BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende bij de Amerfoortsche Courant van ZATERDAG 7 APRIL 1906, uitgave firma A. H. van CLEEFF. KENNISGEVINGEN. Rij kstuinbouwleeraar. De BURGEMEESTER vou AMERSFOORT Geleznn eene beschikking van den Directeur generaal van den Landbouw dd. 31 Maart 1906, no. •2713, Afdeeling ondcrwys; brengt ter kennis van belanghebbende, dat de RijkBiuiDbouwleer nr N. Nobel, wien de Gemeente Wadouoyen ale standplaats is aangewezen, met ingang van 1 April 1906 werkzaam zal zijn binnen de Provincie Utrecht en binnen het gedeelte van do provincie Gelderland liggende ten Zuiden van Rijn en Lek. Amersfoort, 7 April 1906. De Burgemeester van Amersfoort, E. L. Visser. Loco Burg. De BURGEMEESTER dor Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan do aanschrijving, opge nomen in het Provinciaal Blad van Utrecht no. 63 dezes jaars, ter kennis van belanghobbeiulen, dat in de Gemeente Polsbroek een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 7 April 1906. De Burgemeester voornoemd, E. L. Visser. Loco-Burg Na ongesteldheid van slechts weinige dagen is hier gisterochtend in den ouderdom van 69 jaren overleden de heer H. Durnoulin. Den 5 November 1836 te Oosterwijk ge boren, trad bij op zeer jeugdigen leeltijd in vrywilligen dienst bij het kprps Rijdende artillerie te Amersfoort om, na ommekomst van zijn telkens verlengd dienstverband, hier te blijven wonen en zich te vestigen als gymnastiek- en schermmeester. Tot zijn dood was hij Directeur der »Amers- foortsche Gymiiasliok-voreeniging" en van de Amersfourtsche Volks-gymnastiek- en schermvereeniging »Ajax" wier openbare uitvoeringen, van de laatste zelfs een paar jaar geleden op Koninginnedag op Den Hof, bij velen nog in zeer gunstige herinueriug zijn. Groot waren zijn verdiensten als lid van verschillende commission bekend is de keu rige wijze waarop hij bij de Kroningsfeesten bet Havik deed versieren. Maar bovenal strekt hem tot eere, dat hij voor de plaatselijke afdeeling van den .Bond van oud-onderoflicieren", waarvan hij vele jaren Bestuurslid en zelfs Voorzitter was, een Begrafenisfonds wist op te richten, dat veel leed en kommer lenigae. In den ouderdom vau 62 jaren is te Nij megen overleden de heer C. P. t-'rijlinck, hypotheekbewaarder daar ter stede, die voor heen het zelfde ambt bekleedde te Amersfoort. De heer E. Gerst heeft ontslag gevraagd als Voorzitter van den Raad van beroep voor de Ougevalleowet, welke zijn zetel heeft te Amersfoort. De heer B. ter Haar Romeny legde aan de Rijks-universiteit te Utruent met gur.stig gevolg af het kerkelijk voorbereidend examen. Belanghebbenden worden verwezen naar de advertenliën in het hoofdbiud nopens het eind-oxamen en de toelatings-examens voor do lluogere Burgerschool. Op do gebruikelijke wijze werd Dondrrdag door den majoor, comrnandeerend officier van het eskadron ordonnansen, uitgereikt het ridderkruis der Oranje Nassau-orde aan ritmeester P. E. H. V. Ij. baron Van Boecop en de zilveren eere-medaille van die Orde aan opperwachtmeester A. J. P. Peters. Toen we iu ons nummer vnri Dinsdag mee deelden welke kapitale prijzen zijn uitgeloofd voor het op 14 Juni hier te houden concours- hippique, deelden we daarbij mede da namen van de leden der Regelings-commissie, zonder meer. Uit het Donderdagavond ontvangen Pro gramma voor het Nationaul concours-hippique blijkt ons thans, dat de functiën in die com missie zijn verdeeld al volgt: A. M. Tromp van Hols), Voorzitter; II. N. baronSchimmel- peoninck van der Oye, 0. G. Preuyt, G. J. A. A. baron Van Heemstra; en A. F. Singels Wjjersstraat 11 te Amersfoort) Secretaris, by wien do inschrijvingen sluiten op 1 Juni aanstaande. Het berichtje in ons vorig nummer over de inschrijvingen voor de Buffet-commissie der Land- bouwfeesten schijnt voor allen niet even duide lijk geweest te zijn. Don slotzin willen we daarom hior, thans nan- govuld, herhalendan zal van tweeledige uitlegging wol geen sprake moor zijn. Kr moest dan staan „Voor een zelfde inrichting bijvoorbeeld waar voor elders gedurendo een tweedaagsch feeBt f250 werd Jingeschreven, werd in dit gevil door een niet-stadgumt, by een driedaagsch feest met concours-hippique, slechts f 16 geboden." Waarlijk 't is den toch golukt orn in acht dagen tyds hier twee concerten te doen geven; 30 Maart dat van de dames Van Wiiisheijrn en Berkhuysen, gisteravond dat van de dames A. Collard en Van Lennep en de heeren Mendes en De Boer. De groote zaal van »Amicit'u" was vrij goed oezet, boven elke verwachting zelfsen door een oordeelkundig plaatsen der stoelenrijen was er niet die vreerad aandoende leegte. Voor 't overigo kan deze kot te bespreking slechts een echo wezen van hetgeen we op gezag van den muzikalen recensent der »Hilv. Crt." tor inleiding van dit concert verleden Zaterdag overnamen. Vrijwel het zelfde programma als daar besproken, werd hier uitgevoerd. Mejuffrouw Collard kan oen pianiste van bepaald talent genoemd worden. Zy bespeelt haar instrument met een zekerheid en vir tuositeit, die niet alleen van grondige studie getuigen, maar ook van veel liefde en gevoel voor de muziek, on in het mot zorg gekozen programma kwamen haar gaven dan ook volkomen tot hun recht, terwyl z\j ook op hoogst artistieke wqze de solisten begeleidde. Mejuffrouw van Lennep tnag zich verheu gen in het bezit van oen mooie,zuivere atem 't Eerste der Schottische Lieder vooral zong zy heel mooi; haar voordracht had daar iets zeer innigs, zocht streelends, dat tot het li rt drong. Do heeren W. de Boer en M. Penhasloton zich met de vertolking hunner soli wuardi bij hun kunstzusters aan, terwijl in ensemble nummers vun het begaafde viertal een eenheid in samonspel en opvatting te waardeeren viel, zoouls we hier niet altijd te te hooren krijgen. Als totaal indruk zij hier ten slotte nog gewalgd van het cachet van beschaafdheid en distinctie, dat over het goheel onmisken baar lag. Wanneer het viertal artisten weer eens besluite om hier op te treden en we hopen dat van ganscher harte dan zagen we ze gaarne in een niet zoo kaal, naakt milieu als gisteravond. Wanneer het eene zintuig gestreeld wordt, dan vraagt hel andere, i.e. het gezicht, ook wat. Een groepje palmen en planten op het podium, het doet zoo aardig; niets, is zoo kil en koudl Muziek, bloemen of planten, ze behooren zoo bjj elkander I We lozen in de „Utr. Crt." naar aanleiding van de tentoonstelling van Palmpasohous, die in •Voor do Kunst" te Utrecht wordt gehouden Onze ouders kenden dit woord heel goed en wy-zelt kennen het misschien nog bij overlevering uit onze kinderjaren; maar tegenwoordig weet de jeugd niet meer, wat palmstokken of „palm- piischen" zijn. Evenwel, hischtorische piëteit zal te onzent dat oude gebruik weer eens in core brengen mejuffrouw dr. O. C. van de Graf, te Utrecht, cn de heer dr. A. Beets, te Leiden, hebben het plan opgevat, vóór het te laat is, zooveel mogelyk alles hijeen te brengen wat nu van dit volksge bruik nog bestaat. Zij zullen in het gebouw „Voor de Kunst" alhier op 8, 9 en 11 April telkens van 10 tot 5 uur een honderdtal palmpnachen, enz., tentoonstellen. Men zal er heel eenvoudige dingetjes zien, kleine stokjes, waarop een enkel vogeltje van brooddeeg, die in arme buurten voor een paar centen verkocht worden, en trotsche govaarton van manshoogte, overhuifd met bogen van groen, versierd met allerlei moois, die vole guldens kosten. Door de geografische bijeenvoeging der palm paachen zal men oen voorstelling krijgen vun de verschillende typen, tiet ligt voor do hand, dat het gebied der typen zal overeenstemmen met dat van andere, waarin dc eigenaardigheden van do verschillende afkomst der bewoners van ons land zich openbaart. Men zal zion, dat niet altijd in dc meest af gelegen streken, gelijk men verwachten zou, een oud gebruik zich 't langst handhaaft. Slechts twee hoBcheiden palmpuBchon vertegenwoordigen de provincie Zeeland. In de afdooling Noord- Brabant zal men alleen den Bosscher „Palm boom" zien, oen reus die voor vele telt. Limburg wordt vertegenwoordigd door ver scheidene „palmebessems", maar talrijker zyn de „krökelingon" uit den Achterhoek van Gel derland Ook in Overijscl kont schior iedere stad do pulmpaaHcheHtokken. Drente heeft in vele plaatsen d« „haantjos op een stokkien". In heel Groningen, streek van vooruitgang, is daarentegen geen spoor van dit oude gebruik meer te ontdekken. Friesland kent nog maar in enkele dorpen do „eendjoH" als schamel over schot van wat zich haudhaafdo, toon de armoe de van twintig tot vijf en twintig jaar goledon dwong allo overtollige v.eoldo af to schatfon. In Noord-Holland bostnun de palmpaschen nog in volo plaatsen Hchaaracher zijn evenwel de „pik- hanen" in Zuid-Holland en Utrocht. Gedurende het verblyl nier van den Kon. Nederlandsclien Circus Uscar Carré laat de Nod. Centraal Spoorweg Maatschappij op Vrijdag 20 en Maandag 23 dezer extra-treinen loopen van en naar Nnospnet on Barneveld. Een ontzettend ongeluk heeft hedenochtend plaats gehad by den spoorwegovergang van aen Lousderwcg. Toen de 5e batterij van hot 1e regiment veld-artillorie uit hel-park terugkeerde, vond het do boomen van don overweg gesloten voor een naderenden sneltrein. Juist toen deze vlak by was, sprong het paard van milicien-korporaal J. M., uit ünstwodde,over don boom, zyn beryder afwerpend, die door da machine gegrepen en vermorzeld word. Do machinist wist nog zóo krachtig to remmen, dat de tvein, die van h it station kwam en dus nog niet in volle vaart was, bijna onmiddellijk stil stond. Hel paard ontkwam door de spoorbaan op te hollen. Door de recherche is hier aangehouden oen boerschap, dut nog een kleine rekening met de Justitie te vereffenen had. Uit do verta Ijjkt veol zoo heel gemakke lijk, wat dikwyls onmogelijk blykt als het vóór ons ligt. Men verzoekt ons, de volgende aiedodcoling omtrent don hoogston luchtkrabber van Now- York, zooals die in de „Now-York Times" voor kwam, over te neinon De Singer Manufacturing Co. heoft by het Bouwtoezicht plannen ingeleverd voor een gebonw, dat 200 il 300 voet hooger zyn zal dan alle be staande luchtkrabbers en ca. 40 voet hooger dan liet Washingtor -atandbeeld. In Bamenhang mot dc bebouwing der terreinen, welke genoemde Maatschappij reeds naast hot tegenwoordige ge bouw aan den Noord westhoek van Broadwuyen Libertystreet bezit, zal zy op het middelgedeelte van het vorgroote gobouw een toren van 40 verdiepingen bouwen, die eon hoogto van 594 voet zal bereiken. Deze toren znl 36 verdiepingen hoog, 66 voet in 't vierkant meten on mot een koopel ovordokt worden, die weer 4 verdere ver- diepingon bevat; daarboven komt wéor oen koe peldak en ten slotte nog een vluggestok. De voorkanten van den toren worden gebouwd in sier- en kalksteen, met vier rijen ramen op elke zijde. Hut gebouw zul meer clan 150000 vierk. voet oppervlakte beslaan en van 4 liften voorzien zijn. In den grond, waarop de toren zal komen te staan, zijn reeds proefboringen gedaan on het is gebleken, dat hut geen moeilijk boden zal op leveren, oen grondlaag to vindon, dio sterk genoeg is oin het enorme gewicht te dragen. Alle kwestieH, waarmodo de architect by de uitvoering van dit plan rekoning had te houden, hebben reeds een bevredigende oplossing gevonden. De totaalkos- ten van den bouw met inbegrip van den toren worden op anderhalf milliocn dollar geraamd. Ann dc Noordzydc van dit blok, gaande in dc richting van Broadway, Gordtland- on Church- street, wordt op 1 Mei begonnen met het nieuwe gebouw der City Invosting Company. Daar het middelstuk van dit gebouw een hoogto vun 30 verdiepingen zou hebben, was men van meening, dat hierdoor de wonsch naar eon hoog gobouw in dit stadsgedeelte eindelijk vervuld was, maar nu blykt, dat hot bctrokkulijk slechts een dwerg zal worden in vorgolyking mot den Singor-toren. Laat men don Eittol-toron or buiten, dan wordt hot Singor-gebouw het hoogste bouwwerk der wereld. Hot wordt bijna 60 voet hooger dan hot Stadhuis van Philadelphia, meer dun 200 voel hooger dan het Park Kow-gebouw of dal van „The Times" en zal hooger zijn dan do meest beroemde hoogo torens van Europa. De Lieve Vrouwc-toron is uun den Smgolkant 95 M. of 285 voel hoog on dus nog niet de helft van den Singcr-toron. De Rijks-Postspaarbank. 1881-I April- 1906. (INGEZGNI)EN.) Toen nu vijf-en-twintig jaren geleden de Rijks postspaarbank gesticht werd, was het wijlen mr. Kerdijk, dio, uls oersto Directeur ön stichter van deze. instelling, haar roet eon popu lair goschrift inleidde bil het volk. Datgoschrift ving uldus aan: „1 April, do dag, waaraan voor het NederlandBohe volk een belangrijke geschied kundige herinnering verbonden is, heeft nieuwe betcokcnis gokrogen, nu het den Koning behaagde dien dag aan tc wijzen voor het in werking treden vau do Itijks-Postspaarbanken niet ge- wuagd is do voorspelling, dat hy nog jaren zal worden herdacht als do goboortedag van eon instelling, zegenrijk voor velen". Dio voorspelling is glunsryk in vorvulling gegaan, zelfs zonaer dat er buitengewoon aan den weg getimmerd werd. Want groote roclamu is er niet voor do Ryks-Postspaftrbuuk gemaakt; zy heeft vrijwel hour eigen weg gevonden maar wol van veol nut zyn geweest eenige geschriften on bandleidingen, die doel en strsven ou hot nut van dozu instelling voor do broodo schaar van het publiek duidelyker uit-onzutton. Hoezeer do Riiks-l'ostspaarbank aan haar doel hooft boantwoora, blijkt het best uit do cijfers. Vooraf echter eon terugblik, om in do eerste plaats hulde te brengen aan wijlen mr. A. Ker- dyk, die met volhardenden ijvor in korten tijd de uitvoering van do wet, waarbij de Rijks- Postspaarbank werd ingesteld, voorbereidde, daarin ter zijdo gestaan door de hooren W. van ICsveld, H. M, Tatum Zubli, J. Kroon en K. K. M. Cupel. Zy hebben do grondslagen gelegd, waarop de Rijks-Postspaarbank nog gevestigd is en die onaangetast zijn gebleven, al ïunakto do ervaring, in de practijk opgedaan, het nu en dan won- schelyk, hier en daar veranderingen en aanvul lingen aan to brengen. Lang hoeft inr. Kerdijk niot aan hot hoofd gostaun, slecht drie maandontoen werd hij Seroepen tot het ambt van Algemeen .Secretaris er Muatschappij tot Nut van het Algomoon, waarom hij zijn ontslag nam. Aan het hoofd der jonge instelling kwam toen do hoor Armand Sassen, dio nu nog Directeur is, al belet »ljn gezondheidstoestand hom, zijn volle kruohton aan zyn functie tu wydun Do wot, waarby in 1881 de Rijks-Postspaar bank was, opgerioht werd in de vijf-en-twintig jaar van haar bentaan eenmaal herzien, nl. in 1896. Daarby werd het den inleggers mogelijk gemaakt, een gedeelte van hun bespaard geld te conver- teeren in Nederlundscho Staatsschuldtevens werd het ren loge vond maximum verhoogd van f800 tot f1200 in hut algemeen en gebracht op f2400 voor veroonigingen, stichtingen en fondaon van muatschapnelyk of godsdienstig belang of onderling hulpbetoon. De wijsigingen sn aanvullingen, in de wette lijk*» en administratieve bepalingen aangebracht, betreffen de beperking der macht van den vader- voogd, met betrekking tot hot verkrijgen van terugbetaling, op spaarbankboekjes, gesteld ten name van minderjarigen; de intrekking der be voegdheid van den man om verzet aan tetoekrnen togen terugbetaling aan zijn vrouw, en mn zelf terugbetaling te kunnen vorderen van hetgeen op een to haren name gestold spaarbank boekje is verschuldigddo vrijstelling van zegel- en registratierechten, bonevens do vorplichting lot het kosteloos verstrekken vun stukken, dienende voor den inleg van golden in-en do terngbotaling daarvan door de Rijks-Postspaarbank; uitbreiding der gevullon waarin, en der voorwaarden waarop een duplicaat-boekje kan worden verkregen, be nevens vermindering der kosten ter bèkoming van een zoodanig boekjede invoering vun speciale spaarbank-zegels het voor de Regeering oponon der mogelijkheid om een logeren rentevoet in te voerendo verhooging van hot bedrag dat rechtstreeks aan de kantoren dor Posterijen mag worden uitbetaald; hot kunnen gebruik maken ten plaltelande van de tusschonkomst dor post boden tot hel doen van inlagen on hot erlangen van terugbetaling en do verruiming der geldbe legging, dooh niot voldoende wegens het enorm gestegen kapitaal-bedrug. Hier is hol wel do plaats, te vermelden, dat do wetgever van 1895, bij de wUsiging van de Ryka-Postspaarbankwet, rekening heeft gehmidon mot verschillende opmerkingen uit geschriften vau don hoor P. J. F. du Bois, thans udjunct- direoteur, die den Directeur in ziin behoor nu reeds 20 jaar tor zjjde staat en tijdens du lang durige afwezigheid, wegens gezondheidsredenen, van don heer Sussen zelfs het beheer waarnam. Waur wo boven spraken van geschriften, die doel on airoven van ds Rijks-Postspaarbank nader uiteenzotten, hadden we wei voornamelijk op het oog, do brochures van den heer du Bois en in het bijzonder diens „Gids voor inleggers by de Rijks-Postspaarbank cn voor hsn die het wenschun te worden" waarvan in 1897 reeds een negende druk verscheen. Maar er is nog meer: tusschen do Neder- Undscho on Belgische Regeeringen werd een o«er- eonkouist gesloten, tengevolge waarvann. de spoargoldon, die, hetzy vun do Neder landnoho Postspaarbank, hetzij van de Belgische Algumceno spaar- en pensioenkas zijn to vordorou, zonder kosten wederkeerig kunnen worden overgedragen ten verzoeke dor belanghebbenden vun do oone inrichting op do andorob. iu hot fen# land terugbetaling kan worden verkregen van do spaar- bankbydragen, die in het andere land te eisohen «Ijn. De reeds lang aanhangige plannen tot hot leggen van een dergolykon baud tussefcea de instelling in het moederland on dio in Nedor- landsoh Oost-Indiii hoeft thans oen vasten vorm aangenomen. En tot de invoering van Stoata- achuldhookjes is een wetsontwerp gerond gekomen Do vraag in hoeverre op het voetspoor dor „Caisso générale d'épargno cl tie rotraite" in België een deel der gelaon van onze Rijks postspaarbank zouden kunnen worden aangewend tot het verstrokken van crediet aan landbouwers, heeft reeds tot voel geschrijf aanleiding gegeven, doch zondor resultaat, evenzeer als hot voorstel- Druckor urn een gedeelte van het kapitaal dienst- huur to raakuu aan het verschaffen van deugdo- lijke huisvesting der lagere volkskringen. En nu de cyfers, die duidelyk zullen aantoo- nen, hoezeer hol bedrijf van do Rijks-Pos te paar bank In omvang is toegenomen. Hot aantal ambtenaren en beambten, by den aanvang aan de directie dor Rijks-Postspaarbank in dienst gesteld, bedroog 8bot is thans ge klommen tot 232 cn wel 149 mannelijke en S3 vrouwelyko; doze luatsten werden m 1887 voor het oorst werkzaam gemeld. Vun de ambtenaren en beambten, die, hetzy bij de oprichting, hetzy zeer kort daarna, aan do instelling wordon ge plaatst, is nog oen drietal daarbij werkzaam, met name de hoeren J. Engels, hoofd-qommiea; E. K. M. Capol en J. Kroon, commiezen, allen afdeelingsoheis. Werden op 1 April 1881 voor don dienst der Rijks Postspaarbank 3.'».; Kantoren der IVitterijen opengesteld, thans is dat aantal geklommen tot 1414. Hoezeer het auntal inleggers ie toegenomen, blykt uit het volgende: Einde 1881 waren er 22 831 inleggers met een saldo-tegoed van f 858 622.85'/,tien jaai later 319 106 inleggers met een saldo-tegoed van f 24 013 724.49';,in 1901 waron ar896761 inleggers mot f94771663.84 saldo-tegoed en in Maart 1906 waren er ongeveer 1210000 inleggers met oen saldo-tegoed van f132 800 000. Die oyfers bewijzen ten duidelykete, hoezeer de Rijks-Postspaarbank bet vertrouwen van d« burgerij bezit. Toch uit die cijfers, die in alle opzichten op een toename wijzen, eenige con clusie trekken ten aanzien van den algemeen economische» toestand der bevolking, zal slechts niet do grootste voorzichtigheid mogen goschiodon al valt er wol mot zekerheid uit te concludeeren, dut het nationuul vermogen ook in de minst bevoorrechte klMMn toeneemt. Sedert Augustus 1901 is de directie en admi nistratie der Rijks-Postspaarbank gevestigd iu haar oigen gebouw aan de Van Bacrlestrnat te Amsterdam. De dienst toch had allengs zulk een omvang aangenomen, dat do spaarbank in drie verschillende huurgebouwon was onderge bracht. Het nioawo gebouw heeft ruime lokalen mot licht en luent in overvloed en er is terrein besohikbaar om later, indien noodig, by te bouwen. Wij komen zoo langzamerhand aan het eind van ons artikel, dat uit don aard der zaak, beknopt en zakelijk moest zijn, maar toch den belangstellenden lezer oen denubeeld zal geven van dun omvang van het bedryf der Ryke-Poet- spaarbank. Het zilvoron jubileum van de Kyks-Poatspaar- bank word niot officieel herdacht; trouwens steeds is dozo instelling zondor zloh op den voorgrond te plaateen haar weg gegaanaat zy

Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 5