Stadsnieuws. ssss. ifesss «"er» g^' plaar, bij 5000 exemplaren slechts 4 cent per stuk) brengt iiet binnen ieders bereik. 't Wil ons voorkomen, dat Landbouwge- nootschappen een goed werk kunnen doen door het boekje onder de aandacht te bren gen van hun leden en dat, in afwachting daarvan, particulieren geen overbodig werk doen door er hun melkboer op te wijzen. Met verluidt, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken de herziening heeft ter hand genomen van het Kon. besluit van 4 februari 1901 tot vaststelling der lijst van examens, waarvan de aflegging met goed gevolg krach tens art. 1b 40 der Kieswet aanspraak geeft op het kiesrecht. De herziening betreft het wegnemen van eenige leemten en de aan vulling der lijst met eenige examens, al dan niet van Regeeringsvvege afgenomen, welke daarvoor in aanmerking kornen. Zou deze herziening nog worden gepubli ceerd vóór het opmaken van de nieuwe Kiezerslijst 't Is wellicht zaak voor wie twijfelt, zich vóór 15 Februari te gaan vergewissen ter Gemeente-secretarie. B. en W. publiceeren in dit nummer de dagen waarop in 1900 de paarden-, week en jaarmarkten worden gehouden. Bij de voorloopige sluiting van het inschrij- vings-register voor de lichting 1907 der Nationale militie bedroeg het aantal inge schreven jongelieden 210. Van militie gesproken. Het kan zijn nut hebben, er op te wijzen, dat iemand te Sint Oedenrode, die te laat aangifte daarvoor deed, voor den tijd van twee jaren is ingelijfd Tot agent van politie 3e klasse is benoemd de tram-conducteur L. H. Hartman. Daar het voorkomt, dat sommige ouders hun kind te vroeg van de school nemen om het in een betrekking te plaatsen en het meermalen gebeurt, dat zulke ouders ver plicht worden hun kind weer naar school te zenden, is het niet ondienstig, de werkge vers er op te wijzen, alvorens zij jeugdige personen in dienst nemen, vooraf een bewijs zich te laten overleggen, dat de betrokkene aan de Leerplicht heeft voldaan. De beer H. Kippersluis, onderwijzer aan de Chr. school hier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Gereformeerde school op de Oudegracht te Utrecht. Aan luitenant J. Kooiman werd op de jongste Algemeene vergadering van »Avicultura" warme hulde gebracht bij zijn.altreden als Bestuurslid dier vereenigiug. Het weekblad van dien naam bevat zijn portret. Aan ritmeester R. W. Wijnmalen, van het 2e regiment huzaren, is non-activiteit ver leend. Tot ritmeester bij het 2e regiment is be vorderd de Ie luitenant T. L. S. Nedermeijor ridder van Rosenthal, van liet 3e regiment. Majoor J. H. van der Burg, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot luitenant kolonel bij het korps. 1 Gelijk in het vorig nummer reeds bij advertentie werd bekend gemaakt, zullen Solser en Hesse, gesecondeerd door mevrouw Hesse-Slauderof en den heer Goutran morgen avond in „Amicitia" optreden. Het programma omvat ondermeer «Kermis reizigers", de nieuwste créatie van Solser en Hesse; »Didel Dudel", een Ueberbrettl-voor- dracht door mevrouw Hesse; »Hot diakentje' voordracht door den heer Louis Gontran »Een reisje naar Berlgn'', duet door de beide komieken; «Mijn eerste gedicht", door Solser «Een schromelijke vergissing", blijspel door Solser en mevrouw Hesse, benevens de toe-tjes. Over hun optreden te Hilversum schreef de «Hilv. Crt." o.a. De goede roep, die altijd van dit bekende duettistenpaur is uitgegaan, had ook thans het publiek in grooten getale doen opkomen, zoodat de zaal bijna geheel bezet was. Leuke dingen werden gegeven. Mevrouw HesseSlauderoff oogstte weder haar gewonen bijval als coupletzaugeres. «Kermisreizigers", de nieuwe creatie van Solser en Hesse, door hen zelf vertolkt, was een waar succes v ior het duo. «Een schrome lijke vergissing" veroorzaakte dikwijls een uit bundig gelach. Ook «de bruiloft van neef Janus" was èn door inhoud èn door de manier, waarop Solser en Hesse dit in-leuke onzin-ding voor droegen, wel geschikt, het publiek te bevre digen. De avond was beslist een succes voor het gezelschap. Alweer werd bewezen, dat het volkomen in staat is, het publiek den geheelen avond op aangename wijze bezig te houden zonder ook maar éen oogenblik vervelend te zijn. Donderdag geeft het plaatselijk Nuts-de- partement weer een volkslezing, waarin als spreker optreedt de heer C. Kiihn en waarbij het dilettanten-orkest onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken weer zijn belanglooze medewerking zal verleenen. Het programma luidt: 1. Allegro uit de Jupiter-Symphonie, Mozart 2. Een opknappertje, monoloog3. Transcription ans der Oper „Lohengrin", Wagner; 4. In het Rijksmuseum; 5. Grossmütterchen, Gustav Lange, 6. Cornelius-marsch, Mendelssohn 7. a. De rollen verwisseld, b. De Nacbtjool, voordrachten 8. a. Intermezzo Sinfonico aus „Cavalleria Rusti- cana", Maacagni. b. Gavotte, Latann9. De broek, voordracht. Een veelbelovend programma dus, voor het volk; want de leden zullen, hopen we, hen hun plaats wel laten. kiezingeli. - De conferentie te A18ec!r?s- Tentoonstelling W. Witten - de week. Personalia. Do Mozart-heiden king. Oud-ltaliaansche gravures. LuitenantI..Schutte, wiens weder-detachee- ren bij dé landmacht in Wesi-indië we reeds vermeldden, is bestemd voor Curasao en zal einde Maart of begin April daarheen ver trekken. Een week vroeger dan het Bestuur dit toezegde is Vrijdag verschenen het Orgaan van den «Middenstandsbond", zoowel uit-als inwendig geheel veranderd een verandering, d e in ieder opzicht uen verbetering is en nu ook wel weer de leden van middeistands- vereenigingenzal doen besluiten, zich opnieuw te abonneeren. De omslag is rueds vier pagina's groot en vol advertentiën, die nu niet meer voorkomen tusschen den tekst. Het blad zelf is niet langer gedrukt op het naar-dunue pipier, doch op stevige stof en met beter letter. En ook aun den tekst is groote zorg besteed, óok door inzending van urtikelen. We hebbon slechts éen opmerking, name- i lijk, dat hot blad op den kant en niet in den I rug is gehechteeu bezwaar echter, waarin wel spoedig zal zijn voorzien. I Kortom we raden belanghebbenden ten zeerste aan, zich weer te abonneeren. Den gulden per jaar zullen ze zich volstrekt niet beklagen. Bij het Bureau der plaatselijke afdeeling van de Alliance Iranijaise" zijn enkele exem plaren ontvangen van de jaarlijksche rnede- decliogen omtrent den «Cours de vacances", in Juli en Augustus 1906 te Parijs te houdeu. Het groote biljet komt weder in de jas- senkamer van «Amicitia". Voorzoover de kleine voorraad strekt, zjjn exemplaren van het bulletin te verkrijgen bij den Secretaris, P. J. Frederiks, Korte- gracht 9. Donderdagavond 12 uur spoortijd vertrekt de achtste extra-nachttrein der H. IJ. S. M. uit Amsterdam naar hier. Ook èendaagsche retour-biljetten zijn geldig op dezen trein, die ook een schoone gelegen heid biedt het Kamerlid mr. baron Van Wijn bergen te Baarn te gaan hooren. Dr. Foreman, die met het Staphorster boertje ook hier zitdagen hield, is overleden. In verband daarmee zou het hoertje voortaan alleen te Staphorst te consulteeren zijn. In 1895 trokken 112 Baarnaars naar Am sterdam en 131 Amsterdammers werden forens te Baarn. In de volgende jaren vestigden zich meer gezinnen uit Baarn in de Hoofdstad dan omgekeerd, behalve in 1899, toen er 5 Amsterdammers meer naar Baarn kwamen; sedert is de trek naar Baarn weder toegenomen in 1905 zelfs met 73 personen. Tot Burgemeester van Westbroek en Acht- tienboven is benoemd de heer J. P. C. ten Geusendam, Commies ter Gemeente-secretarie van Utrecht. Hot Gemeentebestuur van Zeist ontving van dezer dagen op zijn verzoek om plaatsing een armlastigen krankzinnige in een gesticht van een 16-tal gestichten ten antwoord, dat er geen plaats beschikbaar is, ook in geen hoogere klasse. Een hoogst treurig verschijnsel. Ontwikkeling maakt de vrouw evenmin .onvrouwelijk", als do alledaagsche bezig heden haar «vrouwelijk" maken. De Penningmeester der plaatselijke afdee ling van den «Ned. Militairen Bond" ver zoekt ons te vermelden, dat de cijfers der Ontvangsten en Uitgaven niet waren f285.20 en £2o0.93, gelijk onze verslaggever die meende te hoor ?r>, doch f 985.206 en f 950.93. Tot Voorzitter der Cftntrale anti-i evolution- naire kiesvereeniging '«Nederland en Oranje" is Vrydag herkozen ds. A. M. Douner. In den ouderdom van even 40 jaar is Zondagnacht to Alkmaar overleden de heer W. F. Andriessen, laatstelijk hoofd-redacteur van de «Alkinaarsche Courant", zeer bekend als kinderschrijver en raadsel-redacteur van «De Telegraaf". Inhoud «Wereldkroniek" 3 Februari. Tobpggun slide. De Fransch-Üuitsche oorlo.r van 1905. Lula Mysz-Gmeiner, Maria Philippi, Fritz Kreisler, Ernst von Dohnanyi, Mario Taverne. Van de Engelsche ve^ Stoïcynseh. „Jochcms is eeu man vaa weinig woorden, zooals je weettot zelfs zijn liefdes verklaring heeft hij zoo kort mogelijk algedaun - „Hoe dan „Hij liet aan zijn uitverkorene n verlovings ring zien en vroeg „Hebben „En wat zeide zij „Niets; zij knikte van ja." Zuinigheid. Een heer, die uitlogeereniM ontving van zijn zuinige zuster den volgenden brief: „Ik zend je per postpakket het sportpak, waarom je hebt gevraagd, maar daar de koperen knoopen zoo zwaar zijn, heb ik die er alge- knipt, om vracht te besparen. Je liefhebbende J o. „P.S. Je zult de knoopen vinden in den rech terzak van liet buis". Schijn-succes Een jonkman in een klein plaatsje, die aan letterkunde deed, maar geen succes had op zijn pogen, schreef onlangs den volgenden brief aan de redactie van een tyd- sehr ift: „Geachte Redactie. Ik woon in een kleine plants en als er een novelle van mij wordt teruggezonden, dan weet het geheele dorp dat. „Nu weet ik wel, dat gij het bijgaande ma nuscript niet wilt aannemen, maar ik zend het u toch met een briefkaart, welke ik u verzoek mij per post terug te zenden. De vrouw van den brievengaarder zal dit natuurlijk lezen en ik behoef u niet te zeggen, dat de inhoud dan spoedig aan iedereen zal zijn verteld. „Als ik die briefkaart ontvang, weet ik, dat gij mijn novelle hebt geweigerd en gij behoeft mij die nooit terug te zenden. Maar voor het zenden van de briefkaart zal ik u levenslang dankbaar zijn". De briefkaart, met de schrijfmachine geschre ven en aan den schrijver geadresseerd, luidde „WelEdele Heer! Uw manuscript is in goede orde ontvangen en aangenomen. Wij zullen u zoo spoedig mogelijk er nader over schrijven Zou f1000 een voldoend honorarium zijn Hoog achtend, De Uitgevers-Maatschappij." Bureaucratie Onlangs werd door het De partement van Justitie de Koninklijke goedkeu ring op de ontwerp-statuten eener vereeniging niet verleeud omdat daarin do bepaling voor kwam „De vereeniging tracht haar doel langs wettigen weg te bereiken door: a, enz." Dit wenschte het Departement veranderd tc zien in „De vereeniging tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg en wel doora, enz." Deze verandering werd aangebracht en toen was het algemeen belang niet meer in gevaar. Het oliekruikje Een joffer uit Ransart kwam, toen ze te Charleroi effecten wilde ver- koopen, tot de aangename ontdekking, dat een haar toebehoorend Brusselsch lot reeds in 1890 was uitgeloot met honderdduizend franc. Toen haar eerste blijschap wat bedaard was, verzocht zij den effectenman, toch vooral niets van 't buitenkansje aan haar man te zoggen. „Sjef mocht een keer malle dingen doen, ziet ge". Men ziet hoe goed het geheim bewaard is. Tegen hypochondrie. Aan zwaartillende personen wordt tegenwoordig aangeraden een bril te dragen van geel -rlas, hetgeen op sombere dagen en tegen het vallen van den avond een zeer opwekkenden invloed heet te hebben. Typisch. Na de stakingen van doodbidders, dokters, wijnhandelaren en advocaten, welke onlangs in Italië plaats gehad hebben, heeft deze zonderlinge tijd het aanschijn gegeven aan een gansch up-to-date staking, ditmaal te Bitonto. Nadat een Directeur der Gemeente-belastingen was ontslagen, hebben de ambtenaren tegen dit ontslag bij het stadsbestuur geprotesteerd en om aan dit proces de noodige kracht bij te zetton, staakten do heeren, volgens den „meer en meer gebruikelijken weg". De kooplieden in de stad Bitonto zijn over dit intermezzo in do wolken en wenschen den stakers een lung leven, taaiheid on uithoudings vermogen. Door de bloemen. Een jongedame teGenève, die op het punt stond te trouwen, had haar intiemste vriendinnen uitgenoodigd, haar huwe lijksgeschenken te komen bezichtigen. Toen zij heengegaan waren, bemerkte zij, dat een kost bare gouden armband, een geschenk van haar bruidegom, verdwenen was. Daar niemand dun de vriendinnen in de kamer geweest was, moest oen van haar den diefstal hebben gepleegd. Ter wijl de bruid onder tranen het ledige étui waarin do armband had gelegen opnam, trof haar opeens een sterke viooltjesgeur, waarin zij het lievelingsreukwerk van een harer vriendinnen herkende. Nu wist zij ook wie den armband genomen had. De sterk geparfumeerde hand had de duidelijke sporen nagelaten, dat zij den diefstal uitvoerde. De schuld van het meisje was zoo duidelijk door dit merkwaardig zelfver- raad, dat zij niet kon loochenen. De bruid zal nu een bruidsjuffer minder in den huwelijksstoet hebben. tm hel verbod van opening va» 6 unr dee voor- middaas tot 1 our uirgebrnd. f Een voor de dia- Het taraat ,a'«t°'L8loit"üdoor d» Am- Altlus is 1 K. G. ra?*' ,i,„i vs ii herleiding van het karaat tot Ken tabel vai odrukt en verspreid, iT r tol, gebrnike «taan bij geeobillen. ^^,0—k»n,.jn. (Af en toe zullen we onder deze rubriek practische wenken meedeelen, dte we zoo hier ^HierVolge'er een uit de „Locomotief" waarin O P II., te Malang, schrijft Nob veel te veel mrdt in de huisgezinnen koffiedik als iets waardeloos onverschillig weg geworpen. De plaats waarheen koningen en keizers te voet gaan, is in nog veel huizen, loge menten, enz., in Indie, met hun beerputten ol wat daaraan verwant is, eeu plaats van marteling voor de reukzenuwen der gedwongen bezoekers. Met verbazing kun men zich afvragen hoe hot mogelijk is, dat van zulk een seiner bij ieder aanwezig, goedkoop en doeltreffend zuiverings middel als koffiedik nog zoo weinig gebruik wordt gemaakt, d. w. z. er voordeel van wordt getrokken, zelfs in ziekenhuizen en dicht be volkte inrichtingen. Onbekendheid met zijn weldadige eigenschap pen zal wel de hoofdoorzaak daarvan zijn. Stukjes houtskool en dure stank wegnemende middelen uit een apotheek of oheraioalièn-handel worden hier en daar toegepast, maar overigens gaat men voort met het achteloos wegwerpen van het zoo nuttige, geen uitgaven vereischende, gemakkelijk toe te passen koffiedik. Bestrooiing met een kleine boeveelheid er van, met een handjevol, is reeds voldoende om de gemakken in slaap- of ziekenkamer reukeloos te maken, door binding van d» gassen en stoffen. Wie na 't lezen van het vooralgane ongeloovig blijft oi nog twijfelt aan de waarheid van het hier beweerde, neme eenvoudig zelf de proef. Dan zal hij bekeerd zijn. Personen voor wie koffiedik, omdat het kos- telooze afval is, te min of te eenvoudig mocht ziju, kunnen voor hun geld nog beter terecht door in de plaats daarvan tot het zelfde doel poeder van geroosterde (gebrande) koflieboonen te nemen. Zulk poeder werd reeds jaren geleden door den officier van gezondheid Oppler als een zeer eenvoudig antiseptisch middel aanbevolen bij het verband van wonden en verzweringen, de rotting van hun afscheidingen en van andere organische vloeistoffen langen tijd tegenhoudende. Oppler schat de werking van zulk koffiepoeuer als anti septisch middel oven hoog als die van dc dierlijke kool en wensckt op het slagveld dit eenvoudige middel algemeen toegepast te zien. RECLAMES. van 1—5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25 ervroegdc winkelsluiting. Do vervroegde winkelsluiting wint ook in Duitsohland veld. Van de bevoegdheid om het wettelijk sluitings uur van 9 uur (les avonds tot 8 uur te vervroe gen, wanneer twee derdon der belanghebbenden het goedvinden, is tot 15 December 1905 ge bruik gemaaktin 45 steden voor alle takken van bedrijf, in 77 Gemeenten voor sommige tuk ken van bedrijf, dj» 16 plao.tsen voor een gedeelte des jaars. Verder is ook in een aantal Gemeen- Do beste behandeling is die mot de l'iuk Pillen. Mejuffrouw Van der Hey, Uoomgaardstraal 6 te Gouda, heeft aan de gevolgen der Influenza zeer ge leden. Mejuffrouw Van der Hey is 57 jaar oud. Voor de personen op dien leeftijd en voor hen die nog ouder zijn, is do Influenza een weraelyk gevaar. Niet alleen is de ziekte op zich zelve go vaar lijk, maar de gevolgen zijn evenzoo te duchten. Een bejaard menzch zal minder weersiaudaan de influenza kunnen bieden dan iemand die in de kracht van ziju leven is, bij oen bejaard persoon zullen de gevolgen der influenza gemakkelijk storingen op do organen na zich laten. Uelfs wanneer hun gansche leven vrij ia geweest van onverschillig welke ziekte, zelfs als de influenza ge nezen zal zijn, iu deze ziekte een begin van allerlei ellende voor de personen op govorderden leeftijd. De lulluenza heeft het bloei vergiftigd en de I'ink Pillen zuiveren en versterken hot bloed. Do Influenza heeft U ecne ziekte bezorgd, de Pink Pillen zijn het beate middel om U van deze ziekte tc bevrijden. Het geval waarom het zich hier haudelt, is dat in Mejullrouw Van der Hey. Uij leed n. i. auu rhouinatiek, zenuwuitputtiug en oen algemeen welzijn. Ik was niet meer in staat, zo» schrijft zy, mijne gewone bezigheden te verrichten, ik bad hevige rhuiuutiek aauvallen en eeu uitputting der zenuwen die mij zulks verhinderden. Ik heb dé influenza ge had voor ongeveer 7 jaar geleden en ik die nooit aan iels geleden hob, bemerklo dat mijn gezondheid van dag tot dag achteruit ging. Ik ben zelfs zoo ziek geweest dat ik gedurende 7 we kon verplicht waste bed tc blijven eu boven en behalve mijn rbumatiuk i mijne verzwakking der zenuwen leid ik geen Must, maagkrampen, benauwdheid, .slapeloosheid - 1 voortdurend had ik last van koude. Sedert 7 jaren was ik lijdende en natuurlijker wjjte heb ik niet na gelaten nnj te verzorgen, eveuwol zonder eenig succes. Op aanraden van vrienden die do influenza gehad hadden en die met de Pink Pillen het grootste sue ces gehad hadden, bob ik ook de l'iuk Pillen genomen Zu hebben voor mij gedaan, wal zij voor hou gedaan mBn' r' iwa"-' zij l.,obben ,u'j voel B°eds gedaan. Al !JL k«i S'V8 Te w.0"®? ua gedurende eonigen ijjd J. totandsl.BB nc de l'iuk p,ll,u „evotal ie hebben. diHk zet'- ÏÏlvttreüd eB (l" opgeruimdheid die ik wegens my lijden verloren heb, die eve :vvel gekeerd W na'UUrl"k was' 'M seheel eu ul terug

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2