Stadsnieuws. Gemengd nieuws. naar Amsterdam oi Den Haag, ofschoon de ballon der artillerie uit Oldebroek nog steeds te Berlijn is. Art. 1 der Kieswet noemt onder de kies gerechtigden, builen de aangeslagenen in een Rijks directe belasting, o. a. lien die »als hoofden van gezinnen enz. op 31 Januari sedert den len Augustus van liet vorig jaar bobben bewoond, krachtens huur, oen tiuis of gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder tyjbehoorenden of in huur gebruik en grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de Gemeente of het gedeelte der Gemeente waarin het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel" enz. Voor Amsterdam bedraagt die minste som f250. Nu hadden op 31 Januari jl. sedert 1 Augustus 1904 twee Amsterdammers in dis trict VI woningen tu huur tegen i'2.25 en f 1.75 per week, maar bovendwö elders in de Gemeente een werkplaats, de eerste tegen 10.50 per week in den zomer en tl. 10 in deu wmter, en de tweede tegen f3 per week. Wegens de gezamenlijke huur meenden zij gerechtigd te zijn, op de Kiezerslijst te worden gebracht, doch het Gemeentebestuur oordeelde anders en de Kantonrechter in hun kanton evenzeer, omdat de woorden sof in huur gebruikten", in boven aangehaald urtikel voorkomende, enkel zouden beliooren bij «grond" en uiel bij «lokalen". Deze woorden zijn nl. in 1900 in de Kieswet ge voegd omdat er een leemte bestond ten aan zien van landbouwers die buiten hun eigen lijke woning nog afzonderlijke stukken grond in huur hebben. De Hooge Raad heeft echter overeenkomstig de conclusie vun den procureur-generaal anders geoordeeld en wel omdat de woorden van liet artikel geen andere uitlegging ge- doogeu dun deze, dat de ingevoegde woorden evenzeer betrekking hebben op «lokalen" als op «grond", gelijk dit ook het geval is «met of zonder by behoorenden''. Al was de bedoeling der wetswijziging gelijk door den Kaulnonrecbter is vermeld, de woorden dei- wet zijn met diens beperkte opvatting niet overeen lo brengen en volgens den Hoogen Raad staat de grond voor de bijvoeging dier woorden aan de toepasselijkheid ook op «lokalen" allerminst in den weg. Aangezien de gezamenlijke huurprijzen voor beider woning en werkplaats hel bedrag van f2.59 te boven gaan, beval de Hui ge Raad, dut de namen der beide Amsterdammers alsnog op de Kiezerslijst zullen worden geplaatst. Ur. Nolens schrijft inde .Venloosclie Ct." 111895 werddoordeT wee-lc Kamer eeu motie aangenomen van den volgenden inhoud De Kamer, van oordeel, dat een wettelijke t'ege- Itug toi verkrijging van eenheid van tijdsre- keniiig wenschelijk is, gaat over tot de orde van deu dag". Sinds zijn tien jaren verloupen en de wettelijke regeling is er nóg niet. Wel werd in 1399 een wetsontwerp inge diend tot invoering van een wettelyken tijd, doch dat ontwerp heeft liet niet tot het «staats blad" kuuneu brengen. De Memorie van Toelicnliug van dat ontwerp begon met de wooi deu«Na de herhaalde besprekingen, die over de noodzakelijk van een wettelyke voorziening tot verkrijging van eenheid van tyd en over de gronden daarvoor, zoowel in de Staten-üeiicraal als daarbuiten, hebben plaats gehad, schijnt deze by de toelichting tot het aangeboden wetsontwerp als vast staande te kunnen worden aangenomen." Dat zal ook nu nog wel zoo zijn. Van de wenscbelijkheid althans zal wel ongeveer ieder overtuigd zijn. Het gaat ook wel zoo, maar het is lastig. En in som nige gevallen, in sommige gedeelten van ons land, is het zeer lastig. Sedert de uaunerning en beliatideling der hierboven genoemde motie en sedert de in diening van bet wetsontwerp is er nog her- baaldetyk en van verschillende zijden op ai- doening dezer zaak aangedrongen. Er is op aangedrongen ui allen ernst en er is op aangedrongen in hunioristsicheo vorm. Maar tol bedeu laat de regeling nog op zich wucliten. Dit tnag te meer bevreemden, nu ze aan de Kegeeriug geen geld kost. Men heelt du keuze tusschen deu Amstcr- scheii-, den Greenwich- en den Middel-Euro- peeschen tijd. Eu natuurlijk zijn de meeningeu daarover verdeeld. Het ontwerp van 1899 vestigde de keuze op deu Middel-Europeeschen. Den A.uister- damschen tyd als wettelijken in te Voeren, ontmoette onoverkomelijke bezwaren, omdat de verhouding onzer spoorweg- maalschup- pyen lolden «Verein Deutscher Eisenbalin- verwaltuugeu" bet voor haar vrijwèl onmo gelijk maakt, tiaar dienstregelingen naar dien tijd vast te stellen. De invoering van den Greenwiclityd als wettelyken tijd en i daardoor als basis voor de algemeen» tijd re- j geimg, zou, volgens den loemnaligeu Minis ter van jliimenluiidsche Zaken, naar allo j waarscbyulykheid ten gevolge hebben, dat ulle bezigheden van het gewone leven norai- l naai op den zelfden tyd zouden blijven plants vinden, maar inderdaat op een 20 minuten later tijdstip van den dag zouden worden verschoven. De voorstanders van den Middel-Europee sehen tijd beroepen zich vooral op de hygië nische en economische voordeelen, die daar mede verbonden zijn. Om tot een resultaat te komen, zal toch ten slotte de keuze op den eenen of den anderen tijd moeten val len. Want al is de overtuiging van de weri- schelykheid van een wettelijke voorziening ter verkrijging van eenheid van tyd nog zoo algemeen het baat tiiels als men niet beslist, welke die tijd zal zijn. Dr. J. van Loenen Martinet, predikant te Bussum hoopt aanstaanden Zondagochtend te half elf voor te gaan bij de godsdienst oefening in de Retnonstrantsche kerk, hier. De Directeut -generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat thans door bemiddeling van het Hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie, mede zullen verkrijgbaar zijn frankeerzegels van 5 dollar-cent van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, tegen den prijs van 13 cent per stuk. De aanvraag en verstrekking geschieden op de zelfde wijze als de overige, bereids verkrijgbaar gestelde Iniitenlatidsclie zegels. Uit de provinciale middelen zal voortaan jaarlijks een bedrag van f200 beschikbaar worden gesteld om duaru't te bestrijden de kosten van herstelling, noodig tot instand houding van gedenkwaardigheden binnen de provincie Utrecht en de reis- en verblijf- en bureaukosten van een daartoe in te stellen provinciale commissie. Gepeputee'rde Staten van Utrecht hebben bepaald, dat ter bevordering van een billijke evenredigheid irt het. door elke Gemeente in het provinciaal aandeel in de lichting der Nationale militie zullen saaingevoegd de hier na genoemde Gemeenten, als Breukelen- Nijeurode, Breukelen-St. Dieters en Tien hoven Bunnik, Werkhoven en Odyk Doorn en Maarn Driebergen en Rijsenburg Har- melen en Veldhuizen Jaarsveld en Willige- Langeruk Kamerik en Zegveld Kockengen en Liagnieuwkoop Langbroek en Gothen I.eusden en Stouten burgKinschoten en Snelrewaard Koenen, Koenerslout en Ruwiel Maarssen en MaarsseveenMontfoort en Willeskop Polsbroek en Hoenkoop Sciialk- vvijk en Tuil en 't Waal; Vleuten, Haur- zuilens en Oudenrijn; Vreeland en Nigte- veebtWestbroek en Achttionhoven. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare Kagaie school 3e soort aan de Puntenburgerlaari, Hoofd de heer A. Veen, hebben zich aangemeld 27 sollicitanten. De parade-pas wordt afgeschaft en het slaan en blazen der dienst-signalen wordt ingekrompen. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde officieren, herkomstig van den Hoofdcursus, worden Zaterdag 30 September beëedigd en in functie gesteld. Morgennacht wordt door het 5e regiment, in vereeniging met de andere wapens uit dit garnizoen, een nacht- manoeuvre gehouden, .vaurbij een bivak zal worden betrokken en het nieuwe draagbaar tent-materieel zal worden beproefd. Voor wie de oefening mocht willen bij wonen, dienp, dat zij wordt gehouden op het terrein tusschen de schietbanen op de Keusder- heide en Kutnpoord. Luitenants-kwartiermeester D. J. Jager, van liet Ie regimont veld-artillerie, en M. Pull, vroeger van het 5o regiment infanterie, zyti angewezen o n een cursus in comptabiliteit aan de Hoogore Krijgsschool te volgen. Morgen komt hier uit Darneveld aan een vijftiental olficieren van den Generalen staf, die hier zullen overnachten, en eeri nefe- ningsreis doen. Door de politic zijn aangehouden vaderen zoon G., die in den afguloopen nacht in de .Muurhuizen en aan den Heiligenbergerweg zinken afvoerpijpen stalen om, volgens hun verklaring, zoodoende aan.... jenevore. nten to komeu. Rij het Gemeentebestuur vati üaarn is een concessie-aanvrage ingekomen tot het plaatsen van tien atitomubielen op hut Stationsplein en den Brink. Het plan is te laten rijden per taximeter; de prijs zal nader worden vastgesteld. De Vorst en de Vorstin van Waldeck, die met hun kinderen eetiigeri tyd de gasten zijn geweest van II M. de Koningin-Moeder, zijn heden van «Soestdijk" naar Duitschland teruggekeerd. De mogelijkheid wordt overwogen om tusschen Spakenburg, Bunschoten, Hoogland en Amersfoort oen dienst voor Renard-treinen in te richten. Koning of knecht, de gelukkigste is, wien het goede is bereid in eigen huis. De heer Adams, te New-York, gaat een hotelletje bouwen, dat 42 verdiepingen zal krijgen en dan het hoogste gebouw van New-York nog eventjes niet 38 Meter zal overtreffen, liet hotel moet in 500 kamers met badinrichtingen 2200 gasten kunnen bergen. Het geld voor de uitvoering van liet gebouw, 12 millioen gulden, is al bij elkaar. In Maart 1895 overleed te Weenen de 78-jarige fabrikant Ditinar, uitvinder der modernteurlamp, die na 1850 overal in Europa ingang vond. Toei: na 1800 de petroleum de patentolie dreigde te verdringen, zorgde Karei Rudolf Ditinar onmiddellijk, dat zijn fabrieken ook petroleumlampen gingen ver vaardigen. en hij paste ook by die lampen menige door hem uitgevonden vert etering toe. In 1839 niet slechts twee helpers begon nen, gal' de heer Ditinar alleen in zijn Oosten rij ksclie fabrieken, aan 700 arbeiders werk en bovendien aan honderden iti de fili alen in het buitenland. Zullen de glacé-handschoenen duurder wor den De «Frankf Z." meldt,dat ineen vergade ring van fabrikanten van glacé- en wit leder, te Leipzig deze week gehouden, besloten is wegens de tijdsomstandigheden den prijs voor glacè-leder te verlioogen en den handschoen- fabrikanten te verzoeken, eveneens bun prij zen op te slaan. Een der lezers van het »Hbid." schrijft ln de uitgave van tiet «Staatsblad" van de firma G. B. van Goor en Zonen, Erven P. A. de Jong, te Gouda, komt in Staatsblad no. 224 (een wijziging van de Provinciale Wet) een vreemde drukfout voor. In art. 38, le alinea ui. leest tneu daar»l)e Griffier mag Onzen Commissaris en de leden van Gedeputeerde Staten niet in den eersten of' tweeden graad van bloedverwant of zwan gerschap bestaan", (bedoeld wordt natuurlijk «zwagerschap"). Die fout wordt herhaald in de 2e alinea, waar staal«De zwangerschap houdt op door het overlijden der vrouw, die haar veroorzaakte". «Rococo'' is de in Frankrijk meest gebruik kelijke schrijfwijze, met den klemtoon op de eerste lettergreep als iemand echter Roccoco of «Roccocoo" wil schrijven of uitspreken, kan men item dit niet als een fout aanre kenen, want niemand kan met zekerheid zeggeo, waarvan de uitdrukking afkomstig ts. Schijnbaar is het een zoogenaamd slot- terwoord, zooals kiuderon on volwassenen, a's zij te haastig spreken, dikwijls van een woord maken. Men wil, dat de sedert het einde der zeven- tiende eeuw gebruikte schelp- en tufsteen versieringen, die tn den laatsten tijd der regeering van Kodevvijk XIY zeer in zwang waren, aanleiding gegeven hebben om alle inode-artikelen in dien stijl schelpwerk of rocaille te noemen; rococo zou echter het stamwoord van rocaille zijn. Dat is wel mogelijk, muur waarschijnlijk is het niet, evenmin als de alleidiug van dat woord te zoeken is iu deu naam van een architect, Rococo genaamd. Andere leiden rococo af van het Duitscbe «rock" en verhalen, dat een Fransche prins, tijdens de emigratie, te Coblenz naar een uitdragerswinkel had gevraagd en dat men hem toen gezegd had, dat de uitdrager daar woonde, waar een rok buiten de deur hing. De prins zou toen geroepen hebben; Roe, roe, roe, rococo!" Hij zelf moet aan tafel vun den graaf van Ai'tois die anecdote ver teld hebben, die veel opgang maakte, en zoo zou bet woord in de mode gekomen zijn. Een andere en minder gezochte alleidiug luidt aldus: In het begin der zeventiende eeuw woonde bij Poitiers een oude gravin De Chaltelleraud geheel afgezonderd op haar kasteel, dat volgens het toenmalig gebruik met zware stollen en harde kleuren gestof feerd was eu waar haar eenige genoegen bestond in een ouden knorrigeu papegaai, die Rococo heette. Dit dier huil de zonderlinge gewoonte, op elk nieuw aangeschaft meubel stuk woedend aan te vallen en het met snavel eu klauwen te vernielen, terwijl het de oude meubelen met verschooning behandelde. Rococo verkoos zijn «matteleden" niet anders uit te strekkeu dau op een voor werp, dat in het huis oud was geworden, zoodat de gravin, die voor haar lieveling zeer bezorgd was, zich genoodzaakt zag in het vertrek, waar zij met den papegaai huisde, uitsluitend oude meubelen te zetten, die zij eenvoudig «Rococo" noemde. De zonderlinge gril van deri vogel werd spoedig onder de aanzienlijke en talrijke bloedverwanten der gravin bekend en weldra bad het woord «Rococo" ter aanduiding van iels zwaars of hard gekleurds, en van den daartoe overhellenden smaak, door gehee Frankrijk hef. burgerrecht verkregen. De Amerikannsche uitvinder Tesla beweert een middel te hebben gevonden om ook electrisclie drijfkracht zonder draad- ol kabel- gel iding mijlenver over te brengen, en de millionair Pierpont Morgan en de Niagara- maatschappij hebben hem nu in staat gesteld, op groote schaal proeven te nemen met die uitvinding. Op Long-Island (New-York) zal een 57 Meter hooge toren worden gebauwd, van waar uit de electrisclie kracht tot 48 Kilo meter in den omtrek vloer de lucht zal wor den v Tzonden. De aldus verzonden electriciteit zou verbeeldt u voldoende zijn als drijfkracht voor alle electrisclie trams van New-York, alsook voor de eleitrische verlichting dier stad. II#e liet verzenden geschiedt, houdt Tesla voorloopig nog geheim. Of hij gelijk heeft liet is waarschijnlijk, dat wij dit j.iar op op onze breedte Noorderlicht te zien zullen krijgen er bestaat tenminste meer kans op dan vorige jaren. De reden hiervan ligt in liet feit dat er in de laatste maanden een maximum van zonnevlekken te zien is ge weest. Zooals bekend, wordt gemiddeld iedere elf jaar een maximum bereikt, hetgeen altijd gepaard, gaat met Noorderlicht-verschijn selen, speciaal in September en October. De jaren 1859, eu 1870 met bun heerlijk Noorderlicht in de September.naanden, zijn daarvoor beroemde voorbeelden. In on e regionen treden de verschijnselen hij lange na niet zoo prachtig op als in de Poolstreken. Ze zijn hier soms alleen zicht baar aan de helderheid des hemels, waar over nu en dan witte of' gekleurde lichten glijden. Het mooiste Noorderlicht dat zich sedert lange jaren voorgedaan heeft, ging 31 Maart 1894 over Duitsehland op. Een bloedroode lichtstraal schitterde toen geruiinen tij.i aan het firmament. Ook op de Atnerikaansche zijde van het Noordelijk halfrond is een magnetische storing merkbaar, hetgeen reeds bij vroegere groole noorilerlichten opgemerkt is. We willen hopen, dat de te verwachten verschijnselen door eeu oribewolkten hemel beguustigd worden. Een sport-uouveautétje doet zich te Weenen voor. Daar verschijnen de voetballers even als de wielrenners met nummers op hun rug ten einde 't publiek de divers® rollen, die vervuld worden, beter in te prenten. Tevens kan men dan met een programma in de hand de heldenfeiten der rnédespeleuden beter volgen. Een vrouwelijke militaire kapelmeester is benoemd voor liet Noord-Amertkaansch mu ziekkorps van een regimerif, datgeslalionneerd is op de eilanden der Philippijneri. Zij beet Nelly Miles en is verwant aan generaal Nelson Miles, bekend uit den oorlog tusschen Spanje en Amerika. Zij draagt een eostuum dat zooveel moge lijk de uniform van haar muzikanten nabij komt. Zij tnoet zeer muzikaal zijn en voor d commissie zulk een schitterend examen hebben algelegd, dat zij met algerneene stem men benoemd werd. Het is dus een nieuwe en verbeterde editie van Donizetti's »Fille du régiment" want Marie sloeg alleen den trommel en Nelly zwaait den dirigeerstaf. Dezer dagen is het machtige Basoetohoofd Lerothodis gestorven, nalatende honderd treurende wpduwen. Zijn vader had indertijd 128 vrouwen en de nakomelingschap van 87 zoons en 87 dochters. De vrouwen van Lerothodis moesten binnen de muren van het dorp blij ven zij woonden in hutten, die het eigendom waren van het hooid. De voornaamste vrouw van Lerothodis, do moeder van den troonopvolger, woonde in een steenen huis. Een dagbladcorrespondent, die Lerothodis kort vóór zijn dood bezocht, vertelt dat de vrouwen een bijzonder goed leventje hadden. Het was eigenaardig ze te zien eten; messen en vorken kennen ze niet, maar ze weten hun vingers zeer sierlijk te gebruiken. Een eigenaardig ju bi Ié staat weldra gevierd te worden, nochtans niet onder bijster aan gename omstandigheden. Giovanni Passi begon op zijn 15de jaar het edele beroep van zakkenroller en zal weldra zijn 05sten verjaardag bereiken qnduszyn gouden ambtsf'eest kunnen herdenken. Ontelbaar zijn 'smans «fuits et gestes" en hoewel sedert tientallen van jaren bij de politie bekend, weet hij zoo goed zich te grimeeren, van naam, woonplaats en rol te verwisselen, dat hij zelden gesnapt en achter de tralies gezet kon worden. Eenige jaren geleden was hij heelemaal hin- ueu en deelde zijn otium cum dignitate met een schoone jonkvrouw, waarmede hij in kennis was gekomen.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2