Dinsdag 26 September 1905. No. 7099. 54e Jaargang. BERICHT. Feuilleton. DICK BULTITUDE. UITGAVE: FIRMA A H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Vei'Kchgnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1, tranco per pust 1.15. Advertentiën 1—6 regels CO centelke regel meer 10 cent. Legnle-i oflicicële- en onteigeningsailvortentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/' 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseorkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Telephoon 10. Z* die zich met 1 ÜC- [1 TOBER op dit blad wwenschen te abon- neeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers GRATIS- K E N KI S B K V I II 6. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau AMERSFOORT, C-olet op nrtt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter keunis van het publiek, dal een door .T. F. Gratt nieuw ingediend verzoek, mot bijlagen, oiu vergunning tot het oprichten van cenerund-en varkensslachterij in het perceel alhier gelegen aan den Utrechtschen weg No. 51', hij het LC.e las ter be kend onder Sectie C. No. 1373 en dat een door A. Bast Zoneu ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van een zuiggasmotor van 2d paardekrachten in het perceel alhier gelegen aan hel Groote Spui No. bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 4635, op de Secretarie der Gemeente ter visie liggen en dat op Douderdag, den 12 October aanstaande, des voormiddags te half elf uron, gelegenheid ten Raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van deze iürichtiugeu in te brengeu. Amersfoort, 25 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT IvROESE. Amersfoort in 1904. XI. Ter voldoening aan art. 52 tier Woning wet wordt door li. en W. aan den Raad gerapporteerd In Uw vergadering van 1 Augustus 1904 werd U een ontwerp-verordening aangeboden, als bedoeld in art. 1 der Woningwet. De meerderheid oordeelde, dat geen voldoende tijd tot voorbereiding was gegeven, zoodat besloten werd, de openbare behandeling uit te stellen en het ontwerp terug te zenden naar de afdeelingen tot nader onderzoek. Inmiddels vei streek de wettelijke termijn tot vaststelling der verordening en werden wij door Gedeputeerde Staten, ingevolge art. 8 der Woningwet, uitgenoodigd om voorschrif ten als bedoeld in art. 1 der Wet te ont werpen en vóór 1 Januari 1905 bij hun College in te zenden. Daarop werd door ons ingezonden de ontwerp-verordening, zooals deze aan Uw vergadering was aan- geboden. Aangezien echter de termijn voor do vast stelling oener verordening en inzending aan Gedeputeerde Staten nader werd bepiald op 1 April 19U5, werd de verordening wederom aan Uw vergadering ter behandeling aan geboden. Ingevolge art. 16 der Woningwet werden auuschrij vingen tot verbetering van woningen gericht tot eigenaars van perceelen, gelegen aan de Arnhemsche straat St. Aguthastraat en Utreclitsche straat. Tegen do eigenaars van laatstgenoemde perceelen werden stral vervolgingen ingesteld wegens niet-nakoming van de hun opgelegde verplichtingen. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. Slecht drinkwater werd geconstateerd bij perceelen gelegen aan nisschopsweg, Jacob van Gampenlaan, St. Janskerkhot enSoester- straatweg. De voorschriften, gegeven om v rbetcrin.: in dien onvoldoenden toestand to brengen, werden door bijna allo eigenaars opgevolgd. Slechts een enkele werd wegens verzuim veivolgd, waarvan een veroordeoling tot 23 geldboeten it f2 het resultaat was. Bij Uw besluit van 29 Januari 1904 werd de onbewoonbaarverklaring uitgesproken van een drietal perceelen in de St. Aguthastraat, waartoe U het voorstel was gedaan in Uw vergadering van 22 December 1903. Deze woningen zijn in den loop van lOO'i gesloopt. Twee er van zijn herbouwd, nadat bet terrein in banden van een anderen eigenaar was over gegaan. Eveneens werd de onbewoonbaarverklaring uitgesproken van eon perceel, gelegen in de Teutstraat, nadat gebleken was, dal bet aan brengen van verbeteringen niet mogelijk j was. Dit besluit werd genomen in Uw ver- I gadering van 31 Januari •190'», terwijl het 1 betrekkelijk voorstel U was aangeboden in j Uw vergadering van 22 December 1904. Het op de Begroeting voor 1903 uitge- I trokken bedrag van I 20 0U0 bestemd tot deelneming der Gemeente in do geldleening der «Vereeniging tot hot bouwen en verbe teren van woningen", gevestigd te Amers foort, werd op de Begrooting voor 1904 »voor memorie" uitgetrokken, liet bleek niet nootlig, Uw vergadering nadere voorstellen te doen tot het verleenen van geldelijke» steun aan die Vereeniging. Door meergenoemde Vereeniging werden in 1904 geen nieuwe woningen gebouwd. Alleen werd bij ieder Ier 29 arbeiderswo ningen, die in 1903 door de Vereeniging op het door haar in erfpacht genomen terrein aan do Wolfer.tstraat waren gebouwd, een schuurtje geplaatst, ten gerieve van du be woners die daardoor een voldoende berg ruimte voor brandstoffen e n z. verkregen. Evenals in 1903 werd, zoo noodig, onze medewerking verleend tot opruiming van mest- of vuilnisverzamelingon op particuliere ten eitien, waar deze binder veroorzaakten voor omwonenden of gevaar opleverden voor de gezondheid. B. Gemeente politie. Zootls reels werd opgemerkt bij de wijzi ging in de Gemeente-ambtenaren van do it 9.' J. Groebo als Commissaris van politie vervangen door den lieer A. Nijhnlf, terwijl verder de agent 2e klassK. van Doorn werd ontslagen en werden benoemd tot agent 2e klasse J. van de Genugten en P. Durmois en tot agent van politie 3e klasse C. W. Hoogerbeets. Opgum takt werden 849 processen-verbaal, waaronder 127 wegens geploegd misdrijf o.a. 21 wegens mishandeling, 12 wegens diefstal, 5 wegens vveerspanningheid,3 wegens opzette lijke vernieling, 2 wegens schennis der eer baarheid of onzedelijke handelingen met in n- derjarigen, l wegens valsehheid in geschrifte en '1 wegens meineed. Verder 9 wegens overtreding der Arbeidswet, 2 wegens over treding van de Veiligheidswet, 51 wegens overtreding der Leerplichtwet, 0 wegens overtreding der Drankwet, 312 wegens open bare dronkenschap, 19 wegens het werpen van vuil in do grachten, 19 wegens over treding der Verordening op de tapperijen, 91 wegens overtreding van bet Provinciaal Reglement op het rijden met hondenwagens 21 wegens overtreding der strnatpolitie, 5 wegens overtreding der Verordening op do openbare gezondheid, 22 wegens bet plegen van straatschenderij, 25 wegens beschadiging van liet plantsoen, 93 wegens overtr. ding der Verordening op het rijden, 7 wegens overtreding der Verordening op het markt wezen. Er werden 140 honden opgevangen waar voor geen belasting was betaaldbiervan werden 58 stuks afgemaakt, waaronder 6 lijdende aan huidziekten. 73 jeudige personen werden aan hut Politie bureau onderhouden wegens geploegde straat schenderij. 23 gesignaleerde vreemdelingen werden in deze G meento aangehouden, terwijl 5 vreemdelingen, als zijnde zonder middelen van bestaan, over de grenzen des Rijks werden gebracht. Aan 578 personen werden op hun verzoek nachtverblijf en voeding verstrekt, terwijl 57 personen van een reiskaart werden voorzien. Buitengewone maatregelen zijn niet noodig geweest. „Nou, zei hij ten lautsto met een blik op Paul, die met inspanning zijn volgende woorden zat af te wachten, veronderstel eens, dat ik je verhaal geloof, wat dan verder Wat wil jo dan, dat ik voor je doe 1" „Wol, zei Paul, na alles wat ik voor je gedaan heb, en nu je de verschrikkelijke onrechtvaardigheid kent, waaronder ik gehukt ga, zal je me toch wel helpen om mijn positie te herwinnen 1" „Eu als ik je daarbij help, wat dan „Nou, dan krijg ik alles terug natuurlijk," zei Paul, die vond, dat zijn zwager erg oubevattelijk was ge worden. „Ja, ja, maar ik bedoel, wat zal er dau met mij gebeuren „Mot jou, herhaalde Paul (daaraan had bij niet gedacht), jo begrijpt wel, dat ik, je verleden kennende, je niet zal aanmoedigen om hier to blijven." „Neen, zei oom Marmaduke, boel juist en in den vorm." „Je bent wel goed", zei do ander. „En zelL, zoo noodig, zal ik je een kapitaaltje verstrekken om je fortuiu opnieuw te beproeven. Heusch, je zult zien, dat ik het goed met jo voor heb." „Het is een verblindend vooruitzicht, merkte Paradina droogjes op. Jo hebt zoo'n verlokkende C. Brandweer. In tiet kader dor Brandweer kwam ook dit jaar geen verandering. l ïet College van Brandmeester bleef bestaan uit de hoeren G. Prins, opper-brandmeester J. C. van Eijbergen adjunct ópper-brandmeester L. T. van Zwol Sr., J. G. van der Geest, G. van Nieuwenhuizen, G. Blok, 1). Verbeek en C. A. van Kulvcen, brandmeester, terwijl als Secretaris fungeert do heer G. Dekker, cc m- rnies ter Secretarie. Het Bestuur der vereeniging >Amers- ioorisciie Vrywillige Bratulweer" onderging evenmin verandering; hot bestond uit de InterenJ, A. Schotormun, G. de Jager. S. H. Massa, J. li. Dnnath en II. M. Vorhey liet kader bestond uit 34 leden en 5 eereieden. Zeventien maal word de hulp der brandweer ingeroepen. Het hotel Muller, liet stroomagazyn vn.i lirma Gerritsen en liet woonhuis van C. van Mourik Jr. brandden geheel uit; de overige branden werden door bet krachtig en snel optreden van Brandweer en Politie spoedig gebluseht. Aangezien hot personeel by deze branden bleek behoorlijk te zijn geoefend, on bet materieel zich in goeden staat bevond bij ccn inspectie op 19 October gehouden, werd geen afzonderlijke oefening en beproeving gehouden. Evenals vorige jaren werd tij-lens de kermis een brandwacht geplaatst onder de Botermarkt op d"ti Hof. Nationale Militie on Scliultery. Het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1994 bedroeg 191. Vrijgesteld werden wegens broederdienst 33wegens gebreken 29wegens eigen militairen dienst 11 personen; ais te zyri te klein 1 perse jon, terwijl éon persoon voor altijd was uitgesloten van militairen dienst. Het aandeel dor Gemeente in de lichting bedroeg 62, waaronder voor korte oefening IC. ïtigelyfd_ werden 5 by het le regiment huzaren, 52 bij liet ae regiment infanterie. 3 bij het le regiment-vcld-artillerie en 3 bij het regiment genietroepen. B. Schutterij. Aangezien de sterktestaten der Schutterij niet meer worden opgemaakt, kunnen geen opgave worden verstrekt. Aan den kapitein J. A. T. M. F. van Rijswijk de Jong, den le luitenant-kwartier meester mr. J. C. IJ. Prikken eu den auditeur inr. W. D. Caüdri werd eervol ontslag ver leend wegens vertrek. Tot auditeur werd benoemd do lieer G. Dekker, terwyl de le luitenant-adjudant J. Busquet mot de func- I tiëu van kwurtiermeeMm» word belast. manier over je om de dingen voor te stellen, maar do zaak ie, je zult het misschien moeilijk kunnen geloovon, dat ik hot hier in alle opzichten uitstekend heb. Je zoon, zie je, ofschoon hij jou uiet is, doet zich kennen (zooals zo in do advertentie* van marmelade zeggen) als 'n uitstekend surrogaat. Ik kan je verzekeren, dat ik betwyfel of jij me met do zelfde warmte eu gastvrijheid zoudt ontvangen hebben als hij." „Dat betwijfel ik ook sterk" zei Paul. „Precies, want behalvo jou bewonderenswaardige kennis van zaken en buitengewono vastheid van karakter, heeft hij (eu je zult me excuseereu, dat ik het maar zoo zeg) ecu meer openhartige en ver trouwende natuur ilau jij." „Om dat tegen mij te zeggen, schreeuwde Paul is groote onbeschaafdheid." „Mijn waarde Paul wat lijkt het toch gek om te gen zoo'n aap van een jongen te sprekeu als tegen een ouderen zwager, maar ik zal er wel gauw aan ge wend raken ik vlei me met de gedachte, dat ik eon man vau de wereld ben. Stel je nu eens iu mijn plaats (daar heb je zoo'n slag van, zog, om je in een anders plaats te stellen) bekijk do zaak eens van mijn standpunt. Ik kom bij toeval op je kantoor om zoo mogelijk oeu leouiug te sluiten met den oen of an der, dien ik zou ontmoeten, eu zie, ik word met wariuto ontvangen iu wat ik toou meende, dat jou armen waren. Meer dan dat; ik word geïnviteerd om hier een oubepaalden tijd te komen 'jgeeren. Ik was zoor aangedaan, ofschoon ik moot bekennen, dat ik dacht, dat het jou iu je kop was geslagenmaar ik bob gebruik gemaakt van do aaugeboden gelegeu- heid." „Wil je me mijn geduld laten vorliezeu, zet Paul, er is niet veel meer voor noodig." „Ik heb er niets op tegen; iu hel algemeen is hot gemakkelijker om met munsohen om te gum als zo eenmaal hun geduld verloren hebbou. Maar om op de zaak terug to komen, ii-maud die durft eu een voldoende hoeveelheid gezond verslaud heeft, zooals i ik, heeft maar een kapitaaltje noodig (hij hoeft geen millioonnir le zijn) om de gclieole wereld to winnen, j Het is gcotW.ins mijn eerste veldtocht un ik heb voel I tegenslag geluid, maar eindelijk zal ik dau tooli I overwinnen." Paul kreunde. „Nou.jij het is nietje eigen schuld, eenvoudig I gebrek in je makelij maar jij alsspoculatour luidt heelemaal geen moed, alles voorzichtigheid, maar jo I veelbelovende zoon, dio heelt nog eerst eens oen passie voor speculatie en we hebben een paar dingen ondernomen, die jov waarschijnlijk de huren te berge zouden doen reizen. Eu is er geld in elk vau die onder- nemingen." „Ik geloof het graag, zei Paul wild, ik wil alleen i maar niet, dut er geld van mij iu zit." „Daar heb je g-en vorstand vau, zei Marm.uluko laat ik je zeggen, dal ik het oog heb op een paar prachtige gelegenheden om kapitaal n te storten." „Jo zakken zijn altijd prachtige gelegenheden ge weest om kapitaal in te storten." „Ha, ha, verduiveld grappig! Maar omivoor ter zako te komen, je bont altijd oeu practised! tnonsoh ge weest on zult inzien, dat het voor mij, moreel go- sproken, misschien goed zou zij n om jou weer op jo plaats te helpen brengeu; maar dal is geeti zaken doen. „O „Heb ik dat óóit gezegd Ik wat je ju voorstelt le doen." Paul zei daarop, dat, aangezien hij gelooftlo dat de steen de macht bezat om voor ieder inensch een heer Builitude, dus je kiest partij rat hoorou weusch te vervuil»» zijn plan was, Diok dea steen afhandig u maken -»ti hom dau aan iemand te geven, die hom niet zoo langhartig zou misbruiken. „Eeu prachlig-idec, zei Parad ine mot een glimlach, maar je begrypt wol. dal hy zot 'u ding liever aan gruizelmenten sloog, dan jou ur aan laten komen." „O, daar is hy volkomen toe in staat, Hy hoeft me zelfs mot ergere dingen bedreigd. Ik twijfel er aan ol hot iny gelukken zul, deti steen iu handen te krijgen. Maar wat kan ik anders doen Ik moot hol probeereu. eu ik heb geen tijd te verliezer ook." „Laat ik jo dil zeggen, zei Mariuuiluke, als hy ziet, dat je hier bont, dan is alles verloren. Jo moot iemand hebben, dio du huele zaak voor je opknapt, et. dien hy niet verdenkt. Veronderstel nu, dut ik me daartoe loon j „Ju?" riep Paul nit, mot onwillekeurig wantrouwen. I „Waarom niet? zei Murmiduke met aandoening in zijn stem. Ik zie, dat je me niet vertrouwt. Je hebt nu ouomaul het idee, dat ik een volslagen boef i beu, zonder oenlg uieiuchelijk gevoelik geloof wel, - dat ik hot verdiend heb, maar het is toch niet edel moedig van je. Ik hoop. dat ik nog in staal zal zijn I om jo jo fout te doen inzien, uU jo me iu do ge- logonheiJ stelt. Jij l ent bevooroordeeld door tnyn verleden, daar zit hem luist jo fout. Ik heb maar duidelyk en ouenl. irtig gezegd wat ik allemaal pry# I geef wanneer Ik je help. maar ilc wil jo ook zeggen, dat bet mo spijt, jo in dezen toestand te zion. Ik houd er niet van om een huisvader van jou positie zoo in ongelegenheid to zien. Ik acht me verplicht :n jo te helpen en mijn vooruitzichten te latou -or wat zo zijn. De dankbaarheid laat ik aan jou ver. Als ik gedaan heb, schop me dun vunjodeur als je wilt. Geloof me, pak Diek niotwelf uuu, maar laat het uan my over." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1