Feuilleton. ZOO'N EGOÏSTE. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot bet verlengen van het verlot, verleend aun deondeiwijzeresM. J. Boukamp (met adviezen). d. of h. st. verlengd tot 1 April. 3. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders tot het verlengen van het vorlof, verleend aan den onderwijzer J. W. Kaders- ma (met adviezen). Z. d. of h. st. verlengd. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betroftende een adres van J. M. Thiel tot het houden van verplichte schoolverga deringen op de Hoogere Burgerschool (met adviezen). Z. d. of h. st. gedeponeerd ter Secretarie. 5. Vaststelling eener verordening ter vol doening aun artikel 178 der Gemeentewet (5-j;tarlyksche herziening van de 25strafveror- neningei Mr. Heyiigers merkte op, dat de laatste herziening plaats had op 1 Juli 1897, dus 8' 2 jaar geleden, en er dus niet wel sprake kan zijn van een vijljaarlijksche herziening. De Voorzitter antwoordde, dat de Raad die herziening heelt nagelaten, hetgeen niet is te redresseeren. De verordening werd bierop z. h. st. vast gesteld. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tol onbewoonbaarverklaring van de perceelen Hellestraat Nos. 80, 88, 90 en 92 (niet adviezen). De Voorzitter dankt de Raads-cora- missie voor haar '-apport. Twee dezer woninkjes worden, nog bewoond; de beide andere zyn reeds gedeeltelijk ge sloopt. De nog bewoonde zijn xóo in verval, dat ze ontruimd en gesloten behooreu te worden. De muren zijn in hooge mate inge waterd, de daken verkeeren in zeer slechten toestand, de zolders zijn onbegaanbaar, de deuren én vensters onherstelbaar, de vloeren voorzoover nog aanwezig liggen 30 c.M. onder den beganen grond. Zij werden i. d. of h. st. onbewoonbaar verklaard. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betrelTenue een adres van W. G. KrUseman Jr. met het verzoek, benoemd te worden tot makelaar (met adviezen). De Voorzitter: Verlangt iemand het woord, of hoofdelijke stemming'? De heer Van Eek merkt op, dat in deze openbare vergadering het publiek niet ver neemt, wat er eigeulijk door B. en W. wordt voorgesteld. De Voorzitter: Wenschtu voorlezing van het adres De heer V an Eek: Pardon, van het geen B. en W. voorstellen. De Secretaris leest het voorstel, waar uit blijkt, dat de heer Krüseman verzocht te worden aangesteld tot makelaar in vaste Soederen, assurantiën en hypotheken, dat e Kamer van Koophandel adviseerde, afwijzend te beschikken op dat verzoek en dat B. en W. met baar voorstelden, voortaan geen makelaars te benoemen tenzij onder buitengewone omstandigheden. De Raad vereenigde zich z. h. st. met dit voorste!. Een geheime zitting van 5 minuten voigde na dit punt. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling en wijziging van jaarwedden van pêrsoneel bij het Lager onderwijs. Z. d. of h. st. worden de salarissen van den onderwijzer F. Boer en de onderwijzeres M. C. van Ulden overeenkomstig de Veror dening vastgesteld. 9. Behandeling ran reclames betreffende bet 1ste uanvuilingskobier Inkomstenbelas ting, dienst 1905. Z. d. of h.st. conform het nict-meegedeelde prae-advies beschikt. De heer Rolandus Hagedoorn vroeg aan liet einde der zitting wanneer B. en W. het voorstel nopens de pensioen-regeling der leeraren bij 11. O. en M. O. zullen ter latei brengen. Spr. deed deze vraag in ver band met den fatalen termijn waarop adres santen ir.oelen hebben beslist. De Voorzitter antwoordde, dat dit begin Maart zal geschieden. Hierop werd de vergadering gesloten. O) C«ristin* Storm \v ongetrouwd gebleven, ofschoon zij de eenige dochter whs van een vermogend koop man en nu den dood barer oudere in haar eigen huis woonde. In baar jeugd hadden haar blozende wangen, haar schitterende, donkere oogeo en mooi, bruin haar, ge voogd bjj haar slank figuurtje, haar tot een schoon heid gestempeld. Het mag dus wel een wonder Enocmd worden, dat zij niet in het huwelijk trad. >0 van de maonolijkn sekse echter had huar voor goed van den echt afkcerig gemaakt. Toen den leeftijd van 16 jaar bereikt had, was er inkwartioring in do stad geweest en een luitenant had zgu intrek bij iiour ouders genomen. Hij had met de hupschc dochter des huizes zich geamuseerd on door haar 't hof te maken haar het hoofdje op j hol gebracht. Bij bet afscheid was het een .Tot j Uit don regenmeter hier is in Februari nu 13 regendagen afgetapt 51.9 tn.M. neer slag De aartsbisschop vau Utrecht en de bis schop van Haarlem hebben gezamenlijk een herderlijk schrijven aan huil ondertaoorigen gericht, waarin zij wijzen op een kwaad, een ramp zouden tij het willen noemen, dat iu de latere jaren in hun bisdommen steeds grooter afmeting aanneemt, t.w. de gemengde huwelijken. Zij deelen mede, dat, volgens de by hen ingediende staten, op het oogenblik in de beide bisdommen tezamen zeker meer dan twintigduizend gemengde huwelijken zyn en van een vierde dezer huwelijken de kinderen allen buiten den Roomsch Katholieken, velen zelfs buiten allen,godsdienst worden opgevoed. Ook is hun uit die staten gebleken, dat in meer dan een vierde dezer gemengde huwe lijken zelfs de katholieke partij weinig of niets meer aan haar godsdienstplichten doel. Ook de »Stichtsche Boerenbond" heeft het bij de Tweede Kamer ingediende ont- vverp-arbeidscontraet besproken. Vertegenwoordigd waren de Boerenbonden of Landbouwvereeuigingente: Utrecht, Vleu ten, Stouteuburg, Jutptiaas, Oude water, Wijk bij-Duurstede, Langbroek en Cothen, Werk hoven, Leusden, Houten, Schalkwyk, Ëemnes, Oudenrijn en De Meern (sommige dezer zijn niet aangesloten bij den »Ncd. Boereubon 1". Bij acclamatie werd besloten, wederom op de meest besliste wijze te protesteeren tegen de toepasselijkheid van genoemd wetsontwerp op het platteland en nogmaals op de onhoud baarheid dier wet voor het platteland te wijzen in een request, dat tot steun van de petitie van het Bestuur van den «N'eder- landschen Boerenbond" over de zelfde aan gelegenheid, waarmede in alle deele werd ingestemd, by de Tweede Kamer zal worden ingediend. Het request werd staande de vergadering namens alle vertegenwoordigde landbouw- vereenigiugen geteekend. Aan het toelatings-examer» voor de Rijks Normaallessen hier, cursus 190(5,1907, die April e.k. begint, werd deelgenomen door 13 eandidaten. Door 8 werd toelating gevraagd voor de '1ste klasse, door 4 voor de 2e klasse, door éene voor de 3e klasse. Toegelaten werden voor de le klasse: Jo- hanna^Hendrika van Achterbergb, Amersfoort; Cornelia Petronella Beth, BaarnMaartje Anna Bongers, Baarn; PieterKoetsier,Zeist; eu Gerrit Krol, Lage Vuursche voor de 2e klasse: Theantje Corn.Jacoba Delevoet, Apeldoorn; Karei AlbertusGroen- huysen, Amersfoort; Wilhelmus Everhardus Noordman, Amersfoort; Felix van Spiegel, Amersloort voor de 3e klasseElisabeth Fred. Louisa Maria van Kooten, te 's Gravenhage. Het eskadron ordonnansen zal op 1 April zijn 25-jarig bestaan feestelijk herdenken. Tevens zal het Bestuur trachten hulp te krijgeu om toe te zien op de kweek wijze der plantjes en, tevens om het bij te staan kort vóór en tijdens de tentoonstellingeen aan gename eu volstrekt niet zware bezigheid, aie slechts eeu drietal dagen per jaar zal vorderen. üók zal het aantal Bestnursleden worden gebracht op vijf, terwijl een bloemen-com- tnissie van 3 leden zal worden benoemd. De Secretaris, de ueer H. Tromp van Holst, las nu het Huishoudelijk reglement, waaruit o.a. bleek, dat leden minstens 50 cent, dona teurs minstens f2.50 per jaar bijdragen (het jaar loopt tot 30 September) en dat einde Februari een Algemeene vergadering zal worden gehouden. Het Reglement werd vastgesteld. In verband met daartoe gedane verzoeken, b eft het Bestuur enkele wijzigingen gebracht in de bepalingen en too zal het mogelijk zijn, niet alleen 3 of 5 planten te ontvangen, maar zy die er liever 4 hebben, zullen die ook kunnen krijgen. Ook is in de soorten plantjes, die aangeboden wordeD, verandering gebracht. De Fransche geranium, die heel weinig werd Sevraagd, is vervangen door een geranium ie mooi van blad is en bij goede verzorging groote bloemen geeft. Overigens zij twee weerziens!" geweest, ec op een engagement en huwe lijk werd gezinspeeld. Arme, domme, licbtgeloovige Christine Hij was heengegaan en keerdo uooit terug, terwijl bij ook niets vau zich liet booren. Cnristiue stierf niet aan een gebroken hart, daar voor was zy te gezoud eu te kraohtig, maar baar liefde voor den luitenant verkeerde in baat, niet al leen tegen hem, maar ook tegen alle andere mannen en daarom bleef zy ongetrouwd. Zij zou niet hebben willen bekennen, dat met den knappen, beschaafden, wereldwijzen officier verge leken, alle verdere pretendenten af moesten vallen en de een jib den ander een blauwtje kreeg: ook toen na den dood van haar ouders zelfs weduwnaars om de baud van bet meisje dongOD, dat reeds op jarsn begon le komon. Christine bleef met een dienstmeisje alleen in bet ouderlijk buis, maar daar zij bet toch jammer vond, dat zooveel ruimte ongebruikt bleef, liet zij op haar bovenverdieping een huisgezin wonen. Men kan niet zeggen, at zij dat deel van baar buis verhuurde, waut zy redeneerde zulk aoort monschen betaalt de hnur toch niet geregeld, daarom zal ik m\j de er geruis lievor besparen en laat ze kosteloos wonen. haogplanten op de lijst gezet en voor wie daar de proef mee willen nemen, zyntnaus ook zaadboemen te krijgen. Gedurende het winterseizoen zullen ook bloembollen worden uitgereikt aan wie dat wensehen, zoodat de zorg voor een ol meet planten en het genot dat het bezit van enke e door eigen toewijding ontwikkelende bloemen geeft, niet meer aan een paar zomermaanden gebonden behoeven te zyn. Om 3 uur gistermiddag zou door het be stuur van aFloralia" een aanvang worden gemaakt met het uitreiken der stekjesge bruik makend van den vrijen middag stond de schooljeugd reeds om 2 uur voor »De Arend". Heel wat minder belangstelling in de Al gemeene vergadering toonden de leden, van w e er slechts eén was opgekomen. Er werd even gewacht en nog wat gewacht, doch liet Bestuur had nog heel wat meer te doen en daarom opende kolonel De Kofl goed kwart over tweëen de vergader.ng, herinnerend! dat deze bijeenkomst met de ledeu inder daad een novum" was. Het Bestuur besloot echter, de leden bijeen te roepen omdat het sedert de oprichting der vereeniging eigen lijk maar steeds de belangen der vereeni ging heeft voorgestaan zonder ooit van de leden iets anders te vragen dan bun gelde lijke» steun. Nu, dien hebben ze steeds mild gegeven. Toen de vereeniging werd opgericht, had zij niets dan een crediet van f 100 van de plaatse lijke afdeeling van «Landbouw", doch aan stonds trud eeu zóo groot aantal donateurs toe, dat jFloralia" zich zelf kon redden. Wel is hier een zeer vlottende bevolking, ten gevolge waarvan de namen op de leden lijst zeer vaalt- veranderen, doch het aantal leden en de contributie blijven vrijwel station- nair. Doch niet gelijk blijven de uitgaven voor de vereeniging, die telken jare meer aan populariteit wint en ai is dit een verblijdend verschijnsel, toch moet daarneven worden gezegd, dat juist door die populariteit de uit gaven telkens meer stijgen; werden in de eerste paar jaren slechts 500 stekjes uitge geven, thans zijn reeds 1200 potjes noodig. Om nu ook de belangstelling van hen die niet zelf planten kweeken en toch sympathie voelen voor „Floralia" wat te vermeerderen en het ledental te vergrooten, is besloten, op geregelde tijden te vergaderen evenals dat in andere vereenigingen geschiedt. De gisteravond onder voorzitting van den heer G. J. Buys gehouden Algemeene ver gadering van de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" werd door slechts vier leden bijgewoond, De notuleu der Buitengewone algemeene vergadering van 26 Januari werden gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelde mede, dat de Rekening en verantwoording over 1905 is nagezien en accoord bevonden; de commissie stelde voor, haar goed te keuren en den Penningmeester, den heer Ed. van Vollen hoven, te déchargeeren voor zijn uiterst accuraat beheer. Waarmee de vergadering zich vereenigde. De Rekening en verant woording zullen ter goedkeuring verzonden worden aan het Departement van Binnen- landsche Zaken en aati het Dagelijkse!) Bestuur van Amersfoort. De Penningmeester gaf een over zicht van die Rekening, waaruit bleek, dat de Ontvangsten, meegerekend de bate van f 127.78, bedroegen f 19 260.68 en de uitgaven f 1'2 315.351/2, zoodat er een nadeelig saldo is van i 54.711/,. De Voorzitter merkte op, dat dit na deel practisch geen beteekenis heeft omdat het voortspruit uit den post voor vuur, licht en water door de Burger Avondschool ge bruikt, welke post te laag werd geraamJ, doch in het volgend boekjaar wordt geresti tueerd. In 1905 zijn namelijk meer leerlin gen tot de Burger Avondschool toegelaten dan kon worden voorziende bierdoor ver oorzaakte hoogere voorschotten voor die school worden echtei in April 190(5 van de Gemeente ontvangen. Overigens kloppen de posten volmaakt met de raming. Uit het Jaarverslag, dat weldra in druk uitgaat en du9 hier niet in zijn geheel be- Juffrouw Storm was niet weldadig; muur uit ge makzuoht eu om geen geloop van buuelaars en menseden met iuschrijvingslijstea aan haa: deur (c hebben, zond zij op Nieuwjaar den predikant van do wijk, waarin zy woonde, een belangrijke aom voor de armen, onder verplichting, haar naaui te verzwijgen. Er behoefden zooveel arme menschen niet te zijn, zeide zij eens, als rnasr anderen miju voorbeeld volgden en ongetrouwd bleven, dau zou de volke welvaart toenemen. De medebewoners van haar huis sprak zij nooit zij hoorde alleen door Rika soms wat van hen en verlangde niets van ze, dan netheid, orde en stilte. Op dit oogenblik waren zij boven allen te gelijk ziekde man was stervende, de moeder kwijnde langzaam weg en de drie kinderen hadden de kink hoest. Het was een zware beproeving voor het gezin maar juffrouw Christine deed uieis dan knorren over de ellende van de menschen, die daarboven woonden. Waarom moest die man hier komen om te sterven; waarom was die vrouw zoo ziek? Dat zij zes weken lang iederen ochtend een groote pan warme melk boven liet brengen, was alleen om bet vreeselijke boesten te doen ophouden, daar zy er 's nachts niet g"Erd 'looi' den Minister als door het Dage lij kscl) Bestuur van Amersfoort. Algemeene opmerkingen «■„g" maken; personcebverandermg l a.1 net pl a& Nog immer hoopt het Beslmur, dat OeM of geno Maecenas der school een draaibank aal schenken. Bank tverd gebracht aan den heer A. Veen die voor bet «"ekenotSwjJ! een veretmeling kapel en en aa ii Sn» J. Oostei-tneijer Co, die een collectie hout soorten schonk. Van de 35 leerlingen, die eind-examen deden, slaagden er 34, te weten 19 timmer lieden, 1Ü smeden en o schilders (do meu belmakers-klasse bestaat nog geen .1 jaar;. Van hen waren 22 uit Amersfoort, De omtrent hen ingewonnen inlichtingen zyn ooed2 hebben reeds een uurloon van io cent, 2 van 14, 1 van 13, 2 van 10,2 van 9, 4 van 8, 6 van 7, 8 van 5 en 2 van 4 cent. Het weekloon van allen is dus veel grooter dun zij via den winkel thans zouden ver dienen. Van de 44 leerlingen der 2e klasse, werden er 43 bevorderd tot het oudste leerjaarvan de 64 der le, 61 tot de 2e klasse. Er werden 59 nieuwe leerlingen toege laten, van wie 9 en later nog 5 zonder examen en 45 na een examen, waarbij 3 moesten afgewezen. Üe school verlieten 4 assymptolen der 2e klasse, terwijl 4 met hun ouders verhuisden en 3 om fiuancieele redenen moesten iieen- gaan. Op het einde van 1905 waren er 144 leerlingen, 61 timmerlieden, 51 smids, 18 schilders en 14 meubelmakers; 73 hunner waren uit Amersfoort. Volgens den leeftijd waren er 51 tusschen 12 en 14 jaar, 70 tusschen 14 en 16, 22 tus schen 16 en 18 en 1 ouder dan 18. Zeer te waardeeren is't, dat de ouders en verzorgers het loon derven, dat zulke jongens in den svinkel zouden verdiener, en hen zóo lang in de gelegenheid stellen, goed vakonderwijs te volgen. Van die ouders behooren er 57 tot den ambachtsstaud. Van de 27 die kosteloos het onderwijs genieten, zijn er 23 uit Amersfoort. Gedrag en ijver der leerlingen gaf geen aanleiding tot klachten. Aan het eind van zijn overzicht gekomen, deed de Voorzitter nogmaals eeu beroep om nieuwe leden te werven opdat de financiën der zoo nuttige vereeniging worden verstrekt. Inderdaad, 't is niet zeer moedgevend, dat op een bevolking vaa ruim 23 000 zielen er nog geen 200 leden zijn. En hoe bitter weinig oud-leerlingen en hoe weinig patroons, die toch beiden de vruchten plukken van het ouderwijs, komen voor op de Ledenlijst. "Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat over den op te richten metsel-cursus wel is gecorrespondeerd met den Inspecteur van het Ambachtsonderwijs, die zijn instemming daarmee betuigde en gunstig zal adviseeren, doch zich niet kon uitlaten over het Rijks subsidie daarvoor. Hierdoor kon het Bestuur nog niet samenspreken met B. en W. van Amersfoort. Toch hoopt het, dat de cursus in April 1907 zal worden geopend. Bij de nu volgende rondvraag merkte een der leden op, dat hij meisjes naar de Ambachtsschool had zien gaan en vroeg bij of ook vrouwelyke leerlingen daar les ont vangen. üe Voorzitter antwoordde, dat sedert begin 1900 daar gedurende twee middagen per week leerlingen der Industrie- en Huishoud school les krijgen in Handteekenen en zulks tijdelijk, tot April 1907 en onder behoorlijk toezicht, enz. Een ander lid vroeg of hst ledental niet van kon slapen ou er zoo zenuwachtig door werd. Toen de man overleden waa en zij voor de begrafeniskosten zorgde, kwam dat alleen, omdat Rika baar vertelde dat de arme vrouw zoo jammerde en klaagde, dat haar man van dearme begraven zou worden, terwijl hjj loch van zoo'n goede familie was. Zyn vader was immers kerkekneebt geweest! Het was kinderachtig vau die vrouwzy moest liever over zichzelve en haar drie onvorzorgde wur men van kinaeren gejammerd hebben, dau oin haar dooden man! Maar toch 3toorde het den vrede in juffrouw Storm's gemoed eu zij had immers geld genoeg I Behalve de begrafenis kwam er nog heel wat bywant zou die fatsoenlijk zyn, dau moesten or kransen wezen en ate menschen woonden hier te kort om veel ken nissen te hebben, die ze zouden.zenden. Rika moest er dus maar een half dozyn bostellen. De vrouw kon met meegaan, maar de kinderen moesten het lijk kwaad Cn' kinkhoest kon de buitenlucht geen (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2