Dinsdag 30 Januari 1906. No. 7152. 55e Jaargang Feuilleton. „MESELLE". Stadsnieuws. FIR VIA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsda;,- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. ïranco per post /'1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gébracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. De Rijksmiddelen. De «8taatscourant" bevatte dezer dagen het inaandelijksch overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen over December 1005, en daarmede is tevens do uitkomst over het ge- heele afgeloopen jaar bekend. Die opgaaf omvat echter geenszins alle Rijks-ontvangsten. Daaronder zijn alleen be grepen de belastingen en verschillende hef fingen, maar niet de lange reeks van inkom sten, die in de Wet op de Middelen zijn op gesomd, noch het aandeel in de opbrengst der Staats Spoorwegen en in de winsten der Nederlandsche Bank, bet aandeel van Ned.- Indië in den dienst der Nationale schuld, de bijdrage uit verkochte Domeinen en de op brengst van leges, die te zamen op ongeveer 19 millioen waren geraamd. De overige en voornaamste ontvangsten waien op 1 '116 970 720 begroot en hebben, volgens de voorloopige opgaaf, in 1995 het bedrag van f153 450 000 in de schatkist ge bracht, derhalve bijna G'/a millioen meer. De maand December heeft tot deze gun stige uitkomst ruigri bijgedragen. Zij gaf ruim 2 millioen boven de gemiddelde raming voor éen maand en overtrof de opbrengst van December 1904 met ('832000. Het grootste deel (f590 000) dezer laatste stijging kwam uit de indirecte belastingen,en wel f315000 meer uit de successierechten, f2200U0 uit de zegelrechter, (een bijzonder boog cijfer wegens het mederekenen van de plakzegels ad 5 cent, in de laatste 8 maanden aan de postkantoren verkocht, wat voortaan maande lijks zal meetellen) en f4000 uit de hypotheek rechten, terwijl de registratierechten weder f39 000 minder inbrachten. Voorts is meer ingekomen uit: de invoerrechten f81000, de accijnzen f70000 de posterijen f59 000 de Rykstelegrafen f 18 000, de loodsgelden 155000. Minder gaven in December de do meinen f33000 en de belasting op gouden en zilveren werken f3090. De hoofdzaak is echter gelegen in de cij fers over het gfiheele jaar, ei. deze toonen boven 1905, in liet eindcijfer een vooruitgang van f3 875 000. In 1904 was slechts !3/4 mi hoen boven 1903 ontvangen, in 1903 ruim 4 millioen boven 1902, in '1902 ruim 7 mil lioen boven 1901, dat zjjnerzjjda ruim 1 mil lioen onder 1900 was geweest. Het onlangs geëindigd jaar houdt het midden tusschen deze uiteenloopeude cijfers en mag dus als een vrij goed jaar worden beschouwd. Gaat men de onderdeelen na, dan vindt men dat de vooruitgang met 37/s millioen boven 1904 slechts voor 7ty8 ton is te danken aan 13.) Mademoiselle's stem, altijd treurig, al sprak zij ook over oobeduidendo dingen, klonk nu zoo weemoedig als de herfstwind tusschen de druipende takken. Mevrouw Merrington werd er ondanks zichzelf door getroffen. „Probeerden zij nooit, bun ketenen te breken, mo selle „Somt'rids en dan wierpen hun tirannen lien in afschuwelijke kerkers, waar het kond en donker was. Maar luister nu. Toen hij al die arme monscben zag, werd hij heel treurig te moede eu hij vroeg aan den boodschapper wie zy waren, en de boodschapper antwoordde: „Zij zijn uw landgonooten". En toen ging bij heen. Maar daarna was hij nooit weer ge lukkig in zijn diamanleu paleis, altijd deuken'! aan zijn arme broeders, En op zekeren dag nam hij zijn gouden kroon af en trok zijn purperen klooduit.en hij kleedde zich als een vau de arme slaven en leefde niet hen, werkte met hen, leed met hen en leerde hun hoo zij aan hun tirannen ontsnappen konden. O, daar is madame." De kinderen vergaten hot verhaal in hun verrassing en blijdschap bun moeder te zien eu dadelijk werd een plaats voor haar ingeruimd in den kring om het vuur, Die innemend, zeido zjj mot een verlegen kuohjo „Ik meende u gezegd te hebben, lieve mademoi selle, dat ik niet gaarne heb, dat de kinderen op Zondag andere dan heilige verbalen lezen of hooren." „Ik houd ni6t van heilige verhalen", zei de kleine het successierecht, zoodat ruim 3 millioen zijn voorigekomeu uit het ruimer vloeien bij de overige, minder wisselvallige middelen. Enkele van deze toonen een achteruitgang zoo bij de indirecte belastingen, de registratie, die wel de raming met 1135 0J0 overtrof, maar bij 1904 nog f77 000 achterbleef. Ook de accijnzen brachten bijna ty2 millioen min der top dan in 1904 (slechts f488 000 boven de raming) mei veel verschil in de onder deelen. Zoo werd uit de belasting op rund- vleeseh f386000 meer ontvangen dan in 1904, uit wijn f 18 000, uit zout f14000 meer maar de suikeraccijns gaf f522 000 minder, het gedistilleerd bleet f362000 en de accijns op bieren en azijn f32000 beneden het vorig jaar. De andere onderdeelen hebben daarentegen belangrijk hooger bedragen opgeleverd. Zoo wierpen de directe belastingen ruim 12 ton meer af dan in 1904. Ruim de helft daarvan (6t/a ton) kwam uit de Bedrijfsbelasting, welke zeer ruim blijft vloeien en bijna '1 millioen boven du raming steeg. Verder werd meer ontvangen uit de Personeele belasting '2l/j ton, uit de Grondbelasting ruim 2 tonen uit de Vermogensbelasting ruim 1 ton. Het recht op de mijnen, dat ook onder de directe belastingen wordt gerangschikt, t'eel f 9000 bij 1904 ten achter. De stijging bij de directe belastingen te zamen genomen, was bijzonder sterk. In de beide voorafgaande jaren was zij slechts on geveer 8 ton. De indirecte belastingen gaven te zamen 3.3 millioen boven de raming en bijna 1.3 boven 1904; daar onder bleven echter de registratierechten by het vorig jaar f77 000 achter, maai' de successierechten brachten, gelijk reeds gezegd, 1730000 rneer op (bijna 23 ton boven de raming), de zegelrechten gingen met het belangrijk bedrag van bijna 0 ton (op ruim 4 millioen) vooruit (waar onder f227000 wegens de boven vermelde reden), en de hypotheekrechten met f28 000. Verder droegen tot de hoogere ontvang sten bij de posterijen 7 ton, de Rijkstele- grafen 3 ton, de loodsgelden bijna 2 ton, de belasting op gouden en zilveren werken f17000. De invoerrechten vormden mede een be langrijken post, met ruim 7 ton boven 1904, een stijging, die sedert de eerste werking der Wet van 1895 in geen jaar zoo aanzien lijk is geweest. Al deze cijfers toonen voor 1905 aanzien lijken vooruitgang bij nagenoeg alle heffingen die van het verkeer afhangen. Voegt men daarbij de aanzieulijk hoogere opbrengst der jongen, die languit voor het vuur lag. „Eoei, Frtddy", zei zyn moeder, met een afkeu rende item, „dat ia heel atout." „Eu heel ondankbaar", voegde mademoiselle er bij, „daar ik er je juist eon heb verteld." „Dat was er geen", riep Freddy ongeduldig. „Zeker was het er een", zei mademoiselle, „het was een heilige allegorie." „Wis hel?", vroeg mevrouw Merriugton, niet min der verwonderd dan Freddy. „Een allegorie", ging madenaoisolle voort, „zooais u zeker geraden hebt, madame, van de geschiedenis van Mozes." „O, Mozes", riep Freddy op den toon van iemand, die voelt, dat hij is beetgenomen, „Ik dacht, dat het een tooververnaal was, Ik wil niet hooren van Mozes." Deze schaamtoloozo bekenteuis van do lippen vau haar kind, gaven een andere wcuding aan du bezorgd heid van mevrouw Merriugton, Zij gaf oen slreuge terechtwijzing en vroeg toen oi de kinderen mee naar den salon moesten gaan. Elke veraudering was welkom eu zij guigcu lustig genoeg mee, totdal zy in de gang uien trouwsten aller vrienden tegen kwamen, die goen storm builen, geen verveling bintieo kou weerhouden, zyu dagelyksoh bezusk te brengen. Toen, bemerkend, dat hy op wog was uuar de loorkamer, gingen zy pruttelend en tegenstribbe lend mee met hun moeder, voor de eutuechismus, die hun wachtte. Parry was daarentegen niet rouwig over deze schik king, waardoor hy een poos met Evelyn alleen zou zijn. Eu niet alleen dit, maar hij word ontvaugeu met don vriendelijken uitroep: „O, Parry, ik beu bly, dat ik je zie!" Éen zóu ongewone ontvangst maakte, dat hy de eerste minuten niets wist ie zeggen en toen by wal. bekomen was van zyu verbazing, ktvam mademoiselle binnen met Winifred op haar urm. Winifred had kou gevat en was heel lastigzij helderde op toen Parry zag, oen vau haar weinige uitverkorenen. Bedrijfsbelasting, behalve uit vermogen, dan is er alleszins aanleiding, de uitkomsten van het vorig jaar gunstig te noemen. Zooals men weet, zijn Bedrijfs- en Ver mogensbelasting op voorstel van den Minister van Financiën rnet 10 verhoogd. Dat was noodzakelijk, zei de Minister. »Of de heer Minister niet kon wachten tot Februari", vroeg men in de Kamer misschien zonden de inkomsten aan het einde des jaars meevallen en dan waren die 10 opcenten overbodig. De Minister bleef erbij de tien opcenten moesten er komen, of de zaak zou in 't hon derd loopen. «Maar de Minister moest wel weten, dat het leggen van 10 opcenten op een bestaande belasting voor volgende Ministers een aan sporing zou wezen om op even gemakkelijke manier het géld te zoeken", zei men in de Kamer. De Minister had die anderhalf millioen nu eenmaal noodig, volgens zijn beweren, en hij liet niet los. Nog eenmaal pr beerde het de beer Drucker: «toe, stel het wetje uit tot Februari". Maar de Minister bleef halstarrig. Nu zijn de cijfers bekend. En de raming is met anderhalf millioen overtrotfen. Net het bedrag der tien opcenten. Als dus de Minister had willen wachten tot Februari, don ware eerstens aan de toch reeds zwaar gedrukte burgerij een belasting- verhooging bespaard en tvveedens zou de al te gemakkelijke manier om een tekort te dekken door opcenten (het procédé van een hoei enburgemeester volgens de heer Van dei- Zee) als precedent achterwege zijn gebleven. De heer M. Monasch, nieuwbenoemd opper- rubbijn in het ressort Amersfoort der Ned. Isruelietische kerk, werd Zondagmiddag in de hoofd-synagoge hier geiustalleerd. üm half twee waren daartoe in de Ker- keraadskamer snamgekomen het kerkbestuur der hoofd-synagoge, de Besturen van pieuse instellingen en vereenigingen, de kerkelijke ambtenaren, en afgevaardigden uit Utrecht, Maarsen, Veenendaalen Wijk-bij-Duurstede deputation uit Rhenen en IJselstein waren niet. aanwezig. Klokke half drie begaf men zich naar het tegenover liggende kerkgebouw, waar de Zij wilde mademoiselle niet loslateu, maar op liaar schoot zittend, verdunde zij Parry, haar bezig te houdeu met het open en dichtdoen van zijn horloge. Evelyn zat naast hom, knie aan ItDie met mademoi selle. Het was do kans, waarop zij den heelen dag gehoopt had nu deed die zich voor. „Parry, heb je al iets gehoord vau den graal „Welken graaf?" „Welken graaf? Wel, den Russiachen, datspreekt, die met jullie meekomt op ons bal." „O ja, ilc weet nu wien je bedoelt. Ja, Zephine heeft van ochtend bericht gehad." „Vau ochtend? Weetje dat zeker?" „Zij las ons den brief voor aan hot ontbijt." „Maar dat was toch geen antwoord op haar schrijven van Vrijdag „Jawel. Hy nam do invitatie aan en zei, dat hij Maandag hier zal zijn." „Ik begrijp niet hoe zij vandaag antwoord kan hebben op een brief, die eergistereu naar Schotland vertrok." „Hij is niet in Schotland. Hij schreef uit Londen. Hy is in Claridge-hotel." „Dat is nog vreemder, want de brief, die naar Dunimere was geadresseerd, moet hem zyn opge zonden naar Londen." Tarry, met zijn ketting nog in de baud, lorwyl Winifred haar best deed oiu het horloge open te maken, dacht even na en zei toen „Hij kan niet naar Dommere geadresseerd zijn geweest, want dat eischt twee dagen en twee van Dommere tiaar Londen dat maakt vier dagen; je ziet dus, dat de graaf hem dan niet kon gekregen hebben „Domme jougeuDat is precies wat ik aldoor beweerde." I'arry zwoeg, uit liet veld geslagen, meer door Evelyn's toon dan al de rest. Mademoiselle naar het kind op haar schoot kijkend, scheen in gedachten verdiept, maar Winifred had meer dan vyf minuten nieuwe opper-rabbijn met hel gebruikelijke ceremonieel ontvangen en naar zijn plaats tegenover de Arke des Verbonds geleid werd. Zeer mooi was het zingen des gebeds door den heer M. Zadoks. Aan deu heer 8. J. Hirsch, opper-rabbijn van Uverijsel, viel de eer te beurt zijn oud- leermeesler hier te mogen instulleeren. Hij deed dit naar aanleiding van Sulamitb's woorden in het Hooglied»lk zocht hem, dien mijn hart bemint". Na hem sprak de heer Monasch naar aan leiding van «Komt, iaat ons gaan naar Gilgal en de regeering veranderen" en eindigde met de hoop uit te spreken, dat hem de staf Mozes mocht deelachtig worden zoodat allen in hem hun herder zouden zien en zouden meehelpen de traditiën van het Oude Geloof hoog te houden. Hierna werd bij geopende Arke een gebed opgezonden voor H. M. en de leden van het 1 Koninklijke Huis. De plechtigheid, die door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond, was zeer goed voorbereid en liet niet na een diepen indruk te maken. Omstreeks vier uur was het ritueele deel van den bijzonderen dienst geëindigd. Onder verwijzing naar ons nummer van 18 Januari herinneren we nogmaals, dat met ingang van 1 Februari de hoorn op de rijwielen moet zijn vervangen door een bel, die tot minstens 50 M. te hooren is en dat na zonsondergang ook de handwagens links vooraan moeten ziju voorzien van een lantaarn, die naar voren helder wit licht uitstraalt. De H. IJ. S. M. heeft afwijzeud beschikt op het verzoek Jer Kamer van Koophandel en Fabrieken te Helder om ook op haar lijnen Kilometerboekjes in te voeren. Men herinnert zich, dat de Kamer te Amersfoort dat verzoek steunde. Helder geeft bet intasschen nog niet op. Onder dagteekening van '15 December 1905 is aan de Raadsleden toegezonden een Plan van uitbreiding voor deze Gemeente, waarbij de Gemeente-architect de volgende toelich tende beschrijving voegde Overeenkomstig de bedoeling van artikel 28 der Woningwet wordt hierbij overgelegd een Plan van uitbreiding voor de Gemeente Amers foort op een schaal van 1 2500. Bij het opmaken van dit plan deed zich al dadelijk de vraag voorzal onze stad zich op een of ander vast punt en in een bepaalde richting uitbreiden, of zal de vergrooting zich meer naar alle zijden der Gemeente voordoen. De ondervinding der laatste jaren leerde, dat met Parry's horloge gespeeld, en de pret was er af* Zij duwde het weg en begon te kniezen, zoodat ma demoiselle opstond eu, baar sussend, de kamer uitging. „Winnie ziet bleek", merkte Parry op. „Ja, zij heeft kou gevat. Je hebt zeker den graaf nooit gezien, Parry?" „Jawol, ééns, te Londen." „Hoe ziet hij er uit?" „O, als een afschuwelijk beest." „Kom, nonsens." „'t Is waar. Ik wed om al wat je wilt, dat je het zelfde zult zeggen als je bem ziet." ,,'t Idee! Ik zulk een uitdrukking gebruiken over iemaud Ik denk, dat ik hem zal bewonderen. Ik ben niet zooals jij vooringenomen tegen vreemde lingen. Ik verlang hem te zien." „Nu, dat zal je, Dinsdagavond!" „Vóór dien tyd, bedoel ik." „Nu, dat kan ie. Hy komt morgen om half twaalf te Carcheeter. Waarom zou je niet er heoorydeu en thee drinken, dan zie je hem." „Ik zou het graag doen, mei mademoiselle. Zy verlangt het kasteel te zien." „Nu, dal ia afgesproken. Je komt dus?" „Ik zal miju best doen maar er is altyd iets. dat mij belet, naar Lingford te komen." „Neem my niet kwalijk", zei mademoiselle die, oven te voren binnen gekomen, de laatste woorden bad gehoord, „maar ik vind dat heel verkeerd, or op te rekeuen, iets niet te kunnen doen. Zelfs iu kleine dingen slaagt non door aau zijn succes to gelooven. Ik doe mijn best te geloor en. dat ik zal doen wat ik mij voorneem te doen, en meestal doe ik het." „Welnu, mademoiselle, ueem u dan voor, dat wy morgen zullen gaan", zei Evelyn. „Dat doe ik", zei roadomoiselle. Door ooD der dienstboden werden zy verzocht, in den salon te komen theedrinken. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1