Dinsdag 6 Maart 1906. No. 7167. 55e Jaargang Een Natipnale Hulde. Feuilleton. ZOO N EGOÏSTE. UITGAVE: FIRMA A, H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. iranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale-, officieële- en onteigeningsad verten tien per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25; eikeregel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT breuken ter algemeene kennis, dat zy voornemens zijn aan den Gemeenteraad voor te stellen, ter ge legenheid van de Jaarmarkt, tijdelijk aan den open baren dienst ie onttrekken,voor het tijdvak vau 17 tot en met 27 October 1906: a eene oppervlakte van 550 M* op den Hof. b 250 c 150 d H 160 „HM X 1 100 Varkensm. Nadere inlichtingen zyn ter Secretarie verkrijgbaar. Zg, die tegen do voorgenomen onttrekking bezwa ren wenscben in te brengen, worden uitgenoudigd die vóór 12 Maart a.s. schriftelijk ter Secretarie in te dienen. Amersfoort, 5 Maart 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. 1606-15 Juli—1906. Rembrandt aan het volk. Landgenooten Een Volk, dat zijn groote mannen eert, is waard, zelf geëerd te worden. Rembrandt is een vau Neerland? grootste burgers geweest. Niemand vóór noch na hem, heeft den Nederlandscben naam luister rijker glans verleend. Z\jn nagedachtenis te eeren, is derhalve onze dure plicht. Hoe? Door iets van zijn kunst te brengen tot het geheele Volk. De waardigste hulde, welke den grootsten schilder van zijn tijd gebracht kan worden, is, er naar te streven, dat weldra in geen enkel Nederlandsch huisgezin éen cf meer mooie reproducties zijner meesterwerken ontbreken. Dat te verwezenlijken, is het doel der Na tionale Rembrandt-hulde. De (thans reeds 193) Comité's, die zich allerwege ter bereiking van dat doel gevormd hebben, wenschen, ter gelegenheid van den 30Usten herinneringsdag van Rembrandts geboorte, op den 15den Juli 1906, een Rem- brandt-album te verspreiden in tienduizenden exemplaren. Elk plaatselijk comité besteedt het geld, in zijn Gemeeute bijeengebracht, in die Gemeente zelve. Het album zal bevatten 6 reproducties in kleuren van Je volgende schilderijen 1. Kop uit de Staalmeesters. 2. Het Joodsche Bruidje. 3. Portret van Elisabeth Bas. 4. Landschap. 5. Simeon in den Tempel. 6. Portret van Rembrandt als officier. (1—4 uit het Rijksmuseum5—6 uit het Maurits- huis). Ze worden vervaardigd op de ateliers der firma Joh. Enschedé Zonen, te Haar lem, door den bekwamen kleuretser J. Ha- gedoorn. De platen worden opgezet op zwart karton en verzameld in een eenvoudig omslag. Een beknopte levensbeschrijving is aan het album toegevoegd. Het verschijnt in de eerste helft van Juli. Thans komen wij tot U inet het dringend verzoek helpt mede aan de verwezenlijking dezer Nationale Rembrandt-liulde Slechts door den krachtigen steun der meergegoeden kan zij slagen. Geeft dus een ruime bijdrage aan het plaatselijk comité in uw Gemeente. Waar zulk een comité niet mocht bestaan, kunt gij Uw bijdrage sturen aan den Penningmeester van het Cen- traal-comité te Amsterdam. Dit wenscht dan de ontvangen bgdragen te besteden voor de uitreiking van een album met éen of meer eenvoudige lijsten aan scholen, Zieken huizen, weesinrichtingen, e.d. Werkgevers en Directeuren van groote inrichtingen wekken wij in 't bijzonder op, een groot aantal albums te bestellen ter verdeeling onder hun werklieden of onder geschikten. Landgenooten Toont nu, dat gij er prijs op stelt tot het Land van Rembrandt te behooren. Teekent in voor een ruime bij drage of voor een groot aaotal albums Zorgt, dat er den 15den Juli 1906 vreugde zij in de harten van alle Nederlanders en vreugde zal er zijn, overal waar op dien dag de prachtige reproducties van Rembrandt's meesterwerken voor de bewonderende oogen van groot en klein, hoog en nederig, zullen getuigen van zijn heerlijke kunst. Namens het Centraal-comite te Amsterdam Prof. C. L. DAKE, Voort G. P. WIJNMALEN Jr., Penningm. Ceintuurbaan 249. J. W. GERHARD, Secret. 's Gravesandeplein 25. Secretaris-Penningmeester van hul plaat selijk comité is de heer J. G. FONTEIN, Langestraat 32. 3 (Slot). Maar Het was vreemdnieUegen- btaande dat heerlijke vooruitzicht kon zij dien nacht maar niet in slanp komen. Zij zag bet meisje maar altijd voor zich staan, met de lieve oogjes vol tranen en het mondje saaingelrokken van verdriet. Nu was het alleen nog maar om moeders dood, doch weldra zou het ook nog om andere zaken zijn. Dal lieve, aardige dingl Zou zy bet lachen misschien voor goed verleeren? Die gedachte hinderde haar zöo, dat zij haar al bet genot van den rustigon tijd, die haar wachtte, benam. Neen I zoo besloot zij, dat zal niet gebeurenbet kind zal niet in een weeshuis weg kwijnen; dat verkies ik niet, bet is een veel te lief meisje. Ware het een jongen, dan was bet iets boel anders; maar een meisje. Daarbij, ik word gaande weg oud on voel mij soms zoo verlaten I" Juffrouw Christine zat in baar bed overeind, de tranen liepen haar langs do wangen uit meely met zichzelfen dat meelij deed baar besluiten, dat het Kiekjes van de Vèluw! Door D. ,,'k Doch wel da'k den ersten wèzen zol", zeit Garritsen ien z'n eigen, init dat ie 't staosjon binnen stapt, „bie 's altied an de teuterige kant." Garritsen zit er daonig in-e-pakt, de wienter- pet mit breeje oorlappen het moeder de vrouw giesteraovond al uut 't kammenet reur d'n dag ehaold en noe viend hie et maor wat lekker; 't is kold't het ien de naonacht knapjes evreu- ren, alles was an-eslaogen en ien de sloot zat hier en daor langers de kant al wat ies; en da veur half October! Noè valt er een zware mist da maokt 'et neet béter. Garritsen het dan ok de hoosblokken maor an-etrokken't streui stèekt er buuten uut; de hand'n het ie ien de broekzakk'n't is nog wat vrog, maor anders, je Konnen al best de wanten an velen. Noè zit ie bie de kachel ien de wachtkaomer dnrde klas. De pet mit oorlappen blieft opde de hooge bevante van donkerbruun, blieft um !e hand'n blieven ien de zakk'nalleen de hoos blokken gaon uut en Garritsen zet de kousevoet up de warme kachelplaot. A-je de voet warm hebb'n zeit ie altijd dan bin-je 'tover je heele lief. Noè kiekt ie nao de klok en dan mit-een efkes up 'talogie, ien groote keuperen kast't-is vuuf menuten over zeuvenen en effen hallef achte kumt et lekaoltjen. ,,'k Heb al d'n lied nog", zeit ie ien z'n eigen en as 'taloge. weer ien 't vestzak is weg'eburgen, kumt uut 't are 't puupjen mit slap roer veur d'n dag; 't keesjen, waor ie mee van huus gong, kuint bedaord ien d' acshbak van de kachel te recht; de zuiveren tabaksdeuze het ie gisteraovond al vol edaon, 't kan dus wel een puupjen lie-jen, en 'nummezientjen laoter dampt Garritsen d'r ien z'n eentjen daonig op los. StriekzwevelB bruukt ie nooit„daor geet niks boven de ton- deldeuze", zeit ie, ,,'t smaakt veul lekkerder." Of en toe geet de deure achter em open en kumt d'n een of aar binnen, mit of zonder de gruune reiszak, mit of zonder klepmande, of mandje mit eier of mandje mit stukjes boter of ander mandjed'n eenen zeit heel efk cs „g'n marrigen" d'n aar zeit zoo goed als niks en de rest zeit heelemaol niks. „Zoo1" klink up eenmaol een kloeke mansstem mit dat de deure weer open geet „Zoodat hei-je mien of ewunnen 'tls Timmers. Timmers zit ok hoog ien de bevante, maor hie het er de riempsjoen nog bie an en duut èt ok nog zonder oorlappen. „Da zou ik meinen" zeit Garritsen, as ie z'n eigen umdreit up z'n stoel.... „Wel hé 'kzien léven! Geet Driekesjen ok mee nao stad? Wur jie al zoo groote, kereltjen Gèf mien is een handje Driekesjen blieft een beetjen verlèjen an de hand van vaoder wat up éene hak hèn en weer drei-jen. „Jao, jao", zeit Timmers, „hie mag is mit mee ien 't spoor; Zaoterdag is d'r gin sjoele...." „Wel zoo!" valt den olden Garritsen weer in, „gao jie al nao sjoele ok? Wel hè'k zien léven Hoe old bin jie al „Zeuvenen mit dat Driekesjen et zeit, kruupt hie heele»aor achter vaoders rug weg. „Nog tien maol zeuven d'r bie, kiend", zeit de olde man, „dan bin je net zoo wied als ikke nóe „Wel heere-me-tied I" zegt een schelle vrouwen stem, „bin jo al zeuven en zeuventig, Garritsen I Dat zou gin mins je anzeggen. A'k alles naogao, mot 't wel zoo wèzen, maor aarszoo up 't gezicht of liek je wel twintig jaor jonger „Ien m'n acht-en-zeuventigstezeit Garritsen en hie dampt daar bie, dat 'tpoft, „en gin dag van mien léven ziek ewèst zoowaor a'k et je toesprèek". „Wat 'n zegen!" zeit Timmers, krek as ie mit de groote gestippelde rooie za-doek wat onder meisje niet naar het weesbuis zou gaan, maar bij haar bljjven, om als haar eigen kind opgevoed te worden. Nu werd zy kalmer eu sliep in. En de jongens? vroeg Rika, toen haar des ochtends dit besluit werd meegedeeld. Do jongeos? Wel, die gaan natuurlijk naar het weesbui». Hoo kan je zoo'n domme vraag doen? Je denkt toch niet Rika, dat ik zoo gek sou zijn, de jongens. dat kan je begrijpen Och hemel neen, juffrouwzoo bedoelde ik bet uiet. Ik dacht alleenhet meisje is zoo aai haar broertjes gehecht, eu wat die voor hun zuBji zijn en doen neen zoo iels heeft u nooit gezien en daarom geloof ik, dat het maar beter zou zijn, ze bij elkaar te laten. Neen, zoo dom ben ik niet Ik geloof toch, dat het meisje liever met hen naar het weeshuis zou willen gaan, dan bier alleen blijven. Houd je mond, ik wil er geen woord meer v hooren, zei de dame rood van toorn, en Rika trok haastig af. Het zou toch al te gek zyn, als het meisji liover in het weeshuis zou zyn, dan hier bij my te blijven en het zoo goed te hebben, dacht zy. Zij schelde Rika eu sprak: Ga naar boven en zeg aan de kleine meid, dat ik haar by iny houden wil, inplaats van haar naar het weesbuis to laten gaan en je zult zien, hoe blij zy zal zyn. Na een korte poos kwam Rika terug met kwalijk verborgen triomf op haar gelaat. Driekesjens neusjen hen en weer vrieft, „wat zégen a-je zoo gezond old mag wurd'n „Da kumt van :tvet" meint Garritsen, ,,'k bin klaor mit spek groot 'ebrocht en daor zit veul ienmaor zoo I zoo 1 geet Driekesjen mee nao HarrewiekNao daor ies 't al èvel béter as ien Amsterdam, zou 'k mienen....! „Harderwijk! Nijkerkl Amersfoort! De Bilt ZeistBaarn en Utrecht I" sjrauwt up ens de blauwkiel, dee al een mooien poos had loopen lanterfanten buuten up et perron mit een stem van geweld, dat Driekesjen d'r van sjrikt en kort teugen vaoder aodringt en 't mooi grienerig bekjen trekt en vaoder spul genog het um em naar buuten te kriegen. De klepmandje8 en eiermandjesen botermandjes en alle andere mandjes, even alle gruune reis zakken en ander reiszakken wurden van de zande rige vloer of van de lompe zitbanken eneumen en hebb'n een ummezientjen laoter een plek ekregen up of onder de bank'n van 't lekaoltje. Garritsen zit teugenover Timmers; Driekesjen naost vaoder veur het raompjen en die dee maor al deur niks as naor buiten kieken, 't Was alles ok zoo vremd, zoo mooiI „Je hadd'n er temee allicht arg in", zeit Gar- ritse noe teugen Timmers en hie kumt em, mit dat ie 't zee, hnost vlak an 't oor as da 'k je Amsterdamscho reize nog neet vergèten bin. Wil je wel leuven, as da'k er 'a nachts neet van heb kunnen slaopen." „Noe, um je de waorheid te zagen, 't hol! mien ok meer dan ens, a'k van 't een of aar wakker wur, een uur of wat gaonde; want et is meer as erg. En et moes mien wel ien de bol sjelen, a'k een van de kiender d'r éen dag heen stuurde, al wouwen ze ze kommen haolen en brengen en nog geld toegèven. A-je maor is efkens luusteren willen. D'n eigensten avond da'k aonkwiem, krek as we 't éten deurdekt"1 hadd'n zeit Dirk„Gao-je is mee, zwaoger V „Waorheene zaag ik „Naor de de karke 1" gilt Koosjen en begint weer te giechelen en te goechelen, da'k doch, da ze d'r ien bleef. «Naor de karke?" zaag ik, ..is hier Vriedags karke?" „Oe", zeit Heintjen, „hier is bekant eiken dag I karke". Allo, docht ik bie m'n eigen, al ha'k er et miene al neet van, „ik gao mee, laat wèzen j wat wilonderzeuk alle dingen en behou et goeie „Krek", stemt Garritsen ien. „Een ketiertjen geet er over heer kumt een rietuug veur. Heintjen, nog arger as ik weet neet wat mit strikken en veeren operaonsterd, d'rien Koosjen ien 't spierwit, van veuren zoo goed as hallef neet anekleed, za'k maor zagend'r ien „Foj, foj zucht Garritsen. „Dirk, as een b'ron opgepronkt, heelegaor ien 't gries en brunne sjoen'nd'r ien en ikked'r ök ien 'k stocte d'n ziejen hoed teugen de kap van 't rietuug, dat ie knapte de voerman, dee an 't portier stong, sjoot ien 'n lach Koosjenda kun je begriepen en Heintjen en Dirk al even hard noe um je de waorheid te zagen, 'k most er eigens okum lachenstille Driekesjenwat is 't, wou je is kieken? gao dan maor efkens staon zoo goed vasthouën, heurEn daor gong het heerrie-jen man I um je hart in je lief te houwenien één stuk deur ien vollen runhochtes up en hochteB of. Um kort te gaon we binnen dan zooveul as Nu vroeg haar meesteres. Net als ik dacht, juffrouw; zij heeft het wel Diet mot ronde woorden gezegd, maar dat kon ik wel zien, dat zy er niet blij om was, en de jongens deden niets dan huilen. Waarlijk juffrouwhet is beter ze maar alle drie naar het weeshuis te laten gaau. Heb ik jou misschien om raad gevraagd was het knorrige bescheid. Je hebt bet dom aangelegd en ik zal er zelf maar eens op af gaan. Zulk eeu on dankbaarheid is mij onbegrijpelijk I Juffrouw Storm klom de trappeu op, zöo snel, dat zy even voor de deur moest hlyveu stilstaan om op adem te komen. De deur stond op een kiertje en zij boorde bet meisje zeggen Nu is moeder ai in den hemel by vader en ik u wel willen, dat wy drieën ook \jj hen waren. Maar later, dan zal het beerljjk zyn als wij allen weer bij elkander zijn. Jelui gaan nu al gauw naar het weeshuis en ik nioet bij juffrouw Storm blijven. Do juffrouw ie erg goed, dat beeft moeder altijd gezegd, maar ik zal bier zoo alleen zyn en als ik bij haar ben, heb ik altijd een beetje angst, waarvoor weet ik uietmaar ik zou veel liever met jelui meegaan. Maar Rika zeide, zei Jan, het oudste broertje, dat wy dan toch niet by raoknar zonden bljjven. Maar Zondag zal ik jelui toch zien! en nu hoordejuffrouwChristin* ze alle drie huilen en suikken. Zoo Is ze bang voor me Dat zal od deu duur wel overgaan. Ik zou het Daar vinden als zij zich verveelde en niet op haar gemak bjj mjj was, dacht de luisteraargtor. Als zjj zoo aan haar broertjes ge hecht is, laat ze dan in 's hemelsnaam met ze naar het weeshuis gaanik wil die beDgels bier niet houden. Nu gooide zij de deur wijd open en zeg de drie kinderen op ecu bankje bij de kacbel zitten. Het was aandoeulyk, hoe zjj elkander omvat bielden on hoe bedroefd zij er uit zagen met hun betraande gezichtjes. Het was te veel dat gezicht overwon iedere bedenking bjj juffrouw Christine en zjj riep uit Houdt toch op met dat buiten en snikken, kinderen! Je blij ft by elkaar, ik ik hondje alle drie bjj mjj, maar dat moet je eens en vooral weten, als je niet stipt gehoorzaam benten doet wut ik je zog, jaag ik je weg. Wil je me wel eens los laten, kleine bengels? Dekinderen hadden haar eerst ,orbaasdaangekeken en toen haar woorden tol beu doorgedrongen waren, hadden zij bun plaats verlaten en warei. naar baar toe geijld om baar band te kussen en zich aan haar rokken vast te klemmen. Zjj goboorzaamdon baar eerste bevel niet dadelijk maar zij verdroeg het, ja zij verheugde zich er over en de traan vau medeljjden werd op baar gelaat door een glimlach vervangen. Zij meende, dat zij nog nooit zulk eeu gelukkigen dag had beleefd, zelfs met haar luitenant niet. Dat is de geschiedenis van de bar-egoïs te oude vrijster Christine Storm.

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1