Zaterdag 30 September 1905. No. 7101. 54e Jaargang 0p den goeden weg. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A- H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"l. iranco per post f 1.15. Advertentiën. 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, olïicieële- en onteigeningsad verten tien per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de iucasseerkosteu in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoon 19. In 1893, toen hier een plaatselijk telephoon- net zou worden aangelegd, deden we in ons blad de vraag of het centraal-bureau voor dien dienst niet goed ware onder te brengen in een der ledige vertrekken van het Politie bureau. Et l'on cria haro sur le baudet. Men vond het eenvoudig absurd, dat het vorbindingsbord zou worden opgesteld in een niet-apart gebouwtje en kocht een telephoon-huisje aan. En tóch was 't in menig pzicht zoo ge makkelijk en goed geweest als men ons tongevraagd advies" had opgevolgd. Immers dun hadden de telephonisten een beier kan toortje gehad, waar ze 's winters niet half bevroren en 's zomers niet bijna braadden maar vooral had men het voordeel gehad, dat men bij nacht en ontij steeds had kunnen telephoneeren. Doch gedane zaken nemen geen keer en het eenige wat zonder groote kosten te doen valt, is thans in het Politic-bureau een Hinken verklikker te maken. Is er na diensltyd van het telephoon- kantoor onraad, dan schelt men eenvoudig op, hier of daar middels eeu telephoon-toestel in de buurt. Er is altijd iemand in de Politie wacht deze beambte hoort het alarm-signaal, spoedt zich naar het telephoon-kantoortje, opent dit met een tweeden sleutel, die altijd in de Politiewacht moet tegenwoordig zijn, en hoort wat er gaande is. Dan kan hij de ervaring is al heel gauw verkregen alle autoriteiten (volgens de lijst, die steeds naast het verbindingsbord moeten hangen) telephonisch waars huwen en de zaak is gezond En zelfs, al is men verhinderd het ontstaan van brand langs telephoi.ischen weg ter kennis van de politie te brengen, dan is er toch reeds veel gewonnen, als zij, eenmaal wetend dat er brand is, de autoriteiten per telephoon er van op de hoogte kan stellen. Na den brand in de voormalige fabriek i des heeron Pleynes vroegen we onder meer waarom de torenwachter niet telephonisch is aangesloten. Destijds moest hij den langen weg afleggen van zijn hoogen post naar den Hof en vandaar naar het Politiebureau, waar hem al dan niet verlof werd gegeven om te luiden; dit schijnt echter thans uit te hebben zoodat, als hij een uitslaanden brand in de stad ziet, hij op eigen verantwoordelijkheid de brandklok klept. Men sprak, zeer vriendelijk, van «stuurlui aan den wal" en achtte de inrichting van alarmeering en brandweer in ieder opzicht zeer voldoende. Na den brand van het Hotel-Schwemmer vroegen we of 't niet tijd werd om eens maatregelen te nemen opdat er by de blus- scbing minder wanorde heerschte en niet langer iedereen coramandeeren en niemand eenig bevel opvolgen zou; om te voorkomen, dat ieder maar op eijjen houtje te werk ging. Door in dit alles wijziging te brengen, zal, we herhalen het, meer worden bereikt dan door aanschaffing van nieuw materieeleen paar meer hanteerbare ladders uitgezonderd. Orde moet er wezen en stipte gehoor- zaaheid aan de tot bevelen bevoegden. Dat schreven we destijds en we herhalen het thans. Toen noemde men onze cntiek »ongepast". In de Raadsvergadering van Dinsdag zyn nu tot B. en W. enkele vragen gericht in verband met den jongsten brand in de Lange- straat en B. en W. hebben voorzieningen toegezegd. We komen thans op den goeden weg! Wie heeft onze Koningin in Friesland gekapt «Is juffrouw Breitsma thuis, of bent u 't soms zelve Dit, tegen een bedaagde juffrouw, proper tjes gekleed, met floddermuts en oorijzer. Neen, ze was de zuster. Die heet nu ver moedelijk ook wel Breitsma. Maar ze begreep wel dat 't niet om haar te doen was; maar om de oude dame, aan wie de zorg is toe vertrouwd geweest, Koningin Wilhelmina te kleeden en te kappen in Friesch kostuum. Even later zat ik heel knusjes naast die door veel Leeuwardensche vrouwen benijde dame. Zwitserwaltje 8 woont ze. En ze houdt ei een naaischool »Konirjginno naaischool" staat er op het bordje boven de de deur, dezer dagen geflankeerd door een W en een H met vetpotjes. »Ja meneer, ik kan zeggen, dat 'k de Koningin heb gezien, hoor! En dat zijn me een paar drukke dagen geweest" We spraken wat over dit, over dat, ov r het passen en kappen, eveneens door haar in 1897 bewerkstelligd en Kom, ik laat baar zelf 't een eri ander vertellen. »Dat 's nu Vrijdag voor veertien dagen, dat 'k op 't Loo moest komen, voor freule Haarsma de Wit. En Zondag daarop krijg 'k een telegram van de Koningin, o.n Dins dag bij 'r te komen. Alles moest gepast van 't kosluum, dat Haar indertijd door de Friesche dames was aangeboden. Jongens, 't was zoo'n mooie zaal waar ze me brachten. De Koningin stond in 't midden en de andere dames stonden in 'n hoek. Ze herkende me dadelijk, «ik wilde zoo veel mogelijk alles wat me geschonken is, gebruiken," zei de Koningin. Maar u be grijpt, meneer, dat de kieeren niel meer pasten, Hare Majesteit is wel tenger en fijn gebouwd, maar toch niet meer het meisje vau voor acht jaren. Nu, ik moest maar precies zeggen zooals ik 't hebben wilde. Dan zouden er twee nieuwe kostumes worden gemaakt; »u hebt ze toch gezien. Ja, ik had ze gezien, 't paarse en 't witte met bouquetjes. «Juist. Vooral dat witte is prachtig, vindt uniet?" Ja, dat vond ik ook. Nu, en muts en schort en doekjes moest ik meenemen om hier te wasscben en te strijken. En Hare Majesteit wilde nog 'n tweede muts hebben, swant" zei Ze, als 't nu eens zoo regent als in Vlissingen, heb ik aan éen muts niet genoeg, welZe kocht er me een af, 'n prachtige Heb U 'r gezien Ja, dat had ik. 'n Paar andere dames kochten 'r ook een". 'n Aschbakje werd bij me neergezet en juffrouw Breitsma vervolgde. «Jongstleden Zaterdag moest 'k in Den Haag komen. Dat ging nog zoo gemakkelijk niet. Want ik had moeten beloven, aan niemand te ver tellen dat H. M. in Friesch kostuum zou ver schijnen. De buren begrepen er dan ook niets van toen 'k, netjes opgetuigd, naar 't station ging. .Nu op reis, juffrouw Breitsma, nu de groote dagatu komen Rovendien &eb 'k m'n vaste dames hier in LoeuwarJen, die ook 'r kostuum en kap gepast wilden hebben. Enfin, alles schikte zich. Hoe 'k daar in den Haag ontvangen ben. Neen maar meneer, daar heb u geen gedacht' van. Aan 't station wachtte me een lakei. Die vroeg me of ik juffrouw Breitsma was en toen ging 't in een koets naar 't paleis. En daar heb 'k gelogeerd ook. 't Was wel boog, tachtig trappen, maar keurig hoor. Maandag trokken we op Friesland aan. Heere, Heere, wat een geloop en gedraaf met koffers, 'smorgens om vijf uur al. Ik had maarkeen hand valiesje bij me en de Koningin vroeg: «Is dat al uw bagage, juffrouw?" Ze lachte en zei; «Doet u 't maar by onze ba gage, dan komt :t overal gemakkelijker door". Toen naar den trein. Ik moest me maar aansluiten by de linnenjuffrouw en de naai ster. In den trein heb 'k de Koningin gekapt en by 't kleeden geholpen. Ook de andere dames, 't Ging wel lastig met 't schudden, maar 't ging toch. Ook op de boot had ik de handen vol. Dan moest ik hier zijn, dan weer daar. De Koningin wilde dat ik iets gebruiken zou. Ze liepen me na met een heerlijken tros druiven, maar van eten kwam nipts; 'k had 't veel te druk. Nu, van Leeuwarden weet u alles. Oja.de Koningin vroeg me nog of de menschen 't aardig zouden vinden, wanneer Ze in Friesch kostuum verscheen. Nu, dat heeft u kunnen merken, hè? Hier heb ik H. M. 'smorgensen 'savonds geholpen, 't Was er wel donker, op Haar slaapkamer. Maar Ze zei«dan «(oet u 't maar op 't gevoel, juffrouw Breitsma". Den eersten dag al vroeg onze Koningin me, ol 't me aangenaam zou zijn, wanneer ik als belooning voor m'n moeite een paar «veereu" van haar kreeg (zilveren voorhoofd-sieraden met juweelen bezet). «Dat is te veel Hare Majesteit", antwoordde ik. «Die kunnen wij eenvoudige menschen niel dragen". «Wat Ik je geef, kön je gerust dragen", was Haar bescheid. «En iederen dag, hoor!" Nu, in heb wel geboord, dat je de Konin gin niet mag tegenspreken, maar ik ben niet van 'tflof, dus zei ik: «Dat zou heelemaal niel gaan, Hare Majesteit; in mijn stand". Maar de Koningin wil het en dus 's Avonds kwam Ze er zelve mee aange dragen. U ziet hier wees ze naar beur voorhoofd wat een prachtige stukken 't zijn. «En morgen moet u ze aanhebben, hoor juffrouwlachte de Koningin. Daar had u hij moeten zijn, toen 'k den lautstcn dag 's morgens al vroeg bij Hare Majesteit kwam, met 'Ie ueren getooid. Met uitgebreide armen kwam Ze naar me toe; wat is us juffrouw Breitsma nu mooiriep Ze uit, terwijl ze de andere dames op mij wees. «Och meneer", vervolgde m'n verhaalster, «Ze is toch zoo innig lief en goed en harte lijk. En aan alles denkt Ze. En vlug en vief! Eerst wist 'k niet ot'k wel vóór Haar mocht staan hij 't opzetten van 't ijzer. En ik draaide 'n beetje. Maar dadelijk riep Ze: »U gaat maar uw gang, zooals u denkt dat 'l moet, juffrouwWil 'k zou gaan zittenZe draaide ir. een wip om «Of zal 'k zóó gaan zit ten?"en meteen wipte Ze andersom Nog heel veel vertelde me juffrouw Breits ma. Van wilde haartjes, die ouder de muts uitstaken en die ze niet mocht afknippen. Vau honderd kleine attenties.... Doch 'k heb u reeds genoeg verhaald om eens te meer een kijkje te geven op de wijze waarop onze Wilhelmina aller harte steelt. (Telegraaf). Op last van H. M. de Koningin brengt de Directeur van het Kabinet der Koningin ter kennis, dat, gedurende H. M. 's verblijf in het buitenland, de nun Haar gerichte brieven in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan H. M. op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden, of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te 's-Graven- hage. Uit de Begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 19U6 blijkt, dat de buitengewone toelage aan de Gemeente Amersfoort voor de Hoogero Burgerschool andermaal wordt verminderd rpet flöÜO. Toch is van de bekende «stroomafleiding" hier ter stede nog niet veel gemerkt. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de Kanton gerechten in het arrondissement Utrecht, ter standplaats Utrecht, mr. L. H. Roeters van Lennep, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de Kantongerechten in het ar rondissement Rotterdam, ter standplaats Schiedam. De lijn Utrecht- Zwolle- Kampen van de Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij zal Vrijdag 6 October tusschen 11 en uur wor den geïnspecteerd door leden van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten. Tot leden van groep IV der N. C. S. zijn o. a. gekozen: G. J. Blanke, ladingmeester, en B. Bakker, voorman-arbeider, beiden hier. Geruimen tijd geleden schreven we, dat ook aan hot Postkantoor hier buitenlandsche zegels zouden worden verkrijgbaar gosteld welke men kon insluiten om voor het ant woord te worden gebezigd. Wat later namen we de officieele kennis geving van den Directeur-generaal der Poste rijen en Telegrapbie uit de «Staats-courant" over waarbij weid meigcdeeld, dat die zegels verkrijgbaar waren de soorten der zegels en hun prijs werden daarin genoemd. Gister nu hadden wezulkeen buiter.landschen postzegel noodig. Wat eenvoudiger, dan naar het Postkautoor te gaan. Dochwe hadden geen rekening ge houden met de hoogst eigenaardige wijze waar op het Rijk zijn «verkrijgbaar zijn" verslaat. Immers ons werd geantwoord«Ja, die zegels hebben we niet, ziet umaar als u ze wenscht, zullen we ze voor u aanvragen bij het Hoofdbestuur". 't Is wel heel expediet. De Nieuwe bad- en Zweminrichting wordt hedenavond gesloten tot volgend voorjaar. De temperatuur van het water was heden ochtend 53° F Bij de Donderdag te Utrecht gehouden wedrennen, uitgeschreven door de «Utrecht- sche vereeniging voor paardensport" wou „Bursia," van majoor A. J. P. Metelerkamp nn bereden door Mac Cord, den eersten prijs in den vlakken ren over 1800 Meter. Éen Amsterdamsche joffer, die f 100 op het paard gezet, won f1400. Iu den nachtrit van halfbloedpaarden won Fairy queen," van luitenant L. Roelisema, den tweeden prijs. De Amersfoortsche wielrijders-club »DC renners" hield Donderdagmiddag een weg wedstrijd over 50 K. M., van «Het halve Maantje" tot bij Ede en terug. De eerste prijs werd behaald door Van Rhijn, de tweede door Utermark, de derde door Mulder, allen uit Utrecht die. verder een zilveren kruis verwierven. Daarna werd een wedstrijd gehouden over 10 K. M. waarin de eerste prijs, verguld zilveren medaille, werd behaald door J. van Nieuwenhuijzende tweede, een zilveren, door P. van Ooik en de derde, een bronzen medaille, door J. van der Venne, allen uit Amersfoort. Nogmaals herinneren we aan de wedstrijden door de A. F. C. «Quick" uitschreven ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan en morgenmiddag op haar terrein aan den Leus- derweg te houden. Morgen zal het 12'/« jaar geleden zijn, dat hier de filiaal van de firma Lamaison Bouwer Co werd gevestigd. Den 8 October zal het 90 jaar geleden geleden, zijn dat de afdeeling infanterie waaruit het 5e regiment infanterie werd ge vormd, werd opgericht. Het officierskorps zal aanstaanden Zaterdag dien gedenkdag vieren door een kameraad schap!-„dijken maaltijd. De drie bij het 5e regiment nieuwbenoemde officieren, herkomstig van den Hoofdcursus, werden heden beëedigd en in functie gesteld. De miliciens der lichting 1900, die voor herhalingsoefeningen een maand onder de wapenen waren, vertrokken heden met onbe paald verlof. Dit jaar zal bij het 5e regiment infanterie slecht éen cursus worden gehouden voorop leiding van miliciens tot voorganger in de gymnastiek.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1