de uitbreiding werkelijk rondom de stad plaats vond, hoewel het minst aan de Oostzijne, en wel tusschen den Liendertschen en den Heiligen- bergerweg. Daarom werd het noodig en nuttig geacht, een plan te maken, dat voor alle streken om de stad aangeeft hoe en waar de aanleg van nieuwe wegen in deu naasten tijd behoort t( geschieden. Hierbij is gestreefd naar doelmatig! aansluiting aan de bestaande wegen, terwijl de richting der nieuwe wegen zooveel mogelijk verband houdt met de thans bestaande scheidi ngen der kadastrale perceelen, en zoodanig gekozen is, dat het afbreken van slechts enkele bestaande woningen noodzakelijk zal blijken. De breedte van de geprojecteerde wegen aangenomen op minstens 12 Meter; ook zal men er op de kaart aantreffen, die 14 en 20 Meter zjjn bedoeld. Wegen van 14 M. breedte vindt men op den Berg tusschen de Appel- en Dievenwegen en den ouden Viasakkerweg; laatstgenoemde zal aan de Zuidzijde met 15 M. worden verbreed en daardoor een breedte van 20 M. verkrijgen. Op het gedeelte van het uitbreidingsplan, dat begrensd wordt door den Bisschops- en den Woudenbergschenweg, de Gasthuislaan en de Heiligenbergerbeek vindt men ook wegen van 20 M. breedte. Aangezien door sloten en greppels in dit zelfde terrein de afwatering naar de Heiligenbergerbeek plaats heeft van de hooger gelegen gronden ten Westen van den spoorweg AmersfoortKesteren was het noodig, hierin een gracht te projecteeren, welke in die onmisbare afwatering kan blyven voorzien. Deze gracht, in kromme richting gegraven, van een vijverkom voorzien, op drie plaatsen overbrugd en aan beide zijden door beplanting omgeven, zou aan dezen stadsuitleg tevens een aantrekkelijk karakter kunnen geven. Over 't algemeen ligt de terreinbodem, vooral aan de Westzijde van de stad, vrij hoog; doch er zijn ook vele terreinen, vooral langs de beken, die te laag gelegen zijn om daarop huizen te bouwen. Het ia dus noodig, voor de hoogte van de weg- of straatkruin van nieuwe wegen een minimum hoogte van 2.70 M. A. P. (datis even hoog als de kruin van de Pieter Botatraat) vast te stellen met de bijbepaling, dat alle wegen onder regelmatige helling naar hooger gelegen plaatsen oploopend moeten worden aangelegd. Worden de nieuwe wegen aldus gemaakt, terwijl de aangrenzende particuliere terreinen minstens op het zelfde niveau moeten opgehoogd, dan bestaan er voor aanleg van doelmatige rioleering en afwatering ook geen onoverkomelijke technische bezwaren. Ofschoon in het ontwerp ondersoheidene plaat sen zijn aan te wijzen, die onbebouwd kunnen blijven, om te dienen als speel-, sport-of markt terreinen, zoo is het toch hoogst moeilijk, deze vooraf daartoe te bestemmen, omdat men zoo geheel onzeker is waar en boe de behoefte zich daaraan later zal openbaren. Het komt mij beter voor, alvorens bepaalde terreinen voor het bovenstaande doeleinde aan te wijzen, eerst af te wachten naar welke zijde de Gemeente zich het meest zal ontwikkelen en welke gedeelten, met het oog op de bevolking, het meest dergelijke terreinen noodig hebben. De Woningwet toch geeft door bouwverbod en onteigening voldoende middelen om alsdan nog tijdig in te grijpen. Bestemt men nu reeds bepaalde terreinen voor het aangewezen doel, dan zal het noodig zijn, thans reeds maatregen te treffen ten einde later de beschikking over die bepaalde terreinen te hebben. Dit komt mij, met het oog op de onzekere stadsuitbreiding, niet gewenscht of noodzakelijk voor. Het kledingmagazijn «De Dom" wordt aangesloten aan het plaatselijk telefoon-net met No. 136, dat, vroeger door den heer Van 't Hul gebruikt. Do heer C. T. J. Louis Rieber, wiens 25- jarig Secretariaat vau de «Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst" gister luisterrijk werd gevierd, is benoemd tat officier in de orde van Oranje-Nassau. In het antwoord der Regeering op bet Vooiloopig verslag der Eerste Kamer wordt o. a. gezegd over Oorlog: Bij de wijziging der Militiewet, welke bij den Minister in overweging is, bestaat geenszins het voornemen, de 4-maanders door 6-maanders te vervangen. De Minister stelt zich integendeel voor, ten aanzien van de 4-maaodere zoodanige maatregelen te nemen, dat de proef met dat instituut onder de gunstige voorwaarden plaats heeft. Ook hoopt hij een regeling te kunnen treffen waardoor op den duur korter eerste- oefeningstijd, gepaard aan uitbreiding van het contingent, mogelijk zal blijken. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat het den Minister niet zou gelukken, zich aangaande de vooroefening der jeugd met zijn ambtgenoot van Binnenlandsehe Zaken te verstaan. Ter geruststelling van de Volksvertegenwoor diging en van het volk is de Minister volkomen bereid om ten aanzien van bezuinigingen na 1 of 1'/, jaar mede te werken om een centrale commissie als Staatscommissie te doen instellen. In die .Staatscommissie zou zeker plaats zijn voor leden van het Parlement, hoewel het volstrekt niet uitgesloten is, dat dezen desbereid ook in de kleine commission zitting nemen. Eerst nadat de dislocatie, aan welk onderwerp de Minister thans zijn bijzondere aandacht wijdt, zal zijn vastgesteld, kan worden nagegaan, in hoeverre de tot dusverre omtrent den nog te verrichten kazernebouw bestaande voornemens zullen kunnen worden ten uitvoer gelegd, dan wel door andere zullen moeten worden vervangen. Ten aanzien van het incompleet aan officieren, verklaart de Minister, dat bij de reorganisatie der infanterie werkelijk een groote plaats is in geruimd voor de reserve- en militie-luitenants. Bij de vorige vrede-organisatie had men per compagnie 3 luitenants. ,A1 waren deze officieren bij de oompagnie ,,op het papier" compleet, zij deden daarbij slechts zelden allen dienst. Aan dien dienst toch werden velen onttrokken voor allerlei bataljons- en regimentsdiensten, enz. Daarom zijn thans bij de vrede-compagnie 2 luitenants ingedeeld, werkelijk bestemd voor den compagniesdienst, terwijl bij de bataljons- en regimentsstaven te zamen per regiment 6 luite nants meer zijn ingedeeld dan vroeger. (Moet hieruit gelezen worden, dat er geen tekort is? Red.) Blijkt het, dat ook bij het wapen der artillerie meer militie- dan wel reseve-luitenants kunnen worden opgeleid, waartoe de Minister krachtige pogingen in het werk zal stellen, dan zal ook hierbij worden getracht, het aantal beroeps-luite nants in te krimpen. In afwachting daarvan kan echter in het bestaande tekort aan beroeps officieren bij de artillerie niet berust worden, doch moet men trachten geleidelijk dat bedenke lijk incompleet te verminderen. De Minister wenscht niet over te gaan tot af schaffing van het reservekader. Meldden we in een vorig nummer uit zeer betrouwbare bron, dat majoor H. D. Twiss niet hier in garnizoen zou komen, tbans ver luidt-, dat hjj toch zal worden belast met het commando over het detachement cavalerie bier en reeds volgende week bier aal aan komen. Het personeel der Landweer, van de lich tingen 1903, *1904 en 1905. zal dit jaar zes dagen o ider de wapenen worden geroepen. De infanterie in district 18 (Amersfoort) zal van 14 tot 19 Mei kampeeren in de Legerplaats bij Zeist; de artillerie van dat district wordt opgeroepen tegen 28 Meide de genie, tegen 18 Juni. Ondanks den sneeuwstorm werd Donder dag bij Nijmegen de 4e jachtrit gehouden vanwege de «Militaire Sport-vereeniging" over een parcours van 15 K. M. Uit dit gar nizoen nameD daaraan deel ritmeester jhr. Von Wrangel auf Lindenberg en luitenant Diemont. Bij het opmaken vau bet vorig nummer is een gedeelte van het verslag Ambachts school blijven staan. Het volge thans en moet gelezen tusschen hetgeen is aangevoerd vóór het toevoegen aan net leerplan van een metsel-cursus. De heer Lindenhovius heeft den Voor zitter hooren uitleggen, dat het Rijk zijn subsidie voor den metsel-cursus afhankelijk stelt van het subsidie, dat de Gemeente zal geven. Heeft het Bestuur der school reeds het Gemeentebestuur gepolst in hoevere dit bereid zal zijn, een f700 te geven voor 3X6 leerlingen. De Voorzitter antwoordde, dat eerst de vergadering het principe dient uit te maken pas daarna kan het Bestuur zich wenden tot B. en W. Het Bestuur zal eerst aankloppen bij de Gemeente omdat het toch niet een zeer prettige weg is, dat het Rijk een soort klem legt op de Gemeente. Mocht de Raad weigeren, dan eindigt het pogen der vereniging. Prof. Kenni^k meende, dat men niet moet wikken en wegen hoe veel of hoe weinig leer lingen zulk een nieuwen cursus zullen volgen, doch wel in 't oog moet houden, dat ambachts- onderwijs in den ruimsten zin des woords moet worden gevegen en daarbij behoort óok metselen Men moet dit meer beschouwen uit het oogpunt van een zakenman, die óok wel eens op een artikel wat toelegt, doch aan een ander verdient, de andere vraag behoort bij den Raad. Mocht deze zoo kruideniersachtig zijn, het subsidie te weigeren, dan zou spr. dat zeer betreuren. De heer Lindenhovius wees er op, dat hij alleen heeft willen vragen of de instelling van een nieuw leervak met het oog op de kosten wel gemotiveerd is. Wil men hier allèen beslissen overde wenschelijkheid en niet omtrent de kosten, dan had zijn vraag achterwege kunnen blijven, (Volgt de eind-conclusie van den Voor zitter.) Wat levert het toch 'n gezelligen aanblik op, als 'n zaal goed gevuld is, als die leege stoelen je niet aangapendat dachten we gisteren avond, toen we Amicitia betraden, waar we in de laatste jaren zoo uiterst zelden schier alle plaatsen bezet zagen bij een concert of tooneeluitvocring. En zij, die dan opgekomen waren om te luisteren naar het kunsienaars trio Verbeij- Wolff- Mossel, dat zich bovendien de mede werking van ile altzangeres mejuffrouw Lotte Roosing had verzekerd, zij hadden gelijk den regen en den wind getrotseerd te hebben. Want wisten zij, dat een groot kunstgenot hen wachtte, de werkelijkheid overtrof al, wat z(j zich hadden voorgesteld Met het Trio in Bes dur op 97 van L. van Beethoven werd het concert geopend, een werk, waarin elks talent afzonderlijk, zoowel als de innige esnheid van hun samenspel te bewonderen viel, 'n Groot hall' uur hield het drietal de hoorders gevangen we zouden bijna zeggen door hun «toneunet" omstrikt liet het hen genieten van Beethovens machtig toonwerk, dat op zoo fijnvoeleade wijze vertolkt werd. En toen eindelijk de laatste toon geklonken had, weggestorven was, heerschte er voor enkele seconden die stilte, welke hem, op wieu ze inwerkt, doet beseffen, dat daar gewekt zjjn in de ziel der luisterenden ernstige heilige, weemoedige gewaarwordingen, dat daar doorleefd werden van die momenten, waarin geboren koDden worden duden vau liefde, van zelfopoffering En daarom - ons niet e wijze, hoe de kunstenaars up M»rw« wijze hun technische vnnrdigTm'j.^ M" spreidden, hoe zij in de eene p 8 dan in de andere er in slaagden vidualiteit te leggen - wanaeiL» zichzelf hier, hun hoorders zoo geheel aa en kan de wereld ontrukken wanneer bun spel nog dagenlang in de barten is' zeker wel het groote het hoog.inde kunst bereikt - het heilige doel, dat zien elk ernstig kunstenaar stelt. Wat zullen we nu elk nummer van het met zooveel zorg gekozen programma nagaan de een zal aan dit, de andere aan dat den voorrang toekennen, dat hangt af van iedere smaak en opvatting. Maar allen ko ongetwijfeld met ons den wensen om n hoog begaafd trio meermalen hier te hooren. Ook mejuffrouw Lotte Roosing schonk door baar zang veel genot. Haar stem is vol en zuiver, haar voordracht vol gloed en warmte. Ook zij werd levendig toegejuicht, terwijl haar bij het laatste nummer een lraate bouquet werd aangeboden. In éen woord, 't was een avond van hoog, ernstig genot, zooals we maar heel, heel zelden in onze stad te genieten krijgen. Dank aan hen, die bet trio hier deden optreden. In de Zaterdagavond gehouden vergade ring der plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. onderwijzers" werden herkozen tot Bestuursleden de heeren W. C. Oosterman, VoorzitterF. Faber, SecretarisA. B. van der Klein en A. Aardema. Tot Peuningmees- teres werd herkozen mej. M. J. Bouwkamp. De plaatselijke afdeeling van de «Vereeni- ging tot verbetering van het lot 'Ier blinden in Nederland en zijn koloniën" vergadert Donderdag ten Raadbuize. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde H. J. van B. wegens diefstal van konijnen tot vier maanden. De Commissaris der Koningin in Gelder land heeft bepaald, dat het vervoer van lasten, zwaarder dan 500 Kilogram, over de Rijks straatwegen in die provincie sedert Zaterdag nacht tol nadere aankondiging verboden is. Voor voertuigen, waarvan de velgen een breedte hebben van ten minste 10 centimeter, is dit verbod beperkt tot het vervoer van vrachten zwaarder dan 750 Kilogram. De anti-revolulionnaire kiesvereenigiug te Spakenburg heeft besloten, het Kamerlid jhr. H. W. van Asch van Wijck uit te noodi gen, in een openbare vergadering voor de kiezers op te treden. Het Gemeentebestuur van een naburig dorp droeg aan een tuinman op het toezicht over de plantsoenen. Dat wordt nu aldus vertaald Tot adiseur voor de zaken der Gemeente-plantsoenen is be noemd de heer (volgt de naam). De practijk des levens is gewoonlijk een totale afbraak van vroeger opgetimmerde illusies. Bij die afbraak liefde en levensmoed te behouden, is het grootste wat wij doen kunnen. De heer J. A. van Wichen stelt in de .Graafsche Crt." voor, in 't vervolg niet meer te spreken van drankbestrijdingsvereenigin- gen of matigheidsgenootschappen, maar van drankweer, kort en goed. Een flink woord, dat alras populair zal zijn. De vergadering van den Raad dezer Ge meente, hedenmiddag van 1.45 tot 3.35 onder voorzitting var. den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barcbman Wuytiers van Vliet gehoudeu, werd bijgewoond door 15 leden en den Secre taris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Al wezig met kennisgeving waren de heeren mr. J. Heyligers en Van Eek. De Burgemeester sprak onmiddellijk na de opening dezer eerste vergadering in het jaar een woord van heilwensch, dnt door den heer Van B e e k als oudste lid werd beantwoord. De Notulen der vergadering van 28 De cember werden ongewijzigd vastgesteld. De belangrijkste der Ingekomen stukken wareneen nieuw adres van leeraren van Gymnasium en Hoogere Burgerschool over hun pensioenregeling; een adres van onder wijzers om uitstel van de behandeling van punt 8; en een verzoek van den heer Celosse om ontslag als lid der Commissie van Toe zicht op het Middelbaar onderwijs. Om 2.03 kwam aan de orde de Beschrij vingsbrief. 1. Benoeming van 3 leden der Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs, wegens periodieke aftreding tan de heeren dr. H.J. Reijnders, E. G. Drenth eu D. Gerritsen (met adviezen). Herbenoemd dr. Reynders en de heer Drenthbenoemd in de vacature-Gerritsen, die bedankte, de heer J. L. F. de Meijere Joh. Czn. 2. Benoeming van een Gemeente-genees kundige, wegens periodieke aftreding van den heer J. W. Jorissen. Herbenoemd. 3. Benoeming van een Gemeente-vroed- ,rom, wegens periodieke aftreding van mej. M H. E. BjjtelaarReeders. J"Ö'..n Burgemeester en Wet tofd der openbare Jongensschool (met aC'\Vordt eervol verleend met ingang von 1 Mei 1900 onder dulkbetui«inB en langdurige diensten aan de Gemeente TvowW van Burgemeester en Wethou- ders tot het geven van verlof aan de onder- wiizeressen M. C. van Olden en M. J. Hou kamp, respectievelijk ^^^^Jstraat Meisjesschool eu aan de school Beekstraat (met adviezen). Wordt z. d. of b. st. toegestaan. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van vrijstelling van het seven van handwerkonderwijs door mej. J. M. de Bruijn (school Hellestraat) (met adviezen.) Conform het gunstig prm-advies vrijgesteld. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van de jaarwedde van den onderwijzer G. J. A. Drechsler. Overeenkomstig de Verordening vastgesteld. 8. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres tot wij ziging van de salarissen van het personeel bij het Lager onderwijs (met adviezen). Wordt na langdurige discussie inet alg. st. gerenvoyeerd naar de afdeelingen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven eener subsidie van f450 aan de Commissie voor kindervoeding (met adviozen). Nu geen andere Commissie een dergelijk verzoek deed, stelden B. en W. voor, bet geheele op de Begrooting voor 1900 uitge trokken bedrag van f450 ter beschikking te stellen van «Kindervoeding", op de gewone voorwaarden. De Raad vereenigde zich z. d. of h. st. mei dit advies. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen van het verslag overeenkomstig art. 11 van het Koninklijk besluit, d.d. 19 November 1900 (Stbl. 202). Conform het ontwerp van B. en W. wordt het verslag uitgebracht aan Gedeputeerde Staten in verband met art. 35 Leerplichtwet. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting voor 1905. Strekt van subsidie aan «Met Groene Kruis" te betalen uit den post Onvoorziene uilga ven. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaar verklaring van de perceelen (leliestraat nos. 80, 88, 90 en 92 (met adviezen). Aangenomen z. d. of h. st. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot ontbinding van huur van de scheepstimmerwerf en tot aankoop van ma terialen (met adviezen). 't Geldt het werfje bij de Bloemendalsche Buitenpoort. Nu de Baad zich met het voorstel ver eenigde, kunnen schuiten en kleine schepen hier blijven om gerepareerd te worden. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afwijzing van het verzoek van A. Kraan tot ontbinding der huur van een huis aan de Kamperbinnenpoort. Het prae-advies van B. en \V. luidt: Naar aanleiding van de besprekingen gebonden in de geheime vergadering van 28 December 1906 b-lrefleDdo de evemuecle verbreeding van do Kaïn- perbinnenpoort in verband met de verhuring van de huizen, die dtiar ter plaatse aan de Gemeente toebe- hooren, bebben wy de eer U bet volgende mede te deelen Wij bebben, ingevolge de betrekkelijke voorschriften deu Mi uister van Binnenlandsehe Zaken in kennis gesteld met de aaubangige verbreoding van de Kam perbinnenpoort in verband mei den albraak der twoo torentjes. Wy ontarrngou daarop mondeling bericht, namens den Miuister, dat Z. Exc. een onderzoek wensebte in te stellen naar de architectonische of oudheidkundige waarde der torentjes en eventueel een voorstel bij ons zou iudionen. Alvoreos nadere besluiten inzake de verbreeding te nemen, aebten wy bet noodzakelijk, dit onderzoek van den Minister af te wachten. Aangezien de beer Kraan nog huur had tot 1 Januari 1907 ou wij door U gemachtigd waren, het erceel bewoond door den heer Bloemink tot 1 L1Ö07«te verhureu- hebben wij in November 1905 don luier Bloemink toegezegd, zijn buur wederom mot oen jaar te zullen verlengoo. Het was ons toen piet bekend, dat de heer Kraan een verzoek zou indienen tot ontbinding van huur, zoodat wij van nieening moesten zyn, dat van vorbreeding geen sprake kon zyn vóór Januari 1907. Op groud van ten en ander en mede in aanmer king Deinende de onwelwillende houding, die de hoor Kraan iu vroeger lyd tegenover de (Jcmeeuiu aan genomen heeft, is ODS voorstel van 22 Januari 1906 gegrond. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener Verordening, regelende^ de opnamo en verpleging ui het tijdelijk Gemeente-ziekenhuis in de Muur- huizen. Na langdurige di9cussio geronvoyeerd tiaar do afdeelingen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een strookje Go- viïJÏ)8 "an J' van Keulen (met a(i"

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2