Militaria. Stadsnieuws. specteur van de Volksgezondheid, in zake voorzieningen tegen Mazelen. 3. Bij den heer Quadekker, Directeur van het Gemeentelijk slachthuis te Nijmegen, betreffende de bij den Gemeenteraad inge diende ontwerp-verordeniüg op de Vee- eu vleeschkeuring voor de gemeente A mersfoort. De vrede tusschen Japan en Rusland is heden middag geteekend, doch d.i, daarmede nog niet alle wolken schijnen verdreven, blijkt wel uit het volgende De firma Krupp te Essen heelt zich genood zaakt gezien haar personeel van 24.000 op 30.000 man to brengen. Dit vindt zijn reden in de contracten voor zwaar geschut met Duitscbland, Rusland, Japan en Turkije. Een Duitsche generaal majoor, de heer Keim, beeft een opstel gepubliceerd in «Der Tag" over de militaric weerkracht van klei ne staten. Hij betoogt dat België en Neder land in dit opzicht lang niet doen wat zij moesten doen. 't Belgische veldleger telt slechts 100.00) man, liet Nederlandsche maar 30000 man en 15000 bezittingstroepen. Naar den maatstaf van Roemenie of Zwit serland gemeten, die een hoogst eerbiedwek kende militaire macht bezitten, zouden België en Nederland samen, til uaur zij liet Roemeensche of liet Zwitzersche stelsel in voerden, 600.01)0 tot 800/10man met 000 tot 1200 veldstukken in bet veld kunnen brengen. Duilschland zal, uit hoofde van zijn geheele politiek samenstel, wel nooit er aan denken de zelfstandigheid van België uf Ne derland op de een of andere wijze aan te tasten maar heeft er een algemeen staat kundig belang bij dat beide naburige staten Belg.c en Nederland meer praesteeren op militair gebied. Waarom dat het geval is vermeldt generaal Keim niet en waarin dat belang bestaat, Over de zeemacht heeft hij ook al weinig vriendelijks te verhalen. Die immers, zegt hij, staat in zulk een wanhonding tot die van groole mogendheden, dat het er bijna naar uitziet, alsof onder de Kleine staten de fictie heerscht, dat de vijand, in geval het meenens wordt, als het ware de financieele veront schuldiging zou hebben te eerbiedigen, welke het aan die staten onmogelijk maakt volsla gen schepen te bouwen. De Amerikanen hebben tegenover Spanje zulk een consideratie niet geb'-uikt en Sp-an- je's weinig beteekende vloot weerloos stuk geschoten. En toen men indentijd las, dat ederland zijn «eskader pantserschepen" naar de Indische wateren had gezonden, ter wijl ieder weet dat een enkel Japansch linie schip een grootere gevechtswaarde heeft dan vier Nederlandsche zuogenaumde linie schepen te zanieii, moest men zich afvragen vreike rol wel zulk een eskader in geval van ernst zal spelen. De conclusie van dit alles is, dat de heer Keim geen andoren uitweg ziet voor klei nere landen dan heuse :e oorlogschepen, die ook bruikbaar zijn, te bouwen, al zij het dan ook in geringer aantal, of eu dan komt de aap uit den mouw: door vaste af spraken in verdrigeu met de grooten zich tegou anders onvermijdelijke verrassingen n een oorlog te vrij waren. «De Militaire Gids," liet bekende orgoan der nieuwe richting iu het leger, onder re dactie van den gep. luit. kolonel hij hotlud. leger, j.ir. G. J. W. G. H. Graaf, schrijft naar aanleiding van het optreden van den nieuwen Minister van Oorlog: »llet beheer van het Departement van Oorlog vordert thans meer dan ooit geheel buitengewone eigenschappen van talent en karakter. Van den man toch die als Minister optreedt, wordt niet alleen verwacht, dat hij den min ol meer ontredderden toestand waarin ons leger verkeert wete te ordenen, dat hij hel vertrouwen in onze weermacht zoowei iri als huiten het leger zal doen kie men, maar hij heelt daarop te rekenen met de wenschen der meerderheid van de Kamers. Die wenschen zijn bekendverwacht ma" dus worden dat de generaal-majoor Staal een voorstander zal blijken te zijn van eene leger-ontwikkeling in de richtingeen van volks leger, dat hij de, door de Kamer gewenschte, zuinigheid zal weten te betrachten en ook dal hij zich niet als tegenstander zal doen kennen van hetgeen men overeengekomen is de nieuwe richting in het leger te noemen «Waar we hier spreken van «verwachting" wate ons een meer beslist woord liever ge weest; we beschikken echter over geen en kel document' dat ons zekerheid kan schenken. Ware <le schooue aanschrijving, waarmede du generaal-majoor Smal zijn inioi-stericele leven aan vangt, ons bekend bjj het «lellen van bovenstaand artikel, we hadden dan althans op één document kunnen wijzen, maar <'6a van groote heteefcenis. Waar de minister van oorlog meent met zoo be- teekeuiavolle woorden te moeten optreden daar mo^ .u we doz1; als een schooue belofte opvatten voor een betere toekouni. Of de Minister den vasten wil bezit, neodig oiu zijn nob.du begrippen tot du I geldende ie maken, zal du toekomst ons loeren:dat j bij bel va.lo voornemen bezit kun geen iwylol lijden. Wel weet men in het leger dat de generaal- majoor Staal de nieuwere denkbeelden niet. vijandig gezind is, dat zijne sympathieën uitgaan nu r een volksleger, 'maar ni t~> waarborg- at hij met vaste hand het roer zoo zul stel'en, dat we zonder verdere aar zelingen in die richting voortgaan. „Wie zoo iets onderneemt heeft toch aller eerst aan de Kamer zelve duidelijk te maken welke maatregelen alleen doeltreffend mogen heeten om een volksleger voor te bere'den. Hij zal daarbij dikwijls stuiten op wanbegrip en tegenstand en dan is veel overredings kracht uood'g om den leden te beduiden hoe het, door henzelf begeerde, stelsel noodza kelijkerwijs maatregelen eischt, waarvoor thans op aller sympathieke medewerking nog niet gerekend kan worden. Maar ook zal hij zich schrap hebben te zetten tegen de meeningen in het leger zelf, die aan uie ont wikkeling vijandig zijn. •Zal de generaal-majoor Staal de kracht bezitten om dezen dubbelen strijd te aanvaar den en met succes door te zetten Zal bij, als ile eigen geestesricht ing mar die zijde wijst, zich niet doen terughouden door de vrienden en medewerkers van g-steien? «Van ganscher harte hopen wij dat met dezen Minister van Oorlog e«n nieuw tijd perk intreedt, een tijdperk van vruchtbaren arbeid, w«aar het leger naar verlangt eu dal tevens door de natie met volle recht geeischt mag worden." Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Octo ber 1905, benoemd tot directeur van het post-er. telegraafkantoor te Amersfoort de heer J. F. H. Gunthermohr, thans adjunct inspecteur der posterijen en telegraphic te Arnhem. Dij de heden gehouden candidaatsstelling ter voorziening in de vacature mr. F. D. graaf Schimmelpenninck als lid der Provin ciale Staten zijn ten Stadhuize lijsten inge leverd voor de lieeren A. J. Bicker Caarten en A. M. Tromp van Holst. De provinciale rekening voor den dienst 1903 was in ontvangsten I' 192,554,35 en in uitgavon f 173,300,52, zoodat zij een batig slot oplevert van f 19,253,73. Bij het heden ochtend gehouden Tvv:ede toelatings-examen voor li ;t Gymnasium te Amerlbort is alsnog toegelaten tot kl. VI.a J. G. R. Langhout, De heer C. J. F. Prins is benoem I tot plaatsvervangend directeur van de Burger- Avondschool. Mejuffrouw H. C. KorkholT, thans te Am sterdam, behaalde de hoofducte. Mejulli'ouw T. van 't Hof mocht aan de Europeesche Mode-Academie te Amsterdam het diploma als le Coupeuse verwerven. „De meester in de Koningstraat heeft 'n ge lukkigen dag gehad" zoo eindigde ongeveer de heer N. van Veen gisterochtend zijn woord van erkentelijkheid tot de kinderen, die hij 't laatst toesprak in dank voor de vele woorden van waardeering hein door verschil lende autoriteiten tot hem gesproken naar aanleiding van zijn gouden jubileum bij bot onderwijs. In de Kampei-binnenpoort en op de Kamp straat waren gister te zijner eer de vlaggen uitgestoken de Koningstraat vlagde om zoo te zeggen huis aan huis en voor de school waar hij sedert 1 April 1891 lioold is, was zelfs een ecreboog opgericht. En de oud-leerlingen en de leerlingen waren blij, den braven man aan wie» ze zoo veil te Janken hebben, te kunnen b i wij zen hoezeer ze hem hoogschatten, ondanks de zoo geweklige stem die hij soms opzette als d een of ander weer iets had uitgehaald wat hij in »zijn" school niet kon dulden, Zij allen, ze wisten vooral op lateren leeftijd toen ze de schoolbanken reeds lang hadden verlaten, welk een vaderlijke vriend «mees ter" altijd voor hen was, hoe zij altijd raad bij hern konden vragen die, als 't maar eenigszins kon, ook van de daad vergezeld ging. In het versierde gymnastiek-lokaal, waar telkens weer aangedragen bloemstukken den bloemenschat steeds vergrootten, werd het meer officieele deel van het feest gevierd. Daar waren om tien uur vereenigd de Burgemeester, de Wethouders, de Districts- en Arrondissemerits-schoolopzieners en oud- Arrondissements schoolopziener dr. Van Gorkom, de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs, de Iloofden der opeubure scholen, onderwijzers en tal van belangstel- lenden. Eu smeester" werd er binnen geleid nu met een landauer van zijn woning te j zijn gehaald. Het eerst voerde de heer C. A. ileunks, als oudste onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort, het woord aan den heer Van Veen namens de leerlingen een fauteuil en namens het onderwijzend perso neel en- eenige oud-onderwijzers der school een gouden lorgnet !e overhandigen. N.i hem werd hij toegesproken door den l Burgemeester, den hoer A. J. Nijland, dr. Van Gorkum, den hoer L. B. Fikkert, «Ir. H. J. i Reijnders als Voorzitter der Commissie van Toezicht, en den lieer A. Veen, Hoofd der school aan de Puntonburgcrlaan, die zoo j vele jaren ouderwijzer was aan de school l Koningstraat en die den jubilaris een keurig zelf geteekend caryon-portret aanbood terwijl de kinderen der hoogste kiasse hun beminden onderwijzer een lied toezongen. «Door een zee van herinneringen over weldigd en geheel onder den indruk van de vriendelijke en soms wel wat zeer vleiende woorden", dankte de lieer Veen, er aan her innerend hoe hem bij het begin zijner loopbaan to Nieuwkoop, op 3 September ■1855 de raad werd gegeven«Stel u onder de schÉtaltucht, dan zult u in de schoollucht winnen", een raad dien bij steeds heeft gevolgd en die gebleken is, een zeer goede te zijn geweest. Hierna werden de kinderen in de keurig versierde schoollokalen onthaald. 's Middags hield de jubilaris receptie, die zeer druk werd bezocht en waarbij hem weer t.illooze blijken van aanhankelijkheid en waardeering werden geschonken, terwijl in den avond, na afloop van den maaltijd met het onderwijzend personeel, liern door de muziek van den »Chr. Nntionalen Werkmans- Bond een serenade werd gebracht, welke een ontzaglijke belangstelling ondervond. In tegenwoordigheid van zeer veel ge- noodigden, onder wie wij opmerkten den Burgemeester, de Wethouders en den Secre taris der Gemeente, vele Raadsleden, leer aren aan de instellingen van Hoogor- en Middelbaar onderwijs, enz werd gistermiddag, in bijzijn van het Bestuur der inrichtingen van het ouderwijzend personeel en de leer lingen, door den Burgemeester officieel ge opend de Industrie- en Huishoudschool, aan do Viandenstraaf. Na zijn welkomstwoord herinnerde de heer Bolk, Voorzitter van het Bestuur der vereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" er aan, dal de werkzaam heden l'ei elijk in Juni aanvingen, doch dat gewacht werd lot de hervatting dei- lessen na de vacantie om de school op meer officieele wijze te openen. Spr. wilde niet in breede trekken de blijde verwachtin gen en de groote teleurstellingen schetsen en niet al te zeer de geschiedenis van het ontstaan der school uitspinnen, welke af en loe deed denken aan een lijdensgeschiedenis, doch herinneren waarom eu hoe de school is tot stand gekomen. Het waarom ligt in den tijd waarin we leven en in welks kader ze volkomen passen, ontstaan als deze inrichtingen zijn uit een gevoelde behoefte, welke thans nog wel door sommigen wordt ontkend, doch welke zal worden erkend door alle», zoodra de school in werking zal zijn en baareerste leerlingen zal hebben afgeleverd. Spr. bracht hulde en een eere-saluut aan de baanbrekers, de heere» Buys, 1). Ger ritsen, C. J. F. Prins, Rost, Wesseling, Van der Horst Bruyn en VV. II. van Esveld, wier iioofdgedaebte was dat, waar voor de jongens hier een Ambachtschool is, ook voor de meisjes de gelegenheid behoorde geschapen om zich evenzeer voor het pract sche leven te kunnen bekwamen en ook, wijl het voor Amersfoort een vereischte is, goed onderwijs te hebben, op welk gebied ook Vervolgens ging Spr. in 't kort de wor dingsgeschiedenis der school na, van de con ferentie mot den heer H. J. de Groot, den Inspecteur van het Middelbaar onderwijs, op 10 November 1903, de vorming van het voor- loopig comité op 7 November en «Ie oprichting der vereeniging op 18 December, aanvan kelijk met 120, welhaast met 225 leden. Gememoreerd werd daarbij hetgeen gedaan werd door bet plaatselijk Nuts-departement, dat door het geven van een stamkapitaal van van 1 15 000 en een ruim subsidie, het ver wezenlijken der plannen mogelijk maakte, terwijl ook Provincie en Gemeente subsidie verleenden en daardoor op 15 Juni de school, zij 'tdan ook op kleine schaal, kon worden geopend. Aan mej. Do. Buys, die vooral iu het hulplokaal aan de Koestraat zich zeer verdienstelijk maakte, werd hulde gebracht. Nu, na de vacantie, worden de lessen her opend met 168 leerlingen, van welke 62 tot de Fröbelschool behoorenen al is dit aantal reeds vrij belangrijk, het zal nog aan zienlijk stijgen als straks de winter-cursussen aanvangen, waarvoor reeds veel aanvragen zijn. Het geregeld onderwijs (voorbereidende cursussen A en B) wordt gevolgd door 44 leerlingen, terwijl 62 de zoogenaamd losse cursussen bij wonden (dienstbode, verstellen, fraaie handwerken, enz.) Spr. bracht dank aan het Lunds- en het Provinciaal Bestuur, dat door zijn subsidié» het ontstaan der school in uitzicht stelde en vooral aan het Dagelijksch Bestuur van Amersfoort en aan die Raadsleden die óen van wil waren met het Bestuur der vereeni ging, dat intusschen geenzins ongevoelig is voor de goede bedoelingen dier Raadsleden, die uit financieele overwegingen meenden hun stern alsnog niet te mogen geven aan het voorstel van B. eu VV. tot subsidie-ver leen ing. Dank werd ook gebracht aan liet Nuts- departement en aan liet Hoofd bestuur der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", aan dat van «Ons Huis" en dat van de nu, ontbonden Fröbelschool, benevens aan allen die door giften of contributie steunden. Spr. wilde niet eindigen dan na hulde ge bracht, le hebben aan den heer F. Wesseling niet alleen als Secretaris, maar ook als ineen zetter van het geheel. Geen arbeid was hem te veel; de bezwaren overzag hij en aan zijn zeldzame volharding en groote energie dimkt de school voor een groed deel haar tot stand komen. Spr. besloot met den wensch dat do school onmisbaar zal blijken en in een eerst latei- ten volle te waardeeren behoefte zal voorzien en gaf vervolgens hel woord aan den Bur gemeester. Deze zeide, dat er een oogonblik is geweest, waarop hij niet dacht, dat deze school tot stand zon komen, deze nuttige instelling, een onmisbare schakel in den snoer van onder wijs-inrichtingen te Amersfoort, boven wier deur wel men met gulden letteren mag zet ten: «Volharding". Toch heeft hot bestuur do groote moeilijkheden, waarmee het te kampen had, weten te overwinnen en spr. bracht het daarvoor zijn eerbiedige hulde. Ook spr. hoopte, dat de school zal bljjken aan een inderdaad gevoelde behoefte te voor zien en dat bij de viering van haar 25-jarig butaan moge worden getuigd dat zij velen Amersfoortsche meisjes heelt opgevoed en daardoor het peil van het huiselijk leven hier zal zijn verhoogd. Met dezen verstrekkenden wensch verklaarde ZEA. de school voor ge opend. Hierop werden, na dankbetuiging dooi den heer Bolk, de verschillende lokaliteiten in oogenschouw genomen terwijl ten slotte in liet speellokaal de eerewijn werd aange boden. Moge het deze Ambachtsschool voor meisjes gaan als die voor de jongens welke, ook in storm en drang geboren, thans een van de meest pupulaire inrichtingen van onderwijs hier ter stede is. Moge zij groeien en bloeien en ten zegen zijn voor de Gemeente. Hedenmiddag vergaderde, zooals trouwens in alle Gemeenten des lands, in de door de Gemeentewet voorgeschreven bijeenkomst, de Raad dezer Gemeente ter installatie van de nieuwgekozen en herkozen Raadsleden eu wijdde daarmee dezittingsperiode 1905-1906 io. Voorzitter was de heer Burgemeester, jhr. J. VV. A. Barchman VV'uij tiers van Vliet. Aanwezig waren alle 17 leden. De notulen der vergadering van 29 Augus tus werden gelezen en z. d. of li. st. onge wijzigd vastgesteld. Ingekomen waren o. a. twee adressen, éen van den heer J. M. Boshuizen en éen van de plaatselijke afdeeling van den Alge- rneenen Nederlandschen Typografen Bond. Om 2 uur kwam aan de orde de Agenda. 1. Installatie nieuwe leden, de heeren H. VV. van Esveld, A. A. Hamers, A. M. Tromp van Holst, en C. J. Plomp allen her kozen, benevens het nieuwgekozen lid de heer J. C. Rolandus Hagedoorn. Had op de gebruikelijke wijze wijze plaats. 2. Benoeming van een Wethouder (vaca ture M. L. Celosse.) Herkozen wordt de lieer M. L. Celosse met 13 stemmen; 1 op den heer Plomp en en 3 blanco. 3. Benoeming van 5 leden der Reclame commissie in zake de Inkomstenbelasting dienst 1905, wegens periodieke aftreding van de heeren: C. Th. van Beek, H. W. van Es veld, A. M. Tromp van Holst en ter vervul ling van de vacatures mr. J. C. H. Prikken en J. G. Klober. Herkozen bij tweede stemming de heeren Vun Esveld en Trompgekozen de heeren Van Eek, Van Duinen en Hamers. De heer Van Beek verzocht, builen aanmerking te blijven, 4. Benoeming van 2 leden van de Com missie van wetgeving (bedoeld bij art. 160 der Gemeentewet) wegens periodieke aftre ding van de heeren M. L. Celosse en mr. P. J. F. van Voorst Vader. Herkozen de heeren Celosse en mr. Vader met op éen na algemeene stemmen. 5. Samenstelling der afdeelingen voor 1905,1906. Tot Voorzitter der eerste afdeeling werd gekozen Wethouder Celosse; tol leden dier afdeeling de heeren Van Duinen, Van Beek, mr. Van Voorst Vader, Veis Ileijn, Tromp van Holst, Van Eek, l'lomp en Van Kuiken Wethouder Visser als Voorzitter en de overige leden in de tweede afdeeling. 6. Benoeming van een lid van de Commis sie tot bijstand in het beheer der gasfabriek (vacature J. G. Kleber). Gekozen de heer Plomp met 9 stemmen, tegen 6 op den heer Gerritsen, 1 op den heer Van Duinen en 1 blanco. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het overbrengen van een bedrag van f.3288 van hei batig saldo, rekening 1904 Het voorstel van B. en VV. van 20 Augus tus luidt:- Bij Raudsbesluit van 28 December 1904

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2