No. 7181. 55e Jaargang Feuilleton. Leemen voeten. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden iranco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale- ofiicieële- en onteigeningsari vertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels/" 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9 Telephoon 19. Bij dit nummer beiioort een BIJVOEGSEL. KENNISGEVINGEN. Oproeping van Verlofgangors. DE BURGEMEESTER der Gemeente AMERS- FOORT, Brengt by deze ter kennis van de verlofgangers der Nationale militie Albertus Kraan Hendrik Zwanenburg behoorende by het le Regiment Veld-artillerie, lichting 1902, dat het aan hen verleeud verlof wordt ingetrokken en zij op Maandag, den 14 Mei 1906, onder de wapenen behooren te komen, waartoe zjj zich op dien dag voor des namiddags 4 uur bij hun korps moeten aanmelden, in uniform gekleed en voorzien van verlofpas en alle kleeding- en uitrus- tingaiukken by hun vertrek met groot-verlof mede genomen. De verlofpassen der manschappen moeten, voor zoover deze van vervoerbewyzen en daggeld moeten worden voorzien, voor vertrek naar het korps ter Gemeente-secretarie worden aangeboden lot het doen van de vereirchte aanteekeningen. Wordende den verfofgaugers uitdrukkelijk bekend Emaakt, dat zjj zich in geen geval zullen kuunen roepen op het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze kennisgeving, welke uitslui tend dient als rechtsgeldig bewijs dat de oproeping behoorlijk is geschied, hen bij niet-verschijning ter opkomst onder de wapenen in verzuim stelt. Amersfoort, 4 April 1906. De Burgemeester voornoemd. E. L. VISSER. Wethouder, Loco-Burgmeester BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meeute AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der HINDERWET, uau J. BUNNIK, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting rau een gasmotor in bet perceel Utrechtsche weg wijk G. No. 28, kadastraal bekend Gemeente Amersfoorl Sectie C. No. 1188. Amersfoort, 6 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER. Loco-Burg. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat by hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der HINDERWET, aan A. M. JACOBS, woaeude alhier, verguuning is verleend tol de oprichting eener stoommachine in het perceel Acher den Luiaard wjjk I. No. 44, ka dastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectie B.No. 2257. Amersfoort, 6 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER Loco-Burg. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. 14.) Ester en Bredeu waron het kamertje in gegaan, omdat h(j het pleister b|j zyu binnenkomen hier had laten staan. Bekoord door dén fantastisehen opschik van het vertrekje, bleven zy er. Tusscheu bundroo- nseng gekeuvel, dat reeds de beteekenisvolle stilten toonde die de opgehoopte brandstof verraden, hoor den zy de voorstellen van de vergaderden, die, in vervoering gebracht door hst aantrekkelijke der stof, nu en dan van het opgegeven onderwerp afweken. Helmera deed juist den voorslag om een rij gevleu gelde woorden door levende bselden te verheerlijken en, wellicht met een weinig ironie by de gedachte aan het bruidspaar, declameerde hij met zijn brou wende stem: „Dat is der liefde heiige godeustraal, Die in de zielen valt en nen in gloed zet, Wanneer hetgeen bijeen behoort. Elkander vindt, dan helpt geen Hy fferd onderbrokenmen lach to hem uit eu noemde hem ouderwetscb. Boven citaten voelden zelfs zy, die daar bijeen waren, zich verheven. Maar de oogeu vun Van der Bredeu en Ester hadden el kaar gevoudeu. Het scheen, of niet de jonge doktor daarnaast gesproken had, maar of slechts de luids VAKOPLEIDING Yoor JONGENS èu voor MEISJES te AMERSFOORT. Bijna gelijktijdig bereiken ons het 5de Jaar verslag van de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" en het 1ste Jaarverslag van de vereeuiging «Arners- l'oortsche Industrie- en Huishoudschool", beide over 1905. Het eerste bevat: het Jaarverslag, vast gesteld in de Algemeene vergadering van 28 Februari en meegedeeld in bet nummer van 1 Maart dezer courantdo Rekening en ver antwoording, die bij het ter lezing voorliggen reeds zóo weinig belangstelling trok, dat niet éen enkele haar giag inzien en waarvan we de hoofdcijters eveneens bereids mee deelden; mededeelingen aangaande de school, omtrent het eind-examen en de tegenwoor dige loonen der oud-leerlingen, aangaande het onderwijzend personeel alle welke zaken reeds in deze courant zijn vermeld. Wel willen we er nogmaals op wijzen, dat uit de Lijst van leden en donateurs blijkt, dat daarop slechts voorkomen 183 en 5 namen, teg9n 193 en 6 in 1904, die samen slechts f525 bijdragen. Nog geen 200 op een bevolking van ruim 23 000 inwoners; «zielen" zou hier al béel ondeugend klinken. En slechts vijf werklieden-vereenigingen Hoe zal tiet Bestuur zyn planueu tot uit-, breiding der leervakken ten uitvoer kunnen brengen Dut men die plannen toejuicht, helpt niet; geld moet er wezen en dut geld moet óok komen door nieuwe leden aan te brengen. Het Jaarverslag van de «Industrie- en Huishoudschool" hebben we óok reeds in hoofdzaak meegedeeld, in het nummer van 10 Maart. Toch is 't, evenals dat van de «Ambachts school" de hei-lezing overwaard. Met hoeveel tegenwerking heeft de Indus trie- en Huishoudschool te kampen getiad, ook toen nog pas het plan werd ontvouwd voor haar oprichting. Waarlijk, het Bestuur ook van deze zoo hoogst nuttige inrichting van vak-ouderwijs komt warmen lof toe voor zijn ijzeren wil en zijn grooten moed om, trots alle denkbare tegenwerking, de school toch tot stand te brengen. Daar werd gelasterd van «Biefstukschool"; nu ja, werd er gelluisterd de Gemeente zoo wel een subsidie geven uit de zakkeu der belastingbetalenden, doch dut geld zou alleen maar ten goede komen aan een stuk of wat jongedaraetjes, die eigenlijk heel best de lessen stem vau hun hart plotseling verstaauba.tr was ge worden. Zy bogen to. elkaar. Wie fluisterde het eerst: „Geloof je dat?" Wie breidde hei eerst de armen uit, bood den ander bet eerst de lippen aau? De armen eu de lippen vonden elkaar en de har ten, die tegen elkander klopten, Hadden bot deftige „u" doen vergeten. Toen llarry van der Bieden uaar huis giug, was hy verloofd. Hy bad dadelyk, na het oogeublik vau overgave en na een haastig gefluisterde afspraak, afscheid genomen, eu Ester, die zicb niet sterk genoeg gevoelde om bij de uudereu te gaan, had nu hoofdpijn voorgewond eu ziobiu haar kamertje teruggetrokken. Nelly's oogen waren haar met eeu blik van spottende verwondering gevolgd; toen giug zo voort, haar buurman handig uaar een andereu neef uit te vragen, die met Kerstmis naar Berlyn kwam eu de bruiloft mee zou maken, want door dou feesttijd omstonden natuurlijk eeuige ouaaugeuame leegteu iu don kriug der bevriende beereu. Het was nog niet laat eu Bredeu ging langzaam van de Paulatraal nuur ziju woning, die iu de Keurvorsteustraat wus gelegen. Het gewone gewoel dor wereldstad golfde om hem heen, maar hij lette er niet op. Het scheen hem, alsof er iels groots met bein gebeurd was, als bad men hem eeu koningsmantel omgeworpen en hem eeu h ogen post gegeven, boven uet meuscheugewoel. In zijn woniug gekomeu, stak bij geen licht op. De siraaiverliehiing verspreidde een flauwe schemering. Hy wierp zich op eeu divan en stak een sigaret op. Ja, by bemiude Esier Donates. Nooit had eeu vrouw een reiner gevoel in hem opgewekt. En toob hadden aan de Industrieschool te Utrecht konden volgen; voor kinderen uit andere standen was de school heelemaal niets waard. En wat blijkt nu uit het Jaarverslag? Dat van de 143 leerlingen 49 behooren tot den dienstbodeustand, 41 kinderen van ambachtslieden zjjn, 27 kinderen zijn van winkeliers eu kleinhandelaren, 5 kinderen zijn van militairen beneden den rang van officier, 5 kinderen zijn van officieren, 16 kinderen zijn van amhteuaren of groothandelaren. Waar is nu de veelgesmade Biefstukschool? O ja, maar dit werd óok beweerduiet hardop, duch heel zoetjus gefluisterd dan pakt het ook beter, weet u «ja, ze «bouwen" wel een Industrie- en Huisvljjtschool, doch eigenlijk is 't een onderdak brengen van de Frö bei-school". En wat blijkt weer uit liet Jaarverslag Wel, zonneklaar, dat ook dat praatje slechts was een praatje voor de vaak. Immers ei' zijn 58 leerlingen voor vakopleiding, dag en avondschool; van welke 1 uit Soest, 1 uit Harderwijk en 1 uit Leusden en alle overigen uit Aners- foort 85 leerlingen op de afzonderlijke cur sussen, dag- en avondschoolallen uit Amersfoort 60 leerlingen der Fröbelschool. Dat is dus welgeteld 143 leerlingen van de cursussen en 66 van de Fröbelschool. En als men nu eens zich herinnert, dat juist voor het opnemen in de gehouwen vau de Fröbel- iurichting (waar èii onderwijs gegeven wordt aan kinderen èn wordt opgeleid voor de Fröbel-acten, enzoovoort) het «Nut" belang rijke subsidicn gaf, dan zal men nu toch eindelijk wel inzien, dat de Fröbelschool juist inbrengt. Dit overzicht iu bet Jaarverslag, dat in de Algemeene vergadering van 8 Maart niet werd gegeven, bewjjst ten volle, dat do Voor zitter volkomen gerechtigd was om te zeggen «En stonden degenen voor wie [de school] bestemd is, toen [d. i. bij de opening der school op 1 Mei 1995J gedeeltelijk nog verre, in slechts enkele maanden kwamen ook dezen er toe, onze school binnen te gaan, zoodat er niet éen categorie vau oudere of jongere leerlingen meer te noemen is, die er nog ontbreekt''. Het verheugt ons zeer, dat het Jaarverslag op zóo afdoende wijze doet zien hoe zeer nuttig de tiog zuo jonge school is. Gaarne voldoen we alsnog aan het verzoek, hier in zijn geheel te laten volgen hetgeen B. en W. in dato 17 Maart aan den Raad schreven de vrouwen een groote rol iu zijn leven gespeeld, dat was al begonnen op d« universiteit te Muueheu waar hy door het vorkeer met jouge kunstenaars zijn schoonheidsgevoel ontwikkeld had en door den omgaug met de modellen kom, dat was alles al laug voorbij. Toen waren de jaren gekomeu,dat hij, zoogenaamd tot voltooiiug van zijn opvoediug, op reis was geweest. Hij wilde alles grondig leeren kennen, vooral het volk. Was net zyn schuld, dat de vrouwen van hot Zuiden zoo aanvallig warou Toen hij daarna terug kwam, was hy verzadigd. Hij had oen ufkcor van de ondeugd iu hot Noorden, die zich iu veel ruwer vorm vertoont. Hy trok zich terug van de ge oegons van zyu vrienden, ouder voorwendsel „zyu aante keningen te rangschikken". Eeu groote vermoeieuis overviel heiusteeds meer zonderde by zich af, zonder nochtans ia de eenzaamheid de verlossende kracht te vinden. lig was niet slecht. Slechts zwak eu door het leven verwend, Was zyu iakomou niet zoo groot geweest eu had hij moeten werken zooals zijn andere vrienden hij zou er zich wel doorgeslagen hebben, evengoed als de andereu. Nu was hy nooit door nood gedwongen eu eeu plotselinge ontgoocheling, de reaktie van te veel verwachting vau zyu beroep, had hem een tegou- zin doen krijgen iu zyu toekomstig ambt, Daar het voor hem geen brooustudie was, oefeudo n*j do udvokaterij uil, uit liefhebberij. Natuurlijk was deze liefhebberij lot nog toe broodelous, al plaatste ook een bekend blad uu on dan een Stuk van hem. Hij was dertig jaar geworden eu had nog nooit een ceul verdiend. Daarbij bad hy, hel was een ironie, een stuk ia de pen over het misbruik, dat do Staat omtrent het contract met het Sint EllsabeC ib Gast- of Ziekenhuis: Wij ontvingen van het Bestuur van het Lt. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis het verzoek, iy uwe vergadering aanhangig te maken de vra tg of de Gemeente bereid ia, met genoemd Beslu ar een overeenkomst te sluiten betreffende de opname van de stads-patiënten in het nieuw te bouwen Ziekenhuis. Alhoewel nog geruime tijd zal verloopen vo)r- dat het nieuw te stichten gebouw in exploit! tie genomen kan worden, zien wij er geen bezw tar in, thans reeds een beslissing bij U aanhangig te maken, nu het Bestuur van het Ziekentuis dit verzoek tot ons gericht heeft, te meer nu wfi ons door inzage van dc teekeningen overtuigd hebben, dat bet nieuwe Ziekenhuis indordaiti l in alle opziohteu auu de eisohen van oen gt ede inrichting zul kunnen voldoen. Het Bestuur is bereid, op de volgonde v >or- waarden de stads-patiënten te verplegen: I. liet Bestuur van hot St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis verbindt zich de zieken,ten koste der Gemeente Amersfoort, in het nieuw te «ou wen Ziekenhuis ter verpleging op te nemen en minstens IU bedden voor de Gemeente tei be schikking tc stollen. II. De Gemeente Amersfoort verbindt zi< h de personen, wier opname in een ziekeninricl ting aoor de Gemeente noodzukclijk geacht wordt, aan bovengemelde ziekeninrichtmg ter verph ging toe te vertrouwen tegen een vergoeding van f 1.25 daags per hoofd zonder inbegrip vat het verstrekken der benoodigde medicijnen en ver bandmiddelen (desverkiezende tegen een vergoe ding van f 1.50 perjjhoofd), in welk geva. hot Bestuur zich verplicht, do benoodigde medicijnen en verbiuidmiddo.en tc verstrekken. III. De overeenkomst wordt aangegaan voor den tijd van 3 juren, te beginnen op den dag, waarop het Ziekenhuis in exploitatie zal w orden genomen. Opzegging van de overeenkomst zal moeten geschieden 12 maanden vóór het eindigen lezer overeenkomst. Bij niet-opzegging op den bepaalden t(jd wordt de overeenkomst gerekend telkens voor 3 aren te zyn verlengd. Wij zjjn van oordeel, dat deze voorwaarden zeer uanneemlijk voor de Gemeente zijn. Wij achten het meest in 't belang dei Ge meente, het tarief van f 1.60 te nomen, derl alve met versohaffing aan de zieken vun de benoo digde medicijnen en verbandmiddelen. Sub II zouden wij nog deze wijziging aange bracht wenschen te zien, dat de verplichting- oor de Gemeente niet bestaat, indien behandeling van den patiënt noodzakelijk is in een inrichting, dio verpleging van speciale ziekten beoogt (byv. oogziekten en dergelijke). Alvorens deze overeenkomst bij U aanhangig te maken, hebben wij van het Bestuur opgtve gevraagd van 'e bepalingen, betreffende opna ne, verpleging, bezoek van geestelijken, enz. Het Bestuur heelt ons daarop de volgende be palingen tneedogedeeld a. Het St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis heeft ten doel de verplegging zoowel van ar ne als van meer gegoede zieken, zonder onderscheid van jonge werklieden laat uiaken. Toen Hij nu uan Ester dacht, zug by alleen Iu .ar oogen dutdelyk voor zicb. Zy doken voor hem op uit de duisternis, zooals Hy ze by Ritter plotseliif voor zicb bad gezien; een spiegel, waaruit zijn eig :a beeld hem zoo duidelijk lugenstraaide, dat hy er altyd weer in moest zien out zicb opnieuw terug te vindei). Door dit beeld was b|j betooverd gewordt n. Ester was, doordien zc hem geheel iu zich opnam, bel middelpunt in zyu levuu geworden ou (kar :y beiden iu jong waren om liefde te gevoelen zoud tr hartstocht, was het slot van heden vun Hun kot t stondige kennismaking heel bogrypelyk. Berekenii g lag verre van Uredenhy was eerder lichtsiuuig n geldzaken. Dezo onhoudbare toestand, wat beta ft zyu jaarljjkscbe rente, zou toch wel oeus een eint e nemen. Als hot niet anders kou, zou hy ganc proo deeren om iu het bezit van zyu kapitaal te komen. Iu het vervolg zou by zich uatuurlyk voor zjj geschryi laten betalen en eon paar kostbare nat- wendsels zou hy nalatou. Hij zou ze Ester ten ofli r brengen. Het abonnement op „Fan" zou by morge» dadelyk opzeggen eu wat wyn eu sigaren betref, kon hy zicb ook met ecu mindere soort tovrede t stellen. Hij zou zelfs vut kleermaker kunnou vei- anderen, alhoewel dat slecht zou gaan, zoo langd hooge rekeningen nog uiet beioala waren. Een war opoUeringswoede greep hem aan, terwyl hy daar zo op zyn divan lug. Alles voor Ester! En daarbij he ztiligo gevoel, dut zy in haar onschuldige relnbou haar loven voor bont zou willen geven. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1