OPENBARE VOORDRACHT. BELANGRIJKE NAJAADSPRIJSVERMINDERING. VEERTIG PROCENT VERLAAGE SIJN. Ingezonden. Advertentièn. L J. RUITENBERG, R. J. van EIMEREN, F0 Faillissement E. IBOÜMAN Meihorst Van Lutterveld, I Nederl. Stofbestrijding Maatschappij. naar huis was geweest, had de onvoorzich tigheid Zondagavond omstreeks 7 uur te De Bilt het portier van een uit Utrecht komenden trein te openen eer die nog tot stilstaan was gebracht, waardoor zij tusschen perron en treeplank viel en werd meegesleept. Deerlijk verminkt werd zij opgenomen en na eenige oogenblikken overleed zij. Te Putten op de Veluwe is voor korten tijd een nieuw Postkantoor gebouwd en voor zien van een flinke klok om de dorpsgeuooten voortdurend op de hoogte te houde.i vun den juisten tijd omdat het torenuurwerk niet uitmunt door soliditeit. Het geheel is ingericht door de Spaar- en Bewaarbank te Putten en aan het Rijk verhuurd. Nu heeft de Directeur van het Postkantoor de stoutigheid gehad, de klok in overeen stemming te brengen met de opgaven van opening en sluiting van het kantoor en de bus' chting. De klok, die tot heden plaatselijke tyd aanwees, werd 20 minuten teruggezet. En nu Op bevel van het Bestuur van de Puttensclie Spaar- en Bewaarbank is er een stuk papier over de klok geplakt, zoodat men het maar weer zonder tijdwijzer moet doen. Een pleidooi te meer voor een uniformen lijd. Eert wat echt is en oprecht is; haat wat slecht isdoet wat recht is. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Onwaarheden. E?Jn nr. 1687 van „Het Volk" is onder het bovenschrift „Een Kinaerronselaar", een bericht uit Den Helder opgenomen, dat wij niet onweer sproken mogen laten. Het luidt: „Gisteren vervoegde ztch bij den Matrozen- bond een jongen uit Amersfoort, die bad willen teekenen bij de Marine, daartoe van reisgeld (enkele reis) was voorzien door den heer Veen, Hoofd eener openbare school aldaar, en lid der commiBsie ter bevordering tot dienstneming bij de Kon. Ncd. Marine. Hij had zich echter be dacht, en wilde nu maar niet teekeneu, nadat hij een nacht proefondervindelijk had doorge bracht aan boora van het wachtschip. Naar hij ons mededeelde, heeft bedoelde heer Veen nog reeds twee jongens zoo willen ronselen, waarvan er een te Amersfoort werd afgekeurd. „Het zou niet kwaad zijn, waar die onderwij zer zich nog al warm maakt voor die zaak,|zoo onze partijgenooten te Amersfoort in deze wat tegengiftoe brachten. Wij onzerzijds helpen gaarne mede om 's mans naam in de achting aller menschcnvrienden aan te bevelen." Aldus deze Heldersche berichtgever. Zooveel woorden, zooveel onwaarheden. Men oordeele. In de eerste plaats heeft de heer Veen, Hoofd eener openbare school alhier, niets met deze zaak uitstaande. Bedoeld moet zijn de heerJVan Veen, in zijn hoedanigheid van Secretaris der subcommissie van de Kweekschool voor Zeevaart behandeling1' hem wachtte als hij in dienst kwam en met eigen oogen zag hij hoe hardhandig een der lichtmatrozen door een korporaal aan boord behandeld^ werd. lieeds voor zijn vertrek hadden een -1- of tal te Amersfoort met verlof zijnde matrozen, die hij daar op straat aangesproken e? °'VjChtingen gevraagd had, hem een afschrikkende voorstelling gegeven van zijn toekomst bij de Marine, Zij luidden ook ge sproken van onmenschelijke behandeling, slecht eten. enz. Toen hij zich daardoor niet had laten af schrikken, was er zelfs een matroos geweest die hem zeide: „als je nu toch in dienst gaat, zullen wij je 't leven wel zuur "maken." „De commandant van het schip zal er dan toch ook nog wel aim» had toen Bettink dien matroos geantwoord want zijn plan om hij de Marine te gaan, liet hij zich niet uit het hoofd praten. jMaar in Den Helder begon hem het hart in de schoenen te zinken, vooral toen hij door een korporaal naar het hospitaal ter keuring werd geleid en een andere korporaal, dien zij onderweg ontmoetten, zijn collega toe riep: Zoo, heb je daar weer een nieuw slacht- olier De uitslag van dat geneeskundig onderzoek is geweest, dat Bettink voor den dienst afgekeurd is waarbij hij beweert zich opzettelijk te hebben laten afkeuren, door zich te houden alsof hij niet goed kon zieti wat men hem voor hield. Hoe dit laatste ook zij, zeker is het, dat Bettink daarna van een oflicier geld voor de terugreis ontving en weer naar Amersfoort ver trokken is. Ons heeft hij thans verklaard, „dat hij het schande vond. dat mijnheer Van Veen in „Het Volk" voor een kinderronselaar was uitgemaakt en dat hij nu precies begreep, waarom de matrozen hem hadden willen afschrikken" van de Marine en, „dat hij nu toch in dienst zou gaan, en zich te Amsterdam voor de her keuring zou gaan aangeven". Ziedaar de ons bij onderzoek gebleken feiten met betrekking tot Bettink. Toen wij ook den anderen jongen wiens naam is Jules VVeijers ondervroegen, ver klaarde deze ons, dat niemand hem had aan geraden of aangezocht had om bij de Marine dienst te nemen dat hij 't voornemen daartoe uit zichzelf had opgevat en gelijktijdig met Bettink naar Den Helder had willen gaan. Hij was bij het voorloopig geneeskundig onderzoek geschikt voor den dienst geoordeeld en had ook bij den heer Van Veen reisgeld naar Den Helder gehaald, en hij ook had aan matrozen, die hij te Amersfoort op straat ontmoet had, inlichtingen over de Marine gevraagd, en ook hem hadden zij sterk ontraden, dienst te neni.n. Zij hadden gesproken van onmenschelijke be handeling slechte voeding dat de commandant in éen dag meer verdient, dan een matroos in een maanddat de wassching ellendig was aan boord, eu „dat jcje soms met koffie moest was schen, of met limonade, die je dan zelf moet koopen", enz. Dit alles liad hem dermate afgeschrikt, dat hij er aanvankelijk van afgezien had om bij de Marine te gaan - maar „aangezien het altijd zijn idéé was geweest" om dienst te nemen en hij nu begreep hoe de zaak was, wilde hij nu toch bij de Marine gaan en zou hij zich gaan aanmelden. En wij hebben hebbem hem dat niet ontraden Ter handhaving van den goeden naam van den Secretaris onzer commissie, in wiens persoon de geheele commissie zich getroffen gevoelt door i 11 .vit; tiuiiviun: V.W1III1I1.-OIV, ..mil uuimucu ui-vimi!, UUU1 te Leiden. Het ieit, dat ook laatstgenoemde lieer f ],et bericht uit Den Helder, hebben wij ge- aan het hoofd eener onen bare school staat, „,„..,,.1 aan het hoofd eener open bare school staat, heeft met de zaak niets te maken. Aan zijn schoot wordt nooit gesproken met de leerlingen over dienstneming bij de Marine, en de bekende „circulaire" is zelfs niet ter kennis gebracht van de onderwijzers. Geen der beide bedoelde jongens (want er Kan hierbij slechts sprake zijn van twee jongens, en niet van drie, zooals het bericht zou doen denkenis bij aen heer Van Veen op school geweest. Zij waren den heer Van Veen persoonlijk onbekend, toen zij zich om voorlichting en hulp tot hem, als Secretaris, wendden zooals zij zeiden gedreven door onweerstaanbare lust om bij de Marine in dienst te gaan. Beide jongens zijn in hun 17de levensjaar, zoodat toelating tot de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden voor hen niet aangevraagd kon worden. De eene, wiens naam D. H. Bettink is, had- zich reeds voorloopig geneeskundig laten onder zoeken aan het Militair Hospitaal alhier, doch- was ongeschikt geoordeeld voor den dienst bij de Marine. Dit had hem echter met weerhouden zich tot den Secretaris der commissie te wenden om te trachten toch bij dc'.Marine te komen. Op herhaald aandringen van den jongen, weru hein gelegenheid gegeven zich aan een hernieuwd voorloopig geneeskundig onderzoek te onder- Do' uitslag hiervan was, dat hij enkele lichaamlijke gebreken had, doch dat liet niet onwaarschijnlijk was, dat hij toch ten slotte voor den zeedienst geschikt bevonden ou worden. Aan den voortdurenden drang van den jon gen om hem hierdoor de gelegenheid te ver schaffen, heeft de lieer Van Veen eindelijk toe gegeven en hem reisgeld naar Den Helder verschaft, zooals gebruikelijk is„enkele reis omdat bij eventueele afkeuring ter plaatse door de betrokken autoriteit geld voor de terrugreis gegeven wordt, later uit de kas der commissie te rostituceren. Aldus is het Bettink eindelijk toch gelukt, naar Den Helder te gaan, waar hij s avonds aankwam, en zich aanmeldde nan boord van de „Sommelsdijk", op welk schip hem, in af wachting van ae geneeskundige keuring, logies en voeding verschaft werd beide, volgens zijn verklaring aan ons, „recht naar zijn genoegen". Maar iets anders had hem tijdens zijn ver blijf aan boord sterk getroffen, t.w. de zonder linge wijze v aurop- hij door de matrozen begroet werd: op afschrikkende wijze werd hij een nieuw slachtoffer genoemd en trachtte uien hem diets te maken, dat een „onmenschelijke nieend u om ruimte voor onze mededeelingeu te mogen vragen. En onze meining is, dat het een verkeerde weg is de weg van boycot door intimidatie langs welke, zooals u gebleken is, het jonge Nederland, dat lust en roeping voor den zeedienst gevoelt, stelselmatig van dienst neming bij de Marine wordt afgeschrikt onder de schoonschijnende leuze vanbestrijding der „kinderronselarij". Langs dien weg kan de zoogenaamde „ver betering van den toestand der mindere schepe lingen bij de Marine" niet bereikt worden, integendeel, zal verbittering worden aangekweekt, die niemand ten goede kan komen. G. J. Bcus. jhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers. ds. W. J. Meineus. J. W. Jokissen, arts, Leden der Sub-Commissie van de Kweek school voor de Zeevaart te Leiden. Amersfoort, October 1905. Heden overleed, in den ouderdom van 66 jaren, mijn waar de vader PIETElt MUNNIKHUIZEN, Oud-Notaris, te Naarden. G. A. MUNN1KHU1ZEN. Amersfoort, 15 October 1905. Volstrekt eentje en altjmeene kennisgeving. Anierican-Vvuchtenpuddiiig. o uitsluitend voor df, fijne tafel o verkrijgbaar in alle goede coinestibleszaak, 21 VERSCHILLENDE SOORTEN 20 ets. PER PAKKET. A. J. POLAK, FABRIKANTGRONINGEN. Makelaar WEVERSSINGEL No. 11. Huren en verhuren van huizen. imarsfo Arnhëmsciie weg 8. OIFFEUR-j OSTICHEUR. Aparte salons voor DAMES- en HEEREN Billijk Tarief. Bij beschikking van den E. A. heer Rechter-Commissaris in het faillissement van E. M. BOUMAN, winkelier en horloge maker, wonende te Baarn, is bepaald: le. dat de termijn, vóór welks afloop de schuldvorderingen bij den Curator moeten worden ingediend, den 5den November 1905 eindigt 2e. dat de verificatie-vergadering zal plaats hebben op Dinsdag den 21sten November 1905, des voormiddags te 101/4 uur, in het Paleis van Justitie, aan de Hamburgerstraat te Utrecht. De Curator, Mr. H. J. M. van den BERGH. Amersfoort, Bergstraat 33. DONDERDAG 19 OCTOBER in den foyer van AM1C1TJA van den heer Johan van Manen. Onderwerp Het leven na den dood. Aanvang 's avonds 8 uur. Entree 25 cent. Alle amateurs van Amersfoort en Om streken die genegen ztjn een Ainateur-Photographen-Club op te richten, tegen een MATIGE contributie onder leiding van een vak- pbotograaf, worden verzocht hun adres in te zenden onder motto »P h o t o g r a p 't i e" aan het Bureau der (oude) Amersfoortsehe Courant, Kortegraeht 9. SCHOUWBURG - UTRECHT. Donderdag 19 October. ENSEM BLE-GASTP1EL DER ORIGINAL WIENER OPERETTE. Direction: HEINR1CH ZELEER. Operette-Gezelschap van den allereersten rang uit Weenen. 80 personen. KapelmeesterROB. COLLIN. Een koor van 24 Dames en 18 Hoeren. Volledig Orkest. Hot grootste succes van den dag. DIE GEISHA. Japansche Operette in 2 bedrijven van SIDNEY JONES. Aanvang HALl" acht. KASSIERS, Commissionairs in Effecten. Eltecten, Coupons, Buitenlandsch geld Prolongation, Beleeniugen, Incasseerer. en verschalïeu van Wissels op Binnen- en Buitenland. SAFE DEPOSIT. Kautoor: Muurhuizen 9. C R E D I E T-V EREEN1GING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BERGH, BERGSTRAAT 33. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zrkelijke zr kerheid of in-blanco het incasseereu van handelspapier; het ontvangen van gelden a déposito en rekennig-eourant. Hoofdprijs ev. 600 000 Mk. Men Mede het geluk de hand, De prijzen zijn door don Slaat gegarandeerd Uitnoodiging tot deelnemiug in de Kansen van de door der Staat Hamburg gewaarborgde groote Geldloterij, waarin zeker 8 Millioen 640285 Mark gewonnen moeten worden. De hoofdprijzen van deze voordeelige loterij zijn de volgende, namelijk: De allerhoogste prijs is in het gelukkigste geval 600 000 Mark. 1 premie v <50 000 50000 45 000 40000 35 000 30 000 100000 60 000 50000 1 prijs vai 7 prijzen 1 prijs II prijzen 40000 Mk 30 000 20000 15 000 10000 5000 3000 2000 1000 300 200 In het geheel bevat deze loterij, die uit 7 klas sen bestaat, ss 000 loten met 42695 prijzen en 8 premiën, zoodat bijna op de helft van alle loten een prijs valt. Bijzondere attentie verdient de aanmerkelijke verbetering van bet plan der loterij, waardoor de speler in staat ls gesteld eene premie, niet als tol nog toe alleen in de laatste klasse, maar reeds in elke klasse te winnen. De allerhoogste prijs der 1ste klasse bedraagt in het gelukkigste geval 50000 Mark, stijgt in de 2e kl. tot 55000 Mark, in de 3e tot 60000 Mark in de 4e tot 65 000 Mark, in de 5e tot 70000 Mark, in de 6e tot 80000 Mark, in de 7e en laatste klasse tot 600000 Mark. Voor de eerste prijstrekking die officieel is vast gesteld, kost een geheel origineel lot slechts f3.50 een half origineel lot slechts „1.75 een kwart origineel lot slechts 0.90 De iuleggeldeu voor de volgende klassen zoo wel als de juiste lijst der prijzen worden aange geven in het officiiele trekkiugsplan voorzien van het Wapen van den Staat, welk plan ik op aanvrage gratis verzend. Iedere deelnemer in de loterij ontvangt onge vraagd onmiddellijk na de plaais gehad hebbende trekking de officieels trekkingslyst. De uitbetaling en verzending van prijzen geschiedt door mij direct en prompt aan de wiu- ners en onder de strengste geheimhouding. Iedere bestelling kan men eenvoudig per post wissel opgevenook tegen rembours. Bij opdracht verzoek ik beleefd mij den naam van dit blad te melden. Jjl^r* Men wende zich dus met de aanvraag om toezending van loten voor de spoedig plaats hebbende trekking zoo spoedig mogelijk of uiterlijk tot 26 October met vertrouwen tot Samuel Heckschcr Scnr., Hoofdkantoor ZEIST, Parklaan 15. Int. Telefoon No. 38. UTRECHT, Domsteeg 3. Int. Tel. No. 1365. AMERSFOORT, Utrechtscheweg 38. Telephoon No. 5. DOORN, Maarnschepad. Int. Tel. No. 136. De Nederlandsehe Stofbestrijding Maatschappij bericht hierbij, dat VA1T AF HEDEN tot 15 JAN 17- ARI 1906 hare tarieven voor inboedels met Bestellingen, beneden f5.- worden niet aangenomen.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 3