Gemengd nieuws Advertentiën. Faillissement. schermenT Keukenmeid Vii. ..I. lmi.i :v- kW J. J. r. C. validen Heuvel lm Beiclilmgt-ii gezegd Bartulolti Renders zyn aangewezen om Gedeputeerde Staten van Utrecht by te staan bij het geivesknndig onderzoek der lotelingen van de lichting lSHKi. In don ouderdom vuu bynu 72 jaar over leed hier gisteravond ds. ,1. G. Bosch Kciser Izu,, die in zyn kort verblijf te Amersfoort zich hoogst verdienstelijk maakte zoowe! als ijveraar voor do vryzinuige richting als in do vooral door zdn toedoen gereconstrueerde afdeelinc van .Volksonderwijs" en als Be stuurslid der Industrie- en Huishoudschool, ln 1834 te Middelstum geboren, studeerdo hij aan de Hoogescbool te Groningen, werd tbcologia? doctorandus en in 185G candidaat tot den II. Dienst, l Maart 1857 predi kant by de Ned. Hervormde kerk te Schingeo, in 1881 te Ulrum, in 1871 te Noordyk en 19 Mei 1878 te Dale, waar hera in 1901 op zyn verzoek eervol emeri taat werd verleend, waarna hy 7 December 1901 zich hier ter stede metterwoon vestigde. Zyn stoffelijk hulsel zal Vrijdagm ddagom éen uur worden ter aarde besteld op de Nieuwe algemeene begraafplaats. Op den leeftyd van 49 jaar is te 's Gra- venhage, waar hy met verlof vertoefde, na zeer korte ongesteldheid overleden majoor jhr. M. W. Boreel, oud-ordonnance officier 1 der Koningin, laatstelijk commandant van j het depot-eskadron lo regiment huzaren hier, ridder in de Orde van Oranje Nassau, van den Eikekroon van Luxemburg, van den Roodeu Aitelaar van Pruisen en van de Wendische Kroon van Mecklenburg-Schwerin en gerechtigd tot het dragen van het kruis Voor 25-jarigen officiersdienst. Ziju stoll'elyk hulsel zal Donderdag worden bijgezet in het iamiliegraf te Velsen. Do heer I. van Daal i9 deor de Genees kundige Staats-coramissie te Amsterdam bevorderd tot arts. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot lo luitenant de '2e luitenants J. A. de Wolf en L. J. Rieber en de reserve- 2e luitenants J. H. W. Nicolai en W. de Vries, allen van het korps. We zijn te ijverig geweest toen we, den middag waarop het Raadsbesluit werd geno men, reeds de aankondiging omtrent het Museum van «Fléhite" wijzigden. Thans maaki men ons opraerkaara, dat de kostelooze bezichtiging der verzameling op Dinsdag eerst ingaat met 2 Januari aan staande. Als 't waar is, dat een slechte repetitie een goede uitvoering geeft en een goede repetitie een prachtige uitvoering waarborgt, dan kan de ÜOste uitvoering der Zangver- eeniging vau «Toonkunst", hedenavond te geven, iets heel moois brengen. Vooral wat de afdeeling zelve betreft, was de groote repetitie gisteravond buitengewoou goed. Hel accompagnement de introductie werd gespeeld door mej. J. L. Wolter en den beer W. Petri, de verdere begeleiding door eerstgenoemde en mej. M. lleyligers was subliemen de koren waren flink en juist in toon. Alieen deed het vreemd aan, dat zy zongen «Dies iia-, enz. solvet. sce- cloem in favilla"doch ze hielden dit goed vol, ook bij 't «nil inoeltoem remuriebit". 01 de latinisten óok die duitsehe uitspraak hebben gevolgd Kaust zong zijn zeer zware partij prachtig; ook Ariel zong heel mooi, spruk 2eer correct uit en gaf zien geheel. We willen hopen, dat Gretchen en Mephisto un stern hebben gospaard. Het «Ach neige" en .Nachharin Euer Flaschen," waren bepaald slecht; en Mephisto's «Es ist woid Zeit zuiu scheiden" en het «Betst du fl'ir deiner Mutter Seole V' van den bösen Geist waren ook zeer povertjes. Doch beiden gaven meer u'an eens blyk te kunnen zing-n en zuilen vanavond hun stem zeker niet sparen. Heel mooi ook waren de kleine quartette» door dnnies-sUdgonooten gezongen. In 't koit, 't zaI wel een heel mooie uit voering worden. Een bepaald droevige coïncidentie is weer het drietal bijeenkomsten op Donderdag avond. In het gebouw der Vrijmetselaars loge aan de Van Persijn- straat zal dr. J. A. Beijorman, Remonstrantse!) predikant te Amsterdam, spreken om ook hier te komen tot de op richting .'an een afdeeling van don «Ned. Protestanten Bond". In «De vergulde zwaan" de maandverga dering van «Handel en Nyverheid", waarby zeer belangrijke zaken ler sprake zullen ko men, vooral bij de Mededeelingen. En in «Amicitia" een concert, kosteloos toegankelijk voor alle leden en hun huisge- nooten. We vreezen dan ook, dat vooral de eerst genoemde byeenkomst slechts matig zul wor den bezocht; zo was echter niet meer uitte stollen. Programma der extra-muziekuitvoering. Donderdagavond te half acht te geven in de grootu zaal van «Amicitia" door het muziekkorps van het 4e regiment huzaren met welwillende medewerking van «enige dilettanten uit Deventer, onder directie van de heen II. A. Maas 1. M»rcho ile l'opëra „Paljas" vau LeoncavalloKo inzak. 2. Ouverture do l'opéra „Le barbier de Seville"Rossini. 3. AdogioBnrgiel. Vinlouoolle-solo door den heer 11. van Otierbeeb Baetiaans. 4. Hommage A Beethoven, fantaisie. Schroiuor. Üuvevturo do „Alphsuso d'E«- trolla"Schubert. 6. a. Andante cantabile uit de 2e So nate vau MozartMaas. I. Lob Raincaux, chanson Faure. pour trombone et piston solo, door do beereu A. van Otterbeek Bastiaaus eu P. Plant 7. Gross Wien, Wal ze rStrauss. Heel veel belangstelling schijnt er niet te wezen voor den cursus in de verzorging vau kraamvrouw en kind, vanwege «Het Groone Kruis" ook hier te geven. Belanghebbenden moesten zich uiterlyk eergister aangeven. En er meldde zich niemand aan. De kosten, f 1.50, kunnen daarvan niet de oorzaak zyn, eu aan de zaak zelve is toch waarlijk genoeg ruchtbaarheid cegeven. Heel wat beter gaat het met «HetGroene Kruis" zelve, welks ledental reeds ver over de duizend bedraagt. Deden we in het vorig nummer het verzoek, spijskaartjes ter beschikking te stellen van «Liefdadigheid" thans brengen we even gaarne bet verzoek over om er op te wijzen, dat wie zulke kaartjes nog niet heeft, ze kan bekomen bij een der Bestuursleden van de «Vereeniging tot uitdeelen van spijs aan be- hoeftigen". Zondagochtend speelde het derde elftal van «Quick" tegen »H. V. C." en wist door een overwinning met 21 zijn meerderheid te toonen. 's Middags hield haar eerste elftal op eigen terrein een zeer spannenden wedstrijd tegen het tweede vau «Vitesse", uit Arnhem, Vóór de rust namen de gasten de leiding, ofschoon «Quick" sterker was, doch er niet in slaagde, te doelpunten. Na ritst wist «Quick" echter haar meer derheid ook uit te drukken in doelpunten, zoodat de strijd eindigde met 4—1 in liet voordeel van de Amersiborters. Wel heel jammer was 't, dat, ondanks het buitengewoon mooie weder de voetbalwed strijden in de laatste wek sn hadden alle plaats onder heftige medewerking van Jupiter Pluvius er zoo heel weinig publiek was om den zeer belangrijken wedstrijd te volgen. Het plan bestaat om, zoo mogelijk nog eer de vorst de voltooiing belet, te Hilversum een wielorpad aan te leggen van hebbestrate gedeelte van den Lageu Nuarderweg laugs den spoorweg tot de Craailooscbe brug, van daar over de heide tot aan den grintweg die by de villa van de dames Van Houten eindigt Op het verzoek, door bewoners van Hoog land gedaan om geen verlenging van conces sie tot tolheffing toe te staan op den weg van Amersfoort tot Groot Weede, of anders aan de ingezetenen van Hoogland vrijdom van tol te verieenen, is tn kennen gegeven, dat geen hunner wenschen voor inwilliging vatbaar is gebleken. Bij Kon. besluit is de aan de gemeente Hoogland verleende concessie tot tolheffing op den weg van Amersfoort tot Groot Weede, met zytakken, verlengd tot 1 Januari 1909. Men meldt uit Soesterüerg Voor eenige maanden werd bier een Chris telijke zangvereeniging opgericht voor ge mengd koor, «Do Hat'pe Zious". Toen het Bestuur dier vereeniging zich wendde tot den Kerkeruad der Nel Hervormde gemeente om voor haar zangavonden hot cathechisatle- lokual te mogen gebruiken, wat hier de eenige gelegenheid is voor vergaderingen, enz., meende die kerkeraad, dat zy dit ver zoek weigeren moest, omdat zij een zang vereeniging voor gemengd koor verderllijk achtto voor de goede zeden. Zoo zou deze uiting van gezond en krachtig leven onder de jongelui van onze gemeente bij gebrek aan een vergaderlokaal zijn ge smoord, als niet een particulier zich de zaak had ter harte genomen. Mevrouw Beaujoti- Schil n.l., na de oorzaak der weigering grondig te hebben onderzocht, meende, dat deze te nietig was om ook haar af te schrikken en zij stelt thans iedere week éen avond haar salons open om de tnusiceerendo volksjeugd van Soestorberg gezellig en aangenaam bezig te houden. Deze vriendelijke dame zorgt zelfs geheel gratis voor warm drinken vóór het vertrek, zoodat geen der leden, toch eun- maul op weg, logen den dorst een herberg behoeft aan te doen. lier voor leerling-verpleegster gereed is. Het overzicht loopt over nagenoeg alle Zieken- inrichtmgeo in ons land, een 75-tal, die zich voor opleiding van leerling-verpleegsters of diaconessen beschikbaar stellen. He' tormulier is aan het Bureau f's-Graven hage) ter leen verkrijgbaar tegen vergoeding van 25 cent portkoslen, naar volgorde van aanvrage. Wie bepaalt bocveel kwaad een enkele drogreden, hoeveel nut een goede spreuk op het leven van een mensch heeft gehad Het «Nationaal Bureau van Vrouwenar beid" deelt mede, dat hot Opleidingsformu Zoouls bekend, wonen de klerken die in de City van Londen hun brood verdienen, uren ver van hun kantoren. Por trein, tram en omnibus trekken zij des ochtends naar de City oni 's avonds per zelfde vervoermiddelen huis waarts te keeren. Het spreekt vanzelf, dat do bedienden nogal eens over hun tijd op kantoor koinen. Op het kantoor van een der grootste scheep vaart-ondernemingen waren de laatkomers ver plicht, de redenen iu een daarvoor aaugewezen Doek op te geven. Op bedoeld kantoor was het langzamerhand gewoonte geworden, dat de eerste tehuukomer als reden neerschreef „Troinvertraging", „Omni- buspaavd gevallen" of iets dergelijks, lie nako- mers schreven er dan maar „dito dito" onder, zonder na juist eerst na te lezen welke reden de eerste bediende had opgegeven. Het gebeurde dan op een goeden ochtend, dat de eerste telaatkomer, volkomen naar waarheid, invulde „Vader geworden van „iveelingen." De chef-de-bureau, die toevallig dien dag hel boek eens inkeek, ondekte tot zijn niet geringe verbazing dat al de vrouwen van de dien ochtend te laat gekomen bediende dezen in den afgeloopen nacht met tweelingen hadden verheugd. Een Amerikaansch leeraar, de heer Sargent, die den omvang der „school-uitstupjes" dezen zomer reeds tot een reis door Europa uitbreidde, heeft, naar het „schoolblad" vermeldt, thans een scliool-exoursie om de wereld georganiseerd, welke reeds van huis is vertrokken en acht maanden duren zal. De route doet o. a. Hawaï, Japan, Ceylon, Arabië, Griekenland, Spanje, Marokko aan. Gedurende ds reis worden geregeld schoollessen gegeven, door cursusen van plaatse lijke onderwijzers aangevuldeen uitvoering dagboek te houden is verplichtinggymnastiek en uitspauning worden niet vergeten om kort te gaan, de paedagogiek wordt hier tot een even nuttige als aangename hoogte opgevoerd. Jammer, dat slechts weinigen tot die hoogte toegang zulleu hebben; elke leerling namelyk die aan dit schooluitstapje deelneemt, heeft niet minder dan f 5300 te betalen, behalve wasch, bediening en de extra's. Dit schoolprogramma zal dan ook wel alleen voor de kinderen der „upper one hundred" zijn zijn weggelegd. De zeden gedoogen nu eenmaal niet, dat vrou wen openlijk dingen naar de liefde van den man. dien zij beminnen. Zij nemen daarom haar toevlucht tot allerlei geheimzinnige kunstmid delen, die zij ook voor een deel met groote be hendigheid aanwenden. In Italië vangc het meisje, dat het hart van haar aangebedene wil veroveren, een hagedis verdrinkt die in wijn, droogt haar in de zonen maakt haar tot poeder. Van dat poeder tracht zij den geliefde iets in zijn spijzen of in zijn wijn te mengen, en vindt zij daartoe geen ge legenheid, dan bestrooit zij hem met de asch van de hagedis. De uitwerking moet zeer ver rassend zijn In Slavonië en ook in Duitschland, bijv. in Hessen en in het Groothertogdom Oldenburg, snijdt de verliefde jonkvrouw zich in den vin ger en geeft het vergoten bloed haar verstoken geliefde in vooden wijn te drinken. In Boherne mag het meisje in plaats van haar eigen kostbaar bloed dat van een vleer muis nemen. Een voortreflijk middel bestaat hierin, dat men een klaverblad van vieren in de laars van den geliefden man steekt. Hij zal dan dadelijk in liefde ontbranden. Ook gemalen kikvorschbeendere», onder de spijzen gemengd, werken zeer goed on brengen den weerspannigen jongeling onfeilbaar onder de betoovcring der verlangende maagd. Een Duitsch werkman, die juist in Solingon is teruggekeerd, en langen tijd heeft gewerkt in een fabriek in een van do wereld vergeten dorp bij Nisjni-N'ovgorod vertelt een en ander omtrent het leven in de Russisobe fabrieken. Vele arbeiders van zyn fabriek woonden op 24 K. M. afstand. Zy gaan dus niet eiken dag naar huis, doch de fabriek zorgt voor eten en slaapgelegenheid in cantines volgens vast regle ment. 't Gaat daarmee echter op zyn Russisch, 's Morgens 5 uur heet hot werk te beginnen, maar niettegenstaande alle drijven is te 8 uur nauwelijks de helft present. Dan begint een pauze van 2 uur, die voor slapen wordt gebruikt, uadelyk gevolgd door een pauze van eon half uur voor theedrinken. Van halfelf tot twee wordt met een nieuwe theepauze van een half uur doorgewerkt. Van '2—'6 middageten. Daarna wordt met nog oen theepauze tot 7 uur 's avonds gewerkt, 's Middags wordt een half pond vleesch verstrekt, bij de ochtend- en avondmaaltijden telkens per persoon drie borrels. Groote borrels.... Dat is de Russische gewoonte. Dob Zaterdags wordt do arbeid vroeger gestuukt. Het loon, dat boven kost en inwoning wordt betaald, wisselt tusschen 20 kopeken voor jongens, en 1 roebel voor volwassenen per dag. Hierbij moet men rekenen, dat varkeusvleesch G ets., rundvleesch 4.2 ets., boter 18 ets. per pond kost en 20 eieren G ets. In den zomer vooral zijn de Russen maar moeilijk tot werken te krijgen. Vischvangen en paddestoelen zoeken, neemt het grootste deel van clon dag in beslag, Smeekon noch schelden helpt. De fabrikant mag zich de baron by bosclyes uittrekken van ergernis en wanhoopDe visch wordt met uien tot soep gekookt en de padde stoelen worden nan oen ijzerdraad geroosterd in hot smidsvuur. Bij do fabriek ligt een meertje en daar omheen slaai een dubbele, soms drie voudige rij van hengelaars, die de fabriek, fabriek laten blijven, liet kantoorpersoneel geeft iu luiheid de nibeider6 trouwens gipts toe. RECLAMES van 15 regels f'1.25elke regel meer f 0.25 Eeiie verleiding te ontvluchten. Het verschil tusschen do pryzen der 1' Pillen en die van oeu gewoon geneesmiddel is voor U vim weinig boleekonis, hoogstens eenige centimes. Maar dat verschil zal het geheelo verschil voor Uwe gezondhoid uit maken. Laat U door dit verschil niet ver leiden. Een geneesmiddel dat geneest, is een goedkoop geneesmiddel, een goedkoop geneesmiddel dat niet geneest wordt op bet laatst duur. De Pink Pillen gonezonzij genezen dikwijls da n- waur nl do andere geneesmid delen zich mnchtoloos getoond hebben. Zij geven krachten, eetlust, goede spijsver tering, eene goede mang. Zij versterken het zenuwgestel, herstellen de verzwakkiug door de te vele arbeid veroorzaakt, doen schele hoofdpijneu en pijnen verdwijnen en na liet geheele lichaamsgestel in orde gebracht te hebben, verschaffen zij een rustige en verkwikkende slaap. Mej. Eliz. de Jong, strijkster, Pleretsraat 70 Rotterdam, schrijft ons 't volgende: Gedurende 3 jaren beu ik ziek geweest, zulks was langzamerhand al erger en erger gewordeu. Ik had geen eetlust, slechte spijsvertoring, maagkrampen, pynen i linkerschouder, in de longen, moest bloed opgeven. Nu het gebruik der Pink Pillen bon ik van dat alles geheel e hersteld en werk ik met lust. Prijs fl.75 de doos, f'J per 6 doozen. Verkrijgbaar by SnabiliéSteiger 27, Rotter dam, hoofd depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Opgelet Heden overleed te 's-Gra- venhage, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot en Vader, Jonkheer MA KI US WILLEM BOREEL, Majeur bij het 1ste Regiment Huza ren te Amersfoort. Douairière BOREEL, geb. Prins. W. C. BOREEL M. C. BOREEL. Amersfoort. 10 December 1905. Bij vonnis van de Arrondissements- Reehtbank te Utrecht, dd. G December 1905, is .in staat van faillissement verklaard J. G. TÖN1S, korporaal-houtwerker, wonende te Amersfoort, met benoeming van den Ed.Achtb. heer jhr. mr. J. SCHUURBEQUE BOEIJE tot Rechier-Commissaris en van ondergeteekende tot Curator. mr. H. J. M. van den BERGH, Wilhelminastraat 5, Amersfoort. O P E N B A It E li EZ I N G van dr. J. A. BK1,IERMAN, Predikant te Amsierdam, op Donderdag 14 December e. k., des avonds ten 8 uur precies, in het gebouw der Loge: «JACOB van CAMPEN", Van Persijnstraat 1. Het voorloopig Comité der Afdeeling, De Secretaris, F. VV. A. I. MOREL. Door bijzondere omstandigheden TE KOOP aangeboden: oen masker, borstlap, twee hand schoenen en armkappen; alles zoo goed als nieuw. Brieven onder motto „Schermen" aan het Bureau der Amersfoortsehe Courant, Korte- gracht 9. ITegen Februari of Mei wordt gevraagd con volkomen zelfstandige die ook notjoa kan werken. Hoog loon en verval. Brieven onder 712 aan het Bureau der Amersfoortsehe Courant, Kortegruoht 9.

Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2