Zaterdag 13 Januari 1906. iiuziüHE wmmirn. No. 7145. 55e Jaargang Feuilleton. „MESELLE". UITGAVE: FIRMA A- R- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\.~. iranco per post f 1.15. Advertentiön 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels/" 1.25; elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Heilen verzenden wij aan de daarop ge- abonneerden aflevering 8 van den Vierden jaargang van onze premie »De Muzikale B1 o e nt I e z i n g". Deze aflevering bevat, behalve de gewone «Wenken van een ouden muziekmeester", kunstenaars-biogruphieün en berichten, bene vens zeer lezenswaardige raededeelingen op muzikaal gebied, do volgende muziekstukken 1. Aut Flügelu des Gesanges, voor piano, door A.Jungmann; 2. Radetzky-marsch, voor piano, door Joh. Strauss3. Galop uit de opera „Le prophéte", voor piano, door G. Meijerbcer4. Die Thr&ne, voor zang en piano, door O. Dom. De «Muzikale Bloemlezing" kost voor de abonné's op ons blad slechts 60 cent per kwartaal, voor welk luttel bedrag men in de drie maanden 6 afleveringen met 20 i 25 muziekstukken ontvangt. HANDEL en NIJVERHEID. Donderdagavond werd in „De vergulde Zwaan" onder voorzitting van don heer S. J. van Duinen de gewone maandvergadering gehouden van „Handel en Nijverheid". Alvorens de notulen der vorige vergadering te doen lezen, zeide de Voorzitter ongeveer Ofschoon het nieuw ingetreden jaar reeds een dozijn dagen telt, wil ik u, M. H., van harte geluk wenschen met het nieuw begonnen jaar, te moer nu het oude jaar weder zulke schokkende gebeurtenissen had op handelsgebied. Do handel moet vortrouwen gemetenhet woord des koop- mans heilig zyn. Én waar we nu zied hoe hoog geplaatste en goed gesalarieerde mannen het crediet schokten daar is een herinnering zeker op haar plaats. Als bekend, is in bewerkiDg een Wet op de Naamloozo Vennootschappon en het wil mij voorkomen, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, toen haar advies word gevraagd, een heel goed motiof te borde bracht waar zij als haar tneening te kennen gaf, dat Naamlooze Vennootschappen in zich- zelve iets hebben wat niet bevorderlijk is aan den handel en wel hun onverantwoordelijkheid. Een individueel koopman /.et geheel zijn bezit er voor bij een N. V. is dat niet het geval en toch kan ook deze failleeren. Wanneer we pas een nieuwjaar zijn ingetreden, slaan we zoo gaarne een terugblik op het oude. Wat mij persoonlijk betreft, is in het nu afge- loopcn jaar mijn maatschappelijke positie veel veranderd. Ook de gebeurtenissen in deze ver- eeniging hebben me zeer dankbaar gestemd. Allereerst gedenk, ik liet Bestuur waarin niet voorkwam eenige haarkloverij, welke zoo ten nadeole is voor menige vereeuiging, doch waarin bij soms groot verschil van inzicht, steeds een uitstekende geest voorzat. Ik schrijf dit toe aan 't elkaar waardeeren en het niet ophalen van hetgeen scheidt, doch het aanhalen van hetgeen vereen igt. Het zelfde mag gelukkig getuigd omtrent de leden, leder heeft oen eigen opinio en komt daar (link voor uit, doch nooit scherp; stoeds wordt bij do besprekingen do goede toon bewaard en waar een Bestuur steeds zóo veel hulp,steunen medewerking vindt, kan het wel niet anders daii con amore werken. Gaarne breng ik dan ook een woord van hartgrondigen dank aan de loden met een van aansporing om de vergaderingen trouw te bezoeken en de beraadslagingen daardoor algemeen en zeer vruchtbaar te doen zijn. Een woord van hoogo waanleering ook voor de Pers. Er wordt gezegd, dat H. N. eon der meest populaire vereenigingen hier is. Als dat waar is, dan is zij dat op de eerste plaats ge worden door de hulp en (ten steun der Pers wier verslagen correct waren zonder opgesmukt te zijn. Duarvoor een woord van hartolijken dank en do wonsch dat zij, tot welzijn der vereeniging op dezen weg moge voortgaan. Ik wilde dit even van het hart wentolon. (Applaus.) De notulen der vergadering van 11 December werden nu gelezen en z. d. ongewijzigd vastge steld. Aan de orde was hot verslag over de gecom bineerde vergidcring der Besturen van „Vreemde lingenverkeer" en „Handel en Nijverheid", welke plaats had op 5 Januari. In do vorige vergadering werd de vraag ge daan of beide vereenigingen niet kondon samen werken om in Juni, tijdens hel LandhuiBhoudkun- dig congres en de tentoonstelling der plaatselijke afdeeling van het „Utrochtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde", vooral de bezoekers der tentoonstelling, welke bij het spoorweg station wordt gehouden, naar de stad te trekken. Het resultaat der zeer ampele bespreking is geweest, dut besloten werd, te doen houden een étalage-wedstrijd, een wedstrijd in pui-versiering en een wedstrjjd in balcon-versiering, zoo voor winkeliers als particulierende kosten iodor voor de helft te dragon door elke der boide vereenigingen. Er zullen geen geldprnzen worden uitgeloofd, doch uitsluitend medailles, terwijl een jury die medailles zal toekennen. Later zal dit plan meer uitgewerkt worden ter kennis ge bracht van belangstellenden. Een lid vroeg of wijzigingen mogelijk zijn. Waar zijn in de hoofdstraten balcons? Zullen partioulieren on winkeliers gezamelyk mededin gen, dan wel afzonderlijk? De Voorzitter herinnerde, dat het plan nog niet geheel is uitgewerkt. Spr. persoonlijke opinie is, dat partiouliercn en winkeliers niet samen kunnen concurreeren wegens de gansch andere toestanden van woonhuis en winkelhuis. Lator zal een programma worden onderworpen aan de goedkeuring der vereenigingenthans 6.) Evelyn had groote lust om comedie to spelen. „Ik zou zoo gaarne eens probeeron, mee to spelen", zeide zjj op zekeren dag in den salon. „Ik hoop, dat mevrouw Fox woord zal houdeu en hot op touw zul ze,ten eu mij een rol geven, liet lijkt mij aller- vermakolykst," „Het is een voornaam punt in een goedeopvooding", zei mademoiselle. „Ik moet zeggen, «k beu ouderwetscb geuoeg om er niet vóór te zyn, dat jougedumos comedie spolon", meende mevrouw Merriugton. „Ik sprak niet over hot tooueel, madame." Dit antwoord stelde movrouw Merriugton volkomen gerust. „Ik dacht wel, dat u dat niet zoudt doen", zeide zy vrioudolyk. „In myn jonge jaren, hoorde men nooit van zoo iets, on ik vind liet in liet ge- heol niet zooals het behoort. Eu dames, die in het publiek spreken, zooalH zy nu doen, vind ik heel ongepast. Daar hob jo miss Smith, de dochtor van don aartsbisschop, die verleden) week een vc jrdracht hield op een tribune, een oehte tribune, met trappen aan weorsknnton I Zij zeido, dat hot geen „speech" was, omdat zy hot voorlas, maar ik vind dat vrywc! hel zelfde," „Geheel het zolfde, madame." „Er waren heeren tegenwoordig óok -- domiuifs weliswaar maar dat was evon erg. Als dames die dingen doen in godsdienstige bijernkomsten kunnen zy hel overal doim, zou ik zoo zeggen. Zü kondon evengoed regelrecht naar de Kanier gaan." „Even goed, madame." „DarnoB willen zioh tegenwoordig gnaruo motallos wordt slechts gevraagd of H. N. zich kan vereenigon met hot principe, Wordt aangenomen bij acclamatie. Aan do orde is een voorstel van dca heer J. Sinnige in zake het Bonds-orgaan. Dit werd tot half December don leden van allo bij den Bond aangesloten vereenigiugon kostelooi toegezonden terwijl omtrent dien tjjd het quotum voor het Hoofdbestuur werd ver hoogd juist met het oog op het Orgaan. Eu nu wordt het niet meer toegezonde dan aan ten, die voor fl per ionr er zich op abonncorcn. Hot voorstel luidde, aan het Hoofdbestuur te verzoeken het Orgaan weder kosteloos te doen verspreiden. Het zal thans veel minder worden gelezen en daardoor zal voel minder worden voldaan aan veler wenscli. In overwoging werd ~egoven om, evenals dit geschiedt by het vnk- olad „De Kruidenier", eens per drie maanden kosteloos een kleine advertentie te mogen plaat sen, hetgeen uitstekend werktgenoemd vale blad verschijnt in den regel met 12 pagina's. Do Voorzitter rac-moroerde de gcscbiedonis van hot Orgaan. H. N. is eerst aangesloten nadat do Bond een kleine twee jaar had bestaan men wilde eerst do kat uit den boom kijken. Toen de Bond het Orgaan ging uitgeven, sloten we ons aan; dat was in Juni 1904. In de ver gadering van het Hoofdbestuur van 9 Mei 1903 werd nan hot Dagelijksoh Bestuur opgedragen een eigen Orgaan te verkrygen; do stemming daarover word 9 October in de afdeelingen ge houden en de groote meerderheid verklaarde zich voor het doen drukken te Dalfsen; in Januari 1904 werd de overeenkomst met don drukker aangegaan cn in April daaraanvolgende verscheen hel eerste nummer. I'er jaar werd 1 500 gegeven uit de Bondskas, d. i. als salaris voor den redacteurverder had de Bond geen aandeel in de uitgave. Spr. heeft zich nooit kunnen begrijpen, dat den loden hot Orgaan kosteloos word toegezonden. Per 100 leden wordt den Bond een quotum van slechts f 5 afgedragen, dat is dus voor de 130 leden bier des tijds flU per jaar, terwijl de expeditie alleen aan postzegels f 85 kostte. Men zegt, dat or thans 20000 leden zijn aangesloton, vuor wie dus per week f200 alleen aan zegels noodig is, ongere kend nog het schrijfloon der adressen. Spr. vindt liet jammer, dat men hiermee niet ruods aanstonds rekening heeft gehouden; als men vroeger f 1 per jaar had gevraagd voor expeditie- koston, dan zou wel niemand eenig bezwaar hebben gemaakt; nu men een paar jaar achtereen verwend is door kosteloozo toezending, weigert men dien gulden bij te drageu. Men hoel't spr. te gemoet gevoerd „w.-re het Boudsblad een krachtig Orgaan, dan zou ieder er gaarne f 1 voor over hebben, doch zooals 'tin den laalston tijd werd geredigeerd, is 't nog lang goeu gulden waard" en dat dit niet goneel onjuist is. moge wel blijken uit do toezegging van het Hoofd bestuur om hot redaotioneele deel beter te doon bemoeien eu dat is heel verkeerd. Zij moeten in baar eigen sfeer blijven, zeg ik maar." „Ik bon hot geheol met u eens, madame.1' „I)at dacht ik wel. Onzo vorige gouvernante was juist hot tegendeel on wilde mij altyd overtuigen, dat dames evenveel te maken hebbon met politiek als liceren." „Zij moot een dwaze vrouw zyn geweosl, madame". „Wel, zoo dacht ik er over, maar zij was heel out wikkold, te veel misschion. Zij sprak hoel goed precies als een heer en wist alles te verklaron. Zij was gow ad te zeggen, dut vrouwen, die fortuin bezaten, stemrecht moesten hebben, cn zy had mr. Merriugton bijna ovorgohaald haar party te kiozey; maar my kon zy niet overtuigen trots al haar ar gumenten." „Neon, madame, ik geloof gaarne, dat geen argu menten u kuuneu overtuigen." De laatste opmerking, die mevrouw Merriugton nis ceu compliment aannam, maakto op Evelyn dun indruk vuu juist het togenduel en deed haar het ge heide gosprek nagaan maar zoo or al een wolk van twijfel of afkeuring iu haar geest opkwam, dan werd die verdreven zoodra zy on haar gouvernante alleen werden gelaton. door do magnetische bekoring, welke vau mademoiselle uitging, In wier porsoonlykheid zachtheid, ironie en droefenis tot een alleraantrek kelijkst geheel samensmolten. „Als ik eeu man was, zou ik ino op u verheven", zei Evelyn, op zokeron dag mot ecu ernstig gezichtje. „De hemel zij geptezon, dut jo er dan geen bont", antwoorddo mademoiselle. „Zulk eon gevoel zou ray hoel ougelegon komen en dien urnion mr. Lotbridgo niet minder." Mr. I.othbridgo beantwoordde zoudoriing genoog niet aan dit gunstig oordeol. Van het eerste ougoublik hail madomoisollo hom oen vaag gevoel van wan trouwen cn achterdocht ingeboezemd, dal hy zich niet wist te verklaren, douh hy erkende niets tegen haar (o kunnen inbrengen dan wat hy noemde do nnormo afmetingen vuu haar handen en voeten. „Hoe koudeu wjj verwachten, dat jo zou houden van eeu niet-Engelschehad Evelyn sarcastisch opgemerkt. i'urry had haar verwijtend aangezien, maar Diet getracht, zich te verdedigen. „Wat is zij, eon Franschohad hy daarna ge vraagd. „Neen zy Is gecu Franscho", antwoorddo Evelyn. „Ik houd haar voor een Duiische". „Neen, ik zou er op durven zweren, dat zij geen Duitscho is", zeide mr. Merriugton, nog verbolgen legen dio uatie door zyu ervaring vau do-Friiulein. „Zy is to zindelijk daarvoor." „Maar hoe komt het, dat u dat niet woot vroeg I'urry. „Zij is meer dan week by u, is bol niethebt u 't haar niet gevraagd „Ja, zeker, bob ik hot haar gevraagd", viel mevrouw Merriugton in. „iiebl u mama?" vroeg Evelyn. „En wat zei ran- demoisello „Wel ik herinner hot mij niet good moer; hot was een lange geschiedenis, arme ziel. Ik merkte dal zij veel narigheden heeft gehad in haar loven cn haar familie heelt haar, vrees ik, niet mooi bohundold. Zij spreekt er niet gnaruo over, zooals je tante zei, en dal is heel natuurlijk." „Maar bobt u niet uitgevonden iu welk laud die nfkcurouswnnrdige familie thuis hoort?" vroeg de hoer Merringtou. „Zy vertelde hot my, ten minste zy noemde do geboorteplaat» barer moeder ik och, ik kan niet op don naam komon, maar hot wat ergens, ge loof Ik, lu Italiö of in hot Zuiden van Frankrijk, Haar vader en moedor waren, tüneu ik, van ver- schillende nationaliteit." Nu, ik kuu niet zeggon, dat jo door haar verbaal iO, zy zou m\j zeker moor verteld hebben, als haar moor gevraagd had", xoi movrouw Merriugton oen bootje geraakt. „Hot is my volmaakt onver- sehillig, of zy een Franscho of oen Italiaaueuho ia, of Er is gesproken over Organen als „De Krui denier" en „De Kampioen", doch spr. meent, dat de vergelijking daarmee mank gaat omdat de Middelstanusbond bestaat ait seer heterogene bestanddeolcn. terwijl „De Kruidenier" een zuiver vakblad is; de „A. N. W. B." is een vcrooniging, dio geheel andera werkt dan onze Bond, wiens consuls precios moeten nakomen wat het Hoofdbestuur zegt, terwijl onzo afdee lingen slechts federatief samenwerken. In dit licht beschouwd, krijgt de zaak een heel andere kleur. Oók is gesproken over „Vraug en Aan bod" dooh ook uit blad wordt, blijkens de mededeciing in het hoofd, niet kosteloos ver spreid, doch rekent eveneens fl voorexpoditie- kosten. lots heel andets is het, dat do Bond bjj de oprichting van hel Orgaan wel voeling hield met de afdeelingen, dooh dit niet deed toen er verandering kwam in de kostelooze toezending. Een lid stelt voor, hot voorstel-Sinnigo aan te houden cn aan het Hoofdbestuur to vragen waarom bot geen voeling heeft gehouden. Do Voorzitter herinnert, dat het Dage- lijk-eh Bestuur gemachtigd in om een decisie te nemen in govaflen waarin het Reglement niot voorziet. Een ander lid aarzelde geenszins, het Ofgaan zooals 'tuu verschijnt to noemen een ongenietbaar advertentie-blad. De redactie is zóo slordig, dat men er too komt te gelooven, dut het niot door annonces ingenomen gedeelte maar hot er haar wordt volgestopt met vulwerk. Hot Hoofdbestuur zul het dan ook aan zichzel- tren te w(jten hebben als maar zeer weinigen abonneeren. Ook de expeditie is ontzettend ellendig èn op klachten daarover ontvangt men niet het minsto antwoord. Zoodra het Hoofd bestuur had besloten fl to vragen voor het abonnement heeft do uitgever, zonder oonige waarschuwing, medio December do toezonding gestaakt. Als 'teen Orgaan moet zyn, dient het Hoofdbestuur to zorgen, dat het een Orgaan is. Een lid meent, dat er reeds veel gewonnen zou zijn ala het voorbeeld werd gevolgd van „Do Kampioen" waarbij do ndvertentiöu niet tusschen of onder den tekst staan. De Voorzittter stelt voor, dat het Bestuur een concept-schrjjven aan hot Hoofdbestuur op maakt, dat dan in de volgende vergadering aan de goedkeuring der leden zal worden onder worpen. De heer Sinnige neemt gaorne genoegen met uitstel van zyn voorstol cn de vergadering vereenigt zich z. n. st. met de verdaging er van. Aan do orde is een voordracht van het Bestuur betreffende de feest-commissie. Strikt genomen, valt het eerste lustrum der vereeniging in Februari doch. ook in verband met den Vastentijd, wil men dit 5-jarig bestaan eerst einde April of begin Mei cenigszins feeste lijk herdenken. In de jongste Bestuursvergadering nu is een lijst opgemaakt van verschillende leden van zeer wat ook. Zij is bost voor de km deren on ia zoo bcsclmnfd mogelijk. Ik wcot niet wat men meer kan verlangen." Movrouw Barnes, weoschte echter heel voel moor to weten, in do ccrsto plaats tot welke kerk of soc io mademoiselle behoorde. „Ik hond haar voor ceu Italiaatuche Protestante11 had mevrouw Merriugton geantwoord. „U houdt haar daarvoor, lieve mevrouw? Hoe i> het raogclyk, dat u dit niet woot. Bedoelt u, dat xü een geheim maakt van haar godsdienst?" Movrouw Merringtou kwam plotseling togen die veronderstelling op, Zy had dat punt zoo omzichtig mogelijk behandeld on mademoiselle had haar open en vertrouwelijk geantwoord, maar het schoen, dat haar niedodeellngsn op godsdienstig terrein zich niet vaster in haar Itchougen hadden geprent don het verhaal betreffende haar nationaliteit. Mevrouw Rarncs keek heel bedenkelijk. „Ik zou het wel goed vinden, dat mr. Barnes haar een» zag. Mij dunkt, dat hy haar eens moest ondervragen. Wanneer kunt u eens bü ons komen thoodrinken, u on Evelyn en mademoiselle?" Eon zóo iugokleede uitnoodiging is niet gemak kelijk af te wyzon on movrouw Merriugton voelde zich verplicht, die voor dan volgeuden Dinsdag aan te nemsn. Aldus in don namiddag van dien dag word K-elyn gezonden om maderaoisollo lo halen. Zu vond do nieuwe gouvernante op den grond in de leorkamer gezeten, voorzichtig du bovensta verdieping van oen huls uit houten blokken vol tooiende, terwjjl oen klein bleek kin-.ljo naast haar aandachtig toezag. Winifred, dio by de kindermeid meestal huilde «u zells by haar moedor altyd lastig was, hiel I zich betrekkelijk bedaard by mademoiselle. Ken zonderlinge vriendschap verbond des» ivree sedert den coretea dag. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1