Ten slotte wjjzen wij a nog op de oplossing, welke tevens gevonden is voor de nog steeds hangende kwestie van het al of niet aanbesteden van het rondbrengen van cokes voor de Gas fabriek. De heer Van Duinen zegt, zich in de eerste afdeeling pertinent verklaard te hebben tegen do bezorging der cokes door personnel van den Reinigingsdienst, Spr. blijft vreezen, dat tnen daaraan weinig pleizier zal beleven; het zal nog al duur blijken, heel anders dan in het voorstel wordt berekend. Juist in den winter, wanneer de Reiniging het meest hnar paarden zal noodig hebben, zal het grootste cckes- vervoer plaats hebben. We weten, dat dit thans goed gebeurt en spr. vreest, dat een verandering geen verbe tering zal blijken. De heer Van Beek meent, dat de heer Van Duinen volkomen gelijk heeft. Dikwijls zal een paard niet-beschikbaar zijn en dan zullen er klachten regenen. De huidige vrachUr leverde op 25 October af 120 H. L. en beurde dus f5; daarvan gaf hij den knecht fl.75 en mocht dus zelf ook wel fl.75 hebben en moest van de resteerende fl.50 paard, kar en zakken bezorgen. De Gemeente zal ook op den duur niet kunnen blijden vervoeren voor 5 cent. Spr. meent, dat het beter is, de zaak maar te laten zooals ze is en de Reinigingsdienst moet dan maar een f600 meer kosten. De Voorzitter merkt op, dat B. en \V. een proef willen nemen, waarop iederen dag is terug te komen. De Directeur der Gasfabriek en die van den Reinigingsdienst hebben geen be zwaren en spr. meent, dat er ook geen bezwaar kan zijn tegen het nemen der proef. De heer Veis Heyn ziet geen reden voor verandering. De bezorging geschiedt steeds zeer ten genoegen van den Directeur der Gasfabriek zoowel als van de afnemers en zal, bij veran dering, aan de beide betrokken Directeuren veel last veroorzaken. De heer Plomp zegt, dat de Gasfabriek de cokes niet verder heeft te leveren dan bet hek. Voor bet gemak der gebruikers is echter iemand aangenomen, die de cokes in de stad bezorgt en nu zou de Gemeente er zich tusschen willen dringen waarvoor 7 Velen zullen toch aan den vrachtrijder doen weten breng me zooveel mud. Zij ziju aan dien man gewend en hij bedient ze accuraat. Spr. ziet volstrekt geen reden, dat de Raad zich hiermee bemoeie. Volgens diens instructie is de cokes-verkoop opgedragen aan den Directeur der gasfabriek en spr. vindt het futiel als de Raad zich nu weer eens gaat bemoeien met de expeditie. De heer Gerritsen meent, dat dit toch wel in de Gascommissie zal zijn besproken. De heer Veis Heyn zegt, dat dit niet het geval is, anders had öpr. zich daar reeds er tegen verklaard. De heer Hamers zegt, dat hij in de Gas commissie ook tegen deze verandering zich zou hebben verklaard. Wethouder Visser herinnert, dat in den loop van dezen zomer is gesproken over het adres der vrachtrijders, houdende verzoek om ook cokes te mogen bezorgen. Spr. bracht, om adressanten tevreden te stellen, zelfs een bestek voor publieke aanbesteding in de Gas commissie. Intusschen zal het spr. persoonlijk zeer aangenaam wezen als de bestaande toestand, waarin hij geen bezwaren ziet, wordt geconti- neerd. De heer Van Duinen hoorde den Wet houder zeggen, dat hij geen bezwaren ziet tegen het bestendiging,' spr. zou 't willen omkeeren en zeggen; de huidige bezorging gaat goed, waarom zullen we nu een proef nemen, die wellicht falikant uitkomt. De Voorzitter zegt, dat dan de Inkomsten van de Reinigingsdienst met f600 en die voor de Gasfabriek met f 400 moeten verminderd worden en brengt in stemming het niet-bezorgen der cokes door personeel van den Reinigings dienst. Daartoe wordt besloten met 19 tegen 4 stemmen (vèor het bezorgen stemden de beide Wethouders en de heeren Van Esveld en Van Beek). 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het beheer en den dienst der Reini ging, en de heffing en invordering van rechten voor diensten, bewezen door ae Gemeente reiniging (met adviezen). Het beslaat 16 pagina's druks, is een vervolg op de vroeger aaugenomen reorganisation en zal later op andere wijze in deze courant worden ter kennis gebracht van bet publiek. De heer Veis Hevn is er over teleurgesteld, dat nu reeds weer f500 wordt aangevraagd voor. uitbreiding van stallen en wagenbergplaatsen Bij het inrichten van „Ma Retraite" voor den Reinigingsdienst heeft spr. er zoo op gewezen, dat bij het bouwen ook moest gerekend op de toekomst. De Voorzitter merkt op, dat eerst zooeven is besloten tot het uitbreiden der trekkracht. I)e heer Veis Heyn antwoordt, dat hij juist wees op uitbreiding in de toekomst. De V o o r z i 11 e r Ik maak U mijn com pliment over uw memorie. Het voorstel wordt hierop aangenomen met algemeene stemmen. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een subsidie aan de Amers- foortsche Tramweg-Maatschappij (met adviezen). Over 1904 bedroegen de Ontvangsten f6653.85s, *de Uitgaven £7743.60, waarvan gedekt door het Gemeente-subsidie fSOQ, zoodat er een tekort is van f 289.74'. Voor 1905 zijn begroot de Ontvangsten op f6700, de Uitgaven op f7830, soodat het tekort wordt begroot op f1130. Com- raifsarissen der A. T. M. vroegen een Gemeente- »ub«idie van f 1000. B. en W. stelden voor, evenals in 1903 en in 1904, te verleenen f800 en wederom onder voorwaarde, dat de rekening der maatschappij over 190-5 door B. en W. worde goedgekeurd en dat het subsidie alleen dan zal worden uitgekeerd, wannevr, cn voor- zoover de ontvangsten der maatschappij over 1905, naar het oordeel van B. en W., geen gele genheid geven, daaruit de in dat jaar voor exploitatie en vernieuwing benoodigde uitgaven te bestrijden en niet mag dienen tot uitbetaling van dividend. De Raad vereenigde zich z. d. of li. st. met het voorstel. '22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een subsidie aan de vereeniging „Het- Noderland8ch Landhuishoudkundig CongreB" (met adviezen). Werd in 1884 een bedrag van f1500 uit de Gemeente-kas verleend, thans stelden B. en W. voor, ten behoeve van het hier ten volgenden jare te houden congres een subsidie te verleenen van f500. De Raad verleende dat subsidie z. d. of h. st. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een subsidie aan de Oudheid kundige vereeniging „Fléhite" (met adviezen. Het Bestuur vroeg verhooging van het sub sidie van f 300 tot f 600 wegens de verbouwing van het Museum, noodig door het aanvaarden van het legaat-Kok. Conform het voorstel van B. en W. besloot de Raad z. d. of h. st. aan de Oudheidkundige vereeniging „Fléhite" tot wederopzeggens een jaarlijksch subsidie van f 600 te verleenen, onder voorwaarde, dat de Rekening en verantwoording over ieder afgeloopen jaar in de maand Januari en de Begrooting voor het eerstkomende jaar in de maand Augustus aan de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders onderworpen en door dit college goedgekeurd worden. Ingevolge een wensch, uitgesproken in de ver gadering der 2e afdeeling wordt dit subsidie verleend onder beding, dat het Museum kosteloos zal kunnen worden bezichtigd op dagen, ter goedkeuring van B. en W. Om 4.30 komt aan de orde 24. Gemeente-begrooting voor 1906. De heer Gerritsen meent, dat de Raad te moe is om deze nu nog in behandeling te nemen en haar ook niet meer kan afdoen en stelt voor. de behandeling uit te «tellen tot b avonds 8 uur. De Voorzitter zou liever nog een uurtje blijven vergaderen, doch wil het voorstel-Gerrit- sen, dat sterk wordt gesteund, wel in stemming brengen. Het wordt aangenomen met 14 tegen 2 stemmen, die van de heeren Celosse en Tromp van Holit. De Voorzitter verdaagt de vergadering tot 8 uur precies. Avond-zitting. De Voorzitter opent te 8.05 en brengt in^ behandeling de Uilgaven, posten no. 54 tot Bij 97 (waalklinkerbestrating der Heerenatraat, begroot op f 1400) zegt de heer Gerritsen ondnnks de Memorie van Antwoord van B. en W. nog niet overtuigd te zijn van de noodzake lijkheid dezer uitgaaf en stelt spr. voor dezen post terug te nemen. De heer Vigser, Wethouder vanOpen bare werken, zegt niet gedacht te hebben, dat de thans aangevraagde po9ten voor openbare werken eenige bezwaren zouden hebben ontmoet Het geldt hier een straat middenin de stad, in een goed deel der Gemeente en toegang gevend tot 2 scholen en 1 kerk. De hoog noodige ge wone reparatiën aan die straat zullen op een f600 a f700 komen. Het hier voorgestelde past geheel in het systeem dat sedert lang wordt ge volgd om elk jaar een paar avraten te verbe teren. De heer Van Eek is het volkomen eens met Wethouder Visser. Het geldt hier een toegang tot een druk deel der stad, waarvan veel gebruik wordt gemaakt. Spr. zou het jammer vinden als de post werd teruggenomen. De heer Gerritsen dankt Wethouder Visser voor de inlichting en erkent, dat dit jaar weinig voor openbare werken op de Begrooting staat. Er ziju echter straten, die meer in aanmerking komen voor verbetering, met name in de buurten der minderbedeelden; zien we eens naar de Ko ningsstraat, die öok een toegangsweg is en veel verkeer heeft. De heer Hamers herinnert, dat bij ongeveer in den zelfden geest in den afdeeling sprak, doch zal zich than» bij den post neerleggen. De heer Gerritsen wil geen voorstel doen. De Voorzitter wijst op het voorstel van B. en W. tot geleidelijke verbetering der straten ook om te voorkomen, dat zij worden opgehoopt en de Gemeente dan opeens komt voor zeer hooge uitgaven. Hierop wordt de post goedgekeurd z. h. st. Bij volgn. 98 (Gemetmte-reiniging) vraagt de heer Hamers of de post van f 40 voor cfe telefoon niet kan vervallen. Den heer Gerritaen zou het spijten als die f 40 werden geschrapt omdat het goed is, dat men in telefonische verbinding staat met den Directeur der Gemeente-reniging. De heer J o r i s s e n zou deze telefoon ook niet gaaine missen; wellicht krijgen we in den loop van dil jaar nog aansluiting 'b nachts, hetgeen oók een groot gemat: zal zijn in geval van brand. De heer Hamers meent, d;*t de heer Joris- sen in de war ishet geldt hier de telefoon voor de Reiniging. De heer Van EBveld: Ik heb het tonnen stelsel bij mij (Gelach) ik bedoel bü mij thuis en vind het noogst lastig, dat ik' daarvoor af en toe heel naar buiten moet. Spr;- meent dat alle takken van Gemeentedienst behoorden aangesloten te wezen. De Heer Ham e r sOok de heer Van Esvold bekijkt de zaak verkeerd; hier is Iwdoeld een aansluiting tusschen den. Directeur van den Reinigingsdienst en dien van de Gasfabriek. De Voorzitter: Pardon, er wordt bedoek' een aansluiting aan het algemeene net. De post wordt hierop z. h. st. goedgekeurd. Bij no. 145 (subsidie „Fléhite") verzoekt de heer Oosterveen de kostelooBe bezichtiging vooral te Btellen op werkdagen en niet uitslui tend op Zondagen. Bij 175 (pensioenen en gratificatiën) vraagtde heer Gert. it sen welke planneu B. en W. hebben omt daarvoor een kas Ue m«\ken. Nu xjjo de uitgaven f1837 tegenover f2500 aan ontvang sten, doch weldra zal dit omgekeerd worden. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. in hun Memorie van Antwoord schreven „Reeds lang hebben wij de wonschelijkheid overwogen, een pensioenfonds op te richten. In verband met tie wijziging in dc pensionnee- ring van leeraren bij net Hooger en Middelbaar onderwijs hebben wij onze voorstellen aange houden. De heer Gerritsen dankt voor de mlich- ll-De overige 195 posten der Uitgaven gaan alle z. d. onder den hamer door. Om 8.30 komen aan de orde de Uitgaven posten 153. De heer Gerritsen merkt op, dat er geen algemeene beschouwingen zijn genoude i, doch wü even terugkomen op hetgeen de Plomp in de middagzitting zeide, waarin deze zich zeer, pessimist uitliet over den toestand der Gemeente- nnanciën. Spr. moet daar tegen op i»pko»en zegt, dat de financieele toestand in de laatste vijf jaren niet is achteruitgegaan. Spr. wil beginnen met den steller der Be grooting en der Memorie van Toelichting dank te betuigen voor de uitstekende en gemakkelijke wijze waarop het voor de Raadsleden gemakkelijk is gemaakt, alles na te gaan en te overzien. De lieer Plomp moet opkomen tegen de wijze waarop de heer Gerritsen zich er thans van afmaakt. Onze Begrooting sluit nog altijd; maar hoe? Spr. herhaalt, dat de Straatbelasting is verhoogd en dat het hoogere saldo dei- Gasfabriek wordt gebruikt voor de gewone ontvangsten; dat saldo is nu al gestegen van 21 tot 32 mille en toch wordt het onder de gewone ontvangsten verslonden. Wil de heer Gerritsen dat mooi noemen, spr. is dit goed. De Voorzitter moet de hulde, aan den ontwerper van Begrooting eu Memorie terugwij zen op den Secretaris (applaus) en dankt de ver gadering voor deze instemming. Eerst bij no. 24 (huur van huizen) komt eenige discussie. De heer Gerritsen vraagt of B. en W. bijtijds maatregelen zullen nemen om de Kamperbinnenpoort te doen verbreeden. De Voorzitter herinnert, dat de huisjes tot 1907 zijn verhuurd, doch wil gaarne toezeggen, dat B. en W. tijdig er op bedacht zullen zijn. De heer Gerritsen meent, dat er nu reeds gelegenheid is om de passage te verruimen, het geen zeer zeker noodzakelijk is. De Voorzitter herhaalt, dat B. en W. er op zullen bedacht zijn. Bij no. 33 (ontvangsten Gasfabriek) zegt de heer Hagedoorn, van den heer Plomp ge hoord te hebben, dat het saldo der Gasfabriek f32 000 zou zijn, terwijl in de Begrooting een ander cijfer wordt genoemd. Wethouder Visser antwoordt, dat het saldo van 1904 voorkomt op de Begrooting van 1906, dat van 1905 op die van 1907, enz.het staat trouwens op folio 2. De heer Haged oorn dankt voor de in lichting, welke hij als nieuweling wel moest vragen. Om 8.45 brengt de V o o r z i 11 e r in behan deling poxt 200, Onvoorziene uitgaven, bij NottJ. van wijziging gebracht op f 5766.35', welke zd. of h. st. wordt goedgekeurd. De geheele Begrooting, in Ontvangst en Uitgaaf tot een bedrag van f 564 369.54', wordt hierna goedgekeurd met algemeene stemmen. De Voorzitter zegt: Aan het einde van deze vergadering wenschte ik voor te stellen, een schrijven te zenden aan baron en mevrouw Van Bootselaer om hun dank te betuigen voor de milde wijze waarop zij gedurende een reeks van vijftien jaren de ziekenverzorging hier ter stede voor hun rekening hebben genomen, (applaus.) Hierop wordt te 8.47 de vergadering gefloten. Bij Kon. besluit zijn be noemd tot militaire leden van den Militieraad in Utrechttot lid de majoor-proovinciaal adjudant M. J. deJougb, tot plaatsvervangend lid kapitein J. M. J. Jonker, van het 0e regiment, bsiden te Utrecht Door Gedeputeerde Staten zijn benoemd tot leden der Provinciale Commissie van Toe zicht op de bewaring en instandhortding van voorwerpen van waarde uit het oogpunt van geschiedenis of kunst de heerenmgr G. W. van Heukelum, kanunik en R.-K. pastoor te Jutphaas; mr. S. Muller Fz., Rijksarchivaris te Utrechten W. Crookewit W.A.z, secretaris der Oudheidkundige ver eeniging „Fléhite" te Amersfoort. lA.'kyrJLlA1,)' De heer J. A. Bruins, leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, is voorgedragen ter benoeming tot leeraar in de Nederland- sche taal en de Aardrijkskunde aan de open bare Handelsschool en daaraan verbonden 3e Hoogere Burgerschool me'. 3-jarigen cursus te Amsterdam. Generaal-majoor W. L. do Petit, van wien toch wel kan worden gezegd, dat hij èn Nederland èn België goed kent, schreef in de „Petit Bleu" een uitvoerig artikel, waarin hij zich gunstig uitspreekt voor een toena dering van Nederland en België doch waar schuwt tegen een niet nauwkeurig formu leeren bij de toepassing van dit denkbeeld. Een «defensieve alliantie" in 't algemeen kon te ver leiden rnen denke aan hel groote koloniale bezit, dat België in Afrika kan erlangen, maar tot heel wat botsingen kan leiden. Anders is de zaak als men haar be perkt tot een samenwerking van alle strijd krachten in Europa, voor een bepaald om schreven duidelyk aangegeven geval, zooals bijv. de handhaving der gezamenlijke onzij digheid door alle mogelijke middelen, in geval de groote buren weder oorlog voeren Mr. J. Peyrol, referendaris, chef van de afdeeling «Arbeid" van liet Departement van Landbouw en ontwerper van de Arbeids wet, is benoemd lot lid van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten. Bij de regeering bestaat het voornemen de Lundweerwet t.e wijzigen in dien zin, dat vergoeding wegens kostwinnerschap kan kan worden toegekend wegens verblijf onder de wapenen van dienstplichtigen bij de Landweer. Luitenant-kolonel W. F. K. Bischnfi van Heemskerek, van liet 5e regiment inf ui'erie, wordt overgeplaatst naar 's-Gravenh e en toegevoegd aan den Inspecteur der infanterie. Luitenant A. C. Couvee, van gedetacheerd uit West Indië terruggekeerd bij het 5e regiment infanterie, is bevoederd tot kapitein bij het 3e regiment. De vaandrigs C. M. Schoewert en C. I). Kleijn, van het 5e regiment infanterie, zijn voorgedragen ter benoeming tot reserve 2e luitenant. Morgen speelt «Quick" op eigen terrein de eerste ronde om den beker tegen „Sparta" uit Breda. Scheidsrechter is de heer H. J. Makkink. Moge «Quick" even gelukkig zijn als vorigen Zondag. In haar jongste vergadering nam de plaatse lijke afdeeling van »Parti'imonium" de volgen de motie aan »Pe afdeeling enz. betuigt hare sympathie voor het streven, van het 0 uur sluitings- comité en brengt hulde aan de vereeniging «Handel en Nijverheid", die in dezen het initiatief heeft genomen, doch bf'reurt tevens dat zij niet allereerst de algeheele sluiting op Zondag ter hand nam, en gaat over tot de orde van den dag". Dat is nu toch werkelijk aaien en krabben te gelijk. Te meer waar «Handel en Nijverheid" wel heel degelijk de Zon lagssluiting lang vóór de negenuurs-sluiting heelt ter hand genomen en wel in October 1901, vier jaar geleden dus. Immers in de maandvergadering van November 1901 kon reeds worden meege deeld »Op de circulaires over Zondugssluiting zijn nog niet alle antwoorden ingekomen voorloopig kan echter reeds geconstateerd, dat ook te dezen opzichte de jonge vereeni ging groot succes heelt". Dat »H. N." niet volkomen slaagde, is niet haar schuld, doch zeker komt haar lof er voor toe, dal zij de beweging krachtig voorthielp en blaam mag haar te dezen opzichte "eenszins treffen. De bibliotheek "der plaatselijke afdeeling van den »Cbr. Nationalen Werkmaus Bond", in het gebouw »Eben Haezer" is weder van 7 tot 8 uur geopend. Ook worden daar, evenals vorige winters, des Zaterdagsavonds van 7 tot 10 uur weer gezellige bijeenkomsten gehouden. Aan het eerste Jaarverslag der «Coöpe ratieve vereeniging tot bevordering der stof felijke belangen van bet personeel der|H. IJ. 8. M." zij ontleend, dat hier zijn geopend een cursus voor stationsdienst, een voor het klerken-examen en een voor bouwkundig leekenen. De verbruiks-instelling, welke begon met 630 deelnemers, telde op 31 December over het geheele net der H. IJ. S. M. 1080 leden. In het eind dezer maand zal in «Amicitia" een concert worden gegeven ten bate van de vereeniging «Liefdadigheid". Moge op de lijsten, welke ter deelneming volgende week zullen worden aangeboden, flink worden geteekend. Voor de »Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin" (doorgangshuis Zandbergen") hoeft sedert de v rige opgave ontvangen aan giften f 500, terwijl het aan tal leden is uitgebreid met 32, waaronder éen Diaconie en een Burgerlijk Armbestuur. Het jongmaatje, dat 13 Mei in de drukkerij van den heer A. J. Michielsen zoo ernstig werd verwond aan beide beenen, is in het begin der week hersteld naar huis terugge keerd en zal nu spoedig zijn werk hervatten. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den telegrafist-wissel wachter J. H., wegens het niet sluiten van een overweg hier bij het naderen van een sneltrein op 25 Maart, tot f20 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis. N. van E. en J. van B. werden wegens mishandeling veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. Wij vinden ons eigen geluk daor het wel zijn van anderen te bevorderen. Jhr. Van Riemsdijk verklaart in „Het Tooneel", dat met „Se non e vero"' waar mede Louis Bouwmeester zijn afscheidsvoor stellingen gaf, f 20 000 werd gemaakt. De auteurs genoten bet verschuldigde tantième, 5 pet, der bruto-recette.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2