Donderdag 16 November 1905. No. 7121. 55e Jaargang Feuilleton. EEN KUS. UITGAVE firma a- h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ4. iranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieëia- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25; elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummere naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. kortegracht 9 Telephoon 19. Een Vrede-tentoonstelling. Naar aanleiding van de artikelen «Het Vredespaleis" en „Een Vredes-tentoonstelliog", uie onlangs in de meeste Nederlandsclie I bladen werden opgenomen, is het plan ge rijpt om met verschillen le gezaghebbende personen in binnen- en buitenland te komen tot stichting van een Internationale vereeni ging »Vredes-tentoonstelling". Lr beeft zich een voorloopig comité ge vormd, waarvan de leiding is opgedragen aan de heerenJ. E. Schollen, Industrieel, Lid van de le Kamer der Staten-Generaal te Groningeu, Voorzitter; A. ten Bosch N. Jzn., Ingenieur te Rotterdam, Secretaris; K. H. H. van Bennekom, den Haag, Laan van Meerdervoort 213, Penningmeester. Het doel der op te richten vereeniging zal zijn samen to werken met de reeds be staande vredesbeweging en om, o. m. door het houden van een W'ereld-vrede-teritoon- stelling, een beroep te doen op de mede werking van de geheele beschaafde wereld en te bewerken, dat de oorlog door den onbloedigen strijd worde vervangen. Deze tentoonstelling zal moeten gehouden worden in Nederland in het jaar der inwijding van het Vredespaleis (Carnegie-stichting). Het voorloopig comité bereidt de stichting dier Internationale vereeniging voor. Het is de bedoeling, aan het hoold ervan een Internationaal algemeen bestuur te stellen, waarvoor in een binnen korten tijd bijeen te roepen vergadering van stichters de Nederlandsche leden gekozen en de Statuten vastgesteld zullen worden. Zij die als medestichters wenschen toe te treden, worden verzocht, zich aan te melden bij een der leden van het voorloopig comité. Medestichters betalen een minimum bedrag van f25 in eens. De concept-statuten zullen hun tijdig voor de vergadering worden toegezonden. De op roeping ter vergadering zal nader geschieden. Reeds mocht het voorloopig comité de voldoening smaken, dat tal van belangstel lenden als mede-stichters zijn toegetreden en dat vele gezaghebbende personen in het buitenland zich bereid verklaard hebben, het doel te steunen, en het hoopt, dat binnen korten tijd velen, wien het bovengenoemde doel sympathiek is, dat voorbeeld zullen volgen. Eon lijst ligt te onzen bureole ter teekening. Bartliolomeus-nacht. Jongen, hoor je nog niks Nee tante. Esther, niyt huilen—Als de wolven komen, kindje, maak je niet zoo zenuwachtig. Zoo, zóóoo Bidt dat God ons den dag mag gunnen I... Die bloedhondenRachel van Sokelow hebben ze met 'n bijl haar hoofd ingeslagen. Kalinski hebben ze den tong uit z'n keel gewrongen. 6 (Slot). Zij wierp zich op Paolo, die met slappe armen en dofte oogen daar stond en nu alles met zich doen liet. Zij rukte zijn wambuis open en baalde uit de borstzak daarvan een geelachtig blaadje papier, dat zij den assessor overhandigde. Het wss een houtsnede met een Duitsch onderschrift het orgmeel van den tabernacolo. „Hiervan heeft by het nageschilderd, signor, met verf die verleden jaar een schilder in de albergo heeft laten staan!' En toen nu de assessor heel verbluft beurtelings het papiertje en de schilderij bekeek, meende zij, dat bij haar nóg niet geloofde en riep, in de uiterste opgewondenheid „Wat, milord, u gelooft mij nog altijd niet? nog altijd niet? Maar kijk dan toch eens goed! Ik bon het model geweest voor de Madonna, ik zelf! Mij heeft b(j uitgeschilderd, uit liefde, rnjj, mijl... Nu zult u dat missohien niet zoo dadelijk zien, omdat Den ouden blinden Sacblovar hebben ze het laatste licht uit z'n oogen gestoken Zwijg, zuster. Denk om de kinderen De wols-en 1 Ik hoor ze, hoor ze huilen 1 Ik zie ze met lekkende muilen. Die oogen van groen De wi tte nsems. Ah béesten Bij Rastbach Wodolow hebben ze ook gisteren den boel leeggeplunderd. Nou Ioopen ze in pelzen de zwijnen 1 Ik zou zoo verder kunnen gaan. Het tooneel stelt voor een huiskamer, Plaehow-allee, Odessa, derde verdieping. Gezellig gasgloeilicht. Rond- tafel onder lampschijn. Esther zit aan tafel bleek, verhuild gezicht. Broer, twaalf jaar, ligt aan de vensterbank, hoofd onder't gordijn getipt dat bollend opbeweegt; bewijs dat 't venster open is geschoven; maakt om den haverklap zenuwachtige luisterbewegingen. Tante Naschna zit bij de samovar, aan 't kleine tafeltje rechts, stop 'n sok zonder aandacht. Vader Usclitjagin loopt te ijsberen. Dekens overlangs gespijkerd. Stoelen gestapeld. Een revolver ligt glansstreper.d op 't boekenkastje. Van de straat geen gerucht dan wat gerol en gerammel van rijtuigen. Nu en dan 'n schreeuwstem. In de verte kogel- knettering. Maar het lust mij niet een drama te schrijven. Ik heb vandaag te veel drama's gelezen. Ik heb vandaag 'n dikke honderd kranten hier in Berlijn zijn we zoo gelukkig I alleen op de Jodengruwelen doorgelezen en op niets anders. Daar is mijn dag mee heengegaan. De dag was wèl. Als Pückler hier te prediken stond, zou ik dien idioot niet uitlachen ik deed wat andera. Ik heb het bloedbad goed gezien. Door vele oogen, en met wat vele schrijvers aan kranten briefden. Ik heb een Zwitser uit Odessa in de „Neue Zïiricher Ztg." hooren vertellen't leek wel 'n Eidgenössiach Schützen- fest! Een nuchtere Zwitser, die het gepeupel zag met parels als keien in haar korstige ooren. En wodkiebroeders met fijne dikke pelzen om de verschooierde leden. Ik heb Jüdische Damen in Zeit und Neue Wiener hooren wee klagen. Hooren vertellen van de angsten, drie dagen op den vloerIk ben mee in een christelijk generaalshuis geweest, dat vol mede lijden z'n deuren wijd openhaalde voor vele vervolgde Joden. Ik heb 'n trein zien bestormen; Joden de buiken zien openritsen. Ik ben met een zwarte bende mee geweest op plunderavon- tuur en heb 'n kozakkenluitenant vóór zien rijden, met 'n papiertje in de hand, waarop alle jodenwinkels, waarvoor de bende hait moest houden, aangemerkt stonden. Ik heb hooren huilen en tieren, zien slaan en stelen, worgen en kapot hakken En het gepeupel i8 gegaan in de straten grijnzende wodkiekoppen met struisveeren dameshoeden hooligans in evening dresses!... Doloi monarchina, schreeuwden de studs in Moskou. Arme Goulasch-eters 1 Doloi monar china, schreeuwde 't plebs, dat van monarchie nooit gehoord had, en dat woord voelde als de heer Den Hartog 'n stylistische zandpudding van professor Bolland. Zulke dingen teekenen. Dat ia een schitterend bewijs ervoor, dat 'ttuig in Rusland nog niet verder is dan z'n broederplebs ten tijde van Constantijn. Dat schreeuwde, toen er van een constitutie sprake was: Leve grootvorst Con stantijn. Leve grootvorstin Constitutie Plehwe heeft deze analphabeten en balieklui vers georganiseerd. Dat is't merg van't absolu tisme, dacht Plehwe. Om het wodkie-vat. En dm z'n geheime politiedienaren, met kopeken in de eene en de knoet in de andere hand. Rusland heeft de glorie van z'n „patriotten- leger" gevoeld. Verschrikkelijk gevoeld. Nooit is er inet '1 keizerbeeld voorop, gruwelijker tegeu de menschheidgezondigd, dan bij deze Jodenmoorden! En al zijn er in Odessa pleinen vol lijken weggemoffeld de laatste Jood is nog niet gedood! 'tBegint pas... Nu de brieven in de couranten komen, duizelt het je. Iets begreep je. Er wordt daar gemóórd; maar dit, dit beestachtig martelen.. Al dit bloed van het oude volk schreit ten hemel 1 Het tsarisme is de schuldige. Maar Europa treft het verwijt: stilletjes toegekeken! Aldus de Zoeklicht-schrijver van „De Telegraaf" in zijn brief van 12 November uit Berlijn. Lezeressen en lezers, hebt ge reeds uw pen ningske geofferd bij de plaatselijke commissie van het „Fonds ter ondersteuning van de Joodsche slachtoffers der Russische gruwelen"? ik nu anders gekleed beD, maar kijk! kijk dan eens hier, signor! kijk dan eens bier..." En kokend van drift trok zij de zilveren naald nit baar koperblond haar, zoodat bet in een langen, broeden stroom laDgs haar slapen rolde, rukte daarop bet gele doekje van haar bals en wierp het over haar hoofd, zoodat de punten er van op hoarbloote schouders vielen, er met trillende handen greep zij haar kleedje, van voren, en reet bet met éen ruk open jakje, hemd en alles En zie, op het zelfde oogenblik verdween zg in een geweldige, krampachtige omhelzing van Paolo. Want bliksemsnel was deze uit zijn verstijving ont waakt en wierp zich nu met zijn eigen persoon voor de bres in het cosluum zijner liefste, en omarmde haar zóo heftig, dat zy geen vinger verroeren kon om haar gelijkenis met de Madonna op de schilderij nu afdoende te bewijzen. Hijgend zweeg zij, en ook hij kon niets doen dan zwijgen en steunen. Hoe deze hartstochtelijke groep zich weder uiteen wikkelen zou, daarop was de heer SchDeidinger niet weinig gespannen, want thuis, aan den zacbten Elbestroom, had hij nog nooit een dergelijk pheno- meen waargenomen. Doch tevens rees erin hem een zöo levendig besef van zijn overbodigheid, dat bij zich stilletjes uit de voeten maakte en de trap af daalde. En aangezien bij liever niet in aanraking kwam met de voor de deur wachtende menigte, Bloop bij door een openstaand deurtje reohtaaf in De Gemeente-begrooting toor 1906. V. De uitgaven voor de Gemeente-eigendom men en de daarvoor verschuldigde lasten zijn begroot op f129660. De kosten voor opbouw of vernieuwing van de Gasfabriek of andere Gemeentewerken zijn voor 1906 uitgetrokken voor memorie, tegen f50000 voor 1905 (nieuwe gashouders en ovens) en f23 431.93 in 1904. Het onderhoud der Gomeente-gobouwen is begroot op f2110, legen f'2530 voor 1905 en f 1810.31® uitgegeven in 1901. Dit artikel omvat: Gymnasium ('50; Hoogere Burger school hoofdgebouw f220, idem Werkbuis f200; gebouw Koestraat 1100; Kinderhuis aan de llreedestraat 80Waag 140; Boter markt met zonzeilen, dakleien, goten en ruiten en verfwerk f 150plaatsen van hekken en zonzeilen door <ien toren wachter f 50Viseh- markt f40; pakhuis Westsingel f30; vier brandspuithuisjes en vier bergplaatsen voor brandladders en brandkraanvvagens 1*100 politie-bureau, kleine herstellingen en verf werk f 130Koppelpoort f80Volmolen f 40; woningen Bloemendalsche poort f 40, Kamp poort f40, Sint Andriespoort f20, Arnhem- sctie poort f50; Schutterij-magazijn !'130; huisjes achter de Hoogere Burgerschool f 150; gereedschap f80; woonhuizen Kamperbinnen poort f60 en f40woonhuis voormalige Gasfabriek f 120woonhuis Hooiberg f 40 woonhuis »Ma Retraite" f30. Het onderhoud van de bosschen en andere gronden wordt geraamd op f750, tegen f600 begroot voor 1905 en f 1075.51® uitgegeven over 1904. De post is aldus saamgesteld kosteu van vernieuwing en herstelling van dammen, bruggen en afsluithekken f 100, graven van slooten f 40, onderhoud hosschen den kleinen, ledigen tuin die hem terstond ueuiga- zius bekend voorkwam. Terwijl hjj zich fluks achter eenige struiken zocht to bergen, stuitte hjj op een latwerk, tusschen hetwelk vjjgebladeren zich door- eenstrengelden en nu bespeurde hjj dat het huis, waarin het beroemde meesterstuk van Benozzo Goz- zoli bewaard werd, het zelfde was, welks tuintje belendde aan dat van zjjn herberg. Eenige hand grepen der hoogere turnkunst waren hem gelukkig niet ontschoten en zoo bracht hem eeo vlugge sprong over de schutting in veiligheid. Hij haalde adem, en was bly, dit ontijdige Kerst- misavontuur zonder kleerscheuren achter zich te hebben, maar toch deed zekere ontroering nog lang zyn zenuwen trillen, en van tyd tot tyd knipte hij op een vreemdsoortige manier met de oogen, als iemand die te lang in de volle middagzon gekeken heeft. De avond kwam het werd negen uurmynheer de assessor begaf zich naar het station. Weldra kwam zyn boemeltrein aangepuft en maakte halt drie miDuten maar doen dit waren de welbekende drie boemeltrein-minuten die in Italië zooveel op uren gelijken. Hij stapte in, legde zijn valies in het net en stak zyn hoofd uit het venster om in het luwe schemerdonker nog eens rond te kjjken. Het avontuur van dien namiddag maalde hem nog steeds door zjjn phataaie. „Addio, Gelaomiua!" zeide by half luid. en heidegronden 1260, kosten van toezicht f200het maken van een kade en het graven van een sloot aan het rietveld by het Paarde- gat tot aanwinning van weiland f150. De uitgaven wegens de exploitatie der Gas fabriek worden geraamd op f124760, tegen f122 010 begroot voor 1905 en f113 924.85 uitgegeven in 1904. De post is aldus samen gesteld aankoop 6400 ton gaskolen van f 10.75 per ton 1*68 800; aankoop soda en zwavelzuur f2050; jaarwedden Directeur, baas-fitter, klerk-boekhouder, geldophaler, muntklerk, scheikundige, cokesklerk f5770; kantoorbehoeften, drukwerk, schoonhouden kantoren, enz. 1600lounen der werklieden (3 machinisten, 1 eerste, 3 tweede en 3 bulp- stokers, 5 werklieden voor oer, cokes, amo- niak, 3 fitters, 1 smid-fitter. 1 fittersleerling, 2 fittershelpers, 1 schilder, 12 lantaarnop stekers) f16 046; buitengewone arbeidslon- nen, uitpompen syphons en dergelijke, f754; enderhoud gebouwen, toestellen en ovens en het vernieuwen van 2 ovens ieder met 8 retorten f9000; aankoop van fittings enz. voor de fabriek en dienstleidingen, benevens reparatie van kousjes en glazen indestraa - lantaarns en voor de muntgasleidingeu en ornamenten en comforen daarvoor f8000; aankoop en reparatie van gasmeters en munt gasmeters f8000; belastingen en assurantiën, benevens verzekering tegen ongelukken f1000; onvoorziene uitgaven, tantième Di recteur, enz. f4740. Voor rente en aflossing is uitgetrokken 1*10000 f10850+12590 f 5u00 f 28 440 welk bedrag met de hier uitgetrokken post vormt het in ontvangst, uitgetrokken bedrag van f'153 200. De Grondbelasting is geraamd op f825, tegen f800 voor 1905 en f 769.04® uitbetaald in 1904. De pest is iets hooger geraamd in verband met de verkrijging van barak en ly ken huisje. De uitgangen en contribution worden weer begroot op f 190, de dijk- en waterschaps lasten weder op f 400in 1904 werd daarop betaald f 192.97 en f342.42. De brandwaarborg der Gemeente-gebojiwen is begroot op f625, tegen ('600 voor" 1905 en 1*590.37® betaald in 1904; iets hooger wegens barak en lijkenhuisjo. De toelage voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken is evenals voor 1905 uit getrokken op 1*200; over 1904 werd uit dien post betaald f 183. Hoofdstuk VI (onderwijs, kunsten en we tenschappen) is uitgetrokken tot een bedrag van f152 244.98. De uitgaven voor bet Hooger onderwijs zijn begroot op f25172.76, die voor het Middelbaar onderwijs op 1*41076.68, die voor liet Lager onderwijs op f75 353.33, die voor Gemeente-archief, museum, enz. od 11100 De po3t Hooger onderwijs omvat jaarwedden rector, conrector en leeraren f23 714.97: jaarwedde claviger met toelage voor vrije woning f400; toelage amanuenses Daar dook een zwarte krullebol onder zyn oogen op, en een dringende stem fluisterde „Milord, vyftig lire! Een echte Benozzo! Ik heb hem zelf gemaaktVijftig lire, milord „Heb je het stuk bij je, Paolo t" vroeg de assessor snol, gedreven door iets onverklaarbaars en onbere- kenbaars in het binnenste van zyn hart. „Eccolo, milord I' riep Paolo, en stak het mees terstuk met de vlugheid eens goochelaars door bet coupé-venster. Terstond daarop voelde hy de bank- DOten in zyn hand, en sprong weg, zyn muts zwaaiend en evviva roepend. Een heesch gefluit, een toonloos gebengel en de trein zette zich met de langzaamheid eener slak in beweging, en de heer Schneidinger lag nog uit het raampje, en droomde Opeens kwam er iets als een Bohaduw aangewipt en sprong als een veertje op do loopplank, en dat zelfde iets sloeg twee ronde armen om zyn hals, en drukte twee warme, vochtige lippen op zyn mond. En in een ommezien was het weder in de duisternis verdwenen. Scheidinger zonk bedwelmd op zijn zitplaats. Tegenover hem stond het portret van Gelsomina, de haar k<od zogende Madonna. Lang bekeek hy het. vau allo kanten, nu van verre, dan van nabij, 0Q eindelijk zeide hy, glimlachend: „het stuk is ralach, maar de kus was echt 1"

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1