Marktpr ij zen. Advertentièn. E, J. RUITENBERG, Faillissement. DANSCURSUS. AMEESFQORTSCHE BANE beroep van accountant. Uit tie voorlezing van dit antwoord blijkt, dat de Kamer de ineening is toegedaan, da hoewel hier te lande het beroep van accoun tant nog slechts gedurende enkele jaren wordt uitgeoefend, toch aan dat beroep groote waarde is te hechten, mits de accoun tant betrouwbaaar en geheel op de hoogte van zijn beroep zij. De Kamer meent der halve, dat een wettelijke regeling zeer ge- wenscht is en om meer zekerheid te ver krijgen omtrent hen, die het beroep van accountant uitoefenen, en met het oog op de Naaralooze Vennootschappen. De Voorzitter merkt hierbij op, dat verschillende kamers in hun antwoord ettelijke zaken hebben aangestipt, doch de Commissie meende zich van alle détails te moeten ont houden, zooals daar is het verbod om zekere of alle beroepen uit te oefenen naast en accountancy. De Kamer vereenigde zich z. d. metalge- raeene stemmen met het ontwerp-antwoord. Hierop werd de vergadering te 9 uur ge sloten. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat, op verzoek van den Agent der Nederlandsche Bank te Utrecht, door het Correspondentschap dier Bank te Amersfoort per keer tot geen hooger bedrag dan veertig gulden aan pasmunt wordt aangenomen. De Rijks-Betaalmeesters hebben zorg te dragen voor de geregelde verspreiding en inwisseling der pasmunt en dit is uiet de taak der Nedei-Iandsche Bank Met ingang van gister is benoemd tot agent- rechercheur de agent van politie 2e klasse, tevens onbezoldigd Rijks-veldwachter, G. van der Horst. Tot onderwijzer aan de Christelijke school hier is benoemd de heer P. H. Dijksterhuis, thans onderwijzer aan de school met den Bijbel te Bunschoten. Op de voordracht ter benoeming van een Secretaris-Penningmeester va i het Heem raadschap »de rivier d< Eein, beken en aan kleven van dien", ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van rar. J. van der Leeuw, zijn geplaatst de heeren -H. P. van Huseleu en rar. H. J. M. van den Bergh. De benoeming zal in den loop der volgende maand geschieden door hoofd-ingelanden. Met. ingang van heden zyn benoemd; lot 2e luitenant bij het 5e regiment in fanterie de sergeanten A. M. M. van Loon, van het 4e en M. J. Horst, van het 7e re giment infanterie, en lot 2e luitenant-kwar tiermeester de sergeant H. F. Schofaerds van het 7e regiment. Van liet 5e regiment infanterie zijn be noemd tul 2e luitenant de sergeanten F. C. Teuerskin en P. C. VViiot Versprille hij het 9e regiment; K. VV. de Jong tot 2e luiteuant- kwartiermeester bij het ie regimet infanterie G. A. .1. Beukers tut 2e luitenant der infan terie van het O. I. leger en li. J. C. Wolff en G. G. P. de Reuver tot luiteuant-kwar- meester O. I. leger. Het Ad Ier-rij wiel, waarvan we in het vorig nummer schreven dat liet onbeheerd stond bij «Rustoord" aan ilea Berg, is door dat berichtje in het bezit gekomen den reeht- imii.iitigen eigenaar. Wie alsnog mocht willen toetreden tot de Dinsdag hier opgerichte »Oranje-vereeniging" kan zich daartoe aanmelden bij een van de leden der voorloopige commissie, de heeren J. C. J. Pels Rijcken, L. van Luntei en, H. Tromp van Holst, H. Dumoulin of J. Th, N. D. K. van Schouwenburg. In 8e vergulde Zwaan" werd Donderdag onder voorzitting ran den heer S. J. van Duinen een drukbezochte vergadering ge houden door het negen-uur-sluitings-comité. Tot ALemeen Penningmeester werd be noemd de heer G. Berns, tot Algemeen Secretaris de heer A. Schimmel Jr. onder scheidenlijk Penningmeester en 2e Secretaris van de vereeniging «Handel en Nijverheid" terwijl ook benoemd werden de Voorzitters en de Secretarissen der bedrijls-comités. Na eenige discussie werd aangenomen het volgende Reglement Art. 1. De Wiulsela zullen gesloten worden uiter lijk's avonds ten 9 ure, behoudens de te noemen uit zonderingen. Art. 2. Personen, die zich op dit tydstip zullen bevinden in ms-jazyn of winkel, zullen bediend worden. Art. 3. In de uitstalling en op andere plaatsen, naar keuze van den winkelier, zal op duidelijke wijze vermeld worden, dat de winkel ten negen uur gesloten is. Art. I. Aankondigiiigsbiljetten bicrover worden gratis vanwege de vereeniging „Handel en Nijverheid" verstrekt. Art 5. Al of niet te sluiten ten 9 ure, wordt aan de ondertekenaars overgelaten op1 de Zater- dageu2 den dag, die een algemeen erkenden Cbristelijken feestdag onmiddellijk voorafgaat; 3. de week gedurende welke de kermis plaats heelt en den tycl daarop volgendo tot en met den St. Nicolaas dug 4 do week voor bet Paasehfeest en de zever- weken tusschen dit feest en bet Pinksterfeest; 5 op den Oudejaarsavond. Art. De winkelier is vrij zyn uitstalling ook na 9 uur te verlichten. Art. 7. Den winkelier, die tot 9 uur sluiting overgaat, worden 2 exemplaren van dit Regle ment overhandigd, waarvan één, door hem behoor lek vau zijn handteekeuiug voorzien, aan den Secretaris van zijn bedryfs-coinité wordt terugge geven. Art. S. De Secretarissen |van de bedryfs-comité's nemen op zich, dat aan eiken winkelier, voor zoo verre het z\jn bedrijf betreft, de iu art. 7 genoemde Reglementen worden overhandigd «n een der onder- teekende exemplaren aan den Algemeeuen Secretaris wordt ter hand gesteld. Art. 9. Bij onderteekening van bet Reglement, hetwelk eerst dan van kracht is, wanneer de 9 uur aluiliug officieel zal ziju afgekondigd, verbindt de winkelier zich moreel, de bepaliugen van dit re glement volgens plicht, eer en geweten na te komen. Art. 10. Zoodra het blijkt, dat art. 9 geschonden wordt door een der onderteekenaars, en hieromtren t een klacht inkomt bij 't Bestuur der Vereeuiging „Handel en Nijverheid" zal dit de zaak hebben te onderzoekeu, om naar bevind van zakeu te bandelen. Art. 11. De 9 uur sluiliug zal aauvaugen op 7 December 1905 en van kracht blijven tol 31 Octo ber d.a.v. Art. 12. Zij, die na expiratie van dezen termijn zicb niet meer tol 9 uur sluiting wenschen te ver binden, hebben daarvan, minstens 3 maandeu van te voreu per aangeteokeud schrijven, kennis te geven aan het Bestuur der Vereeniging „Handel en Nijver heid", zijnde anders aaugenomen, dat een verdere voortgaug onder gelijke omstandigheden zal plaats hebben, gedurende eeu gelijk tijdperk. Art. 13. Wanneer '/,0 der aaugesloten winkeliers gebruik maakt van bet in art, 12 genoemd recht, zal het Bestuur der Vereeniging „Handel en Nijver heid" zoo spoedig mogelijk, uiterlijk biuueu 14 dagen, een vergadering beleggeu der |aaugesloten winkeliers in het betrokken vak (of vakken), ton einde een besluit te nemeu inzake al of niet voort- zettiug der 9 uur sluiting. Art. 14. Zoodra een nieuwe zaak wordt geopend, waarvan de eigenaar(s) of bestuurder(s) zicb uog uiet heeft (bebbeu) verboudeu tot de 9-uur sluiting volgens reglement, zal het Bestuur van „Handel en Nijverheid" pogingen aanwenden om bovengenoem- de(n) alsuog te doen toetreden, en van den uitslag keuuis geveuaan het Bestuur vau het Bedryfs-conulé. Art. 15. Indien de eigenaar(s) of beaiuurder(s) bovengenoemd niet genegen is (ziju), zich tot sluiliug ten 9 ure te verplichten, wordt art. 13 toegepast. De volgende vergadering zal niet gehouden worden op 28 September, gelijk eerst het voornemen was, doch op Donderdag 5 October. Om zich te verzekeren van de medewerking van het publiek zal een circulaire worden verzonden aan de Besturen van verschillende vereenigingen hier ter stede, met verzoek den inhoud daarvan onder de aandacht te brengen van de leden. Daarna zal in de plaatselijke bladen een oproep worden gedaan aan de vrouwen om er toe mee te werken, dat de winkeliers en hun personeel niet langer een werkdag van 1 i uur en meer hebben, dikwijls zonder eenige rust van beteekenis. De vergadering werd rond tien uur gesloten. De heer C. P. T. Bigot zal weldra zijn 45-jarig tooneel-jubiieum kunnen vieren en wil dit herdenken door te Amei-sfoorl, de stad zijner inwoning, den 28 September den „Onkel Braesig" te geven, een zijner schitte rendste rollen. 'tMoet immers uit den vreemde komen' en naar het buitenland willen en moeten de Hollanders om zich de oogen uit te kijken naar schilderachtige boseh- ert waterpartijen.... kie men op eigen bodem wellicht nog mooier dan aantreffen, als men ze maar opzoekt. In de j Kampioen" van gister geeft een Bondslid het eerste gedeelte van een «Reis herinnering". Hij voirt den lezer naar de idyllische, weinig betreden wouden van» Old- Forest", waar hij heilige rust, nagenoeg on gerepte natuur, heerlijke bosschen met beekjes en stille vijvers, vogels en bloemen in den natuurstaat aantrof, kortom een oord om er uren on uren te liggen droomen in de varens. In twintig minuten is men op de fiets van Old-Claphain aan den ingang van Old-Forest. De schrijver heeft daar de volgels bespied, de meezen en pimpels, de spreeuwen en boschuilen, de merels en vinkenook de baldadige eekhoorntjes en de leuke konijntjes. Dat kan daar, want er is geen ongewone beweging rondom, er zijn geen rustvex-- stoorders. Het artikeltje gaat vergezeld van mooie kiekjes, die de schoonheid van het landschap goed doen uitkomen. „Old-Forest" zal zeker ergens in Engeland zyn«The Springs" en andere Engelsche namen zouden dat doen vermoedftn. En toch gelijkt het »landhuis van den squire" sprekend op„Nimmerdor", onder don rook van Amersfoort gelegen, doch onopgemerkt dooi de naar 't buitenland trekkende Nederlanders, de haldadigde eekhoorns en do leuke konijntjes zijn hier in den omtrek ook te vinden, en over 't voormalige „Hotel De Merg" heeft men de overige vijl' hier afgebeelde landschapjes óok; mooier nog wellicht. De bedoeling der nieuwe Drankwet moge een goede zijn, namelijk den verkoop van sterkendrank nagenoeg onmogelijk te inaken, een feit is het, dat. zij de vergunninghouders allerlei lasten brengt. Dat blijkt hier tor stede vooral uit de verbouwingen, om in zoogenaamd gemengde zaken, de beide deelen van het bedrijf geheel af te scheiden. De menschen winnen raad in bij deskundigen, getroosten zich soms zeer roote onkosten om dien raad uit te voeren en moeten op last van een hooger deskundige dan aanstonds weer gaan ver bouwen. En als nu maar allen over éen kam werden geschoren, dan zou 't nog wel losloopen. Maar terwijl somimgen zeer hooge rechten betalen, om bijvoorbeeld jenever te kunnen verkoopen anderen dranken van veel hooger alcohol-ge halte, bijvoorbeeld anisette, kirsch, Iriple-sec, enz. zonder dat er ook maar eenig vergun- nings- of verlofsrecht van hen wordt geëischt. En dan de clandestiene verkoop, die er waarlijk niet op vermindert en die lang niet zoo zwaar wordt gestraft als de overtreding van den vergunninghoudex-, die by de tweede correctie onheiToepelijk zijn vergunningsrecht kwijt is. Commissarissen van den Hessenstraatweg hebben zich tot H. M. de Koningin gewend met verzoek, hun bij vernieuwing het recht van tolheffing te verleenen met toepassing van het bestaande tarief. Er zijn weinig gaven waarmee men in zijn naaste omgeving zooveel goed kan doen. als met eenvoudige vroolijkheid. Inhoud Wereldkroniek: Jozef Blok. 40 ste Algemeene vergadering van leeraren M. O. Spoorwegongeluk te Purmerend. Het negende Departement. 25-jarig bestaan R. H. B. S. te Venlo. Louis Bouwmeester naar Irnfië. Cor van Vliet. C. van der Linden. Personalia. Koninginnedag te Arnhem. Opstand te Bakoe. Kroniek van de week. Na den oorlog. De ltijks ornamenten /an Boni. -- Karikaturen uit bet buitenland. KENNISGEVINGEN. Nationale militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Maken bekend, dat liet register van inschrij ving over het jaar 1905 en de alphabetische naamlijst, bevattende de ingeschrevenen voor de lichting der Nationale Militie voor 1906, gedurende acht dagen, te rekenen van heden, van des voormiddags 10 uur tot des namiddags éen uur, ter Secretarie voor een ieder ter lezing liggen, binnen welken tijd bij den heer Com missaris der Koningin in deze Provincie bezwaren Kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoek schrift, op ongezegeld papier, in te dienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, 16 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. UITSLAG VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 15 September 1905 gehouden stemming, ter ver kiezing van éen lid van de Provinciale Staten van Utrecht, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt. Amersfoort 16 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS- De Secretaris,. J. G. STENFERT KROESE De uitgestrekte steppen vau Rusland, waarop groote kudden vee grazen, zijn elk jaar mintenszes maanden lang met sneeuw bedekt. Alsdan moet het vee bestaan van de lange grashalmen, die boven de sneeuw uitsteken. Nu heeft men bevonden, dat de lang aan houdende en sterke schittering dezer sneeuw velden de dieren blind maakt, in welken toestand zij bezwaarlijk in staat zijn de noodige hoeveelheid voedsel te viuden. Een groot Russisch veefokker, die even gaarne zijn voordeel zoekt als de mensehelijkheid betracht, heeft, naar de «Chicago Tribune" bericht nu sneeuwbrillen uitgevonden tot bescherming der oogen van het vee. Deze brillen zijn van berookt glas en worden met lederen riemen voor de oogen van het vee bevestigd. In een enkele kudde moeten zich, naar men beweert, wel 40000 stuk vee be vinden, die met deze zonderlinge brillen prijken. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gki.den ter i.een zal eeneCommissie uit het Bestuur op MAANDAG den 18 September aanstaande, 's namiddags te twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aan melden óok voor het terugge-'en van gelden. HEftM. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Departementshoofden, Wijkbezoe- k e r s en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. D INS D A G 19 Sept. des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekb uder der vereeniging, den heer N. G. van r.-.5TADT, Kleine Haag 7. Predikbeurten. De predikbeurten bij de kerkgenootschap pen zijn op Zondag 17 September geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorrn. 10 uur ds. De Meijere. Romonslrantsche kerk. Voorin. 10>/2 uur, ds. Ilooykaas. Gereform. kerk (L-ingegracht). Voorin. 10 uur, ds. Douner. 's Avonds 5»/2 uur ds. Donner. Gerel'orm. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 5V2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 91/2 uur, de heer Ds. Meijer, van Ouder Amstel. Avond 5 uur, de heer Ds. Meijer Amersfoort, Vrijdag 15 Sept. 1905. Appelen f 4.a f6 Peren f5.a 1' 8.— Zandaardappelen f2-- a f2.30 Hocn- dereieren f4.50 a f5.per lOOstuks. Boter f 1.15 a f 1.3U p. k. Margarine 1 0.- a f0. Kippen f0.60 a 11.— Kuikens fl.af 1.30 Piepkuikens i'0.30a f0.60Ganzen f0.afO. Eenden f0.90 a 11.20 Hazen f 0.— a f Wildekonijnen f 0 ii l'O.Tamme konijnen f0.50 a f0.80 p. st. Duiven f0.40 a f0.50 p. paar. Vette varkens l'O.a 10.Magere varkens f'4G.a f25.— Zeugen f50 a f70 Biggen f10 a t 13. Aangevoerd waren ongeveer50 heet. Appelen, 20 heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 200 Heet. Zandaardappelen, 60000 st. Hoendereieren, 1400 Kilo Boter- Vette varkens, 30 Magere varkens,— Var kens voor exportslagerijen, 300 Biggen en 20 Zeugen. Makelaar WEVERSSINGEL No. 11. Huren en verhuren van huizen. Kosteloos. Bij beschikking der Arrondissements- Rechtbank te Utrecht, d.d. 6 September 1905, is het faillissement van A. SCHIMMEL, Groote Koppel, te Amersfoort, wegens gebrek aan actief jPGEHEVEN. De curator, Mr. H. J. M. van den BERGH. Amersfoort. HERVATTING op 1 October a.s. van den Ook alle NIEUWE dansen worden onderwezen. Havik, 18. H. DXJMOULZXT. Brandewijn v/d Inmaak Telefoon 131. KOllTEGRACHT 20. Belast zich met aan- en verkoop van Effecten, Incasso's, sluit Prolongatiën, ver leent Crediet in rekening-courant, neemt gelden in déposito met 1 dag opvragen a 2°/0 14 a 21/2°o Kantoor geopend van 9 tot 3.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2