Binnenland. schappij «aanschrijven de meeste zorg te dragen voor de naleving der concessie-voor waarden." Wethouder Celosse merkt op, dat do concessie-voorwaarden van 1880 inderdaad niet zeer gunstig zijn, vooral omdat de Ge meente Utrecht ze toen zeer sterk drukte. Er is echter geen enkele bepaling omtrent boete bij gebleken verzuimen, de Gemeente heeft dus geen actie in te stellen wegens niet naleving der voorwaarden. Volgens art, 27 kan de concessie vervallen worden verklaard en volgens art. 18 zal, als de concessie is ingetrokken, het buizennet aan de Gemeente Amersfoort komen mits de Gemeente Utrecht dat goedkeurt. B. en W. konden niet anders doen dan de Maatschappij wijzen op haar #kort- koming vooral nu zij bezig zijn, betere voor waarden te bedingen. Men kan ook in verzuim stellen bij een- voudigen brief en dat is gebeurd. De heer Visser, W e t h o ud e r van Openbare werken, is het volkomen een met den Burgemeester en Wetbou-ler Celosse, dat een exploit verkeerd zou zijn ge weest. Spr. vroeg den strook op van den zelf- registreerenden manometer en daaruit blijkt, dat de druk was, Vrijdag voor den brand 35 M., Donderdag 35 M., Woensdag^ ruim 40 M., Dinsdag 40 M. Maandag ruim 36 M. Even voor den brand was hij 38 M., later zakte hij tot zelfs 15 M. Spr. meent dat dit laulste moet toegeschreven aan het gelijk tijdig te werk stellen van te veel brandkranen. Naar spr. meeuing schiet er niet anders over dan betere concessie-voorwaarden te bedingen, waarmee B en W. reeds geruimen tijd doende zijn. Ook heeft de Gemeente gratis het gebruik van de waterleiding. De heer Gerritsen acht dit geen ar gument. Als de Gemeente gratis gebruik beeft, dan betalen de particulieren dubbel. Wethouder Celosse meent, dat het de kwestie is, dat het leidingwater niet onder stoomdruk is gehouden. De heer Gerritsen zal zich niet ver der verzetten, doch hoopt, dat B. en W. albans zullen eischen, dat de vertegenwoor diger der Maatschappij telephonisch verbon den zij met het pomp-station. l)e Voorzitter kan juist nog raee- deelen. dat de gemachtigde der Maatschappij naar de Directie is vertrokken om te vragen, dat het leidingwater steeds onder stoomdruk worde gehoudendan heeft men ook geen telephoon noodig. De heer Gerritsen zegt, dat de ver tegenwoordiger dan toch steeds naar Soes- terberg zal moeten gaan eer men hier vol doende persing heefr. De Voorzitter antwoordt, voorzienin gen te zullen treffen indien dit noodig mocht blijken. De lieer Gerritsen herhaalt, dat we op «leze wijze niet mogen voortgaan. De heer Hagedoorn heeft uit het door Wethouder Visser meegedeelde ver nomen, dut de Maatschappij blijkbaar niet voldeed aan de haar gestelde voorwaarden. De Voorzitter merkt op, dat de nor maal druk 30 M- j- A. P. moet zijn en bij brand 40 M. De heer 11 aged ooi n vraagt welk mid del er dan bestaat om de Maatschappij te doen weten, dat hier brand is. Heeft, vraagt spr. de vertegenwoordiger de gelegenheid om in geval van brand den druk te ver- hoogen De V'oorzitter antwoordt dat er van hier uit geen telephonische gemeenschap be staat met het pomp-station en dat de gemach tigde der Maatschappij geen macht heelt om den druk te verhooxen. De heer Hagedoorn: Met andere woor den, de bepaling is een wassen neus. De Voorzitter: Met uw verlof; als het leidingwater onder een constanten stoom druk wordt gehouden, dan is er 40 M. druk. De heer Hagedoorn: Dat zal de Maat schappij nooit doen en dus telkens zal, bij brand iemand naar Soesterberg moeten fiet sen. Hieruit blijkt, dat een telephoniscbe verbinding absoluut noodzakelijk is. De Voorzitter meent, dat B. en W. daarmee niets te maken hebben en alleen hebben na te gaan of er 40 M. druk is. De heer Hagedoorn: Ik ben geen jurist en weet dus niet of men iemand kDn dwingen iets te doen, «lat bij niet tèm doen De heer van Duinen hoorde deD lol dien de Voorzitter bracht aan de brandweer. Spr. zag bij den brand den Burgemeester en den Wethouder van Openbare werken, wien zeker grooten lof toekomt, doch overigens zag hij weinig lofwaardigs. En 't is niet de eerste maal, dat de brand weer niet voldeed. Spr. heeft voor zich een courant van 31 October 1903, waarin óok op baar te kortkomingen eijnstig wordt ge wezen. Spr. meent dan ook, dat er een operatie noodig is en deze zoo snel mogelijk moet worden uitgevoerd, ook al is een reor ganisatie van het brandwezen gauwer gezegd I dan gedaan. Spr. zou dan wenscheni le alles zóo in te richten, dat de brand weer snel en spoedig kunne optreden. Bij de groote vorderingen der wetenschappelijke j hulpmiddelen is dit bereikbaar o.a. door be hulp van de telephoon. Desnoods legge men een eigen nel aan opdat de autoriteiten intijds Kunnen worden gewaarschuwd 2e. politie en brandweer niet langer eikaars terrein te doen betreden. Nu de Schutterij weg gaat, heeft de politie meer dan genoeg te doen met het afzetten der straten. Dat dit noodig is, bleek Vrijdagnacht toen de braudweer zeer werd bemoeilijkt door toe schouwers. Het zal wel niet naar den zin zijn van alle ingezetenen, doch een brand is nu eenmaal geen kijkspelletje 3e. herziening van het materieel. Er is blijkbaar goed materieel, doch er is ook minder deugdelijk. Spr. meent, dat bij beter materieel de uitgaven aan reparation veel minder zullen worden en dus de Gemeente kas er op den duur beter bij zal varen. Aux grands maux, les grands remèdes. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. dadelijk na den brand de verbetering van het materieel hebben besproken en zij weldra voorstellen zullen doen. Wethouder Celosse zegt, dat de heer Van Duinen sprak van den Burgemeester en den oudsten Wethouder. Spr is niet bij den brand geweest omdat men verzuimde hem te waarschuwen. Den heer Van Duinen doet het ge noegen dit te vernemen; niet alleen de heer Celosse is niet gewaarschuwd, maar zelfs brandweerlieden zijn niet gewekt. Een reden te meer om een telephoondienst in te stel len, Spr. heeft der. heer Celosse geenszins willen uitsluiten, doch willen releveeren, dat de Burgemeester en de Wethouder van Openbare^ werken tegenwoordig waren, die in deze toch wel de meest deskundige toe schouwers waren. De heer Hamers vraagt waarom de Gemeente niet een eigen waterleiding exploi teert. Elders blijkt dit heel goed te kunnen en zeer loonend te zijn. De Voorzitter antwoordt, dat dit nog niet overwogen is, doch wellicht kan ge schieden eer de nieuwe concessie wordt verleend. De heer Hamers acht het best uitvoer baar. De Voorzitter: Welnu, de Raad heeft het in de hand en kan dus daarover beslissen. De interpellation duurden van 2.07 tot 2.45. Na afloop daarvan deelde de Voorzit ter mede, flat er nog een spoedeischende zaak viel af te doen. De Sationsweg behoort in eigendom aan den Staat der Nederlanden. B. en W. maakten bezwaar een voorstel te doen tot overneming van dien weg door de Gemeente zoolang niet de waterlossing aan den voet van dien yeet~van dien weg, bij den Soester- weg, verbeterd zou zijn. Het Rijk stelt thans voor, die verbetering te doen aanbrengen voor gezamelijke rekening met de verbete ring van den waterafvoer op den Arnhem- schen weg. B. en W, wilden thans machtiging vragen voor een bijdrage uit de Gemeentekas van ten hoogste f700 onder opmerking, dat naar hun meening dit een zeer aanemelijk voorstel is. De modderpoel bij den Soesterweg is zelfs gevaarlijk, o.a. voor paardende waterlossing op den Arnhemschen weg laat ook zeer veel te wenschen. De heer Plomp meent verstaan te hebben, dat de Gemeente oorspronkelijk meende, dat het een Rijkszaak was. Waarom is zij thans van dat denkbeeld teruggekomen De Voorzitter antwoordt, dat het bleek uit een correspondentie met den hoofd ingenieur van 's Rijks Waterstaat. De beer P I o m p vraagt of de beslissing niet kan aangehouden tot een volgende zitting men is dan beter voorbereid. De heer Gerritsen heeft bezwaar tegen de urgentie en stelt voor, het voorstel in de volgende vergadering te behandelen. De ondervinding heeft geleerd, dat het spoed- eischend verklaren niet altijd goed is. De Voorzitter merkt op, dat B. en W het wenschelijk ach tl en de werkzaamheden te doen voltooien vdór de vele regens en vdór den winter. De heer Visser, Wethouder van Open- bare werken, zegt, dat bet volkomen waar is, dat de Stationsweg een Rijksweg is. Anderhalf jaar is er getobd en gecorrespon deerd, nadat allerlei klachten waren ingeko men, en nu de zaak eindelijk in orde is ge komen, vraagt men uitstel in plaats van ten spoedigste de werkelijk noodige verbeteringen te doen aanbrengen. B. en W. hebben niet kunnen denken, dat het verzoek om urgen tie eenig bezwaar zou hebben ontmoet. Het voorstel van B. en W. om de behan deling urgent te verklaren, wordt nu ver worpen rnet 9 tegen 5 stemmen (die van de beide Wethouders en de heeren Hamers, mr. Heyligers en Van Beek). De vergadering wordt hierop gesloten. Aanstaanden Zondag 4 October zal in de Kemonstrantsche kerk de godsdienstoefening voor jongelieden te 9'/, uur, en die voor de Gemeente te 11 uur aanvangen. De voordracht ter benoeming van een Griffier der Staten van deze Provincie, vaceerend door A" ontslag- aanvrage als zoo danig van mr. C. R. Merkus, die f October het ambt 40 jaar zal hebben bekleed, is al VUlgl No. 4. Mr. Modderman, Hoolilcommies ter Prov. Griffie van Zuid-Holland te 's-Graven- hage No. 2. Mr. Rietberg, Hoofdcommies ter Prov. Grilffie van Overijsel te Zwolle; No. 3. Mr. van der Meulen. ambtenaar aan het Departement van Waterstaat, te 's-Gra- venhage. De benoeming geschielt in de najaarsver gadering der Provinciale Staten, welke 17 October wordt geopend. Het plaatselijk telephoonnet is uitgebreid met nummer 110 voor luitenant A. Diemont, aan den Vlasakkerweg. Luitenant A. J. A. Busquet, van bet 5e regement infanterie, die een jaar non-activi teit heelt aangevraagd, is heden naar Bergen op Zoom vertrokken om zijn nieuwe functie als leeraar in de Wiskunde aan de Rijks Hoo- gere Burger School te aanvaarden. De heer E. C. J. Kuyper is met ingang van 1 October benoemd tot redacteur van »De Nieuwe Courant voor Apeldoorn en om streken." Onder voorzitting van haar vice-president, den heer M. L. Celosse, vergaderde de plaat selijke afdeeling van «Volksonderwijs" Dins dagavond in »De vergulde Zwaan". Na het lezen der notulen van de vorige Algemeene vergadering werd aan de orde gesteld de beschrijvingsbrief voorde 15Oc tober te Amsterdam te houden Fondsver gadering zij zijn opgenomen in het Orgaan van 23 September, dat den leden kosteloos is toegezonden. De vergadering had geen amendementen er op of eigen voorstellen. Besloten werd, aan den afgevaardigde een vrij mandaat te geven. Tot afgevaardigde werd hierna benoemd ds. J. G. Busch Keysertot zijn plaatsver vanger de heer A. Bommel. Ten opzichte van de winter-propaganda werd besloten, in combinatie met de plaatse lijke afdeelingen van den »Bond van Ned. Onderwijzers" en het «Ned. Onderwijzers genootschap" een openbare vergadeiing te houden om andermaal het goed recht der openbare school uiteen te zetten. Het niet ontbonden comité van verleden iaar blijft gehandhaafd en de heer W C. Oosterman. zal daarin als Bestuurslidvan «Volksonderwijs" zitting hebben. Aan het verzoek om adluesie te .betuigen met het adres van een 40-tal onderwijzers bij bet openbaar Lager onderwijs aan den Gemeenteraad om verbetering hunner salaris- regeling werd niet voldaan. Het Bestuur overwoog, dat deze jonge af deeling nog te weinig heeft gedaan voor het onderwijs zelf, dan dat zijnu reeds adhsrsie zou kunnen verleenen ten andere is de tijd een slecht gekozene, daar de ontwerp-begrooting reeds in druk is; ook stemt het Bestuur niet geheel in met de in het adres ontwor pen regeling. Een lid verklaarde zich voor adhecsie-betui- gingeen ander wensehte de salarissen meer geregeld te zien naar de bekwaamheid dan wel naar het gehuwd zijn van den onderwijzer een derde lid zeide veel te gevoelen voor het eerste deel van het adres, namelijk het ver andere van de vijfjaurlijksche verhoogingen in driejaarlijksche, doch, als gezegd, er werd besloten het adres niet te steunen. De vergadering, te 8.15 aangevangen, werd rond 9 uur gesloten. Als de kalender en bet weer 't ons niet deden weten, dan zouden het weer ontvangen van tal van couvocatiebiljetten en de aan kondigingen van publieke vermakelijkheden ons er aan berinneren, dat het winterseizoen in aantocht is. Morgenavond is het de pas geconstitueerde Oranjevereeniging, die haar leden ol zy, die plan hebben het te wordeD, tot een bijeen komst roept in *<le Arend" Op 3 en 4 October zal eveneens in »de Arend" Holden's «Fantoche Marionetten Theater" voorstellingen geven, die, volgens wat wy er van hoorden, werkelijk waard zijn door een talrijk publiek bezocht te worden. En eindelijk komt op Dinsdag 3 October in «Amicitia" Bouwmeester met het zooveel besproken »Se non vero" ook hier eenaf- scheidsvoorstelling geven vóór zijn vertrek naar Indië. De groote en de kleine pers heeft reeds zoo veel èn over het voortreffelijke spel èri over het stuk geschreven, dat, hoe verschillend het ook beoordeeld wordt, doch in elk geval boeit, we ons overtuigd houden, dat de zaal van Amicitia nu eens flink bezet zal zijn. Waar Bouwmeester overal een vol, zoo niet uitverkocht huis trok, daar zullen er hier toch ook wel zeer velen zijn di? van 't spel van onzen grootsten acteur, wellicht voor't laatst wie zegt ons, dat bij niet voorgoed in Indië blyft willen genieten. H. M. de Koningin-Moeder van Italië heeft heden om half een H. M. de Koningin- Moeder een bezoek ten paleize Soestdijk ge bracht. De deugd zou nooit zoo ver gaan, wanneer de ijdelhcid haar geen gezelschap wilde houden. KENNISGEVING. Hongstenkeuringen. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelezen het Provinciaal blad no. Ill, vaul 905, brengeu ter algemeene kennis; dat de in hel nniaar van 1905 te houden Rijks keuringen van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 2'/, jaar oud, voorzoover do provincie Utrecht betreft, vastgesteld z\jn op Woensdag 18 October n.s; dat de rogeliugs-commiasie tot net aannemen van inschrijvingen voor bedoelde keuringen zitting zal honden op Zaterdag 7 October a. s, van des voor- middags 11 tot des namiddags 12'/, ure in bet hfltel „Bellevue" aan bet Vreeburg te Utrecht; dat op vrachtvrije, schriftelijk en onderleekeude aanvragen door de secretaris dier commissie, den heer M. I,. H. Tbisaen (adres Landbouwbank Utrecht) aan eigenaren en houders van hengaten, ioschrijvings- billetten voor de keuring zulleu verstrekt worden; dat bij de aangifte moet worden vermeld a. naam en woonplaats van den eigenaareneu bonder, b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere keuteekenen van den hengst benevens, indien deze in een stamboek is iugeschreven, stamboek en stam boeknummer, c. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders als vau moederszijde en naam en woon plaats van den fokker, dat de ter keuriug aangeboden hengsten op den 18 October des morgens te 9 uur aan de stndsmanego achter „Clarenburg" aanwezig moeten zijn. Amersfoort, 27 September 1905. Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De vijf afdeelingen der Tweede Kamer, die om de twee maanden worden vernieuwd, hebben tot hun voorzitters gekozen de hoeren Bos, Tydeman, De Waal Malelijt, Drucker en Goeman Boi'gesius en tot tweede voor zitters de heeren Smidt, Smeenge, Van Sasse van Ysselt, Lieftinck en Hubrecht. De centrale afdeeling, die door den Voor zitter der gehselc Kamer met die der af deelingen wordt gevormd en de volgorde der werkzaamheden regelt, bestaat dus op éen na uit leden der linkerzijde, ofschoon in de geheele Kamer het ledental tusscben links en rechts slechts weinig verschilt. De reden van deze tegenstelling is te vinden in de grilligheid van het lot. De afdeelingen worden namelijk bij luting ge vormd en het is de Voorzitter der Kamer, die in een openbare vergadering deze loting verricht en daartoe »na bet voorlezen van iederen naam een nummer, hetwelk de af deeling aanduidt waartoe het lid behooren zal", uit een bus trekt. Nn beeft de tijdelijke Voorzitter, de heer Van Alphen, zoodanige nummers getrokken, dat de le en de 2e afdeeling elk bestaan uit 12 leden der linker- en 8 der rechter- zijde, afdeeling 3 uit 6 liriks en 14 rechts, afdeeling 4 uit 41 links en 9 rechts en af deeling 5 (die slechts 19 leden telt, daar de Voorzitter der Kamer zelf geen lid is van een afdeeling) uit 40 links en 9 rechts. Zoodoende gaf in vier afdeelingen het lot de meerderheid aan de linkerzijde. Nu de heer Rüell, die door het lot bij de vierde afdeeling was gebracht, tot Voorzitter der Kamer is benoemd, zal zijn plaats in die aldeeling door den heer Van Alphen worden ingenomen, waardyor in die afdeeling de ver houding wordt 40 links naast rechts. Ildbld. Het heeft de aandacht getrokken, dat in de Troonrede in het geheel niet gerept is van den tinancieelen nood der Gemeenten, noch van le St aatcom missie, bij Kon. besluit van 4 Juli 1903 ingesteld »voor een onderzoek naar den tinancieelen toestand der Gemeenten en ter voorbereiding van wettelijke maat regelen, waardoor die toestand op duurzame grondslagen kan worden bevestigd". Toch zal dit vrnagtsuk gelijk de bekende schrijver in de «Prov. Gron. Ct." herinnert het Rijk nopen, zijn kas wijder voor de Gemeenten, te openen, althans voor velen van haar. Wat er nu met de twee jaar geleden be noemde Staatscommissie zal gebeuren De «Staatscourant" bracht het bericht, dat «op daartoe gedaan verzoek" en »met dankbe tuiging voor de in nagemelde betrekkingen bewezen diensten" eervol ontslag is verleend niet alleen aan het lid der commissie die thans aan het hoofd van Rinncnlanische Zaken is opgetreden, mr. P. Rink, maar ook aan den Voorzitter, den heer Godin de Beau fort, en aan den Secretaris, mr. F. A C. graaf van Lynden van Sandenburg. Daarmee is de Staatcom missie dus onge veer geheel gedesorganiseerd. Zal hjaront- ontbinding volgen En zal het Parlement iets te weten komen van den aard der door baar „bewezen diensten" ter verheldering van bet moeilijke vraagstuk, waarmee zy zich moet hebben beziggehouden? Het verluidt intusschen, dat bedoelde Staats commissie wordt gereconstrueerd. N. Ct.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2