkel gaan, daar mijn souverein wisselen en een spoorboekje ten inzage vragen dacht by. Als er daD net een trein vertrekt, zal ik' er heen rennen, en anders in de nabijheid van het station zwerven tot er een komt." De eerste winkel, die in de termen viel, was een klein boekwinkeltje. Paul zocht iets voor de ramen, dat by koopen kon en ging toen binnen „Ik wou een potlood van u hebben, zei hij tegen den winkelier, die achter zijn toonbank een boek zat bij (e bou-ien, „een dat men op en neer kan draaien. De msn zette doosjes met alle denkbare vormen van potlooden voor hem neer en toen Paul er een had uitgezocht, vroeg hij „U js een jongeheer van Crichton House, n:st- „Nee, o nee, daar heb ik niets mee uit te staan. Kunt u me ook een spoorboekje ter inzage geven „Zeker, verwacht u iemand, vanavond of morgen Laat eens zien er komt een trein vau St. Pancras- stntion om 6.5 en 8.15 en 9.80, Van Liverpoolstreet krijgt u...," „Dank u, zei Paul, maar ik bedoel de treinen naar Londen." „O, zei de man op een eenigszins onaangenamen toon. Ik dacht, dat u misschien pa of moe over- kreeg. Heefi dr. Grimstone zelf geen spoorboekje?" „Jawel, zei 1'aul, doodsbenauwd, maar geen winler- diensth jj heeft :ne hier naartoegestuurd om te in- formeeren." „Zoo, zoo, antwoordde de winkelier en ik dacht, dat u niets met de inrichting had uit te staan De heer Bultilude zag hoe hij zich verga'oppeerde en stond sprakeloos. „Laat naar je kjjken, hervatte de man met eeu niet onvriendelijken glimlach. Ik herkende je ge zicht direct toen je binnenkwam. Hoe kan iemand nou toch zoo jokken? Jij bent me er eentje!" De heer Bultitude schoof naar de deur, „Nou die trein doet er niet toe, zei hij. Gocien waartoe de aanwezigheid van een onderkeur- meester alhier zeer veel bijdraagt. Deze Gemeente is zoover bekend, vrjj ge- woest van besmettelijk miltvuur. In de om liggende Gemeenten, Scherpenzeel, Soest, Hoogland en Barneveld, kwamen enkele gevallen van miltvuur voor die evenwel alle volgens voorschriften onschadelijk zijn ge maakt door den heer Districts-Veearts te Utrecht of een zijner plaatsvervangers. Het voorkomen dezer ziekte in omliggende Gemeenten deed ons besluiten alhier streng toezicht le houden op van builen ingevoerde noodslachtingen. Gelukkig is, bij onderzoek, door ons geen enkei geval waargenomen. Tuberculose komt in deze Gemeente, zoo verre bekend, zeer zeldzaam voor. Meest alle aan deze ziekte lijdende runderen zijn van buiten ingevoerd. In het afgeloopen jaar is deze ziekte door mij in het geheel niet waar genomen bij runderen, uit deze Gemeente geslacht of overleden. Van buiten de Gemeente ingevoerde run deren is een door mij waargenomen bij koeien van uit Nijkerk. Aangezien het niet geoorloofd is, deze dieren alhier te verkoopen zonder voorzorgsmaatregelen(ril. het plaatsen van een waarschuwingsbord met opschrift: »moet goed gaar worden gekookt") worden ze alle naar den verkooper teruggestuurd. In het afgeloopen jaar zijn op ongeregelde tijden door den ondergeteekende en den onderkeurmeester de slagerijen en vilderijen onderzocht. Het was noodig dat eenige run deren aan de cornsumptie onttrokken werden die volgens gewoonte op IJsselt zoodanig werden verbrand, dat stelen van het overschot niet meer kon plaats hebben. Twee runderen, éen kalf en éen hit zijn, wegens verregaanden staat vau ontbinding op IJsselt zooveel moge lijk verbrand. Op de weekmarkt, waar telkens veel rundvet van Antwerpen, Zeist, enz. wordt aangevoerd en verkocht, werd in het afgeloopen jaar levens in een kraam vurkensvleesch verkocht Aangezien alles volmaakt in staat was om gebruikt te worden, is door den onderge teekende geen aanmerking op den verkoop van een en ander gemaakt. Het strenge toezicht van vorige jaren en bet gedurig afkeuren van vet op de markt zal zeker liet zijue er toe bijgedragen hebben, dat voor aanvoer van goed vet gezorgd wordt. Aan de visehafslag werden aangevoerd 434 partijen visch. Buiten de Koppel werd ééns viscb in een schuit aangebracht en aldaar verkocht De geheele afslag leverde een be drag van f5460.488 op. Door den keurmeester van viscb werden afgegeven 3960 briefjes van keuring; 434 partijen visch werden gekeurd bij den afslag avond „Stop eens een oogenblikje, zei de man maak maar niet zoo'n baast. Vertel me nou eens precies wat je doen wil, en misschien help ik je wel. Ik ben zelf schooljongen geweesl en durf er wel een shilling onder verwedden, dat ik weet, wat je in 't schild voert. Je hebt op je kop gehad en wilt er nou stilletjes tUBschen uit trekken." „Zeker, zei Paul, waut de winkelier boezemde hem wautrouweu in. Ik ben op een afschuwelijke manier behandeld." „Nou, antwoorde de winkeliet. Ik heb geen recht om lusschenbeide te komen en als je gesnapt wordt, hoop ik, dat mijn naam buiten de geheele zaak Blijf'. Ik heb geen lust om goeie klanten te ver liezen. Je wilt dus naar Londen, waarom, daar heb ik niks mee te maken. Er is een sneltrein, die maar bij éen tusschenstalion stoptdie koint van 5.50. Het is nou twintig minuten voer zessen. Als je den weg hier recht tegeuover neemt, kom je nog nel op tijd. Vooruit nou maar!" „Ik ben u buitengewoon verplicht," zei Paul cu dat meende hij. Het was wat nieuws om iemand aan te treffen, die de behulpzame hand bood. Paul begon den nangewezeu weg af te holleu zoo hard hij maar kon, lot hij ten laatste reeds het fluiten der treinen kon hooren. Eindelijk was hij dau toch in 't gezicht van de veilige haven. By die gedachte rende hjj uog harder dan te voren tot hij by eeu hoek tegen drie lui aanliep die van den andereu kant kwamen. De ironie van het lot was uog geenszins uitge werkt. Hy stond tegenover (Joker, Coggs en de deugdzame Chawner, dien by voor het laatst hoopte gezien te hebben. „Halo zei Coker, dat is Bultitude." „Wat moet dat, om zoo tegen iemand op te loopeu terwijl 28 partijen werden afgekeurd en ver volgens onschadelijk gemaakt. Het verslag van de bevindingen en hande lingen der Gezondheids-commissie te Amers foort, uitgebracht aan den Hoold-lnspecteur van de Volksgezondheid voor Noord-Holland en Utrecht en aan het Gemeentebestuur van Amersfoort, luidt De Commissie, bestond op 1 Januari 1904 uit de heeren D. van der Werf, Voorzitter mr. J. Ileyligers, L. F. Boekelman, dr. H. VV. Schreuder, VV. A. van den Bovenkamp, W. G. Klomp, C. Prins, ledenmr. W. D. Caudri, Secretaris. In dep loop van dit jaar hadden de vol gende mutatiën plaats Wegens het overlijden op 12 Januari van den heer D. van der Werf, lid en Voorzitter dier Commissie, zijn in diens plaats bij Be sluit van den heer (Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht dd. 24 Februari benoemd 1. tot lid de heer H. E. Hoekstra, Inge nieur bij de Hoilandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij te Amersfoort 2. en als Voorzitter mr. J. Heyligors, lid der Commissie 3. wegens vertrek van den heer W. D. Caudri, Secretaris der Commissie, werd ge noemde functionaris als zoodanig met in gang van 1 April eervol ontslag verleend bij Besluit vau den heer Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, dd. 21 Maart 1904, er. bij het zeltde besluit als zoodanig benoemd de heer A. M. E. des Tombe, oud-Burge meester der Gemeente IJselstein, te Amers foort, en zulks met iugaug van 1 April 1904. Het nieuwbenoemd lid de heer Hoekstra en de heer Des Tombe, als Secretaris,hebben, alvorens hun betrekking te aanvaarden, vol daan aan het bepaalde bij art. 3 der Gezond heidswet, eerstgenoemde door het indienen eener verklaring en laatstgenoemde door hei aileggeu van de belofte, beiden bij de Bur gemeester der Gemeente Amersfoort. Als bode fungeerde H. van Manen. Ter voorziening in de periodieke aftreding op 1 Juli 19U4, volgens den rooster, van de heereu mr. J. Heyligers en dr. H. W. Schreu der, zijn beiden "bij Besluit van den hqer Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, d.u. 1 Juni 1904, opnieuw benoemd geworden mr. J. Heyligers tot lid en Voor zitter en dr. H. W. Schreuder tot lid van gemelde Commissie. Adviezen werden ingewonnen: 1. Bij den Hoofd-Inspecteur van de Volks gezondheid voor de Provinciën Noord-Holland en Utrecht, inzake aarden vaatwerk. 2. Bij den heer dr. D. J. Hamburger in- Vroeg Coggs. Wat doe je hier?' „Wat dat betreft, zei Paul, terwijl hij naar een reden orukeek om zijn aanwezigheid te verklaren, zou ik even goed kunnen vragen wat jy hierdoet." „O nou als je het graag weteu wilt. wij hebben de „St. James Gazette" voor den directeur gehaald. Hij zei, dat ik gaan kon en ik vroeg of Coker ei Coggs mee mochten omdat ik bun iets zeer belang rijks moest vertellen eu dat heb ik ook gedaan, is het niet?" Coggs bromde wat en Coker zei „Het kan me niet schelen wanneer je het verteltdoe het van avond maar als je er plezier in hebt. Laat ons over wat anders praten. Bultitude heeft uog niet verteld waarom bij achter ons aan komt." Zijn laatste woorden brachten Paul op een denk beeld waarvan ity dadelijk gebruik maakte. „O, zei bij, ik moet zegger, dat de directeur niet de „Sint-James Gazette" wil hebben maar de „Globe" en de „Echo". „Ja, zei Coker, we hebben noc eenmaal de „Ga- zette" gekocht. Dan moeten we maar naar het stal letje teruggaan eu probeereu of die vent het ruilen wil." Dat was tenminste een stap in de juiste richting, want de drie begonnen onmiddellijk weer naar bet Station te wandelen. Maar ongelukkigerwijze was voor al deze uitleggingen tijd noodig en vóór ze nog een paar Meter geloopen hadden, hoorde de heer Bultitude de bel luideu en het geluid van remmen, terwijl de witte rookwolk opsteeg. De andereu wandelden langzaam. Als dat zoo doorging, was het blijkbaar onmogelijk om op lyd aan den trein te z\jn. Paul keek outzet rond. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1