Dinsdag 13 Maart 1906. No. 7170. 55e jaargang Feuilleton. Leemen voeten. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en ZaterdagmiddagAbonnement per 3 maanden fi. u-anco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale-, ol'licieële- en onteigeningsadvcrtentiën per regèl 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 'ostbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meen to AMERSFOORT, brengen ter ulgcmeeue kennnis, dat bij bun besluit vat» heden, ingevolge art. 8 der HINDERWET, aan J. KAMSTEEG, wonende alhier, vegunuing is ver- leeud tot de opricbiug vau een Smederij aan de Breedestraat wijk F. No. 35, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie E. No. 33/4. Amersfoort, 10 Maart J90Ö. Burgemeester en Wetboudors voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. GTENFERT KROESE. De voorstellen van Burgemeester eu Wethondei's betreffende de pension nee- ring van leeraren bij het Hooger- en Middelbaar onderwijs, en do daarover gewisselde stukken. By de Wet van 6 Juni 1905 is bepaald, dat o. a. de leeraren aan de Gemeentelijke Gymnasia en Hoogere Burgerscholen voor de toepassing der bepalingen omtrent pensioen als burgerlijke amb tenaren kunnen aangemerkt worden en tot het bekomen van Rijks-pensioen de helft hunner jaarwedde binnen vier jaren moeten storten in 's Rijks kas. Zij kunnen dus overgaan van het Gemeentelijk- naar het Rijks-pensioen, doch moeten dan gedurende vier jaren 12'/» pCt. van hun jaarwedde missen en moeten vóór 1 April aanstaande beslissen. Gaan zij over tot het Rijks- pensioen dan verzekeren zij ook pensioen aan hun weduwe en weezen een pensioen voor deze laatsten geoft de Gemeente niet en de leeraren hebben voor hun persoonlijk pensioen 4 pCt., 2 pCt. of niets te betalen, naarmate van de ge vallen, in do Gemeentelijke verordening voorzien (afhankelijk van den leeftijd). Hoe ongaarne ook raootcn we de over deze belaugrijke zaak gewisselde stukken samenvatten zij beslaan, behalve de overzicht3-3taten, bijna 26 pagina's druks en zouden dus menig nummer van deze courant vullen. Voor de eerste maal kwam het verzoek der leeraren, van 22 September 1905, in behandeling in de Raadsvergadering van 28 December 1905. De leeraren verzochten, dat de Gemeente hun premie voor het Rijks-pensioen gedurende vier jaren zou voorschieten, terwijl zij dan dat voor schot zouden terugbetalen in juarlijkschc ter mijnen tot zij hun 65ste jaar zouden hebben bereikt. B. en W. stelden 14 December 1905 voor, dat de Gemeente gedurende 4 jaar voor zeven hunner, wier pensioen invalt tusschcn 1913 en 1922, per jaar zou betalen f 823.32s en voor negen, wier pensioen intreedt tusschen 1926 on 1943, per jaar 552.021; totaal dus in 4 jaar f6401.40. Drie leeraren wenschen, als gepensionneerd Rijks ambtenaar, niet over te gaar naar het Rijks- lensioenóen is niet in het Gemeente-pensioen „onds een andere was bij de invoering van het Gemeente-pensioen reeds 55 jaar en kon daarin 8.) Het scheen Ester's voogd toe, dat de liefde van dit meisje eenmaal oen groot kleinood zou zijn, een zogen voor een sterk hart, maar een laat voor een zwak, zelfzuohtig karakter. Hij sprak haar dieu dag nog een oogenblik alleen. De grootmoeder bad haar een kostbaar cadeau gege- von, de schrijftafel van haar vader, en in een der vakken, goed gerangschikt en met lintjes omwonden, do brieven, die haar ouders in de drie maanden hunner verloving aan elkaar gescbreveu hadden. De oude vrouw had ze nooit gelezen, hoe vaak ze ook heden nog in de aan haar gerichte brieven bladerde, die in jaargangen geschikt waren. Was het uit ijver zucht of teergevoeligheid? Nu gat zij ze aan haar kleindochter en E?ter«ei tot Weller, toen ze met hem iu den verwilderden tuin op een bemoste steenen bank onder een struik goudenregen zat „Zal ik zo al lezen, wat dunkt jou, Henk Ik ben dadelijk met den eersten begonnen. MAar Een gloeiend rood bedekte haar gezicht. Sedert haar ge sprek van den vorigen dag had zy zicQ haar vader zoo na gevoeldhg had haar voor oogon gestaan met *ijn opbruisende jeugd, met de muls scheef op 't hoofd. Nu hadden de eerste, baar zoo vreemde woorden haar verschrikt en hem weer van haar ver wgderd. «Hoe oud ben je, Ester «Zestien." «Wil je naar je voogd luisteren dus niet worden opgenomen. Voor deze laatsten stelden B. en W. andere voorzieningen voor. Bij de vergadering van 28 December werd ingebracht een nader adres der belanghebbende leeraren, ten gevolge waarvan het voorstel van B. en W. van 14 December werd gerenvoyeerd naar de afdeelingen. Dat voorstel werd in die vergadering aangeduid als „een mooi stuk werk". Dat adres, van 27 December, was van dezen inhoud „Ondergeteekenden, vernomen hebbende, dat Burgemeester en Wethouders op het adre3 van leeraren, inzake hun pensioen, in anderen geest adviseeren dan door adressunten is voorgesteld, geven U eerbiedig in overweging, het verzoek der leeraren in te willigen, zooals het is gedaan, waardoor de Gemeente zekerheid heeft dat alle adressanten de Gemeente-regeling zullen verlaten, of wel, de behandeling van het bedoelde rekest te willen uitstellen tot een volgende vergadering, opdat de publieke opinie of eventueel de leeraren zich kunnen uitspreken over het voorstel van B. en W., hetgeen niet overbodig mug geacht wordeu, daar ondergeteekenden, reeds bij opper vlakkige beschouwing, onbillijkheden en weer legbare opvattingen in dat voorstel hebben ge vonden, terwijl de aanneming ervan niet alle leeraren zal doen besluiten, de Gemeenteregeling te verlaten". Een zeer uitgebreide Memorie van toelichting, met twee bijlagen, volgde dat adres. Het oedrag der tegemoetkoming over 4 jaren „gelijdelijk" te verdeelen, zooals dat uit het subsidiair verzoek der leeraren zou voortvloeien, wordt door hen in Bijlage 2 gesteld op f 14 568.90, of per jaar f3642.23.- De conclusie dier Memorie is: „Adressanten blijven, op grond van de boven staande toelichtingen van meening, dat in don geest van hun adres van 22 September 1905 een billijker regeling der tegemoetkoming tot stand te brengen is, dan op de wijze voorgesteld door B. en W. „Waar hun adres tweeërlei beoogt 1. het voorschieten der premiën door de Gemeente, 2. het verleenen van een tegemoetkoming, on waar het eerste punt op groote administrative bezwaren schijnt te stuiten, hebben adressanten gemeend in hun rekest van 22 September 1905 een wijziging te moeten uanbrengen, waarbij het eerste genoemde punt (nl. hel voorschieten der premiën) vervalt en waarbij de tegemoet koming alleen behouden blijft, maar thans in gekapitaliseerden vorm. „In Bijlage II van dit adres hebben zij de eer U de volgens hun systeem berekende tege moetkomingen mede te deelen, zoodat het thans gevraagde volmaakt overeenstemt met het door de Rotterdamsche Raadsleden voorgestelde. „Mocht hun oorspronkelijk verzoek door den Raad niet voor inwilliging vatbaar worden geacht, dan zouden zij subsidiair gaarne hun voorstel tot uitkeering van de gekapitaliseerde tegemoet koming U in ernstige overweging willen geven. Dit zou van de Gemeentekas in vier jaar tijds Zy knikte ernstig. Als zg „ja" zei, was het een eed. „Wacht nog twee jaar. De brieven behooren je nu tóch toe. Niemand kan ze je meer ontnemen." Hij wiBt, dat zij geen nieuwsgierigheid kende, om dat haar nooit iets verboden was eo hij verheugde zich, dat lig haar nog een tijdje voor de keunis er van bewaard. Weller was al schriftelijk betrokken in de beraads lagingen over haar blgf in Engeland. Toen alles reeds beslist was, kwam bij voor een moudelinge bespre king naar Peterawalde, waar hg sedert de bevesti ging van zijn pupil niet meer geweest was. Het was nog Februari. Do vorst was eerst na Keiatmis inge vallen en by werd met de slee van het station ge haald, maar de deken vau vossenvel was lekker warm en als altyd overviel hem een gevoel, zooals de vreugde, die men ondervindt, als mou weer in't vadorland terugkeert, toeu hg het heerenhuis nader de, waarvan het hooge paunendak een last van sneeuw droeg. Ester kwam juist vnu het meer in het bosch, waar zg schaatsen gereden had. De pels muts zat haar scneef op hot hoofd, zo had een frisscho kleur eu toeu ze Weller de band gaf eon meer teedere begroeting liet zo zich al lang niet meer welgevallen - en hem vriendelijk iiaiizag,be greep hij plotseling niet, hoe hg in zjjn hard loven den zonneschijn, die van haar uitging, twee jaar lang had kunnen ontberen. „Nu, Ester, ga je graag naar den overkant?" «Och", zei ze lachend, „by jou ia die vraag uot zoo'n formaliteit als bij grootma. Je denkt daarbij aan mijn lange kloeren. Jullie hebt besloten en dus zal het wel goed zijn." Er was ook werkelijk niets tegen te zeggen. Me vrouw Birch woonde to Windsor, waar haar man procureur was. Juffrouw Frankol kende de familie omstandigheden precies^lhoewel zij de iongate dooh i er de vriendin voor Ester, niet meer had opgevoed. Zy f 14 568.90 eischen of per jaar f3642.23 Het meerdere boven het voorstel van B. en W. zou, zooals U uit de vergelijking kan blijken, ten goede komen aan de oudere leeraren, waarvoor niet alleen de billijkheid, maar ook het Gemeente belang pleit, omdat ook bij aanneming van het aldus gewijzigde verzoek der leeraren, dtzen zonder aarzeling de gemeentelijke regeling allen zouden verlaten. De conclusie van het zeer omstandig rapport van B. en W. op die Memorie, van 6 Februari, luidt „Op grond van het bovenstaande zijn wij van oordeel, dat hot verzoek der leeraren niet voor inwilliging vatbaar is en volharden wij bij ons voorstel dd. 14 December 1905, in den hieronder aangegeven zin gewijzigd. „Artikel 2 van het concept-besluit tot wijziging der Pensioenverordening wordt gelezen „Het bepaalde in artikel 13 der Pensioenver ordening zal geacht worden geen invloed gehad te hebben op- en het bepaalde in artikel 1 dezer verordening heeft geen invloed op de rechten en verplichtingen van die leeraren van het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool, die op 1 Januari 1906 in dienst der Gemeente geweest zijn, een verklaring gezonden hebben aan het Departement van Binnenlandsche Zaken als bedoeld in artikel 6 der Wet van den 5 Juni 1905 en de stortingen van 1 Januari tot 1 April 1906 over hun tractement, berekend naar de artikelen 9 en 14 der Pensioenverordening, vóór 1 Mei voldaan hebben." Het rapport der le afdeeling, van 21 Februari, luidt De Voorzitter brengt ter tafel een schrijven van den leeraar Thiel, houdende mededeeling, dat het contract met „Eigen Hulp" niet tot stand is gekomen, waardoor vervallen is de grond, waarop Burgemeester en Wethouders het tweede deel van hun voorstel intrekken. Een lid deelt mede, op verzoek der leeraren een conferentie met eenigen hunner te hebben gehad, in welke conferentie het standpunt van beide partijen is besproken. Naar zijn raeening is het pnnt van uitgang in deze kwestie het artikel der Pensioenverordening, dat zegt, dat zoodra ambtenaren opgenomen worden of zijn in een pensioenfonds van een ander publiekrechterlijk lichaam, in casu dus den Staat, over het gedeelte van hunGomeeute- tractement, gelijkstaand aan het bedrag, wa„r- voor hun bezoldiging bij dat lichaam in dergelijk fonds is opgenomen, geen pensioen kan verkregen worden. Op grond van dat artikel is het z, i. volkomen duidelijk, dat thans de leeraren uit het Gemeente lijk pensioenfonds getreden zijn, terwijl volgens de zelfde verordening van teruggave van pen- sioens-bijdragen geen sprake kan zijn. Naast die kwestie van recht, doet zich echter de kwestie van billijkheid voor. Nu is de vraag: doet zich de mogelijkheid voor, dat de leeraren, op andere voordeelige wijze geholpen worden aan het bedrag, dat zy in de eerste vier jaren moeten storten. Moet die vraag in bevestigden zin be- wilde Ester zelf wegbrengen en werd heelemaal op gewonden bij do gedachte aan de reis, die zij twintig jaar geleden voor de eerste maal gemaakt had, toen al niet jong meer. Ester was heel niet angstig. Weller beloofde haar in de aanstaaudo lento te zullen bezoeken. En hg hield ook woord. Hij had zaken tc Londen en nam een vrijeu dag voor Windsor. Natuurlijk had hij zijn komst kunnen verwittigen maar daar hij geen aanspraak maakte op verdere gastvrijheid on ineen hotel overnachtte, zoo wilde hij zich bet genoegen niet ontzeggen, Ester le verrassen. Hij verheugde zich nl op het zonneapel in haar oogeu, wanneer hg plotseling tegenover haar zou staan. Het was zon derling, hoe jong bij zich altijd voelde, als hy naar zijn pupil ging. Hij vergat dan zijn hard leveD, dat hem mets gebracht had dan ontgoochelingen, zijn arme, verlamde vrouw en de graveu van zijn kinderen, en hg vergat ook, wat nog hot beste was, de zorg voor de zaken die hem van den eeuen dag in dou anderen hielp. Toen bet heerlijke slot van Windsor uit het letter lijk jubelende lentegroen opdook, hoog en heorachend, met tinnon eu torens, zoo'n eebt slot in de beteokenis der Middeleeuwscke dichtkunst, orheugde hij zich, wunt er sprak strijd en tegenstand uit, maar ook be schermende liefde en poëzie. In het vriendelijke huis van den heer Birch waar aan matlila bloesem trossen hingen van glycinea's en waar potten met madeliefjes voor de veustersgelijk vloers stonden, wachtte bem echter een teleurstelling De jongedames waren niet thuis. Ze waren op 'l speelterrein een partij golfaan 't spelen. Maar mevrouw Birob, die zjjn naam goed kende, stond er op, hem daarheen te brengen om Ester's verrassing te zien. Ze was zulk een «sweet girl"boel den weg over onderhield ze hem over haar deugden en do hechte vriendschap tusschen baar en dear Lucy. Weller, die een weinig ontstemd waa, vermoedde, dat die moeder antwoord worden, dan vervalt voor hem ook de kwe3tie van billijkheid. Verscheidene leden meenen, dat ongetwijfeld de gelegenheid bestaat, om door hulp van verzekering-maatschappijen in het bezit te komen van het bedrag, dat gestort moet worden. „Eigen Hulp" had zich verbonden uot het sluiten van een contract, indien de deelname verzekerd was van ten minste 100 leden. De meeste leeraren hebben waarschijnlijk willen afwachten de be slissing, welke door de Gemeentebesturen zouden worden genomen. Luidt die voor velen ongunstig dan zal zeer zeker een contract met „Eigen Hulp" alsnog tot stand kunnen komen. Een lid meent, dat men tegenover de oudere leeraren een ander standpunt moet innemen dan dan tegenover de jongeren vooral in het belang der Gemeente. Want de Gemeente heeft er veel belang bij, dat de oudere leeraren, die in de naaste toekomst pensioen zullen erlangen, over gaan tot de Rijks-regeling. Niet alleen uit een billijkheidsoogpunt, maar vooral uit het oogpunt van koopmanschap vraagt hij dus of het niet mogelijk zou zijn, aan de oudere leeraren een ruime tegemoetkoming te geven, bijv. van gedeelte ran hetgeen zij ge stort hebben. De Voorzitter wijst er op, dat Burgemeester en Wethouders in hun voorstel van de zelfde gedachte zijn uitgegaan. Gaat men de cijfers na iu kolom die dus de bedragen aanwijst welke de oudere leeraren zullen ontvangen, dan ziet men onmiddellijk, dat inderdaad de oudere leeraren aanzienlijke bedragen ontvangen, die het gedeelte van hetgeen zij gestort hebben verre overschrijden. Bovendien moet men niet vergeten, dat in 1899, bij het tot stand komen der Pensioenver ordening, de oudere leeraren op buitengewoon voordeelige wijze in het Pensioenfonds zijn op genomen, een omstandigheid, waaru.ee men ook rekening moet houden wanneer men in verge lijking wil treden met beslissingen, dezer dagen door andere Gemeentebesturen in deze kwestie genomen. Ten slotte genieten daarenboven de leeraren aan het Gymnasium het groot voordeel, dat zij thans mogen kiezen, waar zy volgens ae oude Hooger onderwijswet onvoorwaardelijk en zonder eenig recht op teruggave hadden moeten overgaan tot Rijkspensioen. Vervolgens resumeert de Voorzitter de voor deden, welke voor alle leeraren aan den over gang verbonden zijn, om vervolgens na te gaan, voor wie het Rijks-pensioen duurder, voor wie het goedkooper is. Men komt dan tot de conclusie, dat voor sommige leeraren het Rijks-pensioen duurder is, mede tengevolge van de voordeelige wijze, waarop zij in 1899 iu het Gemeente-pen sioenfonds zijn opgenomen. Vandaar dat mede in aanmerking genomen hun langdurige diensten voorgesteld wordt dezen leeraren een tegemoet koming te geven. Voor de jongeren zijn wel de voordeelen groot, maar erkend wordt, dat, vooral voor hen, die huisgezinnen hebben, het bezwaarlijk is, een vrij naait hem, zooala een Duitsche moeder ook zou doen, ten gunste van zekeren jongen man sprak, die bij met en courant in een easy-chair onder dc platanen in 't kleine tuintje achter bet buis bad zieD liggen, te meer daar hij wist, dat de procureur een volwassen zoon had, die hein in de zaak hielp. Maar daar waren ze bij de speelplaats, geheel weg gedoken in dat onbeschrijflijke Engelsche lentegroea en daar wierp een in 'c wit gekleedo gestalte den golfstok in een boog iu hel gras en vloog op hem toe en daar zag hij werkelijk inde zonnige oogen waarin, ondanks al het gouden geschitter, dadelijk tranen kwamen bij do plotselinge herinnering aan het vaderland. Natuurlijk bleef hij bij den luDCh. Ondanks zyn geheime vooringenomenheid tegen Bob, kou hij uit muntend met iedereen opschieten, waarover hij zich in stille verwonderde, want Hendrik Wolier was wel 't minst van alles een society man. Hij bad nooit ge- weteu, dal hij eenig talent had om in een gezelschap te verkeeren, vooral niet in een vreemd land en mot con taal die hij niet vloeiend sprak. Maar by meende, dat Ejter hiervan de oorzaak was. Iu haar tegenwoordigheid zou zelfs een waisenbeeld de stijf heid verleereu. Hg vond, dat zg zich verwonderlijk ontwikkeld hadde zekere vrgmoodigbeid der En gelsche vrouw vereenigde zich met de trouwhartig heid van een rein hart, die op haar voorhoofd geschreven stoud en uit haar oogen lichtte. Hij ver telde van zijn Londonsche strooptochten, vau het huiveringwekkende van het Detective-museum en do onmeuschelijke wreedheden vau hel Australische gevangenisschip. Men lachte bem uit. Dat waren dingen, die zelfs voor de Engelsciien onbekend waren. Toen men opstond, was men iu do vrooljjkste luim. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1