BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende bij de Amerfoortsche Courant van ZATERDAG 10 FEBRUARI 1006, uitgave firma A. H. van CLEEFF. Het bljjkt noodig, dat we nog eens her- rinneren, datingevolge de bepalingen van de nieuwe Motor- en Rjjwielwet de handkarren des avonds voorzien moeten zijn van een lantaarn, die vóóraan is geplaatst aan de linkerzijde alleen kruiwagens, kinderwagens en daarmede gelijk te stellen rij- of voer tuigje.-! zijn van die verlichting vrijgesteld. Ook denke men er om, dat thans ieder rijwiel een bel moet hebben, en hoorn of trompet verboden is. Een bekeuring is steeds onaangenaam en bezorgè noodeloos last en kosten. De plaatselijke afdeeling van den »Bond van Ned. onderwijzers" zal lich, met het Oog op de tegen 1 Mei te vervullen vacature van Hoofd der Jongensschool le soort, met een adres aan den Gemeenteraad wenden, met hei verzoek het nieuw te benoemen Hoofd een vaste klasse op te dragen. Tot opzichter van het brandmaterieel is met ingang van 1 Maart benoemd de heer G. van Nieuwenhufzen. Onder voorzitting van overste L. F. Boekel- man, dirigerend officier van gezondheid *2e klasse, hield de Gezondheids-Commissie gisteravond ten Raadhuize haar openbare vergadering tot vast- ste'ling van het ve'slag aan den Hoofd-inspec- tcur der volksgezondheid in Utrecht en Noord- Holland en aan het Gemeentebestuur van Amersfoort. Aanwezig waren 6 leden en de Secretaris, de hew A. M. E. des Tombe; éen vacature. Ofschoon het verslag later in druk verspreid en o.a. in het Gemeente-verslag opgenomen wordt, uo4un Mtfcoe hoofdzaken er uit aanstippen Deskundigen werden in 1905 met geraadpleegd; wel werden scheikundige onderzoekingen gedaan o.a. op aarden vaatwerk, dat sterk loodhoudend on dus gevaarlijk bleek te zijn. •De ftigemeene toestand der volksgezondheid was gunstigbesmettelijke ziekten kwamen slechts soradisch voor. Geklaagd werd over waterlooziug en sloten, het gemis van riooleering en het nog steeds bestaan van gebrekkige zinkputjes. Gewezen werd op het ontbreken eener Bouwverordening, die ook ten deze veel goeds zou kunnen doeu. Vau het ophalen van huisvuil en fsecaliën middels gesloten wagens en van het in gebruik stellen van den pneumatischen ruimer werd met lof gewaagd. Betreurd werd, dat het gebruik van dien ruimer niet algemeen verplichtend is gesteld. .Sedert 1903 heeft geen verder systematisch woningondorzoek plaats gehad en is dat onder zoek slechts beperkt tot die woningen waarom trent klachten zijn ingekomen. Ook in 1905 adviseerde de commissie op sanitaire gronden afwijzend op het nader request van het parochiaal kerkbestuur van O. L. V. Hemelvaart tot het bouwen var kerk met Zus terhuis, enz. bij de Begraafplaatsen aan den Soesterstraatweg. Zij vereenigde zich met de strekking van het adres der plaatselijke afdeeling van den „Bond van Ned. onderwijzers" tot instelling ook hier van school-artsen. Gememoreerd werden de sanitaire voorschriften door de commissie verspreid in klippers- en bar bierswinkels en de pogingen om hot gasthuis „Aldegonde" voor de Gemeente te behouden. Betreurd werd dat, waar zóo dikwijls klachten inkomen over slecht drinkwater, de tarieven der Waterleiding-maatschappij zoo hoog zijn. Herrinnerd werd aan de nog steeds vigeerende Verordening op de vee- en vleesehkeuring van October 1858, welke zeer onvoldoende ia en voortdurend aanleiding geeft tot misbruik en klachten. De commissie deelt niet het gevoelen, dat zoo spoedig bij Rijkswet zal worden voorzien in deze materie. Het voornemen bestaat, ook hier melk-onder- zoek in te stellen. Gememoreerd werd het onderzoek van aarde werk, waarbij vooral dat van de „Poterie des Alpes" zeer gevaaarliik bleek dat van de ijs- wafeltjes, welke onschadelijk blekenhet ver- giftigingBgevul met zuringzout, dat bij vergissing werd afgegeven toen om „zuuveringszout" werd gevraagd; het doen stuken van den verkoop van fleschjes salpeterzuur-kwik door een koopman op de markt, die het aan den man bracht om er mee te verzilverenen de décalqueer-plaatjes, welke voor kinderen gevaar kunnen opleveren. Herrinnerd werd, dat de proef met westrumi- teering der wegen op het voormalig Kalfsveld zóo weiuig bevredigend is geweest, dat men van verdere proefnemingen afzag, doch dat de stof- werende olie in de gymnastiek-lokalen der open- ban; scholen ten zeerste voldoet. Ten slotte werd herrinnerd aan de tusschen- komst der commissie waardoor liet water in de Zweminrichting thans aan alle redelijke eischen voldoet. Het verslag werd vastgesteld en de openbare vergidcring, welke te 8.45 aanving, hierop te 9.15 gesloten. De heer G. K. G. van Aaken is benoemd tot lid der Jury voor het op Hemelvaartsdag te Doorn te houden concours vanwege den Bond van harmonie- en fanfare-korpsen in de Provincie Utrecht. Een man, die velen hier nog zich zullen herinneren, dr. J. J. P. Valeton Sr., is Don derdagavond in den ouderdom van 91 jaar te Utrecht overleden. Josué Jean Philippe Valeton werd 28 Augus tus 1814 te 's Gravenhage geboren en werd, na te Leiden te tiebben gestudeerd en in 1839 voor de commissie tot de zaken der Waalsche kerk het examen te bebbeu afge legd als candidaat tot de Evangelie-bediening, den 10 Juli 1840 predikant bij de Waalsche gemeente te Middelburg om 30 Juni 1845 te worden benoemd tot hoogleeraar in de Oostersche talen aan de Rijks-universiteit te Groningen. In 1877 ging hij over naar de taculteit der Godgeleerdheid, terwijl hem in 1884 eervol emeritaat werd verleend. Toen vestigde hij zich te Amersfoort, van waar hij in 1899 naar Utrecht vertrok. De Leidsche universiteit verleende hem, naar aanleiding van een geschrift over de Arabische letterkunde, het doctoraat honoris- causa. Gedurende zijn academischen arbeid te Groningen trokken de Christelijke scholen aldaar zijn aandachthij heeft er vele mede helpen oprichten. Later, toen de politiek hierin werd gemengd, trok hij zich daarvan terug. Meer dau 40 jaren was de overledene geheel onthouder en vurig voorstander dier zaak en voorganger in zulke instellingfln, die ken nis en goede zeden bevorderen en volks ondeugden tegengaan. De geheelonthouding hier te lande dankt a<jn hem, naast ds. C. S. Adama van Seheltema, haar bestaan en grooten vooruitgang. Hier ter stede stichtte hg o. a. .Volksheil" en „De Blijmaar in woord en werk". Maandag heeft de ter aarde bestelling plaats op de Oude Algemeene begraafplaats te Utrecht. De heer A. 1. Slager, ook hier ter stede welbekend, zal 14 Februari den dag herden ken waarop hg vóór 50 jaar zijn intrede deed in het boekdrukkersbedrijf. Met betrekking tot de indeeling van de lotelingen der lichting 1906 heeft de Minister van Oorlog onder tueer bepaald, dat bij de korpsen in elk garnizoen (met uitzondering van Venloo en Roermond) de tot korte oefening ingelijfden bij afzonderlijke compag nieën (c.q. bataljons) worden ingedeeld, afge scheiden van de ter volledige oefening inge lijfden, die bij de overige compagnieën (c.q. bataljons) worden ingedeeld. In verband daarmee worden bij het 5e regiment infanterie de viertnaaaders ingedeeld bij de oneven compagnieën, de achtmaanders bij de evene. De officier moet voortaan voor den soldaat salueeren 1 Volgens de nieuwste wijzigingen in den Garni- zoensdient heeft een mindere, met het geweer (of de karabijn) bewapend, bij het tegenkomen van zijn meerderen, ook officieren, alleen hen aan te zien en de linkerhand tegen het linker been te houden en niet meer te salueeren door de rechterhand van de geweerriem los te laten en tegen het hoofd te brengen. Wanneer nu niet door de meerderen wordt in toepassing gebracht om hnn minderen terug aan te zien als tegen- belejfheid, wat niet is voorgeschreven, dan krijgt men het geval, dat de eerste de beste tamboer zijn generaal aanziet en deze hem dan salueert als tegen beleefdheid. Zoo veranderen de tijdenWaar vroeger een meerdere een niet-salueerend soldaat eens aankeek om hem te herinneren aan zijn verplichtingen, daar kijkt nu een soldaat slechts even (hoe lang die kijken moet, is ook niet bepaald) en de officier salueert. Bovendien, wanneer het opvatting wordt, dat aanzien terug-aanzien van den meerdere tot antwoord heeft, dan overtreedt men toch on- noodig een van de beleefdheidsvormen dézer werelddat men zijn hoogergeplaatsen of ouderen zoDder groeten voorbij loopt. Tot heden noemde men toch zoo iets: iemand negeeren ofhoonen Ook de tweede Volksavond in dit seizoen Donderdagavond door het »Nut" gegeven, is een schitterend succes geweest èn door de werkelijk populaire voordrachten van den heer C. Kühn èn door de heel mooie muziek van het dilettanten symphonie-orkest onder lëiding van den heer G. K. G. van Aaken- De zaal was stampvol en velen speet het, odat dit alweer de laatste keer" was. In de «Staats Crt." zijn opgenomen de Statuten van de R. K. Aartsdiocesane ver- eeniging ter bescherming van meisjes, geves tigd te Utrecht. In alle plaatsen van het aartsbisdom Utrecht kunnen door het Hoofdbestuur, met goed keuring van den tgdelijken adviseur, afdeelin- gen of correspondentschappen der vereeniging worden opgericht. De vereeniging stel zich ten doelmeisjes, en voornamelijk jonge meisjes, te beschermen tegen de gevaren, die haar zedelijkheid be dreigen, en in het bijzonder de bescherming

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5