Donderdag 23 November 1905. No. 7124. 55e Jaargang Feuilleton. UITGAVE: FIRMA A. H- VAN CLEEFF le AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. iranco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel '15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRiACHT 9 Telephoon 19. Amersfoort in 1904. XIV. Middelbaar onderwijs. Minder dan vorige jaren kwam verandering in het onderwijzend personeel aan de Hoostere Burgerschool jhr. rar. dr. A. E. van Beren- steijn, tijdelijk aangesteld als leeraar in de b taats wetenschappen, verzocht, niet voor een herbenoeming in aanmerking te komenin benoemd voor den cursus 190i/190o de heer E. J. Beumer,te Utrecht. De tijdeljjlce leeraar in de Natuurlijke Historie, dr. Th. Weevers, werd voor vast aangesteld, terwijl de tijdelijke leeraar in de Gesentedeuis, J. J. Vermeulen, niet werd herbenoemd aangezien het aantal afdeelingen waarin de klassen worden verdeeld van 12 op 10 werd gebracht en een twee de leeraar in de Geschiedenis daardoor overbodig werd. De leeraar in de Wiskunde A. M. Kerk- kamp was tot de Paaschvavantie door ziekte verhinderd zijn lessen te geven; van 3 Fe bruari tot de Paaschvacantie werden eenige lessen opgedragen aan den heerG. van Beek, candidaat in de Wis- en Natuurkunde te Utrecnt, terwijl de overige lessen werd n gegeven door den Directeur en de leeraren J. M. Thiel en A. G. /an Os. Als gevolg van de vermindering van het aantal afdeelingen kon ook een der beide tijdelijke leeraren in de Natuurkunde gemist worden; de heer W. G. A. Meijer werd daarom niet herbenoemd, terwijl de leeraar A. _Winter nogmaals voor den cursus 1904 1905 tijdelijk werd aangesteld, In het leerplan kwam geen verandering, terwijl de lesrooster in overeenstemming moest worden gebracht met den nieuwen toestand van 10 afdeelingen. Het onderwijs werd gegeven gedeeltelijk in het gebouw der Hoogere Burgerschool gedeeltelijk in het zoogenaamde Werkhuis. Het aantal leerlingen daalde in den loop van het jaar van 276 tot 231zulks is hier aan gedeeltelijk toe te schrijven, dat geen 2e toelatings-examen werd gehouden, waar door het aantal leerlingen, dat de school verliet, grooter was dan dat der leerlingen die tot de school werden toegelaten. Uit den uitslag bij het eind-examen, waar bij van de 35 leerlingen dio examen deden slechts 5 niet slaagden, blijkt, dat het on derwijs goed was op de school. Ook bij de uvergangs-exam.waren de uitkomsten bevredigend. Op 31 December waren aanwezig 174 mannelijke leerlingen voor volledig onderwijs en 3 voor enkele lessen en 49 vrouwelijke St'ECULEEREN. 't Is jammer, zei hy deelnoinend; ze worden nu al verhaudcld tot 11. Dat is bet werk van Snooks en zijn kliek. Neem myn raad aan en verkoop dadelijk; ze zullen nog meer dalen. Jonb zag groen. Hij had snel zijn gedachten laten gaan en begreep, dat ziju positie wanhopig was. Driehonderd pond? zuchtte by. Plus do kosten, verbeterde do effectenmau. Ik zou ze niet bij elkaar kunnen krijgen, al gold 't mijn leveu I 't Is gedaan met mij 1 Dat is uw zaak, sprake Stoole scherper, 't Is ongetwijfeld een treurig gevalmaar wij mogen van onzen regel niet afwijken. Als u niet betaald heeft op don vervaldag, zullen wy ons genoodzaakt zien, m atregelen to nemen. U permitteert, dat ik aan mijn werk ga? Morgen, meneer! Do arme John maakto eeu beklagenswaardige]; aftocht. Hij was vol wroeging ovor de ramp, die hy bracht over 't hoofd van zijn lief vrouwtje doorzijn domuien mispas op hot gevaarlijk terrein der specu- l.itio. Dood gaan look hem begeerlijk, en laffe go- dachten kwamen by hem op. O, kon hy dien Snooks maar eens te pakken krygen, dien vampyr, de oorzaak van al z'yti ellendo Snooks repto zich in opgewokton staat naar do Beurs, toen hij John naar buiten zag wankelen uit het kantoor van Hardy en Steele, een geslagen man. De financier stapte wat vlugger om hem in te halen. Hé John, ik zie jou niet dikwijls in deze ge vaarlijke buurt. Tocb geen onraad, hoop ik Dio stom had 't eflect van een uitdaging. John stootte een vorwensobing uit «n.minaohtend leerlingen voor volledig onderwijs en 5 voor enkelo lessen, te samen derbulve 231daar van waren 55 mannelijke en 7 vrouwelijke leerlingen in den loop des jaars toegelaten. Bij den aanvang van den cursus der Bur geravondschool, in October 1904, werd in plaats van den heer P. Doorn, aan wien wegens vertrek eervol ontslag word verleend, benoemd tot Directeur en leeraar de heer B. van der Worp, te voren benoemd tot Directeur der Ambachtsschoolde heer A. P. II. J. van Wezel Errens bleef werkzaam aan de school, terwijl de heeren A. Veen, C. van Ouwerkerk, H. Moojeu en C. J. F. Prins wederom tijdelijk werden aangesteldde tijdelijke aanstelling van den laatstgenoemde werd later in een vaste veranderd. Verder werden tijdelijk benoemd de heeren J. H. van Drie, A. de Jonge en A. Fledderus, voor Natuur- en Werktuigkunde, Lijn- en Vakteekenen. Het aantal leerlingen bedroeg 165, waarvan 60 volledig onderwijs genoten en 105 n.l de leerlingen der Ambachtsschool) alleen deles sen in Nederlandsche taal, Wis- en Natuur kunde en Werktuigkunde volgden de leeftijd der leerlingen was tusschen 12 en 18 jaren; 2 waren benedeu dien leeftijd en 3 daar boven. De cursus duurt nu 3 jareude leerlingen zijn daartoe gesplitst in 3 klassen, waarvan de 1ste en de 2de klasse wederom in 3 af deelingen zijn verdeeld 15 leerlingen bleven op de school in een vervolgklasse. De lessen werden over het algemeen tro uw gevolgd het gedrag der leerlingen gaf geen reden tot klachten, 24 leerlingen namen deel aan het eind-examen uit de 3de klasse; aan 22 hunner kon het diploma worden uitgereikt. Aan eenige leerlingen konden prijzen wor den uitgereikt voor goede vorderingen, trouw bezoek of goeden wil. Het benoodigde bedrag werd beschikbaar gesteld door do Loge «Jacob van Oampen". Het onderwijs wordt geheel gegeven in de lokalen der Ambachtsschool. 29 leerlingen genieten kosteloos onderricht aan de school. In de commissie van Toezicht op hetMid- d Ibaar onderwijs kwam wijziging door het overlijden van den heer L. T. C. J. Rieber, Secretaris der Commissie; in de vacature werd voorzien door de benoeming van den heer 11. P. van den Ham van Heijst j de heer Celosse, die aan de beurt vau aftreden was, werd herbenoemd. De Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs in de Gemeente Amersloort rapporteerde Ter voldoening aan de bepaling van art. 52 der Wet op het Middelbaar onderwijs van 2 Mei 1863 hebben wij de eer UEdel- Achtbaren het volgende verslag aan te bieden aangaande den toestand van liet Middelbaar onderwijs dezer Gemeente gedurende het afgeloopen jaar. Aan de Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus genoten het onderwijs in December 1904 231 leerlingen. In vergelijking met December 1903 wijst het aantal mannelijke leerlingen een ver mindering aan van 30 en het aantal vrouwe lijke van 3 leerlingen. Voor het toelatings-examen bij den aan vang van den cursus hebben zich aange- gemeld voor volledig onderwijs 55 manne lijke en 7 vrouwelijke leerlingen. Tot het volgen van enkele lessen hebben zich aangemeldéen mannelijke leerling voor de 2e klasse, éen vrouwelijkeleerlinge, voor de 2e klasse, éen voor de Be en éen voor de 4e klasse. Na gehouden examen werd éen mannelijke leerling toegelaten tot de 2e klasse, éen vrouwelijke leerling toegelaten tot de 2e klasse en werden drie vrouwelijke leer lingen toegelaten tot de 3e klasse. Wat het overgangs-examen betreft van de leerlingen voor enkele lessen, was de uitslag als volgt Aanwezig waren: éen mannelijke en drie vrouwelijke leerlingen, allen in de3ekl.ïsse. Van hen zijn bevorderdeen mannelijke en twee vrouwelijke leerlingen, terwijl éen vrouwelijke leerling niet bevorderd is. Aan bet eind-examen, dat te Utrecht werd afgenomen onder voorzitterschap van den Directeur der nieuwe Gemeentelijke Hooger Burgerschool aldaar, nanrn deel 35 leer lingen, waarvan 30 het getuigschrift ver kregen en wel 25 mannelijke en 5 vrouwe lijke leerlingen. De bestemming der geslaagden is8 Polytechnische school te Delft, 6 medicijnen, 5 K. M. A. te Breda, 4 registratie, 2 phar- macie, 1 Wis- en Natuurkunde, 1 Neder landsche letteren, 1 Teehnicum Zurich, 1 landmeter, 1 handel. Van de niet-geslaagden zijn 3 tot de school teruggekeerd. Van de overigen studeert éen verder in een vreemde taal en is éen in den handel gegaan. Vrijstelling van de betaling van schoolgeld werd verleend aan 2 mannelijke leerlingen. In het onderwijzend personeel van de school hadden wederom dit jaar eenige verande ringen plaats. De tijdelijke leeraar in de Natuurkunde bliksemden zyn oogen. Laat me gaan, zwendelaar I Wat drommel Snooks stond een seconde versteld doch zyn slim heid begreep t spoedig. Ah zoo! Ben je een van die viscbjes? Ja, die „Blue Jays" is goed aasl John wilde zich loswringen uit do hand, die vriend schappelijk zijn arm bad omvat en deze hield in de greep van een athleet. Foei. jongen I spotte hy, je valt me togen, Ik heb je zoo dikwijls benijd om jo kalme, soliede zaakje. Dat gaat zoo geregeld ziju gang; je windt je niet op, je komt er loeb. En nu moet jij je vingers branden aan mijn aandeelon Foeiik schaam mij over je Ga in godsnaam weg! hijgde John, -■ of... ik vermoord je! Ik ben geruïneerd, en dat is jou schuld, Snooks! Snooks scbuddo van den lach. Ik vroeg je toch uiet, die aandeelen te koopen? Als jo mij geraadpleegd hadt zou ilc gezegd hebben blyf V"U al llal goedje afwil jo goed oteu, koop dan effecten dio hooge rente gevenwil je goed sla- pon, koop dan soliedo, met lage renteEffecten, waurby jc goed kunt eten en goed slapen, zijn er niet. Jij beut geen man om te speculeeron, John. Eu buitendien, die „Blue Jays" deugden niet, hoorl Hoeveel hadt je er? John's woede was bekoeld tot onmachthij voelde zich zwak en hulpeloos, eu 't kostte Snooks geen moeite, hera le dan opbiechten, Do financier luisterde met een hard glimlachje. Hoor eons, Bowers, ik heb niet veel tjjd maar om onze oude vriendschap en omdat 't gedeeltelijk mijn sobuld is, neem ik zo van je voor 12'/, of 13, 't cijfer waartoe ik zo had willen opdrijven, eer Ide boni barstte. Mot 't verschil kan je de onkosten betalen en nog wat overhouden. Maar je belooft mij, nooit weer goed dan I Ik zie Steele wel vandaag W. G. A. Meijer verliet de school wegens beëindiging van zijn dienstverbandvoorts vertrok de tijdelijke leeraar jhr. mr. dr. A. E. van Berensteijn tengevolge van zijn be noeming aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jartgeD cursus te Urecht en werd in zijn plaats aan de school benoemd voor den cursus 1904—1905 de heer E. J. Beumer, te Utrecht. De tijdelijke leeraar in de Natuurlijke Historie dr. Tb. Weevers werd voor vast benoemd en de tijdelijke leeraar in de Ge schiedenis J. J. Vermeulen verliet de school aangezien de vermindering van het aantal klasse-afdeelingen zijn diensten overbodig maakte. De leeraar in de Wiskunde A. M. Kerkkamp werd dour ziekte verhinderd zjjn lessen bij den aanvang van bet jaar te hervatten. Aanvankelijk werden die ingevolge de ver ordening gedurende éen maand door de andere leeraren waargenomen, terwijl daarna de heer G. van Beek, candidaat in de Wis- en Natuur kunde te Utrecht, van 5 Februari tot de Paaschvacantie benoemd werd als tijdelijk leeraar om de 16 lessen in de klassen III en IV van den heer Kerkkamp waar te nemen. De overblijvende 6 vacante lessen in de Wiskunde in klasse II werden in dien tijd gegeven door den Directeur en de leeraren J. M. Thiel en A. G. van Os. Na de Paasch vacantie trad de heer Kerkkamp wederom in functie. In den gang van den lesrooster bad overigens geen noemenswaardige stoornis plaats. Aan het eind van den cursus 19031904 werd bij Raadsbesluit het aantal klasse-af deelingen van 12 tot 10 verminderd voor den cursus 19041905. Tengevolge hiervan verviel éen der beide tijdelijke leoraarsbe- trekkingen in de Natuurkunde. Hierdoor ont stond gelegenheid om tot een definitieve benoeming over te gaan in liet genoemde leervak, doch om bijzondere redenen werd de tijdelijke toestand voor éen jaar geconti nueerd door herbenoeming van den tijdelijken leeraar A. Winter. Het leerplan onderging geen noemens waardige wijzigingen. De toestand van het onderwijs liet zich voor den cursus 1904 1905 niet onverdeeld gunstig aanzien. Het aantal afdeelingen toch- werd van 12 op 10 gebracht en, zooals vanzelf spreekt, werden de afdeelingen sterker bevolkt. Voor jongere en minder ervaren leerkrachten kan het wel eens moeilijk zijn om in grootere klassen de orde te handhaven indien zij met de leerlingen niet steeds verstandig weten om te gaan. Het is in dit opzicht, dat do be en maak 't met hem af. Neen, geen dank. Bonjour I Jack staarde hem na, knipoogeud als een man, die uit inktzwarte duisternis plotseling in't volle daglicht komt. En van harte zegende hij Snooks. Toen dacht hij, voor 't eerst dien ochtend, aan zijn kalmen, be scheiden winkel. Het mcnsclielijk oog. Er zijn theorieën in omloop betreffende bet men- schelijk oog en hoe men er koeien en andere bees- teu mee in bedwang kan houden. Ik heb dat eens geprobeerd. Ik liep dwars over een veld in de nabijheid van een boerderij, waar ik gelogeerd wasou juist toen ik ongeveer midden op het veld was gekomen, op driehonderd Meter van do naastbijzijnde schutting, kreeg ik besef van het feit, dat ik op hoogst onrustbarende wyze de bolaugstelling opwekte vau een koe, die geweldig met baar staart sloeg, baar kop gebogen hield en uit wier bek liet schuim vlokkig wegspatte. Wat moest ik doen? Ik bleef een oogenblik slaau. In het eerst kwam ik op de gedachte, lauguit op don grond te gaau liggen en mij te houden of ik dood was. Ik had eens ergens gelezen, dat, als iemand lang uit op don grond gaat liggen en zich houdt of bij dood is, z-.lfs het wildste dier heni niet zal aauraken. Waarom liet dier dat dan niet doet, ben ik verge len ik geloof uit teleurstelling omdat het niet zelf het genoegen heeft mogen hebben, u vau kant le maken. Of anders is het bij uw aanblik ia het ge weten getroffen eu krijgt het de gevolgen van de daad, die het beraamde, hier aanschouwelijk voor oogeD, zoodat het dier rechtsomkeert maakt vol dankbaarheid, omdat bet is weerhouden van een misdaad en zich voornemend om in het vervolg een beter beest te zyn. Maar terwijl ik aanstalten maakte om my te laten vallen, vloog mij de gedachte door het hoofd of het middel wel gold voor een Hollandscbe koe. Het kwam me zoo voor, dat er atleeu over loeuwen en tijgers was gesproken. En bovendien, hoe dan weer op te kijken? In een AfrikaaDsehe woestijn heb je slechts te wachten tot het dier naar huis is gegaan, maar iu dit geval woonde de koe op bet veld en bad ik my misschien wel een week lang dood moeten houd3D. Neen, dan zou ik het maar liever probeeren met het mensohelijk oog, waartegen, naar ik las, geen dier bestand is als men bet strak op hem gevestigd houdt. En dus sperde ik ipjju rechteroog zoo wijd mogelijk open eu vestigde ik het strak en onafgewend op de ongelukige koe. Ik zal het arme beest niet al te vee! schrik aau- jagen, zei ik tot mijzelf. Ik zal het alleen eeu klein beetje baug maken en dan maar laten loopen. Doch wat my vreemd voorkwam, de koe gaf niet de minste blijken van onrust. Een onbestemd gevoel van vrees begon langzamer hand—of laat ik maar zeggen heel gauwzich van èen van ons beiden meester te maken maar die eene was uiet de koe. Ik gluurde strakker dau ooit naar haar. Al myn gevoeleus van vriendelijke toegevendheid waren ver dweueu. Ik :ou er mij nu niet aan gestoord hebben al had ik haar de stuipen op bet lijf bad gejaagd. Maar ze was cr togen bestand. Neon! nog krasser, zij boog haar kop nnar den groud, zweepte haar stnart stijf ei» rechthoekig tegeu haar rug eu kwam al brullend op my af. Toon verloor ik alle geloof in do macht van het meuschelyk oog eu probeerde ik het met de macht vau de mensehelyke beeueu en zoo bereikte ik I den anderen kant der heiuing.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1