Stadsnieuws. Advertentiën. noemingeu van leeraren ver strekkende gevolgen kunnen hebben. In Men toestand van het te bezigen hulp gebouw kwam geen verandering en uitzicht op een nieuw gebouw beslaat niet, hoewel hot toch vast s'iaat, dat het aantal klasse- ufdeelingen niet kleiner dan 10 kan worden, tei wyl ile bezwaren, voortvloeiende uit do onvoldoende grootte der lokalen in het hoofdgebouw, te ernstiger worden gevoeld mi de bevolking van eenige klasse-afdeelin- gon gestegen is door de beperking van de splitsing der klassen. De onhoudbare toestand, in vorige Jaar ver-slagen reeds vermeld, waarbij alle con- iergv- en amanuensis-diensten door éen persoon vervuld beeten te moeten worden, onderging geen verandering. Hot verdient aanbeveling, de hulpmiddelen voor Natuur- en Scheikunde het kome ide jaar wat te verruimen indien dit op finan- cieele gronden mogelijk is. Gewenscht schijnt liet, voor het kabinet der Natuurlijke Historie in het hulpgebouw vu am 'nuensis aan te wijzen, daar do ver zameling door schenking aanzienlijk werd uitgebreid. liet aantal leerlingen, thans 231 bedra gende, is sedert den vorigen cursus met 45 wrmiii 'erd, hetgeen gedeeltelijk zijn oorzaak vindt in het achterwege laten van een 2e loehtings-examen bij den aanvang van den cursus. Het aantal kinderen van ingezetenen lied raagt thans uog 104; dat der spoor- leeilitigen daalde niet noemenswaard tot 93, terwijl de aanzienlijke vermindering van het aantal kostleerlingen, thans gedaald tot 34, het bewijs oplevert van de nadeelige gevol gen in de laatste jaren alhier door verschil- ii-iide omstandigheden op den goeden naam ■K r school naar buiten uitgeoefend, niettegen staande de resultaten der school bij verschil- I 'tide examens niet ongunstig bleken. Van 0 leerlingen uit klasse 111, die voor Alkmaar, Wilïemsoord of de Machinisten- school zich hadden aangemeld, worden er 2 geneeskundig afgekeurd, terwijl de 4 overi gen geplaatst werden. Van 8 leerlingen uit klasse V, die deel namen aan het vergelijkend examen voor de K. M. A. te Breda, werden er G toegelaten, t rwijl vni de 35 leerlingen, die aan het eind-examen der iloogere Burgerschool deelnamen. 5 werden afgewezen, onder Wi'lke laatste zich éen leerling bevond, die slechts sedert enkele maanden de school volgde. K F N X I 8 G E T 1 S I)e BURG EM HESTER vnu AMERSFOORT, Gezien artikel -11 der gemeeutewet, Brengt ter kennis van ile ingezetenen, dat de Rasd iliKr' iremMDtc *«1 vergaderen op Dinsdag, den 28. November aanstaande, des namiddags to 1',, ure. Amersfoort, £3 November 1905. De. Burgemeester voornoemd, VUIJTIERS! 1 H. Hacntjens, predikant te Haai'lem, hoopt aanstaanden Zondagochtend half elf voor lï i.aan by de godsdienstoefening in de Reuionstrantsche kerk hier. Ds. K. M. ten Cat<\ van Apeldoorn, hoopt Z'-ndagochtei.d half elfindeLutherscne kerk voor t« gaan bij de godsdienstoefening van den doopsgezinden kring. Nu de Wel tot wjjziging en aanvulling vin lo bepaling in het B. W. omtrent de va lm lijke macht en de voogdjj met 1 Decem- i r iu werking zal treden, is het niet over- budig. schrijlt de »N. Ct", de aandacht van hen die voornemens zijn zich in de aanstaan de maand December in hot huwelyk te te- geven. te vestigen op het volgende. Aan de nieuwe wet ziju eenige overgangs bepalingen toegevoegd, waarvan art. 1 luidt: •Art 111 dezer wet is niet van toepassing up huwelijken waarvan de voltrekking plaats i. ft binnen dertig dagen na den dag, waar- <>p doze wet in werking treedt". Bedoeld art. Ill bevat de wijzigingen, door de nieuwe wet gebracht in den vijfdi n titel eerste Boek B. NV., handelende »Yan hei huwelijk". Deze overgangsbepaling strekt urn to voor komen, dat -Ie voorbereidende buwelyks- liande'iiige?» (huwelijkstoesldmming byv. ge schiedt vóór het in werking treden der nieuwe en dus overeenkomstig de oude be palingen, niet plotseling met den dag der invoering waardeloos of onvoldoende zouden zijn en herhaling of aanvulling behoeven. Als voorbeeld wordt in de Kegeeringsstukken aangehaald, dat iemand de toestemming van zijn vader zou hebben gekregen en nu nok ii g (volger»:; de nieuwe wet) die van zyn moe I- r zou moeten verwerven. Kei tel yk treden dus de nieuwe bepalingen •van het huwelijk" niet op 1 December 1905, maar <»p 1 Januari 1906 in werking. Van te meer belang komt het ons voor hierop te w(jzen, vvyl, naar ons gebleken is, in eon van de meest in omloop zijnde uit gaven van het B. \V\, wuatiri de nieuwe artikelen voorkomen, de overgangsbepalingen niet zyn opgenomen, waardoor de vermelde bijzonderheid aan de aandacht van de be trokkenen zou kunnen ontgain. In ons nummer van 9 November plaatsten we het volgende «Van welingelichte zijde wordt ons mee- edeeld, dat gegronde vermoedens bestaan, at het Aldegonde-gosthuis weer voor het zelfde doel als voorheen za. worden in gebruik genomen.» Aanstonds werd ons verzocht, voorloopig geen verdere mededeelingen over deze zaak te doen en ons de toezegging gedaan, dat men ons eerlang nader zou inlichten. Gister werd ons meegedeeld, dat de her opening van het Aldegonde-gastbuis niet zal plaats viuden. De eigenaar, mr. H. J. H. baron Van Boeselaar van Oosterbout, verklaarde zich be reid het Gasthuis aan het comité tengeschenke aan te bieden onder beding, dat, als bewijs van belangstelling, door particulieren f20 600 zou worden bijeengebracht en éok de bepaling zou worden vastgelegd in de Statuten, dut, ingeval het comité werd ontbonden dat de exploitatie op zich zou nemen, het Gasthuis zou overgaan aan de Ned. Hervormde dia conie. Zonder groote moeite werd zelfs f25 000 bijeengebracht, geheel ten geschenke, waarbij een gift van f10 000. Met geringe moeite had men een nog grooter bedrag kunnen bijeenkrijgen. Enkelen stelden echter de voorwaarde, dat de toekomst van liet Gasthuis verzekerd moest zijn eer z'j het toegezegde bedrag stortten. Het comité is er niet iu mogen slagen, deze verzekering te kunnen bewerkstelligen behalve de rente van het geschonken stam kapitaal was er, uitgezonderd dejaarlijksche inkomsten, uit verpleging enz. op geen andere vaste ontvangsten te rekenen al zou wellicht een jaarlijkscli subsidie uit de Gemeeete-kas worden verleend, dan tocb meende het comité niet op zulke losse gegeveus te kunnen over gaan lot het afleggen der gevraagde verze kering, dat het G sthuis ook in lengte van jaren in stand zou blyvenen moest het afzien van de exploitatie. Deze en ook nog andere redenen leidden het comité er toe, uiteen te gaan. Tot hel verplegen van zieken van Gemeen tewege, zal tijdelijk in gebruik worden geno men het perceel Muurhuizen nabij de Lom bard brug. Het correspondentschap der Nederlandsche Bank en de Secretarie van het Heemraad schap »I)e Eem", Muurhuizen 13, worden aan het plaatselijk telefoonnet aangesloten met no. loB. Hier circuleei t nu een adres aan den Raad om ook aan de Jongensschool volledig Gym- nastiek-onderwys in te voeren, subsidiair ge legenheid te geven, dat een bevoegd Gym- nastiek-leeraar dat onderwijs geeft. In de «Levensberichten" van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden komt óok voor het levensbericht van deu heer M. W. Scbeltema Ezn door dr. B. Tieleman Jzn. Mejuffrouw A. M. van Leeuwen slaagde voor de acte Middelbaar onderwijs Boekhou den K. 12. Dr. A. J. A. Quanjer is bevorderd tot ilirigeerend officier van gezondheid Ie klasse; le luitenant-kwartiermeester H. L. C. Mulder van de Graaff, tot kapitein-kwartiermeester bij het le regiment vela-artillerie te Utrecht. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot majoor de kapitein F. H. Boissevuin en tot kapitein de 1e luitenant W. T. H. von llombracht, beiden van het korps. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is met ingang 23 November toe- f;ekend aar. sergeant-majoor B. Heeren, van iet 5e regiment infanterie. In de volgende maand zal door de afdee- ling Amersfoort van het Ned. Onderwijzers Genootschap" een openbare propaganda-ver- gadering worden gehouden, waarin als spre kers optreden de heeren L. C. F. Bigot en en K. Aitdriessen, leden van het Hoofdbe stuur. üok ds. De Meijcre en ds. Teerink steunen de inzamelingen voor de slachtoffers der Russische gruwelen. Het tweede elftal van »D. O. S." uit Utrecht sloeg Zondag haar naamgenoot van hier met 3 1. •Kampong" uit Utrecht sloeg, in den voetbalwedstrijd voor den »U. P. V. B.", de Amersfoortscbe »H. V. V." met 11 1. De Amersfoortsche vereeniging tot beoefe ning van het jacht- en terreinrijden zou heden een jachtrit houden, waarby de 1e luitenant L. Roelfsema, van bet eskadron ordonnansen als jagermeester zou fungeeren. Er zou om half twee worden uan den over gang C. S. bij de Vlasakkers Men kon ons niet inlichten if het slechte weer de ruiters al d&n niet heelt terugge houden. De Keurmeester der visch keurde gister ochtend twee partijtjes schelvisch af, door een stadsventer te koop aangeboden. De politie heeft een minderjarigen zwerver uit Bussum aangehouden en op transport ge steld naar Hilversum, vanwaar hij weder naar zijn ouders werd geleid. De harde tyd voor de Bunschoter visschers schyntover te hebben. Althans 6 schuiten brachten nu 7 tul (.1400 stuks) haring aan, zoodat de Zuiderzee beter bevolkt schijnt dan iu het laatste jaar het geval bleek. Uit de zelfde bloem waaruit de by honig verzamelt, zuigt de wesp venijn. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 28 November 1905, «les namiddags ten half 2 ure. Punten van behandeling le. Benoeming van een tijdelijk buiten- gowoori leeraar in de geschiedenis aan het Gymnasium (met adviezen.) Aanbevolen worden no. 1 A. K. Hovens Gréve. no. 2 M. Zeldenrust. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den heer J. A. Bruins als leeraar in de Nederlaudsche taal, geschiedenis eu aardrijks kunde en tijdelijk buitengewoon leeraar iu het Engelsch aan de H. B. S. met ingang van 15 Januari 1906. (met adviezen.) 3 Voorstel van Burgemeester eu Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer E. Kruithof, met ingang van 1 Januari (met adviezen.) 4* Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school, 3e soort in de Koningstraat (met advies). Voorgedragen worden No. 1. G. J. A. Drechsler. No. 2. T. Boer. No. 3. VV. H. C. lleek. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de jaarwedden en pensioensgrondslagen van personeel aan de Burgeravondschool. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van jaarwedden van personeel bij het, Lager Onderwijs. 7 Voorstel vr.n Burgemeester en Wethou ders betreffende een adres tot verlichting van de Blaokenheimstraat (met adviezen). 8 Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot overname van een strook grond aan de Puntenburgerlaan (met adviezen). 9 Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot afbreken van den muur naast den Onze Lieve Vrouwe toren en tot afscheiden van het terrein aldaar. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het geven van'Gymna- stiek-ondervvijs up de meisjesschool en be handelen van de adressen van inej. J. C. van der Schroeff en de heer J. C. Snouck (met adviezen). 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van eenige leeraren aan de H. B. S. in zake vaststel ling van een minimum salaris (met adviezen). 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van de afd. Amersfoort van den Algemeenen Neder- landschen Typografenbond (met adviezen). 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van J. M. Boshuizen (met adviezen). '14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de subsidie aanvragen van de muziekverenigingen »Harmonie", .Eendracht" en »het Amersfoortsch Harmonie orkest Caecilia" (met adviezen). 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van C. J. Kuntz tot kwijtschelding vau een opgelegde boete. Burgerlijke stand van Amersfoort van 16 tot 23 November 1905. GEBOREN: Leendert, z. van Hermanns Bekers eu Christina van Reuimerden. Sophie Willemijna, d. van Johannes Philippus van Oostveen en Willemijna Tolboom. Johan, z. van Everardus Nicolaas Eversen en Anthonia van der Valk. Alijda Elisabeth Maria, d. ven Bartus Bekker en Willemiua Peek. Roelof Jacob, z. van Everardus Smit en Metje van Weiland. Johan Antoon, z. van Gysbertus Craanen en Johanna Antoinette van Apel doorn. Adrianus Gerardus, z. van Wilhelmus Johannes Berg en Helena van Dijk. Gysbert Willem Hendrikus Jo hannes, z. van Theodorus Petrus Albertus Klaassen en Willemina van den Biezen- bos Margaretha, d. van Johannes van de Engh en Apollonia MargarethaVergers. Wilhelmina Johanna, d. van Jacobus de Bakker en Cornelia vau Eist. Ja cobus Hendrikus, z. van Jacobus Hen- dricus van der Ploeg en Jannetje Geer- truida Schild. Hendrikje, d. van Jan Veer en Cornelia Elzenaar. Willem, z. van Gysbertus Cornelia de Vries en Alijda Johanna Bouhuijs. Arie, z. van Adrianus Ilenricus Eijskoot en Anthonia Noordzij. ONDERTROUWD: Adrianus Mariuus van Est en Maria Sophia van der Vorst. Wilhelmus Hermanus Alfriuk en Janna Berendse. GETROUWD: Jacobus Albertus ICradolfer eu Engelina Jacoba Bouw. Jan Kraan eu Clasina Pouwen. Nicolaas van Zeldert en Sophie Kort hof'. Mattheus Wou terse en Willemina Fonteijn. OVERLEDEN Gysbertus van Keulen, 4 mnd. Hen driks. Groot, 25 j., ongeil. Bernardus Jacobus van Wandelen, 14 mnd. Cor nells Wilhelmus van der Vorst, 67 j., echtg. van Wijtske Jasper. Hendrik van Beek, 47 j., wed. van Hermijntje Heilijgers. Johan Eversen, 2 cl. Jannetje Albertha van Wijk, 2 mnd. Grietje Valkenburg, 86 j., wed. van Ge- rardus Hinnekamp. RECLAMES van 1—5 fl.25; elke regel meet f0.25 Voor de ri j kon Voor de armen. De Pink Pillen zijn het geneesmiddel dat in alle klassen goed slaat aangeschreven. Zij genezen even zoo goed de rijken als de armen. Zij lijden aan de zelfden ziekten. Rijken en armen hebben arm bloed. Het arme bloed veroorzaakt bloedarmoede, bleekzucht blecke kleuren, algemeene zwakte, slechte mang. Het bloed door de ziekten die het veroorzaakt arm geworden, verhindert de rijke van de genoegens des levens te profiteeren, verhiudert den arme te werken en genoeg te verdienen om met lust te eten. De Pink Pillen geven bloed bij iedere dosis, vorstel-keu de zenuwen, geven krach ten, eetlust, gezonde kleuren, goede spijs- verteering. Mej. L. de KoniDg, Warmoezierstraal 59,9 te Rotterdam leed sedert 5 jaar aan bloedarmoede en zenuwen in de hoogste graad, gepaard gaande met hartkloppingen eu maagdrampen. Veel over de Pink Pillen hoorende spreken, is zij tot het gebruiker van over gegaan, met het gelukkig gevolg dat z\j er geheel door hersteld is gewor den. Al liare konnissen, zoo zegt zij, staau verbaasd over de uitwerking die deze pillen op haar gestel gehad hebben, en machtigt ons deze verklaring te publi- ceeren. Prijs fl.75 de doos f9—per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilié; Stoiger, 27,Rot terdam hoofd depothouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegeu postwissel. Voor de vele blyken van belang stelling ondervonden bij het overlijden van mijn geachten patroon Mr. J. van der Leeuw, in leven advocaat en pro cureur, betuig ik, mede namens de familie en den mede-executeur, harte lijke dank. Herms. P. van HASELEN, Executeur. Amersfoort, 22 Notr. 1905. V Aan allen, die mij op zoo gulle wijze blyken van belangstelling gaven by mijne benoeming tot Correspondent der Nederlaxidsche Bank en tot Secre taris-Penningmeester van het Heem- schap „de rivier de Eem, beken on aankleve van dien", betuig ik myo oprechten dank. Herms. P. van HASELEN- Amersfoort, 22 Nov. 1905.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2