Zaterdag 7 October 1905. No. 7104. 55e Jaargang Feuilleton. DICK BULTITUDE. ft Goede Raad. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A- B- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdaqmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. iranco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE6RACHT 9. Telephoon 19. KENNISGEVING. Nationale Militie. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, ^Gezien het bealuit van den Commissaris der Konidgin in de provincie Utrecht, van den 18 Sep tember 1905, No 2114, N. M. en S. (Provinciaalblad No 140), Gelet op de art 26, 50 en 51 der Militiewet 1901 en op art 24 van het Koninklijk besluit dd. 2 Decem ber 1901 (Slbl. no. 230), Doen te weten, dat de loting der vóór den len Sep tember van dit jaar voor de militie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 1906, in het Gym nastieklokaal van de openbare Lagere school' 2e aoort, aan de Hellestraat alhier gelegen, zal geschieden op Maandag 6 November 1905, aantevaugen des namiddags te kwart voor twee uren voor de inge schrevenen wier geslachtsnaam begint met deletter A. tot en met F en op Dinsdag 7 November 1905, des voormiddags te 11 uur, voor de ingescbreveuen wier geslachtsnaam begint met de letter G. tot en met Z. En voorts, dat op Donderdag den 9 en Zaterdag den 11 November aanstaande, telkenB van 's voor middags 10 of 2 uur des namiddags, door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten Raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de le en de 2e zinsnede vau art. 51 der wet, luidende als volgt: „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgeu, moet men over leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit bet stamboek, of een bewijs van werkelyken dienst". „Ter bekoming van vrijstelling wegensbroederdienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit bet getal zonen, tot bet gezin behoorende, blijkt". En art. 42 eerste lid van aangehaald Koninklijk besluit. „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede, van art. 51 der wet kan, zoo het niet reeds ingevolge art. 89, 3e lid van dit besluit onder den Burgemeester berust, ten minste 10 dagen vóór den dag waarop de zitting van den Militieraad werd geopend, worden ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, in welke de loteling die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven". Eindelyk, dat het opgeven der reden van vrjj- stellin, bet inleveren van de benoodigde bewijsstukken en het doen opmaken van het bjj de wet gevorderde getuigschrift niet voldoende is om zicb de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotelingen meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat bun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad of op den t|jd, daarvoor over eenkomstig art. 46 van bovengenoemd Koninklijk besluit bepaald. Amersfoort, 5 October 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS „Laat de deur dicht, schreeuwde Paul, hou hem buiten; je mag hem niet binnenlaten. Het is dr. Grimstone." Boaier, ofschoon natuurlijk verwonderd over de onverwachte versch|jDing en den angst, bewoog toch geen spier van zijn gelaat. Hij was een van die uit stekend getrainde huisknechts, dio als ze de deur voor eeu spook of een geraamte zouden openen, een voudig vragen zouden: „Wie kan ik zeggen, dat ir is „Ik moet het aan uw pa vragen, jongeheer; maar er is tijd om naar boven te gaan. Ik zal niete zeg gen", antwoordde Boaier medelijdend. Paul volgde onmiddellijk dezen goeden raad op, vloog de trappen by twee en drie treden tegelijk op en met bet nachtmerrie-gevoel dat er iemand achter hem was, die probeerde hem te doen vallen. Hy had er geen duidelijke voorstelling van wat h|j wilde doen; h|j dacht er over, zicb in zijn slaap kamer te barricadeeren; hy bad desperate plannen om op het dak te klimmen en dit was zijn vast be sluit, dat hjj niet weer levend zou worden gevangen genomen. Nooit te voren werd in het alledaagsche Londen een respectabel huisvader op zèo hartbrekende wijze Sn eigen trap opgejaagd; zelfs in zyn ontzetting ag het gevoel van de onrechtvaardighied vaD z|jn positie niet verloren. Toen in 1866 de cholera woedde en tal van slachtoffers miakte, waren de genees kundigen nog niet voldoende bekend met de oorzaken van de verspreiding dier nood lottige ziekte en konden zij aan de bevolking geen raad geven op het punt van maatregelen ter voorbehoeding. Thans zijn we gelukkig een heel eind verder. Een Staatscommissie heeft in 1868 een rapport uitgebracht en daarin de wijze van verbreiding dier ziekte aangetoond. Sedert dien ttjd is dat onderwerp niet meer van de baan geweest en in 1892 heeft men de gezegende gevolgen van het zorgvuldig be- studeeren dier ziekte kunnen roemen. Want in dat jaar is de ziekte op talrijke plaatsen in Nederland uitgebroken, maar heeft zicb, dank zij de inspanning en den ijver van de ambtenaren van het toenmalig Geneeskundig Staatstoezicht, niet kunnen uitbreiden. Bijna uitsluitend kwamen in dat jaar ge vallen van cholera voor in plaatsen, dorpen en steden, die de rivier gebruikten èn als riool voor al den afval van de samenleving èn als bron van drinkwater, en om die zelfde reden ook bij de. schipperij. Met het oog op de cholera-gevallen welke thans in Pruisen voorkomen, acht een bevoegd man als dr. H. P. Kapteijn zich verplicht er echter op te wijzen, dat ai ïnogen we met goed vertrouwen verwachten, dat van overheidswege alles zal worden gedaan wat mogelijk is om het Nederlandsche volk voor een nieuwe cholera-ramp te behoeden, de bevolking zelve óok de handen uit de mouw moet steken. De overheid kan aan de grenzen de rei zigers laten onderzoeken en de choleralijdeis en de van die ziekte verdachten laten afzon deren en voor goede geneeskundige behan deling zirg dragen. Zij kan voorschriften geven omtrent den in- en doorvoer van lompen en gedragen kleederen. Zy kan de uitwerpselen en de omgeving van de lijders laten ontsmetten. De overheid kan in die richting ontzaglijk veel goed doen, maar wij moeten zelf, wan neer wij onbevreesd willen zijn voor de gevaarlijke ziekte, krachtdadig medewerken. En daarom wijst dr. Kapteyn er op, hoe we in de eerste plaats op de volgende punten hebben te letten Leeft matig. Elke ontmatigbeid in spijs en drank is in staat, de regelmatige werking van maag en darmkanaal in de war te sturen en daardoor groote vatbaarheid voor de ziekte te verwekken. Leeft doelmatig. Zorgt voor zuivere spijzen en dranken, voor zuivere lucht, voor regelmatigen, niet afmattenden arbeid, voor behoorlijke nachtrust, enz. Zorgt voor zuiver drinkwater. Regenwater, in een zuivere dampkringslucht opgevangen, op zuivere daken en laqgs zuivere goten en afvoerpijpen gevoerd in een zuiveren en water- en gasdichten regenbak, is volkomen betrouwbaar. Water uit, de diepere lagen van den bodem is eveneens volkomen betrouwbaar. Van rivierwater, ook al wordt dit met zorg gefiltreerd, kan men helaas het zelfde niet zeggen. Het verdient aanbeveling, dit water voor het gebruik te koken. Water uit ondiepe welputten is ook niet te vertrouwen. Hebt gij geen ander drinkwater dan dit tot uw beschikking, kookt dan ook dat welwater vóór gij het gebruikt. Kookt ook de melk. Zoolang de veehouders nog niet overtuigd rijn, dat zy geen slootwater of ondiep welwater mogen gebruiken om hun melkemmers om te spoelen (en zij zijn hiervan helaas volstrekt niet overtuigd) dan kan ook het drinken van melk gevaarlijk worden, door het sloot- of welwater, waarin soms besmette drekstoffen trecht komen. Daaromkookt de melk. Wascht geen groenten in ver dacht water. Zelfs bij groenten, die voor het gebruik gekookt worden, is het denk beeld niet smakelijk of geruststellend, dat zij in vuil, misschien besmet, water gewas- schen zijn. Maar salade, komkommers, andijvie, bitter- kers, radijs en tal van andere voedingsmid delen worden soms in geheel rauwen toe stand gegeten, en het is onrustbarend, dat die nog zooveel en op zoovele plaatsen worden gewasschen 6? in verband met, bf in positief zeer vies water. Dagelijks kan men dergelijke reiniging van eetwaren zien verrichten in slooten of andere wateren, waarin op geringen afstan d riolen hun inhoud ontlasten. Weest daarom dubbel voor zichtig met het gebruik van rauwe groenten. Weest matig en voorzichtig met fruit. Hebt gij dit uil uw eigen tu in, dan weet gij althans, welke behandeling het heeft ondergaanmaar van hetgeen gij aan de deur of op de markt koopt, weet gij dat En beneden klonk de bel steeds ongeduldiger, daar de directeur nog steeds aau den verkeerden kant van de deur stond. Nog een minuut en bij zouingelaten worden, en wat dan? Wie zou niet met den heer Bultilude sy mpathsseeron nu hij het hoogste punt van zyn ongeluk had be reikt? Ik tenminste moet verklaren, dat myn bart voor hem bloedt en ik zal ruyu treurig relaas zoo snel ten einde brengen als de waarheid het gedoogt. De arme heer Bultitude, die wild de trappen op sprong, had nu byöa zijn doel bereikt. Juist boven hem was het portaal van de kinderkamer met het houten hekje en daarbij de hooge trap, die hem naar 'uet dak of den reservoirzolder of de eene of andere plaats zou leiden, waar hij veilig was. Beter een nacht door le brengen te midden van de schoorsteenen dan in de slaapzaal No. 3 Maar ook hier was het lot hem ongenegen. Hy was nog maar een zes treden van boven, toen h|j tot zyn onbeschrijflijken schrik een kleine gedaaute in eeu witte jurk en scharlaken ceintuur uit de kinderka mer zag komen. Het was (zijn jougste zoon Roly en zoo gauw h|j dit zag, was alle hoop voor goed vervlogen. Hij zou niet kunnen ontsuappen zonder te worden herkend en het kind zou natuurlijk weigeren weg te gaan, en zelfs al zou het hem gelukken om Roly kwjjt te worden, dau was het toch onmogelijk om het kind aau z|jn verstand te brengen, dat het zyn sohuilplaats niet moest verraden. Daarom ging hy als versuft op de trap zitten, ge heel ontdaan door dit nieuwe ongeluk. Hij voelde, dat hij geeu nieuwe hulpmiddelen meer kon beden ken. Roly herkende hem dadelyk en begon opgetogen op de trap te dansen. „Dicky, riep hjj, lieve Dicky, gekomen voor de party?" „Het is Dicky niet, zei Paul ellendig, het is een l niet wat Roly gevon- Buitendien wordt bij sommige personen door het gebruik van enkele fruitsoorten diarrhee verwekt. Die personen dienen die fruitsoorten niet te gebruiken. Onrijp fruit is dubbel gevaarlijk. Waakt tegen alles, wat uwe gezondheid kan storen. Want de vatbaarheid voor cholera neemt toe met stoornissen in de gezondheid, vooral bij spijs- verteringsbezwaren. Weest om dezelfde reden ma tig in het gebruik van alcoholi sche sterkedranken. Want ook deze zijn in staat, de spijsvertering te storen en daardoor de vatbaarheid voor de ziekte te doen toenemen. Zorgt voor reinhuid van lichaam en kleederen. Door die reinheid toch wordt de noodzakelijke werkzaamheid van de huid en daardoor de gezondheid bevorderd. Zorgt voor reinheid van huis en erf. Want natte, drassige en vuile plaatsen zijn de ware kweekplaatsen voor de kiemen van cholera. Laat u niet verontrusten en blijf kalm. Wanneer de overheid de maatregelen beraamt en in toepassing brengt, die van haar zijde gewensebt en noodzakelijk zijn en wanneer gij zelf en uw buren matig en doelmatig leeft, dan behoeft tiij zeer weinig te vreezen. Mocht desondanks in uw omgeving een geval van cholera voorkomen, helpt dan met kracht de maatregelen bevorderen, die door de Regeering, door ambtenaren van het Staatstoezicht op de Volkgezondheid en door de geneeskundigen worden aanbevolen. akelige vergissing." „Jawel, zei Roly, en je den heeft-* „Neen,*, neen, zei Paul, die probeerde langs het kind heen te gaan (wat uiet makkelijk ging, omdat Roly in zijn blijdschap maar voortdurend heen en en weer sprong en de trap smal was), je raag het me e6n ander maal laten zien. Ik heb nou geen t|jd ik heb een afspraak." „Roly heeft wat beters", zei bet kind. De heer Bultitude was, niettegenstaande zijn aDgst, te bang om het kind te bezeeren, dan dat by het ruw uit den weg zou durven zetten, daarom be proefde bij het met de diplomatiek. „Nou wat heeft Roly dan gevonden, een pistache „Nee, beter dan een pistache, raai eens „Ik kan niet raaien, zei Paulnou het doet er niet toe, ik wil het niet eens weten." „Nou, zei Roly, kjjk eens!" En daarop ontsloot bij laDgzaam zyn vuistje en daarin zag Paul, met een aandoening zóo sterk, dat bü er duizelig van werd, den ontschatbaren talisman zelf, deu „garuda-steen", met- een stukje van de goedkoope vergulde monteeriDg er nog aaD. Die moest bepaald hebben losgelaten terwjjl Dick atn bet Btoeien was in den salon en Roly moest het spoedig daarna hebben opgeraapt. „Is het niet mooi?" zeido Roly, die er op gesteld was, dat zyn schat naar behooren bewonderd zou worden. „Heel mooi, zei zyn vader «chor van aandoening; maar het is van mjj Roly, het is van my," En uij probeerde den steen weg te pakken; maar Roly sloot zjju vuistje en prevelde „Hjj is niet van jou. Hij is van Roly. Roly heeft hem gevonden." Bjj Paul reea de vrees weer. Zou hij nu nog in veilige haven moeten vergaan Zijn ooren hoorden hoe beneden de deur werd geopend; h|j hoorde De Haagsche correspondent van het »Hdbld." weet te berichten, dat bij het afdeelingson- derzoek van de Staatsbegrooting is gebleken dat een meerderheid voor de tijdelijke belas- tingsvoorstellen van Minister De Meester (de tien opcenten op Bedrijfs- en Vermogensbe lasting) vermoedelijk wel is verzekerd, doch dat die meerderheid zeer klein zal wezen. Waarschijnlijk zal de linkerzijde met inbegrip van de sociaal-democraten vóór, de rechter zijde tegenstemmen. De Burgemeester en de beide Wethouders begaven zich gister, vergezeld van den Ge meente-architect, den Directeur der Gemeen te-gasfabriek en deüpper-brandmeester, naar het pomp-station der »Utrechtsche Water leiding-Maatschappij" te Soesterberg, waar zij een zware basstem en het geluid van menschen die naar boven kwamen. „Roly mag hem hebben, zij hij verraderlijk, als hij me nazegt, wat ik hem voorzeg. Zeg„Ik wou, dat pappa en Dick weer precies zoo waren als vroeger." „Is het een spelletje?" vroeg Roly, wiens gelaat ophelderde en die blijkbaar zeer ingenomen was met zijn excentrieken broer, die van school naar huis was gekomen, alleen maar om met hem spelletjes te spelen op de trap. „Nee Ja! riep Paul, het is een erg grappig spelletje, als je maar doet, wat ik zeg. Nou zeg nou Ik wou dat pappa en Dicky weer precies waren zooals vroeger. Ik zal je suikergoed geveD, als je het netjes doet." „Wat voor Buikergoed," vroeg Roly, die een instinct voor zakendoen had geü.fd. jO, van de Boort, waar je het meest ran houdt, gilde Paul byna, vooruit nou!" „Dan wil ik Buikere mandelen. Ik wou dat. ik ben vergeten wat je hebt gezegd.... Ik wou, dat pappa.... daar komt iemand de trap op.... liet is de meid om me naar bed te brengen ik wil nog niet naar -bed." „Je hoeft nog niet naar bed, riep Paul, want hij dacht ook, dat hy iemand hoorde. Let maar niet op de meidlaat ons nou het spelletje uitapelen." pappa en Dicky weer zooals ze zooals zo vroeger waren, zei Roly ten laatste Wat gfappig o o, het is papa en hij zei, dat hij Dicky was. Roly is hang. Waar is Dicky?" Want nogmaals had de steen z|jn werk gedaan en dezen keer met gelukkigen uitslag; met een onbe schrijflijk gevoel van vreugde en verlichting, dat niemand die dit gelezen heeft onbegrypHik zal wezen, voelde de heer Bultitude, dat h|j werkelijk weerde oude was. (Wordt tervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1