Zaterdag 3 Maart 1906. No. 7166. 55e Jaargang Feuilleton. ZOO N EGOÏSTE. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdagon Zaterdagmiddag. Abonnement por 3 maanden manco per post 1.15. Advertentiön 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvortentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 'ostbus 9. Telophoon 19. K ENNI80K VINGEN. Landweer. DISTRICT No. XVIII. Oproeping onder do wapenen tot het houden van oefeningen in 1906. De Bt'ROE MEESTER vau AMERSFOORT, maakt, ingevolge J 47 der Landweer-Instructie I, bekend, dat de iu deze Gemeente gereinigde dienst- pliebtige verlofgangers der Landweer, behoorende tot de bieronder geuoemde lichtingen en wapens, bij dezo, voor den tijd van zos dagen, krachtens artikel li der Limdweerwet, tot het houden van oefeningen onder de wapenen worden geroei>en, en dat zy zich daartoe ruoeleu aanmelden op den dag en op de plaats, in dtn hieronder vermelden staat aangegeven achter het wapen of het onderdeel van het wapen zij behooren. LICHTINGEN (JAREN) VAN DE LANDWEER. WAPEN. DAG, VOOR DE OPKOMST BEPAALD. PLAATS VAN OPKOMST. 1903, 1904 en 1905. Infanterie. 14 Mei. Legerplaats bij Zeist (Tentenkamp.) 1903, 1904 en 1905. Vesting-Artillerie. 28 Mei. Utrecht (fort Rynanwen.) 1903, 1904 en 1905. Genietroepen. 18 Juni. Utrecht (Genie-kazerne.) 1903, 1904 en 1905. Pontonniers. 18 Juni. Dordrecht (Pontooniors-kazeruo.) Mede wordeu hy deze opgeroepeu de in deze Ge meente gevestigde en tot de hierboven vermelde wapens behoorende reserve-onderoflicieren en reserve- korporaals, die krachtens de door beu aangegane vrijwillige verbintenis of kraohtens do door bon gateekeude „aaovulliugs-verKlaring" tot de Landweoi» behooren, om zich aan te melden op den dag en op de plaats, in den hierboven vermelden staat Be steld achter het wapeu of het onderdeel van het wapen, waartoe zij behooren, met deze uitzondering evenwel, dat de aanmelding van de hierbedoelde reserve-onderotRcieren, voor zooveel zy den rang van adjudant-ondoroflicier of van sergeant-majoor- administrateur bekleeden, ter aangegeven plaatse moet geschieden twee dagen vóór den daar bepaalden dag. De opgeroepeu verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij, ieder op den voor zijn wapen of onderdeel aangegeven dag, in uuiform gekleed en voorzien van de hun uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken en van hun zakboekje, zich op de biervoren aange geven plaatsen aanmelden dos voormiddags vóór twaalf uur. Zij, voor wie het door den grooten af- staud van de plaats hunner inwoning tot de plaats van opkomst onmogelijk is zich voor 12 uur inden voormiddag aan te melden, behoeven zich echter niet den dag te voren op reis te begeven, docb moeten zicb zoo vroegtijdig mogelijk in den namid dag op de plaats van opkomst vervoegen. Het is wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatste» werkdag vóór hun vertrek, des voor middags tusscnen 10 en 12 uur, ter Gemeente-secre tarie aanmelden, voorzien van hun zakboezje met daarin geheebten verlofpas,tot hel iti ontvangst nemen van daggeld en ten einde in bet bezit te worden gesteld van de uoodigo vervoorbewyzen en passage biljetten, een eu ander voor zoover zy daarop recht hebben, en tevefiB om, zoo zij die gewenscht achten, inliohtingen aangaande de reis te bekomen. Degenen, die per spoor reizen, moeten zioh ten minste een half uur vóór het vertrek vau den trein aan het staiion aanmelden. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk "doen blyken door overlegging van eene op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklariug ter Gemeente-secrdtarie. Geldt hel verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene gezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeente-secretarie worden inge leverd. Betreft het verlofgangers, uan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst, door deu zelfden geueeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met een ongezegelde en niet-gelogaliseerde verklariug worden volstaan. De verlofganger van de Landweer, die niet voldoet 2.) Er wns'natuurlijk niet voor rouw gezorgd maar Rika bad een nicht, die naaister was en die kon voor het meisje wel een jurkje mukeu van een lapje zwart goed, dat de juffrouw nog had de twee jonaeus hadden alleen maarzwarte petten en een rouwstrik om den arm uoodig. Natuurlijk moest het meisje iets op bet hoofd hebben, een zwart omslagdoekje eu ook een zwart boezelaartje voor dagelyksch gebruik. Voor de moeder hoeft u geen rouw ie koopen, zsi Rika, waut die leeft op zijn hoogst nog maar een paar weken en dan zijn de kinderen over beiden in den rouw. Juffrouw Christina werd woedend bij datdonkbeeld; nu nog u.ooier, alweer oen lyk in huis! En wat moet er dan van de kinderen worden? Het is den hemel geklaagd, dat de ouders maar heongaan en die arme wurmen onverzorgd achterlaten. Nu, de weeshuizen zijn daar goed voor! Zy kon evenwel de weeshuizen nooit goed lijden, ja, zjj had er een antipathie tegen I Als kind bad zij namelijk oen teergevoelig hartje eer de luite nant het door zijn vertrek in eeu steen veranderde en zy had altyd diep medelijden gehad met de als deserteur behandeld. De verlofganger, die zich niet tijdig op de aange geven plaats van opkomst aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Hot niet-ontvangen eener hoofdelijke oproeping ontheft den verlofganger geenszins van zyne verplich ting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hy behoorlijk is opgeroepen. Zoodra de verlofganger in uniform is gekleed, staat hij onder de Krijgswetten. Vergoeding cu Ontheffing. De aandacht van belanghebbenden wordt uog gevestigd op het navolgende: lo. Verzookeu om vergoeding voor de achter blijvende familiebetrekkingen vau dienstplichtige verlofgangers of om ontbefliug vau vorenbedoelde opkomst kunnen geen doel treflen, zoolang nog niet tot Wet is verbevon bet thans aanhangige Voorstel van Wet toL aanvulling van do Landweerwet, welk wetsvoorstel de strekking beeft, het toekennen van eene zoodanige vergoeding of het verleoneu van ontbefliug mogelijk te maken 2o. Zoodra de Landweerwei bet toekennen vau vergoeding toelaat, zal de regeling nopeua de indie- niug van de daartoe strekkende verzoekschriften zoo spoedig mogelijk bij openbare Kennisgeving ter algemeene kennis worden gebracht; en 3o. In verband met het gestelde hiervoren onder 2o' wordt den belanghebbenden dringend aaubevoleu, geen verzoekschriften om vergoeding in to zonden, voordat de daarbedoelde regeling ter openbare kennis zal zijn gebracht. Amersfoort, 1 Maart 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 37 der Drankwet. Brengen ter opeubaro kennis, le. dat bij ben io ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan aterkoudrank, voor gebruik ter plaatso van verkoop, door JOHANNA van WIJK in do be nedenkamer van het perceel Weverssingel No. 26 alhier 2e. dat biuuen tweo weken na deze bekendmakiug ieder tegen het vorleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 2 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, De Secretaris, WUIJTIERS. J. G. 3TENFERT KROESE. arme, verlegen, bleeke weesjes. Er zulleu misschien ook wel welgudaue, vroolyke opgewekte weezcu zijn, waarom niet, maar juffrouw Storm kende alleen die anderen eu kon haar tegenzin om de kindereu in een weeshuis te plaatsen, niet overwinnen. Het was natuurlyk puur egoïsme, dat zij dagelijks de krachtigste soepen liet koken eu vleesch liet braden voor de zieke vrouw en haur kinderen, waut als die stumperig hun moeder zagen oton, zouden zij het ook cloeu on misschien, dat door krachtige voeding dat lastige hoesten zou ophoudeu, dat haar in haar slaap stoorde. Telkens moest zy aan de bewouers van haar bovenhuis denkeu, inplaals van aan ziclï- zelve, zooals zy altyd gewend was, en niet tegen staande het heerlijk vooruitzicht, dat zij binnenkort alleen met Rika iu het huis zou zyn en niets haar rust zou storen, kon zy toch deu slaap niet vatten, Zy zond deu volgondeu dag eieren eu wijn «nullos wat de zieke maar goed kon doen, ja, zij liet zelfs den dokter halen, schoon het haar eon grooten strijd kostte een mannelijk wezen te hulp te roepen, eo vroog heiu zelfs, loeu hy uaar boneden kwaiu, hoe hy do zieke had gevonden. Daar is niets moer aan te doen 1 was het antwoord, met oen treurig hoofdschudden gegeven, het kan nog maar op zijn hoogst eeu week of drie duren; zij zelve vermoedt het gelu kig niet, want het sterven zou baar te zwaar vallen, als zy haar drie aanvallige kindertjes aanziet. Na een beleefden groot vertrok hy. Aanvallige kiuderen, had hy gezegd gek, dat zjj volstrekt niet wist, hoe zij er uitzagou. Maar waarom zou dat ook noodig zyu? Toch vroeg zy nog dien zelfden avond aan Rlka Staats-schuldboekjes. Eigenaardig is 't toch dat, wanneer er iets nieuws wordt ingevoerd by postory, telegrafie ol telefonie, het publiek nooit rechtstreeks door het Hoofdbestuur wordt ingelicht, doch imtar te hooi en te gras er achter moet komen, dat er weer iets nieuws is bedacht. Verbeeld u, dat een ander zakenman zoo deed; en de hier bedoelde tak van Ryks- dienst moet het toch óok maar, als elke mar» van zaken, hebben van het publiek. Welk een harde les heeft het Rijk gehad met zijn postzegelboekjes, die het niet iieaft verkocht, omdat Publiek niet wist, dat zo bestonden; hoe zijn de postbladun verkleefd en vergeeld en bedorven, omdat Publiek hun bestaan niet kendehoe worden telkens weer bepalingen gewyzigd en ingetrokken omdat Publiek er geen gebruik van maakt en dit alléén omdat bet van die bepalingen nooit gehoord had. Een hoogst enkele maal, als onlangs by de jaarswisseling, komt er een vleugje. De Rijks- Postspaarbank stelde toen met zeer milde hand een kaartje kosteloos verkrijgbuar in de zoogenaamde wachtkamers de Postkantoren en in 't eerstvolgende verslag kon reeds worden vermeld, dat het aantal en het bedrag der inlagen aanzienlijk grooter is geweest dan ooit te voren. Ja, men hangt af en toe dergelijke „bekend- makingen'Mn die wichtkamers. Doch wie leest die? Is een Postkantoor dan iets audersdar. een instuif; men gaat er binnen, koopt postzegel of haalt zyn aangeteekenden briet en gaat zoo spoed'g mogelijk weer heen. Wien zou 't in 't hoofd komen, de »be- kenduiakingen" te lezen Doch af en toe zorgen de couranten er voor, dat dergelijke nieuwigheden den vulke worden bekend gemaakt. Als nu maar de Hoofd-directie op het denkbeeld kwam, aan die couranten bericht te zenden. Doch dat kunt ge begrijpendaarvoor staat ze véél te hoog eu daardoor kan ze elk jaar een grooter deficit boeken dan ze zou hebben als ze de hulp der Pers inriepder Pers, wier taak hot is, voor te lichten en die haar gaarne ten dienste is. Op een weldra in tè voeren nieuwigheid willen we vast wijzen. By de Wet van 20 Juli 1895 vervan gende het ontwerp van 18 April 1893 werd de gelegenheid opengesteld om voor het tegoed op de Rijks-postspaarbank, of voor een gedeelte daarvan, door tusschon- komst van de instelling, inschryringen op naam in het Grootboek der Natioaale Schuld, certificaten aan toonder van zulke inschrij vingen, of obligation ten laste van den Staat aan tu koopen. Tot 1 Juli 1905, dus gedu- wat het voor kinderen waren, en deze zeidez\j zien er heel aardig uit, vooral liet meisje, dat een liof, hartelijk schepseltje is. Van de jongens is niet veel te zeggen «ij koude haar meesteres. Nu, dacht deze, het meisje zal ik in het oog houdenmaar do jongens moeten maar orgeu anders hoen I Een paar dagen later ontmoette juffrouw Storm het kleine meisje op de trap; deze zoide dadelijk: dag goede, lieve juffrouw Nu vergis je je kind! was bet antwoord, ik ben niet goed 1 De kleine meid was niet van haar stuk gebracht en terwyl zij Garistine's zitkamer met deze binnentrad, vei volgde zijmoeder zegt, dat u onze goode ongel is en moeder jokt nooit! Juffrouw Slorm lachte en trachtte hot spotaohtig ■to doen, maar haar oogon werileu vochtig. Dat komt er van, dacht zjj, als men zioh mot con vreomd kind inlaat, dat spoodig een weesje zal zjjn. Alles wat zjj voor die bovenbewoners deed, was alleen om aic!' zelf rust te bezorgen on nu werd zjj hun „goede engel" genoemd liet kleine ding had intussoheó haar hart gestolen iedere» dag riep zjj het bjj zioh iu do kamer eu verlustigde zicb in haar blauwe oogjes, gouden haren en lief gebabbel. Hol kind sprak altijd zoo harteljjk over haar raocaer en hoe heerlijk hot zjjn zou, al» zjj weer gezond was, en vertelde van haar broortjos, dio zjj, al was zy maar uon jaar ouder, zoo moederlijk verzorgde en voorthielp, tylug ik zo eeu» inoohreugea t vroeg zjj eens, toeu er over hou gosprokau was; maar eon kort en knorrig: Neen I sohrikte haar af ou deed hoor spoedig heeugaao. rende 9 jaren, is van dio gelegenheid slechts gebruik gemaakt door 2426 personen, tot een gezamenlijk bedrag van t 1 928 583.84. Wordt hierbij in aanmerking genomen, dat op het zelfdo tijdstip in omloop waren 1351 564 Ryks-postspaarbankhoekjes, met eon gezarnonlyk saldo-tegoed van 123203 431.03, dan is het «duidelijk, dat de bedoelde maat regel niet zöo in den goest van het sparend publiek is gevallen" aldus de oflicieele medcdeelingwaarvoor echter wel weer diende gelezenniet 2Ó0 bekend was als men meende te mogen verwachten. Daarom de Regeering te rade geworden om tot de invoering van Staatsschuldboekjes over gaan. Een goed geslaagde proefinéen Gemeente van ons land (nl. door de Nutsspaarbank te Rotterdam) met renteboekjes genomen, geeft reden to verwachten, dat, evenals in België ook hier te lande zulke boekjes een goed onthaal zullen vindon. De voorgedragen maatregel, waarby de Wet op de Rijks-postspaarbank wordt ge wijzigd en aangevuld, komt in groote trek ken op het volgende neer Aan hen, die de Ryks-postspuarbank wen- schen te gebruiken om hun kleine kapihden rentegevend te beleggen, wordt gelegenheid gegeven, ook bedragen van meer dan f1200, tegen genot van rente, aan die spaarbank toe le vertrouwen, alsmede om, zoodra zjj eon bedrag van circa f50 bijeen hebben, een hoogere rente te geuieten, dan op de gewone spaarbankboekjes kan worden uitge keerd, een rente, die althans by den te- genwoordigen koers van de Nationale Schuld meer dan 3 bedraagt. Om deze voor- deeleu te genieten, moeten zij evenwel de nadeelige en voordeelige kansen willen loopen, die bij het vruchtdragend maken van bedra gen ouder f1200, op gewone spaarbankboek jes ingeschreven, ten laste of ten bate van de Rijkspostspaarbank blijven. Met dit doel worden Staats-schuldboekjes uitgegeven, waarop nominale bedragen wor den ingeschreven, gelijkstaaude met of veel vouden van de kleinste coupures van de inschrijving in het Grootboek van de 3 Nationale Schuldvoor de inschrijving van deze bedrogen wordt evenwel door do houders dier boekjes in werkelijkheid (bij wijze van afschrijving op hun gewoon spaarbankboekje) slechts betaald de som, die esn gelijk bedrog aan inschrijving in gemeld Grootboek op den dag van de inschrijving in het Staatsschuld- boekje waard is, of m. a. w. de som, die do Rijkspostspaarbank zou moeten betalen, indien zij, tot belegging van het op het Staatssohuldboekje ingeschreven bedrag, in schrijving Grootboek mochten willeu koopen. Aan het bezit nu van zulk een Staats-scbuld- boekje ontleent de houder, behalve aanspraak Eindelijk atiurf do Trouw xaoht ea kalm tonder doodsstrijd eu zonder te vermoeden, dat zij baar kluderijes aan vreemde zorg moost overlaten. Rika was or by geweest, want de juffrouw had haar do laatste dagen vool vryaf gegeven. Zy had niet rustig kunnen slapon by de godachto: daar boven ligt eon zieke moedor en kon wel Htorven, zonder iomand bij zich to hebben, dan die kleine kinderen I Neon, dan moest Rlka er maar uaar too, waatzy kon baar slaan onmogelijk missen Wat moet er nu mol bot drietal gebeuren t De armvortorger kwam, maar wist gocu anderen raad, dan zat zij allen in het weeshuis worden opgenomen. Er was niemand, die vorplicbt was, voor heu te zorgen dat bad do vader in zyn ziekte bom al geoogd. Hot was oen boel ding voor de armvoogdy, eerst do begrafenis on dan de kindoren, maar er was nieU aan to doendo wot beveolt het. Juffrouw Storm was bet met die redenoering vol komen eens, maur ry vond, dat de kindoren tot na de begrafenis thuis moesten gelaton worden. Dat wae moer wolgevooglyk en Rika kon ooolang wel voor zo zorgen. De kosten van de begratenis nam zij op zioh. Nu, zooveel te beter! dacht de armvoogd en zei: als het lijk dor moeder is weggehaald, valt hot weggaan der kiuderen ook minder zwaar. Hy vertrok mot de afsprnak, das het drietal don ocbteud na do begrafenis afgehaald zou worden. Nu kon juffrouw Storm vryar ademhalouzy zou voor taan kalm van hoar oogOBtnorde rust genioten (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1