Stadsnieuws. boidawet op oik gebied, zij a daarbij vau gewicht geweest. Nog dient opgemerkt, dat de Vereeniging ge heel onsektarisch is en dat zij geen enkele geloofs stelling eischt van haar leden. Zij is nöch anti-Christelijk, nöch Buddhistisch, nöch anti- Buddhistisch of Mohammedaanse!» of Bramaansch. Zij eischt alleen de huldiging van de meest strikte verdraagzaamheid van alle leden jegens elkander. Vandaar, dat men onder haar leden volgelingen vindt van allo sekten en gelooven: Katholieken, Protestanten, Israëlieten, Budhisten, Parzen, Brahmanen, Mohammedanen, enz. enz. liet doel der Vereeniging is drievoudig en wel a. het vormen van een kern van de algemeene broederschap der mensehheid, zonder aanzien van ras, geslacht, kaste of kleur; b. Het aanmoedigen vau de vergelijkende studie van godsdienst, wijsbegeerte, wetenschap c. Hot naspeuren van onverklaarde natuur wetten en van orgeopenbaarde krachten in den mensch. Het eerste lid van dit doel is voor alle leden verplichtend; de twee andere worden slechts nagestreefd door degenen, die er tijd en aantrek king voor hebben. Een van de merkwaardigste opvattingen der Theosofen is hun beschouwing van het heelal als fysisch verschijnsel. Terwijl voor den gewonen mensch de gansche wereld te verdoelen is in vaste, vlosibnrf "asvormige en cterische stof, zegt de Theo 'at het stoffelijk heelal niet vier, maar zeven „zadaties van fijnheid vertoont en hij gelooft, dat de vier zooeven genoemde soorten gevolgd worden door drie andere, telkens weer fijner dan de voorgaande, die hij, bij gebrek aan een beteren naam noemtether 2, ether 3 en ether 1. Maar dit is niet alles. De gansche zevengradige stofschaal is hem slechts een een heid in een schaal van hoogere orde, eveneens ui c zeven graden bestaand. De zeven genoemde fijnheidstoestanden noemt hij te zamen het grondstoffelijk gebied en van zulke gebieden be staan er, zegt bij, in het ganseh heelal te zamen zeven. Elk zoodanig gebied is saamgesteld uit stof, maar hoe hooger men komt, des te ijler en fijner. Zóo fijn zijn deze hoogere gebieden, dat zij aan de stoffelijke waarneming geheel ontsnappen. Kvenal» bet lichaam vau den mensch samenge steld is uit de grofetoffelijke stof, is zijn gevoels- natuur samengesteld uit stof van het tweede gebied, zijn denknatuur uit stof van het derde gebied, enz. Dit verklaart, hoe het mogeiijk zou zijn, de ziel te kunnen waarnemen. De ziel, de gedachten, gevoelens, enz. zijn eenvoudig stof felijk op hun gebied, maar dit gebied is op zich zelt zoo lijn, dat het ten opzichte der grove stof, waarmede wij vertrouwd zijn, onstoffelijk lijkt. Nau\y met "deze beschouwing verwant, is de Theosofische opvatting van het wezen van den mensch. Evenals het heelal zevenvoudig is, is de mensch dat, Ook de meDseh heeft in zijn lichaam stof van alle zeven wereldgebieden. Het grond stoffelijke deel zijns licbaams dient als drager der fysieke levenskrachthet deel van stof, die tot het tweede gebied behoort, dient als drager van de gedachtekracht. De Theosofische beschouwing stuit zich aan bij de verdeeling in geest, ziel en lichaam, doch komt door onderverdeeling tot eeti zevenvoudige versplitsing. Zij noemt elk zulk een deel een beginsel en spreekt zoo van de zeven beginselen van den mensch. De vier laagste hiervan noemt zij te zamen de persoonlijkheid, de driehoogste (Verstand, Geest en Goddelijke Vonk), het Ik- wezeu, de Individualiteit, het Ik, of Ego. De persoonlijkheid vat zij op als vergankelijk eu bij den dood des menseheu acht zij die, zich op te lossen in haar samenstellende bestanddeelen. Het ware Ik echter, of de drie hoogere eigenschappen, acht zij onvergankelijk en immerb'.staand. De persoonlijkheid dient, zegt zij.' om ondervinding en wijsheid op te garen voor de individualiteit, die daardoor tot volmaking en ontwikkeling voortschrijdt. Hieruit volgt, dat het menschelijk leven tot spilpunt moet nemen het wezen der Individualiteit en niet der persoonlijkheid, daar het eene groei voor altijd waarborgt, het andere slechts welvaart voor korten tijd. Het eeuwig voortbestaan van de Individualiteit, of het houger wezen van den mensch, wordt evenwel met gedacht als een eeuwig verblijven in een Hemel of den oenen of anderen liehaara- loozuu toestand. Volgens de Theosofie is het leven der mcnsehelijke Individualiteit een beurt wisseling van loven in een menschelijk lichaam en buiter. een menschelijk lichaam, of met andere woorden en van ons tegenwoordig gezichtspunt uiteeu leven gedurende hot leven, en een leven geJurf nde den dood van liet lichaam. Dit heet de theosoof de Wet van wedergeboorte of reïn- .karnatic. Er vloeit uit voort, dat ons aller indi- viduecle ziel tallooze malen alreeds op aarde geleefd heeft en eveneens tallooze malen nog op aarde zal verschijnen, steeds in nieuwe lichamen of persoonlijkheden. Deze hurhaalde wedergeboorte van onze ziel is het middel voor haar om nieuwe kennis en ervaring op te doen en daardoor de volmaaktheid dichter te naderen. Gegeven, dat rein karna tie waar is, moeten er ook enkelen zijn, dio den langen pelgrimstocht der ziel beter benut hebben en sneller doorloqpen, dan anderen. Die vooruitstrevende zielen zijn degenen, die alreeds ingewijd zijn in dc innerlijke wetenschappen en wier vermogens van verstand, geest en ziel zóo groot zijn, dut deze volkomen uitdrukking vin don in de gelouterde persoonlijkheid het lichaam. Ook op deze verhouding, dat het ware eu be stendige wezen van den mensch zijn ziel is en niet zijn lichaam, berust de latente mogelijkheid van liet kenni9 verkrijgen van al wat thans nog onzichtbaar voor ons is. De reïnkarnatich der ziel, elkander opvolgende als de telkemule weer nieuwe lentebloesems van hoornen en struiken, staan alle rechtstreks met elkander in verband door wat genoemd wordt de Wet van karma of werking. De wet van het behoud van het arbeidsvermogen is op liet stoffelijk gebied een der omvangrijkste en diepstingrijpoiidc. Het spreekt van zelf, dat wanneer wij ons begrip van stof verwyden tot een ijllieid, waarin zelfs gevoelens en gedachten stoffelijk zijn, ook deze wet aan omvangrijkheid wint, of met andere woorden van toepassing wordt op de zedelijke en verstandelijke werelden evenals zij dat op de grondstoffelijke is. Zoo heeft dan elke werkiug des mensehen haar gevolg, zij het dat die werking lichamelijk of niet is, en dat gevolg kan slechts door een tegen gestelde werk in evenwicht gebracht worden of opgeheven. De verschillende levens of inkar- natiën der ziel nu zijn naar hun uiterlijke om standigheden het gevolg van de verrichtingen der ziel in vroegere levens. Benutte gelegenheden tot werk zullen tot grootere gelegenheden aan leiding gevengedaan onrecht, tot het zelf ondergaan van zulk onrecht in een volgend leven. Zoo wordt een licht geworpen over de maatschappelijke misstanden en ongelijkheden, het geluk of ongeluk der enkelingen, de «ansche verwarring, dooreenstregeliug van elks lot met dat van anderen. Volgens deze leer bouwt elk mensch door zijn leven van thans zijn levens van dc toekomst en is hij in den striktsten zin des woords de schepper van eigen wel of wee, van eigen gaven, beperkingen, onvermogens, neigingen, karaktertrekken. Natuurlijk is niet alleen de mensch, maar de gansche natuur, het geheelo zijn, onderworpen aan deze ijzeren wet van oorzaak en gevolg, die de Indiërs „Sudharma", de goede wet, noemen. Tal van andere punten in het Theosofisch stelsel zouden stof opleveren om over te spreken ware het niet, dat de beschikbare ruimte zulks uiet gedoogt. Een belangrijk onderdeel zij nog kortelijks aangestipt, met name de Theosofische beschou wing van ons zonnestelsel. Dit is zóo belang wekkend, dat hot zeer zeker de moeite loont, daarvan nadere studie te maken. Evenals het gansche heelal, heeft ook ons zonnestelsel zijn zevenvoudige stol'gradatia. Elk der planeten beeft op elk stofgebied een overeenkomstigen vertegenwoordiger zoodat elke planeet zeven planeten van verschillende stof is, of een keten van zeven planeten vormt. Ook de Theosofische ethnografie is verrassend. Zij leeraart, dat er zeven groote rassen op aarde bestaan aan het einde der aardsche ontwikke ling. Van die zeven rassen behoort de meer derheid der tegenwoordige beschaafde menseh heid tot het vijfde (Europeanen, Amerikanen, Ariërs). De Chineezen en enkele andere volken zijn overblijvers van het vierde, en van het derde zijn de Australische wilden, Maleiers en andere „tristes débris". Het vierde ras woonde en bloeide waar op het nu gansch onder de oppervlakte der zee verzonken eiland Atlantis, de Atlantische Oceaan haar golven Btuwt. Ook de Azteken waren er afstammelingen van. Het zou te ver voeren, alle letterkundige, wetenschappelijke, godsdienstige en wijsgeerige beschouwingen der Theosofen te vermelden. Die er belang in stelt, bestudeere slechts haar zeer rijke letterkunde. De Theosofie beweert te zijn een sanenvatting van godsdienst, weten schap en wijsbegeerte en te bewerking een synthese van gevoel, weten en geloof. Men zou haar onrecht doen, wanneer men haar niet een grooten invloed toekende, meer of min recht streeks op onze hedendaagsche samenleving. De letterkunde onzer tijden is merkwaardig sterk getint door het mystieke, en de belangstelling n het bov>•zinnelijke eenerzijds en in de oude Oostersche letterkunde en beschavingen ander zijds, is steeds groeiende. Wanneer men dan ziet, dan de Theosofische vereeniging zich sedert 30 jaar onafgebroken heeft uitgebreid en enkelen der beste verstanden tot zich getrokken heeft en ondanks veel bestrijding steeds aan kracht heeft gewonnen, keu men r.iet nalaten, ernstig aan dacht aan haar te wijden. Naar aanleiding van de talrijke klachten over de toepassing der Drankwet zal artikel 65 binnenkort gewijzigd en door de Tweede Kamer als spoedeischende zaak in behandeling genomen worden. Het wetsontwerp is reeds bij den Raad van State aanhangig gemaakt. Hoe ontzaglijk het hier van Zaterdag- tot gisterochtend heeft geregend, kan wel 't best hieruit blijken, dat Zondagochtend 14.8 m. M. en Maandagochtend 37.(3 m. M. neerslag werd afgetapt uit den regenmeter. De loodgieters hebben dan ook gister volop werk gehad om de lekkages te herstellen. Maar wie er óok best bij gevaren is, is wel de tram die, ondanks den halveu dienst op Zondag, eergisler 30!) betalende passagiers, vervoerde met een passage-opbrengst van ruim f23. Men is doende, den telephoonkabel naar Woudenberg te leggen, dat dus weldra zal zijn opgenomen in het intercommunale net. Er mag weieens op woiden gewezen, dat in den laatsten tijd tal van prentbriefkaarten, die als drukwerk worden verzonden, aan het Postkantoor hier met boeteport worden heiast, omdat er, behalve liet adres, nog eeu en ander op is geschreveu, wat ten strengste verboden is. De ontvanger weigert in den regel de O1,a cent boeteport te betalen, zoadat de kaarten hun bestemming niet bereiken. Burgemeester en Wethoudets, vergezeld van de betrokken ambtenaren, hielden heden ochtend een inspectie over de brandblusch- middelen, meer in 't bijzonder over de water leiding. Er is gemeld, dat een administrateur va: de «Huefhamer-stichting" zou zijn benoemd. Bij Bestuurderen dier stichting is daarvan nochtans hoegenaamd niets bekend. Van bevoegde zijde wordt ons meegedeeld, dat ook de heer 4. vau Lunterea heeft ge meend voor zijn Benoeming tot lid van het Dagelijksch Bestuur dersOranje-vereeniging" alsnog te moeten bedanken. Nadat door den storm van Vrijdagnacht haar kap eenigennate werd beschadigd, is thans de muziektent aan de KoiWinginuc- laan afgebroken. Op de zelfde plaats zal zij ten volgenden jare niet meer verrijzen, daar het terrein wordt bebouwd. In den ouderdom van 66 jaar is te Brussel overleden jhr. C. van der Wijck, tot 1899 luitenant-kolonel Provinciaal adjudant in Utrecht. Portier J. J. Offermaus, van de U. IJ, S. M. hier, wordt 1 November assistent ven den buitendienst te Stroe en zal voorloopig worden vervangen door arbeider H. Smeman. In verband met het ongeval, Zaterdag een 67-jarige dame overkomen, die van de trap, toegang gevende tot het le perron, viel en zich aan hoofd, pols en rechterarm bezeerde, worde in berinnering gebracht, nat zij, die liever geen gebruik maken van de trappen in bet spoorweg-station, beter doen, aan den 'itatious-chef vergunning te vragen, gebruik te mogen maken van den lagen toegangsweg, hetgeen nimmer wordt geweigerd als de dienst het maar eenigszins toelaat. Een jaar of tien geleden, toen hier werk loosheid dreigde, deed de destijds nog be staande plaatselijke afdeeling der »Ned. Maat schappij tot Bevordering van Nijverheid" een poging om de huisvrouwen terug te brengen vau de zeer slechte gewoonte om grooten schoonmaak te houden in den korten tijd tusschen Paschen en Pinksteren. Immers men zou dan een betere arbeids verdeoling krijgen voorschilders,stukadoors, behangers en allen die nu in den beruohten schoonmaaktijd overstelpt worden met werk en dat niet af kunnen, terwijl het zoo heel goed >p een anderen tijd zou kunnen gedaan ook met meer zorg. We zijn nu tien jaar verder en nog tyrauni- seert de booze geest van stofbereiding en wat dies meer zij de huismoedertjes alleen in de weken rond Paschen. De »Ned. Stofbestrijding Maatschappij" wier filiaal hier gevestigd is aan den Utrecht sehen weg 38, en dat te bereiken is per telefoon, wil niet trachten de dames te dezen opzichte te bekeeren, doch is op de goede gedachte gekomen om tot 15 Januari haar werkelijk toch al zeer billijke tarieven te verlagen met veertig procent. Die tarieven zijn te bekomen aan bet filiaal en de dames zullen nu wel heel spoedig de manuen van de sliet" te werk stellen en met heel wat minder hoofdbrekens ec ellende een absoluut schoon boedeltje hebben. Het Amersfoortsclr symphonie-orkest »Jubal" mag zeer tevreden zijn over zijn trouwens welverdiend succes. Donderdagavond, bij het concert voor kunstlievende leden en donateurs, was »De Arend" geheel ge vul 1 en, evenals Woens dagavond, met een heel dankbaar auditorium. Dat het orkest onder de kundige leiding van den heer G. Bikkers weer flink is voor uitgegaan, bleek het best bij de nagenoeg vlekkelooze uitvoering dor Concert-ouverture van C. Franke en van Schubert's «Am Meer", in welk laatste vooral de violen zeer mooi waren. Natuurlijk moest Desormes' «Pizzicato gavotte", een aardig niemendalletje, worden herhaald zooiets trekt altijd meer dan een waarlijk mooi uitgevoerd en veel zwaarder lied als »Am Meer" doch zoo is publiek nu eenmaal. »Jubal", dat door duchtig en ernstig repeteuren ondanks zijn Dog zoo kort bestaan een dilettanten-orkest is dat gehoord mag worden, heeft bewezen, dat het dezen winter nog menigen moeien avond zal brengen» Donderdag werd in de omstreken van Arnhem onr'jr begunstiging van mooi weer het tweede gedeelte der wedstrijden van de .Militaire Sport-Vereeniging" gehouden. Dit bestond uit dresuurproeven. eer: jachtconcours met hindernissen en een eindloop van 1000 M., respectievelijk op de weide van Sonsbeek en op de heide bij Laag-Wolfheze. Het parcours (30UO M.) waarvan 1000 M. eindloop (vlak) eu 2000 M. door zeer geacci denteerd terrein, werd afgelegd door le luitenant E. H. Juckema van Burrnania baron Rengers van Warmenhuizen, instructeur bij de Rijschool,in uur 40 minuten'le luitenant H. \V. Hekkema, van de cavalerie 0.1. leger, in 7 u. 8 m1e luitenant jhr. W. C. Roëll, vau de Rijdende artillerie, in 7 u. 29 m le luitenant F. H. Dolleman, van het regiment veld-artillerie, in 8 u. 18 m; le luitenant H. G. Rambonnet, van do Rijdende artillerie, in 0 u. 12 m le luitenant F. J. J. baron Van Heemstra, van de Rijschool, 9u.38m; le luitenant A. Diemont, van de Rijschool, in 10 u. 46 m. De einduitslag van den tweedaagschen wedstrijd is deze: le prijs, 1200, luitenaut F. J. J. baron Van Heemstra, met »Kitty" 2e pr. f 100, luitenant baron Rengers 3e pr. f75, luitenant Hekkema; 4e pr. f75, luite nant Dolleman. Aanstaanden Donderdag wordt in de om streken van Amersfoort weder een jachtrit gehouden vanwege de «Militaire Sportver- eeniging", bij welke luitenant G. J. Maris als Jagermeester zal fungeoren. Herinnerd zij aan de Jaarvergadering van «Liefdadigheid" welke hedenavond te 8 uur wordt gehouden ten Kaadhuize. «Laat nu ieder, "MTé^ër" op zijn weg toe geroepen wordt, zijn deel doen in den arbeid om ons volk beter, gelukkiger te maken, door de jeugd voor bederf te hoeden." Aldus schreef prof. mr. J. A. van Hamel in zijn Handleiding bij de praktijk der Kinder wetten. En waar deze staan ingevoerd te worden, komt de afdeeling voor het kanton Amers foort der «Maatschappij" tot opvoeding in het huisgezin van halfverweesde-, verwaar loosde- of verlaten kinderen" met een dringend beroep tot allen die iets te missen hebben om haar te helpen, dergelijke beklagenswaardige kinderen te behoeden voor nog grooter ellende, waardoor zij zouden opgroeien tot een ramp zoowel voor zichzelven als voor de samenleving. Zij vraagt op de eerste plaats om men- schen, die zich willen belasten met bet toezicht op,de opvoeding van zulke kinderen, en anderen, die zulke kinderen liefderijk willen verplegen; maar ook vraagt ze om geldelijke:» steun om de 20 kinderen welke aan haar zorg zijn toevertrouwd, te kunnen blijven verzorgen De verpleegkosten bedragen per hoofden per jaar f220, waartoe het Rijk f139.90 bijdraagt, zoodat hier een tekort is van f 80.10, benevens f244.25 voor de 4 kinderen van de afdeeling zelve. Secretaris der afdeeling is deheerC.L. 1). Mounier, Pieter Bothstraat 3, die gaarne aanmeldingen voor het lidmaatschap (f2.50 per jaar) of grootere bijdragen in ontvangst neemt. Bij de teflJRaadhuize gehouden aanbesteding van het bestraten en noleeren van den nieuwen verkeersweg tusschen Leusderweg en A ppelweg werd ingeschreven als volgtJ. Kruijneriburg, Scheveningen, 1 7331H. Noor man f7246; P. Boks f 6999; D. Boks f6694; J. van den Brink, f6976; Van Tienen en van Gendereu f6906; J. Filers, Apeldoorn, f 6898; D. Juffer f6772; J. van Harpen f6663; G. Wassink 1 6599; T. W. Bonte 16585; C. Ruitenberg f6493, allen hier. De gunning is in beraad gebonden. De Centrale Raad van beroep voor de Ongevallenwet heelt uitspraak gedaan in het hooger beroep van de Rijksbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Utrecht, waarbij, op vordering der Plaatse lijke commissie te Amersfoort, met vernie tiging eener beslissing der Rank is verslaan, dat J. H. M., te Amersfoort, op 6 Februari 1905 en daarna ter zake van een hem over komen ongeval geheel ongeschikt was tot arbeid en hem is toegekend een ".rente van 2.375 per werkdag. De Centrale Raad bevestigde de aangeval len uitspraak wat betreft de vernietiging der beslissing van de Bank, vernietigde die voor het overige en verslond, dat er op 6 Februari 1905 geen termen bestonden om over te gaan tot herziening der aangetrof- fene toegekende rente. De Arondissements Rechtbank te Utrecht veroordeelde in hooger beroep den bier- huishoude: K. F., van hier, conform het vonnis van den Kantonrechter, tot f30 of20 dagen wegens drankwet-overtreding. In Eemland is er dit jaar bijzonder veel klein wild; vooral de hazen en konijnen worden in grooten getale gezien. Ook de herten in Baarnsclie bosschen worden steeds talrijker, zoodat men ze zelfs tot onder Eemnes dikwijls aantreft. Het nieuwe Nutsgebouw en de opgerichte Ambachtsteekenschool van het Departement Baarn zullen aanstaanden/ Maandag 23 dezer geopend worden. Om het gebouw, waarin de Ambachtstee kenschool en de Volksbibliotheek worden gevestigd, te kunnen aunkoopen, heeft een Nutsvrienil te Baam f 14 000 tegen matige rente en gemakkelijke aflossing beschikbaar gesteld. Voor de Ambachtsteekenschool is door de Gemeente een jaarlijkse!» subsidie van f900 toegestaan, door het Rijkje veneens f900 eu door de Provincie f200. Het Hoofdbestuur van het Nut verleende een bijdrage van f500 ter te gemoet koming in de kosten van meubileering. De Ambachtsteekenschool begint met 50 leerlingen. Het tijdelijk bijpost en telegraafkantoor te Soestdijk wordt heden na afloop Van den dienst gesloten. De 28 jarige d ienslbode G. van der B., uit uit Stouteuburg, die met haar aanstaande

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2