Zaterdag 9 September 1905. No. 5706. 54e Jaargang. Het Groene Kruis. Feuilleton. DICK BULTITUDE. FIRMA A- H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag - Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maan'Ion f[. tranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 00 centelke regel meer 10 cent. Legale-, oilicieële- en onteigeningsndvortentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/'1/25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. Hoezeer deze in den aanvang van dit jaar ook bier opg richte vereeniging voldoet aan een lang gevoelde behoefte, blijkt wel ten sterkste uit bet voortdurend toenemen van het aantal leden, dat nu reeJs ongeveer 025 bedraagt. Eu toch, zonder dat er reclame werd gemaakt op kleurige biljetten, ol op andere wijze groote ruchtbaarheid aan de zaak werd gegeven, werd dit resultaat be reikt omdat de vereeniging zich door haar werken overal zelf aanbeveelt. De wijkver pleegsters, de trouwe hulp en groote steun van «het Groene Kruis", legden in den korten tijd van haar werkzaamheid (op den len .Vlei begonnen de verpleegsters haar taak) reeds bijna negentienhonderd bezoekeaf, in 91 gezinnen. Wat de hulp van een verpleegster in tijden van ziekte en nood wil zeggen, weet elkeen, die er reeds van profiteerde, bij ondervinding en velen die aangezien ze nooit ziek waren zoo gelukkig zijn, slechts vau hooren zeggen te weteu hoeveel een wijkverpleegster het ziekbed van velen verlichten kan, treden nog voortdurend als leden toe, zjj het niet om bij ziektegevallen zelf hulp te kunnen inroepen, dan wel om de algeineene zaak te steunen. Ook het magazijn wordt vaakaan gesproken er hadden reeds ongeveer 120 uitleeuin- gen van verschillende verplegingsartikelen plaats, in 80 gezinnen. Jammer dat er velen, een ot' ander voor werp in gebruik gehad hebbend, dit, wanneer liet niet meer gebruikt wordt langer iti buis houden dan noodig is in plaats van het dadelgk naar het magaziju terug te brengen. Immers men beneemt op deze wijze de gelegenheid aan anderen, die het misschien wel noodig hebben, er gebruik van te maken. Het Bestuur hoopt echter, dat de nalatigheid een gevolg van ongewoonte is en binnen korten tijd de gebruikers de geleende artikelen dadelijk na gebruik zullen inleveren. Want hoewel men volgens een der artikelen van het Reglement voor elkeu dag dat men een voorwerp langer boudt dan noodig is 10 cent boete verschuldigd is, blijft het betaleu van boete een onaangenaam iets. Eu toch is het in dit geval zoo heel gemakkelijk te voorkomen Bovendien, door samenwerken van allen kan slechts »bet Groene Kruis" ten volle aan zijn doel beantwoorden. En dejaurlgksche bijdrage, waarvoor men zooveel goeds kan genieten, is immers zoo uiterst gering Volgens het Reglement kunnen allen, die 49.) De heer Bultilude kroop er in en ging in een hoek liggen angstig luisterend, naar alle geluiden, maar bij boorde niets dan deu zang der telegraaf draden boven zjjn hoofd. Spoedig werd hy koud en stijf en zijn houding was verre van aangenaam. Ook was er meer kolengruis dan hij wel zou hebben kunnen wenscheu, mnar daar stond weer tegenover, dat het eenzaam genoeg was. Tien dagen te voren zou de heer Paul Bultilude hot onmogelijk hebben geacht, dat bij ooit in een vuilen kolenwaggou zou liggen om deu school meester van zijn zoon te ontvluchten, maar sedert had bij zóóveel doorgemaakt, dat hjj al het abnor male van zijn positie niet meer inzaghet was te afschuwelijk om een nachtmerrie te zjjn. Maar het lot liet hem zelfs hier geen vrede. Na ongeveer een half uur, toeu by zich bijna veilig begon to gevoelen, hoorde hij draden onder zich ritselen en een klokje slaan. Iemand, waarschijnlijk de chef, riep van het perron. Hé, Ing Pickstones, daar staan nog altijd die drie waggons, die om 6,80 naar Slopsbury mee moeten, maak een beetje voort!" Er kwamen voetetappen, die steeds nader kwamen men, en eindelijk zei een stem vlak by Paul's oor: „Dat zyn do waggons, ia het niet waar Tommy?" Dat zyn ze, allemaal duwen I en tot Paul's oat- vóór den eersten Januari 19015 lid werden, dadelijk nu hun toetreding profiteeren van al hetgeen de vereeniging voor haar leden doet. Wie na 1 Januari van het volgende jaar lid wordt, kan eerst genieten van de voordeelen, aan hot lidmaatschap verbonden, na drie maanden lid te zijn geweest. Deze bepaling is echter niet toepasselijk op hen, die zich na dien datum binnen den kring dezer Geineen'e vestigen en zich binnen drie maanden na die vestiging als lid opgeven. Sedert zeer korten tijd werd liet besluit genomen, dat leden, op advies van hun ge neesheer, beddegoed e.d. na ziekte kunnen doen ontsmetten in het magazijn, waar een inrichting is aangebracht voor ontsmetting waarin ook alle voorwerpen na gebruik, zoo dra ze ingeleverd zijn, een grondige desin- leclie ondergaan. Hoewel het magazijn tamelijk ruim voor zien is van verplegingsartikelen worden (aan gezien dagelijks aanvragen om hulpmiddelen inkomen en vele voorwerpen weken, soms maanden lang noodig zijn voor patiënten zoodat er een vrij groote collectie aanwezig moet zijn om zoo min mogelijk hen die aan vragen komen doen onverrichterzake naar huis te laten terugkeeren, alle verplegings artikelen die men in zijn bezit mocht heb ben zonder dat men eigenlijk weet, wat er mede te beginnen wanneer z niet meer noo dig zijn, dankbaar door »het Groene Kruis" aanvaard. En velen schonken reeds gaven aan do vereeniging; maar er is zooveel noodig! Wie ligstoelen, ledekanten, bad kuipjes, rugsteunen of dergelijke op zolder mocht hebben staan, oindat hg ze niet meer noodig heeft en ze dan «geborgen" zijn kan, door ze aan de vereeniging te schenken, er zoo velen mee gelukkig maken! Alle schenkingen worden gaarne aanvaard door den Commissaris van het materieel der Groneman, of door den Secretaris, H. Tromp vau Holst. Amersfoort in 1904. vin. Bij een nader schrijven, d.d. 25 October, deeldeu B. en W. ons mede, dat de Gemeen teraad in zgn vorgadering van 25 October heelt besloten, over 19J5 voor woningonder- zoek en controle uit te trekken f400, be rekend op f 0.40 per lid en per woning, welk bedrag rechtstreeks door de Gemeente zal uitbetaald worden aan de twee deskun dige leden onzer commissie, bedoeld by Raadsbesluit van 2(5 April 1904. zetting begon de ivaggon waarin bij lag, langzaam voort te gaan. Eindelijk wae er eeu schok en bet geluid vau aanhaken van zware kettiugeu. Dat kon zoo niet. Ala by zyn aangewezigheid niet dadelyk liet merken, zou de 6.30 hom naar Slopsbury brengen en dat was nog een honderd mijlen verder van buis. In de verte klonk gefluit en het vreemde gebeef, dut het uadereu van een trein aanduidt. Er was geen oogenblik le verliezen hy was bang om uit den waggon te apriugen en besloot zichzelf bloot te geven. Daarom ging hy op zyn kuieen liggen en stak zijn hoofd boveu de borstwering uit. „Tommy, zei hij zachtjes, hoor eeus Tommy." Een werkman, die onder deD waggon aan het werk was geweest, keek op met een bleek en doodelijk verschrikt gelaat en week oen paar pas terug; de heer Bultilude werd ook door eeu piot telingen schrik bevangen en dook weer naar be neden. „Rill, zei de werkman met schorre stem, ik wil er een eed op doen, dat ik deze week geen borrel gebruikt heb maar ik heb ze weer, Bill, ik heb ze weer." „Wat heb je - jr bromde Bill, wat scheelt „Delirium, Bil!, nygdo de ander, zoo waar als ik leef. Toen ik daar bezig was met de assen na te kijken, zag ik een dwerg, een griezeligen dwerg, Bill, en die stak zyn leeliyken kop boven den rand en zei Tommy, net zooals ik het hier zeg, Tommy ik moet je hebben. Ik dorst Diet dichterbij komen. Ik zal om verlof vragen en den dokter balen hy keek me venijnig aan, Bill, en grinnikte. Ik zal nou bij de afschaffing gaan en geregeld Zondags naar de kerk." „Laten we eerst eens kjjken of er wat is, zei de practische Bill. Nou dan I" Met hot wotiingon'lflfzoek is vanwege onze Commissie tot uog toe geon bogin kunnen gemaakt worden, aangezien de bij art. 1 'er Woningwet bedoelde «Voorscbrifton" nog niet zyii voorgsteld door den Gomoeu- teraad. By een schrijven, dd. 20 September, zjjji B. en W. door Gedeputeerde Stuten dezer Provincie volgens art. 8 der wet uitgenoodigd geworden, deze voorscbrifton zeil' te ont werpen en vóór 1 Januari 1905 aan bon in le zendoii. Evenwel is, tor uitvoering van het be paalde bij art. 11 dor Woningwet, in bet j;ia.' 19J3 door eon uit ons midden bonoeindo sub-commissie van deskundigon een aanvang gemaakt met het onderzookon van een 50 tal woningen, gelegen tusschon bet Grouto Spui en de Kampstraat, met name de St. Agatbustraat. Gedurende het loopende jaar hooft zich het onderzoek bepaald tot do porcoelen waaromtrent kluchten ingekomon waren, door de bewoners, 't zy door tusscbonkomst vun B. en W. dezer Gemeente. Hot moerendeel der aldus onderzochte woningen is, na aan schrijving van B. en W. aan de belangheb bende eigonaren, verbeterd gewordenslechts enkele zyn op ons advies onbewoonbaar ver klaard. De geregelde voortgung van het woningonderzoek, op de door de wet voor geschreven grondslagen, moet wachten op de vastsLelling en het in werking treden van de betreffende Gemeentelijke verordening. Tot zoolang staan wij machteloos tegenover ons bekendo ergerlijke misstanden, ook in de bewoning. De aangiften bedoeld by art. 9 der Woning wet worden ons vanwege B. en W.. inge volge art. 10 dier wet geregeld toegezonden. In den loop van het jaar zyn door de Commmissie onderzocht en meestal met goed gevolg behandeld de by haar ingekomen klachten over de verschillende gebreken inden woningtoestand. Zijn betroffen een van slechten steen opgetrokken, vocht doorlatenden zijgevelmuur van perceel No. 3 Stationsstraat de bouwvalligheid, wegens gebrek aan voldoende slaapplaatsen, gemis van pri va- ton, enz. afkeurenswaardige woningen No. 1(3—23 aan de Molenstynsche steeg buiten de Groote Koppel den wegens langjarige vcrwaarlonzing voor de bewoners gevaarlijk geworden toestand van een complex woningen No. 7 tot en met 17 aan hut Sint Joris-Kerkhot. vochtigheid van een woonvertrek Achter het üuiie Weeshuis, No. 2 Hy ging op hot wiel staan nn kcolc over den rand. „K m er eens uit, wie of wat je dim ook wezen mag. We hebben geen orden om dwergen te ver voeren op deze lyn. Nouik luat me villen alsTommy, ouwe jongen. De zaak isiuorde Hier iB je dwerg I" En terwijl hjj zich voort ver boog, haalde lij) don ongelukkigen Paul to voorschijn by zyu kraag en lei hem vonr zich neer. „Dat is je salonwagen niet en zoover ik weet heeft niemand daar je bed opgemaakt Je haalde daar niet veel goeds uitje beat eeu jonge vagebond, dat heb ik wol al in du gaten. Wat moet dat, hé? „Hou je mond, Bill, zei Tommy, wiens humenr was verbeterd bij de ontdekking dat hy met geen halcinatie te doen had gehad, zie |e uiet dat je oen jongenheer voor hebt?" „Jongenheer of geen jongenheer, zei Bill met na druk, hy heeft geen reobt otu zich iu die waggons te verbergen, Hou hem vast jongens, daar komt do goederentrein aan." Tommy hield hem in z|jn yzoron groep, terwijl de andere arbeiders deu wagon vasthaak ten on do goedorentrein reed langzaam weg. Daarna kwamen de minnen terug en gingen om hun gevungene staan, diet, se met nieuwsgierigheid aanzogen. „Hoor eens maunen, zei Paul. Ik bon van school weggeloopen en wil naar Londen gaan met don volgenden troin en heb de vrijheid genomen my In don wagon te vorbergeti, omdat de moester wel spoe dig zal volgen om nunr mij te zooken. Begrijp je?" „Zeker, zei Bil', on je bent tne een fün heer, boor I" „Ik, ik zou liever niet gepakt worden." „Dat begryp ik ook, zei de sympathiseerendo Bill. „Nu dau, kunnen jelui me niet ergens vorbergon? Kom, dat kun jelui wel." „Wat zeg jjj er van Bill, vroeg Tommy. verwaarloosden toestand van eon woon huis met winkel aan dn Arnheinschostrn&t No 29; de onvoldoende berging en at voer van afval uit een varkensluchterQ, (Itrechtschostraat 18 onbewoonbaar verklaring wegens bouw valligheid van liet perceel No. 39 aan do Teutstraat. De eigenaren van de vervallen woningen aan de Sint Agulhaslruat Noa. 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19 en 2, aangespoord lot hot aanbrengen van zeer noodzakelijke verbete ringen, wisten, door overdracht v»n hun bezit, zich daaraan te onttrekken. By missive d.d. 30 Juni, en van 28 Novem ber d.a.v., werd om advies in onze handen gesteld eerst een aanvraag van bouwonder nemers tot het oprichten van een kerkgebouw met aanhoorigheden op eeu bun toebehoorend uitgestrekt terrein aan den Soesterstraatweg en wel op een strook gronds ter breedte aan den weg van ongeveer (55 Meter, welke over haar gobeele lengte onmiddellijk grenst aan de Nieuwe Algemeene begraafplaats. Daarna word ons advies gevraagd op de zelfde aanvrage, nu door het R. K. Kerkbe stuur vun O. L. Vrouwe parochie alhier, gericht aun H. H. Gedeputeerde Staten, en ton duel hebbende het stichten vun oen R. K. kerkgebouw mot pastorie, scholen en Zustoi'gesticbt. Angezien het bh onderzoek bleek, dat er meer dan voldoende terrein beschikbaur was om den by do Wet van 10 April 1869 voor geschreven afstand van de Rugruufpluats in acht te nemen, en hier het linancieele belang moest achterstaan by do sanitaire bepalingen van de Begrafeniswet, luidde in buide geval len ons advies ongunstig. In onze vergadering van deu 12 Februari werd de wenscbolykheid besproken om op de scholen eenvoudige verbandkistjes voor handen le hebbende ondervinding heeft geleerd «lat bjj voorkomende «enigszins ernstige verwondingen van schoolkinderen, oogenblik- kelyke behoefte bestaut aan doelmatige hulp middelen voor eerste verband. By uie.-voldoendti eerste behandeling ia infectie niet buitongesloten z(j kan zelfs de latere deskundige behandeling bemoeilijken. De mododoeling van dezen wensch aan be Gemeentebestuur heeft ten gevolge gehad, dat aan do Hoofden van scholen tor beschik- king gegevou zyn de bij ongevallen van schoolkinderen voor eerste hulp noodzakelijk ste verbandmiddelen. Ook is in onze vergadering meermalen ter sprake gebracht van hoe grooten invloed op de voorkoming van ziekten en kwalen bij schoolkinderen net toezicht is, uitgeoefend „Wat zal do baas zoggon? antwoordde dezo. „Ik heb een beetje gold, viel Paul in. Waarom heb je dat niet oerdor gezegd, riep Bill, do baas hooft hot niet te weten." „Uier is oen halve souveroiu voor jullie,"zol Paul „(ia maar moe jongeheer en we zullen Je wol bui ten laten als do troiu komt selTotnmy mot warinto. Hy ging Paul vóór naar hot porron ou opoudo oou soort kost. Daar stoppen wo do bezems ou lanpenlappen in; hot ia er wol niet, wat je noemt erg xiudolyic, maar als ik je er in sluit, zal niemand jo lastig vallonj" Hot was er geheel donkor ou de lappen roken niets lekker, doch de heer Bultitudo vond dezo borgplaa's alles overwogen, nog zoo slecht niet, ofschoon hjj zyn scbonon stootte togen do bozomstelou. Nog bljj- der was by, toon bij oonigo oogeublikkon later e«n zwaron slap hoorde, dieu hy mitar al te goed koude on iemand hoorde zoggen: „Ik wou deu ohol oven sproken. O. daar is hjj. Gi.odcn avond, chef, u kont me wel, dr. Urimslnuo van ChriolitoQ House. Ik vraag uw hulp in oen onaaugonaame zaak. Do quavstio is, dat eeu van mijn leerlingon do slechtheid heeft gehad wepte loopeu." „Kom, mijuhoor, xoi do chef Het Is toch uiet waar," „Hut Is holuas maar al te waar. Hol is zwarte on dankbaarheid. Maar ik moot hom zieu to pakken. Hjj moet hier ergens iu de buurt zyn. (J hooft niet oen jougou opgemerkt, die oruit zag alsof hy bjj mü thuis hoorde? Mou kan mjj aan hol loket geen in lichtingen geveu." „Neon, zei de olief. Ik heb uiomaud gezien, maar mischien hebben de werklui hem opgemerkt. Ik zal eens vragen: Ing! Kont eens bier, dize mijnbeer ia eeu van zjjn jongens, kwjjt, heb ju hom ook gozien?" (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1