Donderdag 15 Februari 1906. No. 7159. 55e Jaargang Feuilleton. MESELLE". FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden f 1. iranco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 'ostbus 9. Telephoon 19. K ENNISG EYING EN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt tor kennis van de ingezetenen dezer Gemeen te, dat do door den Directeur van 'sRijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor verklaarde kohieren Nos. 10 en 11 van de Personoele Belasting over het dienstjaar 1905 aan den Ontvanger van 'a Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand ge steld aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bg de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 14 Februari. 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, aan H. NIEUWLAND, wonende alhier, vergunning is verleend tot do oprichting van een stoomketel met machine in bet perceel Kleine Nachtegailsteeg, wijkl, No. 57, kadastraal bekend Gemeente Amerstoort, Sectie B. No. 1470; en dat aan J. NEFKENS, wonende albier, ver gunning is verleend tot de oprichting van een stoomketel in het perceel Leusderweg, wijk G, No. 108, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie B. No. 2485. Amersfoort, 15 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFEKT KPOESE. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT makeu bekend, dat voor de toelating van leerliugen tot het openbare Lagere scholen of het Herhalings- onderwijs voortaau overgelegd behoort te worden eene voor den Controleur der Belastingen eu van hot Bevolkingsregister afgegeven verklaring, vermel dende naam, voornaam, jaar en datum van geboorte en woonplaats van de(n) aspirant-leerling. De verklaringen zjjn te verkrijgen op de Gemeente secretarie, afdeeling Bevolking. Amersfoort, 15 Februari 1906. Burgemeester eu Wethouders voornoemd. De Burgemeester. WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Handel eu Nijverheid. Alvorens de Dinsdagavond gehouden maandver gadering van H. N. te openen, herinnerde de Voorzitter, de heer S. J. van Duinen, er aan, dat deze de laatste bijeenkomst was vóór den vijfden jaardag der vereeniging, welke feitelijk valt op 22 Februari doch feestelijk zal worden herdacht op 18 April. In de volgende maand vergadering zal het jaarverslag worden uitge bracht, dan zal de herdenking van het eerste lustrum volgen, doch spr. meende reeds thans to moeten wijzen op enkele plannen voor de n 20.) Het vuur in den haard was uitgebrand, de kamer was donker, behalve eeu nachtpitje dat in een hoek flauw flikkerde; mademoiselle hield bet boven het bedje en liet het schijnsel een oogenblik op het slapende kind vallen. Zij raakte teeder omzichtig bet kleine voorhoofd en handje aan en talmde een ommezien, die het ongeduldige meisje op den over loop onzinnig lang toescheen. Hetgeen later voorviel, heeft dit in Evelyn's ge- beugen gegrift. Zjj doorleeft dit echter nog menig maal. Zij staat in de stille kamer en hoort de zacbto ademhaling van het kind en in de verte de schelle violen in de hall; ziet mademoiselle's veranderlijk gelaat, zooals zij liet zich het liefst herinnert, met neergeslagen blik, zoo zacht en goed als van een Madonna. Maar op hot oogenblik zelf sloeg «ij wei nig acht op hetgeen zij zag. Zij was zichtbaar onge duldig, innerlijk zien boos makend over bet opont houd, verlangend, baar rol in de kleine comedie beneden weer op to vaiten. Toen zij samen do deur dooigiugen, had de muziek opgehouden en stroomden de inenscben door de hall naar de eetzaal. De heer Merrington,met mevrouw Fox aan zijn arm, waren de eersten. Mademoiselle kwam heel langzaam de trappen af en over haar schouder beenzieude, zag Evelyn Parry en kapitein Leslie als schildwachten beneden aan de trap staan, beiden klaarblijkelijk van plan baar den arm aan te bieden. Eensklaps weerklonk de stem van mevrouw Fox door de hall: .Graaf, graaf, ik heb mijn gouden waaier in den feestviering en vooral op den Feestgids, die dan zal verschijnen en welke men zooveel mogelijk van blijvende waarde zal doen zijn. Om de uitgave daarvan mogelijk te maken, is besloten een derde van elke pagina beschikbaar te stellen voor advertentiën, uitsluiténd voor de leden der vereeniging tegen billijken prijs. Spr. las een gedeelte van het voorwoord en daaruit is reeds op te maken, dat het boekje inderdaad zal zijn van blijvende waarde. De notulen der vergadering van 11 Januari werden hierop gelezen en met een kleine wijziging gearresteerd. Aan de orde kwam de bespreking over het Bondsorgaan. Werd in de vorige vergadering aan het Bestuur opgedragen, dienaangaande eenige wenken aan het Hoofdbestuur te geven en sommige wenschen van de vereeniging kenbaar te maken, de week daarop verscheen „De Middenstandsbond" reeds in veel verbeterde editie. Het Bestuur wachtte ook het tweede nummer af en zag tot zijn groot genoegen, dat het orgaan werkelijk veel ver beterd is. Dit deed het Bestuur besluiten, zich niet te wenden tot het Hoofdbestuur in den zin als in de vorige vergadering werd wenschelijk geacht, doch zich te bepalen tot het verzoek aan het Bondsbestuur om aan de leden der ver eeniging het uit- en inwendig geheel vernieuwde orgaan, een paar malen ter kennismaking toe te zenden. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan deze wijze van doen. Nadat de beide jongste nummers hadden ge circuleerd, vervolgde de Voorzitter, dat zijns erachtens de leden nu goed zullen doen, zich weder op het orgaan, dat veel leerrijks bevat, te abonneeren. Aan de orde waren de Mededeelingen. In de vorige vergadering bracht een der leden ter sprake de oneerlijke concurrentie van een zoogenaamd vliegenden winkel, die eenigen tijd hier een zoogonaamden uitverkoop hield. Het door dat lid toegezegde schriftelijk voorstel is nog niet ingekomen, zoodat deze zaak voorloopig moet aangehouden. In die vergadering werd óok ter sprake ge bracht, dat een depot in het manufactuurvak de eenige die weigerachtig is om te 9 uur te sluiten. Het branche-comité is thans aangezocht om alsnog pogingen aan te wenden om ook dit magazijn te doen overgaan tot vervroegde win kelsluiting. Op de derde plaats volgden besprekingen over de LAN'DBOli WFEESl'EN van 13 tot 15 Juni hier te houden vanwege het „Ned. Landhuishoudkundig congres" en de plaatselijke afdeeling van het „Utrechtsch Ge nootschap voor Landbouw en Kruidkunde". De gecombineerde Besturen wenschen daaraan verschillende festiviteiten te verbinden, doch waar zij tijd en moeite willen geven om alles voor te bereiden, is het niet van hen te vergen, salon laten liggen; wil u dien meebrengen?" Mademoiselle bleef eensklaps halverwege de trap staan. Iets scheen te haperen aan de sluiting van haar japon, dat moest worden in orde gebracht. Evelyn, achter haar wachtende, wierp een steelscben blik op haar twee bewonderaars, Parry somber, kapi tein Leslie opgewekt gestemd. Zy wenschie de moeilijkheid al opgelost te hebben en keek waarom mademoiselle niet voortmaakte. „Kun ik u ook helpen met...?" Zij voleindde den zin niet. Mademoiselle's hoofd was nu zóo gekeerd, dat Evelyn het profiel zag eu do uitdrukking was van dien aard, dat do woordeu in haar mond bestierven. Nooit bad zij iets gezien, dat hierbij te vergelijken was. Verbaasd, zelfs ontsteld, zonder echter te weten waarom, keek zij haastig wien die blik gold. De ball was zoo goed als ver laten, want allen behalve Parry en kapitein Leslie waren gaan soupeeren. Op dit oogenblik verscheen de graaf op den drempel van den salon, vlak tegen over do plaats waar zjj stonden. Den goudeu waaier van mevrouw Fox glom in zyn gebruinde hand. „Wacht", dacht Evelyn, zich herinnerend, „de graafI I)e boodschap!" Gelijktijdig deed een luide knal naast haar, haar terugdeinzen zij zag den graaf waggelen, zyn arnieD omhoog slaan en toen voor over storten. Wanneer Evelyn over dien merkwaardigen avond spreek I, legt zy by zonderen nadruk op de, volgens haar, oindelooze pauze, die op het schot volgde, een tijdsverloop, dat,, ongetwijfeld door baar onstclteuis, haar langer toescheen dan net werkelijk was, waarin de menschen, die in de eetkamer vernamen wat er was gebeurd evenals zij die in de ball bet gezien haddeu, als verlamd waren van verbazing. Kapitein Leslie was de eerste, die tot bezinning kwamin twee stappen was hij halverwege de trap en in een oogenblik had hij mademoiselle den nog rookenden revolver ontrukt. dat zij het mogelijk tekort óok uit eigen zak bijpassen. Waar bijna alle feesten in de open lucht moeten gegeven, kan het mogelijk zijn, dat het weder niet meewerkt en er dus tegen slag komt en daarvoor is een Waarborgfonds gevormd van slechts f5000, waarin echter voor slechts even f 3000 is deelgenomen. De Voorzitter deelde mee, dat er c. a. is gesproken van een concours Jjippique en alleen dit moet een reden wezen voor iederen nering doende cm de gecombineerde fiuancieele commis- öie uit beide vereenigingen te steunen, hetzij door lid te worden voor f5, hetzij door deel te nemen in het waarborgsfonds door een of meer aandeelen van f 10. Zoowel lidmaatschap als een aandeel van minstens f10 geven, als bekend, vrij entree tot de verschillende feestelijkheden. Wel zeer jammer zou het wezen indien met name het concours hippique van het voorloopig programma zou moeten verdwijnen, te inecr daar clit wellicht het bezoek van H. M. de Koningin en het Vorstelijk Huis zal lokken. Als we een blik slaan op de Noordelijke provinciën, dan zien we daar, dat daar ieder zich zedelijk verplicht acht, zooveel mogelijk dergelijke gewestelijke vereenigingen te steunen. Mocht dit overal doordringen en mocht men ook hier besetïen, dat we een zoo goede gelegenheid met beide handen moeten aangrijpen om te doen zien wat Amersfoort geven kan, een gelegenheid als weinige om bewoners hierheen te lokkenen Amersfoort vooruit te brengen. Reeds zijn er pogingen aangewend om een paviljoen te bouwen waarin alle goede inrichtin gen, welke Amersfoort bevat, aanschouwelijk zouden worden voorgestelddoch dit plan is af gestuit op fiuancieele bezwaren, De plaatselijke vereenigingen konden het om geldelijke redenen niet ten uitvoer brengen en de spoorweg-maat schappijen zeiden ongeveerAmersfoort ligt tóch in het centrum des lands en alles komt dus tóch over onze lijuen wij hebben er dus geen belang bij en werken dus ook niet mee. Spr. wekte de leden vooral van deze vereeniging op, alsnog deel te nemen in het waarborgfonds. Als het weder meewerkt en daarop is midden Juni heel veel kans dan behoeft die waarborg niet eens aangesproken. Elders ontvingen de dee hebbers zelfs nog dividend. Men bedenke intusschen, dat de definitieve be slissing wordt genomen op 28 Februari eu doe dus vöor dien datum zijn inschrijving toekomen aan een der Penningmeesters, de heereu jbr. S. M. van Reigersberg Versluvs of H. Tromp van Holst. Een lid speet het, dat zoo weinigen deze opwekking hoorden en vroeg of er geen middel was om ook de afwezigen aan te sporen tot deelnemen. De Voorzitter meende, lat een cnculairetje inderdaad niet zooveel zou kosten. Een ander lid vreesde, dat een circulaire weinig zou uitwerken. 'tZal wel velen gaan als hem, die bijna iederen dag eenige circulaires Deze handeling deed Evelyn eerst recht do volle beteekeuïs en bet afschuwelijke van het gebeurde beseffen haar knieën kuiste en zij zou gevallen zijn, als niet twee gedienstige armen haar haddeu opgevan gen. Een onmacht nabij, hoorde zij als in donkereu nacht eu door boven baar bruisende wateren ais heel uit de verte Parry's stem „Evelyn, Evelyn, wees niet bang hij is niet dood." Met een langen, diepen zucht sloeg zij haar oogeu op en keek in 't rond. De eerste indruk van schrik en afgryzeu bad plaats gemaakt voor een doffe gevoel loosheid, zooals zij dikwijls in den droom had onder vonden, en met veel minder aandoening, dan een goed gespeeld drama in haar zou hebben opgewekt, liet zij haar oogen langzaam van den een naar den ander gaan de graaf, met zijn hoofd op de borst gezonken, naar de leeskamer gedragen door haar vader en vier of vijf andere hoeren haar moeder, half bewusteloos op een divan aan den overkant vaD de hal), omringd door meewarige damesoveral zacht-sprekende groepjes beeren en ernstige dames met verschrikte, bleeke gezichten, die akelig afstaken bij haar kleurige kleedij en schitterende sier.iden. Een middelpunt van volkomen rust, zjj, die de oor zaak was van dit alles, staande of liever steuuende tegen den muur, een paar tre'en lager dan die waarop Evelyn stond. Nog wat lage.', kapitein Leslie, die onmerkbaar maar oplettend wacht hield om bij de de eerste poging tot ontsnappen dit te belotten. Maar die voorzorg was overbodig. Mademoiselle bleek Jaar aan niet te denken. Met neerhangende armen, haar hauden los ineengeslagen, baar hoofd achterover leunend tegen den bekleeden muur, met vasten blik en een weemoedigeD trek om den mond, kon zij goposeerd hebben voor een beeld van geduld, het onvermijdelijke verbeidend. „Het i9 een droom" dacht Evelyn, „het moeteen droom zijn. Werd ik maar wakkar." Zij verschoof zich onrustig en Parry, or op voor bereid teruggestooten te worden, trok zijn arm terug, maar tot «ijn verwondering greep zjj dien aohielyk, ontvangtze gaan in de 9nippermand. Spr. had niet den moed, de lange circulaire der gecom bineerde commission ten einde te lezen. Zou persoonlijk bezoek niet beter resultaat hebben? Weder een ander lid sympathiseert evenals vorige spr. ten volle met de landbouw- feesten doch noe krijgen we de leden er toe, dat zc er van overtuigd worden, dat het hun belang is, die feesten mogelijk te maken? Als we hier eens spontaan verklaarden, dat het zeer wenschelijk is, dat alle handelaren en nijveren hier ter stede en zeker Alle leden van H. N. bijdroegen, dan zou dit volgens spr. een grooten stoot geven. Wie niet ter vergadering is, zal toch zeker wel het verslag er van lezen. Nog een lid zette uiteen hoe deze feesten tot groot nut zullen zijn voor Amersfoort en dat zij best zullen slagen vooral nu zij gehouden worden in Juni, wanneer het weder mooi is. Een vierde lid betreurde het, dat men hier mist het élan dat, gelijk de Voorzitter zoo zeer juist zeide, in het Noorden des lands zoo algemeen wordt gevonden, 't Is een waar ongeluk voor een plaats, zóo gunstig gelegen als Amers foort, dat velen wel van alles willen profiteeren, doch zich van den domme houden als zij daar voor iets moeten bijdragen of doen en ditover- laten aan een klein troepje, dat dan ook voor alles moet zorgen, wat dikwerf zeer bezwarend is. Ook spr. meent, dat een circulaire aan de leden weinig nut zal sorteeren en acht een lijst meer doeltreffend. Het luttel bedrag van f2000 zal dan wel gauw volteekend zijn. De Voorzitter concludeert, dat alle aan wezigen het vrijwel eens zijn, niet alleen dat de feesten zullen >5c*ekken ten voordeele van den handel en de nijverheid, maar óok, dat het ge- wenscht is ze niet te doen afspringen op .wat geld en ook genegen zijn,-de financiën te ver sterken. Doch hoe? Door persoonlijk bezoek, dan wel door een lijst Spr. acht het eerste het best; een lijstenlooper, die in den regel niet be hoort tot de zeer welbesuraakten, wordt zoo licht afgescheept. Stellen wellicht enkele aanwezigen zich beschikbaar om bij de leden persoonlijk rond te gaan Echter zal eerst aau de gecom bineerde financieele commissiën dienen gevraagd of zij goed vinden, dat H. N. haar terrein betreedt. Een lid stelt voor. aan de gecombineerde financieele commissiën mee te deelen, dat H. N. zeer sterk sympathiseert met de plannen voor de feestelijkheden en zou hen willen verzoeken, alsnog persoonlijke bezoeken af te leggen. Een ander lid deelt mede, dat de finan cieele commissiëu zulks reeds deden, doch te gelijk meenden niet te zeer pressie te moeten oefenen. Oók herinnert spr. dat, ofschoon onder de zoogenaamde lange circulaire stond dat ant woord werd verwacht vóór 27 Januari, op Zater dag 3 Februari in alle hier verspreid wordende bladen een communiqué werd opgenomen hou dende verzoek, alsnog antivoord in te zenden. Spr. zou niet gaarne het denkbeeld gewekt willen met beide banden steun zoekende, zoodat haar blond krullen byua zyn schouder raakten. Nu was bet zijn beurt oin te deuken, dat bij droomde en toch besefte hij niet de volle, vleieude boteekenis dier half-bewuste, geheel i -.stincluiatige beweging. De heer Merrington, gevolgd dcor do beeren Ha rold en Golding, baanden zich een weg door het ge drang beneden en kwamen haastig <ïc trap op tot waar de drie stonden, met den uitroep: „Ik kan niet gelooven, dat zij hel heeft gedmn; wie beeft bet gezien?" „Ik, om te beginnen", zei kapiteiu Leslie, „en me juffrouw uw dochter, moet het ook gezien hebben, want zij stond vlak achter de vrouw toen deze schoot." De heer Merrington zag ziju dochter aan en las linar getuigenis van haar gelaat „Goede Godriep hij ontsteld uit, tegen de ballustrade steunend, „wat beduidt dat alles ia zij gek?" „Ik zou niet zeggen, dat zy gek is", zei de heer Harold, met een blik op mademoiselle, die treurig en zelfs verslagen naar mevrouw Merrington keek. „Ik houd het er voor, dat zij tot een politieke party behoort. De heer Fox zegt, dat de graaf bij horha- ling is gewaarschuwd. Hoogst waarschjjnlyk is zjj een nihiliste." „Onmogerjkriep de heer Merrington. „Zy heeft welrcu lang de kinderen les gegeven." Hij zweeg. Wat hij gezegd bad, gaf slechts eon schakel weer uit een lange reeks god '"bten. Want met zijn zielenoog zag by deze moordenuics zooals hij haur dag aan dag had gezien angstig aan tafel zittende breien naa3t den armstoel zijoer vrouw, by de piauo de maat slaande terwijl Eve'.yn speelde, in de laan wandelend met de kinderen die vroolyk zich om haar verdrongen, met Winifred's bleek ge zichtje aau haar borst gevleid, een armpje vertrouwe lijk om haar hals geslagen. „Is zoo iets mogelijk?" dacht de arme man. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1